predikbeurten Theedrinken heeft zelfde uitwerking als purgeren. De zingende ober. V.A.R.A. Koperen ambtsjubileum. Oecumenische Kerkdienst. Schilderijen expositie. EK. Kerkf Santpoort Schaken. Een klacht over Onderwijs. Zeventiende eeuwse heelmeesters kregen gelijk I 29e Jaargang no 9 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Comegge Telefoon 8619 SanfoooisWeehHad Vrijdag 28 febr. 1958 aan Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 !n het K.R.O. - programma „Cascade" ander leiding van Johny Ombach, zal anze plaatsgenoot Jan Westerhoven rptreden als „de zingende ober." De uitzending vindt plaats op vrijdag 7 maart des avonds 8.50 uur. De afdeling Santpoort-Bloemendaal van ie VARA belegt haar jaarvergadering }p donderdag 13 maart a.s. in gebouw ,ds Toorts" aan de Duinweg. oor de agenda zie men de radio-t.v. nds van 6 maart. Dp zaterdag 1 maart herdenkt de heer D. M. Alders, alhier, zijn koperen jubi- 'eum als organist in de R.K. Kerk aan ie Frans Netschelaan. Moge het hem jegeven zijn nog vele jaren mede te werken aan de liturgische luister der Kerkelijke Eredienst. Zaterdagmorgen wordt te half negen een Stille H. Mis :ot zijn intentie opgedragen. De kerkeraad der Ev. Luth. Gemeente verzoekt ons om opname van het vol- jende Dp zondag 2 maart a.s., des avonds jm 7 uur zal een Oecumenische Kerk- lienst gehouden worden in de koffie kamer van „WesterveldDriehuis, (aan Duin- en Kruidbergerweg /oorgangers ds. L. Brink, Velsen, derv. Pred. en Ds. J. A. Roskam, Ev. Dith. Pred. De gezamenlijke kerkeraden hopen, dat /ele geestverwanten, die zich door de >ecumenische beweging streven naar le vereniging der Chr. Kerken ver- >onden voelen, deze dienst zullen bij- De Beverwijkse amateus-kunstschilder ■ur van Hesselingen zal van 1 tot 15 naart in het missiehuis der Witte Pa- 'ers te Santpoort, het ..Lavigerie-colle- ie", aan de Wüstelaan een deel van ijn werken exposeren. Deze tentoon stelling, die voor ieder toegankelijk is, •mvat vele onderwerpen uit de indus- rie en wordt speciaal gehouden voor de ymnasiale studenten van het Lavigerie- ollege. l'aterdag 1 maart opening der Parochie Missie te half acht Plechtig Lof met reek. ,Sondag 2 maart H.H. Missen 7.45, 8 1a' 11.15 uur; Hoogmis te 9.30 uur. Namiddags te 5 en 7 uur: Grote ivondpreek. -vlaandag 3 maart tot en met zaterdag maart. 7} morgens om 7 uur H. Mis waaronder orte preek; 8 uur Kindermis; 9 uur H. lis, waarna korte preek. Avonds om 7 uur en 8.30 ur grote vondpreek. ^TTENTIE: >p woensdag 5 maart zijn 's avonds Conferenties voor afzonderlijke groepen: )m 7 uur en 8.30 in de kerk voor de ehuwden. ""hn 7 uur en 8.30 in het jeugdhuis voor >ngens en meisjes boven 17 jaar. lm 7 uur in de PAROCHIEZAAL Boot meisjes van 15 t/m 17 jaar. r lm 8.30 in de parochiezaal voor jon- ens van 15 t/m 17 jaar. 'rijdag le vrijdag van de maand. H.H. lissen 6.30, 7.00, 8.00 (gezongen) en |j00 uur. _.aterdag 8 maart Mariadag Morgens zoals op andere dagen. Avonds slechts één avondoefening en el te 7.30 uur Marialof met preek. ONDSCOMPETITIE. antpoort 2 ging op de goede weg voort behaalde maandag jl. een V/i-lYl oerwinning op Hoofddorp 2 (uit-wed- rijd). e persoonlijke resultaten waren: !oof (H)-Schuurman (Spt) Y2-Y2'' ellekoop-Busselman Yi Yl'' Weijers ieterse 0-1; Pols-van Duin 0-1; Keu- ng-Vermeer Yi'Y\ Eenhoorn-Ooster- ïg 0-1; Appelmelk-Vos 1-0; v. d. Helm esting 0-1; Groen-Blokker 0-1; VOETBAL OP BESNEEUWDE VELDEN. Destijds bepaalde het bestuur van de KNVB, dat ten aanzien van de keuring van de voetbalterreinen andere normen zouden gaan gelden, vooral wanneer het betaald voetbal gold. Natuurlijk was aan dit besluit het grote aantal clubs, dat bij het betaalde voetbal in één groep is samengevoegd, niet onschuldig, immers wil men, zoals dat in de ere-divisie het geval is, bij 34 competitie-wedstrijden toch nog op een behoorlijke tijd met de afwerking van het programma gereed zijn, dan kan niet geduld worden, dat om elk „wissewasje" het veld wordt afgekeurd. Voorts stond het KNVB- besuur natuurlijk ook het buitenlandse vooral het Engelse voorbeeld voor ogen. Daar toch moet er al heel wat gebeuren, wil men een wedstrijd afge- lasteni wegens onbespeelbaarheid van het terrein. En, zo redeneerde men,wil ons nationaal elftal zich onder slechte terreinomstandigheden met succes met een buitenlands nationaal team kunnen meten, dan is het noodzakelijk, dat men in de competitie gewend is ook op in slechte conditie verkerende terreinen te spelen. Zondag jl. nu hebben wij een wed strijd bijgewoond, die op een terrein, dat volgens de voorheen geldende nor men zeker onbespeelbaar genoemd dus afgekeurd zou zijn, nl. Storm vogels -Fortuna (Vlaardingen) en we moeten erkennen, dat we geen moment het idee hebben gehad, dat het „Schoo- nenberg "-terrein onbespeelbaar verklaard had moeten worden. Natuurlijk stelde het, nu het met een dikke laag sneeuw bedekt was, aan de spelers hogere eisen, dan onder meer normale omstandighe den, maar het was duidelijk te consta teren, dat technisch onderlegde spelers zeer wel aan die eisen konden voldoen. Nu was het ten aanzien van het wed strijdidee -een wedstrijd veronderstelt „strijd" en dan liefst met het praedicaat „spannend" er voor jammer dat die technisch onderlegde spelers verreweg het talrijkst in de gelederen der IJmui- denaren bleken te huizen, met als gevolg, dat van spanning weinig sprake was en de kamp een vrij eenzijdig karakter droeg. Maar in ieder geval hebben de Stormvogels bewezen, dat op een veld, dat bedekt is met een aardig pak sneeuw, behoorlijk gevoetbald kan worden. De IJmuidenaren combineerden vaak op een wijze, die niets te wensen overliet, had den na enig zoeken en tasten al gauw de juiste lengte van de pass te pakken de Vlaardingers sukkelden hier veel meer mee losten schoten en gaven voorzetten als anders op de groene grasmat en bewogen zich op het sneeuwveld gemakkelijker dan op een spekvet modderterrein. Door de radio hoorden we diezelfde dag in een sportpraatje vertellen, dat in een ook op een dergelijk veld gespeelde wedstrijd de bal weldra leek op een steen, die van een besneeuwde berg kwam afrollen en toen vast niet meer aan de door de KNVB aan een bruin monster gestelde eisen voldeed. Hiervan hebben we bij de bal, waarmede bij Stormvogels-Fortuna gespeeld werd, niet veel bespeurd. Mogelijk had deze een speciale behandeling ondergaan, maar als dit zo is, bewijst zulks, dat ook „om de bal" een wedstrijd niet behoeft te worden uitgesteld. En tenslotte nog iets over het terrein zelf. We hadden ons voorgesteld, dat dit onder omstandigheden, als hierboven geschetst, wel een geduchte „knoei" zou krijgen. Ook dit is ons zeer meegeval len en we zijn er van overtuigd, dat een modderig terrein veel meer te lijden heeft van de „slidings" dan een veld, dat onder een behoorlijke laag sneeuw ligt. Summa summarum: Wat het weer zelf aangaat, kunnen we ons voorstellen, dat de spelers het tegen de vrij koude wind en sneeuw inspelen niet prettig vonden, maar wat het veld en spel be treft: Er kan naar onze smaak op een veld, als waarop zondag jl. Stormvo gels-Fortuna gespeeld werd, behoorlijk voetbal vertoond worden. VOETBALLOZE ZONDAG. De door velen met zo'n grote belang stelling tegemoet geziene plaatselijke ont moeting tussen Velsen en Terrasvogels kon wegens afkeuring van het terrein geen doorgang vinden. Wij houden deze derby dus tegoed. WAT ONS ZONDAG A.S. TE WACHTEN STAAT. Voor de komende zondag is voor Vel sen wederom een thuiswedstrijd vastge steld en wel tegen de aloude tegenstan der Wijk aan Zee. De Velsenaren hebben voor hun supporters wat goed te maken, omdat zij de eerste ontmoeting tegen de voetballers uit de badplaats destijds met niet minder dan 4-0 ver loren hebben. De teleurstelling over deze sprekende nederlaag was toen dubbel groot, omdat de geelhemden een week tevoren het sterke Egmondia de eerste nederlaag hadden toegebracht. Een vraag is echter, of Wijk aan Zee er erg veel voor gevoelt de Velsenaren gelegenheid tot revanche nemen aan te bieden. De kustbewoners beschikken dit seizoen inderdaad over een pittige ploeg, die in staat genoemd moet worden het ook de gegadigden voor de bovenste plaats geducht lastig te maken. Met een gelijk spel mag Velsen o.i. zich dan ook gelukkig prijzen! Terrasvogels gaat in Alkmaar een las tige wedstrijd tegemoet, want onze plaatsgenoten moeten het in de kaasstad opnemen tegen het op het kampioen schap zo zeer beluste 60-jarige Alcma- ria Victrix, dat op eigen terrein dit seizoen nog niet geklopt werd en alleen tegen... Velsen een (kostbaar) puntje verspeelde. Het feit, dat de Alkmaarders in eigen home bijna het maximum aan tal winstpunten binnenhaalden, zou in staat zijn de Vogels reeds bij voorbaat de gedachte bij te brengen, dat een nederlaag onafwendbaar is, maar daar staat tegenover het andere feit, dat Vel sen ongeslagen uit de kaasstad terug keerde. Wanneer de blauwwitten dit goede voorbeeld van hun plaatsgenoten eens volgden? HET ELFTAL VAN „TERRAS VOGELS". Terrasvogels trekt zondag met het vol gende elftal naar Alkmaar: Cöhrs; Goedhart en van Gelder; Nieu- weweg, van Vuuren en van Eden; Rijke Timmer, Veldman, Thoolen en Bouwer. In het vorig nummer klaagde de steller ener annonce, waarin sollicitanten voor secretaresse werden opgeroepen over de erbarmelijke brieven... Men wijst mij op dit schrijven en vraagt mij onpartijdig commentaar te willen leveren. De steller der advertentie wijt het maken van spelfouten, taalfouten en onbehol pen stijl aan... het onderwijzend perso neel, doch zoekt daardoor in verkeerde richting. De steller moge weten dat tientallen uitgaven in gebruik zijn, nl. oefeningen- boekjes om de gewraakte fouten te ver helpen. In zinnen waarin de leerling persoonsuitgangen moet invullen, wor den woorden gebezigd waarvan de juiste spelling in het geheugen wordt verste vigd door louter overschrijven. Deson danks zijn de uitwerkingen ontelbaar waarin solliciteren wordt overgeschreven als: soliciteren, „legitimatiebewijs" als legimitatiebewijs. „handelwijze" als handelswijze... (Al staat dan duidelijk gedrukt hoe het moet) De Gemakzucht is de vijand. En die wordt gesteund door de Jagers der „Steeds meer Vereenvoudiging" onder het vaan: „Spreektaal is Schrijftaal". Ons landje is het enige land waar in de loop der jaren stapels nieuwe herdruk ken van spraakkunsten naar de papier molen moeten door een nieuwe Óekase. En moet weer een Herziene druk wor den aangeschaft. Alle grote landen om ons heen blijkbaar armer hebben dezelfde spelling als een mensenleeftijd geleden. En nog is het niet genoeg. Een Frater Rombouts een schrijver van leer boeken die we niet minachtend voorbij lopen, schrijft reeds: „enkanajeren" (hij bedoelt: encanailleren), „revolusie"... Zodra een Minister of Staatssecretaris dit mooi vindt, Waar de Gemakzucht zo wordt ge steund, is het geen wonder dat de jeugd, ontelbare malen dwars tegen de bedoe ling der beschermers ingaat en kalm schrijft (als men de 2e persoon enkelv. o.t.t. in de vragende vorm moet stellen) Gaat jij? Komt jij? („Want je zégt toch: je gaat?, je komt?). Want die Gram maticaregel dat in die vorm de 2e per soon geen t achter de stam krijgt, wordt langzamerhand te ingewikkeld. De steller moge ook weten dat in elk boek(je) dat het opstellen van een brief behandelt, de leerling wordt inge- hamerd om (ik bekort) van begin tot einde de aandacht van de lézer vast te houden, dus geen cliché-uitdrukkingen te gebruiken, welke immers de lezer nopen om over gedeelten van uw brief heen te lopen... En altijd is de eerste taak erna: het zelf schrijven van zo'n brief. Het resultaat? Zelfs in examenwerk van candidaten eindexamen m.o. dat men te beoordelen krijgt, leest men ontelbare malen het begin van opgedragen sollicitatiebrief als: „Naar aanleiding van Uw adver tentie in (naam dagblad en datum) enz" „Gelezen hebbende Uw advertentie in (naam dagblad en datum) enz."... Het is de allerwegen gesteunde Gemak zucht die in de enkele schooluren niet is klein te krijgen. En de ouders? „Ach ja," en men glim lacht om het eigen (wonder)kind, „het is moeilijk zijn gedachten er bij te hou den'.' Waarmede de zaak voor hen meestal is afgedaan. Hoe dichter men het terrein benadert, des te meer respect gaat men ervaren voor het onbegrensd enthousiasme van het onderwijzend personeel, dat zelfs nog tegen verschillende stromingen moet op roeien. En de toekomst is voor de steller niet hoopvol. Het zal ook de Rekenkunde binnenkomen met „Vraagloze reken- vraagstukken". „Jan gaat naar de bak ker en haalt 2 broden van 11 cent. Hoe veel moet hij betalen?" (ik citeer) is ouderwets. Hier wort de leerling ge dwongen om één bepaalde weg te vol gen voor het krijgen van de oplossing. Moet worden: „Jan heeft 25 knikkers en Piet 30. Wie kan hiermee gaan rekenen?" (Weer citeerde ik). Want volgens Prof. Perquin „gaat het niet om het krijgen van geleerde scho lieren, maar om jongens en meisjes die graag leren" Wat voor inhoud heeft dit laatste? Ieder heeft wel een „hobby", doch na de vele malen dat men als examinator -zelfs voor oudere candidaten optrad, heb ik niemand ontmoet die uit louter ge noegen examen deed. Doch ik zou te veel ruimte vragen en ga hier dus niet verder op in. Dr. T. Gevers. „Wat purgatie of aderlaten uitwerkt, dat werkt thee ook uit", hield de 17e eeuwse filosoof Johannes Baptista van Helmont zijn leerlingen voor en daarom schreven zij hun patiënten thee, thee en nog eens thee voor. Thee was het medi cijn bij uitstek. „Thee verdunt het bloed, bevordert transpiratie, ontbindt scherpe zoute sappen, steenachtige verhardin gen, opent de verstoppingen van alle ingewanden, helpt de spijs verteren, heelt jicht, verkoelt de hitte in alle ziekten en is een zeker middel tegen koorts Men is geneigd de lofzangen van de 17e-eeuwers op de thee als bakerpraat jes te bestempelen, maar een vergelijking van hun uitspraken met de conclusies, waartoe de huidige wetenschap komt, brengt aan het licht dat ze er niet zo érg ver naast waren. Nicolaas Tulp. De vermaarde Amsterdamse arts Nico laas Tulp bijvoorbeeld verzekerde, dat er geen kruid ter wereld was, „bij welks gebruik men ouder wordt". Vele geneesheren uit die dagen konden geen woorden genoeg vinden om de lof op de thee te bezingen. Thee was goed voor alles. Thee, ja thee, dat moet men roemen, lichaams beste dokter noemen, Want die medicijne thee, Komt ons alle daag ter snee, Thee maakt ons heel graag in 't eten, Thee verkoelt en thee doet zwe ten Thee dat zuivert hals en mont, Thee lest ook den dorst terstond, Thee ver drijft de kwade magen, Thee kan ook colijk verjagen, Thee herstelt hoest, roos en gal, Thee staat voor de klieren pal; Thee kan ook graveel afdrijven, Thee is goed voor die veel schrijven, Thee verheldert ons gezicht, daar 't verstand en al verlicht. Komt dan, o gij droge zielen, komt rondom de theepot knielen. Bontekoe. Dr. Helmont had zich geen ijveriger leerling kunnen wensen dan Dr. Corne- lis Decker van Alkmaar naar het uithangbord van zijn vaders winkel „Bontekoe" genaamd die een vurig voorstander was van het gebruik van thee. „Hoe dicmals dat ze op een dach oock genomen wordt, sy noeyt iemand schade doet" schreef hij in zijn „Trac- taat van het Excellentste Cruyt Thee". Het minste gebruik bepaalde hij op 8 tot 10 kopjes daags. Hij zag er echter geen been in om aan te raden, dat men 50 of 100 of 200 kopjes achter elkaar moest drinken, zoals hij zelf op een voor- en namiddag deed. Thee en coffeïne. Daartegenover stelt een recent medisch raport de volgende feiten: Evenals kof fie bevat thee ook coffeïne. Twee tot drie kopjes thee bevatten evenveel cof feïne als één kop koffie. Zodat men van thee evenzeer „opkikkert" en „wak ker blijft" als van koffie. Coffeïne werkt immers opwekkend en slaapverdrijvend op de hersenen, terwijl het de „benevel de" werking van alcohol krachtig tegen gaat. Daarnaast heeft coffeïne op de spieren eenzelfde uitwerking: het prestatiever mogen van de spieren wordt er door verhoogd, speciaal de reeds vermoeide spieren. Op de bloedvaten werkt coffeïne even eens gunstig: de kransslagaderen, die de hartspieren voeden, worden verwijd. Verwijding van de nier-arteriën heeft een gunstige invloed op de functie der nieren, dus op de bloedzuivering. Looizuur. Doordat coffeïne tevens de bloedvaten in de hersenen verwijdt helpt dus ook thee de voortbeweging van het voedsel door maag en darmen, hetgeen chroni sche verstopping tegengaat. Naast coffeïne bevat thee in tegen stelling tot koffie looizuur. Dit looi zuur stopt diarree, werkt antiseptisch, versterkt het darmvlies en bestrijdt keel pijn. Wenst men deze effecten, dan dient thee zonder melk gedronken te worden. Melk neutraliseert namelijk de looiende werking. Vandaar de klassieke gewoonte, om thee met melk te drinken. Bij chronische verstopping is het uit me dische overwegingen aanbevelingswaar dig melk in de thee te gebruiken. In deze gevallen moet het stoppend ver mogen van het looizuur in de thee tegen gegaan worden, terwijl de bevordering van de spijsvertering door de coffeïne voortgang kan vinden. Aangezien thee de maagzuur-afscheiding niet méér aanzet dan gewoon drinkwa ter, is thee ook voor mensen die vaak last van hun maag hebben, een zeer gewilde drank. ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 10.15 en 5 uur ds H. de Wit van Leeuwarden Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) Tijdelijk Badhuis Wüstelaan 10 en 3 uur ds Lok, IJmuiden Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) 10 uur ds D. H. Biesma 4uur ds J. C. Maris Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 19.30 uur ds J. P. Jacobszoon Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur Prof. dr. J. dj Graaf, Bilthoven Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 7 uur Oecumenische dienst ds Roskam en ds Brink Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaarnberg" Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds J. Heidiuga, Haarlem 19 uur ds D. ter Steege Adventskerk (Ziekeuhuiskerk) 10 uur ds G. H. van Willenswaard Jonge Jeugdketk 10 uur de heer J. Wezelman POLITIE BUREAU SANTPOORT Hoofdstraat 150, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 25506444 Bij brand 02550 6400

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1