toreöikbaurte» Arend Reym George en Margaret" bij Jan van Dommelen. Voor Uw handen „Maak de mensen blij R.K. Kerk, Santpoort jZONPAGSDlENST ARISEN TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. ALLE RIJBEWIJZEN Hagelingerweg 134 Tel. 8930 Opbrengst collecte. Sint Nicolaas bezoekt Santpoort. Jan Makkes exposeert in ,,De Bijenkorf". Weekmarkt Oud-Schoten. Schaakclub Santpoort baald de eerste punten binnen. Zondag 11 november H.H. Missen te 6.45, 8 uur en 11.15. De Hoogmis te half 10. Lof 7 uur. Vrijdag 16 november Te 7 uur Gezongen Requiem Te half 8 Lof. Zaterdag 17 november -Te half 8 Broederschapslof. Hedenavond (donderdag) om 8 uur een gezongen Requiemmis met preek voor de gevallenen van Hongarije. Alle parochianen worden verwacht. ZONDAG A.S.j Gereformeerde Kerk 10 uur ds. H. H. Wierda van Haarlem en 5 uurDs. M. W. J. C. de Kluis Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) 10.30 en 3 uurds N. Bruin Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) v.m. 9 uur Ds. D. H. Biesma n.m. 3.30 uur ds. A. H. Schippers Hillegom Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10.30 uur Ds. J. P. Jacobszoon, Driehuis Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 17.15 uur: Ds. J. A. Roskam Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaarnberg" geen opgaaf. Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10.30 uur: Ds. H. F. Winterwerp, Nijmegen 18.45 uur Bijzondere Kerkdienst Ds. D. ter Steege „LAAT GOD ALLES MAAR TOE?" van 18.45 - 19 uur zangdienst De Toorts 9 uur Ds. D. C. van Wijngaarden, IJmuiden-W D. R. MANSHOLT, Vinkenbaan 23 Telefoon 8320 APOTHEKEN Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp Telefoon IC 2560—8284 Bloemendaalse Apotheek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal Telefoon K 2500—22181 Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Sfegemeijer, Surinamestraat 4 voor Gediplomeerde Auto- en Motorrijschool Speciale avondlessen Verkeerstheorie en Motortechniek PERSONALIA. De heer C. F. Krabbendam alhier, deed met goed gevolg examen Med. Gedipl. Voetver zorger. Leeraar was de heer Molhoek te Haarlem. Op dinsdagavond 6 november gaf de toneelvereniging Jan van Dommelen een zeer geslaagde uitvoering van „George en Mar garet" door Gerald Savory in de zaal Zomerlust. Er is ons inder daad een spiegel voorgehouden en we hebben ons 'zacht ge spiegeld aan dit interessante blijspel.. Er was een verstrooide, maar toch zo wijze vader en een beetje simpele moeder met een stel kinderen met zeer ver schillende karakters. Er ontstaat plotseling liefde tussen de jonge dochter en een begaafd pianist. Ze krijgen elkaar na heel wat gehakketak en de oudste zoon vindt zijn geluk bij de dienst maagd des huizes/j Een simpel gegeven, maar voor dat alles in kannen en kruiken is, gebeurt er in de familie heel wat. En op sde achtergrond van het stuk die verfoeide George en Margaret, die maar niet ko men en toch hun invloed uit oefenen op de gehele familie. De vader werd gebracht door de heer Vening, die van deze rol een pracht vertolking gaf. Hij was zó verstrooid en toch zo wijs en gaf dit uitstekend weer in houding, gebaar en mi miek. Z'n rol was tot in alle onderdelen zeer verzorgd, vooral in de twee gesprekken met z'n dochter was hij op zijn best. Hij was ook bijzonder goed gegri meerd. Z'n vrouw, mevr. Taber- nal, speelde de moeder zeer goed al had ze op sommige momen ten wat heftiger kunnen zijn, Verder bracht ze haar rol in vlot tempo en met beheersing. In de scene met haar dienstbode schoondochter was ze op haar best. Dadley, de jongste zoon des huizes, bracht z'n rol zeer vlot. Hij is erg vooruitgegaan in zijn spel. 't Krampachtige was verdwenen. Hij was veel losser van bewegen en kende z'n rol uitstekend. Dave, de oudste zoon werd door de heer van Asperen ook goed gebracht, vooral in 't tweede en derde bedrijf was hij goed op dreef. Hij was echt een «Streber». Frankie, gespeeld door mevr. de Ruiter, was in het eer ste bedrijf wat te onecht, maar speelde dat in het tweede en derde bedrijf geheel weg. Ze was een leuke vlotte meid en de scenes met haar vader waren zeer goed. De vriend, RyerFran- ton, werd beheerst en rustig ge speeld door de heer F. Dortmundt Mevr. Dortmundt moest in het eerste bedrijf als maar huilen, wat ze met overtuiging deed en was in het derde bedrijf ook goed in haar samenspel met mevr. Tabernal. Rest ons nog de creatie van mevr. v. Wijngaard. Ze was om de stuipen van te krijgen, 't Geheel was een voor stelling waarin alles sloot en op elkaar ingesteld was, waarin de spelers allen, elkaar niet veel ontliepen en hun plaatsing op het kleine toneel was zo, dat de een nooit ^voor de ander stond, wat natuurlijk op goede regie wijst. Alleen het tempo kon hier en daar wat hoger zijn. Het toneel was ook keurig verzorgd en de grime was uitstekend. Een blijspel dat grote voldoening gaf, wat ook wel bleek uit het langdurig applaus. Men deed mee aan een toneelconcours voor Kennemerland en de jury was dan ook in de zaal aanwezig. De verloting, die anders ten bate van de kas werd gehouden, zou nu bestemd^ worden voor^Hon- garije. in koud seizoen PUROL De collecte ten bate van „Het Zonnehuis", vorige week gehou den, heeft te Santpoort-dorp en Station f 324.opgebracht. Voorwaar een mooi succes. Onder auspiciën van de Midden stands-Centrale in de gemeente Velsen en de Velser Gemeen schap, hoopt Sint Nicolaas met zijn gevolg op zaterdag 24 no vember a.s. ons dorp te bezoe ken. De plaatselijke muziekkorp sen zullen de Sint op zijn tocht met „een vrolijke noot" verge zellen. Nadere gegevens over tijd en plaats van aankomst zullen nader worden bekend gemaakt. In de kunstzaal van „De Bijen korf" te Amsterdam, geeft vanaf 9 november a.s. onze plaatsge noot, de schilder Jan Makkes Jr een expositie van zijn werken. De Algemene Weekmarkt, welke iedere zaterdag in het naburige Oud-Schoten aan de Jan Luy- kenstraat tussen Eksterstraat bij de Sionskerk en Muiderslotweg wordt gehouden, zal gedurende de wintermaanden te reke nen vanaf zaterdag 10 november tot 1 april in verband met het vroege invallen van de dui sternis en het ontbreken van een verlichting, om 4.30 uur inplaats van 6 uur eindigen". De eerste wedstrijd in de Bonds- competitie is achter de rug! Zaandam 5 was op bezoek, en voor de Santpoorters. Toch kwa men de punten niet zo makkelijk binnen, er moest geducht op de tellen gepast worden. Het duurde geruime tijd alvorens werd de totaal-score 6^23J4 G. Schuurman kon melden, dat het eerste punt aan bord 10 bin nen was. Met zijn bekende tak- tiek, aanval op de Koningsvleu gel van zijn tegenstander, boekte hij weer succes. Geleidelijk aan kwamen Pels (bord 2), Labou- chere (bord 5), Brugman (bord 6) en Busselman (bord 7) er be ter voor te staan en leverde dit uiteindelijk weer 4 punten op. Pieterse, die er in het eindspel slecht voor kwam te staan, we dachten al aan een nul, kreeg plots de kans om er nog een re mise uit te slepen, doordat de Zaandammer een verkeerde af ruil deed. Wolters (bord 1) en Sterk (bord 4) besloten in gelijke stelling met hun tegenstanders tot verdeling der punten. Daarmee waren dus de 6J^ punten binnen. Tuning (bord 3) en Vosman (bord 9) moesten tegen elf uur echter de schaak-vlag strijken, het ging bij hen beiden wat stroef en tenslotte was er geen redden meer aan. Zaandam redde dus zeker de eer! Het was een pret tige sportieve wedstrijd en werd Santpoort bij monde van de wed strijdleider van de gasten, van harte met de zege gefeliciteerd. Voor de onderlinge competitie noteren we: Groep 2: Duin-in 't Velt 01, Haanappel-Drukker 1—0, Oosterling-Kesting 10. In de 2 eerste partijen kwamen de Dames in de verdrukking, en was 't meteen opgeven geblazen voor de beide Dames. Drukker liet Hare Majesteit maar zo door een vijandelijk ros in beslag nemen! Dat noemen we dan „schaak blindheid"! Kesting hield nog lang stand, maar moest de kwaliteit geven 4- pion. In groep 3: moest Leysma zijn eerste verlies boeken tegen Hoog- zaad, die er weer ouderwets in zat. Dat verhoogt de spanning. Blokker won van Wennis en Koolhaas van Put, terwijl Kruijff en Winters tot remise besloten, 't Is nu zo, dat Blokker met 5 uit 5 bovenaan staat, Leijsma en Koolhaas volgen dan met 4 uit 5. Tenslotte attentie voor de huis- schakers! voor het reeds eerder aangekondigde Snel-schaaktour- nooi om prijzen op dinsdag 13 no vember. U zult welkom zijn! GOOCHELAAR DE VRIES 44 Eigenlijk is het een vreemd geval met dat goochelen. Is het nu zwarte kunst, ja of nee? Word je niet voortdurend voor 't lapje ge houden? En dan kom je bij een goochelaar op bezoek. Even nog heb je het gevoel van: als ik m'n tas hier laat staan, is hij straks misschien verdwenen, maar het gemoedelij ke gesprek vaagt snel dat vleugje ongerustheid weg. Flet blijkt, dat er van zwarte kunst geen sprake is, maar wel van hard ploeteren om een bepaalde truc onder de knie te krijgen. „Soms duurt het wel drie of vier maanden, soms jaren", zegt Roel de Vries. Hij is een gemoedelijk man, opgewekt en vriendelijk. In het dagelijks le ven tekenaar bij de B.P.M. in Den Haag, en het goochelen is zijn grote hobby. Hij leert zijn trucs uit boeken en tijdschriften, jaze ker, is er veel lectuur op dat ge bied. Vooral uit Duitsland, dat min of meer als bakermat van de goochelkunst beschouwd mag worden, daarna volgt Amerika. AL VEERTIG JAAR IN 'T VAK Toch is het leuk, dat onze gast heer ook een vergeeld geschrift van Nederlandse afkomst laat zien, en wel uit het jaar 1793! „Er is in de grond van de zaak weinig nieuws onder de zon", zegt Roel de Vries peinzend, „vaak zijn de nieuwste trucs weer van heei oude afgeleid". Natuur lijk bedenkt hij zelf ook weer va riaties en wanneer een congres van goochelaars plaatsvindt, wor den de „conste" gedemonstreerd en soms verkocht. Dat ze wel eens een paar duizend gulden moeten kosten, is helemaal niet vreemd. Wat krijgt de en thousiaste koper nu in handen? Een vodje papier met een be schrijving. Zelf moet hij nu het geheim toepassen en het mate riaal bemachtigen. Ook die kunst verstaat Roel de Vries uitstekend, want hij maakt vrijwel alles zelf. Een enkele keer koopt hij een mooie sjaal of iets dergelijks en hij doet ditin New York! Succesvol optreden aan boord Sinds 1952 brengt Roel jaarlijks z'n vakantie in New York door. Met z'n vrouw, die hem behalve in het dagelijks leven, ook in de goochelkunst terzijde staaf: De bootreis krijgt hij op uitnodiging van de Holland-Amerika Lijn, die de emigranten naar de „Nieu we Wereld" brengt en andere passagiers mee terugneemt. Hoe vaak is er niet een gedrukte stem ming, wanneer de mensen het „partir c'est mourir un peu" aan den lijve gevoeld hebben! Roel en z'n vrouw zorgen mede voor wat afleiding. In drie en een halve week tijd treden zij vijfmaal op, niet alleen voor volwassenen, ook de kinderen laten zij schateren. En daar zitten ze dan, van klein tot groot, allemaal met iets van „vol verwachting klopt m'n hart" in de ogen. Als de goochelaar z'n tafeltje met attributen op het to neel heeft geplaatst, is het dood stil. Roel de Vries opent met een eenvoudig touw-trucje, dat met een inslaat. Hij wandelt op het podium heen en weer, praat ge zellig met z'n publiek, haalt een paar kinderen naar voren en be trekt ze in zijn goochelkunst. Niettemin blijft de sfeer van: „hoe bestaat het!" De kleinste onder de toehoorders geven hun repliek openlijk: „O, 't komt uit zijn mouw", of ,,'t zijn magneetjes", „hij neemt ons, hoor Ja, dat hij ons allen in de ban heeft, is zeker, maar magneetjes gebruikt hij niet. Zijn vingervlug heid is abominabel, zijn optreden vlot en beschaafd, z'n attributen aantrekkelijk en keurig afge werkt. Met de z.g. Chinese rin gen tovert hij een ketting, met be hulp van een trechtertje laat hij melk in een beker lopen voor de buik van het verblufte kind! Uit een lege, platgeslagen hoge hoed komen vijf ratelende wekkers en zilveren rijksdaalders rollen uit de neus van de verbaasde jongeda me Steeds blijft Roel de zwierige, gezellige goochelaar, die z'n kunsten goed weet te verkopen. „Het is de manier waarop je het doet", zegt hij. Soms goochelt hij niet vanaf het toneel, maar ge woon tussen de mensen in. Het spreekt vanzelf, dat dit heel wat moeilijker is. De veilige afstand ontbreekt, en de pottenkijkers staan links en rechts om hem heen. Toch gelukt het Roel de mensen te slim af te zijn, hetgeen slechts weinigen presteren! 30 jaar lang goochelen Volkomen zekerheid is een eerste vereiste voor een goochelaar. Het entree moet het publiek direct boeien, dan gaat de rest vanzelf. Of er nooit eens iets mis gaat ach ter de schermen? Zelden, maar ook dan is het de taak van de goochelaar zo te werken, dat nie mand er iets van merkt, of hij moet met een grapje de situa tie redden. Gevoel voor humor is een niet minder belangrijke fac tor. Wat zoudt u doen wanneer een oud heertje van 85 een handje meehelpt met het rijksdaalders snuiten? „Een goochelaar moet in alles correct zijn", zegt Roel. In z'n kleding, in z'n trucs, en in de af werking van z'n materiaal. Hij moet ook terdege 'beseffen voor wie hij optreedt, voor kinderen of volwassenen, patiënten of ouden van dagen. Volgens hem kunnen de voorstellingen niet eenvoudig genoeg zijn. Per slot van reke ning, wat hebben de mensen aan de goochelkunst, wanneer zij de clou niet snappen? Daarom experimenteert Roel al tijd graag in een sanatorium met een nieuwe truc. Hij let dan op de reactie, op de tijdsduur, op het applaus. Maar hij kent langza merhand z'n pappenheimers, want al achtendertig jaar lang tracht hij door zijn hobby zijn ideaal te verwezenlijken: zijn ideaal om mensen blij te maken. Daarom treedt hij ook het liefst op in psychiatrische inrichtingen, voor ouden van dagen, voor doofstomme kinderen, voor de Bond van Invaliden, voor het Jeugd Rode Kruis, de Stichting Hoenderloo en het Prinses Irene- fonds Het speldje, dat hem namens de directie van het Prinses Irene- fonds overhandigd werd bij zijn vijfentwintigste keer optreden, heeft hij zeker al viervoudig ver diendZijn voorstellingen zijn voor 80 pro deo, de overi ge 20 is bestemd voor de in standhouding van de hobby. De blije gezichten van de oudjes, de patiënten en de kinderen zijn hem goud waard. Per jaar zijn er zo ca. 100 voor stellingen, dat is twee a drie per week. In de maand juli waren er achttien maal afscheidsmiddagen van lagere schoolkinderen! „Mijn hobby houdt mij jong!" 170 trucs Deze laatste opmerking doet even (vervolg pag. 3)

Weekblad Huis aan Huis | 1956 | | pagina 2