predikbeurten uisjesdag - Vertrek der vloot 17 mei. Oranjevereniging „Santpoort Jaargang no 18 Vrijdag 9 mei 1958 OUD-HOLLANDSE VLAGGETJESDAG Postduivenberichten Eén minuut. Schaken. Wijziging Buslichting. "ZONDAGSDIENST ARTSEN TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. R.K. Kerkf Santpoort edactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 itgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 SanfooafeWeeHJad aan Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 Op 21 mei de eerste haring Produktschap voor Vis en Visprodukten en de plaatselijke Vlaggetjesdagcomité's ben vergaderd. Verschillende beslissingen zijn genomen, donderdag, 15 mei (Hemelvaartsdag) zal de haringvloot gepavoiseerd liggen le haven van Scheveningen, Vlaardingen en IJmuiden. erdag, 17 mei, is het Buisjesdag. Dan vertrekt de vloot en begint de haringjagerij: brengt de eerste haring aan? verwachten is, dat in de morgen van woensdag, 21 mei a.s., de snelste jager het erland met de eerste Hollandse Nieuwe zal bereiken. is dus allemaal wat anders dan an- jaren, wanneer op de zaterdag en lag voor het vertrek Vlaggetjesdag 1 gehouden, dinsdag d.a.v. de vloot rok en vrijdag de eerste haring er nrom deze veranderingen? verschillende, doch voornamelijk de ende redenen. steren valt dit jaar op 25 en 26 mei. ineer de schepen nu op dinsdag, 20 d.a.v. De eerste haring pleegt als primeurs niet goedkoop te zijn en 'rijdag is voor de detailhandel een ig gunstige dag. Door nu zaterdag, lei, te varen is te verwachten, dat ïsdag, 21 mei, de eerste haring wordt evoerd, terwijl de vloot voor Pink- n nog enkele keren kan vissen. Te 'achten js dan dat er met Pinksteren aende haring tegen een wat apelijke prijs is voor allen, die le feestdagen er van willen genieten. tweede plaats namen de laatste ja- x>k enkele grote moderne trawllog- aan de jagerij deel. Schepen, die op jeheel andere wijze vissen. Daardoor n de oud-Hollandse jagerij in ge- 3. Nu is vastgesteld, dat deze grote rs met zware motoren pas maandag 1de mogen vertrekken. De jagerij is loor als het ware „beschermd" voor rijfnetloggers, die allemaal de 17de ekken, de 19de aan schot gaan t uitzetten) en in de nacht van 19 0 mei gaan halen, waarna de snel- chepen der ploegen in de vroege en van 20 mei (als er gevangen is) gaan jagen. Zodoende belooft het dit jaar een hardnekkige haringrace te wor den. De Hemelvaartsdag leent zich - gelet op de aard onzer vissersbevolking minder voor uitbundige feestelijkhe den. Vandaar dat er een oud-Hollandse Vlaggetjesdag wordt gehouden, die voor namelijk bestaat uit het pavoiseren van de schepen. Voor wie daarvan weet te genieten een verrukkelijk schouwspel. Te verwachten is dan ook, dat vele duizen den zich naar de haven van Schevenin gen, IJmuiden en Vlaardingen zullen be geven om onze feestelijk vlaggende vloot te bekijken. In Scheveningen zal 's middags schipper A. Hofland, die de prijs voor de best verzorgde haring van de Scheveningse vloot won, worden gehuldigd. De voor zitter van het Produktschap zal o.a. de bekende wimpel hijsen op zijn schip, de SCH 6. Op 14 en 15 mei zullen 0111 21 uur de schijnwerpers op de vlaggende vloot worden ontstoken. Het grote moment valt op zaterdag 17 mei wanneer de vloot zee kiest. Om 2 uur vertrekken de loggers, uitgeleide gedaan door vele duizenden. Gelet op het feit, dat het vertrek dit jaar op een zater dagmiddag valt, wordt verwacht, dat naast de familie der vissers zeer velen te Scheveningen, Vlaardingen en IJmui den „aan de kant" zullen zijn om van dit vertrek getuige te zijn. En dan maar wachten op de eerste malse maatjes, door snelle jagers naar het va derland gebracht. 99 astigd door mooi weer trok de ver- kinderoptocht met muziek van helmina" en „Soli Deo Gloria" in orgenuren door ons dorp. Ook dit- was er door de jeugd veel animo deelname. Waren de kleine en gro- oepen aardig vertegenwoordigd, de iduelen waren sterk in de meerder- De jury had dan ook geen gemak- e taak om de prijzen toe te kennen, r de grote groepen was de groep :n uniek wat gepresteerd werd. Zij eeg dan ook de ereprijs met het uit en van de Sheik van Perzië op zijn geflankeerd met 2 schone dames en akt door 2 soldaten. groepen: nder volgen de prijswinnaars: ijs Nijssen 9 personen, le prijs Heer Verkeer Creugthon 7 kinderen. 2e Nederl. Driekleur Hanny Huyboom nderen: 3e prijs Zwaan kleef aan om 10 kinderen. 4e prijs Bloemen- •s Anneke van Eyk 7 kinderen. 5e Indianengroep Peka Drenth 7 kin- t groepen. ijs Hollands Glorie J. Langelaan 3 kinderen. 2e prijs Spaanse Groep Maria Jansen 4 kinderen. 3e prijs Expo Piet Wessels 4 kinderen. 4e prijs Fakir Gerda Andriesma 3 kinderen. 5e prijs Kaartclub Joke de Reus 4 kinderen. 6e prijs Tele visiespel Agnes Nijssen 4 kinderen. 7e prijs Vlag en Wimpel Ineke Kossen 4 kinderen. 8e prijs Versierde fiets Anne- lies v. d. Eijkhof 3 kinderen. 9e prijs Bloemengroep G. Houwen 4 kinderen. 10 prijs Bruidspaar Jan Berkhout 3 kin deren. Individuclen: le prijs Uitverkoop Tinneke Wijnveen en Nelly Boerman. 2e prijs Narcis Marion Lam. 3e prijs Kuiken Rudi ten Wolde. 4e prijs Ruimte Vaarders Frans en Bert Ohm. 5e prijs Autoped Rob van Dam. 6e prijs Molen Leo Molenkamp en Theo Kaasenbrood. 7e prijs Versierde fiets Corn. Tabernal. 8e prijs Pikols Elly v. d. Berg en Bernard Hartendorf. 9e prijs Geit Pieter ten Cate. 10 prijs Bloemfiets Jeanette Nijssen. 1 le prijs Minstreel Ba rend Bonnema. 12e prijs Versierde wagen I. Blomjous. 13e prijs Chin, meisje Karin Hilterman. 14e prijs Hawainmeisjes A. Bolder. 15e prijs Versierde boot B. Vink. I. Ver. v. Huisvrouwen Afd. Santpoort laandag 12 mei, des middags 2 komt mevr. N. Vos-Brand uit eren voor deze vereniging naar irnberg" met een causerie en dia's, srtelt dan van haar reis naar >n als afgevaardigde van de Ned. liging naar een bijeenkomst van l.C.W.W. (Association Country en of the World). Men hoopt op belangstelling voor deze vlotte kster. Chr. Vrouwenbond. laandelijkse ledenbijeenkomst van C.V.B. afd. Santpoort-Station is :steld op maaadag 12 mei a.s. des Is om 8 uur in gebouw „De s", Duinweg 34. j eleerw. heer ds. H. S. J. Kalf te broek, hoopt dan te spreken over nderwerp „Humanisme" 'stellenden zijn welkom. artij van de Arbeid. de gemeenteraadsverkiezingen zijn machtigingsformulieren bij de eiders verkrijgbaar. Adressen der eiders voor onze verkiezingsaktie: 'eg 4: Klinkenslaan 24; Pastoors- li Hoofdstraat 170; Bonairestraat Cremerlaan 17; Kerkerinklaan yacinthenstraat 23. ivenstaande adressen en bij het se- aat, Arubastraat 25, kunt u reeds melden, waar zieken of minder va- >p 28 mei gehaald moeten worden iet stembureau. Iels zijn ook de verkiezingsraam- n gearriveerd. Als men u vergeet te bezorgen, kunt u zich wenden buurtleiders. Postduivenvereniging „Snelle Wieken". Zondag 4 mei j.l. werd de eerste vlucht voor de kampioenschappen 1958 gehou den vanaf Esschen (België). De duiven werden om 9.10 uur gelost. De eerste duif kwam om 10.37.44 uur in haar hok. De laatste prijswinnende duif deed er 7 minuten en 39 sec. langer over. De totale uitslag is als volgt: A. Tervoort 1, 6, 22, 33, 45; M. Janssen 2, 7, 16, 27, 36, 41; A. Tabernal 3, 11, 12, 13, 20, 26, 35, 44; P. Rozemeyer 4, 23, 28; J. Hoogzaad 8; A. Baak 10, 14, 17, 43; J. Andriesma 15, 31, 40; A. Cous- sel 18; A. Punt 21; C. Korthouwer 24, 38; Jenninga 30, 42; J. Molenkamp 37; de Weert 39. De volgende vlucht wordt a.s. zondag 11 mei gehouden vanaf Vilvoorde (Bel gië) 165 km. Postduivenver. „De Luchtpost". Zondag j.l. werd het duivenseizoen ge opend met de wedvlucht vanaf Essen (België). Afstand 105 km. De duiven werden om 9.10 uur gelost met kalme N.-W. wind. De eerste be reikte haar hok om 10.35 uur. Totale uit slag: P. Bersee 1, 7, 21; R. Rutte 2, 18; A. Hols 3, 26, 27; P. v. Zijl 4, 9, 14; W. Dekkers 5, 12, 13 Th. v. Zwieten 6, 19; M. Visser 8, 28; G. v. d. Wensch 10, 24; G. Brouwer 11; H. Bakker 15; K. Bouwer 16, 17, 23, 25, 29; P. Koning 20; G. Bierman 22; P. Hoogland 30. Last van Zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Een minuut stilte van ademloze spanning bekroop ons de morgen van de 10e mei 1940, waarin het tot ons doordrong dat een ramp zich over ons Land ging vol trekken, van welker omvang wij ons geen voorstelling konden maken. Een minuut was het misschien, die hen die hun Land moesten verdedigen, dat deze opdracht hun laatste zou zijn in hun mooie jonge leven. Een minuut, een fatale laatste minuut was het die ons er nS vijf dagen van doordrong, dat ondanks de offers van vele mensenlevens ons Land onder vreemde heerschappij was gekomen. Een minuut was het, welke ons moest doen beslissen, wat onze taak zou zijn om de medemens voor het ergste lot te behoeden. Een minuut, elke minuut van elk uur wist een Volk zich opgejaagd, kon hen de greep omvatten naar het leven, moes ten zij erop bedacht zijn zich te 'verber gen in holen en onder vloeren. Een minuut, was het soms maar dat men gelegenheid kreeg om kracht te vragen bij een martelverhoor, om vrienden of medemensen te verraden. Een minuut, geworden tot jaren van lij den, ontberingen, zijn ondergaan in de concentratiekampen Een minuut, die onder de verschrikkelijk ste omstandigheden de laatste is gewor den van miljoenen onschuldige mensenle vens. Een minuut, de laatste, die werd door gebracht in de cel van de terdoodver- oordeelde, alleen maar omdat hij de men selijkheid betrachtte, zou u de mens doen zien, ontdaan van alle menselijke on deugden. Op 13 november 1954 publiceerde ik een bericht, dat een commissie was opge richt, welke zich zou belasten met het organiseren van de 5e mei. Toen reeds heb ik mijn verontrusting uitgesproken, of deze commissie zich wel bewust was van de waarachtige beteke nis van deze dag. Thans in 1958 heeft de huidige commis sie bewezen de diepere betekenis van de ze herdenking te hebben verminkt. Aan de diep bewogen uitspraak van de Moeder des Vaderlands op 5 mei 1945, om deze dag te blijven herdenken en vie ren als de belangrijkste Nationale ge beurtenis in onze geschiedenis is geen aandacht meer geschonken. Zelfs de dodenherdenking is reeds in het gedrang gekomen, dat mocht niet op zondag, wel een voetbalwedstrijd met 65.000 bezoekers. In ditzelfde Jaar 1958 staan wij voor belangrijke beslissingen in ons leven, over het zijn, of het niet zijn. De geestelijke en morele kracht die wij nodig zullen hebben om een totale ver nietiging van mens en beschaving door atoomwapens te voorkomen, zouden door een bewust beleven van de 4e en 5e mei gestalte hebben gegeven aan de vre deswil der mensheid en de offers niet tevergeefs zijn gebracht. C. Spoor, Santpoort-D Hagelingerweg 85. Zo ging 't toe op ons vierde Lustrum feest (29-4-'58). Dat er de goede stemming al spoedig in zat spreekt van zelf. In de eerste plaats kon „Santpoort" terugzien op een bloeiend en gezond clubleven. De voor zitter Leijsma gewaagde daarvan in zijn welkomswoord, waaraan hij kon toevoe gen, dat de toekomst nog vol goede be loften zit. Ook het feit, dat het eerste tiental de promotie naar de eerste klas se waar heeft gemaakt, heeft extra-reden tot vreugde en vertrouwen in de schaak capaciteiten van „Santpoort" gegeven. Op verschillende wijze kwam deze feest vreugde tot uiting. Er werden voor drachten gehouden, scherts-schaakpar- tijen (met flessen als schaakfiguren) ge speeld; 'n duel-simultaan uitgevoerd, ter wijl er ook op een geraffineerde wijze goochel-trucjes werden uitgehaald. Dat de eerste-tiental spelers plus reser ves ook menigmaal extra in 't zonnetje gezet werden, door decoratie en door toe spraken spreekt vanzelf. Overigens is er lustig op los gezongen, waarbij vele po pulaire refreintjes een beurt kregen, en intussen op gepaste wijze de kelen met 'n frisse dronk gelest werden. De koffie was met extra-gebak versierd. Om de uit gaven van dit festijn wat te verlichten, werd 'n prachtige fruitmand, verzorgd door het feest-commissielid Richard Wag ner, amerikaans verkocht. Er werd best geboden en kon de penningmeester een goed overschot in ontvangst nemen. „Lach en zing" was 't parool voor deze feestavond en dat is er op uitbundige wijze gedaan. Met „lang leve Santpoort" toog de schare om 1 uur welgemoed huiswaarts! Huis-Schakers, ge hebt wat gemist! Grijp de gelegenheid om er 'n volgend maal bij te zijn. Heus 't is ge zellig in Badhuis „Spaarnberg", ook op de gewone club-avonden! B. C.H.U. en A.R. Bent U door ziekte of afwezigheid ver hinderd zelf uw stem uit te brengen, machtigt dan een ander daartoe. Tot en met 14 mei kunt u nog een desbe treffend verzoek bij het 'gemeentebe stuur indienen. Formulieren hiervoor zijn verkrijgbaar bij H. van der Werf, Molenstraat 12, A. Langbroek, Over- bildtweg 2 en K. Niesink, Duinlust- parkweg 67a, Santpoort-Station Te vroeg gejuicht. We hebben er al eens meer op gewezen, dat pers en supporters jubeltonen lieten horen, wanneer het Nederl. Elftal weder om een overwinning had behaald, maar dat. men later weer een groot deel van deze lof moest inslikken. We waren er op voorbereid, dat, wat het juichen betreft, zulks na de éclatante overwinningen op België en Curagao op nieuw het geval zou zijn. De eerlijkheid gebiedt echter te zeggen, dat we in ver schillende verslagen slechts een gematigd optimisme beluisterd hebben, omdat men meende en ook naar onze opvatting zeer terecht dat niet uit het oog ver loren mocht worden, dat de tegenpartijen er ook nu nog wel weer beoordelaars, zeer zwak spel vertoonden. Toch waren die over ons Nederlands Elftal „in de wolken" waren en onder hen bevond zich niemand minder dan de bondstrainer en samensteller van het nationale team. Hij meende o.a. na de zege op België, dat wij nu getoond hadden sterker te zijn dan Duitsland en Frankrijk en na de zege op Curasao getuigde hij, dat het toch altijd nog een prestatie is om met 81 van een tegenstander te winnen. Degenen echter, die BelgiëNederland hadden bijgewoond en gezien hadden, hoè zwak de ploeg onzer Zuiderburen was, alsme de zij, die in Rotterdam hadden gecon stateerd, hoe het onze zwarte vrienden uit de West aan de meest elementaire begrippen van „dekker" ontbrak, kon den de mening van de Bondstrainer niet delen en schortten hun oordeel op, tot dat ze de oranjeploeg aan het werk had den gezien tegen een tegenpartij, die wat meer mans was. Vooral Lenstra en Wilkes, de twee ve teranen uit onze aanval, werden om hun spel geroemd. Het is zeker geen geheim, dat we aan de openbaarheid prijs geven, als ook wij beweren, dat deze cracks technici bij uitnemendheid zijn. En toch stelden we ons na hun uitzonderlijk goe de prestaties in bovengenoemde twee wedstrijden de vraag: „Maar moet bij de waardering van hun prestaties o.m. geen rekening gehouden worden met de „sterk te" van de tegenpartijen, het. lage tempo waarin gespeeld werd en het onvoldoen de dekkingssysteem?" Immers het mag een bekend feit heten, dat met het klim men der jaren het tempo er niet op voor uitgaat. Het stellen van deze vraag hield eigenlijk al in, dat we daarvoor enigs zins bevreesd waren. Vandaar dat we de wedstrijd tegen de Turken, ondanks het feit, dat we van de sterkte dezer tegen standers niet zo heel veel afwisten, met meer dan gewone belangstelling tege moet zagen. Alvorens deze wedstrijd echter onder de loep te nemen, willen we eerst nog even enkele citaten overnemen uit een voor beschouwing over de wedstrijd tegen de Turken van de hand van één der ver slaggevers van „De Telegraaf", om aan te tonen, hoe gevaarlijk het is om aan bepaalde (schijn-) resultaten vast te kno pen. In deze voorbeschouwing lazen we o.m.: mag hieruit worden afgeleid, dat zondag in het Olympisch Stadion te Amsterdam het Oranjeteam een wedstrijd wacht tegen een niet indrukwekkende te genpartij." Verderop lazen we: „Het zit er opnieuw dik in, dat onze voorhoede met haar technici Faas Wilkes, Abe Lenstra en Coen Moulyn tegen een ver moedelijk zwakke defensie een reeks van doelpunten kan scoren." En nog weer verderop stond te lezen: „Onze voetbal wereld heeft echter langzamerhand drin gend behoefte aan sterkere tegenpartijen en zonder twijfel zal een grote zege op Turkije ertoe kunnen bijdragen, dat de waarde van ons topelftal op de inter nationale markt stijgt." Nu is nakaarten altijd gemakkelijk, maar toch moet het ons uit de pen, dat zulke conclusies, neergeschreven nog vóór de wedstrijd gespeeld is, alleen maar kun nen worden toegeschreven aan over schatting van de capaciteiten der eigen ploeg nu een tweetal overwinningen met -sprekende cijfers op uiterst zwakke tegenpartijen. Men weet het: De wedstrijd tegen Tur kije ging voor onze jongens met 21 ver loren. Geen reeks van doelpunten dus het tegenpunt werd nog gescoord uit een penalty en onze Faas en Abe hadden tegen de „zwakke" defensie der Turken betrekkelijk weinig in te brengen. En nu hebben we in een radio-nabeschouwing wel verschillende „alsen" gehoord als het schot van Van der Kuyl nu maar niet net naast was gegaan en als Van Wissen nu maar van de partij was ge weest het komt ons'voor, dat men er beter aan zou doen ronduit te erkennen, dat we er met onze Oranjeploeg nog niet zijn, ondanks het feit, dat we van België in welk land voetbal een dieptepunt heeft bereikt en van Curagao welks vertegenwoordigers èn op het ge bied van techniek, maar vooral ook op dat van de tactiek nog veel hebben te leren met sprekende cijfers hebben ge wonnen. Derde klas A. Egmondia 2233; Alcm. Victrix 2232; Vitesse 22—28; C.S.V. 22—26; Wijk aan Zee 2123; Alkm. Boys 2019; Z.A.P. 22—19; Velsen 22—18; A.D.O. 21—16; H.S.V. 2216; Beverwijk 2216; Ter rasvogels 2214. Zoals uit bovenstaande stand blijkt, is thans ook in de bovenste regionen de be slissing gevallen. De competitie 1957 1958 zal in ieder geval, wat de derde klas A aangaat, door menige secretaris geboekstaafd worden als één met een zeer spannend verloop: Het lot van Ter rasvogels werd pas in de allerlaatste wedstrijd der blauwwitten bezegeld en ook de beslissing ten opzichte van de bovenste plaats viel in de 22ste wedstrijd der betrokken clubs. Voor Alkmaria Victrix moet de neder laag tegen Egmondia een grote teleur stelling zijn geweest, want zij betekende, dat de Alkmaarders na zo lange tijd en aanvankelijk met een nuttige voor sprong -aan de kop te zijn gegaan in de laatste ontmoeting dit nummer één schap moesten prijsgeven. En juist in dit jaar het jubileumsjaar (60) had den de spelers natuurlijk zo graag het tweede klasse-schap aan de vereniging aangeboden. En de kansen voor de Alkmaarders ston den vóór de aanvang van de ontmoeting tegen Egmondia zo mooi: Ze hadden aan een gelijk spel genoeg, terwijl de tegen partij absoluut moest winnen. En de kans op dit laatste was niet zo groot, want de Alcmarianen hadden in al hun voorafgaande wedstrijden op eigen ter rein nog geen enkele nederlaag geleden en slechts tweemaal tegen Velsen en Terrasvogels!! gelijk gespeeld. En nu had hun eerste nederlaag op eigen ter rein meteen zulke funeste gevolgen! We maken ons sterk, dat de Alkmaarders nog wel eens met weemoed zullen terug denken aan deze twee gelijke spelen te gen onze plaatselijke derde klassers! le lichting 06.00 uur (maandags en daags na een feestdag niet) 2e lichting 11.00 uur 3e lichting 15.00 uur 4e lichting 18.00 uur 1) 5e lichting 19.15 uur (alleen bus bijkan toor aan de Vinkenbaan) 1). L 's-zaterdags niet. De 4e en 5e lichting geeft aansluiting op de nachtposttreinen. Op zon- en feestdagen worden alle brie venbussen alleen om 23.15 uur gelicht. ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 10 en 5 uur ds de Kluis Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) 10 dienst en 3 uur ds Lok, IJmuiden Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) 10 uur ds J. C. Maris 4 uur ds D. H. Biesma Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10 uur ds J. P. Jacobszoon Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur de heer J. B. Assendorp Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 17.15 uur ds J. A. Boskam Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaarnberg" Geen dienst Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds H. F. Winterwerp, Nijmegen 19 uur ds G. H. van Willenswaard Bijzondere dienst Adventskerk (Ziekenhuiskerk) 10 uur Ds Ter Steege ZONDAG A.S. PH. HASELAGER, Hoofdstraat 153 Telefoon 8570 Hemelvaartsdag J. HEKMAN, Hoofdstraat 236 Telefoon 8510 APOTHEKEN Zondag en Hemelvaartsdag De Santpoortse Apotheek Bloemend.straatweg 145, Santpoort-St. Telefoon K 2560—8249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341, Overveen Telefoon K 2500—16760 Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar ook voor ziekenvervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 4 Zondag 11 mei. De H.H. Missen zijn te 6.45, 8 uur en 11.15. De Hoogmis is te half 10. Te 7 uur Lof. Maandag 12 mei. Te 9 uur Gezongen H. Mis uit dankbaarheid. Gednrende deze week elke avond half 8 Lof. Donderdag 15 mei. Hemelvaartsdag. De H.H. Missen zijn te 6.45, 8 uur en 11.15. De Hoogmis te half 10. 's Avonds geen Lof. BOEKBESPREKING Wie leest verrijkt zijn geest. A. J, van Leusen. Tijdelijk uitgeschakeld. 2 deeltjes (Uitgave: Van Gorcum Comp; Assen. Prijs ingeri. 3,50, geb. 4,75 per deel). De Nobelprijs voor de Vrede is vele malen gegeven aan degeen die er zijn best voor heeft gedaan. Helaas echter zijn wij, ondanks al deze fraaie prijzen, ver der van de vrede vandaan dan ooit in deze wereld. Maar waarom wordt er eigenlijk geen prijs gegeven voor sprekers en schrijvers die de vrede in de harten van de mensen brengt? Dan verdient Dr. van Leusen deze Nobelprijs allereerst. Zijn zaterdagse radio-toespraak zijn al in 3e druk verschenen en hopelijk zal de 2e bundel spoedig een herdruk mogen be leven, want de daarin bijeengebrachte onderwerpen zijn voor deze tijd wel zeer toepasselijk. Ik zou deze boekjes niet zo warm aan kunnen bevelen als ik niet zelf had ondervonden hoe zegenrijk ze hebben gewerkt. Een paar jaar geleden was ik ter obser vatie in een ziekenhuis. Ik was lopend patiënt en hielp zo af en toe de zaal- zuusters met eten rond brengen. Je kwam zo veel met de bedlegerigen in gesprek. Ze vertrouwden je daardoor vaak hun zorgen toe. Dan weet je pas goed, hoe er in stilte wordt getobd en daardoor ge nezing tegengehouden. Angsten, zorgen om „thuis", „de kinderen". Vooral pa tiënten die erg gesloten zijn, hebben het moeilijk. De boekjes van Dr. van Leusen brachten uitkomst. Ze gingen van de één naar de ander. Er'werd gepraat, ook eindelijk met die leed in stilte verwerkten. Ze durfden nu te praten! Wat waren dat een prettige kwartiertjes, als je ..zo^ojjjle rand van hun bed nog eens kon praten erover. Daarom wil ik iedereen de raad geven die zieken verzorgen of zelf aan bed gekluisterd zijn: schaft deze boekjes aan om ze zelf te lezen en uit te lenen. Geef ze cadeau bij gepaste gelegenheden, U doet er zegenrijk werk mee! De auteur wil in zijn gesprekken met zie ken ze doen begrijpen, dat zij door hun ziek-zijn wel tijdelijk maatschappelijk uit geschakeld zijn, maar allerminst hun waarde als persoon hebben verloren. Door het gedwongen bedhouden een an der voor zich moet laten werken, maar dat toch niet betekent, dat zij nu onvol waardig zijn. Neen, integendeel: hun bed- rust, hun lijden en strijden geeft na al dit doorstane een „loutering". De rust die men in het jachtige dagelijkse bestaan nauwelijks krijgt, wordt de patiënt dan eindelijk ook noodgedwongen gegeven. En zie: als de patiënt zich niet verzet en zich overgeeft aan het „ziek-zijn om weer gauw beter te worden", de geestkracht heeft om te willen, omdat het kunnen niet iedereen gegeven is, (dat is dokter's taak meestal, maar hoe een knappe dok ter ook bij de patiënt komt, voor het grootste deel moet de patiënt het toch zelf doen: beter willen worden! Dr. Van Leusen 's beide boekjes leren U op welke wijze U dit moet trachten te bereiken. A. Surink-Groen, Kamer 4. (Uitgave Int., Uitg. My. Wereldvenster, Baarn. Phijs 8,90). Dit boek geeft U een kijkje in het we reldje van een ziekenzaaltje: Kamer 4. Met wat een psychologisch aanvoelen heeft de schrijfster het kunnen vertellen. Maar dat is geen wonder, want zij heeft zelf op dat zaaltje gelegen en beschreven wat zij meemaakte. Wat Dr. van Leusen met zijn boekjes heeft bedoeld: gesprek ken met zieken en zijn bemoedigend woord, heeft Annie Surink-Groen aange vuld met U een kijkje te geven in zon zaaltje waar patiënten bijeen zijn en hun dagelijkse zorgen samen delen, of zich ergeren aan één of andere lastige egois- tische patiënt die zusters en zaalgenoten het toch al moeilijke leven nog vaak zuurder maken. Gelukkig was er een pa tiënt die alles zoveel mogelijk trachtte „op te vangen", zodat de goede sfeer, waar patiënten juist zo gevoelig voor zijn, meestal wel behouden kon worden. Dat de schrijfster deze „bemiddelende figuur" was laat zich natuurlijk gemakkelijk ra den. Men moet zelf in een ziekenhuis hebben gelegen om dan pas goed te we ten, wat dit verblijf vaak ook innerlijk op de mens kan inwerken. Men kan niet al leen lichamelijk genezen, maar ook in nerlijk rijker naar huis gaat. Dit laatste is misschien nog wel van veel grotere waarde omdat men ook het lijden van een ander heeft meegemaakt, daardoor wat meer afstand van jezelf hebt kun nen nemen, het „helpen" en „medeleven" een vanzelfsprekendheid wordt en niet als een soort „plicht" gedaan hoeft te wor den. Eigenlijk zou je iemand een zieken huis-opname toewensen, want velen die ervan huiswaarts keren, komen er als mens beter uit dan ze er ingegaan zijn. De schrijfster van dit aanbevelngswaardi- ge boek, heeft U echter een ziekenhuis verblijf-wens bespaard, want zij heeft een trant van beschrijven alsof U het zó „vóór U ziet" en zelf dus medebeleeft daardoor. L. Keja-Jambroes.

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1