SanipotTÊWeefeblad mn jprediktourton Collecte Anjerfonds. !5Jan van Dommelen" op tweede )Iaats in Velser Toneelconcours. Zonnig Italië aan de Hooidstraat. VERANTWOORDELIJKHEID. van 18 tot 30 Juni a.s. Bridgeclub „De Kennemers" jaakclub „Santpoort" Openbare Bekendmaking. „Dschen-Dui". Reisgezelschap K.A.B. Ouderavond. R.K. Kerkf Santpoort ZONDAGSDIENST ARTSEN TAXI Het voordeligste adres T\X! E.S.T.O. Schoolreisje School met de Bijbel. Jaargang No 24 edactie Terrasweg 31 Kerkeriuklaan 45 itgave vau Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 HUIS (I Vrijdag 8 Juni 1956 Hms Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 )e jaarlijkse anjer-collecte is er in aantocht en de collec- ïten maken zich gereed om offer te vrgen. De naam „Anjerfonds" zegt sschien niet veel maar als u et dat door liet Anjerfonds, ïaf 1946. het gehele Culturele rk in ons land op grootse wij- is geholpen en gesteund, dank de jaarlijkse offers uit de ■gerij, krijgt u wellicht een in lit van welk een groot belang fonds is. Vat verstaan wij onder het Iturele Werk )it is het werk van de muziek- zangverenigingen; amateur en beroeps toneelgc- schappen; buurt- en clubhuizen; Volkshogeschool werk Volksmuziekscholen; plaatselijke Gemeenschappen itenschappelijke .oncleTzoekin- i omtrent het vrije tijdsbestc- gwerk nog veel meer, dat het An jerfonds belangrijk acht te steu nen en te stimuleren, waardoor al dit werk tot volle ontplooi ing kan komen. Ook het (verenigingswerk in Velsen heeft hiervan reeds meer dere malen geprofiteerd. Het Anjerfonds bestaat nu 10 jaar. Deze afgelopen 10 jaren hebben bewezen in welk een; grote behoefte het Anjerfonds voorziet. Eenmaal per jaar doet het fonds een beroep op uw offer vaardigheid. Dit jaar var 1830 Juni a-s. Hoe meer collectanten, des te minder werk en des te groter de opbrengst. Daarom meldt u als collec tant bij het Anjerdag-Comité Velsen en helpt het Anjerfonds haar taak voort te zetten. Collectanten kunnen zich da delijks melden bij het secretari es ge- aat, Moerbergplantsoen bouw Cultureel Centrum. IJmui- den. Telefoon 5743. Woensdag 50 Mei j.l. werd het Hervormd Jeugdgebouw IJmuiden de uitslag bekend naakt van het door de Sectic reel van de „Velser Gemeen" ap" georganiseerde Toneel cours. Op deze geanimeerde rad, waarop vrijwel alle ama- rtoneelspelers uit de gemeen- aanwezig waren bleek, dat m van Dommelen" voor de toning van ,Land van Belof" onder regie van Peter Brand- a was beloond met de 2dct js, na de Toneelvereniging ilvu", die de eerste prijs be dde en daardoor weer voor n jaar in het bezit kwam van de wissel beker. Naar het jury-rapport was de tweede prijs van „Jan van Dom melen" gebaseerd op uitstekend spel van de beide hoofdrolver tolkers Mevr. G. Tabernal en de heer F. Dortmimdt, ondersteund door een uitgebreide spelers groep van goede kwaliteiten en onder de bezielende leiding van een vakbekwaam regiseur. Met een dergelijke uitspraak kan „Jan van Dommelen" het volgende seizoen met vertrouwen tegemoetzien. oor de zomercompetitie vond 2e wedstrijd plaats waar- r de totaal stand thans luidt: rfdeling A: Heren Bode en Koster 116 Teren Mulder en Kruisman 108 deer en Mevr. Kroone 104 leren Witmond en Andela 102 Ieren Kuys en Paats 97 leren Andela en Breedijk 96 leren Seegers en (van Munster 89 leren Kost en B'odewes 88 devr. Breedijk en Heer Steinberg 87 ideling B: lames Nieuwenhoff en Kulman 123 leren Kleefstra en Top 118 James Dirven en Müller 105 Dames Wiggemans en Mulder 103 leer en Mevr. Estié 100 lames Seegers en van Munster 94 Heren Gerritsen en Muller 83 lames Andela en v. Sprang 83 Dames Smakman en Muller 71 oals gebruikelijk kunnen de lakliefhebbers hun hart ook t deze zomer ophalen door deelnemen aan de z omer - ipetitie. Deze is te beschoir i als een goede training voor in het najaar weer aanvan- de normale clubcompetitie en >ovendien ook een mooie ge ilheid voor nieuwe leden om i nu reeds aan de sfeer van eli-C vr :i aan te passen en i de schaakkunde meer I - o. Aan deze com- tie zipi aardige prijsjes ver den voor de best geplaat- i. antpoorters. die hel Badhui# Wüstelaan op onze Dinsdagavon den nog niet betraden en zich in de schaakproblemen willen ver diepen, komt eens kijken! U zult van harte welkom zijn! In de wintercompetitie werden de volgende standen bereikt: J. Wolters werd clubkampioen met een score van 90%. Tuning werd eervolle tweede, terwijl daarna Sterk en Labouchero volgden. Voor Wolters, voor wie het 't eerste elubjaar bij Sant poort was, een prachtige pre statie In groep B bezetten Rietveld Vosman en Vermeer de eerste drie plaatsen, in C waren dit Schweitzer, Vos en Haanappel. Deze 6 man hebben daarna onderling nog een" aparte com petitie gespeeld om 2 plaatsen in Groep A voor 19561957. Schweitzer en Vosman behaal den daarin de meeste bordpim- ten n.l. resp. 7J en 8 en zullen dus promoveren. Wat de Bondscompetitie be treft. waarin zowel 't eerste als het tweede tiental kampioen barer afdeling werd, is het met de promotie-wedstrijden niet meegelopen. In beide gevallen kwam Santpoort een half punt je te kort in de beslissende wed strijden tegen „de Uil" en „Pat MatHoe het ook zij, we ge ven de moed niet op Volgend seizoen proberen we liet weer. De mogelijkheden zijn aanwe zig. Santpoortse schakers helpt daartoe mede Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat met ingang van woensdag 13 juni 1956, geduren de ongeveer vier weken, het binnen de gemeente gelegen ge deelte van de Duinlustparkweg te Santpoort, wegens herbestra tingswerkzaamheden voor alle verkeer zal zijn afgesloten. Na rijp beraad is het bestuur van voornoemde Judo-vereniging er toe overgegaan tot het stich ten van een „jongeren-afdeling". De trainingavond is vastgesteld op Donderdagavond van 7.15 tot 9 uur, leeftijd tot 15 jaar. Bij voldoende deelname begin der cursus op 28 Juni a.s., in lichtingen bij Drogisterij „Brede- rode", Bloemendaalseweg 152, Hr. R. S. Sanders, Laurillardlaan 15 te Santpoort-st. Postduivenvereniging „De Snelle Wieken'5. Zondag 3 juni werd een wed vlucht gehouden vanaf Corbiol (Frankrijk), afstand plm. 450 km. De duiven werden 's morgens om 6.20 gelost. De eerste duif kwam om 12.32 op haar hok. De laatste prijsvliegende werd om 14.09 geklokt. De duiven hebben het op deze vlucht niet gemakkelijk gekregen. Regen en wind waren oorzaak dat 's avonds nog vele duiven niet op de hokken teug waren. Uitslag 1 en 2 E. Gorter, 3, 4, 11, 14 en 18 C. Korthouwer, 5 en 16 F. Veldmeijer, 6 A. Ter voort, 7 J. Andriesma, 8 en 10 J. Molenkamp, 9 A. Tabernal, 12 en 21 A. Baak, 13 en 17 J. Hoog- zaag, 19 J. de Weerdt, 20 P. Rozemeijer. Ook dit jaar organiseert de reis- club van de Katb. Arb. Beweging afd. Santpoort een uitgaansdag. Op 31 juli a.s. zal per autobus een bezoek gebracht worden aan den Haag en Rijswijk, om vervolgens in de namiddag naar Amsterdam te rijden, waar ge dineerd wordt. Des avonds gaat men gezamenlijk naar „De kleine Comedie". Voor hen die deze tocht mede willen maken, bestaat gelegenheid zich aan te melden Overbildt- weg 39. STRAATPREDIKING. A.s. zaterdagavond om 8 uur zal er weer een evangelisatie samen komst worden gehouden. Dit maal bij de bevrijdingsbank te Santpoort-St. Dr. Richel van Heemstede hoopt daar te spreken. Een zangkoor zal zingen. Gezamenlijk zal ge zongen worden uit bet groene liederenboekje. Deze straatprediking gaat uit van de Evangelisatie-commissie der Gerefomeerde Kerk. Dames van 18 jaar en ouder welk beroep kiest U Weet ge dat „Het Witte Kruis" afd. Velsen, u gratis opleidt voor gezinsverzorgster? En wie zou dit niet graag willen Het is een prettige werkkring, het salaris is volgens de bestaande rijksregeling en men heeft goede sociale voorzieningen. Welnu, zo ge interesse hebt, meldt U als gezinshelpster aan bij mej. Lede- boer, Kennemerlaan 80, die U gaarne alle verdere inlichtingen verstrekt. Donderdag 51 Mei Meiden de beide Openbare Kleuterscholen van Santpoort, de Spaariibwg en de Bredcrodekleuterschool, ge zamenlijk een onderavond in de speelzaal van de Spaarnbtrg- kleuterschool. De zaal was geheel gevuld met ouders die belangstelling hadden voor het onderwerp: De out wikkeling van de Kleuter. Het eerste levensjaar bracht ons de wieg, de box en daarna een nog grotere ruimte, de ka mer. Daarna zagen we het „leren lopen" van twee kleuters, het bedachtzame meisje en het on stuimige jongetje. Het meisje met het onbewust aftasten van de mogelijkheden en de vaart van de jongen op het duinpaad je, waar hij niet te stuiten is en waar hij, als het ware, de zaal inrolt. Tot grote hilariteit van de bezoekers natuurlijk. Hierna kregen we de aanpas sing aan andere kleuters en een nog grotere ruimte om te spelen, „de straat". Het speien met an dere kinderen, het leren steppen, vader helpen met werken in de tuin, moeder helpen met werken in huis, contact met dieren. Meest al hebben ouders weinig besef Nan ..hoe hun kleuter heeft ge daan maar als je 't zo op de film ziet weet je toch, dat je eigen kind ook eo snoezig is geweest De heer Mulder, hoofd van de B'rederodeschool, verzorgde de film, terwijl mevr. Vlietstra, de hoofdleidster van de Brederode- kleuterschool, op een keurige manier de inleiding hield. De voorzitter van de oudercom missie, die ook de avond had geopend, bedankte na afloop allen die aan deze avond hadden meegewerkt. In de commissievergadering na afloop, werd de wenselijk heid besproken een vervoer middel te krijgen voor de kin deren die in de nabijheid van de halte Cremerlaan wonen. Op de machtige Palmenboule- vard van Arco liep een jonge Nederlandse schilder. Onder zijn rechterarm droeg hij een teken map, onder zijn linkerarm had hij een tas met tubes verf vast geklemd. De schilder keek naai de grote berg, waarvan de top met eeuwige sneeuw was bedekt, hij keek naar het oude dorp, dat door de hand van een reus als een verzameling van speelgoed- doosjes tegen de bergwand leek te zijn geplakt. Tijd, tijd, tijd, dacht de schilder, hoe weinig tijd geven een paar weken in dit prachtige Italië, in dit ro mantische land van zon en waar achtige mensen. Een mensen- leeftijd zou nog te kort zijn om de indrukken vast te leggen', die hier op je afstormen. In een oud steegje spelen kin deren. Hun gezichten zijn vuil maar er fonkelen ogen, die in je ziel tasten. Van de berg komen mannen op ezeltjes. Zij weten van geen tijd. Het is de zon die hun hart warmt, het is de zon, die hen vrolijk met hun zwarte hoed doen zwaaien naar die schilder, die voor hen geen we zen is om er bij stil te houden, omdat ze altijd zoveel schilders zien in dit wonderlijke land van hen, waar elke vierkante meter lucht, elke vierkante meter grond een natuurlijk schilderij is, dat geen correctie behoeft. Oppgetogen is Jan Makkes Jr. uit Italië teruggekomen. \ermoeid, want hij heeft er hard gewerkt, dankbaar, want hij heeft: er zoveel kostbare in drukken opgedaan. Zijn welkom in Ai go was zonderling geweest Gedurende de gehele reis was de zon meegetrokken, maar zodra het einddoel was bereikt werd de lucht inktzwart en barstte een donderbui los, die zelfs de ezeltjes langs de weg angstig maakte. Het was of alle leven aan dit zoeven nog para dijsachtige dorp werd onttrok ken. Maar enige uren later won de zon het weer. Arco herstelde zich. Er zongen vogels in zijn oüjf- en bananenbomen, en rijk aan fantastische kleuren stroom de de Sarca door het dorp op zijn onstuimige weg naar het Lago di Garda, Italië's mooiste en dus terecht beroemdste meer. Jan Makkes wilde Italië niet zien in het jachtige toeristensei zoen maar in het vroege voor jaar, wanneer men zich nog ver dwaald in onbekende verten kan wanen. Hij zag er een krans van plaatsen rondom het meer; Riva, Malchesine, San Virgilio, Limone, Gardone, Porta di Br en- zone, Salo. Maar hij trok ook verder, naar Venetië waar hij werkte op het eeuwenoude San Marcoplein, terwijl duizenden duiven rondom hem vlogen, waar hij zelfs werkte in een gon del op het Canal Grande; hoe werd hij bekoord door de prachtige paleizen en schitte rende .patriciërshuizen, symbo len van de geweldige macht, die Venetië eens bezat. Hard, heel hard heeft Jan Makkes gewerkt in Italië. De resultaten zijn zeer opmerkelijk. Het zal dan ook alleszins de moeite waard zijn een be?oek te Mengen aan de expositie, die hij deze maand in.de nieuwe ze-1 ian De Uilenboom, van tic lieer Westerhoven aan de Hoofdstraat zal houden. De tentoonstelling zal worden geopend op vrijdag avond 15 juni,om 8 uur en dan «turen tot 11 uur. Zij za, des zaterdag zijn geopend van 2-11 uur en ten slotte 's zondags van' 114 uur. Jan Makkes zal niet alleen schilderijen van Italië maar ook werken uit Oostenrijk en Nederland exposeren. Men verzuime niet kennis te maken met het werk vu deze Santpoortse schilder, die all r wege steeds meer de aandacht trekt. B. Neerlandse wetenschappen gingen Amerikaanse en Engelse voor, welke zich thans eveneens hebben uitgesproken, dat de we reld er recht op heeft bekend te worden gemaakt met de eventuele gevolgen van atoom- homproeven. (Wat Prof. Dr. A. de Vroe, hoogleraar in de antropobiologie en menselijke erfelijkheidsleer namens de aanwezige deskundi gen mededeelde aan de Neder landse Pers, op de gehouden conferentie te Amsterdam) op 18 mei j.l. Atoombomproeven hebben een verhoging van de radio-activi teit van het milieu, waarin alle levende organismen zich be vinden en waarvan zij allen af hankelijk zijn, tengevolge. De gevaren hiervan voor alle levende organismen zijn van tweeërlei aard, le. De directe gevaren in de omgeving van de plaats waar de proeven genomen worden. Deze gevaren zijn kwalitatief en kwantitatief vrij goed bekend. 2e. De indirecte gevaren die de gehele bewoonde wereld be dreigen door verspreiding in de atmosfeer 'en in het water of door voedsel. Deze gevaren zijn kwalitatief ten dele bekend, maar kwantitatief nog niet bij benadering te schatten. 3e. Deze gevaren bedreigen mensen, deren, planten en mi cro-organismen. 4e. De bedreiging van dieren, planten en micro-organismen vormt mede een bedreiging te meer voor de mens, die voor zijn voedselvoorziening en voor zijn ziekte-bestrijding van dieren, planten en micro-organismen af hankelijk is. 5e. De gevaren die levende or ganismen bedreigen zijn weer van tweeerlei aard; a. beschadiging van de lichaams cellen van de organismen zelve, met als gevolgen zweren en kan ker. b. beschadiging van de kiem of geslachtscellen met als gevol gen miskramen, erfelijke ziekten e.d. 6e. Bij micro-organismen kan Zondag 10 Juni H.H. Missen te 6.45, 8 en 11.45 uur. Hoogmis te half 10. Te 7 uur Lof. Donderdag 14 Juni Te 8 uur H. Familie (Heren) Vrijdag 15 Juni half 8 Lof Zaterdag 16 Juni Te half 8 Broederschapslof bestraling tengevolge hebben 't ontstaan van nieuwe ziektewek" kende stammen of de verhoging van de aanvalskracht van beken de ziektewekkende stammen. Met als gevaren onbedwingba re panclemien (Pandemie) (alge meen heersende ziekte) bij men sen, dieren en planten die uit sterven tot gevolg kunnen heb ben. Het bestaande 'Comité Stop zetting Atoomproeven hoopt haar diep menselijke taak te kunnen voortzetten in het be wustzijn dat alle levensgeluk op het spel staat. Voor het comité, C. SPOOR, Hoofdstraat 17, Santpoort-D. ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 9.30 en 17 uur: ds de Kluis Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) 10.30 en 3 uur: ds N. Bruin Chr. Gereformeerde Kerk n.m. 2.45 uur: ds C. den Hertog IJmuiden Doopsgez. Gemeente IJmuiden 10.30 uur ds R. de Zeeuw pred. alg. dienst A.D.S. Lutherse Gemeente 9.15 uur: ds J. A. Roskam Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden 10.30 uur ds. H. Visser van Loosduinen Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaarnberg" 10.30 uur: Mej. dr J. W. Herfst] Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10.30 uur ds. P. Brakman 7 uur ds. D. ter Steege De Toorts 9 uur Prof dr A. J. Rasker Leiden ZONDAG A.S. D. R. MANSHOLT, Viukeubaan 23 Telefoon 8320 APOTHEKEN Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp Telefoon K 25608284 Bloemendaalse Apotheek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal Telefoon K 2500—22181 Speciaal ingericht voor Trouwiijden Dag èn Nacht bereikbaar TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 4 Op Vrijdag 1 Juni j.l. maak ten de leerlingen van de eerste drie leerjaren van de School niet de Bijbel een autobustocht. Om kwart voor negen vertrokken ze. Via Haarlem ging het naar Am sterdam. En daar bezochten ze de Artis. Met groot plezier wan delden ze langs al de dieren en genoten bij het zien van al die leeuwen en tijgers, beren en wol ven. De apen kregen ook de no dige belangstelling. Maar zeer in de smaak viel het voederen van de zeeleeuwen. Ze kregen er zelf honger van en daarom werd ook in de Artis de meegebrachte boterham opgegeten en nog wel met melk erbij. Toen stapten ze weer in de bussen en reden ze naar bot Gooi. Het ging dwars door Hil versum naar de Anna's hoeve. Eerst speelden ze op de hei en later in de speeltuin. Ze genoten zeer en kregen er dorst van. De limonade ging er dan ook wat graag in. Later kregen ze ook nog ijs. Toen -werd het tijd om weer naar huis te gaan. Het werd een mooie terugtocht langs de Loos- drechtse plassen en het vlieg veld Schiphol, 't Was al half zeven geweest eer ze weer in Santpoort terugkwamen. En <V,ir stonden vele vaders en moeders hen al op te wachten. 't Was een fijne dag geweest.

Weekblad Huis aan Huis | 1956 | | pagina 1