SarfpocrisWeelfNad ddtl predikbeurten Epilepsie bestrijding. Softball. Honkbal. Postduivennieuws. R.K. Jeugdzorg. Chr. Vrouwenbond. STATION. DORP. Steunt dezo collecte R.K. Kerkf Santpoort ZONDAGSDIENST ARTSEN TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. Bc'Lfln CRUM€ Beu De Poëzie van het Theedrinken. Wijziging Buslichting. 29e Jaargang no 21 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 Vrijdag 30 mei 1958 Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 MYSTERIEUZE KRACHTEN. Dat er inderdaad zo iets als „mysterieu ze krachten in de sport" bestaat, daar mede werden de toeschouwers bij de wedstrijd Stormvogels-Limburgia zondag j.l. nog weer eens geconfronteerd. Zoals bekend mag heten, hadden de Limbur gers zulks wel zeer in tegenstelling met de IJmuidenaren geen enkel be lang bij het winnen van deze ontmoeting, maar de zuiderlingen kwamen met het vaste voornemen in het veld hun spor tieve plicht te doen en speelden, dat de vonken er van afvlogen en alsof er voor hen, inplaats van voor de IJmuider blauwhemden, een kampioenschap te be halen viel. Het gevolg van deze vastbe slotenheid en van het daarvan weer het gevolg zijnde bekende zuidelijke en- thoesisme was, dat de IJmuider-voor- hoede betrekkelijk maar weinig doelrijpe kansen kreeg. Daarvoor zorgde in hoofd zaak het verdedigingstrio Moonen, Ste- phan en Habets. En kwam er al eens een draaglijk schot van de voeten van de Stormvogels-aanvallers dan stond doel man Jacobs steeds op die plaats, waar hij volgens de IJmuider supporters juist niet had moeten staan. Nu moésten de Stormvogels deze wed strijd winnen, wilden zij bij een even tuele nederlaag van Scheveningen Holland Sport tegen De Volewijckers nog met een gelijk aantal winstpunten, als de S.H.S.'ers reeds bezaten, eindigen. Het ligt dus voor de hand, dat de IJmui der gezichten in de rust niet vrolijk ston den, aangezien de stand nog steeds 0 0 was. Doch het zou nog erger worden: Na de rust wisten de Limburgers een 20 voorsprong te bewerkstelligen en deze voorsprong bleef gehandhaafd tot 12 minuten voor het einde. Niets zou nu natuurlijker geweest zijn dan dat de Stormvogels, gedemoraliseerd, het hoofd in de schoot zouden hebben gelegd en Limburgia er desnoods nog één of meer doelpunten bij gescoord zou hebben. Het tegengestelde was echter juist het geval. De IJmuidenaren drongen steeds fanatie ker op onder het motto „alles of niets" ze helemaal niet meer te houden. Eén en toen het eenmaal 21 stond waren minuut later stond het reeds 22 en wat zich daarna in het Schoonenberg- strijdperk afspeelde, moet men eigenlijk met eigen ogen gezien hebben, want geen pen is in staat om dit op de juiste wijze te beschrijven. De IJmuider aan vallers, die zo juist nog, zoals dat dan in de wedstrijdverslagen vermeld wordt, niet tegen de Limburgse verdediging waren opgewassen, kwamen als een vloedgolf opzetten en de zuidelijke ver dedigers Moonen, Stephan en Habets incluis die gedurende ruim vijf kwar tier heer en meester van het terrein wa ren geweest, gingen finaal door de knieën. Ze leken geheel uitgespeeld, ter wijl de Stormvogels-voorhoedespelers, schijnbaar zo fris als een hoentje, de ene aanval na de andere lanceerden, zich zeker nog drie a vier doelrijpe kansen wisten te scheppen, waarvan zij er ech ter waarschijnlijk door een al te grote ijver slechts één wisten te benutten, hetgeen echter juist voldoende was om de schijnbaar verloren wedstrijd toch nog met 32 te winnen. En nu vragen we ons af, wat is het toch geweest, dat de IJmuider ploeg in die laatste 12 minuten van de wedstrijd zulk een bezieling heeft geschonken? En waar aan is het toe te schrijven, dat de Lim burgse verdedigers, die in vier-vijfde deel van de speeltijd van geen wijken en (of) vermoeidheid schenen te weten en zich heer en meester op hun speelhelft ge toond hadden, in die laatste twaalf minu ten in een soort van paniekstemming ge raakten en daardoor de ene blunder op de andere stapelden? Het is o.a. wijlen Joris van den Berg, de bekende sportjournalist, geweest, die in zijn boek „Mysterieuze krachten in de Sport" gewezen heeft op de geheimzin nige invloeden, die hun stempel kunnen drukken op de prestaties van de sport man en ook in „Temidden der kampioe nen" laat hij duidelijk uitkomen, hoe Moeskops prestaties „ups en downs" ver toonden door invloeden, die schijnbaar niets met de spieren n en met de race fiets van deze fameuze Nederlandse sprinter hadden te maken. Mede door lezing van Van den Bergs boeken was het al lang onze overtuiging, dat we zeiden het reeds in de aanvang zo iets als „mysterieuze krachten in de sport" bestaat. Na de wedstrijd Storm vogelsLimburgia zijn we nog weer in deze overtuiging gesterkt! We hebben in deze sportkolommen al eens meer gewezen op het feit, dat niet tegenstaande het aantal ernstige overtre dingen op de voetbalvelden jaarlijks toe neemt, de strafcommissie van de K.N.V.B. o.i. een veel te soepele houding aanneemt. In deze mening werden we bij het lezen van 't laatste nummer van de Off. Me dedelingen van de K.N.V.B. nog weer versterkt. We lazen daarin dan, dat een speler van Bloemendaal het volgende op zijn geweten had: wegens bij her haling op de hielen trappen van de scheidsrechter, pogen deze te laten val len, alsmede pogen met hem te gaan vechten na afloop van de wedstrijd." We zouden zo zeggen: ,,'t Moet nu toch niet gekker worden." Desondanks werd deze delinquent, die toch echt niet op een voetbalveld thuis hoort, slechts ge schorst van 25 april 1958 tot 15 augustus 1958, dus voor een tijdvak, waarin prak tisch toch haast niet meer gevoetbald wordt. Een speler voor Rood Geel werd nog meer ten laste gelegd. Over hem lazen we: wegens gevaarlijk en hard spel, met woorden bedreigen van een tegenstander, met woorden beledigen en verdachtmaken van de scheidsrechter, in eerste instantie weigeren het speelveld te verlaten, met woorden bedreigen van de scheidsrechter, pogen deze te lijf te gaan en hem opnieuw met woorden beledigen tijdens de wedstrijd en hem met woorden bedreigen na afloop." Inderdaad bezorgde deze waslijst de de linquent een langere schorsing - dan zijn voorganger, nl. van 22 april 1958 tot 1 januari 1959, maar we zijn van mening, dat ook deze schorsing in geen verhou ding staat tot wat deze „sportman" mis dreven heeft. In Santpoort blijkt nogal belangstelling te bestaan voor softball. Zoals bekend, lijkt het softball veel op honkbal, met dit verschil, dat het niet door mannen, doch door vrouwen wordt gespeeld. Deze ideale zomersport is ook aan te bevelen voor damesleden van hockey- en korf balverenigingen, die er prijs op stellen ook des zomers hun spieren te stalen. De S.V. „Terrasvogels" nu is bereid, om naast het honkbal, ook gelegenheid te geven tot het beoefenen van softbal. Voorwaarde is evenwel, dat zich hier voor voldoende dames opgeven, die be reid zijn hieraan leiding te geven. Lief hebsters van deze sport worden verzocht zich op te geven bij ondergetekende. A. H. Disselhöter Jr., Kluijstenslaan 11, tel. 7027. Voorzitter S.V. „Terrasvogels". De negentallen van Terrasvogels hebben het slaghout weer duchtig geroerd; het eerste bond een door invallers gehandi capt H.C.K. 3 met 212 aan z'n zege kar en het tweede won met bijna dezelfde cijfers, nl. 213, van plaatsgenoot Vel- sen dat met zeven man was verschenen. Jan Pellemans was in de wedstrijd tegen H.C.K. met drie honkslagen weer de bes te slagman. De uitslagen van de junioren waren: Terrasvogels aR.C.H. b: 330 S.C. Haarlem bTerrasvogels a: 74 (gestaakt wegens de invallende duister nis). Het programma voor dit weekeinde luidt; Zondag 1 juni (2 uur): H.C.K. 5Terrasvogels 2 Zondag 1 juni (10 uur): Terrasvogels 1D.I.O. 1 (Op Schoonenberg) „DE LUCHTPOST". Zondag 25 mei werd de wedvlucht ge houden vanaf Chauny (Fr.), afstand on geveer 335 km. De duiven werden om 6.30 uur gelost met kalme Z.W. wind. De eerste duif bereikte om 10.40 uur haar hok. (d.i. 1356 m. per minuut). Totale uitslag: T. H. v. Zwieten 1 - 3 - 9 - 12 - 21; G. Brouwer 2; P. Koning 4 - 16; W. Dek kers 5 - 10; H. Bakker 6 - 8; A. Hols 11 - 20; K. Bouwer 13; G. Bierman 14 - 22; R. Rutte 15 - 17 - 18; N. v. Duyn 18 - 23. P. van Zijl 7. Postduivenvereniging „SNELLE WIEKEN". Wedvlucht gehouden op zondag 25 mei vanaf Chauny (Fr.) afstand ongeveer 330 km. Lossing der duiven had om 6.30 uur plaats. De eerste duif kwam om 10.42.44 uur op haar hok. Totale uitslag is als volgt: C. Kosthouwer 1 - 7 - 13 - 33; P. Roze- meyer 2 - 17 - 28 - 31; A. Coesel 3; C. Koks 4 - 6; A. Tabernal 5 - 11 - 20; E. Gorter 8; H. Koks 9 - 12; J. Molenkamp 10; J. Hoogzaad 14 - 16 - 19 - 21 - 22 - 26 - 30; J. Dekker 15; M. Janssen 18; H. Handgraaf 23; B. Jenninga 24; A. Ter- voost 25 - 27; A. Baak 29; Andriesma 32. A.H.O.J. Allen helpen onze jeugd. Ja, geachte spaarsters en allen die het willen wor- I den, blijf ons jeugdwerk steunen door het i sparen van emmertjes. De jeugdbeweging j met haar ontspanning, vorming en va- 1 kanties voor onze jeugd, vraagt steeds I weer opnieuw veel geld. „Emmertjes" j sparen betekent immers ook ons financi eel steunen. Wanneer u nog volgeplakte spaarkaarten hebt liggen (losse emmer tjes is natuurlijk ook goed), wilt u dan zo vriendelijk zijn deze alsnog bij on dergetekende in te leveren? Wij krijgen nl. voor 5 volle spaarkaarten, die deze maand bij de Maatschappij binnenkomen, een wastang of waslepel gratis toegezon den; deze worden door ons dan weer gratis afgestaan aan de trouwe spaar- sers, klein of groot. Ook hebben wij aan de „emmertjes-aktie" een eigen attraktie vastgekoppeld en wel deze. Elke 25ste die een volle spaarkaart of 60 losse em mertjes inlevert, ontvangt van ons een fles heerlijke wijn. Een attraktie die het zeker doen zal. Mogen wij weer op een flink aantal emmertjes rekenen? Bij voor baat onze dank. D. DAM. De maandelijkse ledenbijeenkomst van de N.C.V.B., afd. Santpoort-Station, is vast gesteld op maandag 2 juni a.s., 's avonds om 8 uur in gebouw „de Toorts", Duin weg 34, Santpoort-Station. Mejuffrouw Hendrika Tol te Vlaardin- gen hoopt dan te spreken over het on derwerp: „Geestelijk leven in Amerika", met filmstrips. Belangstellenden hartelijk welkom. De maandelijkse ledenbijeenkomst van de afdeling Santpoort-dorp N.C.V.B. is vastgesteld op maandag 2 juni a.s. des avonds 8 uur in de Pniel-Kapel, Pastorie- weg 1 De heer Roelof Klein, kunstschilder te Santpoort, hoopt dan te spreken over: Christelijke kunstbeleving. De leden worden gaarne opgewekt deze interessante avond bij te wonen. Ook be langstellenden zijn hartelijk welkom. Een alom verbreide ziekte: één op elke 200 mensen lijdt hieraan, vijftigduizend in Nederland. In drie vormen openbaart zich de epilep sie (z.g. vallende ziekte); „Petit Mal" (de kleine aanval); een kort bewustzijnsverlies: het meest voorkomend bij kinderen, soms wel 10100 keer per dag. Psychische aanvallen: De patiënt weet niet precies wat er om hem heen gebeurt en is als in een „droomtoestand". „Grand Mal" (de grote aanval); een plotseling bewustzijnsverlies met heftige spiertrekkingen: de bekende „toeval". Wat doen de artsen: Met de nieuwste medicijnen, met diëet- behandeling of met operatieve behande ling kunnen vele patiënten voor het nor male leven, als hoofd- en handwerkers behouden worden. In eigen scholen en werkplaatsen gaat tijdens de behande ling opleiding en werk verder. Voor de minder ernstige of ontslagen patiënten geven o.m. de consultatiebureaux hulp en raad, de nazorb in ruimste zin be hartigt hun welzijn. Patiënten van alle gezindten vinden in „Meer en Bosch" te Heemstede en „Serepta" te Haarlem hulp en bijstand. De gespecialiseerde art sen en verplegenden, uitgerust met de modernste hulpmiddelen der medische we tenschap, doen wat zij kunnen. De Christelijke Vereniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekte bestrijdt reeds 70 jaren- actief de volks ziekte epilepsie. Voor nader onderzoek en behandeling is de modern ingerichte kliniek in Heemste de uitgerust met de nieuwste instrumen ten, afdelingen voor dieet-kuren, enz. Langdurige verpleging vindt plaats in „Meer en Bosch" te Heemstede en ,Sa- repta" te Haarlem; duizenden lijders van alle gezindten vonden hier in de loop van ruim zeventig jaar verpleging en arbeid. Consultatiebureaux te Apeldoorn, Heem stede, Leeuwarden en Rotterdam geven de zieken gratis hulp en raad. De nazorgdienst behartigt de belangen der genezen of als voldoende hersteld ontslagen patiënten, zowel medisch als sociaal. „De Macht van het Kleine", de organi satie van meer dan 220.000 leden, die belangeloos een groot deel van de strijd tegen de epilepsie financieel steunt. Post rekening no. 34781 t.n.v. „De Macht van het Kleine", Haarlem. Collecte in de week van 9 tot en met 14 juni. Aanmelden collectanten bij mej. Rullman, Wüstelaan 47 en mevr. Roodenberg, W. de Zwijgerlaan 6. Zondag 1 Juni De H. H. Missen zijn te 6.45, 8 uur en 11.15. Te half 10 Hoogmis. 7 uur lof. Maandag 2 Juni, 7 uur Gez. H. Mis Te 7.15 uur Maria Garde I 8 uur Maria Congregatie II dames Dinsdag 3 Juni 7.15 Maria Garde II 8 uur Maria Congregatie I Jongevrouw. Woensdag 4 Juni 7.15 uur H. Familie Jeugdafdeling Donderdag 5 Juni H. Sacramentsdag H.H. Missen te half 7, 7 uur Gez. H. Mis 8 uur, Te half 8 Lof, Te 8 uur H. Familie Heren. Vrijdag 6 Juni Eerste Vrijdag van de maand. H.H. Missen te half 7, 7 uur Gez. H. Mis, 8 uur. Half 8 Lof. Zaterdag 7 Juni te 10 uur plechtige Gez. Huwelijksmis voor het bruidspaar Bekkers-Peerboom. Te half 8 Broederschapslof PH. HASELAGER, Hoofdstraat 153 Telefoon 8570 APOTHEKEN Apotheek de Wilde Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp Telefoon K 25608284 Bloemendaalse Apotheek Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal Telefoon K 250022181 Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar ook voor ziekenvervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamostraat 4 T€L€fOonnum/n€RS) POLITIE BUREAU SANTPOORT Hoofdstraat 150, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 25506444 Bij brand 02550 6400 Let er morgen eens op, hoe AUTOMOBILISTEN „automa tisch", zonder er verder bij na te denken, meegaan met een voorrijder die gaat inhalen. „Kleven" noemt men dat. Ook dat is onvoorzichtig rijden, want tien tegen één, dat uit gestapte passagiers de rijweg zullen oversteken! Maar.... U zult ook tot de ontdekking komen, dat niet iedere automobilist zo onvoorzichtig rijdt. Voorzichtigheid geeft meer veilig heid. ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 9.30 en 5 uur ds de Kluis Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) 10 dienst en 3 uur ds Lok, IJmuiden Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) 13.20 en 4 uur ds J. C. Maris Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 19.30 uur ds J. P. Jacobszoon Avonddiens t Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur ds J. F. Kruyt, den Haag Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driebuis 9.30 uur ds J. A. Roskam Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaarnberg" 10.30 uur ds J. P. Jacobszoon Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds D. ter Steege 19 uur ds Job. Bronsgeest, Haarlem Adventskerk (Ziekenhuiskerk) 10 uur ds J. O. Norel, Bloemendaal Blanke theekoppen genieten de voorkeur. De ware synthese van thee en poëzie treffen we nergens beter en zuiverder aan, dan in het moederland China. Dat is begrijpelijk; geen sterveling kan een pas geboren èn een allang tot volle was dom gegroeid kind zuiverder en lieflijker bezingen dan de bloedeigen moeder. China moet ruim 2000 jaar vóór het be gin van onze jaartelling thee en thee drinken gekend hebben. Mede als bewijs daarvoor gelden overgebleven delen van theeserviezen, die oorspronkelijk beston den uit ongeglazuurd bruin of rood ge tint aardewerk. Het beroemde Chinese porcelein, dat een nimmer geïmiteerde blankheid, (hetgeen iets anders is dan witheid!) bezit, stamt eerst uit de negen de eeuw na Chr. Lu Yu, de eerste grote thee-literator, be schouwde blauw als de beste kleur voor een theeservies omdat de groenige tint van de thee zelve daardoor beter tot haar recht kwam. In de Sung-periode dwaalde men tot in de kontreien van donkerbruin en blauwzwart aardewerk. Thee heeft overigens ook een kleur van zichzelf: bruin, zegt de mens die van zijn thee houdt. Die kleur is wezenlijk bij dragend tot de geur, omdat we bij een zintuiglijke handeling, wat het drinken is, nooit één enkel maar altijd meerdere zintuigen inschakelen: hier de smaak, het gezicht en de reuk. De kleur komt het best tot haar recht in een romig blanke kop, zonder fratsen en tierelantijnen. En omdat men, als het tenminste goed is, thee minder moet drinken dan wel ge nieten, past het ze te savoureren in een fijn in de hand liggende kop, licht en uit gebalanceerd, zonder een eigen opdrin gerige karakteristiek, maar dienstbaar ge maakt aan de inhoud. Aan deze veel eisendheid voldoet slechts één materiaal: porcelein. Thee drinken dient mede, naar Tien Yi- hing zei, om het lawaai van de wereld te vergeten. Onze wereld is te gehaast om aan de thee en het theedrinken die minuscule zorg te besteden als de Ja panners doen. Doch beseffen we, als con- solatie, dat vijf minuten, mits goed be steed, een ganse dag zorg en bedrukking kunnen neutraliseren. Ie lichting 06.00 uur (maandags en daags na een feestdag niet) 2e lichting 11.00 uur 3e lichting 15.00 uur 4c lichting 18.00 uur x) 5e lichting 19.15 uur (alleen bus bijkan toor aan de Vinkenbaan) 1). 's-zaterdags niet. De 4e en 5e lichting geeft aansluiting op de nachtposttreinen. Op zon- en feestdagen worden alle brie venbussen alleen om 23.15 uur gelicht.

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1