TURF WEEKENDRECLAME 1ÉKET SrifTvoeR Een luxe does Bonbons GEBR. HOP Typische Oud-Hollandse Brandstof Gebr. HOP A.BKtlFKMFULFN 'n Oude historie is herleefd De strijd om de Be vrij dingsbeker „Cupfighter" Velsen wint weer Tegen wie speelt Velsen? Terrasvogels-Dc Kennemers f 1.69 HOOFDSTRAAT 18Z goud en zilver^ Ofm&tcca ANDERHOOC UMUIDER VISHANDEL HOLL. NIEUWE HARING I)p laatste loteii Hoofdstraat 37. TELF. santpoort B4&2 £ee%t zwemmen, £eeit tedden 1 Woensdag 15 Aug. G. J. fl. HflNOGRfiilF H. Gaat U naar Zwitserland betalen hun charme met narigheid. Vele Nederlanders hadden in vroegere tijden de loffelijke ge woonte, reeds in de zomer voor de brandstof te zorgen, zij pro fiteerden dan ^tevens van het voordeeltje der z.g. zomerprijzen. Die loffelijke gewoonte wordt vandaag de dag door de handel nog gestimuleerd, maar we be vinden ons nog altijd in^het overgangstijdperk, ook wat_be- treft de brandstof. Nu het on danks alle propaganda een pepe- rige geschiedenis is geworden met de kolen, heeft de turf zich op heden voor een goed deel voorzichtig kunnen handhaven. De turf is weer modern gewor den, maar ongetwijfeld zal zij binnen afzienbare tijd weer in de vergetelheid terugglijden. De potkacheltjes lusten ze. Er is een tijd geweest, dat het winnen van turf een uitgebreid bedrijf was op onze drassige bodem en vele uitgestrekte veen gronden, een oer-Nederlandse industrie. De moderne tijd heeft echter veel goede en zo men wil poëti sche gebruiken en bedrijven uit geschakeld, en met de perfecti onering der haa den met hun geraffineerde] circulatiesystemen was het ook met de turf gedaan. De haard is te deftig en misschien te f ijn van constitutie om turven in zijn maag te kunnen verdragen en in de salon is een hoop turf geen chique gezicht. Zodat de zegswijze dat men in het Hollandse veen niet op een turfje behoeft te kijken, lang zamerhand bezijden de waarheid werd. Het ging er in het verleden op lijken, dat er voor de turf nieuwe hoop kwam, want onder de ge wijzigde omstandigheden was er voor vele zaken plaats gekomen die voor die tijd zich beschei den op de achtergrond bevon den. Speciaal ouderwetse pot kacheltjes en keukenfornuizen, die men nog in grote getale in ons land aantreft, lusten graag een turfje en ze branden er heerlijk door. Twaalf bewerkingen. Het lijkt heel eenvoudig: turf steken en drogen, maar^ alleen al het opsommen der verschil lende bewerkingen geeft enig idee van de talrijke fases, die een brokje veen moet door maken voor het een volwaardi ge turf is. 1. sloten (veen aan kant en van sloot), 2. uitbaggeren met machine 3. het z.g. tnrftrappen; 4. klau wen (het aftekenen der turf met de hark); 5. doorhalen 6. af steken 7. afbreken en opbergen (dit is het begin van het droog- proces); 8. keren; 9. doorzetten; 10. aanzetten [zijnde verschillen- droogbewerkingen); 11. steupelen (opeen hoop gooien); 12. dekken. Deze talrijke handelingen nemen een flinke tijd in beslag en ge schieden meest in de loop van eind April, Mei, Juni en Juli van het jaar. Zal de nieuwe bedrijvigheid in de turfwinning levensvatbaarheid hebben of zal het blijken maar een opleving te zijn van tijdelijke aard? Hoe dan ook, op dit ogen blik vinden vele Nederlanders hier weer een boterham en de gene, die van onze echte Hollandse vlakke landschap houdt, kan zijn hart ophalen. De turven liggen te koesten in de weldadige zon, het water rimpelt even in een luchtig windje en spiegelt vrolijk haar gouden schijn terug, terwijl hier en daar een arbeider bezig is de turven te keren, donker afstekend tegen de blauwe lucht, waar het wijde uitzicht slechts onderbroken wordt door in de verte wat boompjes of een molentje. Een oude industrie is herleefd Zaterdag a.s. vangt wederom op het Velsen-terreinaan de Kwekers laan de jaarlijkse strijd om de door Terrasvogels beschikbaar gestelde Bevrijdingsbeker aan. Deelnemende elftallen zijn dit maal: Waterloo, IJmuiden, Kenne- merland en Terrasvogels. (Een „oude getrouwe", n.l. Velsen, ontbreekt dus op het appèl). Het programma voor Zaterdag 11 Augustus luidt: A 5.30 uur Waterloo-IJmuidenB 6.45 uur Kennemerland-Terrasvogels. En op 18 Augustus worden gespeeld: 5 uur Verliezer A-Verliezer B; 6.15 Winnaar A-Winnaar B. De laatste wedstrijd duurt ljSjj uur, alle overige ontmoetingen 1 uur. Velsen heeft zich Zaterdag j.l. ook in de bekerwedstrijd tegen de 2e klasser Schoten wederom kranig geweerd. Met een 3-2 nederlaag zonden de geel-blauwen de Haarlemmers weer naar de Spaarnestad terug en dit ondanks het feit, dat zij o.m. hun spil Jan Bakkum misten. Het dient echter gezegd, dat Kees Tromp hem op deze belangrijke plaats zeer goed verving. De overwinning heeft overigens aan een zijden draadje gehangen, want nadat de rust met 1-1 was ingegaan Van Kaam had voor het Velsen doelpunt gezorgd drukten de Haarlemmers na de hervatting hun veldmeerderheid in een tweede doelpunt uit (1-2) ln deze stand kwam geruime tijd geen verandering en toen Leo Boon betrekkelijk kort voor het einde gelijkmaker scoorde, be tekende dit in feite voor de pessimisten onder de Velsen-aan- hangers nog geen verandering, omdat bij een gelijk spel de Schotenaren als bezoekers toch aan het langste eind zouden trekken. Doch het onwaar schijnlijke geschiedde. Cor Graaman, via VSV weer in de Velsen gelederen teruggekeerd, wist zo handig met de bal te manoeuvreren, dat hij de Schoten defensie in verwarring bracht en tenslotte ook de doelman wist te passeren. Met 3-2 plaatste Velsen zich dus is de volgende ronde. Voor de 4de voorronde van de wedstrijden om de KNVB-beker heeft Velsen tegen LFC geloot. Deze Leidse vereniging bereikte bovengenoemde voorronde door de vorige Zaterdag met 4-1 van Warburgia te winnen. De ont moeting wordt op 11 Augustus op het LFC-terrein gespeeld. Zou Velsen wederom winnen, dan wordt op 18 Augustus, ook te Leiden, tegen UVS gespeeld. De ontmoeting tussen Terras vogels en De Kennemers, als onderdeel van de wedstrijden om de KNVB-beker is Zaterdag j.l. niet doorgegaan en zal ook niet meer gespeeld worden. De oor zaak hiervan is gelegen in het feit, dat Terrasvogels door het Bondsbestuur is gediskwalificeerd vanwege het tweede feit, dat de Vogels in hun ontmoeting voor de tweede voorronde tegen TYBB met een ongerechtigd speler waren uitgekomen, waardoor de blauwwitten, ondanks het feit dat zij deze kamp met 1-2 van de Haarlemmers hadden gewon nen, reglementair tot verliezers werden geproclameerd. Het ver loren hebbende TYBB mocht nu zijn geluk tegen de Beverwijkers beproeven en zowaar, de Haar lemmers wisten zich in de volgende ronde te plaatsen. Verse Roomboter 250 gram f 1.12 Verse Eieren 10 drietjes Kaas, om te smullen, iets belegen 100 gram f 0.32 Echte magere Gelderse Ham 100 gram f 0.65 Kinbaksham 200 gr. f 0.59 Limonade in alle smaken per fles vanaf f 0.85 Echte Vruchtenlimonade per fles f 2.30 Chocoladerepen Ringers 6 stuks f 1. materiaalverdeling Vervaardigd door edelsmeden Fabrikaat Konlnkl. Zllverlabrlek Gerritsen van Kempen HOOFDSTRAAT 146 SANTPOORT DROGISTERIJ „BREDERODE" Bloemendaalsestraatweg 152 Santpoort-St. Telefoon 8860 C. GRAS ZOON Bloemend.straatweg 142 Tel.8519 SANTPO ORT-STATION Nu ook GEBAKKEN BOKKING en alle andere verse vissoorten Zure Haring Rolmops Levende en gerookte Paling Nu bij aankoop van een horloge een ANJERLOT gratis, omdat bet de laatste zijn. Trekking 21 Aug. via de radio. t.o. Overbildtweg Volzomer, de zon brandt haar stralen op de aarde, de men sen smelten weg en trachten weer wat vaste substantie te rug te winnen in de koele vloeistof: het water lokt. En na elke warme dag, tijdens elke week van zomerse hitte leest men in de dagbladen de droeve kolommenVerdron ken Tijdens het baden verdronken Te ver in zee gewaagd Verdronken Want het is in ons waterrijke land een ontstellend feit, dat er nog talloze mensen zijn, die niet kunnen zwemmen en nog ontstellender is het misschien dat juist de niet- zwemmers het water schijnen te beschouwen als een uitge zocht plaatsje voor waaghal zerij. Waaghalzerij, die maar al te vaak vermelding vindt in de meergenoemde droeve kolommen Leert zemmenblijft de eerste eis. Het is een sportief genoe gen, het is een niet te onder schatten bijdrage tot uw ge zondheid, het is een noodzaak voor alle baders en gelegen heid „zwemmers". En tot hen, die zwemmen kunnen, zouden we willen zeggen: leert red dend zwemmen zoals het offi cieel heet, of, zoals het ons beter lijkt: zwemmend redden. Maar dat is minder, de hoofd zaak is, leert uw medemens, die door onvoorzichtigheid, door eigen schuld of door een ongeval in het water in nood verkeert, te redden (Maria Hemelvaart) GESL.OTEIK Mag. „De Toekomst" - Santpoort voor Uw gastvrouw, haalt men bij Bloemendaalsestraatweg 84 Telefoon 7096 Een lezer maakt ons opmerk zaam dat in het vorig nummer van ,,Huis aan Huis" geplaat ste artikel „Gaat U naar Zwit serland", enige onjuistheden voorkwamen. Gaarne willen wij deze even verbeteren. „Bundesfeier" is ieder jaar op 1 Augustus en niet op 3 Aug. (zetfout). Er „zweeft" geen kabelbaan tje naar de „Jnngfraujoch" doch een electrische bergtrein. Overigens stemde het ons prettig van vele lezers hun instemming met dit artikeltje te mogen ontvangen. Wij hopen dat bij vele lezers het plan is gemaakt dit of het volgend jaar een reisje naar Zwitserland te maken. Piatvoetstr Santpoort Station Yr Lang model. Veterslui ting. Zwaar effen satin f 18.50. Broché f 27.75 Twee van de drie Nederlandse vrouwen lopen rond met een slechtzittend corset. Waarom? Omdat ze niet weten wat een Pas-Tunette is. Pas-Tunette - het resultaat van 5000 metingen - heeft bij elke taillemaat 3 wetenschappelijk be rekende heupwijdten (tegen een gewoon corset één!). Daardoor kunnen 98% van alle Ne derlandse vrouwen nu een volmaakt passend corset kopen. maat-garantie Wij maken zonder prijs verhoging een maatcorset voor iedere vrouw, die met een Pas-Tunette niet slaagt. Hoofdstraat 187

Weekblad Huis aan Huis | 1956 | | pagina 2