Meer dan vier eeuwen oud orgel staat in de kerk van Oosthuizen. Tuinbouw Studieclub. Postduivenberichten Basketbal-nieuws. Stichting Speeltuin Santpoort. R.K. Kerk, Santpoort 19e Jaargang no 33 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 Huis SaripooÉWeehHad Vrijdag 22 Aug. 1958 aan HUIS Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 nnr tel. 7029 hu! 'ELSEN WINT MET SPREKENDE IIJFERS. roor de K.N.V.B.-beker hadden de Vel- ïnaren geloot tegen de Hoofddorpse oys en deze het vorige seizoen uit de Edeling Haarlem naar de K.N.V.B. ge- romoveerde Haarlemmermeerse jongens ebben in deze ontmoeting tegen onze laatsgenoten ervaren, dat er nog wel enig" verschil is tussen een afdelings- ampioen en een derde klasser die het Drige seizoen nog maar net kans zag et vege lijf te bergen. Over alle linies ionden de geelblauwen zich de meer- ere der Hoofddorpers, die wel hard erkten, maar lang niet altijd even oor- eelkundig en effectief, waartoe het echte plaatsen van de bal wel in hoge ate het zijne bijdroeg. Dit vergemak- :lijkte nog meer de toch al niet lastige ;ak van de Velsen-defensie, waarin wel waar Nijssen en Schoorl ontbraken, aar Dam een allergunstigst debuut had. at het aantal doelpunten van Velsen naar" tot zes beperkt bleef, was zeker et de schuld van Van Schagen, welke ïaap maar liefst vier doelpunten voor jn rekening nam. Kanonnier Hoogzaad as deze avond minder fortuinlijk met hieten. Hij moest met één doelpunt ge- tegen nemen, maar loste nog een paar tdere schoten, die voor hetzelfde geld tk doelpunten hadden kunnen afleveren, et nog resterende doelpunt van de zes erd door Bakkum, die ditmaal de spil- aats bezette, gescoord, oofddorp, dat slechts matig ingenomen as met het spelen van deze bekerwed- rijd op het tweede terrein van Velsen, dde toch nog de eer, zodat met 61 :t einde kwam. ERRASVOGELS—SCHOTEN ibeslist. et mag van Terrasvogels beslist een tede prestatie genoemd worden, dat het iterdagavond j.l. kans gezien heeft tegen tweede klasser Schoten een gelijk spel t4) te bewerkstelligen en zulks nog el ondanks het feit, dat blauw-wit niet :t sterkste elftal op de been kon bren- :n en de Schotenaren de steun van de :-Haarlemspeler Brussee hadden. Het as een aardige wedstrijd, waarin de ree&e klassers zich in technisch opzicht ïgetwijfeld de meerdere toonden, maar aarin zeker niet van een Schoten-meer- :rheid kon gesproken worden, at de Vogels het tenslotte tot het 44 ilijke spel brachten, was meer dan de irigste blauw-witte optimist had durven rwachten, want tot driemaal toe heb- n de Schotenaren een voorsprong van ree goals gehad. Nog vóór Terras- >gels gedoelpunt had, had Cöhrs reeds 'eemaal de bal uit het net moeten halen 0). Maar de Vogels hielden vol en :n kreeg weer hoop, toen Thoolen de and op 24 bracht. Deze hoop kreeg hter een gevoelige knak, toen Schoten ig voor de rust er 31 van maakte, it spelletje zou zich na de rust nog eer eens herhalen: weer verkleinde Ter svogels de achterstand (32), maar igmaals bracht Schoten haar voor rong op 2 doelpunten (42). Terras- igels scheen nu verloren, maar Thoolen op deze avond in prima vorm was, cht er anders over en wist de achter- rnd geheel in te lopen (44). moest nu verlengd worden. De duis- •nis begon echter reeds aardig te vallen toen na de eerste verlenging nóg geen slissing was gevallen, werd besloten wedstrijd over te spelen. iOGRAMMA VELSEN EN TER- \SVOGELS. aor Velsen en Terrasvogels vangt de mpetitie op 14 september a.s. aan. Vol- ns de Officiële Mededelingen van de N.V.B., geplaatst in „De Sportkro- :k" van maandag j.l., ziet de eerste lft van het wedstrijdprogramma van ide clubs er als volgt uit: september: De MeteoorVelsen: T errasvog elsA.S. V./Arsenal september: VelsenI.V.V.; V.D. O.—'Terrasvogels oktober: C.S.V.Velsen; TerrasvogelsRivalen oktober: VelsenZ.A.P.; A.S. V. A.T errasvogels oktober: BeverwijkVelsen; TerrasvogelsE.T.O. oktober: VelsenAssendelft; D. I.O.T errasvogels November: K.V.V.Velsen; RodaT errasvogels november: VelsenAlcm. Victrix; Terrasvogelsde Eland november: Wijk aan ZeeVelsen; St. PancratiusTerrasvogels november: VelsenAlways Forward; TerrasvogelsKinheim lecember: Q.S.C.Velsen: FokkeTerrasvog els TERRASVOGELS—VELSEN? Volgens de loting voor de K.N.V.B.- beker bestaat de kans, dat zondag a.s. TerrasvogelsVelsen voor deze beker serie wordt gespeeld, want het program ma vermeldt voor die dag o.m.: winnaar TerrasvogelsSchoten versus winnaar VelsenHoofddorp-Boys. Nu heeft Vel sen zondag j.l. met 61 van de Boys gewonnen. Wanneer Terrasvogels nu hetzelfde doet tegen Schoten, dan zou den we, ondanks het feit, dat beide clubs niet meer in één afdeling spelen, toch nog een derby te zien krijgen. HOGE ENTREE-PRIJZEN. Op 28 september a.s. wordt in Antwer pen de wedstrijd BelgiëNederland ge speeld. Wie deze ontmoeting op een overdekte zitplaats wil bijwonen, moet diep in z'n beurs tasten, want de beste zitplaatsen kosten niet minder dan ƒ15,40, terwijl voor de minst aantrekkelijke over dekte zitplaats toch altijd nog 7,70 moet worden neergeteld. Wil men voor laatstgenoemd bedrag een beter gezicht op het spel hebben, dan kan men er ook een onoverdekte zitplaats met een uit zicht op het middenveld voor krijgen. Wanneer een bona-fide zakenman voor zijn waren een hoge prijs bedingt, dan rekent men er op goede kwaliteit te zul len ontvangen. Kunnen de Belgische voetbal-officials zulks echter ook garan deren? We menen ons te herinneren, dat de laatste ontmoeting nu juist niet be paald „je van het" was. £?z VOORLICHTINGSBUREAU VAN DEN VOEDINGSRAAD EET UW BROOD STEEDS GOED-BELEGD. Wat onze maatlijden betreft maken wij het ons heel wat gemakkelijker dan onze collega-huisvrouwen in het buitenland. Waar zij tweemaal, soms wel drie- of meermalen in de keuken staan om warme gerechten klaar te maken, vinden wij één warme maaltijd al voldoende. Een tweede broodmaaltijd zoals wij die klaarmaken, vindt men daarentegen over de grenzen maar saai en eentonig, 's Lands wijs is nu eenmaal 's lands eer. Wat voedings waarde betreft behoeft ons dagmenue van twee broodmaaltijden en één warme maaltijd niet achter te staan bij de twee warme maaltijden en één broodmaaltijd elders. Maar dan moeten we onze brood belegsels wel met zorg kiezen. De be legging maakt de boterham niet alleen lekkerder, maar helpt ook mee om de voedingswaarde ervan te verhogen. Een eiwitrijk gerecht mag eigenlijk bij geen broodmaaltijd ontbreken. U kunt 't zoeken in de bekende vleeswaren, vis, kaas, pindakaas of een eiergerecht, zo uit zakje, pakje, pot of blik. U kunt ook zelf iets klaarmaken. Van vlees bijvoorbeeld een min of meer pittige ragout, een huzarenslaatje, een vleespannekoek of vleeskoekjes. Een rest vis of vers gekookte of gebak ken vis met mayonaise of slasaus is zeker lekker op de boterham. Met stukjes tomaat of appel gecombineerd kunt u er een visslaatje van maken. Inplaats van haring zonder meer zal een haringsla (met aardappel, appel en desgewenst biet) ook best smaken. Viskoekjes van vis met aardappel, rijst of oud brood zijn geschikt voor koude dagen. Behalve eiwitrijke lekkernijen op 't brood zijn ook beleggingen van groenten en vruchten gezond en smakelijk. Het een voudigst is natuurlijk die zó te geven, eventueel in plakken gesiieden. Zij laten zich met weinig moeite tot gezellige hap jes verwerken. Met tomaten is dat al heel gemakkelijk: gevulde tomaten kun nen koud worden opgediend (met als vulling een groente-, vlees-, vis- of ei- slaatje) of warm (gevuld met een ragout of pikante aardappelpuree of rijst). Een rest gekookte stevige groente met mayonaise of slasaus en wat gehakte augurk vormt een goed boterhamsmeer sel. Van dezelfde ingrediënten kan een slaatje worden gemaakt; zij worden daar voor minder fijn gesneden. Vruchten kunnen vooral 's zomers heel goed de plaats van zoete beleggingen in nemen. De boterham van de overblijver. Zij, die naar school of werk brood mee nemen, komen gewoonlijk niet voor zo'n aardigheidje in aanmerking. Toch ver dient hun boterham speciale aandacht. Vooral voor kinderen is dat van belang. Als u uw kinderen niet het brood en de beleggingen voor een behoorlijke maal tijd meegeeft en ze alleen van geld voor ziet om zelf hun inkopen voor hun twaalf-uurtje te doen, is er grote kans, dat zij zich beperken tot droge kadetjes of zoete broodjes. Niet alleen is dat duur, maar de voedingswaarde van zo'n maal tijd is kleiner dan van goed-belegd brood. Bovendien verzadigt zo'n 12-uurtje min der. Geef, als er eens geen brood meer is, in ieder geval wat belegging mee. Die kan dan bij of op de zelf-gekochte bo terham gegeten worden. Een vrucht of tomaat geven wij ook geregeld aan de overblijvers mee. Als er geen gelegenheid is, om melk of een melkdrank te kopen, dan verdient het aanbeveling deze van huis mee te nemen. Af en toe een gezellig extraatje bij voorkeur niet steeds snoep zal de moed er zeker in houden. Omdat in deze maand geen vergadering wordt gehouden, gaan de leden op be zoek bij enkele van onze eigen leden kwekers. Het bestuur nodigt u uit, deel te nemen aan onderstaande excursies en hoopt dat u deze gelegenheid te baat neemt om kennis te mak'en met hetgeen de eigen vakmensen presteren, wat voor allen leerzaam en interessant zal blijken te zijn. ZATERDAG 23 AUGUSTUS. Verzamelen om 3 uur aan de Rijksweg te Santpoort, Kwekerij Harkes bij de voetgangerstunnel einde Hoofdstraat. Bezocht worden de kwekerijen van de heren L. Harkes, P. v. d. Berg en Joh. Bol. ZONDAGMIDDAG-WANDELING OP 31 AUGUSTUS. Verzamelen om 3 uur te Driehuis einde P. C. Hooftlaan hoek Tollenslaan. Van wege de zondag wandelen wij vanaf dit punt naar de kwekerij van de heer J. Adrichem, dan door het bos naar de kwekerij van de heer Th. Huyboom. „SNELLE WIEKEN" j.l. Zondag 17 augustus werd wederom een jonge duivenvlucht vanaf Chauney (Fr.) gehouden. Het had een regelmati ger verloop dan voorgaande zondag. Binnen de 10 minuten waren de prijzen verdiend. De eerste duif werd om 11.48.9 geconstateerd. De laatste prijswinnende duif om 11.57.24. De totale uitslag is als volgt. 1. C. Koks; 2, 4, 14, 20, 22 A. Tabernal; 3. J. Hoogzaad; 5, 23 M. Janssen; 6, 9, 12, 15, 21, 25 P. Rozemeyer; 7, 11 A. Tervoort; 8 J. Dekker; 10 E. Gorter; 13 B. Baak; 16, 17, 19, 24 B. Jenninga. Postduivenver. „DE LUCHTPOST" Zondag 17 augustus werd de wedvlucht jonge duiven gehouden vanaf Chauney (Fr.), pl.m. 335 km. De duiven werden om 7 uur gelost met kalme Z.W. wind. De eerste duif bereikte om 11.46 uur haar hok. Totale uitslag. G. Brouwer 1, 2, 3, 6, 8, 9; R. Rutte 4; B. v. d. Wensch 5, 10, 11; W. Dekkers 7, 12; A. Hols 13; G. Bierman 14. In het orgaan van de Nederlandse Bas ketball Bond is de indeling van de lan delijke competitie bekend gemaakt. Afdeling A: D.E.D. (Amsterdam) Herly (Amsterdam) Landlust (Amsterdam) A.M.V.J. (Amsterdam) Zeemacht (den Helder) Z.B.V.S. (Santpoort) Typhoons (Haarlem) Antilopen (Haarlem) H.A.V. (den Helder) Agon (Amsterdam) Donar (Groningen) Afdeling B: Blue Stars (Amsterdam) Wolves (Amsterdam) Arrows (Rotterdam) Thor (Amsterdam) U.S. (Amsterdam) Fortuna (Amsterdam) Punch (Delft) Argus (den Haag) Flamingo's (Haarlem) Sabres Soesterberg Een lang gekoesterde wens, een speeltuin in Santpoort Noord, is in vervulling ge gaan en is deze thans voor alle kinderen opengesteld. De speeltuin is gelegen aan de Valkenhoeflaan bij het nieuwe station Noord. Hoewel de tuin nog niet geheel gereed is, meent het bestuur, gezien het reeds gevorderde seizoen, de tuin toch te moeten openstellen. Een prachtige en rustige gelegenheid voor de kinderen hun vrije middagen daar door te brengen. Eerlijk, tot voor kort wisten we niet precies aan welke grote weg we Oost huizen zouden moeten zoeken. Totdat wij uit Friesland teruggekeerd de weg over de Afsluitdijk namen en de kortste weg naar huis zochten. In een van die vriendelijke dorpscafés ontmoetten wij de man die ons iets vertelde van het oudste orgel van Europa, dat te vinden is in de grote kerk te Oosthuizen. De kerk in Oosthuizen, gereedgekomen in 1518, staat er zielig bij en als er iets snel op restauratie wacht, dan is het wel dit bedehuis, deze erfenis van onze voor vaderen. U merkt het al, we hebben dus gespeurd naar Oosthuizen en we vonden het in de elleboog van de weg Purmer- end—Hoorn. Een rustig dorpje met wat winkels, wat woonhuizen, een paar café's, aardige, behulpzame mensen en een ge meentehuis. Dat is Oosthuizen, het dorp je met de oude kerk en het óók al zo oude orgel. De verbindingen zijn er niet zoals wij dat overal gewend zijn. De trein van Amsterdam naar Enkhuizen kunt u bij voorbeeld nemen. Die rijdt eens per uur. Van station Purmerend naar centrum Purmerend is een stevige wandeling, want in dat centrum moet u een bus naar Oosthuizen zoeken. Er gaat om de twee uren een bus en dus huurt u een fiets. Want van Purmerend naar Oosthuizen is maar ruim acht kilometer over de kaarsrechte weg. Bij de brug stond de kerk. Trots is het goede woord niet. Wel statig ondanks alle doorstane ellende. De meeste glas in lood ramen zijn door de tand des tijds of door de jeugd uit het lood geslagen. Het torentje schijnt van plan te zijn zich zo uit de hoogte op uw hoofd te laten vallen en de deuren zien er uit alsof ze in eeuwen niet open geweest zijn. We hadden het niet slechter kunnen tref fen. De koster was met vakantie, de kos terswoning bleek hermetisch gesloten en dus was goede raad duur. Terwijl we peinzend rond het kerkgebouw liepen, kwam er een turfhoge Oosthuizer uit de kleuterschool. „Jan Post heeft een sleu tel", zei hij en Jan Post woont naast Jansen en Tilanus. Toen was het verder maar kinderwerk. Jan Post woont inder daad naast de winkel met het uithang bord waarop de beide bekende namen voorkomen en hij was de bereidwillig heid zelve. Zeker, de sleutel had hij, maar hij was alleen thuis en kon niet weg. Hij krabde even nadenkend op zijn kruin en greep toen resoluut de sleutel. „Neem maar mee, kijk maar dat je bin nenkomt, maar breng hem wel terug." Ons hele leven zullen we Jan Post dank baar blijven. Met veel moeite werd de kerkdeur geopend en toen stonden we binnen in dit merkwaardige, indrukwek kende, intieme en toch vervallen bouw werk, dat veel te weinig bekendheid heeft gekregen. Eén keer in de veertien dagen wordt er een kerkdienst gehouden. Het moet geen onverdeeld genoegen zijn hier te vertoeven, want in de herfst en winter zal de toch al stevige Noordhollandse wind wel huilend door de kapotte ramen naar binnen vallen. HET ORGEL. Eerlijk gezegd waren we hoofdzakelijk naar Oosthuizen gegaan om eens bij het orgel te kijken en het zo mogelijk te horen. Dat laatste was niet mogelijk om dat de koster het instrument bespeelt. Maar voor bezichtiging hadden we dus alle tijd. Het smalle speelbord van 38 toetsen schijnt door de eeuwen zijn oor spronkelijke kleur te hebben verloren. Hoeveel handen zullen de toetsen beroerd hebben. Niemand weet het blijkbaar. Wat u wel kunt ontdekken is een lijst van predikanten, die vanaf vijftienhonderd zoveel de preekstoel beklommen voor enkele of vele jaren. Het zijn er 36 tot 1914. Maar om tot het orgel terug te keren. Het instrument is naar alle waarschijn lijkheid van 1521 en het is zonder enige twijfel het oudste nog bespeelde orgel in Nederland. Voor de rest durven we niet in te staan. Het heeft zeven regis ters, die ingedrukt worden voor wind- toevoer naar de geschroefde pijpen. Vele deskundigen hebben dit instrument be studeerd en zich er over verbaasd. Dr. Albert Schweitzer heeft in het verleden al eens om een foto en een beschrijving gevraagd en natuurlijk ontvangen. De orgelgalerij bevindt zich direct boven de prachtig gesneden portiek van 1648 met gesneden fries. De galerij zelf wordt afgesloten door een monsterachtige borst wering, die in 1871 is aangebracht. Een foeilijk geval, dat er staat tot schade van het orgel. Want de orgelkast met de luiken is een beschouwing alleszins waard. Het valt trouwens op, dat vrij wel alle eikenhout in deze kerk geschil derd is. De orgelkast loopt uit in drie pinakels, waarvan de top in het begin van de zeventiende eeuw is gewijzigd. DE KERK VAN BINNEN. De kerk van binnen heeft iets ondefi nieerbaars. Probeer niet het deurtje te openen, dat toegang geeft tot de trap die weer naar de toren leidt, want ach ter het deurtje verstoort u de rust van jaren, blijkbaar. Trouwens, het open zes- kantige torentje met peervormige bekro ning, dat in 1745 na te zijn verzakt, werd opgevijzeld, ziet er niet direct zeer solide uit. We hebben ons dus beperkt tot schip, dwarspand en koor en dat was voldoen de ook. Opvallend in dit kerkgebouw zijn om te beginnen de geschilderde hou ten gewelven; de ribben worden gedra gen door muurzuilen. Het koor, afge sloten met hek, toont dat er aan het midden-zestiende-eeuwse werk in de ze ventiende eeuw veranderingen zijn aan gebracht. Tegen het hek vindt u de preekstoel uit 1664, zeer eenvoudig, maar ook hier ontdekt men direct, dat bijvoorbeeld de trap veel later is ge plaatst. De eeuwen vliegen in deze kerk aan u voorbij. Het doophek moet uit het laatst van de achttiende eeuw zijn. Het heeft een koperen boog met het wapen van Oosthuizen. De Heerenbank, schuin te genover de preekstoel, is uit het laatst van de zeventiende eeuw. NIEUWE HOED. En dan komen we eindelijk terecht bij de zuidelijke vleugel, waarin men een graftombe vindt van wit, grijs en zwart marmer ter eeuwige nagedachtenis van Frangois van Bredehoff, geb. 4 april 1648, Vrijheer van Oosthuizen van 1688 (door koop) tot 14 mei 1721. Toen Frangois gestorven was, besloot de familie een passende graftombe te laten vervaardigen. De Antwerpenaar Van Baurscheit kreeg de opdracht om dit werk uit te voeren en men werd het spoedig eens over de prijs: vijfduizend gulden en een nieuwe hoed als het werk naar genoegen werd afgeleverd. Men mag veronderstellen, dat Van Baurscheit behalve zijn vijfduizend gulden ook zijn nieuwe hoed heeft verdiend, want de graftombe is nog altijd een beetje de trots van Oosthuizen. Een die in de linkerhand een medaillon met het portret van Fr. van Bredehoff vasthoudt, is de hoofd figuur. Bovenaan ziet men het familie wapen. Voor versiering was er plaats in overvloed, zo kan men constateren. De graftombe is afgesloten van de ver dere ruimte door een gesmeed ijzeren hek, stijl Louis XIV. Aan weerszijden van het monument en aan de muren han gen twaalf rouwkassen van de leden der familie Van Bredehoff. DE KERK VAN BUITEN. Rond het kerkgebouw holt de jeugd van Oosthuizen. Misschien sneuvelt er wel eens een raam door een verkeerd gegooi de steen, maar veel groter is het onzicht bare gevaar, dat het kerkgebouw be dreigt. De jaren hebben hun stempel ge drukt op de muren, de funderingen, de toren, ja, vrijwel op alles. Dit mooie bouwwerk mag niet verloren gaan. In tegendeel, het moet in de oude staat wor den gebracht en dat betekent méér dan alleen restauratie. Wat in de negentien de eeuw is aangebracht, zal moeten wor den verwijderd. De restauratie belooft een tijdrovend en vrij kostbaar werk te worden. Er is een bedrag begroot van bijna een half mil joen gulden. Rijk en gemeente hebben hun aandeel reeds toegezegd. Het wach ten is nog steeds op de provincie. De Oosthuizers hopen, dat ze niet lang meer behoeven te wachten. Ze willen hun kerk wel weer in zijn oude glorie zien. Zonder bouwvalligheid en zonder ramen, die er uitzien alsof het kerkgebouw een beschie ting heeft moeten doorstaan. Veel zal er dus moeten doorstaan. Veel méér dan er in 1923 werd gerestaureerd. Toen zijn koor en dak onder handen genomen door de rijkscommissie voor monumentenzorg. We zijn niet de enigen, die hopen, dat het oudste bespeelbare orgel van Neder land in de naaste toekomst in een geheel gerestaureerd kerkgebouw zal staan. S. G. Z. ZONDAG 24 AUGUSTUS De H.H. Missen zijn te 6.45 8. 11.30 uur. De Hoogmis te half 10. Te 7 uur Lof. WOENSDAG 27 AUGUSTUS Te 7 uur maandelijkse Gezang en Re quiem. DONDERDAG 28 AUGUSTUS Te 9 uur Gezang en H. Mis uit dank baarheid. ZATERDAG 30 AUGUSTUS Te half 8 Broederschapslof.

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1