SLIJTERIJ H. TH. VERHOEVEN rwpen en 8640 GEBR. HOP predikbeurtan f 18.75 K. Boonstra la.Ilu.il. Arend H.eym BOSSCHE BOLLEN J. SEEGERS flutostailing Santpoort Mag enkele nieuwe royale autoboxen ie iiuur aangek, in Santpoort-dorp. Ook zeer geschikt voor opslag goe deren. Adres Cremeriaan 24 felsioon 8062. CflEll. REINIGEN .DRIEHUIS' 10 pCt. KORTING Foto „Schutte A.BROEKMEULEM 1 lyidgenezing - jj j 4L& j AUTOVERHUUR „KEHNEMERHOF" U knutselt zelf geneesmiddel YACANTIE Ua&antievegeCitity 3i%iiidetiiei6.zaa(i In de week van 27 juli t.m. 2 augustus kunnen we niet horen en bezorgen. Verzoeke beleefd de volgende week extra te willen bestellen. De winkel blijft echter geopend. GEBROEDERS HOP Ctême SMUÓC ,°l?an Westen" an SLUIER!! H. KORTHOUWER A.s. woensdag H. J. P. HANDGRAAF Dameskapsalon de Geus-de Wilde JU. '"p.GJl SIGAREN „3tui& aan Een GOED rapport de auto- en motorrijschool Hagelingerweg 1 34 Tel.8930 TAXI Het voordeligste adres TAXI E.SJ.O. Boekbespreking. Bloemendaalsestraatweg 69 Santpoort-St. Telefoon 8767 Waarom zou u genoegen nemen met minder goed verzorgde ROOKARTIKELEN Ook uw adres: Speciaal Sigarenmagazijn een voortreffelijk stuk gebak vanaf f 1.50 Zaterdag weer de reeds bekende Vruchtengebakjes in grote verscheidenheid Banketbakkerij Kokerij Bloeirsendaalsestraatweg 68 De zaak met de specialiteiten Santpoort-St. Tel. 7675 Bloemendaalsestraatweg 94 Telefoon 8302 Santpoort-Station voor uw Gordon's Dry Gin Gordon's Orange Gin Captain Morgan Jamaica Rum Cherry Heering (Deense Likeur sCointreau Grand Marnier Bénédictine Vieille Cure Hoofdstraat 134 Telefoon S640 komen wij weer horen en bezorgen Voor al uw Schoonmaakartikelen en Esso Petroleum voor oliestook HAGELINGERWEG 12 TELEFOON 7S73 Goudse volvette Kaas iets belegen 500 gr f 1.29 Goudse volvette, jong 500 gr f 1.09 Prima Schouderham 150 gram f 0.79 Voor vakantie-trips Heroblikken kant en klaar per blik f 1.45 - f 1.60 groot blik f 1.85 - f 2.00 Nasi Goreng gr. blik f 2.10 Bami Goreng l/2 1. blik f 1.10 Vruchtenblokjes 250 g f 0.53 Bruidssuikers 250 g f 0.55 VERSE HENNEN-EIEREN 13 stuks voor slechts f !•- 10 drietjes f 1.49 Spaart de Enkabézegels elk vol boekje f 1.- Hoofdstraat 187 U wilt dat uw haar onberispelijk en prettig zit Wij hebben de juiste PermanentWave voor w van Dalenlaan 57 TELEFOON 8900 De Sigarenspecialist Hoofdstraat 196 Telefoon 8535 5?» H' Uw goed t.m. donderdag in ons bezit heeft U zaterdag weer thuis mits zelf gebracht en gehaald aan onze zaak DA COSTALAAN 2 Driehuis Telefoon 02550 - 6520 Aantrekkelijke prijzen o.a. Japonnen eenv. f 2.75 U belt wij komen Hoofdstraat 148 Tel. 8361 VERHOOGT UW OMZET door in Uw advertentie te zetten ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 9.30 en 5 uur ds de Kluis Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) dienst 10 en 3 uur ds Lok, IJmuiden Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) 10 uur ds J. C. Maris 4 uur ds J. C. Maris H. Avondmaal en Dankzegging Doopsgez, Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10.00 uur ds J. P. Jacobszoon I.K.O.R. uitzending Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, Geen dienst Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 9.30 uur ds J. A. Roskam Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw ,,Spaarnberg" Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds J. C. Sickesz, Overveen 19 uur ds E. Pot, Haarlem Adventskerk (Ziekenhuiskerk) v.m. 10 uur ds Van Willenswaard ZONDAG A.S. PH. HASELAGER, Hoofdstraat 153 Telefoon 8570 APOTHEKEN De Santpoortse Apotheek Bloemend, straatweg 145, Santpoort-St. Telefoon K 2560—8249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341, Overveen Telefoon K 250016760 dan een GOED Horloge gekocht bij t.o. Overbildtweg Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar ook voor ziekenvervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemaijsr, Surinamestraaf 4 H uidzuiverheid - Huidgezondheid Voelen en oksels fris door Purol-poedet „Wie goede boeken leest verfrist de geest". Jan P. Strijbos, "Svakbard"Zwerftocht langs de koele stranden van Spitsbergen. Verlucht met 145 foto's van de schrijver. Uitgave L. J. Veenus, Uitg. Mij., Am sterdam. Prijs 12,90. Onze bekende Jan Strijbos is in 1956 voor de 2e maal, nu met zijn vrouw, naar Spitsbergen teruggegaan omdat heimwee hem er heen trok. Zijn herin neringen aan het jaar 1938 kon hij maar niet kwijt, ondanks hij daar toen avon turen beleefde die hem bijna zijn leven hadden gekost. Maar de bijzondere eigen schoonheid, de ongereptheid van het poollandschap bleef hem fascineren 17 jaren lang. Toen kon hij het niet meer houden en voor de verdere bestudering van dit poollandschap, haar flora en na tuur ging hij met zijn vrouw naar de westkust van Spitsbergen in de Konings baai. Het land is met haar eilandenrijk tweemaal zo groot als Nederland. De enige menselijke bedrijvigheid is de exploitatie van een paar steenkolenmij nen. In de korte poolzomerperiode gaat de zon daar niet meer onder. Daarom één impossante bloemenweelde op de sneeuwvrij geworden toendra's. Dan de ontelbare vogels van allerlei pluimage, een kolfje naar de vaardige schrijvers- hand en fotograaf Jan Strijbos! Zijn ontmoetingen met flora, vogels, pelsjagers en mijnarbeiders worden door hem beschreven op een wijze, zoals wij al zoveel boeken van hem kennnen. Maar het lijkt wel of hij aan Spitsbergen hele maal zijn hart verpand heeft. Hij geeft een liefdevolle beschrijving van dit land met haar 5500 bewoners. Vertelt ons dat daar ook alle comfort van elektrisch licht, moderne behuizing en inrichting aanwezig is. De huisvrouwen bedienen zich, net als bij ons van elektrische for nuizen, wasmachines en stofzuigers. De pelsjagers, die er vroeger moederziel al leen vertoefden, sterven echter lang zamerhand uit. Buiten de nederzettingen is de natuur maagdelijk ongerept. Omdat Spitsbergen ons zo onbekend is en ge heel buiten het toerisme valt, is het voor de lezer een ongekende oase om dank zij Strijbos, met hem nu in dit heerlijke oord te vertoeven. Alleen door jaarlijkse Noorse expedities wordt Spitsbergen be zocht. Hotel-accomodatie zult u er dan ook niet vinden. Zoals het past bij een boek dat over een stoer land gaat en door een stoer man wordt beschreven heeft de uitgever op kunstdrukpapier een mooie stoere letter laten zetten. Voor natuurliefhebbers is dit een waardevol boek en het mag dan ook zeker niet in zijn bibliotheek ontbreken. Maar mocht het zuivere natuurleven u niet in de allereerste plaats tot kopen nopen, het lezen zal u toch zeker een zelfde heimwee geven als Jan Strijbos kreeg. Het is dat bitter-zoete verlangen dat ieder in zich draagt die van onze „ge civiliseerde maatschappij" zijn bekomst krijgt en verlangt naar het zuivere on gerepte, waar mensen en dier in de natuur zich puur en eerlijk geven. Spits bergen, waar de „wereldse schijn" niet bestaan kan omdat de hemelse schijn daar de boventoon voert L. Keja-Jambroes. Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP KEES PRUIS ALSGOOCHELAAR. Voor de variatie een auto-biografie voor af. „Ach, er is eigenlijk niet veel te ver tellen. Het is allemaal te vlug voorbij gegaan. Als ik er aan denk, dat het alweer 33 jaar geleden is, dat ik voor het eerst als beroepsman op de planken stond, dan kan ik me bijna niet voor stellen, dat het al zó lang geleden is, lijkt het wel gisteren. Eigenlijk stond ik al veel eerder op de „tmüne". Toen ik negen jaar was ging ik wel eens met mijn vader mee naar verenigings avonden en zong daar al liedjes. Ik heb geluk gehad, had dadelijk veel succes, stond direct al in grote zalen, in goede huizen. Herinnert u zich nog mijn eerste gramofoonplaat: „O, heerlijk Am sterdam" (Wien, Wien, nur du allein) en „Ik weet in de buurt een heel klein hotel"? Of mijn eerste liedjes: „M'n be grafenis", „O, gladde ring" beide nog uit '14'18 en dan later: „Zij, die niet slapen", „Eet nooit geen rode kool op maandag", „M'n neef uit Amerika", „O juttrouw Donselaar", „Mijn beste vriend" en „Helemaal alleen in je een tje"? Het lijkt mij of ik ze gisteren ge zongen heb. Er zijn ontelbare gramofoonplaten van mij gedraaid, maar toch ben ik niet, zoals vele anderen door radio of gramofoon bekend geworden en ik ben daar blij om, want dikwijls vallen die mensen in wer kelijkheid tegen. Ik was zelfs de eerste humorist, die voor de radio-microfoon optrad. Dat was nog in de allereerste begintijd. Tjonge, tjonge ja, dat is al weer zo lang geleden Aldus Kees zelf. Als alle prominenten gebruikt hij slechts weinig woorden om een grote carrière te beschrijven. Daar is een generatie humoristen of liedjeszangers of met een moderner woord conférenciers of nóg deftiger cabarettiers hoe u hen maar noemen wilt die tijdens de vorige oorlog enorme populariteit verwierf en die thans veel meer dan een kwart eeuw later, nóg steeds nummer één is. Er zijn geen jongeren gekomen, die hun plaats hebben ingenomen, die hen verdrongen hebben en zij zullen ook niet komen: de eerste helft van deze 20ste eeuw zal op het terrein der liedjes-kleinkunst onbetwist die van diè generatie blijven. Zij zijn op de vingers van één hand te tellen: de onvolprezen, enige jaren geleden té jong gestorven Willy Derby, zijn broer Lou Bandy, de amateur-humorist Ferry, in iets ander genre Clinge Dorenbos en... last but not least: Kees Pruis! De lichtblauwe ogen van Kees Pruis zijn nog altijd dezelfde en zij tintelen precies als vijf en twintig jaar geleden van pret, als hij een komies voorval uit zijn loopbaan vertelt. En dan vraagt men zich af: die jonge, pittige, vrolijke kerel, is dat die Kees Pruis, die vijf en twintig jaar geleden ook al „top of the hill" stond? Inderdaad, Kees Pruis is... Kees Pruis gebleven. Maar laten wij u allereerst Kees' zoon Jan Pruis voorstellen. Sinds enkele jaren, om precies te zijn sedert de bevrijding in 1945 drukt Jan de voetsporen van zijn beroemde vader. Oók liedjes, maar in een ander genre. Hij creëert een kostelijk, tragi-komisch type, het burgermannetje „Mr. Doodle", wien al de dingen tegenlopen en die het toch zo goed bedoelteen suffert eigenlijk. Vandaar ook het liedje, waar mee hij zo'n groot succes oogstte: „Ik ben maar een suffferd Jan Pruis was in het geheel niet voor een toneelloopbaan bestemd. Van orgine tekenaar (reclame, illustratie enz.) studeerde hij tijdens de oorlog nog, kwam in de illegaliteit en daardoor... in de gevangenis, waar zijn vader hem na de bevrijding zelf uithaalde. Toen sprak pa Kees: „Jongen, er zijn nu zo veel jaren voorbij gegaan, je kan nu niet meer naar school en dan daarbij... je moet vrijdagavond werken!" „Werken? Ik? Op toneel Dat gebeurde op een dinsdag. In twee dagen studeerde Pa en Zoon een reper toire in en vrijdags wérkte Jan. En hoe! Sinds die tijd ging het snel excelsior en ook als duettisten, als „Yank Co, de Internationale Straatzangers" oogst ten Kees en Jan Pruis prachtige succes sen. Ongetwijfeld een der snelste car rières, die wij kennen en één die zeker anecdotische waarde heeft! Anecdotes van Kees zelf. Wij springen een kwart eeuw terug. Anecdotes met en uit gaten, uit dorpen, dichtgeplakt met het befaamde krantepapier, uit de pro vincie, maar spelend in een tijd, die men bijna „de dagen van Olim" mag noemen, toen het daar nog dé „provincie" was en men er niet zoals nu verwender is dan in de grote plaatsen en er vaak méér en beter verlangt dan in de hoofdsteden. Een klein dorp in Noordholland. Kees in een programma'tje. Voor de pauze brengt hij in zijn repertoire „serieuze liedjes". In de pauze komt de eigenaar van de zaal met een bedenkelijk gezicht naar Kees toe. „Mijnheer, zou u misschien na de pauze wat andere liedjes willen zingen? De mensen houden hier niet zo van opera aria's weet u" Het is de enige keer, dat Kees Pruis voor „coleratuur-tenor" is uitgemaakt en Caruso concurrentie heeft aangedaan. Daar viel tóch heel wat te beleven in die dorpszalen. Ergens in Friesland was er een, waar de huis- en slaapkamer schuin achter-boven het toneel lag. Ge durende de gehele voorstelling hingen de kinderen in hun onderkleren over de rand van de bedstee en loerden na het machtig interessante gebeuren op het wrakke toneeltje. Vreemde toeschouwers voorwaar, maar toch nog niet zo vreemd als in het dorp, neen, laat ik de naam maar niet noemen. De bewoners mochten zich thans nog eens kwaad maken over wat ik vertel. Men is tegenwoordig zo snel beledigd. Even een situatie-schets omtrent een „zekere plaats". Die moest door artisten en bezoekers broederlijk tesamen, hoewel niet tegelijk, gedeeld en gebruikt wor den en de deur van die plaats kwam uit tussen de coulissen, of wat daarvoor doorging. Kees stond te zingen en keek toevallig opzij in de coulissen en tegelijk kwam er een ontijdig einde aan zijn lied je. Hij kreeg op slag een angstwek kende lachbui en een chronische hik. Het publiek in de zaal begreep er niets van en had er waarschijnlijk nog niets van begrepen, ook al had het gezien, wat Kees zag. Op de plaats zat een oude dorpeling, rustig op zijn gemak, vriende lijk kijkend, de ellebogen op de knieën ende deur wijd open. Er kon ge beuren, wat gebeurde maarhij blééf „kieken" en wilde dus geen seconde van de voorstelling missen. Hij vond de plaats wel zo geriefelijk als in de zaal en is er de gehele voorstelling blijven zitten! Tja, daarmee houdt elke kunst met grote of met kleine k definitief öp! En een laatste dorpse anecdote, die overigens ook in de grote stad gebeurd had kun nen zijn. Een plaatsje, óók in Noord holland, plus een goochelaar, die toen 25 jaar geleden al ouderwets was. „Wilt u mij misschien even helpen, mijn heer Pruis?" Er moesten vliezen bevestigd worden over schalen, waarin water zat en waar mee de Anno Dazumal-goochelaar zijn gróte truc „bracht". Kees hielp in de goedheid zijns harten, maar nogal onhandig, één vlies over één schaal bevestigen. De grote truc. De schalen staan op tafeltjes vóór de goochelaar, maar één heeft hij er, onzichtbaar voor het publiek, achter op de rug gebonden. En het arg listige noodlot wilde vanzelfsprekend, dat die schaal juist de schaal was, die Kees geprepareerd had. Als de truc op z'n hoogtepunt is,barst het vlies van de „rugschaal" en het water golft in des goochelaars broek en druipt met akelig dikke stralen door zijn nauwe broekspijpen. Met grote angst-ogen werkt de presidigateur door, maar het water óók. Het stroomt over het toneel naar het voetlicht. Kortsluiting. Het verdere programma moest bij het licht van enkele olielampen afgewerkt worden, maar Kees krijgt nóg een lach- stuip, als hij aan het waterdrama terug denkt! Kees Pruis is nooit meer goochelaars assistent geweest. Een prima camera voor weinig geld. Bloemendaalsestraatweg 86 Telefoon 8506 H. BAKKER Alléén nieuwe Opel- Records 1957 per dag, week, maand of langer termijn All risk verzekerd Ook 6 en 7 persoons wagens Kerkerinklaan 6 Telefoon 7637 Wij hebben voor U een grote collectie IJZERWAREN en GEREEDSCHAPPEN Prima kwaliteit Billijke prijzen Bloemendaalsestrweg 120 Telefoon 8532 Mijnhardf's Zenuwfableften

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 2