WITTEVEEN's Delicatessen ^V^alen üjnclcig Dag der vriendschap Avonturen van Duimelot Wüstelaan 38 Telefoon 8212 UILENBOOM" „DE Ilmuider Vishandel VRIJDAG 14 FEBRUARI 50-Jaar getrouwd. U J VOORLICHTINGSBUREAU fr* VAN DEN VOEDINGSRAAD HUYBOOM's BLOEMENMAGAZIJN Telefoon 8698 Santpoort Evangelisten in het hartje van de Jordaan. Café - Restaurant Hotel Koperen-, Zilveren- of Gouden Bruiloft HOOFDSTRAAT 174 TELEFOON 8623 Schotel de Luxe 50 gr Ossetong 50 gr Bacon 50 gr Ham samen 98 cent Schotel Populair 50 gr Casseler Rib 50 gr Kips 50 gr Palingworst samen 82 cent Varkensfricandeau 100 gr 90 ct. Ossetong 100 gram 85 ct. Casseler Rib 100 gram 85 ct. Lever 100 gram 70 ct. Zalmham 100 gram 95 ct. Rauwe Ham 100 gram 85 ct. Salamie 100 gram 80 ct. Hausmacher 100 gram 65 ct. Kips Leverworst 100 gr 40 ct. Ie soort Koelhuisboter 250 gram voor 80 ct. Eieren no. 1, 10 stuks f 1.49 Eieren no. 3, 10 stuks f 1.29 Oud belegen Kaas 100 g 36 ct. Jong belegen Kaas 100 g 34 ct. Jonge Kaas 100 gram 29 ct. Zoute Pinda's verp. 250 g 69 ct. Cashewnootjes, per zakje 100 g voor 85 ct. Roomboterkoekjes 200 g. 59 ct. 3 blik Vruchten op sap f 2.35 1 litersblik Ananas f 1.85 1 litersblik Perziken f 1.95 1 litersblik Cocktail fruit f 2.35 John West zalm in alle maten f 1.79, f 2.89 en f 4.45 blik vuurrode Zalm f 1.95 Rnime keuze Droste en Pel Paaseitjes Dozen Bonbons Droste, Lindt, Verkade Op zaterdag 1 maart a.s. hoopt het echtpaar P. Klauwers-van Eekhout de dag te herdenken waarop zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. De bruigom werd geboren op de Jan Gijzenvaart in het Stations Koffiehuis en vestigde zich na zijn huwelijk te Overveen en woont nu weer 12 jaar te Santpoort-Station. De heer Klauwers, bij vele „Vaarters" om zijn grote kracht bekend als „de Bul", is thans 77 jaar en kan heel wat van het oude Santpoort vertellen. Hij was een der mede-oprichters van het nu reeds 60 jaar bestaande fanfare corps „Wilhelmina". Als vriend van Jaap Eden, welke toen op „Velserend" woonde, heeft hij met deze menig ijsbaantje gereden. De bruid is thans 71 jaar. Een grote vreugde voor het bruidspaar is dat hun dochter uit Amerika met het vliegtuig overkomt om het feest mee te maken. Het zal het bruidspaar zeker niet aan belangstelling ontbreken. C, GRAS Zn. TEL. 8519 SANTPOORT-STATION Stokvisrolletjes Ruime sortering verse zeevis Diepvries „Frionor" Kabeljauw, Schelvis, Koolvis BOEKWEIT. Tot de stiefkinderen in de keuken be hoort tegenwoordig zeker de boekweit. Gebakken boekweitgrutten, pap en pan nekoeken van boekweit- of gemengd meet worden slechts bij uitzondering door de huisvrouw klaargemaakt. Aan de smaak van het produkt zal het meestal niet lig gen: in de kooklessen worden die boek weit-gerechten gewoonlijk wel gewaar deerd. Het is veeleer een kwestie van onbekendheid en niet eraan denken". Onderzoekingen, gedaan in het CIVO te Utrecht, naar de eiwitwaarde van boek weit leren ons, dat het zeker de moeite waard is boekweitgerechten aan de ver getelheid te ontrukken. Voedingswaarde. Uit onderzoekingen (rattenproeven) blijkt, dat de biologische waarde van boekweitwit aanmerkelijk hoger is dan die van tarwe. Enkele series voederproe- ven werden opgezet, waarbij in de diëten gelijke hoeveelheden eiwit werden ver schaft, uitsluitend afkomstig van a. tar we, b. boekweit, c. een mengsel van boekweit en tarwe (4:45 of 37.5:45). Zowel zuigende als pas gespeende ratten groeiden het meest op het „boekweit- dieet": de gewichtstoeneming per gram eiwit (het eiwitrendement) was groter dan die op het„tarwedieet". Het gemeng de dieet gaf, zoals te verwachten was, een gewichtstoeneming en eiwitrende ment liggend tussen de waarden bij de vorige diëten. Opmerkelijk was, dat in sommige proeven, bij de zuigende ratten, de waarde op het gemengde dieet (c) groter is dan het gemiddelde van a. en b. en slechts weinig kleiner dan die op het boekweitdieet. Men neemt aan, dat de oorzaak hiervan kan zijn, dat boek weiteiwit een gunstige aanvulling vormt t.o.v. tarwe-eiwit. In de literatuur was deze suppletiewaarde van het boekweit niet alleen t.o.v. tarwe, maar ook t.o.v. mais, rogge en enkele andere graansoor ten geconstateerd. Enkele van de be sproken onderzoekingen wijzen ook enigszins in deze richting. Chemische analyses tonen aan, dat een der beper kende aminozuren in de graaneiwitten, nl. lysine, in betrekkelijk ruime hoeveel heid in boekweit voorkomt: 5.9 g/16 g N tegenover 2.7 g/16 g N in tarwe, en 3.03.3 g/16 g N in gerst, rijst, rogge en haver. Vergeleken met andere graansoorten dan tarwe (en mais) is de superioriteit van boekweit wel wezenlijk, maar minder spectaculair: gerst, rijst en haver geven alle minder goede groeiresultaten bij rat ten dan boekweit. In het licht van deze uitkomsten is het zeker gewettigd om boekweit mèt de grove graanprodukten op te nemen in de groepen van aanbe volen levensmiddelen. Vooral in een vegetarische voeding of andere voeding, waarin weinig levensmiddelen van dier lijke oorsprong de rijkste bronnen van lysine gebruikt worden, zal boekweit van grote waarde kunnen zijn. Gebruik. Opmerkelijk zijn in ons kleine land de regionale verschillen in het gebruik van boekweitgrutten. Gebruikt 42 pet. van de huisvrouwen in de 3 noordelijke provin cies dit produkt, in Zuid-Nederland is het slechts 2 pet, in het oosten 10 pet. Ongeveer de helft der huisvrouwen heeft nog nooit met het produkt kennis ge maakt. De andere helft gebruikt het meestal als bindmiddel voor karnemelkse- of zoetemelksepap. De mogelijkheden zijn echter talrijk. Boekweitgrutten en -meel kunnen zowel tot hartige als tot zoete gerechten worden verwerkt. De grutten kunnen voor dezelfde gerech ten dienst doen als griesmeel en op de zelfde wijze worden verwerkt. De bind- kracht van de boekweitgrutten kan ge lijkgesteld worden aan die van griesmeel. Bij koude gerechten dient men erop be dacht te zijn, dat de massa nog nastijft. Voorbeelden van gerechten met boek weitgrutten: hartige koekjes, b.v. kaas-, groente- eier koekjes; gehakt met gekookte grutten in plaats van brood of beschuit; soep, groente gebonden met grutten; karnemelkse- of zoetemelksepap, desge wenst met banaan, krenten en/of rozij nen, gedroogde abrikozen of pruimen; zoete schoteltjes, al of niet luchtig; chocolade-, koffie- of caramelvla of pudding; luchtige vruchtesapvla. Boekweitmeel kan, al of niet met trawe- bloem of -meel vermengd, dienst doen voor de bereiding van pannekoeken, drie-in-de-pan e.d. Daar baksels van uit sluitend boekweitmeel dikwijls grauw optrekken, verdient mengen met bloem of meel aanbeveling. Het beslag laat zich zeer gemakkelijk verwerken. Door de afwezigheid van; gluten is boekweit min der geschikt voor de broodbereiding. Voor bepaalde dieetpatiënten, die geen rogge en tarwe verdragen, wordt wel boeweitbrood gebakken. Ook enkele der bovengenoemde gerechten zullen voor hen in aanmerking komen. gaai ^ïL a er rassen Anne Punt en Annie Verboom werken als Hebt u wel eens van de Bijbelboot ge hoord? Misschien niet, maar wanneer u in Amsterdam heeft gewoond is er kans dat u die naam wel eens heeft horen noemen. Och, en overigens is het aller minst de bedoeling van de leidsters hun naam en hun werk in de grond te stop pen, dus zal ik u iets meer hierover ver tellen. In het hartje van de stad Am sterdam, om precies te zijn op de Heren gracht t.o. no. 97 ligt een woonark, die in de wandeling de Bijbelboot wordt ge noemd, maar waar op de deur een bord prijkt met de woorden: Bible Club Mo vement". Deze Bijbelclubbeweging is af komstig uit Philadelphia en op de boot huist ook een Amerikaanse dame, die overigens uitstekend Nederlands spreekt. Nu zes jaar geleden is Anne Punt hier begonnen, tezamen met haar Nederlandse medewerkster, mejuffrouw Annie Ver boom. Waarmee deze beide dames begonnen zijn zult u wel kunnen raden, want de naam van hun werk zegt het al. Hun taak is het evangelie bekend te maken. Op welke wijze zij dit doen? HOE HET WERK BEGON Allereerst door vertelclubs voor kinderen. Toen ze pas begonnen hing er iedere woensdagmiddag een groot vel papier voor de ramen met een uitnodiging aan de straatjeugd ook eens een middag op de club te komen. Of de kinderen het deden? Wis en zeker! Na een eerste be zoek aan „tante Annie en miss Anne" was het ijs gebroken en kwamen ze ge regeld terug. Eén keer heb ik meege luisterd naar de bijbelse vertelling met flanellograaf, meegezongen met de Ame rikaanse kinderversjes en meegedankt voor alle grote en kleine zegeningen die met name genoemd worden. Dat is trou wens ook de gedachte die deze dames in hun werk vasthouden: bid voor wat je nodig hebt en dank de Heer voor wat je kreeg. Dat zij veel mogen ontvangen en veel te danken hebben hoeft u niet te verwonderen: zij zien duidelijk de wonderen die de Heer ook nu nog doet. Bovendien is hun werk geloofswerk; de Bible Club Movement neemt geen en kele financiële verantwoordelijkheid. Wat Anne Punt en Annie Verboom voor hun eigen levensonderhoud behoe ven, krijgen zij via vrienden en kennissen uit binnen- en buitenland, die hun arbeid steunen. GEZOND CHRISTENDOM Hun arbeid is niet beperkt tot vertellen voor de kleintjes alleen: ook grotere kin deren komen graag op het bijbeluurtje en sinds de terugkeer der beide dames van hun reis naar Amerika is er nu ook een jeugdbijbelklas voor jongens en meis jes boven 14 jaar. Natuurlijk zijn er bij, wie het alleen om de gezelligheid gaat, maar er is een kern van getrouwen bij wie bewust het geloof groeit. De meeste van deze jongelui werken al óf op de fabriek, óf op een atelier óf als onge schoolde kantoorkracht. Maar wat ze ook doen of waar ze zijn, steeds wordt hun voor ogen gehouden dat ook zij moeten doorgeven wat ze ontvangen hebben en steeds meer om leiding in hun persoonlijk leven moeten vragen. En het wonderlijke is, dat de kinderen die ook krijgen, evenals hun leidsters. Dat het een gezond en vrolijk Christendom is, dat daar gepredikt wordt, hoef ik u niet te vertellen: de vreugde straalt deze beide vertegenwoordigsters van het gezicht. DE ZWAARDEN OMHOOG Zaterdagsavonds wordt er een bidstond gehouden met de jongelui en verder ge ven de dames iedere dinsdag een cursus voor jeugdleiders en zondagsschoolme dewerkers: van kwart voor acht tot kwart voor tien wordt hard gewerkt. Wilt u in gedachten eens met mij mee gaan? Meestal wordt begonnen met een of ander Amerikaans lied wie het niet kent kan de muziek tegen vergoeding van vijf cent krijgen daarna is er „zwaardoefening". Wat is dat? zult u vragen. Hier wordt de bijbel ons zwaard genoemd en allereerst gaan op verzoek de zwaarden omhoog. Prachtig, heeft ieder twee bolletjes in zijn hand heeft. Voordat hij ze in de grond stopt, z'n zwaard? Zoek op Genesis 3 vers 15, wie het heeft staat op en zegt de eerste drie woorden. Maak niet de fout twee of vier woorden te noemen, want dan geldt het niet. Driemaal wordt deze proef herhaald en tenslotte kampen de winnaars tegen elkaar. De prijs is een pak Amerikaanse ansichten, voor kerst en nieuwjaar en verjaardagen. Ja, verjaardagen van cursisten worden ook herdacht. Ieder krijgt een broche met een imitatie bijbeltje waarop de woorden: „Christ Died For Me, I believe it all" (Cristas stierf voor mij, ik geloof dat alles). Draag het speldje en spreek er over! Dan volgen twintig minuten bijbel studie uit: „Teaching the word of truth". Allerlei problemen, zoals wat is zonde, wat is genade enz. worden aan de hand van tekeningen uitgelegd en uitvoerig verklaard weer met snel teksten zoe ken en beurteling oplezen. Daarna komt een tijdje theorie, dan een las uit de praktijk en tot slot wordt weer gezongen. Eén praktische les wil ik u graag beschrijven. Aanschouwelijk on derwijs namelijk, dat handelt over de tekst: „Indien het zaad niet in de aarde valt en sterft, kan het geen vrucht dra gen". We zien een flanelbord voor ons met een bruin kruis. Op het kruis staan de woorden van de tekst geschilderd. Aan de voet van het kruis is aan weers kanten gras. Het verhaal wat hierbij verteld wordt handelt over een tuinman, die vraagt hij eerst of ze dat wel willen om vrucht te kunnen dragen. Het ene bolletje ziet er wel tegenop om in die koude donkere aarde te moeten sterven, maar vindt het toch goed. Het andere bolletje weigert, wil liever in de kas in de zon blijven liggen. De tuinman doet zijn werk en het valt voor het bolletje niet mee in 't begin. Zijn bruine jasje gaat scheuren, het is er zo donker, maar 't weet, dat het moet sterven om vrucht te kunnen dragen en dat geeft moed. En net op het moment dat het zelf niets meer kan doen komt er leven. Eerst een klein sprietje, dan een flinke scheut groen en eindelijk zien we een stralende rose hyacinth bloeien. De tuinman is blij met die prachtige vrucht. Maar, zeggen we dan wat is er met dat andere bolletje gebeurd? Als de tuinman in de kas gaat kijken, ligt het bolletje er nog net zo, ja, zelfs is het aan 't beschimmelen! En zo wordt aan ouderen en jongeren dui delijk gemaakt wat er aan ons zelf ge beuren moet voordat wij vrucht kunnen dragen. Op de cursus leren de mensen ook hoe zij met flanellograaf moeten werken en hoe zij zelf de achtergronden kunnen maken. De ene keer is het een golvende zee, of een oosterse kamer, een andere maal zien we een straatje of een land schap met bergen. Heerlijk is, dat alle cursisten gratis deze lessen kunnen vol gen, fijn ook, dat de mensen van velerlei richting zijn, maar dit gemeen hebben: de liefde tot Jezus. TOEKOMSTPLANNEN Als we vragen welke toekomstplannen de beide dames hebben, dan zeggen zij: Een bijbelklas voor moeders. „Onze kin deren weten meer dan wij", hebben velen van hen gezegd. Natuurlijk is er dan ook weer iemand nodig die in die tijd voor de kleintjes zorgt, och en voorlopig is er nog ruimte om dit plan te verwezen lijken. In de toekomst hopen zij een lo kaal aan de Herengracht te mogen ge bruiken, nu hebben zij in de boot nog meer ruimte gemaakt dan voorheen; zelfs stonden zij hun eigen slaapvertrek af, zodat zij zich nu wel moeten behelpen. Toch doen zij dit alles blij en opgewekt, omdat het voor het werk van de Heer is. Nog even wil ik iets over de Ameri kaanse reis vertellen. Ruim een half jaar hebben Anne Punt en Annie Verboom in de Verenigde Staten doorgebracht. Zij brachten in Philadelphia verslag uit van hun werk en spraken op 169 bijeenkom sten. Iedere keer droegen zij beiden een Volendams kostuum, waarbij wel verteld werd, dat er maar een paar dorpen in Nederland zijn, waar men dergelijke kle ren draagt. Ook vertelde zij van de nood die juist in die dorpen is: een starre, le venloze, strenge godsdienst, zonder blijd schap. En zij reisden hun weg met blijdschap, dat zouden we kunnen zeggen van deze twee evangelisten. Ze hebben de afge lopen feestdagen hun handen vol gehad en ook met de dagelijkse voorbereiding voor iedere clubmiddag, voor elke cur susavond. Weet u waarmee u hen erg blij zou ma ken? Met een bijdrage om hun werk voort te kunnen zetten en zo mogelijk uit te breiden. Hun giro is 562127. Mag het langs deze weg? Gré Wiering Komt u tijdig bespreken? Groene-, 16. Inmiddels waren Ringeling, Likke pot, Lange Jaap en Duimelot in het bos gekomen. Ringeling wilde zo graag de schoen terug vinden, dat hij heel ijverig achter iedere boom ging kijken. „Wacht nog maar even", lachte Lange Jaap. „Straks komen we bij de boom waar we moeten zoeken en dan heb jij er al ge noeg van". Toch keken ze goed rond. Misschien liep er wel een landloper rond met één been, die één schoen nodig had gehad en daarom maar de helft van het paar meegenomen had. Of misschien was er een grote vogel mee weggevlogen... 17. Eindelijk waren ze bij de dikke boom, waar Duimelot de schoen was kwijtgeraakt. Ringeling liep direct door naar de braamstruiken. „Misschien is de schoen aan je bloes blijven haken en toen tussen de struiken gevallen", zei hij. En af en toe zocht hij wel even naar de schoen, maar hij deed toch meer zijn best met het eten van dikke bramen. Likkepot, Lange Jaap en Duimelot keken goed rond, daar bij de dikke boom. Lange Jaap bevoelde een paar graspolletjes, lichtte een steen op en schopte toen alle geval len bladeren door elkaar. „Ik heb wat", riep hij plots. 18. Hij grabbelde met beide handen tus sen het zand en de bladeren. „Hier zit wat, jongens", riep hij opgetogen. Dui melot en Likkepot stonden vol spanning toe te kijken en Ringeling kwam vlug tussen de braamstruiken vandaan. Toen haalde Lange Jaap zegevierend de schoen onder het zand vandaan. „Daar is ie!", riepen ze allemaal blij. Duimelot voelde zich reusachtig opgelucht. Gelukkig, ge lukkig, dacht hij. Nooit ga ik meer bra men eten, als ik schoenen moet wegbren gen! Nu gauw naar Baas Timmer, dan kan hij nog op tijd weggaan met zijn vrouw. -«•w

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 2