SariponfeWeeHiIad Bij het heengaan van dokter De Groot. Het concours van het Fanfarecorps „Wilhelmina'. EXAMENS. Sportavond. Chr. Sportver. ,,Fit Postduivenberichten R.K. Jeugdzorg werk. Ds M. W. J. C. de Kluis 25 jaar predikant. BOEKBESPREKING. 9e Jaargang no 16 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaau 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 Vrijdag 4 Juli 1958 Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Eerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 de namiddag van dinsdag 24 juni j.l. dokter De Groot na een ziekeed, waar in hij zelf wist, dat opstaan niet meer agelijk was, van de zijnen heengegaan vrijdag d.a.v. is zijn stoffelijk over- hot volgens zijn wens in alle stilte in het crematorium te Driehuis-Wes- •veld verast. Te zijn er van overtuigd, dat het ver men van de tijding van zijn verschei- :n, ondanks het feit, dat doktér De root nu alweer bijna een vijftal jaren intpoort verwisseld heeft voor Assen, n oud-patiënten diep geschokt zal heb- n, want al zullen zij het hopelijk met in nieuwe huisarts goed getroffen heb- n, voor hun oude dokter, die zoveel lief leed met hen en de hunnen heeft mee maakt in de meer dan 50 jaren, dat hij rst bij hun ouders en later bij hen zelf en mogelijk zelfs bij hun kinderen m huis kwam, bleef altijd een goed aatsje in hun harten gereserveerd. Nant u was niet alleen onze dokter, oor de jaren werd u ons een vriend", chtte onze plaatsgenote, mevr. van 'armerdam-Weeren bij het afscheid van >kter en mevr. De Groot in december 153 en we zijn er van overtuigd, dat le oud-patiënten deze uitspraak van jnser harte zullen onderschrijven, n in meer prozaïsche, maar daarom niet minder diep uit het hart komende :woordingen, zei Mr. L. Vorstman het 1952 in zijn kwaliteit van voorzitter an „Santpoorts Bloei" op de receptie r gelegenheid van het gouden nmbtsju- leum van onze dokter: „Vijftig jaar akter geweest... 't lijkt zo simpel, im- ers God gat U gedurende die tijd nu mmaal sterkte van lichaam en geest! laar wat zeker niet vanzelfsprekend u gebruikte Gods talenten op de riste wijze! En nog steeds hebt u de wa- mrusting aan, terwijl anderen van uw eftijd reeds jarenlang genieten van de igeningen der sociale voorzieningen, elen hebben geprofiteerd van uw grote aven van hart en verstand. Ja, ook van v hart! Hocvele malen hebt gij men- i, voor wie de ure was aangebroken, zijii hun ziel aan hun Schepper moes- i teruggeven, niet getroost alleen al or uw hand op het klamme voorhoofd leggen. Uw offervaardigheid, uw uw, uw toewijding, we vatten dit alles zamen in „dienen", in „liefde tot de ïnmens". En Pastoor Goossens on- •streepte deze woorden door o.m. te vagen van: „Zieke mensen hebben t alleen behoefte aan medicijnen, maar c aan troost. U gaf die troost en daar- wint ge het van de knapste specialist, leefde mee met uw patiënten, u maakte i uw beroep een levensideaal en ver- nd de kunst van zelfverloochening...". deze hoge opvatting van zijn beroep het geweest, dat hij zoveel voor zijn :iënten heeft kunnen zijn, dat hij er t tegen op zag 's avonds nog even bij i patiënt aan te lopen, niet omdat zijn dische kunde hier nog baten kon, maar ren om door zijn komst de lijder mo- ijk een rustige nacht te bezorgen. hoge opvatting was ook de reden, arom hij bij „nacht en ontij" voor zijn :iënten klaar stond, ondanks het feit, de dag-praktijk door zijn uitgebreid- d het uiterste van hem vergde. En der zijn oud-patiënten zullen er onge- ijfeld ook nog velen zijn, die zich -inneren, dat zij meer dan eens- vóór of het officiële spreekuur even bij de MEMORIAM DOKTER GROOT. ijdag 27 juni 1.1. is dokter A. de Groot alle stilte gecremeerd. Dit was de ns van deze goede man, die meer dan ftig jaar zijn leven in dienst gesteld eft van Santpoort. echts de naaste familie en enkele in- me vrienden konden hierbij tegen- iordig zijn en in al zijn eenvoud was afscheid van deze mens indrukw^k- nd. )okter de Groot", hoevele jaren is am een begrip geweest in San vooral de ouderen onder ons het vernemen van zijn dood nog eens der de indruk geweest zijn van de gro- gaven van hart en geest van deze :eer minnelijke man. ;t is niet meer nodig verder te licriif- ren aan al datgene wat dokter root voor Santpoort heeft gedaan, ma; zijn verscheiden moge nog eens ge- igd worden van onze diepe dankbaar id en oprechte hoogachting, die, :on- r uitzondering, altijd heeft bestaan voor -ze goede vriend. oën ik heel kort geleden het voorrecht id dokter de Groot nog eens in Asseii bezoeken, zei hij mij diepgeroerd te jn voor de grote aanhankelijkheid en >or alles wat vooral de oudere Santé sorters voor hem hebben gedaan en ijde te zijn, dat hij meer dan een halve :uw dokter in Santpoort mocht zijn Dit as typisch dokter de Groot, die ook, aor de kleinste attenties, die hem werden rboden, innig dankbaar kon zijn. n zo blijven dan de herinneringen aan ;ze goede vriend en moge dan binnen- art de „Dokter de Grootlaan" een blijaS dokter aanwipten, om hem zoals zij zich later mogelijk realiseerden te con sulteren voor een geval, dat best even had kunnen wachten en toch niet lelijk werden aangekeken... Voor dokter De Groot was dit alles, waarvoor men hem bij diverse gelegen heden zo spontaan hulde bracht, heel ge woon. Zeide hij op zijn afscheidsreceptie in zijn dankwoord niet: „Ik begrijp dit alles niet, ik heb gewoon gewerkt". „Kijk", schreven wij toen in deze ko lommen, zó was onze dokter De Groot! Maar wij zeggen: „Jawel, gewóón ge werkt! Doch dan toch zeker met een overgave en een toewijding, die lang niet iedereen in zijn dagelijks leven ten toon spreidt". ,,Zijn leven was dienenr Dat Santpoort zijn met zijn patiënten zo meelevende dokter gaarne mócht, heeft het getoond bij zijn zilveren en gouden jubileum en bij zijn afscheid. Op sponta ne en vaak ontroerende wijze bracht men de dorpsdokter bij uitnemendheid hulde en dank en de betraande ogen en de en kele gestamelde woorden bij het afscheid waren het onomstotelijk bewijs, dat dokter in het leven van die velen iets betekend had Dokter De Groot heeft node van Sant poort afscheid genomen. Hij hield van onze plaats en haar inwoners en van het natuurschoon. Zo schreef hij ons nu ruim een jaar geleden: „En nu ik van Sant poort weg ben, lijkt het wel, of ik steeds nóg meer besef, het schitterende wonen daar, mijn mooie werkkring, de hartelijk heid van de patiënten en de mooie na tuur: „Ik heb wèl in een bevoorrechte positie verkeerd!" In volle vrede heeft dokter De Groot dinsdag 24 juni afscheid van dit aardse leven genomen. Hoewel Assen dichter bij het Dierense crematorium gelegen is dan bij dat van Driehuis-Westerveld, was het toch zijn wens, dat zijn stoffelijk over schot in deze laatste plaats gecremeerd zou worden, dicht bij het dorp dus, dat hem zo lief was geweest. Alleen, hij wenste, dat zijn crematie in alle stilte zou plaats vinden. En die wens moest ge ëerbiedigd worden Hij ruste in vrede, onze oude dokter! Wij zijn oud-patiënten zullen hem nimmer vergeten... Br. vende herinnering zijn aan deze erebur ger van de gemeente Velsen, die meer dan vijftig jaar heel veel voor Sant poort heeft gedaan. Onze grote sympathie zal ook blijven uit gaan naar zijn hooggeachte echtgenote, mevrouw de Groot-Schotman, die altijd haar man tot grote steun is geweest en voor wie, evenals voor haar kinderen, de oprechte sympathie onverminderd zal blijven. Moge deze enkele gedachten aan een groot vriend van Santpoort de gevoelens vertolken van de Santpoortse ingezete nen en van zijn dankbare oud-patiënten in het bijzonder. Santpoort, 30 juni 1958. M. B. In alle stilte is een grote vriend van Santpoort van ons heengegaan. Niet al leen zijn kennis, maar ook zijn hart had hij aan Santpoort en diens bewoners ver pand. A! misten wij helaas zijn markante figuur al sinds enkele jaren, dan wisten wij toch dat hij piet zijn gedachten noq hier leefde. Zijn allerlaatste pennenvruchten hebben eveneens nog wel bewezen hoe intens zijn leven was vergroeid met Santpoort en de vele vrienden die hij in zijn rijke gezegende leven heeft gemaakt. vVant dit leven was rijk en gezegend door de arbeid, die hij hier als jeugdige pionier huisarts begonnen, wist te ma ken tot een leven van intense arbeid voor de mensheid. Alle kinderziekten, zowel letterlijk als figuurlijk hebben bijgedragen om zijn loopbaan te maken tot een der meest bevoorrechte. Veel leed heeft hij in zijn langdurige praktijk als dokter bij vele kunnen ver zachten, niet door zijn medische kennis alleen, maar bovenal door zijn geestes gaven en liefde voor anderen, waarbij hij zich gesterkt wist door zijn lieve echtgenote. Beide hebben zij de kroon des levens moge beleven in een gezegend gezin. Dit moge hen tot troost strekken bij dit, afscheid. In Santpoort zal men hem niet vergeten. Hij ruste in vrede. C. Spoor, Santpoort. Voor het toelatingsexamen van het Mar- nix-Lyceum te Haarlem zijn geslaagd: Wibo de Boer, Nel Boerman, Rein van Dijk, Anneke v. Eijk, Meine Femhout, Sjoerd Folkers, Wim Klut, Jan van der Linden, Tako van Popta, Loes van Ron gen, Jan Tanja en Tineke Wijnveen en voor het Lorentz-Lyceum Tineke de Vries; allen leerlingen van de School met de Bijbel. Wilt u zich een avond ontspannen? Kom dan de sportavond bezoeken, welke de gereformeerde jeugd organiseert ten bate van het te bouwen jeugdhuis. Een goed doel, daarom alleen al kunt u niet wegblijven. Wat er geboden wordt? Voetballen, volley-ballen, judo en nog meer. Een zeer gevarieerd programma, waarin ook het luchtige element niet is overgeslagen. Het bij uitstek hiervoor geschikte terrein in Jaghtlust, het mooie duin van het provinciaal-ziekenhuis, dat spontaan voor dit doel werd afgestaan, is de plaats waar u donderdag 10 juli zult kunnen genieten van sport en spel. Om 7 uur precies zal het bruine monster aan het rollen worden gebracht. Wij zullen niet verklappen wat u precies allemaal te wachten staat, maar, dat u plezier zult hebben staat vast. 11 Op zaterdag 28 juni j.l. heeft de Chr. Sportver. „Fit" weer deelgenomen aan de adspirantenwedstrijden in Amsterdam, welke jaarlijks door de kring Amsterdam en Omstreken van het N.C.G.V. georga niseerd worden. Zij heeft hierbij weer goede resultaten geboekt, welke vooral ook aan de leiding van de heer van Heiningen te danken zijn. Op deze adspirantendag waren een 1500 deelnemers. De prijzen, welke „Fit" mocht behalen zijn de volgende: groep meisjes 1416 jaar een leen een 2e prijs. groep jongens 1416 jaar een 3e prijs, groep meisjes 913 jaar twee 2e en twee 3e prijzen, groep jongens 913 jaar een le prijs. „Fit" kan dan ook terugzien op een zeer geslaagde en prettige dag en wij hopen dat „Fit" ook in de toekomst vele suc cessen zal mogen behalen. POSTDUIVENVER. „DE LUCHTPOST". Uitslag wedvlucht vanaf Chauney, af stand 335 km. De duiven werden om 6.45 uur in vrijheid gesteld. Daar het nogal mistig weer was, duurde het bijna 2 uur voordat het concours afgelopen was. De eerste duif werd om 12.26 uur geklokt. Totale uitslag: G. Breiman 1-8-15; Th. v. Zwieten 2-9- 12; G. Brouwer 3-6; P. v. Zijl 4-10; H. Bakker 5-7-13; F. Waasdorp 11; R. Rutte 14. A.H.O.J. Reeds eerder hebben wij u laten weten, dat wij voor iedere 25ste volle spaar kaart die bij ons binnenkomt, een fles wijn beschikbaar stellen. Twee winnaars staan er reeds geboekt en hebben een fles wijn van ons in ontvangst moge ne men, n.l. de fam. Kops a. d. Hoofdstraat, de fam. Blom a.d. Hagelingerweg. We stomen nu op naar de derde winnaar en het blijft alsnog voor ons en voor u een verrassing wie of het zal zijn. Blijf ons in ieder geval steunen door het sparen van „emmertjes". De door ons aan u toegezegde wastangen blijven vrij lang weg. Nog even geduld. Ik heb van de maatschappij bericht ontvangen dat er enige stagnatie in de aflevering is ge komen, omdat de fabriek die deze was tangen levert geen voorraad meer heeft en derhalve moet er eerst weer gefabri ceerd worden. Zodra de wastangen arri veren, krijgt u zo'n makkelijk „wapen" (voor de was!) thuisgestuurd. Ook voor allerlei andere vormen van bonnetjes, spaarzegels, letters etc. etc., houden wij ons gaarne aanbevolen. Alles heeft voor ons waarde. „Vele kleintjes maken één grote", een spreekwoord wat voor ons zeker nog van kracht is. D. Dam. Zaterdag en zondag vinden de laatste concoursdagen plaats in het Burg. Rij- kenspark. De deelnemende verenigingen zijn: Zaterdag 5 juli 1958 Jeugdcorps IJmuider Harmonie, IJmuiden, 3e afd. Harm. Wilhelmina, Buurmalsen, 2e afd. Fanf. Emos, Rotterdam, Uitmuntendheid F Concordia, Bergschenhoek, Tamboers. IJmuider Harmonie, (buiten Meded.), IJmuiden, Tamboers. Excelsior, Alblasserdam, Tamboers. Zondag 6 juli 1958 Crescendo, Spaarndam, 2e afd. Harmonie. Flarmonie, Stolwijk, 2e afd. Harmonie. Onderlinge Ooefening, Uitgeest, 2e afd. Harmonie. Excelsior, Zaandam, le afd. Fanfare. Excelsior, Beusichem, le afd. Harmonie. Soli Deo Gloria, Driehuis, le afd. Har monie. Kunst aan het Volk, Breda, le afd. Har monie. IJmuider Harmonie, IJmuiden, Uitmun tendheid H. Cecilia, Stampersgat, Uitmuntendheid H. Concordia, Oostzaan, Supr. afd. Fanf. Crescendo, Westzaan, Supr. afd. Fanf. Eensgezindheid, Wormer, Supr. afd. Fanf. De Herleving, Zwaag, Supr. afd. Fanf. Harmonie Paffrath, Bergisch Gladbach (Dsl.), Uitmuntendheid Harm. De Spaarnbazuin, Haarlem, Tamboers. Bergens Harmonie, Bergen, Tamboers. De Pionier, Gouda, Tamboers. Zaterdag 5 juli 1958. MARS- en TAMBOERWEDSTRIJD NIET in de Bloemendaalsestraatweg maar in de v. DalenlaanRusburglaan. 's Avonds 7.30 uur rondgang van de Drumband „Bato" door Santpoort-dorp, daarna de uitvoering in het Burg. Rij— kenspark. Zondag 6 juli 1958. MARS- en TAMBOERSWEDSTRIJD NIET in de Hoofdstraat maar in de Ter rasweg, vertrek NarcissenstraatTerras weg richting Burg. Enschedelaan. Op 6 juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat Ds. M. W. J. C. de Kluis, pre dikant der Gereformeerde Kerk, alhier, het predikambt aanvaardde. Hij diende de kerken van Diemen (6 juli 1933) en van Serooskerke-W (21 april 1940), waarna op 22 mei 1946 zijn be noeming volgde tot legerpredikant. Op 9 juli 1950 deed hij zijn intrede in de kerk van Santpoort. Naast zijn veelom vattende arbeid in de gemeente, welke 765 leden telt, vraagt de geestelijke ver zorging van een aantal patiënten in het Provinciaal Ziekenhuis, alhier, zijn aan dacht. Geen wonder, dat er grote dank baarheid is bij de gemeente voor alles wat Ds. de Kluis gedurende een achttal jaren in haar midden heeft gedaan. In een samenkomst welke op dinsdag avond, 8 juli a.s. aanvangende te 7.15 uur in de Gereformeerde Kerk aan de Burgemeester Enschedelaan zal worden gehouden, zal het jubileum van Ds. de Kluis worden herdacht. Na deze samen komst zal, aanvangende te 9 uur in ho tel „De Weijman" aan de Hoofdstraat een receptie worden gehouden. Ongetwij feld zal voor deze receptie uit de kring van eigen gemeente grote belangstelling bestaan en zullen er velen komen om do minee en mevrouw persoonlijk de hand te drukken. Daarnaast zal er op deze receptie ook ruimschoots gelegenheid zijn voor al degenen die, op welke wijze en in welk verband zij met Ds. de Kluis in aanraking kwamen, van hun belangstel ling en medeleven blijk te geven. Wie leest, verrijkt zijn geest." Over het goede nieuwe en oude kinder boek. Annie Surink-Groen, Wat Hanneke be leefde. Voor jongens en meisjes van 5-8 jaar. (Uitgave: Van Goor Zonen, Den Haag. Prijs 3,50). Goede schrijvers worden geboren en niet gemaakt. Voor kinderboeken zijn de grote auteurs dunner gezaaid en daarom is het zo verheugend als je weer eens een boek in handen krijgt van een schrijfster wierhaar 2e kinderboek nu zo juist het licht heeft gezien. Reeds eerder schreef zij „Annetje" (Uitgave de Tijdstroom). Jarengeleden geschreven, van veel goede critieken! En toch, laatst hoorde ik van een kennis, dat een boekhandel haar had gezegd het „na te zullen zien", maar het niet in voorraad had. Is het dat de uit gever geen propaganda genoeg er mee maakte, dat het de boekhandel ontgaan is? Maar hoe dan ook, het 2e boek van Annie Surink-Groen is nu bij een uitge ver met een speciaal kinderboekenfonds uitgekomen en staat dus onder voortdu rende aandacht van boekhandel en daar door ook weer publiek. Reeds in een vorige kinderboeken-be spreking noemde ik de namenvan de „geboren" kinderschrijvers en schrijfsters. Ik noemde Annie Surink-Groen er ook bij, maar toen kende ik alleen haar „An netje" nog maar. Nu las ik „Wat Han neke beleefde" en schuif haar graag nog enige plaatsjes naar voren. De sfeer van het echt-kinderlijke, dat is het eerste wat je bij het lezen treft. Kinderen voelen dit ook aan, vooral als het dan niet opzet telijk moraliserend is. Het voorbeeld zijn van de figuren van het boek dat is bet opvoedende. Dit kunnen alleen maar de geboren kinderschrijvers. Annie Su rink-Groen is van de moderne schrijf sters, dath één van de eersten van. ,Wat Hanneke beleefde" zijn de beleve nissen met 6 kaboutervriendjes: Wijzo, Zingo, Kruido, Kokko, Meestro en Dok- to. De namen zeggen wel genoeg om aan te tonen wat deze kabouters voor een rol spelen in het verhaal. De bedoeling van het boek, om dieren vrienden allemaal te zijn, is zo gewoon, alledaags lijkend, aangetoond. De van zelfsprekendheid straalt het verhaal uit. Maar is het niet zó, dat wat eigenlijk „zo vanzelfsprekend" hoort te zijn, juist vaak helemaal niet gebeurt? Op een zeer persoonlijke wijze is de schrijfster er in geslaagd het de kinderen te vertel len. Het valt niet op en toch is het er! Dat lijkt op „zwarte kunst", maar het is een grote kunst. En die verstaat Annie Surink-Groen zeker. De illustraties zijn wel aardig, maar dat zijn hoofdzakelijk de kaboutertjes zelf. De grotere platen zijn wat stijver, vooral de kinderfiguren doen wat houterig aan. Het is mij trouwens vaak opgevallen, dat uitgevers van kin derboeken weinig aandacht aan het uiterlijk van een kinderboek besteden. Artistiek uitgevoerde kinderboeken, zoals b.v. de „Gouden boekjes" van „de Be zige Bij", de Kinderbijbelverhalen van llitg. My. Ploegsma, de kinderboeken van Uitg. My. CJ Peet, die vallen op door hun bijzondere illustraties en uit voering. Boeken van bijzondere inhoud verdienen ook bijzondere verzorging van band en illustraties. Laat een boek hier door iets duurder worden, maar het oog wil ook wat. En als de inhoud van het boek het kind zindelijk leert denken, laat dan de uitvoering van het kinderboek het kind ook artistiek vormen. Opvoeding is dan pas compleet. Manfred Kyber. Als dieren spreken. Ne derlandse vertaling en bewerking K. H. R. Josseling de Jong. Illustraties Elze- Viëtor. (llitg.: L. J. Veen's Uitg. My, Amsterdam) Hoewel al langer geleden uitgegeven, wil ik dit boek weer eens naar voren halen. In de allereerste plaats, om als voorbeeld te stellen met wat ik hierbo ven schreef over de inhoud èn uiterlijke verzorging. Dit vindt u beiden. De band, de fijne gekleurde illustraties. Zelfs het omslag met de moderne letters, de flap goed, duidelijk, mooie letter aan alles is gedacht. Hulde uitgever, hopelijk doet uw voorbeeld volgen! „Als dieren spreken" is een boek dat ons groten ook nog ter lering en strekking kan zijn. Het is natuurlijk wel min of meer beschamend dat de beesten het ons nog leren moeten! Maar dat hebben wij verdiend omdat wij zo met onverstand verstandig zijn, het materiële bij ons de boventoon voert, wat tot concurrentie en haat aanleiding geeft. Nu moet het ge voelige van het dier ons aantonen, dat deze liefdeloze wereld alleen maar kan verdwijnen als het gevoel en hart wat meer de boventoon aan gaan geven. De fijne ironie welke u uit dit boek te gemoet straalt, de geestige wijze van be schrijven, het is een verkwikkend lezen alleen al. De 44 hoofdstukken van dit bijzondere boek naar inhoud beschrijven zou te lang zijn en heeft ook niet veel zin, want u moet dit boek kopen voor u zelf en voor uw kinderen. Wèl wil ik tot slot aan halen wat de uitgever van de auteur overnam om duidelijk te maken wat het wezenlijke van dit boek uitmaakt: „Die ren hebben evenals wij hun humor en hun tragiek. Tussen hen bestaan overeen komsten en wederkerige betrekkingen. De mensen geloven meestal, dat tussen hen en de dieren een afgrond ligt. Het gaat slechts om een wenteling van het rad des levens. Want allen zijn wij kinderen van één Eenheid. Om de natuur te kennen, moet men haar schepselen begrijpen. Om een schepsel te begrijpen, moet men in hem de broeder zien". L. Keja-Jambroes.

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1