onfoodisWeelsblad aan f Helden van het Kruis. Ris het 1 April is JEUGD-HOBBYDAG. L „DSCHEN-DUI". Kindertehuis Prinses Beatrix. R.K. Kerk, Santpoort Het Bosvoik Vrije Vogels Geref. Kerk Arf 31 (K.O.) Christelijke Geref. Kerk Lutherse Gemeente Koffiekamer Wester veld Stille Zaterdag 20.15 uur Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Ned. Herv. Kerk TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. "27e Jaargang No. 13 Redactie Tcrrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 "v«. Vrijdag 30 Maart 1956 Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 m PAASOVERDENKING. Petrus meende bitter. Al melding de Evangelisten maken van Petrus verlooche ning. 't Is alsof zij allen geschokt zijn Aver de diepe val van de |sterke Petrus. Een van de gees- Itelijke liederen die graag gezon gen wordt is het bekende lied „Rijst op, rijst op voor Jezus gij helden van het kruis 4 Zonder nu aan de litteraire waarde tekort te doen, moeten we toch constateren dat in de hof weinig heldendom ten toon is gespreid. Afgescheiden van Petrus' plotselinge uitval met 't zwaard zijn de meeste discipe len na de gevangenneming van Christus gevlucht en is schijn baar alléén Petrus op een af stand het rechtsgeding blijven volgen. Eenmaal in zijn rol van toeschouwer moest óók hij zich w armen bij het kolenvuur met al de noodlottige gevolgen daar van. Want spoedig wordt hij herkend als een der volgelingen van Christus en niettegenstaan de al zijn krampachtig ontken nen tot driemaal toe herkend. Met vervloekingen klinkt het ruwe visserswoord: ik ken de mens niet Terstond kraaide de haan. God laat een haan kraaien ter redding. In het voorbijgaan, wanneer de Verlosser van de ene rechtszaal naar de andere wordt gebracht, ziet Jezus Petrus met een doordringende blik aan als wil hij hem herinneren aan de voorspelling: „Eer de haan twee maal gekraaid zal hebben zult gij Mij drie maal verloochend hebben". Dit is voor Petrus de genade slag, plotseling ziet hij in welke diepten van Satan hij zich be vindt, hij rent weg, de duisternis van Jeruzalem in, al wenende.... Deze verloochening van Petrus is voor Christus Jezus een ver zwaring in zijn lijden geweest. Niet de geselslagen, niet de klappen in het gelaat, niet de doornenkroon en het purperen kleed hebben llem het pijnlijkst getroffen, neen, heit verraad van Judas en de verloochening van Petrus zijn de allerpijnlijkste uren voor de Man van Smarten geweest. Onbegrijpelijk is het lijden van Jezus voor de oppetrvlak- kige toeschouwer, maar wij die in deze passieweken de lijdende knecht des Heren volgen op zijn smartenweg begrijpen er ie/ts van. Uitgeworpen door zijn volk en zijn leidslieden, verlaten door zijn vrienden, verraden en ver loochend door zijn discipelen en apostelen is dit lijden verzwa rend maar voor ons verzoe nend. 't Is al voor mij geschied 1 APRIL is een bijzondere dag ■san het jaar, daar zal niemand aan twijfelen. In de eerste plaats mag niemand zich kwaad maken indien hij of zij in het o-tje wordt genomen. Om elke grap moet men smakelijk lachen of tenminste lachen als een boer die kiespijn heeft. 1 april staat dan ook met een zwart kruis ge merkt op de agenda s van alle l( grimmigaards en pessimisten. T Langslapers en telaatkomers. 'ZOALS ZOVELE hoogtijdagen in het jaar met elkander over ig eenkomst vertonen, is dat ook het geval met de 1ste april. Trcf- i fend is de analogie tussen 1 april en 21 december, welke laatste dag bekend staat als St. '1 homas dag en wordt beschouwd als het begin van de periode der „Twaalf Nachten". Op deze dag krijgen de langslapers en telaat komers straf, precies zo als dat geschiedt op Luilak. Er zijn; meer langslapers op de jaarlijkse feestdagen, want ook bijv. de Pinksterbruid' is een langslaap- ster. Het is begrijpelijk, dat men het „langslapen" op St. Thomas in verband brengt met het de H. kwam", I Evangelie-verhaal van IThomas, die „te laat toen de anderen reeds in ver gadering bijeen waren. Een ander gebruik -willen wij [echter wel vermelden, want hier uit blijkt wel zeer duidelijk de verwantschap tussen het Mid winterfeest (St. Thomas, 21 dec. I Ide kortste dag) en t Lentefeest (1 april, feestelijke intrede van de Lente, niét 21 maart Te ■Venlo stuurt men op de 21ste december de kinderen namelijk naar de Lichtenberg om daar te ,gaan kijken naar „het wijfje i dat peperkoeken spint". Op 1 F april stuurt men overal in den ij lande de kinderen uit om bijv. t aprilzaad of muggenvet te ha- Ten en ook zendt men de lang slapers en sukkelaars naar de markt om te gaan zien naar „de man, die zoveel neuzen heeft, als er nog dagen in het jaar zijn". De overeenkomst is duidelijk en buitendien zouden nog tal van andere volstrekt gelijke za ken te vermelden zijn. Geen historisch feit. IN 'T ALGEMEEN koestert men de gedachte, dat het „feest" I 1 april terug te voeren is op 'n historisch feit en dan zelfspre kend op de inneming van Den Briel door de Watergeuzen. Deze 0 Geuzen wisten immers Alva zo prachtig voor de mal te houden dat hij zijn bril (Den B'riel) ver loor Vandaar dus ook tegen woordig nog al die grapjes op 1 april, zo redeneert men. 1 April is geen z.g. „critische dag", dat zijn dagen die het weer voor een gehele periode be palen. De hele maand april kent deze niet. Zowel de eerste als alle andere dagen in april zijn echte grappenmakers. Niet waar: „April doet wat hij wil „De Heren en de Aprillen be driegen die zij willen"; Een droge maart en een natte april, dan doet de landman wat hij wil"; „Maart droog en april nat geeft veel koren in 't vat"; „Dans het lammetje in maart, april vat hem bij de staart". Jaja, april is een echte grap jas en de 1ste april vat ons mis schien dikwijls „bij de staart". Laten we er in elk geval voor op passen Deze naam en nog vele andere dingen zijn het resultaat van de eerder in dit blad aangekondig de mededeling, dat men in Sant poort zou trachten een eigen „Judo"-club te stichten. Als ge volg van de buitengewoon e acti viteit van enkele Santpoortena ren, werd met medewerking van enkele Haarlemmers en IJmui- denaren de „Santpoortse Ama teur Judo-Club" in het Teven geroepen. Bij het verschijnen van dit nummer zijn wij reeds in het bezit van een eigen naam (zie boven), hebben wij tevens1 een „Dojo" (trainingslokaal), 24 le den, 1 donateur en kunnen wij verder nog' beschikken over een grote dosis goede moedBegin Mei starten we en zullen het op prijs stellen vóór die tijd nog verschillende leden te mogen boeken. Nadere inlichtingen kunt u krijgen op onderstaande adres sen: J. W. Damiaans, Karei Doormanplein 112 Haarlem, Te. 22275; R. S. Sanders, Lauril- lardlaan 15 Santpoort, Telefoon K 8560 S054. De jaarlijkse collecte ten bate van het kinderhuis „Prinses Beatrix" zal worden gehouden in de week van 3 tot en met 7 april a.s. Zoals bekend wordt deze col lecte mede gehouden voor de andere 9 tehuizen van de Ned Centrale voor Practische Hulp aan alleenstaanden van iedere leeftijd en gezindte te Groes- beek. (Centrale P.H.) Onder het motto: Help het kinderhuis „Prinses Beatrix wordt dus een beroep gedaan op uw goedgeefsheid voor 10 te huizen tegelijk. Bovendien zijn sinds korte tijd de 6 gezinspa viljoens van de voormalige stichting „Morgenrood" te Groes beek aan de zorgen van de Cen trale P.H. toevertrouwd, zodat uw bijdrage thans ten goede zal komen aan 10 tehuizen en 6 ge zinspaviljoens, waar alleen staanden vau alle leeftijden worden verzorgd. Voor hen die de term „alleen staanden" onduidelijk mocht zijn zij vermeld, dat het hier kin deren betreft die de ouderzorg missen en volwassenen die door geestelijke of lichamelijke mis deeldheid leiding en de be- Wat doe je in je vrije tijd? „Ook een vraag", denk je mis schien. „Wat ik in m'n vrije tijd doe? Nou, 'k ben lid van de wandelclub, 'k doe mee aan het speeltuinwerk, straks in Juni ga ik vissen, ennenou ja, wat zou 'k nog méér moeten doen Wat je nog meer kunt doen in je vrije uren? Dat is héél wat. Eigenlijk is 't te veel om op te noemen. Daarom nodigen me je uit om te komen kijken Op donderdag 5, vrijdag 6 en zaterdag 7 april zijn er drie hobby-dagen in de Vondelschool aan de Juliana van Stolberglaan in Aerdenhout. Op elk van deze drie dagen kun je er 's middags van 25 uur en 's avonds van 79 uur terecht. Niet alleen zijn meisjes en jongens welkom, maar ook ouders en jeugdleiders(sters), die willen zien wat er door de jon gelui in hun vrije uren zoal kan worden bereikt. De entreeprijs is laag gehou den, namelijk één kwartje per persoon, met reductie voor grote groepen. Wat je er kunt zien. Deze Hobby-dagen zijn geen „dooie tentoonsteling". Integen deel Het is er één en al leven en bezigheid, want alle hobby's worden in de zaal door jongelui beoefend. Er rijdt een complete modelspoortrein, die in 'n klein stationnetje stopt (net echt Er zijn jongens bezig vliegtuigen en schepen te bouwen. Meisjes be oefenen leerbewerking of maken leuke dingen van pitriet en raf fia. Voor liefhebbers van elektro nica is er een stand waar radio's worden gebouwd en op een tape-recorder kun je je eigen stem beluisteren. Fotografeer je? Op de hobby- dagen zie je in een complete donkere kamer hoe je negatief wordt afgedrukt. In de Ahoi-stand kun je zien wat er in dit blad is verscho nen aan handleidingen voor het maken van allerlei werkstukjes enz. Ook worden je ouders en je jeugdleiders (ster s) daar voor gelicht over goede en gezonde jeugdlectuur. Verder zie je allerlei soorten hout- en metaalbewerking, schilderen en tekenen, meccano- bouw enz. Te veel om op te noe men. Bovendien: doorlopende film voorstelling, allerlei leuke wed strijden, enz. Het toegangsbewijs van f geldt tevens voor de film geeft je het recht om aan wedstrijden deel te nemen. Kom je ook We zullen het erg leuk vin den als ook jij op 5, 6 of 7 april bij ons komt kijken. Je zult er geen spijt van hebben. Speofaal voor Ouders en J eugdteiders( sters Deze Jeugd-hobbydagen wor 0.25 en alle beschutting van een tehuis no dig hebben. Gaarne doen wij een beroep op uw goedwillendheid, deze belangrijke collectie te steunen zoveel als in uw vermogen ligt. Orgelconcert. Het orgel in de dorpskerk van de Hervormde Gemeente is in de afgelopen maanden gerestaureerd en uitgebreid. Hierdoor is Santpoort een orgel rijker geworden, dat behalve voor zijn eigenlijke bestemming inde kerkdiensten, zich ook leent voor het geven van orgelcon certen. Het eerste concert op dit orgel zal gegeven worden op Woens dag 4 April, des avonds 8 uur, door de organist van de kerk, Albert de Groot met instrumen tale medewerking (fluit). De initiatiefnemers hopen, dat dit concert druk bezocht zal worden, zodat overwogen kan worden om meerdere orgelbe spelingen te doen volgen. KAB KAJ Klaverjasdrive. Op donderdag 5 april organiseren de KAJ en KAB een Klaverjas- avond in het Jeugdhuis aan de Dinkgrevelaan. Er wordt weer gestreden om fraaie prijzen. De avond begint om 8 uur en in schrijvingen zijn reeds nu moge lijk bij G. Huybens, Hyacinthen- straat 54 en J, Jabroer, Hage- lingerweg 59. Opbrengst batig saldo concert Marinierskapel Het traditionele concert van de Marinierskapel der Koninklijke Marine o.l.v. de Kapitein der Mariniers G. Nieuwland, dat door de reis naar de Ned. Antillen uitgesteld was tot 1 Februari j.l. heeft een batig saldo opgebracht van f 1842,89. Dit bedrag zal afgedragen worden aanhet Marine Sanatorium Fonds. Wij kunnen U mededelen, dat dit 't hoogste bedrag is, wat tot nu toe door de concerten in Haarlem van deze kapel is opgebracht. Wij zeggen dan ook alle bezoekers aan dit concert hartelijk dank dat zij hun steentje hebben bijgedra gen en hopen U met het eerst volgend concert in Haarlem dat in oktober a.s. gehouden zal worden opnieuw te mogen be groeten. Een heitje voor een karweitje Van donderdag 5 t/m zaterdag 7 april a.s. staat de verkenners- jeugd weer voor U klaar om Uw karwijtjes op te knappen. Vooral in de schoonmaaktijd een oplossing voor U om tegen een geringe vergoeding ten behoeve van de kas van de organisatie de hulp te hebben van jongens en meisjes, die van aanpakken weten. Voor elk werk, binnen of buitens huis, zijn vakkundige lieden be schikbaar. U helpt Uzelf en U helpt de jeugd Geeft U tijdig op om teleurstelling te voorkomen. Hier zijn de adressen Hagelingerweg 40, Hagelingerweg 59, Kerkweg 12, Rijksweg 390, Harddraverslaan 32 telef. 8577, Broekbergenlaan 17,Broekbergen- laan 10, Anemonenstr. 11, Willem de Zwijgerlaan 21. den georganiseerd en voorbereid door de Werkgroep Vrijetijdsbe steding (secretariaat Zijlweg 1, Haarlem) in samenwerking met de Nederlandse Stichting ter be vordering' van het Hobby Club werk (onder voorzitterschap van Prof. Dr. Ing. N. A. Hal- bertsma) en het Jeugdblad „Ahoi" te Haarlem. Met grote erkentelijkheid maken wij gewag van de mede werking van overheids- en on derwijsinstellingen en van 't be drijfsleven, alsmede van het be stuur van uw speeltuinvereni ging en de redactie van uw con tactblad, die deze publicatie zo spontaan mogelijk maakten. T.V.S.-NIEÜWS. Tijdens de Paasvacantie der scholen, welke zal zijn van 29 maart tot 10 april, is er geen turnen voor alle adspirantleden. Dit houdt dus in, dat de gym nastieklessen weer beginnen op Vrijdag 13 April a.s. Met uitzondering van Goede Vrijdag en 2e Paasdag gaan de turnlessen voor de oudere leden tijdens de Paasvacantie wel door. Dames van 18 jaar en ouder welk beroep kiest U Weet ge dat „Het Witte Kruis" afd. V eisen, u gratis opleidt voor gezinsverzorgster En wie zou dit niet graag willen Het is een prettige werkkring, het salaris is volgens de bestaande rijksregeling en men heeft goede sociale voorzieningen. Welnu, zo ge interesse hebt, meldt U als gezinshelpster aan bij mej.Lede- boer, Kennemerlaan 80, die LI gaarne alle verdere inlichtingen verstrekt. 30 Maart Goede Vrijdag. De plechtigheden beginnen des namiddags 5 uur. 's Avonds kalf 8 oefening van de H. Kruisweg. 31 Maart Paas-Zaterdag. De paasnachtwake begint des avonds om half 11. De plechtige Paas Vigiliemis te middernacht. 1 April. Hoogfeest van de Op standing des Heren. De H.H. Missen zijn te 6.45, 8 uur, 11.15 De Solemnele Hoogmis te half 10 De plechtige Paasvespers met feestpreek 's avonds te 7 uur. 2 April Tweede Paasdag. H.H. Missen zijn te 6.45, 8 en 11.15. De Hoogmis te half 10. Te 7 uur Lof. Donderdag 5 April te 10 uur Solemnele Huwelijksmis totinten tie van het bruidspaar Dorren- van Leeuwen. Vrijdag 6 April. Eerste Vrijdag van de maand. H.H. Missen 6.30, 7 uur Gezon gen, 8 uur. Te half 8 Lof. Zaterdag 7 April te half 8 Broederschapslof. Bovengenoemde jeugdgroepen resorterende onder het jeugd werk der Ned. Herv. Gemeente te Santptoort, geven vrijdag 6 en zaterdag 7 april 's avonds om 8 uur in het jeugdhuis, Burgem. Enschedélaan hun jaarlijkse avond voor donateurs en belang stellenden in het jeugdwerk. Jongens en meisjes van „Het Bosvoik" voeren het zangspel „Lentebloemen" van Cath. van Rennes op en Vrije Vogels bren gen de operette „De toverbal" van Geertruida van Vlade- racken voor het voetlicht. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de raambiljetten, waarop o.a. nog vermeldt staat, dat Za terdagmiddag 7 aprd 's middags om 3 uur een speciale opvoering voor kinderen zal plaatsvinden. Er is (de laatste maanden gei-> werkt aan attributen, coulissen, raambiljetten en kleding door leden en leiding van de jeugd groepen om op bovengenoemde avonden iets goeds tot stand te brengen. Dit samenwerken, spreken en overleggen brengt teamgeest en zo gToeit door alle spanningen, die aan de voorbe reiding van een avond als deze verbonden zijn, heel de verbon denheid der jeugd en de wil om samen iets te volbrengen en het dragen van verantwoordelijkheid voor een gemeenschappelijke zaak. Hierin ligt dan ook één der kenmerken van ons jeugd werk en het streven van onze jeugdbeweging. ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 9.30 en 5 uur; ds de Kluis 10.30 en 3 uur ds. N. Bruin Gebouw Ned. Herv. Kapel Pastorieweg, 3.30 uur ds. J. P. Geels Doopsgezinde Gemeente Helmstraat 10.30 u. mej. da. C. Soutendijk, Haarlem ds. J. A. Roskam 2e Paasdag 10.15 uur Ds J. A. Roskam Ver. Vrijzinnig Hervormden lokaal Abelenstraat 11 JmuidenO 10.30 uur Heer J. B. Assendorp Gebouw Spaarnberg, W üstelaan 7 5 30 Maart Goede Vrijdag Dorpskerk 10.30 u. ds D. ter Steege H. Avondmaal 20 uur ds D. ter Steege H. Avondmaal. Zondag le Paasdag Dorpskerk 9 uur ds. ter Steege 10.30 uur ds. ter Steege Dorpskerk Maandag 2e Paasdag 10.30 uur ds. W. B. A. Smits R otterdam ZONDAG A.S. D. R. Mansholt Vinkenbaan 23 Tel. 8320 2e Paasdag M. M. C. Trooster Wyn. Daniëlslaan 14, tel. 8410 APOTHEKEN Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42 Tel. 8284 De Bloemendaalse Apotheek Bloemend.weg 85 Bloemendaal Telefoon 22181 K 2500 Speciaal ingericht voor Trouwiijden Dag èn Nacht bereikbaar TELEFOON 8250 - SANTPOORT A- J. P. Stegemeijer, Snrinamestraai 4 VELSEN LEED KLEINE NEDERLAAG TEGEN VITESSE. Het was te verwachten, dat Vitesse tegen Velsen alles jin het werk zon stellen de punten mee naar Castricum te nemen, immer haar achterstand op Wijk aan Zee mocht vooral niet gro ter worden, wilde men de kans op de bovenste plaats niet ge heel tot nul reduceren. Nu, de Castricum mers heb ben zich inderdaad ingespannen en hebben zich ook móeten in spannen, want de geelblauwen hebben bun tegenstanders zeker de overwinning niet cadeau ge daan. Het werd een vinnig voetbalgevecht, waarin echter de grenzen van het toelaatbare niet werden overschreden. De Vites- se-voorhoede vond een niters! parate Velsen-verdediging tegen over zich, zodat Jansen het, on danks dc pogingen, welke djö tactische Valk en zijn manner daartoe aanwenden, liet nie eens zo bijster druk heeft geliac Toch toonde hij zich een paai

Weekblad Huis aan Huis | 1956 | | pagina 1