SaidpooÉWeehblad aan GEZAG öf MACHT. Predikbeurten E.S.T.O. Invaliden zijn ook mensen. tZQMPAGSDÏENST ARTSEN [1 TAXI Het voordeligste adres T\XI De betekenis van het Zomeravondfeest in het Burg. Rijkenspark. R.K. Kerk, Santpoort ,7e Jaargang No 34 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 Vrijdag 10 Aug. 1956 Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 het streven voor het behoud an de wereldvrede zijn momen- ;el twee belangrijke factoren te nderscheiden inzake de ver- oudingen, gezag of macht, an deze twee is machtsver- eerlijkings die de bacil der smietiging blijft koesteren, on er het voorwendsel dat de rede alleen gewaarborgt kan orden, door de volkeren tot e tanden toe te bewapenen, et is wel het meest onwaar- :htige argument wat ooit tegen- ver de mensheid werd begaan i de aanschouwelijke en onder- anden gruwelijkheden in wereld- orlog no. twee. egen onwaarachtigheid bestaat aar een middel en dat is met aen vizier deze stelling te be rijden en te weerleggen, og is de mensheid zich blijk- iar niet voldoende bewust welke :varen ons bedreigen, zo wij is willoos neerleggen bij plan- Ti van machtswellustelingen iens toekomstplannen in hoofd- ak gebaseerd blijken op ver- etigingsuitkomsten. et heroprichten van het Duitse *er is een rampzalige stap terug lor het behoud van de wereld ede omdat hierbij geen sprake van het doen aankweken van n voor dit land zo nodige zagspositite. nder deze omstandigheden had ;n generaties lang dit land een jen strijdmacht moeten ont- uden, niet alleen voor het be- ud van de wereldvrede, maar ;de voor de toekomst van dit lk zelve. chtens en moreel rust de ver- twoordëlijkheid hiervoor in- nderheid op de eenmaal Ge- eerden bondgenoten uit de eede wereldoorlog, t goede wat toen het kwade ;t te keren, is wederom ten kwade gekeerd. Thans staan wij op de twee sprong in geestesgesteldheid, wélke beslissend zal blijken te zijn voor het lot van de gehele mensheid. De recente gebeurtenissen rond de Suezkanaal kwestie leveren het bewijs hoe ontstellend dicht wij kunnen staan bij een derde wereldoorlog. Zou dit onverhoopt gebeuren, zo zal over het lot van de mensheid zijn beslist omdat de lawine van vernietiging niet meer zal zijn te stuiten. Het laatste gezag van een mens heid zal dan ten onder gaan, om niet meer te herrijzen. Gezag, hetwelk een ieder mens is aangeboren zal hebben gefaalt, omdat wij gezag met macht meenden te moeten vereenzel vigen. Nu macht weer een bedreiging vormt, gaat onze hoop weer uit naar die gezagsorganen welke met vredelievende voorstellen moeten trachten een ramp te voorkomen. Gezags organen niet berustende op machtsvertoon van wapens maar op de kracht van de geest. Zonder deze 'gezagsverhouding zou een samenleving ondoenlijk zijn, omdat wij mens voor mens verantwoordelijkheid dragen voor alles wat geschapen wordt. De staat, de Kerk, ja heel de gemeenschap, ontleend haar ge zag niet aan de macht die zij kan uitoefenen, maar aan haar innerlijke beschaving. Op de gemeenschappen van Staat Kerk, en individu rust een grote taak in deze ernstige ure des gevaars, omwille van het gezag, haar vredeswil op te leggen aan hen die de macht verheerlijken. C. SPOOR, Velsen. ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 9.30 uur: ds. J. A. Tiemens, IJmuiden 5 uur ds. M. W. J. D. de Kluis Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) 10.30 en 3 uur: ds N. Bruin Chr. Gereformeerde Kerk 3.30 uur ds. J. W. van der Gronden Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden Geen opgaaf Lutherse Gemeente Kapel Westerveld" te Driehuis Geen dienst Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden. 10.30 uur: de heer J. B. Asseudorp Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaarnberg" Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10.30 uur: 10.30 uur ds. K. M. J. W. Zevenboom Heerenveen 19 uur ds. R. Bijlsma. Monnikendam De Toorts ds. M. D. Gijsman, [den Haag andboogschietvereniging „V. Z. O. s.» :ronder volgen de uitslagen i de demonstratiewedstrijden, ïouden in het kader der feest- ek, Zaterdag 4 Augustus op schoolplein van de school t de Bijbel. wedstrijd, die door de mede- "king van de Harddraverij- eniging een groot succes is rorden, trok zeer veel belang- ling. Uitslag Kopwedstrijd V.Z.O.S. J. de Jonge 1862 P. Verzijlberg 183—4 B. Uitendaal 1773 A. Voogt 169 H. Janssen 1551 Fr. Verhappen 148—1 „Concordia" H. Strouchen W. Schelling P. v. Pol J. Verhoog A. de Groot W. Bijl 1018—11 202—4 190—4 178—3 167—1 152 147 1036—12 :en beschikbaar gesteld door darddraverij-Vereniging wer- gewonnen door J. de Jonge Verzijlberg van V.Z.O.S. 1. jStrouchen en W. Schei- lag koppelwedstrijd over 25 a in 5 ronden. Voor iedere e waren prijzen beschikbaar, onde Koppel Verzijlberg- W. Schelling 79—2 2e ronde idem 3 x 10 3e ronde koppel A. Voogt- J. Verhoog 791 4e ronde H. Strouchen 441 Koppel A. Voogt-J. Verhoog 3x6 H. Strouchen 2x8 5e ronde koppel H. Janssen- H. Strouchen 771 koppel J. de Jonge-W. Bijl 4x7 Publieksprijzen werden gewon nen door H. Strouchen A.v.Pol Op geestige wijze reikte de heer R. Jansen de hoogste prijzen uit en de heer C. Roskam de kop- pelprijzen. Bridgeclub „De Kennemers" Donderdag werd de zesde per centage wedstrijd gespeeld waar de uitslag als volgt luidt: Afdeling AM.P. 1 Hr. Andela en Breedijk 44 2 Hr. Witmond en Stemberg 41 3 Hr en Mevr. Spruyt 40 4 Hr. Seegers en v. Munster 38 5 Hr. Bode en Koster 36 6 Hr. Bodewes en Andela 35.5 7 Mevr Breedijk en Hr Paats 32 8 Hr. Mulder en Kruisman 30 9 Hr en Mevr. Kroone 27.5 Afdeling BM.P. 1 Hr. Kuys en Porck 61.5 2 Dames Wiggemans en Mulder 45 3 Hr. en Mevr. Vader 44.5 4 Dames Nieuwenhoff en Seegers 43 5 Hr. en Mevr. Estié 40.5 6 Dames Andela en v. Sprang 36 7 Hr. Gerritsen en Muller 34 8 Dames Smakman en Muller 31.5 ZONDAG [A.S. PH. HASELAGER, Hoofdstraat 135 Telefoon 8570 APOTHEKEN De Santpoortse Apotheek Bloemendaalsestraatweg 145 Santpoort-St. Tel. 8249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341 Overveen Telefoon 16760 Speciaal ingericht voor Trouwiijden Dag èn Nacht bereikbaar TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Suriname straat 4 In de Augustusmaand gaan de leden van onze R.K. Invaliden- bond Sint Liduina, afd. Amster dam, evenals het vorig jaar weer een week naar buiten. Deze vacantieweek zal worden doorgebracht in het prachtig gelegen tehuis van de Witte Paters te Santpoort. Wij allen hebben behoefte aan een paar dagen vacantie. Het drukke, jachtende leven van onze moderne eeuw van tech niek en snelheid, moet minstens éénmaal in het jaar een tijd lang even tot rust komen. Onze spieren, moeten zich ontspannen, onze zenuwen gekalmeerd wor den in de stilte en de rust van Gods schone natuur. Je geest moet weer eens met andere dingen bezig zijn, je ziel moet weer eens uitwaaien in een andere nieuwe omgeving Dat heb je nodig om volwaar dig mens te blijven Nu zijn invaliden ook mensen En waar de routine van het dagelijks leven en werken het nodig maakt om in je vacantie weer frisse en nieuwe krachten op te doen, heeft de invalide mens er zeker behoefte aan. Hij is door zijn gebrekkigheid gebonden aan één plaats. Hij kan niet gaan en staan waar hij wil; hangt dikwijls in alles van anderen af. Hij voelt zich vaak als een „uitgestotene uit de maatschappij. Waarschijnlijk om dat wij het hem laten merken en voelen dat hij anders is dan wij. Laten wij in ons gedrag tegen over invalide mensen ons hoeden voor die primitieve angst voor het anders zijn Van de andere kant wordt onze houding ten opzichte van onze gebrekkigen dikwijls gekenmerkt door een onnatuurlijke belang stelling; we zien hun gebreken niet als iets vanzelfsprekends. We vallen hen lastig door een neiging tot overprotectie, door een zekere emotionele reactie, waardoor zij de gebrekkigen als een apart soort mensen gaan zien Onze invalide mensen kunnen we geen groter lijden veroor zaken, dan door hen te laten voelen, dat zij anders zijn, niet alleen door die kinderlijke angst, voor het anders zijn, maar ook door onze onhandige, bewust- machteloze pogingen om hen te helpen. Als aalmoezenier van de R.K. Invalidenbond, afdeling Amster dam, vraag ik volgende week uw juiste belangstelling voor onze invaliden op vacantie en ook uw steun, in zoverre dat mogelijk is! Zien we tenslotte in onze inva lide mensen de „Lijdende Chris tus" zelf en herinneren we ons dat woord van de Meester: „Wat ge de minste der mijnen doet, dat doet ge Mij Dan zullen we met onze sym pathie en hulp op alle mogelijk gebied hen ter zijde staan, om dat zij uiteindelijk zijn en blij ven „onze geliefde broeders en zusters in Christus". I. H. Postduivenvereniging „De Luchtpost" Wedvlucht vanaf St. Ghislain— Hornn 228 km. De duiven wer den gelost om 7 uur met westen wind. De eerste duif werd ge klokt om 10 uur. P. Bersee 1-19-20-21, F. Waasdorp 2, N. v. Duyn 3-6-10-12, Koning 7-8, G. Bierman 9-14-22-24, C. Wipprecht 4-23, G. v. d. Wensch Augustus is voor ons Sant poortenaren een bizondere maand. Immers traditiegetrouw wordt op de laatste Zaterdagavond van de maand in het Burg. Rijkenspark het Zomeravondfeest gevierd. Een avond die steeds weer duizenden bezoekers trekt en waarop een programma geboden wordt, dat uniek is voor de ge hele omgeving. Doch hebben de nieuwe Santpoortenaren er wel eens over nagedacht waarom dit zomeravondfeest gehouden wordt. Dit wordt niet zomaar 'gedaan, omdat er zo'n behoefte aan een verzetje in Santpoort bestaat. Neen, de ware betekenis van dit feest is de herdenking van de de verjaardag van H.M. de Koningin U zult zich afvragen, waarom deze herdenking dan eerst in Augustus plaatsvindt. Welnu direct na de oorlog, toen H.M. Koningin Wilhelmina nog vorstin was, was het vanzelf sprekend, dat het zomeravond feest, beter gezegd het Koninginne- feest, op de laatste Zaterdagavond in Augustus gevierd werd omdat haar verjaardag op 31 Augustus valt. Toen zij echter ter wille van haar dochter afstand van de troon deed en H.M. Juliana Ko ningin der Nederlanden werd zou dus het Koninginnefeest naar de maand April verplaatst moeten worden. Deze maand leent zich echter niet om een feest in de buitenlucht te organiseren. Daarom werd besloten om de viering van het feest in de maand Augustus te handhaven en wel om de volgende reden: het feest zal gevierd worden in de eerste plaats om de verjaardag te her denken van de huidige Koningin Juliana, maar ook ter herdenking aan datgene wat Haar moeder H.K. H. Prinses Wilhelmina in de voor gaande jaren voor ons land deed. En daarom zullen wij ook deze maand op Zaterdagavond 25 Augustus allen weer optrekken naar het Burg. Rijkenspark om deze feiten te herdenken. En vooral dit jaar zal deze avond een bizondere betekenis hebben. Omdat dit het tiende feest is, dat wij er na de bevrijding zul len vieren. Dit is een lustrum feest en in wiens handen konden wij de verzorging van dit pro gramma beter geven dan in de handen van de ons allerbekende artisten Kees Stet en Tobi Rix. De beide verenigingen: Veren, tot het houden van Nat. Dagen en de Oranjeveren. „Santpoort" zorgen vanzelfsprekend weer voor de algehele leiding, zodat U weer op een geslaagde avond kunt rekenen. 5-11-13, J. Struys 15-16, Hoog land 17-18, K. Bouwer 25, Th. v. Zwieten 26. Zondag 12 Augustus H.H. Missen zijn te 6.45, 8 uur, 11.15. Hoogmis te half 10. Te 7 uur lof. Woensdag 15 Augustus Maria ten Hemelopneming. Ver plichte Zondagviering. De H.H. Missen zijn 6-7-8 uur - 11.15 De plechtige Hoogmis te half 10. Te 7 uur lof. Vrijdag 17 Augustus Te half 8 lof. Zaterdag 18 Augustus Te half 8 Broederschapslof en Maria-uur. Pastoor A. F. J. Goossens 45 jaar Priester. 15 Augustus a.s. op het feest van Maria ten Hemelopneming, is het 45 jaar geleden, dat de Zeer- eerwaarde Heer A. F. J. Goossens, pastoor alhier, priester werd ge wijd. 45 Jaar van vruchtbaar priesterlevendat het voor iedere parochiaan een aansporing moge zijn om zich met de jubilaris in dankbaar gebed te verenigen voor deze hoge gunst. De jubilaris zal bij deze gelegenheid de Hoogmis celebreren, waarbij zoveel mogelijk een ieder wordt uitgenodigd tegenwoordig te zijn. Examens. C. A. v. Warmerdam slaagde voor het diploma Engels M.O. Joh. v. Warmerdam slaagde voor het staatsexamen voor onder wijzer.

Weekblad Huis aan Huis | 1956 | | pagina 1