ALS U GAAT SCHILDEREN Fa. TH. B. VAN GELDORP Avonturen van Duimelot weest dan overtuigd dat U kwalite its verf neemt. Kiest daarom TOKION ENAMEL Arend Reym TOKION TOKION Extra aanbieding: per GROTE kg bus slechts f 3.75 TOKION TOKION Ssaeeaaw witje HAGELINGERWEG 21 TELEFOON 7595 SANTPOORT-DORP Boekbespreking. R.K.S.V. Velsen. Oranje-vereniging Santpoort-dorp. Een heitje voor een karweitje. Pauselijke on der scheidin g PreLtig gewekt, een goede dag A PiPflFKMFLILENI Nagellakken, Lipsticks, Crèmes Drogisterij Brederode lend een WIE GOEDE BOEKEN LEEST VERRIJKT DE GEEST Het verheugt de Redactie van „Huis aan Huis-' zeer, om mede te kunnen delen dat wij mevrouw Keja-jambroes bereid heb ben gevonden, regelmatig in ons week blad boeken te bespreken om onze le zers daardoor een weg te wijzen tot het goede boek. Santpoort is twee goede boekhandels rijk. Is een boek voor directe aanschaffing soms te duur, dan- hebben onze beide plaatselijke boekhandels (Boekhandel Broeze voor Santpoort-Station, Boekhan del Erasmus voor Santpoort-dorp) een goede uitleenbibliotheek. Is men dus een boekenvriend of een „leesgraag", voor iedere smaak is er genoeg goede lectuur aawezig. Er verschijnt (ondanks er wel verbetering in komt) toch nog veel op de boekenmarkt waar men na het lezen niets meer van overhoudt. Dat is jam mer, want er is genoeg wat wél het lezen waard is. Het ligt daarom in de bedoe ling om periodiek één kinderboek, of be paald soort jeugdlectuur te bespreken en één of twee „grote-mensen" boeken. Ho pelijk zal dit er toe kunnen bijdragen dat het lezen van goede lectuur hiermede ge stimuleerd wordt en die van minder ge halte door de weinige vraag die er dan hopelijk zal zijn niet meer zullen verschijnen. JEUGDBOEKEN Het is een gelukkig verschijnsel dat er tegenwoordig meer aandacht wordt be steed aan jeugdlectuur dan vroeger. Dit hebben wij vooral te danken aan „De Kleine VuurtorenEen periodieke uit gave onder leiding van Mej. de Bruyn (dochter van de bekende schrijver Cor de Bruyn). Deze „kleine Vuurtoren" be licht alleen het goede kinderboek. Dus wil men zeker van een goed kinderboek zijn, dan raadplege men deze gids. Uw boekhandel zal zeker een ex. voor u heb ben. Van de boeken voor ouderen be staat iets dergelijks nog niet. Maar ho pelijk zal het er ook wel eens van ko men dat er een „Grote Vuurtoren" zal gaan verschijnen. Voorlopig hoop ik dan nu de lezers van „Huis aan Huis" op de goede boeken attent te kunnen maken: Gouden boekjes (Uitgave: „De Bezige Bij", Amsterdam). Dit zijn buitenge woon goede, artistiek verzorgde prenten boekjes voor kleuters. Niet alleen dat de gekleurde illustraties voortreffelijk zijn, maar ook aan de tekst is veel zorg be steed. Het zijn merendeels vertalingen van buitenlandrse schrijvers en schrijf sters. De vertaling en bewerking groten deels verzorgd door Annie Schmidt en Han Hoekstra. Annie Schmidt is al ge noeg bekend om haar eigen kostelijke kinderboeken die een „stille" paedagogi- sche werking hebben. De kinderen heb ben er n.l. geen erg in dat ze „beschool- meesterd" worden. In elk boekje van haar zit moraal, zonder dat het zich op dringt. Het is meer een „Voorbeeld zijn en opvoedend werken". Han Hoekstra heeft ook op zijn eigen goede manier zijn aandeel hierin. Kleuters die een A nog niet van een B kunnen onderscheiden, genieten alleen al van die mooie kleuren van de vaak bijzondere illustraties. Er is weinig' tekst bij. Ook de prijs is, naar verhouding van het gebodene, laag te noemen. Het zijn ook bijzonder aardige prentenboekjes om de kleintjes vóór het „nu zoet naar bed gaan" voor te lezen. U zult zien hoe lief uw spruitjes naar bed gaan als ze als beloning door vader of moeder of oudere zuster nog eers even worden voorgelezen! (En op uw schoot, hoor, want onder het voorlezen moeten ze van die mooie plaatjes kunnen genie ten!) Voor de kleintjes die nog niet zelf kun nen lezen, kan ik het meest aanbevelen: Plofje de Olifant, Konijntje Woelwater, Poes Pinkie, De kladderkatjes, Het eigen wijze eendje, Het verlegen poesje. De kleine dierentuin, De drie beertjes. Voor de groteren die al aan het zelf lezen toe zijn: De gele taxi, Christoffel en de Co lumbus, Zeven kleine vriendjes, Het huis dat Japie heeft gebouwd, De hondenma troos, Het kindje Jezus van Bethelem. Hoep, zei de chauffeur. Trekking vleestoinbola. De uitslag is als volgt 527 f 25. 1235, 721, 2407 f 10—. 2036, 1271,2080 1349, 653, 818, 17, 2908, 478, 387, 2301 allen f 5.—. 2732, 2126, 964, 354, 1832, 119, 1430, 1159, 2907, 1065 allen f 3.— Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP De leden worden er op attent gemaakt dat de gratis toegangsKaarten voor de avond en middagvoorstellingen in de zaal van „Zomeriust" op Koninginne dag 3ü april, kunnen worden atgenaald vanat maandag 14 tot en met zaterdag 19 april in de bekende Sigarenzaken van ta. beegers en wildscnut, alleen tijdens de winkeluren. Op bon A en B van het diploma 1958 wordt elk één toegangskaart voor de avondvoorstelling verstrekt, terwijl op Bon G maximaal 4 kinderkaarten tot de leeftijd van 14 jaar verkrijgbaar zijn voor de namiddag-voorstelling. \vij maken de leden er op attent dat na 19 april geen kaarten merr afgegeven worden, ook aan de zaal niet. Deze week, donderdag, vrijdag en zaterdag, trekken welpen, kabouters, gidsen en verkenners er weer |op uit om alle mogelijke karweitjes te ver richten. Geelt uw opdrachten aan de jongens en meisjes ot aan de jeugdlei- ding. Telefonisch onder no. 8577. De Heer J. Uytendaal ontving zondag j.l. ter gelegenheid van -zijn 25-jarig jubileum als koster van de r. k. kerk aan de Fr. Netscherlaan, de Pauselijke onderscheiding „Pro Lcclesia et Ponri- hce". Het juiste figuur door de juiste maat in corsetterie. (van onze moderedactrice). In het Amsterdamse Carlton presenteerde zes Nederlandse 'corsetfabrikanten in sa menwerking met de Vereniging Neder lands Fabrikaat hun nieuwste produkten. Het is de eerste maal dat er een derge lijke manifestatie in ons land werd ge houden. Hoe zeer echter dit initiatief om een show te geven van deze uiterste de cente, maar o, zo belangrijke kledingstuk ken voor de vrouw, werd gewaardeerd, bleek uit de overstelpende belangstelling van pers, camera, film en radiomensen die hierbij vertegenwoordigd waren. Het tonen van gaines, beha's corsetten e.d. is vanzelfsprekend een zeer précaire aan gelegenheid. Men heeft het hier echter uitstekend weten op te lossen door de mannequins, waarbij ook vele „grote maten" de diverse foundations te la ten tonen in doorzichtige peignoirs, tulen rokken en zwarte maillots. Er heerst nog veel onkunde omtrent het nut en de func tie van de diverse foundations. Immers de gehele garderobe, of het nu een rok, een japon of een pakje is, valt of staat met het dragen van de corsetterie. Op deze show werd ons duidelijk ge maakt welke figuur een stepin, een gaine of een corset nodig heeft. Een stepin, het woord zegt het al, is een elastieken gordel zonder sluiting, waar men zo instapt. Ze waren er hier in ver schillende uitvoeringen van heel eenvou dig tot heel luxueus. In ragdunne open gewerkte nylon-elastiek, nu ook in felle kleuren vervaardigd en soms voorzien van een uitneembare kruisje, waardoor de naam stepin dan verandert in panty! Het is begrijpelijk dat deze voornamelijk bedoeld zijn voor jonge of slappe figuren die nog geen last hebben van verslapte spieren. Voor de wat oudere of vol slanke figuren is de gaine bestemd. Deze bestaat eveneens uit elastiek dat meestal in lengte en breedte rekbaar is, maar een voorpandje en soms een achterpand heeft van stevige satijn, welke niet meerekt en het figuur dus extra steun geeft. Voor zien van een rits of een haak- en oog sluiting, zijn ze zo goed als baleinloos en geven hierdoor veel bewegingsvrijheid. We zagen diverse modellen, ook met een opgeknipte tailleband (can't curl band van Wala) die zodanig gemaakt is dat deze niet omkrult. Verschillende gaines hebben nu als extra versteviging een aan tal gekruiste binnenbanden (Lastina) die het figuur nog beter corrigeren. En nu het corset dat nog steeds het noodzakelijkste kledingstuk vormt van vele vrouwen... Het is echter niet meer het corset van vroeger dat uitsluitend bestond uit zware, onelegante en meedogenloze balei nen. De fabrikanten hebben hieraan ver beterd wat zij konden, zodat nu het zwaarste figuur toch een licht, soepel corset kan dragen. Uitgevoerd in flatteu ze broché stoffen en een minimum aan vakkundig ingewerkte baleinen is het corset niet langer een kwelling voor ve len. Mits het met overleg en op vakkun dig advies van de verkoopster gekocht wordt. Aan dit laatste mankeert nog wel eens het een en ander, hoewel hieraan de laatste tijd veel gedaan wordt door het geven van cursussen voor verkopend personeel in de corsetteriezaken. Volkomen nieuw op de Nederlandse markt is de corsetterie in „de juiste maat". Na een jarenlange studie van Nederlandse Vrouwenmaten is men erin geslaagd voor ieder figuur de juiste foun dation te kunnen maken. Van niet min der dan van 5000 vrouwen, jong en oud zijn de maten genomen om te ko men tot de Pas-Tunette produkten, de naam zegt het al, die ieder figuur om sluiten als een handschoen. Of het nu een corset, een gaine of een beha betreft. U zult zich afvragen hoe dit mogelijk is. Welnu deze firma brengt in overeen stemming met dit wetenschappelijk on derzoek in iedere maat beha, vijf ver schillende cupgrootten omdat geen enkele buste gelijk is en in ieder cor set of gaine drie heupmaten per taille omvang. Een Nederlandse maatsysteem derhalve van deze Nederlandse produk ten liggen bovendien altijd nog ver bene den de prijs van importartikelen. Waarmee we tevens weer eens een plei dooi willen houden voor het feit, dat één gaine of één corset, om niet te spre ken van één beha niet voldoende is in de garderobe van een goed verzorgde vrouw. Men behoort er minstens twee te hebben om deze tegen elkaar te kunnen dragen. Ze kunnen dan veelvuldiger ge wassen worden, wat een eerste vereiste is minstens eenmaal in de veertien dagen waarbij vooral goed de aan wijzingen van het wasvoorschrift ge volgd moet worden. Wanneer men deze regels in acht neemt en net als bij uw schoenen of andere kleren, het kleding stuk van tijd tot tijd „rust" geeft, zult u veel langer plezier hebben van uw zo be langrijke foundations Nationale campagne voor beter vleesgebruik. Een wetenschappelijk onderzoek heeft indertijd aan het licht gebracht, dat in het tegenwoordige Europa nog dezelfde graansoorten worden gebruikt als 4000 jaren geleden. Het zijn gierst, gerst en tarwe, alsmede haver (uit de Bronstijd) en rogge (uit de Ijzertijd). Bij deze soor ten, waaraan in de loop der eeuwen slechts kwalitatieve verbeteringen wer den aangebracht, vinden de Europeanen zich blijkbaar zo wel, dat zij nog nooit enige poging hebben ondernomen om dit bescheiden assortiment uit te breiden. Sterker nog: geen Europeaan heeft ooit een plant ontdekt, welke inboorlingen al niet kenden. Hoe zeer de wereld op velerlei ander gebied geëvolueerd moge zijn, in het plantenrijk slaat zij eigenlijk maar een poveg figuur. Van de 140.000 bekende plantensoorten over de gehele aarde zijn er drie tot vier duizend nut tig voor de mens. Hij gebruikt er echter maar twee tot drie honderd soorten van. En geen enkele belangrijke is er sedert de geschiedschrijving meer aan toege voegd. Zijn deze cijfers uit de plantenwereld al opzienbarend, nog meer bevreemdt het povere gebruik, dat de mens maakt van het dierenrijk. 140.000 bekende planten soorten is veel; het is echter een kleinig heid bij de hoeveelheid diersoorten, welke bekend zijn. Men is tot het ronde getal gekomen van 1.000.000, inderdaad: één miljoen. En van hoeveel soorten maakt de mensheid een nuttig gebruik? Van niet meer dan zegge en schrijve 200. De wetenschap vindt dit betreurens waardig, zei eens een voedingsdeskun dige, want het voedsel van de mens is daardoor wel zeer eenzijdig geworden. Een eenzijdigheid overigens, welke in de praktijk nog veel sterteer is, daar van die 200 soorten er maar betrekkelijk weinige direkt voor de voeding worden gebruikt. Ook in dit opzicht zijn de izuropeanen behoudend, want zij blijken tevreden te zijn met voor de slacht be stemde huisdieren uit de voorhistorische, tijd. Het geslacht der runderen, schapen, geiten en zwijnen is bijna 8000 jaren oud. Het internationale huisdier, de hond is even oud. Alleen het paard is iets jonger, omdat het eerst in de Bronstijd als huisdier werd opgenomen. De verhouding tussen de mens en de planten en diererf is sterk aihankelijk van de omstandigheden, waarin eerstge noemde verkeert. Men mag rustig aan nemen, dat de tegenwoordige natuurvol ken ongeveer leven, zoals dat vroeger de primitieve mens heelt gedaan. Zo n levenswijze werkt een grote kennis van de omringende planten- en dierenwereld in de hand. De jagers uit de oertijd en die der natuurvolken kenden en kennen alie gewoonten van de hen omringende dieren door en door. De Polynesiërs be wijzen het door hun indrukwekkende kennis van „hun" vissen, en gelooi maar niet, dat de zeezoogdieren voor de Es kimo's ook maar het kleinste geheim hebben. Zelfs een zeer jeugdige Eskimo heeft geen anatomie- lessen nodig om te weten welke de ongewenste ingewan den van een geslacht dier zijn. Hun le venswijze doet hen instinctief grijpen naar de voedingsstoffen, welke voor hun welzijn noodzakelijk zijn. De mens is van nature een vlees-eter. De oermens moet instinctief geweten hebben, dat het voor hem een levens kwestie was zich met vlees te voeden. Misschien heeft het gedrag der dieren onderling hem in die gedachte versterkt, daar hij dagelijks waarnam dat zij elkaar niet alleen uit „lijfsbehoud" verslonden. Er zijn geleerden, zoals professor dr. J. H. J. van Gils, die een diepgaande studie heeft gemaakt van de menselijke voedingsmiddelen van dierlijke oor sprong, die verklaren, dat de menselijke spijsvertering zo sterk op vleesvoeding is ingesteld, dat een mens zeer goed ai- leen van vlees zou kunnen leven. Welis waar zou een gedeelte daarvan rauw geconsumeerd moeten worden (leve de biefstuk-tartaar), maar het totale effekt zou beslist florissant zijn. De omstandigheden, waarin de moderne mensen leven, hebben over het algemeen een vruchtbaar contact tussen hen en de dieren- en plantenwereld verbroken. Nu zijn er wél anatomische lessen nodig om te achterhalen, welke delen van het dier wel en welke niet geschikt zijn voor de voeding. In feite is het zo, dat nog maar weinigen weten, onbewust weten, welk voedsel werkelijk goed voor hun lichaam is. Het is veelzeggend dat van de zijde der slagers een campagne moet worden be gonnen in de -vorm onder andere van animerende receptenbladen en mannen van de wetenscnap een verma nend woord moeten laten noren, om het publiek duidelijk te maxen dat dierlijke eiwitten, zoals die vooral in viees ge concentreerd zijn, nodig zijn voor een goede gezondneid en een licnamenjk welzijn. Dit geldt voor kinderen even zeer als voor volwassenen, in dit ver band zouden we tot besiiut een citaat willen aanhalen uit de rede, welke pro fessor dr. C. den tiartog enige jaren geleden heelt gehouden bij de aanvaar ding van het ambt van buitengewoon hoogleraar in de teer van de voeding en voedselbereiding aan de Landbouw hogeschool te Wagemngen. óprekende over de jeugd verklaarde hij toen: „tiet is voorai de Nederlandse jeugd, die door een te hoog suikerverbruik weinig an dere, meer hoogwaardige, voedingsmid delen binnenkrijgt. Flet ontbijt van een kind bestaat in 99 van de 1UU gevallen uit boternammen met „zoetigneiü ter wijl het mij is opgevallen, hoe de boter hammen van de kinderen, die op scnooi tussen de middag overblijven, ook veelal belegd Zijn met een suikernouaend pro- dukt. Als men weet, dat suiker uitslui tend koolhydraten bevat, dan is het dui delijk, dat deze beide maaltijden een groot tekort vertonen aan andere, be langrijker voedingsmiddelen, zoais dier lijke eiwitten, vetten, calcium en vita mine B2. Een tekort, dat het kind in de derde, zijn warme, maaitijd met meer inhaalt." de aufo- en motorrijschool Hagelingerv/eg 134 Tel.8930 Wekkers - Wekkerklokjes en voor de juiste tijd onze prima uurwerken onder volle garantie t.o. Overbildtweg Bloemendaalsestraatweg 152 Telefoon 8860 31. De volgende morgen was het al een drukte van belang in het huis van fami lie Hand. Moeder had een grote tas op tafel staan en die stopte ze vol met aller lei lekkers. Een grote worst, en een ther mosfles met hete koffie, en een fles limo nade, en brood en koekjes. Likkepot stond zijn ogen uit te kijken. Wat zou hij smullen. Zijn broers buitelden uitge laten de kamer rond. Buiten scheen strd- lend de zon. Het beloofde het mooiste weer van de wereld te worden. Vader Hand stopte zijn pijpje en keek toe hoe moeder Hand het klaarspeelde alles in de tas te duwen. 32. Eindelijk gingen ze op stap. Het was een hele optocht! Vader droeg de grote tas met eetbare waar, moeder had 't Kleine Ding aan de hand en daarom heen sprongen en dansten Lange Jaap, Likkepot, Ringeling en Duimelot. Likke pot keek af en toe eens naar vader, of die de tas niet verloor. „Ik zie de trein al aankomen", riep Lange Jaap en hij wees naar een klein rookpluimpje in de verte. „Kalm maar, kalm maar, „lachte vader. „We hebben nog tijd genoeg. Ze liepen het station binnen, vader kocht de kaartjes en toen ze op het perron kwa men was hun trein er nog niet eens. 33. In een hoekje onder de overkapping stonden ze te wachten. Vader Hand drukte zijn jongens op het hart niet van hem weg te lopen. Het was erg druk op het perron en het zou een hele toer zijn hen dan weer op te sporen. Maar de jongens bleven kalm staan. Er was zo veel te zien en te beleven. En het rook pluimpje zagen ze steeds groter worden en dichterbij komen, tot de trein stam pend en snuivend het station binnen rolde. „Komen jullie maar achter mij aan", gebood vader toen. Op een kluitje ging de familie Hand op de trein af. Nu was de taak een mooi plaatsje te be machtigen.

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 2