GEBR. HOP SLUPERIJ «AKRA» Arend Reym Avonturen van Duimelot IJnuider Vishandel „DE UILEHBOOM" SUTOVERHUUR „KENNEMERHOF Blinden achter het weefgetouw. [Z0NDAGSDMSTMTSEÏC1 TAXI Ë.S.T.O. TAXI (Xfnïëttca Ai\DEBUOO€ Drogisterij Brederode Voor al uw Rijbewijzen Volgt nu een cursus motortechniek met geheel gedemonteerde en draaiende automotoren Hagelingerweg 134 Tel.8930 lUflllW bestrijding A RPflFKMFLlLESI Voor een keurig kapsel Salon de Coiffure Hote! - Café - Restaurant In blijde Verwachting Bloemendaalsestraatweg 69 Santpoort-St. Telefoon 8767 J. SEEGERS ZONDAG A.S. J. HEKMAN, Hoofdstraat 236 Telefoon 8510 APOTHEKEN De Santpoortse Apotheek Bloemend.straatweg 145, Santpoort-St. Telefoon K 25608249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341, Overveen Telefoon K 250016760 Het voordeligste adres Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Sfegemeijer, Surinamestract 4 Bloemendaaisestraatweg 152 Telefoon 8860 Gediplomeerde Auto- en Motorrijschool Terugkeer van zelfvertrou wen en arbeidsvermogen. Verdwijning van angst, onrust en gejaagdheid. Mijnhardt's Zenuwtabletten C, GRAS Zn. TEL. 8519 SANTPOORT-STATION Stokvisrolletjes Ruime-sortering verse zeevis Diepvries „Frionor" Kabeljauw, Schelvis, Koolvis Op onze WATERDICHTE HORLOGES kunt U ook in de zwaarste sneeuwstorm ver trouwen en ze zijn goed koper dan U denkt. t.o. Overbildtweg J. G. Kragten GEDIPLOM. DAMESKAPPER TERRASWEG 14, TELEF. 8335 voorlichtingsbureau van den voedingsraad WINTERSE KOST De winter is de tijd van de traditionele, echt-Nederlandse kost, zoals stampotten met spek of worst, hutspot met peen en uien en peulvruchtensoepen. Maaltijden, die veelal zeer in de smaak vallen en voor de huisvrouw gemakkelijk te berei den zijn en gemakkelijk heet op te dienen. Met deze echte wintermaaltijden kan ze ker een gevarieerd weekmenu van goede samenstelling worden opgesteld. Mits u enkele punten in het oog houdt, o.a.: dat stamppotten tengevolge van hun bereidingswijze minder vitamine C be vatten dan apart opgediend aardap pelen en groenten en daarom niet al te vaak op tafel gebracht moeten worden. dat peulvruchten en vlees geen vita mine C bevatten, zodat een maaltijd, bestaande uit erwten of bonen, spek, worst of vlees en weinig of geen groente of geen groente, wat dit vi tamine betreft onvoldoende is. Dat daarom bij een peulvruchtenmaaltijd altijd een flinke portie gekookte of rauwe groente behoort, net als bij de andere maaltijden. -dat vet spek wel het vetgehalte van de maaltijd verhoogt, maar niet vol doende eiwit bevat om een portie vlees te vervangen. En dat daarom, wanneer er op zo'n dag helemaal geen vlees of vis gegeten wordt, bij voor keur wat extra andere eiwitrijke le vensmiddelen, zoals kaas of een melk- gerecht de maaltijd moeten aanvullen. Eet u peulvruchten of aardappelen, groente en spek en een nagerecht van melk, karnemelk of yoghurt, dan be vat die maaltijd voldoende eiwit. Het schijnt in veel (jezinnen een gewoon te te zijn om 's zaterdags de warme maal tijd te laten vervallen. Ook 's winters is dat verkeerd. Want zelfs al wordt er een warme hap, b.v. soep, een prakje of pap bij de boterham gegeven, dan kan een broodmaaltijd ons warme maal niet goed vervangen. Voed u gezond en gebruik dus 7 warme maaltijden per week, het hele jaar rond. Recepten voor 4 personen. T omaten-koolsoep. 200 gram witte of savoyekool, een uitje, 30 gram (3 eetlepels) boter of margarine, 30 gram (5 eetlepels) bloem, 1 dl melk, 9 dl bouillon van vlees of water met bouillonblokjes, 2 eetlepels tomatenpuree (paprikapoe der), nootmuskaat, desgewenst ge raspte kaas. De kool in dunne reepjes snijden en het uitje fijnsnipperen. De boter of marga rine smelten en hierin met uit (en papri kapoeder) gedurende 10 minuten zachtjes fruiten. Dan de tomatenpuree toevoegen en deze heel even meebakken. Alles moet licht van kleur blijven. Nu de bloem bij de massa dgen en goed doorroeren. Al roerende bouillon of water bij kleine scheutjes toevoegen en de soep steeds even laten doorkoken alvorens een nieu we hoeveelheid vloeistof wordt bijge- schonken. Dan (de bouillonblokjes en) de melk toevoegen en de soep ongeveer 10 minuten zachtjes laten doorkoken. De soep moet vooral niet te dik zijn; zonodig hem tot slot nog iets verdunnen en op smaak met nootmuskaat en met zout. Desgewenst op het laatst een paar le pels geraspte kaas door de soep roeren. Gemengde stamppot met rookworst. 1,5 kg aardappelen, 500 gram witte of savoyekool (ongeveer een halve kool), ongeveer 300 gram (een niet al te grote) selderijknol, ongeveer 50 gram (een half bosje) selderijgroen, 250 gram (één grote of drie kleine) prei (en), een rookworst, boter of mar garine, zout, melk. De aardappelen schillen en wassen, de kool in repen snijden of schaven. De sel derijknol in plakken snijden; deze schil len, wassen en in dobbelstenen snijden. Het selderijgroen goed wassen en fijn- snijden; de prei in ringen snijden en goed wassen. De rookworst wassen. De aar dappelen in de pan doen, hierop de worst leggen en de kool, selderijknol, prei en zout toevoegen. Het geheel opzetten met weinig kokend water. De inhoud van de pan snel aan de kook brengen en op een klein vuur 20 a 30 minuten laten door koken. De worst uit de pan halen. De massa stampen en de boter of margarine en het fijngesneden selderijgroen toevoe gen. Als de stamppot niet smeuig genoeg is, iets melk erbij doen. Het gerecht op smaak afmaken. Laat ons Uw gehele feest verzorgen Gerenomeerde Keuken prima bediening HOOFDSTRAAT 174 TELEFOON 8623 Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poe der - zalf - olie - zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. v^at mijnhappt maakt is goed Wat een boffer! Goedkope EIEREN 10 drietjes 1.24 Gelderse Rookworst plm. 250 gram f 0.99 Vetspek, 500 gram f 0.85 Echte Gelderse Ham 150 gram f 0.78 Compleet voor de maaltijd Bamie garnituur met ingrediënten per pak f 1.— Nasi Goreng garnituur per pak f 1.35 Een blik van Nelle's Instant Poederkoffie t 2-48 waarbij gratis 10 Theebuiltjes (is 50 ct) en reductie van 30 ct voor volgende blikje Nieuwe Abrikozen, 200 gr. f 0.39 Zoute Pinda's 200 g f 0.49 Halve Paas-vruchteneitjes 100 gr. f 0.32 Hoofdstraat 187 is de juiste tijd voor het slijpen en laten nakijken van uw grasmaaimachine H. KNOL Hagelingerweg 57 Telef. 8938 H. BAKKER Alléén nieuwe Opel- Records 1957 per dag, week, maand of langer termijn All risk verzekerd Ook 6 en 7 persoons wagens yy BALMORAL WHITE ASH HUIFKAR F V.S.O.P. CAItEAA De Sigarenspecialist Hoofdstraat 196 Telefoon 8535 Zij doen niet onder voor de zienden. Klap-Klap-Klap-Klap, klinken vijf hou ten spoelen die tezamen per dag een afstand van vijf maal veertien kilometer afleggenKlap-klap-klap-klap, dreu nen vijf handweefgetouwen waarop per week bijna zevenhonderd handdoeken geweven worden Klap-klap-stop! Een der getouwen zwijgt plotseling stil. Er is een scheringsdraad gebroken en de man die aan dit getouw werkt tast met voorzichtige vingers over het witte „gordijn" van draden om de breuk te vinden. Een collega komt te hulp, het euvel wordt hersteld en klap- klap-klap-klap gaat het werk voort. Als of er niets gebeurd isalsof de jonge man kan zien wat hij doet. Hij ziet echter nietsHij is volslagen blind. Blinde mensen achter het weefgetouw7 Jazeker en zij doen niet onder voor col- legas die in het gelukkige bezit van een paar goede, gezonde ogen zijn. Met zijn vingertoppen voelt de blinde weefselfou- ten, die met het oog nauwelijks zicht baar zijn. Het was op uitnodiging van de eigenaar de heer Dalver dat wij de industrienij verheid Cormet bezochten. Toen we te genover de heer Dalver plaatsnamen wisten we nog niet dat hij zijn gezichts vermogen vrijwel geheel kwijt is. De toetsen van zijn schrijfmachine werden even vlug zo niet vlugger aangeslagen als de onze en pas nadat enige pape rassen opzij geschoven werden zagen we de vellen brailleschrift en toén wisten we niet goed meer wat te zeggen Ofschoon we gewend zijn, mensen met vragen lastig te vallen was het onmo gelijk om aan de hand van de haastig neergekrabbelde aantekeningetjes op een blocnote direct de gewone vragen af te vuren. Het is niet nodig ook. Want terwijl we, om tijd te winnen, nog met sigaretten en een doosje lucifers manoeuvreren be gint de heer Dalver ons alles te vertellen wat wij over zijn bedrijf willen weten. En hij begint met zijn eigen geschiedenis. De geschiedenis van een nog jonge man die op een grote weverij in Tilburg werkzaam, door een ongeluk plotseling aan beide ogen blind werd. Ongeschikt zijn werk op de fabriek voort te zetten, kwam hij in 1934 als kwekeling op het blinden-instituut, waar hij het braille schrift leerde en in staat gesteld werd een vak te leren dat gemakkelijk door lot genoten uitgeoefend werd en wordt. Maar dat was niet genoeg voor deze zeldzaam energieke man die zijn eigen werk het weven wilde hervatten en er over na begon te denken op welke wijze dat mogelijk zou zijn. Na enige tijd had hij het probleem opgelost: en aan de hand van zijn plannen werd op de Til- burgse weverij een weefgetouw gecon strueerd dat door de blinde bediend kon worden. Daarmee werden in het blinden instituut onmiddellijk proeven genomen. Toen bleek niet alleen, dat het getouw aan de verwachtingen der blinde wever voldeed, maar dat het weven meer luc ratief was dan het andere werk, het mat ten vlechten of manden maken, waarmee dezen die het licht uit hun ogen moeten missen, gewoonlijk in hun levensonder houd voorzien. „Nadat ik als geroutineerd handwever het instituut verlaten had, hervatte ik mijn werk als enige blinde op een weve rij in deze omgeving. Ik stichtte met twee compagnons (geen van beiden lotgeno ten) de Cornet Industrie, maar nu leid ik het bedrijf alleen", vertelt de heer Dalver. Handgeweven handdoeken. Hij schijnt te voelen dat onze ogen in tussen op een geweven dressoirloper rus ten. Hij staat op om deze en andere voorwerpen opzij te zetten, zodat we deze loper beter kunnen zien. „Sinds die tijd heb ik steeds zoveel mo gelijk lotgenoten bij mijn werk betrok ken en dat het ministerie van sociale zaken mij hierbij op alle mogelijke ma nieren steunt blijkt wel uit het feit, dat ik spoedig daarna dit pand kreeg toe gewezen". De dozen zijn inmiddels verwijderd. „Kunt u de loper nu beter zien?" Dat kan ik: het is een mooie loper van witte wol, versierd met bruine motieven. „Eerst hebben we tafelkleden, shawls en dergelijke soort dingen gemaakt' gaat de heer Dalver voort, „maar toen de goede tijd om zulke zaken voor behoor lijke prijzen aan de man te brengen eigen lijk al voorbij. Daarom weven we nu uitsluitend handdoeken." „Handdoeken? Handgeweven handdoe ken?' „li schijnt verbaasd te zijnhier lig gen ze." Een stapel witte doeken met blauwe ran den ligt op de grond. Ruitjesweefsel, mooihéél mooi en ze lijken uiterst sterk. „Onverslijtbaar", verzekerd onze gast heer. En dan vertelt hij hoe deze doeken grotendeels aan instellingen, maar des gewenst ook aan de kleinhandel en par ticulieren verkocht worden. Direct van de weverij dus. Op de weverij. We gaan langs een smalle trap naar bo ven, naar de weverij. „Ik heb op 't ogenblik drie blinde en drie ziende men sen in dienst" vertelt de heer Dalver. „Een van de blinden werkt op het ogen blik thuis en zachter „die jongen daar is volslagen blind en de man die naast hem staat ook. Tegenover hen staat het getouw van de man die hier, als ik er zelf niet ben, de baas is. Als er bij de twee blinde collega's eens iets niet goed gaat wat zij zelfs soms niet direct merken, kan hij hen op tijd waar schuwen en helpen. De beide anderen zijn eveneens in het gelukkig bezit van een paar goede ogen". Klap-klap-klap-klapOnbegrijpelijk, dat deze jongen niet kan zien wat hij doet. En wéér krijgen we ongevraagd, het antwoord op een nietgestelde vraag. „Toen we nog fantasiekleden weefden had iedere kleur wol een aparte plaats in de weverij. De witte wol hier, de groene daar, de blauwe daarnaast. Dat maakte het overbodig, de kleuren te zien!" „Zal de jongen hier altijd blijven wer ken?" „Dat hangt er van af wat hij zelf wil. Het is mijn bedoeling m'n lotgenoten tot geroutineerde wevers op te leiden, zodat ze na verloop van tijd in staat zijn thuis zelf een eigen weverij te be ginnen. Een van m'n leerlinge is kort geleden in, het noorden van 't land voor zichzelf begonnen, 'k Heb hem toen met een een deel van mijn klanten die ik daar had zitten overgedaan. Dat is de enige manier waarop we elkaar kunnen en moeten helpen!" Het zijn de woorden: Elkaar helpen niet de moed verliezen ook al komen' er in het leven tegenslagen, waar een ijze ren wil voor nodig is om ze te over winnen. De fijne motregen die op deze ochtend uit de donkergrijze hemel naar beneden druilt, maakt de wereld on vriendelijker dan ze in werklijkheid is. De wereld is niet kwaad, zolang de men sen bereid zijn elkaar de helpende hand toe te steken om elkanders moeilijkheden te verlichten. 255. ,,Dan al ik 't Kleine Ding er eens bij halen", besloot Vader Hand. „Want ik begrijp er nu niets meer van". Lange Jaap ging zijn kleine broertje halen. Het Kleine Ding kwam op zijn korte beentjes de kamér binnen waggelen en keek ver baasd van zijn Vader naar Lange Jaap. „Klein Ding", zei Vader Hand streng, „vertel nog eens wat je wist van die schoen van Baas Timmer?" 't Kleine Ding aarzelde even. Hij keek naar Lange Jaap. Die stond een eindje achter zijn vader en legde zijn, vinger op zijn mond, terwijl hij een waarschuwend gezicht trok. 26. „Weet niet meer, pappa", zei 't Kleine Ding toen. Vader Hand krabde eens op zijn kale hoofd. Hij geloofde het Kleine Ding niet helemaal. „Dan moet je Likkepot er ook maar eens bij halen", zei hij tegen Lange Jaap. En even later kwam Likkepot ook op het matje. Hij keek vol ontzag naar de stok van zijn Vader. Maar ook hij zei niets anders dan: „De schoenen zijn netjes bezorgd. Er mankeerde er niet één. En Baas Timer was heel tevreden en heeft ons een dubbeltje gegeven". „Zo", zei Vader Hand. Hij keek van Lange Jaap naar 't Kleine Ding en toen weer naar Likke pot. 227. „Ze glommen ook heel mooi", voegde Likkepot er nog aan toe. „Zo", zei Vader Hand weer. Toen zag hij de grote vlekken in Likkepot's broek. „Dan heb je ze zeker met je broek opgepoetst. Likkepot verschoot van kleur. „En nu wil ik precies weten wat er gebeurd is!", bulderde Vader Hand en hij stampte dreigend met zijn stok op de vloer. Lik kepot dacht: alles is toch goed terecht gekomen met die schoen, waarom zou ik het dan niet zeggen? En hij verelde alles in geuren en kleuren. „Maar U moet Duimelot geen pak slaag geven, hoor Vader", zei hij tenslotte. „Die heeft al zo in angst gezeten".

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 2