SanlpociïsWeelfHad aan U.K. Kerk, Santpoort TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. De wereld in 1957. De wereld vierde Kerstfeest. jgpwi!iböurt«ü 29e Jaargang no 1 Redactie Terras weg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 HUIS Huis Vrijdag 3 januari 1958 Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 Heropening „Electron". Maandag 23 december j.l. heropende Electro-Techn. Burean „Electron" de vergrootte zaak in electrische artikelen aan de Terrasweg. Door deze verbou wing herft men een ruimer overzicht gekregen van de geëtaleerde artikelen en vooral des avonds geeft de verlich ting een goed overzicht, en straalt het licht de donkere Terrasweg op en doet iedere voorbijganger even stil staan om een blik in deze zaak te werpen. ,,Da Pacem". De R.K. Gem. Zangveren. „Da Pacem" belegt een Kienavond op dinsdag 7 januari a.s. in de zaal van- „De Uilen boom" des avonds 8 uur. Er wordt gekiend om fraaie prijzen. Een ieder is welkom. Missienaaikrans. Op 18 en 19 januari houdt de Missie- Naaikrans een Bazar in de zaal van Zomerlnst. Bij vorige bazars mochten de dames steeds de medewerking der winkeliers ondervinden. Ook dit jaar komen zij weer een beroep op U doen om iets voor deze bazar af te staan. Bij voorbaat zeggen zij u hartelijk dank. Uitslag Klaverjas wedstrijd K.A.B. Aan deze wedstrijd namen een record aantal spelers deel. De uitslag is als volgt le prijs de heer de Bruin 4895 punten 2e prijs de heer Timmer 4875 punten 3e prijs de hr Dingerdis 4821 punten 4e prijs mevr. Das 4771 punten 5e prijs de heer Dam 4769 punten 6e prijs de heer Mak 4749 punten 7e prijs de heer Wigchert 4744 punten De zweefprijs werd gewonnen door de heer Koks met 3474 punten. Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeling Santpoort-Zuid van de N.C.V.B. belegt haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar op maandag 6 jan. des avonds 8 uur in het gebouw „De Toorts" aan de Duinweg. De heer en mevr. Hinlopen-Nanninga zullen een causerie over „Israël" houden. Voor de Radio. Onze plaatsgenote, mej. Annie Schoen is door de AVRO uitgenodigd een recitel te geven samen met de klari- netist en pianist Klaas de Rook op vrijdag 3 januari a.s. om 2 uur. Eerst zingt Annie Schoen en speelt Klaas de Rcok piano, daarna om 2.40 speelt Klaas de Rook klarinet en Annie Schoen piano. ZONDAG 5 JANUARI H.H. Missen te 6.45, 8 uur en 11.15 u. Hoogmis te half 10. 7 uur Lof. MAANDAG 6 JANUARI Driekoningen Te 7 uur Gezongen H. Mis. Te 7.15 u. Maria Garde (I) Te 8 uur Maria Congregatie (Dames en Jongevrouwen). WOENSDAG 8 JANUARI Te 7 uur Groepsmis. Te 7.15 H. Familie (afd. Jeugd) DONDERDAG 9 JANUARI Te 8 uur H. Familie (afd. Heren) VRIJDAG 10 JANUARI Te half 8 Lof ZATERDAG 11 JANUARI Te 10 uur Gezongen Huwelijksmis voor het Bruidspaar van den Brande-Landa. Te half 8 Broederschapslof. ZONDAG A.S. M. M. C. TROOSTER, Wijn. Daniëls- laan 14, Telefoon 8410 APOTHEKEN Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp Telefoon K 2560—8284 Bloemendaalse Apotheek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal Telefoon K 2500—22181 Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamastraat 4 Het jaar 1957 zal in de historie gekarak teriseerd worden als het jaar van de kunstmanen. De Russische Spoetnik en het hondje hebben de Amerikanen parten gespeeld en ofschoon de Amerikanen moeilijk kunnen erkennen dat de Rus sische wetenschapsmensen een klasse ho ger genoteerd staan dan de gealiëerde geleerden, weet iedereen zo langzamer hand wel dat met snorkende redevoerin gen en blufferige communiqués geen Amerikaanse kunstmanen aan de hemel zichtbaar worden. Misschien leren de Amerikanen uit deze geschiedenis nog wel iets. Trouwens hun gehele diplomatieke dienst heeft dringend correctie nodig. Het Suez-kanaal conflict met al zijn facetten heeft overduidelijk aangetoond dat de Eisenhower-theorie in het verre Oosten een fictie is en dat Amerika, hoe groot en sterk deze reus ook moge zijn, het gevaar loopt van de zaken niet uit de knoop te kunnen krijgen. Telkens is het dit jaar bij alle conflicten gebleken dat Amerika achter het net vist en of te vroeg of te laat zijn banvloeken uitspreekt. Een vaste lijn ontbreekt in het kader van de politiek. Dat is opnieuw geble ken met de laaste Navo-conferentie. Eerst zou Eisenhower niet komen, toen men in de gaten had dat dit de nekslag voor de conferentie was en de beurs er slecht op reageerde, haastte men zich om te ver zekeren, dat de doktoren na rijp beraad de president wel in de gelegenheid zou den stellen om naar Parijs te gaan. Toen de conferentie nauwelijks begonnen was, zorgden Frankrijk, Engeland en Duitsland dat de Amerikanen met hun plannen nie't meer aan bod kwamen en werden detailplannen besproken en de grote lijnen losgelaten. Dat kwam alweer doordat de Amerikaanse leiding geen de finitieve plannen in het hoofd had en zich op goed geluk liet drijven door de ver gadering. Met de nare gevolgen dat Rus land weer op het vinketouw zat en met brieven probeert een wig te drijven tus sen Amerika en de Navo-leden. De Paus heeft ook dit jaar via de Vati caanse zender al het mogelijke gedaan om de mensen van goede wille bij elkaar te houden. In zijn kerstrede wijst hij op de ontzaglijke verantwoordelijkheid, die de tegenwoordige staatslieden met hun kernproeven zich op de hals halen en be zweert hij hen deze proeven te staken. De Indonesische kwestie met de Nieuw- Guinea-steenpuist heeft ons land aan de rand van de financiële afgrond gebracht, want de grote concerns en banken kun nen hun bezittingen wel afschrijven en de aandeelhouders voorbereiden op grote en niet te becijferen verliezen. Alles wat hier in Nederland naar de Oost kijkt, kan ge rust zeggen dat er een wonder zou moe ten gebeuren als er nog iets uit deze tropenbrand gered kan worden. Alsof dit alles nog niet genoeg is zijn ook onze eigen regeerders met blindheid geslagen. Zij zullen hoe kan het ook anders hun dirigistische beginselen uit leven. Ofschoon de schatkist voortdu rend angstwekkend leeg is en de gulden in tegenstelling tot de Duitse mark zo slap is als een vaatdoek en de werkeloos heid steeds meer om zich heen grijpt dankzij de bestedingsbeperking gaan de heren rustig door met hun congressen en conferenties alsof er niets aan de hand is. Totdat de directeur van de Neder- landsche Bank er het bijltje bij neer gooit en het debacle pas volledig is. Het jaar 1958 zal ons de naakte werke lijkheid wel laten zien. Over de gehele wereld is het Kerstfeest gevierd. Merkwaardig genoeg wordt het juist in die landen, die vaak onna denkend heidens en on-Christelijk wor den genoemd, met heel wat meer reli gieus ritueel en traditie gevierd dan el ders, waar de godsdienstige betekenis soms voor een groot deel wordt verdron gen door het „alleen-maar-pret-maken". Accra bijvoorbeeld, aan de West-Afri kaanse Goudkust, heeft meer dan 300 kerken, maar niet meer dan 25 geestelij ken. Gevolg is, dat slechts een klein deel der inboorlingen, die Christus' ge boorte willen herdenken, een geestelijke in zijn midden kan hebben. Ik ontmoette onlangs een zendeling, die mij beschreef hoe hij een paar jaar geleden Kerstmis had beleefd in een dorp aan de Goud kust. Aan de Goudkust Het was gebruik, dat ik bij mijn komst in het dorp mijn opwachting maakte bij het dorpshoofd", zei hij. „Maar zo'n ont vangst is geen blote formaliteit en ik moest me laten overhalen om aan het Kerstdiner deel te nemen. Dat Kerstdiner brengt me nog het water in de mond, als ik er aan terugdenkt. Er waren grote pot ten dampend vlees, eieren en fruit in overvloed. De negers van „donker" Afrika waren verlicht genoeg om de betekenis van Kerstmis te begrijpen. Hun kleine kerk, het lelijke uiterlijk liefdevol bedekt door het halfduister van de vallende scheme ring, was van binnen schitterend inge richt. Zoldering en wanden waren geheel met vlechtwerk bedekt en verlevendigd met Kruisstaties en andere schilderingen. In een hoek stond een Kerstkrib opge steld; de figuurtjes waren door negerin nen vervaardigd. De volgende dag werd een pelgrimage georganiseerd naar een naburig dorp, dat geen kerk bezat en daar werd toen een godsdienstoefening in de open lucht gehouden. Chinezen Zendelingen in het niet-Christelijke China zorgen, dat zij hun toehoorders niet te veel ineens te verwerken geven door hun de diepste betekenis en de diepste geheimen van het Christendom te open haren. Zij organiseren feestavonden, die doorgaans beginnen met het altijd popu laire thema van het Chinese blijspel: het huwelijksdilemma. Daar is dan de kop pelaar, wiens plan hem in allerlei dwaze situaties verwikkelt, maar die vóór het doek valt er toch nog net in slaagt tot een happy ending te komen. Dan gaat het feest voort. Conferenciers, buiksprekers en acrobaten tonen hun kunnen. De bezoekers, voor negentig pro cent niet-Christenen, schudden van het lachen. Pas als zij aldus in de stemming en op hun gemak zijn gebracht, komt de quintessence van de avond: het Kerst spel. Na afloop krijgt iedere bezoeker 'n Kerstcadeau, bestaande uit een zakje pinda's of meloenpitten. Eskimo's Kerstmis onder de evenaar, in de moor dend hete zonneschijn en bij tempera turen van boven de 90 graden F. in de schaduw, vormt wel een scherp contrast met Kerstmis onder de Poolcirkel, tussen de iglo's der Eskimo's. Eskimo's die tot het Christendom zijn overgegaan, trekken op Kerstdag naar 't naastbijzijnde missiehuis, waar zij een maaltijd krijgen voortgezet van gekookte vis, pap, broodjes, biscuits en thee. De pap wordt vaak van hetzelfde bord als de vis gegeten en is waarschijnlijk ook in dezelfde pan gekookt, maar dat deert noch de eetlust noch de Kerstsfeer. Birma en Hollywood In Birma zijn zendelingen tot de con clusie gekomen, dat het beste middel om de eenvoudige, maar eeuwige waarheid van de Kerstboodschap uit te dragen een toneelstuk is. Zij spelen hun stuk o.a. in de kraamkliniek van Padaw, waar het gehoor zowel uit Christenen als uit Boeddhisten bestaat, en in het dorp Eingyi, vier kilometers van Tsjong Wa, waar een openluchttheater wordt inge richt en rieten matten worden uitgespreid, waarop de toehoorders kunnen zitten. Tegen de tijd, dat ons Kerstfeest voor bij is, maken andere volken zich juist ge reed voor de viering. In het Spaanse Baskenland bijvoorbeeld wordt het feest gehouden op 6 januari, de datum waarop men aanneemt, dat de Drie Koningen in Bethlehem arriveerden om er hun schat- kistjes met olie, mirre en wierook aan het Kindeke aan te bieden. Maar een vogelvlucht over de Kerstvie ring in vele landen zou niet volledig zijn, wanneer het exotische feit onver meld bleef, dat de filmsterren van Holly wood op ieder Kerstfeest elkaar cadeaus geven tot een gezamenlijke waarde van tien miljoen dollar...... ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 10.15 en 5 uur ds J. C. Brussaart van Oegstgeest Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) 10.30 en 3 uur ds N. Bruin Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) 10 uur ds J. C. Maris 4 uur ds D. H. Biesma Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10.30 uur ds J. P. Jacobszoon Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur de heer J. B. Assendorp Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 17.15 uur ds J. A. Roskam Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds D. ter Steege, H, Doop 19 uur ds G. Keers, Amsterdam Adventskerk (Ziekenhuiskerk) 10 uur ds G. II. van Willenswaard Jonge Jeugdkerk, 10 uur de heer W. Wessels BSLf)nCRUK€ T€L€foonnu/nm€R5j POLITIE BUREAU SANTPOORT Hoofdstraat 150, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 25506444 BRANDWEER 8230 BEVERWIJK WINT EEN PROTEST Na afloop van de wedstrijd Beverwijk- CSV, welke ontmoeting de eerste zege voor de thuisclub opleverde (2-1), dien den de Castricummers een tweetal pro testen in, bij toewijzing waarvan de eind stand 2-3 in het voordeel der bezoekers zou worden. Zover is het echter niet ge komen, maar geheel met lege handen keerden de Castricummers woensdag j.l. toch niet uit de hoofdstad naar hun woonplaats terug, want één van hun pro testen vond bij de betrokken commissie een willig oor, zodat de eindstand 2-2 werd en de CSVers op het moment van de uitspraak het prettige gevoel bezaten, dat ze nu de eerste plaats niet meer met Alcm. Victrix moesten delen, doch haar alleen bezetten. En we vermoeden, dat men in Terras vogels-kringen het niet eens zo onprettig vond, dat CSV dit protest won. BEKERWEDSTRIJDEN Op Tweede Kerstdag worden een 64-tal wedstrijden voor de KNVB-beker ge speeld. Dan komt ook het „hogere voet bal" in actie en wel heel vaak tegen clubs uit de lagere regionen. Zo spelen om maar bij de clubs uit onze om geving te blijven de Stormvogels tegen VVB, RCH tegen OWO, EDO tegen EH5 en Haarlem tegen KDS. We vermoeden, dat de meeste onzer lezers nog nooit van het bestaan van laatstgenoemde vereniging gehoord heb ben. Te hunner oriëntatie zij dan vermeld, dat KDS haar domicilie heeft in Utrecht en speelt in de 4de klasse van het ama teurvoetbal. VELSENS VERDEDIGING FAALDE! In de wedstrijd tegen HSV heeft de ver dediging van Velsen het lelijk laten lig gen. Vooral spil Ilijnen was de kluts lelijk kwijt en wat het betekent voor een ploeg, als een defensie in het centrum „lek" is, heeft men gisteren op het Vel- senterreia kunnen zien. De toch waarlijk niet zo sterke aanvalslinie der Heiloërs' slaagde er in doelman Kaasenbrood niet minder dan viermaal te passeren en als linksachter Schoorl in de laatste minuten niet zo resoluut was opgetreden, dan zou het vijftal zelfs zijn vol gemaakt. De wedstrijd heeft een merkwaardig ver loop gehad. Velsen begon met een 1-0 voorsprong te nemen en de supporters der geelblauwen zetten zich al neer om de verwachte overwinning in ontvangst te nemen. Doch de situatie wijzigde zich al spoedig. De scheidsrechter vond, dat HSV de gelijkmaker toekwam en liet daarom een geheid buitenspelgeval onbe straft (1-1). Een Heiloër voorsprong leek hem ook niet onbillijk en daarom... penalty. En wederom moest Kaasenbrood vissen (1-2). Zelfs werd het door een grove verdedigingsfout nog voor de rust 1-3. En nog hadden de Velsenaren de beker niet tot de bodem toe geledigd, want toen na de rust één HSVer en twee Velse naren om de bal streden, won de Hei loër (1-4). Velsen scheen verloren, maar toen begon men werkelijk te voetballen. Fel zaten de geeltjes op de bal en de HSVers werden in de verdediging gedrongen en zowaar het gelukte: Nog vóór de scheids rechter, over wiens partijdige leiding men in Velsen-kringen slecht te spreken was, het einde aankondigde, was de stand ge lijk (4-4). TERRASVOGELS VERLOOR VAN WIJK AAN ZEE Het is nu eenmaal een feit, dat men in het kamp der blauwwitten altijd tegen de wedstrijd tegen Wijk aan Zee opziet en het komt ons voor, dat dan al bij voorbaat de kiem is gelegd voor de neder laag. En als daar dan nog bijkomt, dat de scheidsrechter uit angst voor het publiek? met twee maten meet, dan moet er al een wonder geschieden, wil men zo'n wedstrijd tot een goed einde brengen. Met de rust was de stand 1-0 in Wijk aan Zee's voordeel. Deze voorsprong van de thuisclub mocht niet onverdiend ge noemd worden, want de Wijk aan Zee- ërs warenzonder twijfel het meest in de aanval geweest, al hadden zij dan ook met de minder talrijke aanvallen der Vo gels geducht rekening moeten houden. Het doelpunt zelf zou men een toevals treffer kunnen noemen, want het aan vankelijke shot van de rechtsbinnen zou zeker „achter" zijn gegaan, als niet een toevallig uitgestoken Wijk aan Zeeër been de bal van richting had veranderd. De „nogal" stevige wedstrijd werd na de rust op dezelfde wijze voortgezet. Van Vuure veroorzaakte naar de mening van de scheidsrechter een strafschop, hoewel hij aan de andere zijde veel forser in grijpen onbestraft had gelaten, of in een ander geval de bal op de rand van het strafschopgebied legde, terwijl de over treding binnen de lijnen van dit gebied had plaats gevonden. Het werd nu 2-0. Terrasvogels wijzigde de opstelling: Van Vuure middenvoor, Goedhart spil, J. Veldman rechtsachter. Dit hielp, want al spoedig benutte Van Vuure een pass van Rijke (2-1). Terrasvogels was toen ster ker, maar bij een plotselinge aanval wist Wijk aan Zee Cöhrs, die overigens een goede wedstrijd heeft gespeeld, opnieuw te passeren (3-1). „VELSEN" EN „TERRASVOGELS" IN HET AFGELOPEN JAAR Floewel de competitie nog niet ten einde is en voetbal een spel is, waarbij van alles mogelijk is, staat toch nu reeds wel één ding als een paal boven water: Santpoort krijgt ook in 1958 geen KNVB voetbalkampioen. In het allergunstigste geval zullen Velsen en Terrasvogels zich in de 3de klas handhaven, maar dan zul len vooral de blauwhemden toch in de resterende wedstrijden uit een heel ander vaatje moeten gaan tappen. Laten we eens de balans over het afge lopen jaar gaan opmaken. Velsen speelde tot dusverre 13 wedstrijden, waarvan 6 op eigen terrein en 7 op dit van de tegen partij. De zes thuiswedstrijden leverden 5 winstpunten op, terwijl uit de zeven uitwedstrijden 6 punten werden gedistil leerd. „Uit" en „thuis" maakte dus blijk baar voor de Kwekerslaanbewoners wei nig uit. De gedetailleerde resultaten wa ren: Thuis: VelsenBeverwijk 10; Velsen Egmondia 10; (Dit betekende de eer ste nederlaag voor de toen in de running zijnde Egmonders) VelsenAlcm. Vic trix 02; VelsenHSV 44; Velsen Alkm. Boys 13; VelsenCSV 01. Uit: VitesseVelsen 23; (De eerste nederlaag van Vitesse op eigen terrein) TerrasvogelsVelsen 31 (Met deze overwinning nam Terrasvogels afscheid van de Kwekerslaan) Wijk aan Zee Velsen 40 (Een teleurstelling na de overwinning op Egmondia juist een week daarvóór); ADOVelsen 22; Alcm. VictrixVelsen 11 (Een mooi resul taat tegen de toen op de bovenste plaats staande Alkmaarders; ZAPVelsen 2—3; HSV—Velsen 2—0. Zoals hieruit blijkt, hebben de geeltjes een aantal resultaten behaald tegen sterke tegenpartijen, die voor zich zelf spreken. We menen dan ook als vaststaand te mogen aannemen, dat de Velsenaren zich dit seizoen wel zullen weten te handha ven. Hun wacht nog het volgende pro gramma: Thuis: Vitesse; Terrasvogels; Wijk aan Zee; ADO; ZAP. Uit: Beverwijk; Egmondia; Alkm. Boys; CSV. Ook Terrasvogels speelde tot nu toe 13 wedstrijden, doch deze leverden de man nen van Munnikes slechts 6 punten, een aantal juist „voldoende" om... de onder ste plaats te bezetten. Op eigen terrein „boerden" de Vogels nog het best: Als ontvangende club boekten zij n.l. twee overwinningen, tegen geen enkele zege wél twee gelijke spelen in de uit wedstrijden. De gedetailleerde resultaten der Vogels waren als volgt: Thuis: TerrasvogelsVitesse 12; (Geen slecht resultaat tegen één der kam pioenspretendenten TerrasvogelsWijk aan Zee 13: TerrasvogelsEgmondia 30; (Egmondia beleefde dus van haar twee Santpoortse reizen bitter weinig ple zier) TerrasvogelsAlcm. Victrix 0—3; TerrasvogelsZAP 14; (Met deze ne derlaag openden de blauwhemden het seizoen) TerrasvogelsVelsen 3 1; (Afscheidsoverwinning onder het motto „als dank voor het aangenaam verpo zen") TerrasvogelsAlkm. Boys 25; TerrasvogelsCSV 12; (Vast geen slecht resultaat tegen de huidige leiders) Uit: BeverwijkTerrasvogels 00; Wijk aan ZeeTerrasvogels 31; ADO Terrasvogels 22; EgmondiaTerras vogels 31; HSVTerrasvogels (Een zware nederlaag tegen een middelmatige ploeg); Ook de blauwwitten kwamen dus in een paar wedstrijden tegen sterke tegenpar tijen inderdaad aardig voor de dag en dit geeft ons hoop, dat, hoewel we ons het précaire van de situatie, waarin de Vo gels zich bevinden, geenszins willen ont veinzen. Van Vuure en zijn mannen er tenslotte toch nog in zullen slagen „de rode lantaarn" in andere handen te doen overgaan. Maar... daarvoor zal moeten worden aangepakt! Tenslotte geven we hier het programma, dat Terrasvogels nog moet afwerken: Thuis: Beverwijk; ADO en HSV Uit: Vitesse; Alcm. Victrix; ZAP; Vel sen; Alkm, Boys en CSV. Vooral het „uitprogramma" is knap aan de maat! Maar... moeilijkheden zijn er tenslotte om overwonnen te worden. WAT ONS ZONDAG A.S. TE WACHTEN STAAT Voor Terrasvogels is voor de eerste zon dag in het nieuwe jaar geen wedstrijd vastgesteld, maar voor Velsen is het al direct raak: De geelblauwen maken die dag n.l. een uitstapje naar Castricum, om daar CSV, de ploeg, die momenteel de leiding heeft in 3 A en die naar onze smaak ook inderdaad een goede gooi naar de ereplaats doet, te ontmoeten. Op 6 oktober vond, wat dit seizoen aan gaat, het eerste contact met deze Castri cummers plaats: Ze wonnen toen aan de Kwekerslaan met 10. Hieruit blijkt wel, dat Velsen straks al niet bij voorbaat met lood in de (voetbal-)schoenen het'CSV-

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1