SaripotrisWeehblad mn Jeugd en muziek stelt zich voor. foredikbourtau 5> Bridgeclub De Kennemers Harddraverij-Vereniging Santpoort en Omstreken" Personalia, Marine Sanatoriumfonds. Klaverjaswedstrijd K.A.B R.K. Kerk, Santpoort Jeugdvereniging Reveille' Biljart-nieuws. Judo-nieuws. Partij van de Arbeid. [ZONBAtiSDIENST ARTStK TAXi Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. Verkoudheid „Schaakclub Santpoort" INGEZONDEN. 29e Jaargang no 2 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 Vrijdag 10 januari 1958 Hm s Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 Op 18 januari is de oprichting van deafdeling Kennemerland-Zuid. Zoals reeds gemeld zal op zaterdag 18 januari a.s. in het Hervormd Jeugdge- bouw te IJmuiden de oprichtingsavond worden gehouden van de afdeling Ken nemerland-Zuid. Hieraan zal medewer king worden verleend door het grote JEUGDORKEST onder leiding van Nico Hermans van de afdeling A'dam-J.M. Tevens zal door de heren J. Hofland en G. van Gelder een Discocauserie worden gehouden over de beginselen van de mo derne jazzmuziek. Zoals bekend heeft Jeugd en Muziek tot doel, de jeugd nader tot de muziek te brengen, zowel door het bevorderen van de zelfbeoefening als door het doen be luisteren van muziek. Jeugd en Muziek bepaalt zich niet alleen tot de zg. „zware" muziek, maar tot elke soort muziek. Zij kent geen lichte of zware, alleen slechts goede en slechte muziek. Hiertoe houdt zij regelmatig dis co-avonden, waarop een en ander wordt toegelicht en besproken, alsmede muziek filmavonden, welke allen gratis door de leden en donateurs kunnen worden be zocht. Tevens ontvangt ieder lid en donateur het fraai uitgevoerde maandblad, terwijl ieder lid een lidmaatschapskaart met pas foto ontvangt, waarop men tegen zeer gereduceerde prijs toegang heeft tot de concerten in het Concertgebouw (pl.m. 0,60) en de Ned. Opera (2 maal per maand) pl.m. 2,(sted. belast.). Het lidmaatschap kost slechts 3,per jaar (12 t/m 25 jr.). Indien men reeds lid is, kan men dit blijven tot het 30e jaar. Do nateurs betalen minimum 7,50. Opga ven hiertoe kunnen geschieden bij het secretariaat: Berkenlaan 32 bov., te Be verwijk. Behalve de hierboven bedoelde avonden, zal men als lid ook kunnen deelnemen aan het grote feest dat in het voorjaar 1958 zal worden gegeven ter viering van het 10-jarig bestaan in Amsterdam, waar aan alle leden uit het gehele land zullen deenemen. Ook bestaat er kans om ge heel gratis tien dagen de gast te worden van Jeugd en Muziek te Brussel, ter ge legenheid van de wereldtentoonstelling aldaar; waar door vele J.M.-afdelingen uit de gehele wereld concerten, balletten etc. zullen worden gegeven. Onder deze bevoorrechten behoren zij, die in het afgelopen seizoen de meeste nieuwe leden hebben aangebracht. Uit de leden, die zich vóór of op 18 januari a.s. melden, zal een eigen bestuur worden gekozen, dat in overleg met het Hoofdbestuur alle avonden zelf zullen organiseren. In het Comité van aanbeveling hebben tot heden zitting genomen: de Commis saris der Koningin in onze provincie; de burgemeester van Beverwijk, Heemskerk, Uitgeest en Castricum en de voorzitter van de Culturele Raad voor Noord Hol land. Het geheel staat onder bescherming van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Ook werkt J.M. sa men met de UNESCO. Kennemerland mag zich gelukkig prijzen een onderdeel van dit grote geheel te worden en wij twijfelen er dan ook niet aan, of het Hervormd Jeugdgebouw zal op zaterdag 18 januari tot de laatste plaats bezet zijn, temeer, daar behalve de jeugd ook de ouderen van harte wel kom zijn. De toegangsprijs behoeft voor niemand een bezwaar te zijn, slechts 50 ct., welke als onkostenderving bedoeld is. Naar wij vernemen zal ook de Ned. Ra dio Unie aanwezig zijn om verschillende gedeelten uit dit programma voor uitzen ding op te nemen. De organisatie van dit geheel berust in handen van de heer J. de Roos, welke tevens de initiatiefnemer hiertoe is ge weest. Alle nadere inlichtingen zullen gaarne worden verstrekt. Schriftelijk: Jeugd en Muziek „Kennemerland", Ber kenlaan 32 te Beverwijk en telefonisch na 6 uur K 2510-4862. Thans is het mogelijk het batig saldo van het 2e lustrum-concert gegeven op 2 ok tober j.l. door de Marinekapel der Kon. Marine te Haarlem bekend te maken. Dit is n.l. 2710,41, waarlijk een fantastisch bedrag welk in het Marine Sanatorium fonds gestort kan worden. Het volgend concert dat in het teken staat van een jubileum concert zal plaats vinden op 1 oktober a.s., daar het fonds dan 40 jaar bestaat. De eerste clubavond in het nieuwe jaar bad donderdag j.l. plaats en bracht direct al enige verschuiving in de stand der percentage-wedstrijden welke na twee jittingen luidt: 1: heren Steinberg-Witmond 115.16%; 2: mevr. Mulder-heer Kleefstra 111.70%; heren Soogers-Andela jr. 110.85%; 1/5: heren Kost-Bodewas 110,12%; 4/5: leren Peats-Bode 110.12%; 6/7 heren <5eegers-v. Munster 107.14 ;6/7: fam. Dphoff 107,14 ;8: heren Kruisman-An- lela sr. 107.04%;9: heren Top-v. Rij Lfi)5.09%10: fam. Rietdijk 101.85%; 11: am. Eroone 101.39%; 12/13: dames An- lela-Sprang 95.46%; 12/13: dames Mul- ery-Smalman 95.46%; 14: fam. Estié 13.81 %;15: heren Kuys-Porck 93.52%; 16: dames Seegers-v. Munster 91.80%; .7: fam. Vader 88.98%; 18: fam. Meyers 17.36 19: dames Nieuwenhof-Kuhlman 14.79%; 20: fam. Dirven 84.26; 21: heren ërerritsen-Muller 83.34%. Traditiegetrouw geeft de Harddraverij- -ereniging weer haar feestavonden en rel op dinsdag 14 januari in „Zomer- ust" en woensdag 15 januari in ,De Veijman", telkens des avonds 8 uur. vledewerking wordt verleend door De Witte Kraaien" met Hansy Pallieter ;ang, Duo Coram-v. d. Linden, Scott n Black en Henk Elsink. Tevens kan r een dansje gemaakt worden. )eze avonden, welke vorige jaren grote lelangstelling venden, zijn uitsluitend oegangkelijk voor de leden. Onze plaatsgenote mej. M. S. M. R. v. ïmerongen heeft met goed gevolg xamen gedaan voor Maatschappelijk Werkster met aantekening Alg. Maat- chappelijke zorg. lij heeft haar opleiding genoten van le Kath. Vereniging voor Maatschap- ielijk werk te Amsterdam. De K.A.B. organiseert weer eens een Klaverjaswedstrijd op donderdag 16 januari a.s. in café „Zomerlust", des avonds 8 uur. Ook niet-leden kunnen hieraan deel nemen. ZONDAG 12 JANUARI H.H. Missen te 6.45, 8 uur en 11.15 u. Hoogmis te half 10. 7 uur Lof. Liefdadigheidspreek door de Zeereerw. Pater fr. Olaf Koning, Franciscaan en schaalcollecte voor het Liefdewerk van de H. Vincentius Conferentie. Te 7 uur Lof WOENSDAG 15 JANUARI Gezinsmis voor het welslagen van de H. Missie. 12 uur VoorbereidingCommuniekinderen VRIJDAG 18 JANUARI Te half 8 Lof ZATERDAG 18 JANUARI Begin van de Internationale [Bidweek Te half 8 Broederschapslof. De Jeugdvereniging „Reveille" belegt een feestavond op donderdag 16 jan. a.s. in de Geref. Kerk aan de Burgem. Enschedélaan te Santpoort. Er wordt voor een zeer afwisselend programma zorg gedragen. De baten zijn bestemd voor de bouw van het Jeugdhuis. De strijd op het groene laken tussen „Krijt op tijd" te Santpoort en „Cen traal" te IJmuiden wordt gestreden op 17 en 31 januari („vrijdagsavonds) in hotel „Centraal"' te IJmuiden, Zeeweg, tegenover het Ant. Ziekenhuis en op de woensdagen 22 jan. en 5 febr. in „Zo merlust" aan de Hoofdstraat, Santpoort. De Santpoortse Amateur Judo vereni ging „Dschenn Dui" houdt met ingang van heden de oefenavonden in het ge bouw der speeltuinver. Jong Santpoort aan de Wüstelaan. De oefenavonden zijn als volgt: maan dag en vrijdag van 7-8 uur voor junioren en van 8-10 uur voor senioren. Belangstellenden zijn op deze avonden welkom en wordt hen tevens advies en uitleg gegeven. Op vrijdag 17 januari a.s. houdt de af deling Santpoort van de P. v. d. A. haar jaarwisselingsbijeenkomst. Aanvang 8 uur. De Stem des Volks o.l.v. Herman Aaf- tink verleent medewerking, evenals de pianist P. Post. Naast enkele liederen van O. de Nobel en Troelstra brengen zij gedeelten uit de opera Orpheus. Spre ker op deze bijeenkomst is onze vroe gere plaatsgenoot M. van Veen, thans burgemeester van Enschede. Het verdere gedeelte kunnen we samen vatten als „oud- en nieuw". Eerst houdt de heer Breerkamp een praatje over oud-Santpoort, waarbij de heer Meijer de bijbehorende projectie verzorgt. Daar na schetst wethouder Verbeek het heden en de toekomst van Santpoort, eveneens met projectie op filmdoek. Voor onze Santpoortse leden zowel voor de oude als nieuwe inwoners belooft het dus een uitermate boeiende avond te worden. ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 10,15 uur ds P. de Ruig, Haarlem Bevestiging ambtsdragers 5 uur ds J. A. van Arkel, Haarlem Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) 10.30 en 3 uur ds N. Bruin Chr. Gereformeerde Kerk (Puiel-Kapel) 10 uur ds D. H. Biesma 4 uur ds J. C. Maris Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10 uur mej. ds C. Soutendijk, Haarlem Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur de heer J. B. Assendorp Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 17.15 uur ds Brink, ^Velsen Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaamberg" 10.30 uur mej, dr. J. W. Herfst Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds P. Brakman, Naarden 19 uur ds G. H. van Willenswaard Adveutskerk (Ziekenbuiskerk) 10 uur ds D. ter Steege B6Lf)r\CRUK€ Baar T€L€fioonnumm€RS^ POLITIE BUREAU SANTPOORT Hoofdstraat 150, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 2550—6444 BRANDWEER 8230 ZONDAG j A.S. J. HEKMAN, Hoofdstraat 236 Telefoon 8510 APOTHEKEN De Santpoortse Apotheek Bloemend.straatweg 145, Santpoort-St. Telefoon K 2560—8249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341, Overveen Telefoon K 2500—16760 Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 4 van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met HOE STAAT HET MET ONS SPELPEIL? We spraken onlangs een scheidsrechter, die regelmatig in de hogere regionen van het betaalde voetbal de fluit hanteert. We vroegen hem zo naar zijn mening omtrent de vooruitgang van het spelpeil bij de semi-profclubs en toen zei hij, dat dit maar matigjes was. Niet-ingewijden, maar die toch wel zo veel van de voetbalsport afweten, dat ze op de hoogte zijn van het feit, dat er thans veel meer en veel intensiever ge traind wordt dan vroeger, zal dit mo gelijk vreemd in de oren klinken, en nog des te meer als zij, zoals wij, in het begin van de echte beroepsvoetbalsport toen de Nederl. Beroeps Voetbal Bond dus nog bestond mogelijk verbaasd hebben gestaan over het peil, waarop het spel in enkele van die wedstrijden stond en zullen ondanks het feit, dat het toch maar samengeraapte elftallen waren. Waarin de oorzaak te zoeken? We me nen, dat aan een en ander de strijd om de punten en het premiestelsel een overwinning levert meer op dan een ge lijkspel en dit weer meer dan een neder laag hieraan niet vreemd zijn. Destijds werd de spelers van het „echte" be- roepsspel op het hart gedrukt toch voor al correct te spelen en te trachten voet bal van de bovenste plank te spelen, opdat men die gunst van het publiek en, deszelfs centen in het kamp der profs zou binnenhalen. Na de fusie evenwel werd de strijd om de punten weer in volle hevigheid inge zet. Leidde dit in de „amateurs"-tijd vaak tot felle voetbalgevechten, die aan de kwaliteit van het spel niet ten goede kwamen, nu bovendien voor overwin ningen alle verhoudingen te buiten gaan de bedragen worden uitgekeerd, is het minder de vraag, hoè men wint, als wel, dat men wint. Maar als men bedenkt, welke hoge en tree-prijzen door diverse semi profclubs worden gevraagd, dan ligt het voor de hand, dat het publiek daarvoor wat eist en dat het zo de clubs om bovengenoem de redenen daaraan niet (kunnen) vol doen, in steeds geringer getale de wed strijden zal bijwonen, wat op zijn beurt ten gevolge zal hebben, dat de clubs de hoge premies niet meer zullen kunnen betalen. Wanneer de spelers dit niet gaarne zouden zien gebeuren, dan dienen zij spoedig hun speelwijze te herzien. DE ELF VAN TERRASVOGELS. Terrasvogels trekt met de volgende ploeg naar Vitesse: Cohrs; Goedhart en van Gelder; Nieuweweg, van Vuuren en van Eden; Rijke, Timmer, J. Veldman, Thoo- len en Brouwer. VRIENDSCHAPPELIJKE WED STRIJDEN GINGEN NIET DOOR. De vriedschappelijk wedstrijden, die Vel- sen en Terrasvogels resp. op nieuwjaars dag en zondag j.l. tegen Hillegom en „Lenig en Snel" (den Haag) wilden spe len, zijn wegens de slechte weer- en terreinomstandigheden niet doorgegaan. DERDE KLAS A. CSV 13-21; Vitesse 13-19; Alcm. Victrix 13-8; Wijk aan Zee 13-17; Egmondia 13-16; Velsen 13-11; Alkm. Boys 12-10; ADO 12-9; HSV 13-9; ZAP 11-8: Be verwijk 13-8: Terrasvogels 13-6. HET VELSER-ELFTAL. Velsen komt als volgt tegen de Alk- maarse Boys in het veld: Kaasenbrood; Nijssen en Schoorl; Spanjaard, Hijnen en Boon; Braam, van Schagen, Hoogzaad, Graman en Wittebrood. WAT ONS ZONDAG A.S. TE WACHTEN STAAT. De eerste zondag in het nieuwe jaar heeft lelijk roet in het eten der voetballers gegooid. Slechts enkele wedstrijden kon den doorgang vinden en in de meeste van deze gevallen werd de ontmoeting gespeeld op terreinen, die meer voor wa terpolo of een modderballet geschikt wa ren dan voor voetbal. Het resultaat van een en ander was, dat er abnormale overwinningen en nederlagen geboekt werden en er terreinen overbleven, die finaal „in de soep" getrapt waren en die de terreinknechts heel wat hoofdbrekens zullen kosten om ze weer in orde te krijgen. Wij kunnen ons best indenken, dat gemeentebesuren ernstig bezwaren hebben, dat hun kostbare terreinen op deze wijze grondig vernield worden. In de 3de klas A ging geen enkele wed strijd door. Zoals men weet, was voor Terrasvogels geen competitiewedstrijd vastgesteld -en had Velsen tégen C.S.V. (uit) moeten spelen. Voor de komende zondag is er èn voor Velsen èn voor Terrasvogels een uit wedstrijd vastgesteld. De Velsenaren gaan bij de Alkmaarse Boys op bezoek. Beide clubs staan er ongeveer hetzelfde voor. Ze komen niet voor de bovenste plaats in aanmerking, voor geen van beide dreigt ogenblikkelijk gevaar en toch willen ze alle twee voor alle zekerheid er nog wel een paar winstpunten bij heb ben. Op eigen terrein moest Velsen des tijds met een 13 nederlaag genoegen nemen, maar dat was nog in de aanvang van het seizoen en toen waren de Alk- maarders beter op dreef dan in de ver dere wedstrijden. We maken ons dan ook sterk, dat Velsen minstens op één punt beslag legt. En wat zullen de Terrasvogels in het nieuwe jaar-gaan doen? Punten gaan ver zamelen? We hopen het, want anders zien we de toekomst voor de blauw- hemden donker in. Of ze aan dat pun- tenverzamelen echter de komende zon dag, wanneer ze het in Castricum tegen Vitesse moeten opnemen, reeds zullen toekomen, is voor ons nog een grote vraag. Eerlijk gezegd, geloven we niet, dat de Vitessenaren, die zo'n mooie kans op de bovenste plaats maken, voorne mens zullen zijn zich door Terrasvogels „in de boot" te laten nemen, maar aan de andere kant staat, dat de Vogels op 13 oktober slechts met 12 van de Cas- tricummers verloren en het verder een tegen de sterkste tegenpartij het hevigst feit is, dat de blauwhemden zich vaak verweren. f. C. Santpoost won en verloor. aansluiting aan reeds bekend gemaak te voorlopige uitslagen: Santpoor IKijk uit 2: 3Jé>2]/2, en Santpoort II S.S.C.H. 33 deelt het Bestuur mede, dat eerstgenoemde wedstrijd na arbitrage met 64 gewonnen werd. Tegen S.S.C.H. leverden de 4 nog te spelen slechts 1 punt op, zodat het 46 voor de Haarlemmers werd. Resting en van Duin remise. Leijsma en Wulffelé verloren. Jammer was dat van Duin na kranig spel hij kwam een Toren voor de winst liet glippen door 'n foutieve voortzetting. Er zat toen niet meer als remise in.Leijs- ma, die met 1 pion minder begon, ver dedigde zich met alle macht, maar moest na iy2 uur vechten toch capituleren. Onder bovenstaande titel appelleerde de heer A. P. Oemen op een artikel van mevr. L. Keja-Jambroes, secretaresse van het Velser Actie-Comité in Huis aan Huis van 3 december j.l. Het leek ons juist dat een der medele den genoemde inzender zou antwoorden. Dat nu pas tot beantwoording werd overgegaan komt eendeels door tijdge brek en mede door de achter ons liggen de feestdagen. Het genoemde artikel was in de eerste plaats niet geïnspireerd door het Comité als zodanig, maar echt een ontboezeming van de leden. Het spreekt toch wel voor zichzelf daf al diegenen die zich in een of ander op. Zicht actief tegen de atoomgevaren in zetten, een oorlogvoering met andere wa pens evenzeer verafschuwen. Hoever de bereidheid strekt om tegen bewapening en geweld te strijden hangt van de persoon in kwestie af, maar in de eerste plaats zal hij vertrouwen in de medemens moeten stellen. Ons verdiepen in de politiek, zou op slag een beletsel vormen om de ontzag, lijke gevaren reeël te onderkennen. De bewapeningswedloop is het, welke de waarachtige geestkracht ondermijnd welke wij nodig hebben om de toekomst in dit dynamische tijdperk aan te kunnen. De woorden, vervat in de oproep van Dr. Albert Schweitzer moge ons hierbij tot richtsnoer dienen. C. Spoor, Velsen,

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1