Kunst verrijkt d© mens. ATOOMGEVAREN. JAN MAKKES. B. A. R. Statencentrale Velsen. Trekking P.O.F. Loterij R.K. Kerk, Santpoort Partij van de Arbeid. Een oude zaak in een nieuw gewaad. Chr. Sportveren. „Fit" T.V.S.-nieuws. Ned. Chr. Vrouwenbond. C. SPOOR. 27e Jaargang No 22 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 SaripoaftWeebMad Vrijdag 25 Mei 1956 aan Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 Kunst is zeker noodzakelijk voor de algehele ontwikkeling van de mens. De wereld van heden geeft soms de indruk de werkelijke en diepere betekenis van het leven bijzaak te vinden. Eén van de grootste krachten die via ons aardse leven kunnen leiden naar de bovennatuurlijke schoonheid is de „Kunst"'. Profane afleiding doorbreekt wel is waar de dagelijkse sleur, maar bevredigt op de duur niet Geestelijke leegheid haalt de mens naar beneden en laat een hunkering achter. Kunst leren begrijpen bevredigt en verheft ons naar het hogere, waarvoor wij op de wereld zijn gekomen Het stemt ons gelukkig en geeft de drang dit aan andere mede te delen. Een kunstwerk moet niet al" leen de kunstenaar zelf aanspre ken, maar moet op de eerste plaats als doel hebben iedereen te boeien en te bezielen. Het is dan ook niet zó belangrijk een schilderij van Rembrandt of een concert van Grieg met een uit leg begrijpelijk te maken. De bekende Hollandse schilder Kees van Dongen werd eens ge vraagd uitleg te geven van zijn werk. Zijn antwoord begon en eindigde met de woorden „Het werk spreekt voor zichzelf". Inspiratie is een kracht van hoger hand en -wordt geleid door het spel der kleuren, de grillige vormen, de sluierende nevels van het heelal en het mysterie „de mens". Een kind, dat zijn gebed doet bloemen, die voor het eerst hun wonderlijk schone kleuren open baren, is net zo boeiend als het verweerde, waar het leven over heen is gegaan. Ieder mens heeft ergens gevoel voor Kunst, in welke vorm dan ook. Daarom is Kët zo belangrijk, dat bij kin deren reeds vroeg deze aanleg wordt ontwikkeld. Dit wordt niet verkregen door het nateke nen van poppetjes of het netjes uakleuren van plaatjes, maar door het kind zijn volledige vrij heid van uiten te geven. De spontaan neergezette lijn kan raak genoteerd zijn en het be doelde juist suggesteren. Het kind moet zelf de kleuren kiezen Door deze vrijheid wordt een eigen persoonlijkheid ontwikkeld en krijgt het kind een bepaalde visie op de onderwerpen. Dit is van groot belang voor het ver dere leven. Het volk laat zich zo gauw meeslepen door één be paalde mening. En zou het iiiet goed zijn, als wij allemaal een eigen mening hadden P Er is gebrek aan per soonlijkheden, vooral in deze tijd van geestelijke verwaarlo zing. Wij vestigen er even de aan dacht op, dat Jan Makkes op 16 en 17 Juni nog een tentoonstel ling te Santpoort zal houden, aangezien hij dan zal zijn terug gekeerd van een buitenlandse reis. Postduivenvereniging „De Luchtpost". Wedvlucht vanaf St Ghislain- Hornu, afstand 227 km. De duiven werden gelost om 7.20 uur met N.W. wind. Bouwer 1, 2, Lansdorp 3, 7, 16, Struys 4, 10, 11, 19, 24, 26, 29, Wipprecht 5, fë, 23, 32, 33, 35, Dekker 6, 21, Hoogland 9, 18, Schippers 12, Lansen 13, Koning 14; 37, van Zwieten 15, 22, 27, 30, 37, Bierman 17, Niemeijer 20 Blisee 25, Hols 28, 38, v. Duyn 31, 34. De A.R. Statencentrale Velsen belegt een openbare verkiezings bijeenkomst op 1 Juni a.s. in het Herv. Jeugdgebouw te IJmuiden Oost. Sprekers zijn Z. Exc. Minister J. Algera en Drs. C. P. Hazen- bosch, lid 2e Kamer. De trekking van serie A van de P.O.F. Loterij heeft plaats gehad. De hoofdprijs Een televisietoe stel of goederen ter waarde van f 900.is gevallen op no. 939. De 5 waardebonnen, elk groot f 20.zijn gevallen op de no's 292, 1094, 2674, 2488, 700. De prijswinnaars kunnen zich melden Wulverderlaan 14 en Harddraverslaan 32. Loten van serie B zijn weer aan de bekende adressen verkrijg baar. De trekking zal in Juni plaats hebben. Zondag 27 Mei H.H. Missen te 6.45, 8 en 11.15 uur. De Hoogmis te 9.30 uur. Lof te 7 uur. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag half 8 Meimaandlof. Donderdag 31 Mei H. Sacra mentsdag. H. H. Missen half 7, 7 uur (Gezongen) 8 uur. Vrijdag 1 Juni Eerste Vrijdag H.H. Missen half 7, 7 uur (Gez.) 8 uur, half 8 Lof. Zaterdag 2 Juni Te 7 uur Cezongen H. Mis 8 uur Schoolmis. Te half 8 Broederschapslof. In het kader van de verkiezings actie belegt de Prot Christelijke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid, op Vrijdag 1 Juni a.s. des avonds 8 uur, in het Badhuis aan de Wüstelaan, een bijeenkomst, waar als spreker zal optreden dr. W. H. Vermoo- ten, lid van de 2e Kamer. Erjis volop gelegenheid tot vragen stellen. Daarnaast zullen enige interessante films worden ver toond. o— De adressen der buurtleiders zijn Duinweg 44, Kluyskenslaan 24, Passtoorsstraat 1, [Hoofdstr. 170, Hyacinthenstraat 23, Velserbroek- straat 12; Bonairestraat 39 [bov. Cremerlaan 17. Bij hen, alsmede bij het secreta riaat Arubastraat 25, kunt u zich vervoegen voor alle inlichtingen omtrent het stemmen bij vol macht en het vervoer van zieken en invaliden naar het stembureau. Het was voor de fa Stutvoet, Hoofdstraat 146, Vrijdag j.l. een heel bijzondere dag, toen zij haar zaak in goud, zilver en optiek, na een tijd benodigd voor de verbouwing, mocht heropenen. Zeer zeker mag hier gesproken worden van een ge heel gemoderniseerde winkel. De Santpoortse architect, de heer G. Giezen, heeft samen met dé aannemersfirma Van Geldorp en Zonen, hier wonderen ver richt en verrijkt dit pand het aanzien der Hoofdstraat. Moge de etalages het publiek reeds tot kijken nodigen, het binnen-interieur overtreft alle verwachtingen en geeft een ruim overzicht op de artikelen welke deze firma levert. Een grote klok, welke aan de buitengevel boven de ingang is aangebracht, is een service, welke door het publiek op grote prijs zal worden gesteld. Met deze verbouwing is een jarenlang gekoesterde wens van de heer Stutvoet m vervulling gegaan. Wij wensen hem van deze plaats veel succes. Zoals altijd werd ook dit jaar weer de „Vlaggetjesdag" te IJmuiden gehouden met hieraan verbonden o.a. een optocht van verschillende verenigingen uit de gemeente. Ondanks het koude weer liep onze plaatselijke Chr. Sportver. „Fit" ook dit jaar weer mee en met succes Zij wist be slag te leggen op de 2e prijs in de serie „beste algemene indruk". Van de circa 20 deelnemende verenigingen mag dit een fraai succes genoemd worden. De zustervereniging »IJmuiden« uit IJmuiden legde beslag op de le prijs in bovengenoemde serie. Onze plaatselijke turnvereniging „Santpoort" heeft de 2e Pinkster dag de Bondswandeldag van het K.N.G.V. georganiseerd. Begunstigd door mooi wandel weer meldden zich ruim 300 wandelaars aan het startbureau. Vooral de jeugd liet zich niet onbetuigd en waren met flinke groepen aanwezig. De ouderen bleven in 'de min derheid, maar allen waar vol lof over het schitterend parcours en hebben van het natuurschoon wat deze streek biedt volop genoten. De turnvereniging «Santpoort" zorgde voor een vlotte organi- satiè en verliep alles naar wens. Zij nog vermeld dat geen enkele uitvaller was te melden en allen de fraaie K.N.G.V. medaille ont vingen. De organisatoren verdienen een woord van dank voor het vele werk dat zij hebben verzet voor deze wandeldag. De N.C.V.B. belegt haar maan delijkse ledenbijeenkomst van de afdeling Santpoort-dorp op Maan dag 28 Mei a.s., des avonds 8 uur in de Herv. Kapel, Pastorie- weg 1. Mej. Mr. W. Folmer, sr. kapiteine hoopt dan te spreken over het werk van het Leger des Heils. Belangstellende dames niet-leden zijn eveneens hartelijk welkom. „De stem van een klein land in de Internationale politiek heeft gesproken uit het op dins dag 15 mei aangeboden verzoek schrift aan de Minister-president Dr. W. Drees, door het Comité Stopzetting Atoomproeven, waar in aan de Nederlandse regering wordt verzocht, een voorstel in te dienen bij de Verenigde Na ties, al dan niet in samenwer king met andere landen, om on verwijld een internationale af spraak te treffen om dé proeven met atoomwapens over de gehele wereld stop te zetten. Dit verzoekschrift op zichzelf was een uiting van een eerste doorbraak in de politiek van de koude oorlog, omdat voor het eerst na de bevrijding, de onder tekenaars van dit verzoekschrift behoorden tot alle levensbe schouwingen en politieke over tuigingen. Onder de onderteke naars van dit verzoekschrift vond men naast de naam van de voorzitter van het Humanis tisch Verbond die van vele pro minente figuren van alle kerke lijke gezindten en kwam zowel de naam van de voorzitter van de Katholieke Actie naast die van een Communistisch gemeen teraadslid voor alsmede de na men van vele prominente ge leerden. De ernst van de huidige si tuatie moge blijken uit deze sa menwerking. Op Vrijdag 18 mei j.l. volgde een persconferentie te Amster1 dam ter meerdere voorlichting op dit gebied en mede om de pers als zodanig te overtuigen dat diens medewerking op dit gebied onontbeerlijk is. Voor dit doel werden uiteen zettingen gegeven inzake de ge varen der ontploffingen de radio activiteit en diens erfe lijke gevolgen o.a, door Prof. Dr. A. de Froe, Dr. W. H. van Dob" ben, Prof. Dr. B. R. A. Nijboer Dr. H. A. Tolhoek alsmede door de le assistent van Prof. Dr. J. Sirks en Dr. F. Boerwinkel. Elk talmen met verzet tegen atoombomproeven zal niet allen de weg terug onmogelijk maken van de aan de mensheid berok kende lichamelijke en geeste lijke schade, maar eist op het ogenblik reeds de volle verant woording van ons menszijn te genover de komende generaties, aldus het gezamenlijke stand punt. Hef is onder dit verantwoor delijkheidsgevoel dat de Natio nale eenheid in dit Comité tot uiting kon komen. Thans omvat dit comité met zijn ondertekenaars nog 'n kring ran 96 personen w.o. ruim der tig Professoren en een twintig tal Predikanten. Er is echter meer nodig dan deze kleine kring van «personen die dit voorbeeld gaven. Het gehele Nederlandse volk zal hier achter moeten staan, Zich bewufst van haar verant woordelijkheid en haar directe taak. Adhaesie betuigingen zullen gaarne worden ontvangen door de voorzitter van het Comité, Dr. F. Boerwinkel, Weh. Teseling- laan 9 te Driebergen en door ondergetekende. Hoofdstraat 17 Santpoort-D. VELSEN GELOOET HET WEI,- Het „lest-best" is zeker niet op Velsen van toepassing, want de geelblauwen verloren hun laat ste ontmoeting tegen RKAFC met niet minder dan 40, ter wijl ze toch op eigen terrein met 50 van deze club gewon nen had. Velsen had nog al wat nieuwe jonge krachten opgesteld en deze bleken tegen de voor hun laatste kans vechtende Alkmaar- ders niet opgewassen. Laatstgenoemden kunnen het nu nog tot 12 winstpunten bren gen, als ze hun laatste twee wedstrijden, resp. tegen A. D. O. en Kinheim winnen. Kinheim heeft momenteel 11 punten. Hieruit volgt, dat al zou RK AFC zondag a.s. van ADO win-< nen, de noordelijke Velsenaren in Alkmaar tegen RKAFC „slecrts" behoeven gelijk te spelen, om hun 3de klasse- schap te prolongeren. C. S. V.—TERR AS V OGELS UITGESTELD. De voor zondag 27 mei vast gestelde ontmoeting C. S. V. Terrasvogels, die bij nader be sluit op zaterdag 26 mei gespeeld zou worden, is nu wTeer uitge steld tot zondag 3 Juni. 't Zou ons niet verwonderen, als ze tenslotte toch nog weer op za terdag 2 juni zou gespeeld wor den. HOE VELSEN EN TERRASVOGELS SPEELDEN. Velsen (thuis) Wijk aan Zee 0-2; ELIS 11; Terrasvogels 31; Alkm. Bovs 5—1; Vitesse 0—1! RKAFC 3-0; CSV 3-3; ADO 42; HSV 11; Kinheim 20; Alcm. Victrix 14. Uit Wijk aan Zee 11; E. H. S 01; Terrasvogels 11; Alkm. Boys 10; Vitesse 32; RKAFC 4-0: CSV 3-1; ADO 13; HSV 20; Kinheim 24; Alcm. Victrix 50. Terrasvogels: (thuis) Wijk aan Zee 1-2; EHS 14; Alkm. Boys 31; Vitesse 31; RKAFC 10 CSV 2—0; ADO 1—2; HSV 0—2 Kinheim 22; Velsen 11; Alcm. Victrix 02. Uit Wijk aan Zee 20; EHS 10; Alkm. Boys 5—2; Vitesse 3—0; RKAFC 1—4; ADO 1—2; HSV 11; Kinheim 01; Vel sen 31; Alcm. Victrix 02. De uitwedstrijd tegen CSV moet nog gespeeld worden. Derde klas B. Wijk aan Zee 2237 Vitesse 2232 Alcm. Victrix 2125 ADO 21—25 Alkm. Boys 2224 Velsen 2221 HSV 2221 Terrasvogels 2119 CSV 21-18 E H S 21-15 Kinheim 21lr RKAFC 20— 8 „De macht van het kleine". De collecte gehouden ten bate van de Chr. vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem, heeft in de gemeente Velsen totaal f 2212.86 opgebracht. Hiervan werd te Santpoort-dorp en station gecol lecteerd f 619.94 (vorig jaar f 518.08). Het bestuur is hierover zeer ver heugd en dankt alle gevers en collectanten voor hun medewer king.

Weekblad Huis aan Huis | 1956 | | pagina 1