WITTEVEEN's Delicatessen jprcdikbourtan ïrderIr. C. I. R. Eversdijk Smulders Lijst 5 SJjsf 5 ABEflEKMELILEM Voor de Feestdagen %üi ils iilra Hm Natuurbad „Yelserend" heropend i SLIJPERIJ «flKRA» RistjgS verdwijnen met u cL. Arend R.eym rllx ci ra Lei] Wüstelaan 38 Telefoon 8212 LS.T.O. Foto „Schutte" PUROL TAXI Het voordeligste adres TAXI Volkspartij voor Vrijheid en Democratie Als het gezonde verstand spreekt, winnen de Liberalen Stemt opnieuw op één der candïdaten van de V.V.D. de auto- en motorrijschool Hagelingerweg 134 Tel. 8930 Nieuwe eigenaar. Wijziging Buslichting. Prettige feestdagen beleeft U niet een Boek van U 9 LAVENDER Drogisterij Brederode Tuinbouwstudieclub. samen f 3.40 Vuur meer zon en amusement, ieder kind naar „Yelserend" Rijksexamens Veren, van Leraren. Nationale campagne voor beter vleesgebruik. Thee speelde een belang rijke rol in het wereld gebeuren. Pinksterschotel 50 gr Ossetong 50 gr Rosbief 50 gr Ham samen 99 cent Schotel de Luxe 50 gr Casseler Rib 50 gr Bacon 50 gr Kips samen 92 cent Zalmham 100 gram 0.95 Rauwe Ham 100 gram 0.85 Ossetong 100 gram 0.85 Salami 100 gram 0.80 Kips Leverworst 100 gram 0.40 Varkensfricandeau 100 gram 0.90 Gekookt Rookvlees 100 gr 0.90 le Soorl verse Roomboter 230 gram voor 0.83 Eieren No. I 10 voor 1.49 Eieren No. III 10 voor 1.39 Voor de picnic Tubes Roomboter 0.95 - v-V:- KINDERBOEKEN. Henr. van Eyk, de reis van de saffieren ster. Prijs: 3,05. Uit gave: ,.Het Wereldvenster", Baarn) „Hoe meer je de mensen leert kennen, hoe meer je van dieren en kinderen gaat houden", heb ik meer dan eens gehoord. Zou dat dan ook de reden zijn dat je boeken als Winnieh the Pooh, Ot en Sien; boeken als van Hildebrand, Liza Tetzner, Annie M. G. Schmidt, Annie Surïnk-Groen, Henr. van Eyk, steeds meer gaat waarderen, omdat zij zo goed het kind heeft leren onderscheiden? Zochten zij misschien ook hun troost in het schrijven voor kinderen, omdat het met de mensen toch niets gedaan was? Wie zal het zeggen, maar in ieder ge val hoe het zij, Henr. van Eyk heeft op haar eigen zeer originele wijze, weer een boek geschreven, maar nu voor oudere jongens en meisjes. Zij beschrijft in dit boek de avonturen aan boord van de „Willem Ruys". Wat er in zo'n kleine wereld als een schip niet allemaal ge beuren kan in zon korte tijd van over tocht! Het is een avontuurlijk relaas, geestig en spannend geschreven. Je ver geet soms dat het een jongens- en meis jesboek is en bij het sluiten van het boek betrap je je erzelf op, dat je hebt ge noten van een boek voor je voorbije jeugdjaren geschreven. „Goede reis en behouden vaart' luidt de laatste zin in dit boek. Met zulke jeugdboeken als die Henr. van Eyck en bovengenoemde auteurs schrijven, is een goede reis en behouden vaart in het geestelijk leven van uw kinderen verzekerd! Dit gees telijk kompas hebben zij ook wel nodig, want de ouderen geven in hun gedra gingen vaak het goede voorbeeld niet meer. En daar de jeugd de toekomst is, dient het zaad van goede kinder boeken en jeugdlectuur nu meer dan ooit gestrooid te worden, misschien dat ons nageslacht een betere wereld kan bouwen waar wij het zo hebben ver prutst! L. Keja-Jambroes. ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 10 en 5 uur ds de Kluis Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) 10 dienst en 3 uur ds Lok, IJmuiden Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) 9 uur ds J. C. Maris 4 uur ds D. H. Biesma 2e Pinksterdag Gecombineerde dienst in de Bethelkerk te Haarlem-Noord 10 uur. Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10 uur ds J. P. Jacobszoon Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur de heer J. B. Assendorp Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 9.30 uur ds J. A. Roskam 19 uur ds J. v. d. Berg en ds. J. A. Roskam Oecumenische dienst in de Bethlehemkerk IJmuiden-W. Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaarnberg" Geen dienst Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 9 en 10.45 uur ds D. ter Steege Adventskerk (Zieken huiskerk) 10 uur ds van Willenswaard 2e Pinksterdag Dorpskerk 9 uur ds D. ter Steege Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar ook voor ziekenvervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinomestraat 4 Veel beter Is ftAMESKAPSAlOJT Bloemendaalsestraaltveg 125 Telefoon 8712 (ingang blauwe deur) afd. Velsen Secr. v. d. Vondellaan 51, Driehuis Tong in blik 1.95 Gebr. Varkenslapjes p. blik 3.49 Gebr. Runderlapjes p. blik 3.24 Sardines 2 blik voor 0.79 Gebr. Saucijsjes per blik 1.95 Niertjes in madeirasaus p. bl. 1.35 Zoute Pinda's 250 gram 0.69 1 litersblik Ananas 1.85 1 litersblik Perziken 1.95 1 blik Cocktail fruit 1.55 3 blik Fruit 2.35 Al deze vruchten zijn op zware siroop Uitgebr. sortering luxe dozen Bonbons o.a. van Lindt, Droste, Verkade en Union Voor Horloges Klokken Wekkers Sieraden Horlogebanden t.o. Overbildtweg Banketbakkerij van Heiningen is van eigenaar veranderd en wordt nu ge dreven onder de naam Banketbakkerij Van Westen. Bij de heropening bleek dat de nieuwe eigenaar de zaak goed heeft aangepakt. Zijn vakbekwaamheid heeft hij reeds verdiend door in eerste klas zaken werkzaam te zijn geweest. Een fraaie etalage gaf bij de opening reeds een overzicht van hetgeen op het gebied van de bakkerij gepresteerd kan worden. Wij wensen deze jonge zakenman veel succes. Ie lichting 06.00 uur (maandags en daags na een feestdag niet) 2e lichting 11.00 uur 3e lichting 15.00 uur 4e lichting 18.00 uur 1) 5e lichting 19.15 uur (alleen bus bijkan toor aan de Vinkenbaan) -1). -1) 's-zaterdags niet. De 4e en 5e lichting geeft aansluiting op de nachtposttreinen. Op zon- en feestdagen worden alle brie venbussen alleen om 23.15- uur gelicht. Makelaar W. DE «KOOT Brederoodseweg 92 Telefoon 8539 heelt te koop le klas geb. en n. t. b. huizen prijzen f 22.500, f 26.500 en f 29.000.gereed Juni en October a.s. VILLA met c.v. f 30.000. VILLA mooi uitz. f 33.000, HERENHUIS m. gr. tuin f 34.000.— enz. enz. Asperges - Aardbeien Diepvrieskippen Ermi Ijstaarten BOEKHANDEL „EBASMUS" ■fino^dithaat 200 - Sa.ntpo.oJit-do.hp - Teêefloon 8371 •'tó 7 v.- ZEEP - TALK - ETC. Bloemendaalsestraatweg 152 Telefoon 8860 Zaterdag 31 mei, excursie naar de ge meentekwekerijen Haarlem. Verzamelen om 3 uur bij de ingang van deze kwekerij aan de Kleverlaan. Zij die per bus (lijn 70) gaan, uitstappen halte Ripperda-ka- zerne. Dit is het meest gunstige tijdstip voor een bezoek aan deze kwekerij, zo dat wij u deelname van harte kunnen aanbevelen. Wilt u deze datum op uw kalender noteren? Hiervoor wordt geen aparte convocatie verzonden. De grote zomer-excursie per autobus zal doorgang vinden op dinsdag 22 juli. 's Morgens wordt een bezoek gebracht aan de grote Veemarkt te Purmerend, die velerlei attracties biedt. Na het nut tigen van ons meegenomen twaalfuurtje, rijden wij door de bloemenpracht van het West-Friesland en arriveren om 2 uur in Enkhuizen waar wij de kwekerijen van de Fa. Gebrs. Sluis, Zaadteelt en -handel zullen bezichtigen. Verder heeft Enkhuizen nog diverse mogelijkheden welke nog bekeken kunnen worden, 's Avonds zal dan het diner gezamenlijk worden gebruikt, waarna weer in de richting Velsen wordt gereden. Kosten van deelname, diner en toegang inbegre pen, voor leden en hun dames 10, per persoon. Indien plaatsruimte aanwe zig, voor niet-leden 12,50 per persoon. Gaarne spoedig opgave voor deelname, aan het bestuur. BemncRUKG czrx T€L€fQOP.rium/n€RS) POLITIE BUREAU SANTPOORT Hoofdstraat 150, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 25506444 Bij brand 0550 6400 1 blik Sperciebonen 1 blik Doperwten 1 blik Snijbonen BAD ABONNEMENTEN SEIZOEN 1958 tm. 13 jaar f 9.14 jaar en ouder f 10. Aan abonnementen vóór 31 Mei genomen wordt nog 1© pCt. korting toegestaan. Dagprijzen tm. 13 j. f 0.45, 14 j. en ouder f 0.65 Zwemleskaarten voor gehele seizoen f 7.50 Seizoenkaart Fietsenstalling f 5. BL0EMENDSTD.W.61 Telef.8252 is de juiste tijd voor het slijpen en laten nakijken van uw grasmaaimachine H. KNOL Hagelingerweg 57 Telef. 8938 Hoofdstraat 148 (Tel. 8361 In de komende zomermaanden zullen weer, zoals ieder jaar, de gebruikelijke praktijkexamens van de „Vereniging van Leraren te Amsterdam" afgenomen wor den, en wel op 30 juni, 1 en 2 juli a.s. Gegadigden kunnen zich voor de vol gende examens opgeven: Nederlandse, Franse, Engelse, Spaanse en Italiaanse handelscorrespondentie, Boekhouden en Moderne bedrijfsadministratie. De in schrijvingstermijn vervalt eind mei a.s. Hoe oordeelt het bedrijfsleven over onze opgaven? Na de zomerexamens 1957 zonden we aan de grootste Nederlandse bedrijven onze opgaven en uitwerkingen boekhou den en m.b.a. toe, met het verzoek deze opgaven o.a. op practische bruikbaarheid te toetsen. Hieronder volgen enige ont vangen reacties: „De door u gezonden bescheiden hebben we zorgvuldig doorgenomen en kunnen ons met de inhoud en de aard van de vragen geheel akkoord verklaren". „Uit de examenopgaven blijkt, dat de be treffende opgaven veelzijdig en onzes in ziens zeker aan hun doel van praktijk examens beantwoorden". „In uw schrijven stelt u; deze examens moeten vanzelfsprekend praktijkexamens zijn. Naar onze mening bent u hierin zo wel wat betreft uw algemene exameneisen alsmede de onderhavige examenopgaven uitstekend geslaagd". Zo zou ik u er nog vele kunnen citeren, maar één wil ik u niet onthouden, „Een kandidaat, met behoorlijke cijfers voor deze examens geslaagd, zal van grote waarde voor het bedrijfsleven kunnen zijn. Gediplomeerde kandidaten zullen met kennis van zaken in de hogere func ties van het bedrijfsleven kunnen deelne men". U ziet, dat deze reactie vooral onze geslaagde kandidaten aangaat. En zoals ik reeds een vorige keer opmerkte, zal men in de toekomst vooral prijs stellen op een „goed" diploma. Inschrijvingsformulieren zijn verkrijgbaar bij de erkende boekhandel en ev. bij on dergetekende. D. KLIP, Examenvoorzitter distr. H'lem, Frans Netscherlaan 27, Santpoort. Het zal u nooit overkomen, dat het mooie, volle vlees,, dat u bij de slager heeft gekocht, aanmerkelijk aan volume begint te verliezen, naarmate u dichter bij huis komt. Welke slager zou het tegenwoordig ook in zijn hoofd halen om het vlees op te blazen? In de mid deleeuwen was dat in vele Hollandse steden schering en inslag. De „slachters" in die tijd kenden vele trucjes om het vlees er beter te doen uitzien of het meer te laten lijken dan het in werke lijkheid was. De stedelijke overheden vaardigden allerlei bepalingen uit om dergelijke misleiding tegen te gaan, maar als die niet werden ontdoken, wisten de middeleeuwse slagers nog wel andere kunstgrepen, welke toevallig nog niet onder een verbod vielen. In Amsterdam moest bijvoorbeeld worden opgetreden tegen het aanbrengen van ander „smeer" (vet) aan de voor de verkoop uitge stelde dieren „dan dat vast an den bees ten gegroeyt is". Evenmin mochten „doe- cken oft andere dingen after de nyeren oft elswaart" gestoken worden „omme die beesten te schoener te schijnen" dan zij waren. Het is een lange, en soms pijnlijke weg geweest, die geleid heeft tot een voor het gehele land verplichte vleeskeuring. Sedert de Vleeskeuringswet aange kondigd in de Troonrede van 1907 en gepubliceerd in het Staatsblad van 1919 van kracht is geworden (en dat was toch niet eerder dan in juli 1922), con sumeert Nederland gegarandeerd goed, gezond en van ziekte verwekkende ba cillen vrij vlees. De hele organisatie van de vleeskeuring is zo perfect dat geen mens daar meer aan twijfelt. En wat niet direkt valt onder de vleeskeuring, wordt nauwlettend in het oog gehouden door de controleurs krachtens de Wa renwet. De moderne slager spant zich in om zijn zaak nog een beter aanzien te geven, dan hij wettelijk is verplicht en voor het aan trekkelijk ten toon stellen van zijn waren, heeft hij veel betere middelen dan het opblazen van het vlees. Hij zoekt het in de fraaie en soms zeer kunstige opmaak van schotels en geeft dan nog aan zijrf klanten een bruikbaar receptenblad op de koop toe. Nu wil dat niet zeggen, dat zich in oude tijden aan de zorg voor gezond vlees niets gelegen liet liggen, Behalve de be palingen welke gericht waren tegen wei nig fraaie commerciële trucjes, had de overheid wel degelijk aandacht voor het geven van richtlijnen, waardoor besmet ting van de kopers moest worden voor komen. In de middeleeuwen is dat zeker ook het geval geweest, hoewel de beschermende maatregelen toen dikwijls incidenteel ge nomen werden en zeker niet zo af doende waren, als we tegenwoordig wel gewend zijn. Zo kon het vroeger gebeu ren, dat aan de gevel van het bedrijf van een „slachter" van tijd tot tijd een rood vlaggetje wapperde. Daardoor moesten de kopers ervoor gewaarschuwd worden, dat vlees van drachtige koeien werd verkocht. De klant handelde in zo'n geval dus op eigen risico. Het vlees van „ongansch" vee, waarvan dus ziek ten konden worden gevreesd, mocht in de ene stad niet in consumptieverkoop worden gebracht, doch in de andere wel, zij het dan, dat de verkoping geschiedde op een speciaal aangewezen plaats en de klant werd gewezen op de euvelen van het vlees. Tot aan 1922 zijn er perioden geweest, waarin het dan weer wel en dan weer niet verplicht was hygiënische maatrege len te nemen bij de vleesvoorziening. Waren er geen geboden, dan hing het van de instelling van de slager zelf af af hij al dan geen gezond vlees in zijn zaak had. In sommige streken zijn er toestanden geweest, welke zelfs de bur gerij in beroering brachten, omdat er toevallig ooggetuigen waren geweest van het transport van zieke en met afzich telijke wonden overdekte dieren naar de slachtplaats. Onderzoekers op het gebied van de in fectieziekten, zoals Louis Pasteur en Robert Koch, hebben de roep om een ge reglementeerde vleeskeuring zeker kracht bijgezet. Nu is het land afdoende ver deeld in keuringskringen, welke één of meer gemeenten omvatten, waar het toe zicht is toevertrouwd aan keuringsartsen die voor de eenvoudige gevallen worden bijgestaan door hulpkeurmeesters. Sedert kort worden zelfs huisslachtingen (het slachten van meestal een var ken door de boer voor eigen gebruik) niet meer toegestaan. Alle slachtingen moeten worden verricht in de openbare slachthuizen, hetgeen natuurlijk de con trole aanmerkelijk vergemakkelijkt. Die slachthuizen of abattoirs zijn hele bedrij ven geworden. In 1957 bijvoorbeeld wer den ruim 5,6 miljoen dieren naar de slachtbank gebracht. De meeste waren varkens (4,1 miljoen), terwijl de rest be stond uit runderen, schapen en paarden. In de regel wordt „levend" gekeurd, dus vóór de slacht, en daarna wordt het slachtvlees nogmaals aan een keuring onderworpen, Behalve een goed- of een afkeuring, is ook nog een voorwaarde lijke goedkeuring mogelijk. In dat geval moet het vlees gesteriliseerd, ingevroren of verkocht worden „onder ambtelijk toezicht". Dat is de zogenaamde verkoop over de vrijbank aan particulieren. Dik wijls kan een gedeelte van het afgekeur de vlees nog dienst doen als voeding van dieren in dierentuinen of circussen, doch het meeste gaat naar de destruc tors. Vroeger werd afgekeurd vlees be graven, maar daardoor ontstonden dik wijls zeer gevaarlijke broedplaatsen voor allerhande ziektekiemen, ook al werd er ongebluste kalk over gegooid. De des tructors echter vernietigen alle schade lijke bacillen falikant, maar leveren toch weer een meelsoort op, welke als kip pen- en varkensvoer goede diensten doet. Zo wordt dagelijks gewerkt voor de ge zondheid van het publiek, dat zich meest al van deze bescherming nauwelijks be wust is. En, waarom ook? De mens eet om (lang) te leven. Hij vindt dat even vanzelfsprekend als het feit, dat de sla ger hem produkten levert, daarbij hij gezond blijft. England verloor Amerika aan de thee. In 1285 is er eens een Chinese minister van Financiën geweest, die het veld moest ruimen, omdat hij een te hoge be lasting op thee wilde heffen. Dat zal weinigen wellicht overtuigen van de be langrijke rol, die de thee heeft gespeeld in de geschiedenis der mensheid. Veel markanter echter en van aanzien lijk recenter datum is het feit, dat de thee Engeland beroofd heeft van een be langrijke kolonie, die tegenwoordig alge meen bekend staat als de Verenigde Staten van Amerika. In het kort samengevat zit dat aldus: In de tweede helft van de 18e eeuw was de Britse schatkist niet bijzonder welge vuld. George III had daar echter een remedie voor: hij belastte alle goederen voor de Amerikaanse koloniën met een nogal fikse belasting. Het verzet, dat echter van de overzijde van de oceaan oprees, was dusdanig fel, dat men schie lijk deze zware druk liet vallen, dit ech ter met uitzondering van die op de thee. Het waren de Hollanders, die in deze si tuatie grote winsten verborgen zagen, die zich schielijk gingen specialiseren in smokkelhandel met thee naar Amerika, welks invoer offcieel door het Engelse koninkrijk gemonopoliseerd was. Ameri kaanse kooplieden namen fluks dit avontuurlijk voorbeeld over en geza menlijk slaagde men erin de markt ruime- lijk te bevoorraden zonder dat de schat kist van George III er noemenswaardig door gesprekt werd. Dit vreemde spel van schijn en werke lijkheid duurde 3 volle jaren. Toen ging men in Londen inzien, dat alles nu niet bepaald verliep zoals een pretentieus kanselier van de schatkist zich dat eigen lijk gedroomd had. Er zat niets anders op dan te trachten het roer zodanig om te gooien en de verloren gegane mark weer te herove ren. De meest geschikte niclnhode daartoe scheen een aanbod van Engelse thee, ver onder de geldende prijs. Eco nomisch mocht dit misschien vernuftig bedacht zijn, men had echter danig bui ten de waard, in casu de nationalisti sche Amerikanen, gerekend. Deze zagen hun met durf en zorg opgebouwde eigen theehandel bedreigd met als gevolg dat ze de 3 schepen, die vanuit het Britse moedereiland met 342 kisten thee de ha ven van Boston binnenvoeren, eigen handig te lijf gingen en de kostbare la ding het water in smeten. Deze theeslag leidde de Amerikaanse vrijheidsoorlog in, die in 1783 leiden zou tot erkenning van Amerika's zelfstandigheid.

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 2