Wielersport in de winter. [Wedstrijd op de hometrainer in „Zomerlust" Ingezonden stukken. Ned. Chr. Vrouwenbond Ned. Ver. van Huisvrouwen I>9e Jaargang no 3 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 SanfoooisWeeHilad aan Vrijdag 17 januari 1958 Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 e alle jaren terugkerende «RONDE van SANTPOORT" tijdens de feestweek is voor haar inwoners, maar mede ook voor talloos vele wielerenthousiasten van buiten ons dorp een ronde geworden, waarnaar tekens reikhalzend wordt uit gezien. De wielerkoers van afgelopen zo mer ligt ieder nog vers in het geheugen door de meeslepende eindsprint tussen de leden van de Haarlemse sportvereni ging „De Kampioen", Adri en Gerrit Voorting en onze plaatsgenoot Coen Visser en het „01ympia"-lid, de Am- sterdamme Hennie Marinus. Thans staan de wegfietsen in het vet, de renners daarentegen doen krachten op en bereiden zich voor op het nieuwe sei zoen. Santpoort behoeft echter niet tot de zomer te wachten om verschillende van de renners, die de laatstverreden „RONDE van SANTPOORT" zo aan trekkelijk maakten, aan het werk te zien. Hun voorbereidingen voor een nieuw sei zoen zijn reeds enkele weken aan de gang. Zij houden hun lichaam in con ditie door indoortraining en hun spieren soepel door het rijden op hometrainers. „De Kampioen" schafte zich onlangs een stel nieuwe hometrainers aan, een bezit, waarmee bestuur zowel als renners der vereniging zeer in hun nopjes zijn. En zaal „Zomerlust" aan de Hoofdstraat be leefd de primeur, dat de „rollen" in ge bruik zullen worden gesteld met een club- ontmoeting van leden van „De Kam pioen" en „Olympia"; opnieuw dus de zelfde verbeten, doch sportieve rivalen van de laatste dag van juli van het vo rig jaar. Adri Voorting en Hennie Marinus heb ben beiden de wens te kennen gegeven de strijd nog eens tegen elkaar te zullen uitvechten op de hometrainer; Gerrit Voorting komt ook nu weer helemaal uit Roosendaal naar zijn geboortedorp om zijn clubkleuren te verdedigen en zijn dorpsgenoten te tonen, hoe veelzijdig hij is. De sprinter-stayer Cor Bijster is even eens van de partij bij deze zaalwedstrijd sport. Met veel belangstelling wordt het op treden tegemoet gezien van twee Sant- poortse ingezetenen. Onze jonge, veelbe lovende amateur Coen Visser en de snel le nieuweling Koos Geusebroek komen beiden ook op de „rollen" in aktie tegen leden van „Olympia" in een strijd, die uitermate zwaar zal zijn. „Olympia" kent namelijk onder haar leden enkele ware specialisten op dit onderdeel van de wie lersport. Hennie Marinus, hierboven reeds genoemd, is een all-rounder op weg en baan, die dit winterseizoen op buiten landse banen met Robbie van der Ruit tot zeer goede successen kwam. Zijn kop- pelgenoot Robbie van der Ruit, Neder lands kampioen op de baan over 50 ki lometer en een fameus schaatsenrijder, kent het rijden op de hometrainer zo, dat hij er beslist aan meewerkt u een spannende en genotvolle wielersporta vond te doen beleven. Henk van Weeren, Loek Vaars en Aad Straver completeren het achttal, dat werd aangewezen om „Olympia" de zege te betwisten. Als extra besluit van de avond zal een gezellig bal tot twee uur (met dans muziek van de Hometrainrollers) de danslustigen nog meer ontspanning bie den. Toegangskaarten ad. één gulden zijn van af heden aan de zaal verkrijgbaar/Voor verdere bijzonderheden mogen wij u ver wijzen naar de raambiljetten. Het artikel van de heer Spoor en het verslag der oprichtingsvergadering der P.S.P. heeft enige lezers aan het schrij ven gezet. Evenals de voorgaande arti kelen, worden deze ingezonden medede lingen buiten verantwoordelijkheid van de Uitgevers van Santpoorts Weekblad geplaatst. Door deze artikelen zijn wij in een politieke sfeer geraakt en is het nim mer de bedoeling geweest Huis aan Huis voor politieke doelstellingen open te zet- AAN HET COMITÉ. Het antwoord van de heer S. Spoor dd. 10-1 jl. op mijn aan het Velser Actie Comité tegen Atoomproeven etc. gestel de vragen bevat daar helaas geen duide lijk antwoord op. Deze vragen luiden, kort samengevat, als volgt: Voorop stellende dat er tussen atoom- en zg. con ventionele wapens geen essentieel, doch slechts een kwantitatief verschil bestaat, trekt het Comité dan uit haar actie te gen atoomwapens de logische conclusie, dat het dan ook alle andere wapens en oorlogsmiddelen dient te bestrijden? De heer Spoor antwoordt hierop, dat dege nen die zich actief tegen atoomgevaren inzetten, een oorlogvoering met andere wapens evenzeer verafschuwen. Meent hij dan, dat degenen die zich niet tegen atoom- en andere wapens verzetten een oorlog niet zouden verafschuwen? Meent hij, dat afschuw van oorlog een mono polie is van het Velser Comité? Dat im pliceert, dat er buiten het Velser Comi té en haar aanhang geen enkel welden kend mens in ons land zou bestaan. Mijn vraag was, of het Comité alle wa pens wilde afschaffen, de wapens die m.i. op het ogenblik de enige afdoende bescherming zijn tegen de oorlog, die de heer Spoor en ik evenzeer verafschuwen. Hoewel deze vraag dus niet beantwoord is, meen ik, dat ik uit het in hetzelfde nummer van Huis aan Huis verschenen verslag over de oprichting van de afde ling IJmond van de Pacifistische Socia listische Partij, en uit andere, mij blijk baar als antwoord toegezonden publi caties, waar ik nog op terugkom, mag concluderen, dat het inderdaad met de bedoelingen van het Comité overeenkomt om al onze wapens af te schaffen. Dit is in mijn ogen een misdadig streven, zo lang het er niet om gaat, dat ALLE wapens, d.w.z. die van BEIDE partijen, die de wereld op het ogenblik beheersen, GELIJKTIJDIG worden afgeschaft. Ik herhaal, dat het immers aan ieder den kend mens duidelijk zal zijn, wat er zou gebeuren, als het „Westen" eenzijdig al haar wapens zou afschaffen: Wij zou den ons dan al heel spoedig moeten on derwerpen aan Hamer en Sikkel. En de gebeurtenissen in Hongarije die de secretaresse van de P.S.P. afd. IJmond blijkbaar met de mantel der liefde be dekt wil zien leren ons wat er zou gebeuren wanneer we het daar niet mee eens zouden zijn. ten. Onderstaande stukken zullen wij nog plaatsen en op uitdrukkelijk verzoek het verslag van de Nieuwjaarsvergade ring der P. v. d. A. afd. Santpoort vol gende week, waarna wij deze discussie onherroepelijk sluiten, dus geen commen taar meer plaatsen. In de vervolge blijve de kolommen van H. a. H. voor politieke artikelen gesloten. De Uitgever. De genoemde andere publicaties, die blijk baar als antwoord op mijn vragen be doeld waren, werden mij door de secre taresse van het Velser Comité toege zonden. Het betrof een nummer van „Vre- desactie", Radicaal-Pacifistisch maand blad, zijnde het orgaan van de ANVA, en het O.C.V.-bulletin, orgaan van de Onafhankeijke Contactcommissie voor Vredeswerk, waarin blijkbaar vele ne- derlandse vredesgroepen en -acties sa menwerken. In het laatste komt een artikel van dr. P. J. Meertens voor, onder de titel „De fensie Nieuwe Stijl". Dat komt hierop neer, dat de Nederlandse regering haar geld niet aan leger en bewapening, maar aan volks-huisvesting, aan opvoeding en onderwijs moet besteden. Deze „Defensie Nieuwe Stijl" komt neer „op het streven naar de grootst mogelijke geestelijke weerbaarmaking" van ons volk. Dit is een voortreffelijke gedachte, doch zoals men een dreigende stormvloed bestrijdt door de dijken te versterken, en niet door met de meest edele gevoelens geestelijke plan nen te maken, zo dient men de bestaande materiële, lichamelijke bedreiging met de daarvoor geschikte middelen het hoofd bieden. Als Hamer en Sikkel alleen een geestelijke bedreiging inhielden, ja, dan zou dr. Meertens gelijk hebben. Dat dit niet het geval is, nogmaals, zie Honga^ rije. Overigens is het artikel van dr. Meertens in overdachte, weloverwogen stijl gesteld. Niet zo echter het overige, dat men in beide bladen leest. Vooral „Vredesactie" bedrijft haar actie voor vrede op een merkwaardige wijze. Ik kan hier niet veel citeren, doch bv. over de Nieuw Guinea-kwestie leest men o.a.: De hogere strategie van de Zwarte Ruiters-Internationale beeft onbeperkt voorrang. Dat de in Indonesië levende Nederlanders hierdoor bedreigd worden, dat alle Nederlanders Indonesië moeten verlatenhet deert ons allemaal geen zier. Onze verblinde regeringsdebielen brengen deze offers (van anderen) wel gemoed, opgewekt, zelfvoldaanIn het blad vindt men verder een lijst van dienstweigeraars in West-Europa, en een mededeling, waaruit blijkt, dat deze ver eniging een dienstweigeraarsbeweging heeft. Ik neem aan, dat het Velser Comité der gelijke uitingen niet zal onderschrijven, hoewel ik deze lectuur van haar secre taresse ontvangen heb. Een duidelijke mededeling in deze van de zijde van het Comité lijkt mij daarom wel op zijn plaats, evenals een antwoord op mijn oorspronkelijke vraag, die ik nu duidelijk genoeg gesteld hoop te hebben. Op het ogenblik is mijn indruk, dat het Comité öf in hoge mate blind is voor de consequenties van haar streven, öf bezeten is door een voor ons volk funeste mentaliteit. A. P. Oomen, Burg. Enschedelaan 49, Santpoort. O MIJNHEER DE REDACTEUR. Sinds Dr. Albert Schweitzer zijn verma nende oproep tot de wereld richtte, waar in hij de mensheid opriep zich te be zinnen op de grote gevaren, welke allen bedreigen, zo ooit in een komend con flict van atoomwapens gebruik zou wor den gemaakt, is ook in Santpoort een actie comité gesticht, dat zich ten doel stelde, om door middel van het verza melen van handtekeningen adhesie aan deze oproep te betuigen. Wij menen ons te herinneren, dat in de eerste publicatie van dit comité werd ge steld, dat dit niets met politiek te maken zou hebben. Het is mogelijk, dat het comité zich dit misschien in den beginne zo heeft voorgesteld. Sindsdien zijn de kolommen van „Huis aan Huis" beschikbaar gesteld om door middel van ingezonden stukjes, belang stelling te wekken voor het streven van genoemd comité. Ondanks het streven, dit alles buiten de politiek te houden, is men toch naar aan politiek gaan doen, althans zo blijkt nu toch wel uit het verslag van de „be sloten" oprichtingsvergadering van de afd. IJmond van de P.S.P. in het nummer van dit blad van 10 januari j.l. In het afd. bestuur van deze partij heb ben n.l. twee leden van het actiecomité, de heer Spoor en mevr. Veja Janbroes zitting genomen. Van deze oprichingsvergadering wordt uitvoerig in dit blad verslag gedaan en tevens weer een ingezonden van de heer Spoor, alles nogal naief. Wilt u van deze naieviteit een voorbeeld? Zo mogen wij een zin citeren uit het ingezonden stukje van de voorzitter van de nieuwe partij-afd. op de voorpagina van hetzelfde nummer. „Ons verdiepen in de politiek, zou opslag een beletsel vormen om de ontzaglijke gevaren rëel te onderkennen". Weineen, verdiept u niet in de politiek, maar laat u desondanks rustig verkiezen tot voorzitter van een afd. van een nieuwe politieke partij. Wat denkt u van de zin voorafgaande aan de hierboven door mij geciteerde en die als volgt luid: „hoever de bereidheid strekt om tegen bewapening en geweld te strijden hangt van de persoon in kwestie af maar de stippeltjes zijn van mij, „in de eerste plaats zal hij vertrouwen in de medemens moeten stellen". Er was een tijd, dat de heer Spoor over het laatste gedeelte van de in zo'n toch bepaald andere gedachten heeft gehad, dan hij nu neerschrijft; ik denk aan de jaren 40-45 en de rol, die hij toen in de gemeente vervulde. Of mochten wij uit dit alles opmaken, dat de heer Spoor daar toch achteraf spijt heeft en dit voor zichzelf tracht goed te maken door te ijveren, zoals hij de laatste tijd doet? Met het actiecomité als aanloop en het voorzitterschap van de plaaselijke P.S.P. vervolgens, heeft hij zich blijkbaar voor genomen een rol in de politiek te gaan spelen. Welaan, hij is de eerste niet en zal de laatste ook niet zijn; leiding ge ven in de politiek, ook al is het dan voorlopig de plaatselijke, omvat echter meer zijn dan het schrijven van inge zonden stukjes, die hoewel ze goed be- boeld zullen zijn, toch in ieder geval van weinig inzicht in de problematiek van deze tijd getuigen en er alleen maar toe bijdragen, dat de bewondering welke er in sommige geesten bestaat alleen nog maar groter wordt en de krachten die ten goede werken, instee van deze samen te bundelen, nog weer meer worden besnip- perd, hetgeen zeker niet in de bedoeling van Albert Schweitzer heeft gelegen. Dit zij de heer Spoor en hen die hem mogelijk willen volgen, die overdenking aanbevolen. J. de Groot. Duinweg 44 ij— O Buiten verantwoording Bestuur P. v. d. A. Santpoort. OPEN BRIEF AAN HET BESTUUR PACIFISTISCHE PARTIJ. Geacht Bestuur. Als Christen Pacifist en lid P. v. d. A. zou ik graag in een open brief wil len reageren op uw ingezonden stuk na aanleiding van de oprichtingsvergadering 30 december daar ik hierin enkel een aanklacht tegen de P. v. d. A. zag en ik niet kan begrijpen als hier waar achtige Socialisten aan het woord zijn dat ze spreken zouden als in dit bedoelde artikel! Begrijp u mij goed! Als Pacifiste zitten wij met vele bezwaren in de P. v. d. A. maar deze bezwaren vind ik in de kerk en welke partij ook En zou voor mij dan ook de tijd aangebroken zijn dat ik door deze bezwaren zou bedan ken zou het toch eerst De Kerk zijn want ik vind het toch altijd bezwaar lijker om als Christen getuige het nood wendig geweld te aanvaarden dan als Politieke partij! Waarom ik als pacifiste lid ben van P. v. d. A? A. Als Socialiste zie ik in de P. v. d. A. de partij die als enige van alle Politieke partijen streeft na een menswaardig be staan! En die met hun kleine meerder heid die ze in de regering vormde in de jaren na de oorlog in een verarmt en uitgeplunderd land tot stand te brengen wat in een rijk land onder rechtse regering niet kon B. ik weet dat wij nog in een Kapitalistische wereld wonen en wij alleen aan ons Socialistis Ideaal kunnen voortbouwen als wij eendrachtig samenwerken en ons niet in hokjes gaan verdelen. C. Helaas heeft een onderzoek uitgewe zen dat wij in Nederland een bevolking hebben die zeker 2/3 van de Defensie als noodzakelijk kwaad aan vaarden en nodig zien. Zouden wij dan als Pacifistise partij kans van mederegeren krijgen? Ik weet zeker van niet! En zo de zaak bekeken acht ik het vruchtbaarder, niet als meeloper maar sprekende wat mijn hart, mij ingeeft lid te blijven van P.v.d.A., en zo andere wakker te schudden! Zolang ons protest nog wordt aanvaard en zolang Dominee Buskes nog stuk jes in het Vrije Volk kan zetten en op vergadering als Pacifist zijn bezwa ren uitspreekt, heb ik daar meer eerbied voor dan die gene die zich op de borst slaat en zegt. „Heer ik dank, dat ik niet ben als deze wij brengen het Troelstra Socialisme! Is dat wel zo, denkt u? Ik ben er nog niet zo zeker van! De tijd zal het leren Maar ik vrees dat door deze ver snippering de rechtse partijen een winst zullen boeken wat voor mij betekend afbraak van ons Socialis tische Ideaal. Er is een bekend spreekwoord Men kan geen ijzer met handen breken Ik meen dat de S.P.D. dat wil! En zal ervaren dat men beter langzaam na een betere wereld kan groeien (De mens, er eerst geestelijk klaar voor moet zijn). Mevr. Keja-Jambroese, heeft het over dienen (hoe de mens zich noemt doet er niet toe). Inderdaad daarom was ik zo dankbaar voor de Doorbraak, in de P. v. d. A. met onze fouten en te kortkomingen trachten wij daar toch als Chr.Hum.Socialist dwars door duis tere wolken heen de weg te gaan die ons innerlijk geweten wordt wij on dervinden veel teleurstellingen en moeten vele muren doorbreken. Maar toch zien wij een kentering ten goede. En met het optimisme dat eeuw in eeuw uit het toch altijd de mens is geweest die moedig stand hield en overwon ga ik het jaar 1958 moedig in. God geve ons wijsheid om een juist instrument te zijn in de P. v. d. A. en de mens boven de angst uit te heffen dat zie ik als Taak. Hoogachtend, B. v. Vuuren-Deen. O „ATOOM" P.S.P. EN TOEKOMST Noodgedwongen moet ik door een ver keerd begrip van enkele inzenders, welke het Velser Actie Comité als de spring plank willen zien, van de onlangs op gerichte afd. IJmond der Pacifistisch So cialistische Partij, deze gevolgtrekking met klem bestrijden. Mijn persoonlijke actie tegen de geva ren van de Atoombomproeven en het gebruik hiervan voor oorlogsdoeleinden dateert al vanaf 8 jaar geleden, toen de grote versplintering der Volkeren een aanvang nam. Deze actie heb ik gevoeld als een morele plicht, om met ieder mens van goede wille het wereldgeweten wakker te schud den, voor de gruwelijke gevolgen tot welke de steeds waanzinniger opgezweep te bewapeningswedloop moest leiden. Als inzender O. de veronderstelling uit, dat mensen die zich niet verzetten tegen de atoom en andere wapens, een oorlog dan zeker niet zouden verafschuwen, moge ik hem de verzetstrijd in herinne ring brengen uit de Jaren 1940-45. Ook deze, was in verhouding maar een kleine groep, hetwelk echter niet impliceerde dat de rest van het Nederlandse Volk, niet uit goede Nederlanders zou hebben bestaan, althans het overgrote deel. Dit verzet is in mij blijven voortleven, omdat zij die de strijd overleefden een ereplicht hebben te vervullen tegenover de gevallenen, geachte inzender de Gr. Een opdracht, om iedere mensenhand die wordt toegestoken, te grijpen, om geza- melijk een betere wereld te scheppen. Deze mens kan men overal ontmoeten, soms onder de grootste tegenstelling. De tegenstellingen zijn echter de menselijke gewrochten, de opdracht een Goddelijke. V anzeltsprekend heb ik hierbij, geachte inzender U. nooit een eenzijdige ontwa pening voorgestaan. juist de Jaren iy 10-45 inzender de Gr. hebben mij zover kunnen brengen, de kracht door samenwerking te leren be grijpen. net is geen ijver van de laatste maanden inzender de Cr. maar een gevolg van mijn diepgewortelde dankbaarheid, voor hen die met het offer van hun leven, u en mij, de mensheid, uit de hel van alle kwaad verlosten. Teruggaven een wereld waarin geest kracht en naastenliefde zich zouden kun nen ontplooien en de nog niet geheelde wonden te verzachten. Dit is het wat mij de handen doet grijpen van hen, die op mijn weg komen. Een vriendenhand ook, is het geweest die mij voor 2 maanden terug in aanra king bracht met de P.S.P. Het beginsel van .deze partij kwam vol gens mij tegemoet aan diegenen die zoe kende zijn naar een eerlijke en vooruit strevende vredespolitiek, een morele plicht waaraan zich tot heden geen en kele partij waagde. Weest gerust geachte inzender de Gr. een bestuursfunctie ambieerde ik niet, en de eerlijkheid gebiedt mij u te antwoorden, dat de groep nog te klein was om mijn terugtrekken te handhaven. Thans echter gevoel ik meer voor deze functie, omdat deze mij hopelijk de ge legenheid zal bieden, datgene te zeggen wat ik mijn plicht acht. En mijn eerste ernstige taak acht ik het te verklaren, dat het Velser Actie Co mité nooit verder heeft willen gaan dan haar doelstelling. In de P.S.P. zal naar ik hoop, diens doel stelling binnenkort duidelijk kenbaar wórden gemaakt. Het zal de beantwoording zijn aan de oproep van Dr. Alb. Schweitzer geachte inzender de Gr. om tot bezinning te ko men en de mensheid te trachten te behoe den voor de totale ondergang van de beschaving. Een bericht in de IJmuider Courant van 14 januari j.l. over de eis van 90000 ge leerden in AMERIKA, hetwelk het on verwijld staken der kernproeven behelst en welker petitie werd ter hand gesteld aan de Secretaris Generaal van de UNO moet voor ieder denkend mens het be wijs zijn dat ieder mens zich in zijn ver antwoordelijkheid bewust wordt. Dat AMERIKA bereid is mede te wer ken aan een topbespreking met de Rus sen is een verademing voor geheel de Wereld en gebied ons allen te bidden, te werken en te hopen, dat deze confe rentie er komt en slaagd. Ik moge dan besluiten u enige zinsneden uit de Kerstrede van onze geëerbiedige Koningin in herinnering te brengen, als deze zegt. Het gaat niet alleen om zelfbehoud het behoud van ons sterfelijk ik en zelfs niet alleen om de toekomst van onze eigen kinderen het gaat om het belangrijkste OM DE NAASTE en om de toekomst ook van zijn kinderen. Of heel eenvoudig gezegd om een goede samenleving op onze aarde. Redactie hartelijk dank voor de door u geboden mogelijkheid om te kunnen ant woorden op de voor mij zo belangrijke ingezonden stukken. C. Spoor, Velsen. (Zoals boven vermeld sluiten wij deze disensies) De afdeling Santpoort-dorp van de N.C.V.B. heeft haar maandelijkse bijeen komst vastgesteld op vrijdag 24 januari a.s. des avonds 8 uur in de Pniël Kapel, Pastorieweg 1. Na het huishoudelijk gedeelte met be stuursverkiezing, zal de heer B. Ree horst namens de N.V. Spanjaard te Bor ne (fabrikante van de Cinderellaproduk- ten) een lezing houden over textiel, mo derne weefsels, e.d., toegelicht met film strips. Maandag 20 januari a.s. zal in de zaal van 't badhuis de eerste lezing (met lichtbeelden) van 't nieuwe jaar gehouden worden en wel door mej. dr. S. G. Stelt man, lerares Kunstgeschiedenis te Was senaar, met als onderwerp: „De Mees terwerken uit het Rijksmuseum". Bij voldoende deelname zal er, naar aan leiding van deze lezing, in februari een excursie naar 't Rijksmuseum worden ge maakt. Op vrijdag 24 januari is er een schouw burgvoorstelling in Haarlem. Opgevoerd wordt: „Hedda Gabler" toneelspel van Henrik Ibsen. Medespelenden zijn o.a. Rie Gilhuys en Robert Sobels. Aanmel dingen bij mevr. v. d. Slikke en mevr. Horbeek.

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1