jpredikbeurten Santliaes- Autopuzzierit. Damclub „Stabiel". Z.B.V.S. klanken. Noordh. Philh. Orkest Postduivenvereniging „De Luchtpost". ZONDAGSDIENST ARISEN TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. R.K. Kerkf Santpoort Het junioren-tournooi van „Velsen". Machines om aardappelen in de zakken te rooien. Niet doorgegaan. Toernooi uitgesteld. 27e Jaargang No 37 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaau 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 HUIS SanfoooiÊWeehHad Vrijdag 31 Aug. 1956 aan Huis Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van Santpoorts Bloei zal deze vereniging op zaterdag 8 september a.s. een autopuzzel- rit organiseren. Uitsluitend auto mobilisten woonachtig in Velsen zullen in deze gezelligheidsrit hun krachten kunnen meten op de punten scherpzinnigheid, re actievermogen en rijvaardigheid. De voorbereiding, uitwerking en organisatie van deze rit is in de deskundige handen van de heren W. P. Schortemeijer en D. Drijver. De inschrijving voor deze rit kan plaatsvinden tot woensdag 5 september a.s. aan het secreta riaat Burg. Enschedélaan 34. Het maximum aantal deelnemers is bepaald op 50. De eerste rijders zullen starten om ongeveer 3 uur vanuit de Velserbroekstraat te Santpoort, de bekendmaking van de uitslag en de uitreiking der prijzen om ongeveer 8 uur des avonds in Hotel Velserend. Voor hen die nog nimmer een dergelijke rit hebben gereden verklappen wij, dat de Santhaes- rit gereden moet worden op een routebeschrijving, die vlak voor de start wordt uitgereikt. Het gaat er nu om de route, die 45 km. lang is, geheel volgens de gegeven aanwijzingen uit te rij den. Tijd- en routecontroles zorgen ervoor, dat de rijders niet ongestraft stukken overslaan of zich op andere wijze niet aan de voorgeschreven route houden. Deze Santhaes-rit is geen rit voor beroepsrijders, doch heeft de bedoeling aan amateurrijders een plezier te verschaffen, dat een geheel eigen karakter heeft en nieuwelingen al heel gauw tot enthousiaste beoefenaren maakt. Deelnemers, denkt er om, Woens dag 5 september sluit de in schrijving. September nadert en dan be ginnen de lange avonden. Diverse spelen worden weer voor de dag gehaald, zoals sjoelbak, gan zenbord, schaak- en damspelen, enz. Dammen kunt u echter het beste beoefenen in clubverband. Dit geeft veel meer afwisseling, vooral wat de sterkte van de tegenpartij betreft. Allen die iets meer willen weten van het dam spel en in clubverband willen spelen, nodigen wij uit maandag 3 september, 's avonds 8 uur, eens een kijkje te komen nemen in het clublokaal „Spaarnberg", aan de Wiistelaan. Vooral jon geren zijn welkom. Vrijdag 7 en zaterdag 8 septem ber a.s. zal het jaarlijkse Natio nale Basketballtournooi plaats vinden in „Velserend'. De deel nemers zijn: Black Pirates, Ty phoons, HOC, VVGA, KNSM en ZBVS. De wedstrijden beginnen vrijdag avond om 7 uur en worden zaterdagmiddag om half drie voortgezet. Er wordt een z.g. halve competitie gespeeld, de puntentelling isgewonnen 2 punten, gelijk 1 punt. Wanneer meerdere teams met een gelijk aantal punten eindigen beslist het doelgemiddelde. De eerste prijs is een wissel beker, die zich nu nog in han den van ZBVS bevindt. De winnaar van het tournooi speelt na afloop een ere-wedstrijd tegen de Amsterdamse vereniging DED, kampioen van Nederland. Daarna prijsuitreiking in het hotel, waarna gelegenheid bestaat een dansje te maken met mede werking van de band „The Moonliners". Zaterdag 15 september wordt een jeugdtournooi gehouden, eveneens in „Velserend". Hierin komen de juniorenteams aan de beurt. De wedstrijden gaan onder alle omstandigheden door. Het Noordh. Philh. Orkest heeft voor het komend seizoen het programma vastgesteld. Als dirigenten treden op Toon Verhey en Marinus Adam, ter wijl als gastdirigenten deze win termaanden Alexander Smallens, Jan Out, Bernard Haitink en Ernst Schaerer de dirigeerstok zullen zwaaien. De concerten zijn verdeeld in serie D en V. en vinden plaats voor serie D op dinsdagavond en serie V op vrijdagavond. Solistische medewerking op de 9 dinsdagavonden wordt ver leend door Eloise Polk, piano Ricardo Odnoposoff, viool, Jeanne Marie Darré, piano; Edmund Kurtz, cello; Theo Bruins, piano Gerard Souzay,fbariton; Nicole Henriot, piano; Pierre Doukan, viool. Op de 9 vrijdagavond wordt solistische medewerking verleend door Marie Claude Theuvey, vioolCora Canne Meyer, alt mezzo Yvonne Catterall, piano; Stanley Weiner, viool; Bernard Michelin, cello; Jan Hesmerg, viool; George van Renesse,piano Jo Juda, viool en Else Krijgsman, piano. De prijzen van abonnementen en losse kaarten zijn in verband met de belangrijke kostenstijging enigszins verhoogd. Hiertegen over staat de invoering van 1- persoons jeugdabonnementen te gen een sterk gereduceerde prijs. Tegelijk met de bestelling van een 2-persoons abonnement kun nen thans voor gezinsleden be neden 21 jaar jeugdabonnemen ten worden opgegeven, echter uitsluitend voor dezelfde serie en de rang, waarop men zich abonneert. De jeugdabonnemen ten zijn strik persoon en dienen van een pasfoto te worden voor zien. Wedvlucht vanaf Roosendaal d.d. 25 augustus, afstand 100 km. De duiven werden om 8.20 uur gelost met ZW wind, de eerste werd geklokt om 9.18 uur. K. Bouwer 121—22, N.v.Duyn 211 121824, J. Struijs 3- 1316192527, G. Bierman 4-9-10-29-32, T. Waasdorp 5—7, P. Koning 6—15, P. Hoog land 82635, G. Brouwer 14- 23, W. Dekkers 17, J. Lansen 20 H. Bakker 28-34, T h.v. Zwie- ten 31 33. ZONDAG A.S. PH. HASELAGER, Hoofdstraat 135 Telefoon 8570 APOTHEKEN Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp Telefoon K 25608284. Bloemendaalse Apotheek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal Telefoon K 2500—22181 Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 4 Zondag 2 september H.H. Missen zijn te 6.45, 8 uur, 11.15. Hoogmis te half 10. Te 7 uur lof. Maandag 3 september 7.15 uur Maria Garde I 8 uur Maria Congregatie afd. II dames 8.15 uur parochiezaal Maria-con- gregatie (Jongevrouwen) Dinsdag 4 september Te 10 uur plechtige Gezongen Huwelijksmis voor het bruidspaar Rozenstraten-Nijssen. 7.15 uur Maria Garde II Woensdag 5 september 7.15 uur H. Familie Jeugdafd. 8 uur H. Familie Jonge mannen Donderdag 6 september 8 uur H. Familie Heren Vrijdag 7 september Eerste vrijdag van de maand. H.H. Missen te half 7, 7 uur [gez. H. Mis), 8 uur. Te half 8 lof. Zaterdag 8 september Maria geboorte 7 uur Gezongen H. Mis 8 uur Kindermis Te half 8 Broederschapslof ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 9.15 en 5 uur; ds v. d. Kluis Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) 10.30 en 3 uurds N. Bruin Chr. Gereformeerde Kerk 3.30 uur ds D. H. Biesma Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10.30 uur prof. dr. mr. J. A. Oosterbaan Haarlem Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 17.15 uur ds C. Hamel, Monnikendam Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abclenstraat 1 te IJmuiden. 10,30 uur ds P. Braakman. Naardeu Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaarnberg" Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10.30 uur: ds. D. ter Steege, H. Doop 19 uur ds R. Bijl, Haarlem De Toorts 9 uur ds D. ter Steege Jongejeugd Kerk dhr. G. J. Kwakkel, IJmuiden De slechte zomer in aanmerking genomen, hebben de heren Tim- mers-de Ruyter c.s. het zondag j.l. nog zo slecht niet getroffen met het weer. Er stond wat veel wind, maar overigens, het bleef droog en de temperatuur was voor voetbal uitstekend geschikt. De organisatie van het tournooi was uitnemend. Men had de beschikking over diverse prima velden en over een uitgebreid schei dsrechters-corps. Piet de Ruyter toonde zich achter de microfoon een vlot „speaker". Van de zijde van het publiek bestond er flinke belangstelling. De aanwezigen hebben zeker geen spijt gehad van hun gang naar „Schoonenberg" want er werden diverse spannende par tijtjes gespeeld. En last, but not least, er moesten tal van beslis singen via strafschoppen vallen, wat altijd voor het publiek een bijzondere attractie vormt. Het areaal aardappelen loop terug. Dit is een gevolg van verschillende oorzaken. Een van de belangrijkste is wel het vele werk, dat de oogst van de aard appelen met zich brengt. Mecha nisatie van de aardappeloogst is dan ook een dwingende nood zaak. De tijd, dat men kon kie zen tussen rooien met de hand of met de machine is definitief voorbij. In de achter ons liggende jaren betekende mechanisatie het toe passen van voorraadrooiers. Van deze machines zijn vele honderden verkocht. Er zijn goede resultaten mee bereikt. De mechanisatie met voorraad rooiers is echter onvolledig. Het oprapen van de op voorraad ge rooide aardappelen kost nog veel arbeid. In vele streken kan men hiervoor zelfs al geen men sen meer krijgen. De aardappel telers worden dan gedwongen om de volgende stap te doen; die naar de verzamelrooier. Er bestaat op het ogenblik dan ook grote belangstelling voor machi nes waarmee de aardappelen direct in de zak kunnen worden gerooid. De toekomst is aan de verzamelrooier. Men kan deze aardappelrooi- machine globaal in twee groepen indelen. De eerste groep omvat de machines die speciaal voor het verzamelrooien zijn ontwor pen. Deze zijn meestal van bui tenlands fabrikaat. Onze veen koloniale aardappelrooiers be horen echter ook tot deze groep. Het is algemeen bekend, dat deze voor consumpte-aard- appelen en pootgoed ongeschikt zijn, omdat de aardappelen te veei worden beschadigd. Dit is ook bij de meeste buitenlandse verzamelrooiers het geval. Ze zijn voorzien van inrichtingen om grond en loof van de aard appelen te scheiden. Ze zijn dus vrij ver geautomatiseerd. Dit gaat echter ten koste van de kwaliteit van de aardappelen. Als wij daarop gaan toegeven, gaan wij met onze aardappelteelt beslist de verkeerde kant op. Er bestaan echter ook eenvou dige verzamelrooiers en deze zouden wij willen rangschikken onder de tweede groep. Deze machines zijn kettingvoorraad- rooiers, die door het monteren van een tweede zeefketting, die tevens als leesband dient, en een opzakinrichting voor het verza melrooien zijn ingericht. Ze zijn eenvoudig van constructie en vrij goedkoop. De aardappelen worden weinig beschadigd. Onder ongunstige omstandig heden kan men deze machines altijd weer als voorraadrooier gebruiken. Een nadeel is echter dat ze weinig automatisch zijn: kluiten, loof en onkruid moeten met de hand uit de aardappelen worden verwijderd. Voor de be diening zijn dan ook inclusief de trekkerchauffeur 4 a 5 personen nodig. Met deze 4 a 5 man kan dan ongeveer 1 ha per dag wor den gerooid. De verzamelrooiers stellen hogere eisen aan het gewas en de grond dan de voorraadrooiers. Men moet dus de omstandigheden zo gunstig mogelijk maken, d.w.z. de grond door een juiste grond bewerking en verpleging ingoede conditie brengen, de aardappelen ondiep en op rechte rijen poten en het loof voor het rooien goed doodspuiten of klappen. Op deze wijze kan op uiteen lopende grondsoorten behoorlijk werk wérk worden verkregen. Er zullen dit jaar enkele grote demonstraties met verzamel rooiers worden gehouden. Zij bieden U de gelegenheid om deze machines, waarvoor zoveel belangstelling bestaat, aan het werk te zien. ir. J. Crucq Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie Van onze beide deelnemende junioren-elftallen heeft dat van Velsen zich het best geweerd. Het had er zelfs alle schijn van dat de jeugdige Velsenaren in hun poule als nummer één zou den eindigen, doch ze struikel den in hun laatste wedstrijd tegen een vastberaden Kinheim- ploeg. Vooral voor de rust be leefde het Velsen-Noord-doel herhaaldelijk de benauwdste mo menten, doch met kunst- en vliegwerk wist men een doelpunt te voorkomen. Het was en bleef nu 0—0, waardoor Velsen juist één punt te kort kwam, om zich kampioen van zijn poule te kunnen noemen. Het eindigde nu met een gelijk aantal punten als VSV en DHC, zodat straf schoppen de beslissing moesten brengen. Dit deden de Velsena ren echter dusdanig slecht en nonchalant, dat zij voor verdere deelname in de strijd om de prijzen werden uitgeschakeld. De jonge Terrasvogels waren tegen de meeste hunner tegen standers niet opgewassen. Van ODS verloren zij met niet min der dan0, van Velsen en DHL met 31 en van VSV met 21. Alleen tegen Kinheim speelden ze gelijk (1 1). In poule A toonde Volendam zich onbetwist de sterkste. Het wist al zijn wedstrijden te win nen met uitzondering van die tegen DEM. Dat was hun ope ningswedstrijd en toen speelden ze gelijk. (00). Voor de tweede plaats in deze poule A klassificeerden zich niet minder dan vier clubs, alle met vijf punten uit vijf wedstrijden. Het waren Stormvogels, DEM, Geel Wit en RCD. De panalty- beslissing werd door Stormvogels gewonnen. In de strijd om de eerste en tweede prijs kwamen ten slotte uit Volendam en DHL en in die om de 3e en 4e prijs Stormvo gels en VSV. De Stormpieten legden met 30 beslag op de derde prijs, terwijl Volendam door met 2—0 van DHL te winnen voor de vierde maal in succesessie de eindstrijd won. Inderdaad, die jeugdige wijd- broeken zijn wat mans Tenslotte geven we nog het aantal behaalde winstpunten uit vijf wenstrijden. Groep A: Volendam 9 punten; Stormvogels DEM, Geel Wit en RCD alle 5 punten, Onze Ge zellen 1 punt. Groep B. Velsen, VSV, DHC alle 7 punten, ODS 5 punten, Kinheim 3 punten en Terrasvo- gels 1 punt. Wegens de slechte toestand, waarin het terrein verkeerde, zijn de wedstrijden, welke Velsen 1 en 2 resp. tegen Lisse 1 en 2 zouden spelen, niet doorgegaan. Het toernooi om de Bevrijdings beker, dat tot tweemaal toe wegens het slechte weer geen doorgang kon vinden, is tot nader order uitgesteld.

Weekblad Huis aan Huis | 1956 | | pagina 1