SanfpotrSsWeeMiIad mn f Velser Kunstkring „Yoor lillen". ZWITSERLAND Energie uit water. >n Toonkunst Amateurs-Manifestatie 1956. T.V.S.-Nieuws. Bridge-club „Be Keanemers". Schaakclub „Santpoort" Velsen deelt met E.H.S. de punten. Wijk aan Zee sterker dan Terrasvogels. Maak tijdig uw advertentie voor het volgend blad gereed. I 27e Jaargang No. 12 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 HUIS Vrijdag 23 Maartl956 Hms Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 Dc laatste voorstelling' van 't abonnement wordt verzorgd door het Rotterdams Toneel met het stuk „Eva B'onheur" en wel voor de abonnementhouders A op Woensdag 4 April a.s., voor de abonnementhouders B op Donderdag 5 April a.s., des avonds 20 uur precies in het Rex Theater te I jmuiden-Oost. Zoals wij reeds eerder mede- deelden moeten de abonnements kaarten geheel met zegels zijn beplakt. Abonnementskaarten welke niet geheel zijn voldaan, geven geen recht op toegang. Tevens maken wij u nog eens attent op het concert door Frans Vroons, de bekende Opera zanger en Helene Hubbeling, pianiste, op 10 april te Sant poort. Nu het seizoen 1955/'56 met de laatste voorstelling weer ge sloten is kunnen wij u nu reeds op de hoogte stellen van de plan an nen voor het seizoen I 956/ 57. Tot onze spijt zijn wij er niet in geslaagd een uitbreiding aan I de voorstellingen te geven, om- dat het Rex Theater niet meer dan 8 avonden te huur is, zodat we ook voor het komende sei- zoen met 2 series moeten vol staan. Ook is het niet mogelijk de voorstellingen aaneensluitend te maken omdat wij slechts over het theater kunnen beschikken op de dinsdagavonden. Niettemin zijn wij verheugd, dat dit zo belangrijke werk voortgezet kan worden en de donkere wolken, die ons werk bedreigen, zijn overgedreven. Wij blijven echter streven naar een uitbreiding met een derde serie zodat wij in de toe komst aan alle aanvragen kun nen voldoen. Het is echter billijk, dat de aanmeldingen, die vorig jaar moesten worden afgewezen nu wel in aanmerking komen voor een abonnement, zodat deze bij de toewijzing van ide abonne menten de voorkeur zullen krij gen. Het programma voor het sei zoen 1956/57 luidt als volgt: Serie A: Dinsdag 4 September Hoofd stad Operette, waarschijnlijk met de operette „Die lustige Witwe"; Dinsdag 27 November Het Rotterdams Toneel; Dinsdag 5 Februari Toneel groep „Het nieuwe Comedia". Dinsdag 26 Maart Noordhol lands Philharmonisch Orkest. Serie B Dinsdag 18 September zelfde programma als A. Dinsdag 4 December zelfde programma als A. Dinsdag 26 Februari zelfde programma als A. F)insdag 9 April zelfde programma als A. Het ligt in het voornemen in de maand Mei een Amateurs- lg Manifestatie te houden voor muziekbeoefenaars in Kennemer land in de leeftijdsgroep van 18 jaar en ouder. Inschrijving is mogelijk voor de groepen: Zang, Piano, Yiool, Strijk- en Blaasinstrumenten. Deelname is mogelijk in solo, duo, trio en kwartet. Hoofdprijs: Toonkunstcup '56. (Hoogst aantal punten). Vervolgens beste deelnemer uit iedere groep of klasse. (Me daille). I0rt Sluiting der inschrijving' 31 Maart a.s. Inschrijf bil jetten zijn verkrijg baar bij J. de Roos, Berken- laan 32 te Beverkija, alsmede bij de Muziekleraren ter plaatse. 160 ter ties Bij de door cle Kennemer Turn kring j.l. Zaterdag te Haarlem georganiseerde verenigingswed strijden voor adspirauten waar aan ongeveer 50 meisjes en jongens van T.V.S. deelnamen, konden de jongens op een le plaats beslag leggen en werd een le prijs toebedeeld. De meisjes daarentegen kwa men niet zo ver, ze verworven een 4e plaats, dat echter ook hoogst eervol was, omdat hier niet minder dan 7 groepen el kaar de eer moesten betwisten. A.s. Donderdag 29 Maart '56, houden we onze jaarvergadering in „de Viersprong", hoek Rijks weg, Slaperdijk. Nu is het ver- gadering'bezoek alom in den lande erg povertjes, doch T. V. S. heeft op dat terrein gelukkig- niet te klagen, waaruit blijkt dat vele leden ook voor een goede „huishoudelijke" gang van za ken belangstelling hebben en zich daarvoor mede verantwoor delijk achten. Niettemin doen wij hier een opwekking deze vergadering in groten getale te bezoeken. Er wordt om 8 uur precies begon nen. Schilderijen Expositie. Onze plaatsgenoot, de amateur- kunstschilder G. Lam Jr., houdt een expositie van zijn werken in de fotozaak van de heer Chr. [gPieterse, Zijlweg 5 te Haarlem. Deze expositie is geopend op Zaterdag 31 Maart van 1421.30 224 nur en 2e Paasdag van 11 21.30 uur. Bijzondere Kerkdienst. Uitgaande van de Gereformeerde Evangelisatie Commissie vindt op Donderdag 29 Maart a.s. des avonds om 8 uur in de Geref. Kerk aan de Burg. Enschedélaan een bijzondere Kerkdienst plaats. Spreker is ds G. Toornvliet uit Bloemendaal, met het onderwerp „Schuldig - niet schuldig?". Het koperkwartet van „Arti en Religioni" uit Haarlem en het Evangelisatie zangkoor verlenen hun medewerking. Voor de gemeenschappelijke zang gelieve men het groene liederen- boekje mede te nemen. Examens. De heer Corns. Nieuwslraten, deed met goed gevolg examen voor het diploma A. C. A. P. Sportmasseur. Hij werd opgeleid door de Eerste Ned. Academie voor Para Medi sche beroepen. o Bij de te Utrecht gehouden examens voor het modevak slaagde voor costumiëre Olga Broekhuizen, opgeleid door mej. Roodenburg te Santpoort-Stat. Prijsklaverjassen, De Klaverjasclub „Zomerlust" houdt op Donderdag 29 Maart a.s. in zaal Zomerlust een grote klaverjaswedstrijd om fraaie prijzen o.a. Paasbrood, Eieren, Rollade enz. Deelname voor iedereen. De gehouden promotie- en de gradatie-wedstrijd gaf ook dit maal weer de nodige verrassin gen te zien. De resultaten wa ren als volgt: Afdeling A: M.E, 1. Fleren Schildwacht en Andela 311 2. Heren Kuys en Paats 26 3. Mevr. Nieuwenhoff en Hr. Kleefstra 25J 4. Fleren Kost en Bodewes 25 5. Mevr. Kroone en Hr. Top 22i 6. Heren Seegers en v. Munster (Degr.) 19i Afdeling B: M.P. 1Heren Mulder en Kruisman (Prom.) 55 2 Dames Seegers en v. Munster 29 5. Dames Schildwacht en Breedijk 4. Hr. en mevr. Rietdijk 5. Heren Bode en Koster 6. Hr. en mevr. Estié 7. Hr. en Mevr. Vader Degr/ Afdeling C: 1. Heren Witmond en Breedijk (Prom.) 2. Dames Andela en v. Sprang 3/4. Dames Wiggemans en Top 3/4. Heren Andela en Steinberg 5/6. Dames Smakman en Muller 5/6. Fleren Gerritsen en Muller 27 2? 20 19 13 M.P. 50 25 24i 24è 23 /Doordat de laatste competitie wedstrijd teg'en Pat Mat 3 een gelijk spel opleverde, eindigde Santpoort I als no. 1 in de 2de klasse afcl. C. van de Noorcl- Holl. Schaakbond. Het heeft in deze wedstrijd echter geducht gespannen. Hoewel Santpoort aanvankelijk met 2|h in het voordeel kwam, was deze ach terstand na ruim twee uur zo goed als ingehaald door de ,Pat Mat-schakers. Aan de overige zes borden was toen de situatie zo, dat er voor Pels, Wolters en Schuurman redelijke winstkan sen aanwezig waren. Wolters schonk hieromtrent al spoedig zekerheid en won zijn partij. In een gedegen eindspel dwong hij zijn tegenstander tot op ge' ven. Maar daarna kwam een tegen slag. Pels combineerde ver keerd, raakte de kwaliteit achter en moest opgeven. Stand 44. Tenslotte werden wegens het late uur de resterende partijen onderling beslist. Busselman stond er iets minder voor, G. Schuurman daarentegen beter, terwijl Sterks partij geen uitzicht hood. De .arbitrage leverde Santpoort nog 2 remises op, zodat de uitslag 55 werd. Van de 5 gespeelde wedstrij den won Santpoort I er vier en speelde er één gelijk! Voorwaar een prachtig resul taat Bij monde van cle heer Mul der mocht Santpoort cle felici taties van ,Pat Mat' in ontvangst nemen met het behaalde kam pioenschap. Onderstaand vol gen nog de persoonlijke u i.tr slagen: Pels (S.)Sauer 01, WoltersIr. Nijhoff I0, Kok je—Ir. de Vries remise, Hos Pranger remise, SterkBannen berg 01, FabouchèreIr. Schroder 01, TuningAf- fourtit 10, G. Schuurman Toffele remise, Busselmanv.d. Berg remise, VermeerSteeman 0. (Goecl werk van Vermeer die wegens verhindering van Blansjaar als reserve moest in vallen). Er moeten nu nog 2 wedstrij den gespeeld worden, vermoede lijk tegen „cle Uil" Hillegom, de kampioen van 2e kl. op neu traal terrein. Wie van beiden de beste score behaald, promoveert naar de le klasse! Santpoort doet uw best! De economie van Zwitserland heeft een merkwaardige en snelle ontwikkeling doorgemaakt. Wat honderd jaar geleden nog een volk van boeren en herders was, met een. voortdurend bevolkings overschot (in de tijd der huur legers vochten Zwitsers op alle fronten en veel zijn er geëmi greerd) heeft thans een grote en beroemde export-industrie. Het tegenwoordige welvaartspeil van de Zwitsers is dus alleen moge lijk geworden door de techni sche ontwikkeling en dat is geen wonder als men het lanci beziet. Men kan de grond van Zwit serland in vier gelijke parten verdelen. Een kwart bestaat uit kale rots, ijs en sneeuw, een kwart is bos, een kwart wordt gebruikt voor de landbouw en een kwart is weide. Slechts de helft van de grond is dus bruik baar voor de voeding' van het volk. Vervoer op cle rug. Maar landbouw en veeteelt zijn er veel moeilijker dan in ons vlakke land. In de clalen gaat het, al heeft de boer veel last van rotsblokken en ande re nadelen van dit grootse land schap. Maar men gebruikt elk stuk grond dat maar bruikbaar is en die stukken liggen tot op grote hoogteop enkele plaat sen zelfs tot 21.00 meter. Een kar of een ploeg kan zo hoog niet komen: de grond moet met cle schop bewerkt worden en de oogst -wordt op de rug langs cle smalle en steile paden naar de boerderij gebracht. Landbouw vindt men in Zwit serland voornamelijk in liet Middelland, tussen de Jura en de Alpen in, en in bet Wal- lisch land in het Zuidwesten. Dit laatste district, waar maar 5560 cm. regen per jaar valt, wordt bevloeid door een door de bevolking m eigen beheer aangelegd buizenstelsel, dat to taal ruim tweeduizend kilome ter lang is en waaraan in de loop van de tijd een twintig millioen francs ten koste is ge legd. Dit irrigatiesysteem is ge heel met het volksleven ver groeid. In cle houten goten in cle bfcrgen zijn watermolentjes ge bouwd, die een hamertje laten tikken en elke storing wordt on middellijk gehoord. Wat de Betuwe is voor Ne derland, is de omgeving van 't Boclenmeer voor de Zwitsers; onafzienbare gebieden met boomgaarden. Vooral appelen worden geteeld. De fruitverwer- kencle industrie maakt in hoofd zaak most. In cle warmere streken vindt men wijnbouw. Het is een stok-oude cultuur (Julius Caesar voerde haar in Zwitserland in) maar ook !een zeer moeilijke cultuur met zeer wisselende uitkomsten. Weiden gemeenschapsbezit. Wat hier als het Erfgooiers- systecm niet meer is clan een toevallig in stand gebleven over blijfsel uit een ver verleden, is in Zwitserland een nog levende, door het landschap zelf opge legde maatschappelijke organi satievorm. De hoge weidegron den zijn bezit van de gemeen schap. De boeren kunnen er gezamenlijk hun vee weiden en er na een bepaalde datum hooien zoveel als zij nodig hebben. Elk voorjaar is het een groot folkloristisch feest als de runde ren, met cle bekende bel om cle nek, naar de Alpenweiden wor den gebracht. B'ij 't vorderen van cle zomer trekken cle her ders steeds hoger het gebergte in, en als de winter langzaam van cle bergtoppen naar de da len trekt komen de kudden als vanzelf weer terug. Eigenlijk is het Zwitserse land voor de (Industrie nog minder geschikt clan voor de landbouw. Het land heeft moeilijke ver keersverbindingen, het heeft één bevaarbare waterweg', de Bijn, en dan alleen nog voor kleinere schepen, het moet voor uit- en invoer altijd tolprijzen passeren en heelt zelf geen grondstoffen. Maar Zwitserland heeft i een belangrijk ding. Over al in het land stroomt water van grote hoogten naar bene den. JEn /overal kan men dus elektriciteit opwekken. Zo krijgt het land, dat door cle natuur aan de ene kant arm is bedeeld de energie bij wijze van spreken gratis. Zesduizend krachtcentrales, klein en groot, leveren cle Zwit serse industrie cle nodig'e elek triciteit. Maar ook met dezte goedkope energie zou cle indus trie niet zulk een expansie te zien hebben gegeven, wanneer zij zich niet 'had toegelegd op precisiewerk. Een Zwitsers massa-artikel zou stelselmatig ;op kwaliteitp-j werk hebben toegelegd hebben zij een bloeiende industrie kun nen opbouwen. De eerste plaats neemt nog altijd de horloge-industrie in, thans gemechaniseerd, maar honderd jaar geleden be gonnen als handwerk. Genève is de bakermat; vandaar heeft de industrie zich uitgebreid tot aan Schaffhausen. Horloges zijn beroemd. De hoge kwaliteit van het Zwitserse horloge is te danken aan twee dingen: de toewijding aan dit ambacht en de voortreffe lijke scholing. Het vak wordt van generatie op generatie vast gehouden, en het is zelfs zo dat men in de horlogemakersfamilie liever werkloos is clan te moe ten werken in teen andere in dustrie. Deze mensen, die met de horlog'emakerij zijn opge groeid, hebben een 4-jarige scholing onderdaan. Voor de, lei dende functies komt daar nog vier jaar zware studie aan cle Uurwerk-academie bij. Door onafgebroken te werken aan de vervolmaking van het produkt heeft de Zwitserse hor loge-industrie, die werkt met 'n nauwkeurigheid van een tien duizendste millimeter, de eerste plaats op cle wereldmarkt ver overd. Van de produktie wordt 95 °/o uitgevoerd. Verder heeft het land naast cle chemische industrie een be langrijke zijdecultuur, die nog ouder is dan die van Lyon een katoen-industrie die een flinke bekendheid heeft verworven, en in de streek van St. Gallen een centrum voor borduurwerk, dat naar cle modecentra van Pa rijs en New York wordt uitge voerd. Het tourisme tenslotte is min der belangrijk dan men alge meen wel denkt (een zevende van het volksinkomen) maar toch niet tet verwaarlozen. Zwit serland is een touristisch cen trum geworden door cle schoon heid van het landschap, maar ook omdat het tland een staal kaart van klimaten is. Voor elke kwaal is er een gezond klimaat te vinden. De vele geneeskrach tige bronnen heeft men dan nog op de koop toe. Zo is Zwitserland een door de natuur gezegend land. Maar te merkwaardiger is het feit, dat het land pas in de moderne tijd het materiële profijt van deze zegeningen heeft kunnen trek ken. Won Velsen destijds in Haar lem met 10 van ÉHS, ditmaal konden Bakkum c.s. het niet verder brengen clan een gelijk spel (11). Mogelijk had Vel sen wel iets meer verdiend, maar een feit is het, dat de ploeg en clan meer in het bij zonder cle voorhoede niet zo bijster goecl op dreef was. On danks het goede werk van de Haarlemse defensie kreeg cle Velsen-aanval toch een paar kansen, die zeker één of twee doelpunten hadden moeten op leveren. Maar de schotvaardig- heid liet deze keer aan Velsen- zijde veel te wensen over. Ook aan EHS-zijde bleek 't aantal kanonniers niet bepaald groot te zijn en zo moest er een penalty wegens hands van Bakkum aan te pas komen, om de Haarlemmers aan hun ene doelpunt te helpen. Dit doel punt werd in cle eerste helft gescoord en het betekende met een, dat de rust met een 10 voorsprong voor E. H. S. inging, want Velsen slaagde er vóór de rust niet in cle achterstand in te lopen. Na de-hervatting onderna men de wederzijdse voorhoedes diverse aanvallen die van Velsen wel de meeste maar over het geheel bleken de aan- valslinies niet opgewassen te zijn tegen de resp. verdedigin gen, waartoe het vaak slordige en te hoge plaatsen van de bal het zijne bijdroeg'. Door toe doen van Van der Ende bracht Velsen het echter toch tot de gelijkmaker, zodat tenminste toch nog één winstpunt geboekt werd. Maar. de achterstand op Wijk aan Zee werd alweer een punt groter. Trouwens, er zal ook wel niemand aan een V elsen-kampioenschap denken. meer In de ontmoeting tussen Wijk aan Zee en Terrasvogels kwa men onze plaatsgenoten in de ■volgende opstelling uit: Butter, Akkerman, Goedhart, Van Eden Disselköter en Nieuwenweg, Rijke, Schippers, Van Vuur en, Spanjaard, Böbken. Van Gelder, Pellemans .en Bouwer waren dus niet van de partij. Daar tegenover stond dat Nieuwenweg weer kon wor den opgesteld. Linksbuiten was „good old" Hein Röbken, die 't edele voetbalspel blijkbaar maar niet vaarwel kan zeggen. Zoals men weet beeft Wijk aan Zee de leiding in deze af deling en bet ziet er naar uit dat het kampioenschap inderr daad in de 'badplaats zal tct reckt komen. De Wijkers heb ben een stevige ploeg die weet wat werken is. De fijne puntjes ontbreken weliswaar maar de winstpunten komen desalniette min aan de lopende band bin nen. Ook de ontmoeting tegen Ter rasvogels wonnen de badmensen weer en cle overwinning kwam hun toe. Hun doortastende mid denvoor Snijders nam beide doelpunten voor zijn rekening. Toch moet gezegd worden dat de blauwkemden de adspirant- kampioenen aardig partij heb ben gegeven. Vooral in de eer ste helft toen zij tegen cle wind in speelden, weken zij geen duim breed voor de thuisclub, ja wan neer in die periode de aanvals linie der Vogels zicli schotvaar- diger had getoond bij enige wer kelijke goede kansen, dan zou het niet eens vreemd geweest zijn als de rust met een voor sprong voor da blauwwitten zou zijn ingegaan. Goedhart c.s. zorg den er in de eerste helft voor dat ook Butter niet gepasseerd werd en zo ging de rust met 00 in. Na cle rust kon Terrasvogels blijkbaar de energie niet meer opbrengen, waardoor zij zich in de eerste helft staande had we ten te houden. Het initiatief was nu meestentijds aan de kant van Wijk aan Zee en de verde diging der Vogels kreeg het dan ook zwaar te verantwoorden,. Tweemaal moest Butter de bal uit het net halen 20) Wel kwam Terrasvogeis tegen het eincl nog' even opzetten maar tot een tegenpunt kwam het niet. VERLIES VOOR TERRASVOGELS. Naar we vernemen, zullen Disselkóter (tijdelijk) en Van Gelder zelfs mogelijk voorgoed hun voetbalschoenen aan de wilgen hangen. Een verlies voor de Vogels

Weekblad Huis aan Huis | 1956 | | pagina 1