Bij iedere feesfgelegen- iieid wij Uw leverancier Den Haag - Residentie. Gaat U naar Zwitserland A-BB0EKMEULEN R. Wildschut Feestsigaar Overnachten in een berghut is verrukkelijk. Voor een naar Speciaal Sigarenmagazijn Hoofdstraat 157 SLIJTERIJ H. K0RTH0UWER Het moet bij enig realiseren van de dingen toch telkens weer tot verbazing stemmen, dat het kleine nederlandse woongebied naast typisch vaderlandse eigen heid zovele onderlinge verschil len toont: verschillen in land schappelijk voorkomen, verschil len ook en allereerst in het ka rakter van de mensen. Natuur lijk zijn daar redenen voor aan te geven. Daar is allereerst het feit, dat volkeren van geheel ver schillende stam in de geschiede nis ons gebied zijn binnengetrok ken. Daar zijn voorts de twin tig eeuwen van moeizame groei van stammen via steden, bisdom men, graafschappen en zeven provinciën met nog altijd een zelfstandig karakter tot, ten slotte, natie. Er is dan ook een duidelijk verschil tussen de Fries en de Groninger, de Zeeuw en de Drent, de Hollander en de Lim burger, de Brabander en de Utrechtenaar. Een staj is een persoon: nu eens de zelfbewuste kerel met de eeuwige kwinkslag, dan weer de ronde jongen met zijn durf en soms ook de deftige heer met pa- rapluie en bolhoed. Maar daarover willen wij dit keer niet spreken. Eén van onze drie grote steden van boven 500.000 inwoners krijgt thans de aandacht. Den Haag: de deftige, reeds wat grijzende heer, uit gedost met parapluie en bril met gouden montuur en soms valse glazen, achtenswaardig en nimmer slenterend of rennend of zelfs doodgewoon lopend, maar altijd schrijdend. En flanérend. Den Haag: residentiestad, zie daar ons onderwerp. De talloze hooggeplaatste re geerders met hun vaak weelde rige wijze van leven, hebben Den Haag dat uiterlijk gegeven dat t nu al eeuwen draagt. Het air van zwaarwichtigheid en belangrijkheid ging een zonder ling bondgenootschap aan met pronkerige zwier en een beetje Franse levenskunstigheid, en r'/i,w viitic 11111ui-i ge metamorfoseerd, onder de huid van de Hagenaars. Het wist er zich zó stevig- ingekapseld te nestelen, dat de deftigdoenerij en de coquetterie een cultus werden. Een medaille is voor een Ha genaar een belangrijk ding. En al is het dan om zo maar eens te zeggen een vetleren, als er reden toe is zal hij hem fier op de borst dragen. Een ulster met een bontkraag is óók al een onmisbaar attri buut. Ja stérker: de Hagenaar draagt de opsmuk en het ver toon van gewicht zozeer onder de leden, dat de houten ham nog altijd geen fabeltje is. En verhuurbedrijven van gelegen heidskleding vind je overal in Den Haag. En de veearts heet er diergeneeskundige. En na de oorlog mocht speciaal de Haagse leverworst het eerst zonder bon verkocht worden: omdat daar *t minste vlees in zat. En zelfs in de laatste oorlogswinter hield men het uiterlijk cachet hoog, )want de bieten werden in dq vorm van aardappels geserveerd terwijl op de bodem van da schaal een rond vel papier lag, waarin kunstige figuren waren geknipt Frans element. Men mag deze typisch Haag se dingen niet van één kant be zien. Al gaat men heel dikwijls veel te veel over de schreef, ér- gens schuilt in dit alles toch 'n beetje een beschavingsvorm, die andere delen van ons land zo deerlijk missen. En dan: iets van deze zin voor uiterlijk schoon resteert toch in ons allen: gaat u maar eens precies als zovele Hagenaars op de eerste zonnige voorjaarsdag uw nieuwe costuum en uw nieuwe toilet op de Sche- veningse boulevard aan de we reld tonen. Zon enkel moment kunt ge u daar wezenlijk pret tig bij voelen, eerlijkheidshalve dienen wij dit toe te geven. Overigens bracht dit zelfde Den Haag in de schilderkunst de Haagse school voort en in de literatuur )een Louis Couperus. Wij wezen terloops even op het Franse clement, dat zo hier en daar om het hoekje komt glu ren. ja, ziet u eens, de Franse taal, waarvan de diplomatie zich heel lang bediende, de Franse overheersing uit het be gin der vorige eeuw, die in de stad waar Jde regering zetelde uiteraard het sterkst tot zijn recht kwam en de Franse Opera die lange tijd in Den Haag een toonaangevende rol speelde; dat alles heeft Den Haag een beetje Franse zwier gegeven. De vrou wen kleedden zich met meer aandacht clan elders en de om gangsvormen hadden iets hoffe lijks, ook al werden deze dingen al heel snel ondergeschikt aan deftigheid en ernst, zaken, waar men zich als Hollander nu een maal gemakkelijk door liet be- invloeden. Nu ja, dat alles is clan zo voortgegaan en het overleefde de eeuwen en het is nóg zo. Uiter aard valt het te begrijpen, dat bepaalde luyden zich tot het Haagje aangetrokken gevoelden en er de zich vormende aspecten kwamen bestendigen. Ik denk aan de gepensioneerde Indische ambtenaren. Ik denk aan de Hollanders die hun schaapjes op het drfoge hadden en zich nu gingen koesteren aan de Haagse zin voor decorum, waar ze fi nancieel bést aan mee konden doen. De bluffers en de flaneurs konden hier hun gang gaan. En het kwam allemaal prachtig tot zijn recht, want Den Haag als stad is óók voornaam en schoon. Nog altijd en dat gaan we clan eens onderzoeken. Ge begint bij het Binnenhof, dat carré-vormig plein, omsloten door cle Ridder zaal en cle gebouwen van de Eerste- en Tweede Kamer. In 't midden van het plein vindt u een ronde fontein met een vorm rijk bouwseltje van metalen- slangetjes met vergulde randjes dat helemaal bovenop de beel tenis draagt van Willem II Rooms Koning en Graaf van) Holland. Aan hem is dit roman tische fonteintje, dat men zich oo goed in een kleine, Duitse s+nrl kan voorstellen, bijvoor beeld Göttingen, ook opgedragen Op de rand van het bassinnetje kan men lezen: Ter nagedachtenis van Wil lem II, Roomsch Koning en Graaf van Holland, beves tiger der stichtelijke vrijhe den en beschermer dei- kunst, stichter der kastelen in 's Gravenhage en Haar lem, Beb. MAAXXYII. Mogen wij u er nog even o p wijzen? Dit fonteintje is nu zo'n blijk van pronkzieke Haags- hedcl, waar we over schreven. En het misstaat een beetje tus sen de eerbiedwaardigheid, de stilte en vergeet dit niet, het wijze besef van rust, zoals die hier heersen. De Kamers zijn overigens te bezichtigen. Op de in grijze steen gehouden Tweede Kamer staat op 'n bordje ten minste het volgende te le zen Tweede Kamer der Staten Generaal. Toegang rijwielen ofidetr colonnade (eerste cleur). Brievenbus onder colonnade (eerste raam) De vergaderzaal is, wanneer de Kamer niet bijeen is, te be zichtigen. Maandag en Don derdag kosteloos, overigens tegen tarief, bij cle portier verkrijgbaar. En ook bij de uit bakstseen opgebouwde Eerste Kamer ver telt een bordje u, dat de Ka mer Maandag en Donderdag tussen 11 en 1 uur gratis te be zoeken is en op andere uren en dagen volgens tarief „ter griffie ^vastgesteld", en bij .de portier of kde concierge in te winnen. U moet eens helemaal om de Ridderzaal heenlopen, dus óók langs t Goutsmits Keur Huys en zo, want deze Ridderzaal is in zijn klare van wezenlijk Cal vinisme vervulde bouwstijl, in zijn ernst en onsmukloze dege lijkheid zulk een sterk sprekend voorbeeld van zéér Nederlandse schoonheid en kracht. Op zomerse Zondagen ziet men op het Binnenhof zeer veel toe risten. En dan is er ook altijd wel cle oude man, die er de dui ven voert en de beestjes als er belangstellenden zijn, de 'graan korrels uit zijn mond laat pik ken. De politiejeep rijdt clan óók af en toe het plein op. Te recht moet de rust gehandhaafd blijven. En ook zal men op zo'n dag die Haagse koekenbakker wel aantreffen met zn blad met nog dampende wafels. Tenslotte moet men toch zakelijk blijven, niet waarAl deze dingen ver breken de stilte, die hier thuis hoort, en daarom kan men als belangstellende beter het Bin nenhof gaan zien op een och tend in de week. Veel toeristen. Naar het aspect van straten en gebouwen zetten de verstilde rust en de gedragen wijsheid zich overigens nog wel even voort, als men aan de Ridder zaal voorbijgaat en het Binnen hof verlaat. Onmiddellijk links z:et men het Mauritshuis met zijn brede trappen, zijn grote lan tarens en zijn opgesierd fries. Wie van schilderkunst houdt, wie gaarne zich vermeit in het heiligdom van een museum nrag het Haagse Mauritshuis niet on gezien laten. Wie slechts een beeld van de stad wenst te krij gen, lope door naar het „Plein waar het beeld van Willem de Zwijger met zijn hondje, dat hem naar verluidt, eens van cle dood redde, oncler cle rechterarm cle ruimte beheerst. Stellig, het „Plein" mag men typisch Haags noemen, ai heeft men dan ook 't wapen van Am sterdam voor zich,, boven op cle daklijst van het ministerie van buitenlandse zaken. Links van dit ministerie heeft men cle Lange Houtstraat voor zich, de uitgaansbuurt van Den Haag. .'Hier bevinden zich het Wiener Café Grinzing, Savoy, Charlotte Chéric en zo. Men kan daar dansen, parodisten horen en danseressen gadeslaan. De zeg maar kroegjes vindt men meen in de Körte Houtstraat. Dan moet men cle andere kant uit en cle eerste straat links ne men. Overigens vindt men in de Korte Houtstraat óók „Het gemeste schaap". Dat vermelden wij maar even, want men kan er in een romantische omgeving waarlijk voortreffelijk eten. De Lange Hnntstrnat moet ge maar eens doorlopen en dan rechtuit door de Korte Voor hout gaan. O neen, die zuil rechts, opgedragen aan Hertog Karei Bernhard van Saxen- Weimar zegt heus niet zo veel. Maar gaat u wellicht reeds be grijpen dat u hier zon typisch Haags stadsdeel aanschouwt Haagse boompjes, Haagse stenen paaltjes, deftige oude lantaarns. Ln rond dit pleinachtig stads deel allemaal eerbiedwaardige huizen. Rechts bijvoorbeeld het charmante paleisje van onze vroegere Koningin Emma. En in dat klein huisje even daar voor bij woonde vroeger een vrouw met wel honderd katten; zulke juffrouwen kwamen eertijds óók in Den Haag voor. Overigens ziet men helemaal links het grote restaurant Sauer, waar men zo goed kaviaar kan eten en eet» stukje verder aan dezelfde kant „De Posthoorn", het café waar de Haagse artis- tenbent pleegt te vewijlen. Nu kunt ge even rechts gaan zoeken naar het Smids Water en De Nieuwe Uitleg. Die straten liggen namelijk aan het enige mooie grachtje, dat Den Haag- kent; Den Haag is geen grach- tenstad. Maar u kunt óók even tjes doorlopen en dan linksaf de deftige Lange Voorhout op gaan, óók al weer zon typisch Haagse straat. En dan kunt ge in het verlengde de Kneuterdijk volgen, die zich naar links buigt, en dan hebt u prachtig nog even gelegenheid om cle ge vangenpoort, de gevangenis, de plaats waar cle gebroeders De Witt zijn vermoord, te gaan zien Maar dat moet u clan als een aardigheidje gaan zien, ook al kan men hier tegen in brengen dat het voeren van de meeuwen in de Vijverberg rechts eerder een aardigheidje is clan het aan schouwen van hongercellen en marte Iwerktuigen. En kunt ge daarmede Den Haag als afgedaan beschouwen? Eventueel wél, liever niet. Neust u zelf nog maar eens wat: verder rond. Marinus Schoreoers. Natuurlijk hebt u- zich weken lang van te voren verheugd op deze buitenlandse reis. Misschien is het de eerste keer dat u de grens zult oversteken, mogelijk de tweede maal, ofbent u al zo gewend aan douanen en vreemd geld, dat het bij wijze van spreken oude bekenden van u zijn En hoe reist u Per bus of per trein Met een auto is ook heerlijk, maar in elk geval moet u zorgen dat u uw pas in uw portefeuille heeft en voldoende groot en klein geld, plus wat snoepjes voor de dorst. Oelala, wat is die bus mooiBagage kan bovenop, u heeft toch niet uw hele bezit meegenomen Heer lijk, de bus is ook sluimerrollen rijk, daar kunnen we van profi teren. Daar gaan we dan. Een prachtige tocht door Neder land, Zuid-Duitsland en Zwitser land. Het oponthoud is altijd erg plezierig en voor reizigers en voor chauffeurs. Dan kunnen de stramme benen zich weer even strekken, je proeft een kop hete koffie, je wast je handen en je lacht om de geel-witte gezichten die elkaar aankijken ,in het on barmhartige neonlicht. Daarna begint de rit weer. Eten, drinken soezen, slapen.... Ja, en daar zijn we dan in het land van Wilhelm Teil. Het land waar de bergen voor u een el dorado betekenen of de blauwe meren, of de alpenweiden met de koe en de koebel.... waar het melodieuze jodelen u kan ver rukken of de charme van de klederdracht en de Zwitsersche steden. Tja, wat de maaltijden betreft, die zijn zeer verschillend. In noordoost en centraal Zwitser land eet men voedzame spijzen met veel vlees, in het westen geniet u van -de Franse keuken en in het zuiden wordt u voor al aan de Italiaanse spaghetti herinnerd. Daarnaast zijn er nog tal van specifiek Zwitserse ge rechten waar u misschien nog wel even aan wennen moet. Misschien is het moeilijker een geschikte slaapgelegenheid te vin den. Het beste is van te voren plaats te bespreken in hotel, pension of chalet. Verder kunt u kamperen, liever niet aan de kant van de weg, er zijn terrei nen genoeg en wanneer u zich aan de gestelde regels houdt, zult u met genoegen uw slaapje slapen. Waar u nu overdag naar toe kunt gaan De keus is aan uzelf. U kunt bergtochten maken of met een kabelbaantje naar de Jungfrau- joch zweven. U kunt uitrusten op de alpenweiden of roeien op de prachtige meren. Heerlijk is het ook om te wandelen. U kunt dan zo echt dwalen zonder een sterveling te ontmoeten. Let u dan vooral op de flora, al denkt u dat er alleen maar edelweis in Zwitserland groeit. Heus, voor de edelweis moet u erg veel moeite doen, want ze bloeit boven in de bergen. Hebt u wel eens in een echte berghut gebivakkeerd Het is een rijke ervaring, vooral wan neer u nu eens een dag regen hebt getroffen. Heerlijk om u 's avonds van uw natte kleren te ontdoen, wat warms aan te trekken en dan te smullen van een bord gloeiend-hete soep. U zit op een lange bank om een houten tafel, vlakbij vlamt het houtvuur en om u heen hoort u alle talen spreken. U mag maar een heel klein beetje mop peren op het slechte weer, want het kan u in contact brengen met mensen, die u anders nooit zou spreken en dan past het u slechts aangenaam te converseren. Vaak worden volksliedjes uitge wisseld en een enkele keer treft u een citherspeler op tournee. Zet u zich dan gerust tot lui steren, want cithermuziek is ver rukkelijk. Met mooi weer zijn de talrijke terrasjes zeer aantrekkelijk. Som mige zijn hoog gebouwd, andere laag. Wanneer u de avond van 3 Augustus bij uw glas Süssmost droomt en zich de gelukkigste mens ter wereld voelt, kunt u in de bergen ver weg of vlakbij brandende vuren zien. Dit van wege de herdenking der stichting van de Zwitserse Statenbond. Wilt U leuke foto's nemen? Eén groepsfoto'tje mag er wel bij, maar maak niet teveel plaatjes met bekende mensen erop. Aardiger zijn de opname bij ver rassing, en anders een poortje, of een echt Zwitsers huisje, met geraniums voor de ramen. Spe lende kinderen bij een pomp, of een paar eenzame koeien, er zijn mogelijkheden genoeg, maar u moet ze leren zien. De andere helft van de kunst is de techniek, maar tegenwoordig zijn er zoveel handleidingen, dat u keus-genoeg kunt maken. Heeft u van dag tot dag aange tekend, wat u hebt beleefd? Moet u beslist doen, het is een genot om later een album aan te leggen met een gezellig reisver haal, geïllustreerd met foto's, kaartjes, folders, en misschien met die ene frank, die u over hield. Voorlogig wens ik u een heel prettige vacantie. Zonnig spoor en een behouden thuiskomst. Gré W. De Ronde van Santpoort De ronde van Santpoort is ge wonnen door Chris de Nijs uit Beverwijk. JUNGHANS WEKKERS Tijdens de FEESTWEEK bij aankoop van tenminste voor f 25, eeu AliJERLOT gratis! Alleen bij t.o. Overbildtweg PïGèNC Salon voor Haarverzorging TERRASWEG 63, tussen B. Enscbedélaan en Wul- verderlaan, TELEF. 8057 Hoofdstraat 134 Telefoon S640

Weekblad Huis aan Huis | 1956 | | pagina 2