BIMIJ slaat haar tenten wederom op in IJmuiden. Plaatselijke Commissie voor Huish.- en Gezinsvoorlichting, Velsen. Een Amerikaanse drogist met fantasie. prcdlKbourtaa BöswaÜTMfóïi!; R.K. Kerk, Santpoort 'ang no 34 I sweg 31 ;erinklaan 45 ■Cr fckerij Cornegge mfoou 8619 m ik- :n Huis San^»ocitsWeeFsHad Vrijdag 19 Aug. 1958 aan HUIS Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 0,WON met grote r cijfers dan de meest optimis ten-supporter en de meest pes- 31 Terrasvogels-supporter had- n dromen hebben hun favorie- 3l9 j.l. respectievelijk gewonnen n. waren nl. 71 en dit mag toch a uitslag genoemd worden, die al hebben verwacht, i anders zo goed voor de Ter- IA1 spoedig loste Siem Thoolen, gen Schoten zo productief was een schot, dat de harten der a van angst sneller deed klop- en kort hierop Van Gelder de p-urige wijze langs Kaasenbrood 0)was men in het kamp der en verre van gerust. <e tijd bleven de Vogels druk p, maar toen kwam Velsen, goed lend, opzetten en konden Goed- aan de slag. Een vliegend schot gzaad stopte Göhrs fraai, maar rt hierna Van Schagen van nschoot, was het 11. En toen iet maar twaalf minuten, of de :s 41 voor Velsen. Want na- jna een mistrap in het centrum Tgels-verdediging had gescoord, hek van de dam en scoorde de Wittebrood twee doelpunten vlak kaar (41) en werd een door i gemaakte goal wgens buiten- tnnuleerd. Terrasvogels stelde enkel doelpunt meer tegenover, blauwwitte aanvallers in de re- tegen Bakkum-c.s. waren opge- ist wogen beide partijen in het aardig gelijk tegen elkaar op, aanvallen van Velsen waren larlijker. Kaasenbrood kreeg dan nig moeilijk werk, maar hij iepaald, toen Spanjaard buiten ik keihard tegen de onderkant at schoot. voorhoede was ook na de rust uktiefst, hoe de Terrasvogels- rs zich ook inspanden om erger >men. scoorde nog tweemaal waar- keer met de volle medewerking •s en Hoogzaad zorgde voor de doelpunt (71). trijd werd uitstekend door de Nijs geleid. JGDTOERNOOI VAN N". itoernooi van „Velsen", dat nu or de achtste maal gehouden g, op een strubbelingetje bij de king na, weer geslaagd heten, en welverdiend succes mag he- de heer De Jong, de algemene zijn medecommissieleden. Het werd onder gunstige weersom- den met een welkomstwoord zitter P. B. C. Maas en de on ce vlaggenparade met muzi- :werking van „Soli Deo Gloria" ld en daarna was het spel spoe- olle gang. Zowel in poule A gels, RCD, DEM, OG, Water- 'HL) als in poule B (Velsen, SV, Vredenburg, Geel Wit en :rd met grote animo gestreden, els,, als favoriet in A gestart, spoedig van het toneel door tereenvolgende nederlagen van n RCD en DHL. In de andere waren Velsen en VSV de fa- Na 3 wedstrijden waren ze nog n. In de vierde ronde kwamen ver elkaar te staan en deze be- wedstrijd werd met 1-0 door ng als volgt: RCD 9 pnt; DHL 7 p.;; DEM rmvogels 5 p.: Onze Gezellen terloo 0 p. VSV 10 p.; Velsen 8 p.; ZFC O 3 p.: Vredenburg 2 p. Geel nten, ale kwamen de RCD en VSV dstrijd leverde een 10 zege Dordenaren op. Zij kwamen dus :zit van de wisselbeker en elf igsvaantjes. VSV ontving een e strijd om de derde (beker) prijs (vaantje) ging tussen Velsen. Ook hier waren de Z.- •s sterker dan de Kennemerlan- -0). ;ntenis van voorzitter Maas cretaris Sneekes de prijzen uit het gemeente-bestuur, de ambte- de sport en zijn staf en de :hters bedankt te hebben voor :werking. ailleerde uitslagen luidden: lels-RCD 0-1: DLM-OG 1-0; >-DHL 0-2;; Velset-GVO 1-0; ïdenburg 1-0; Geei Wit-ZFC IL-Stormvogels 1-0; RCD-OG M-Waterloo 3-0; Vdsen-Vre- 3-0; ZFC-VSV 0-2; G/O-Geel 3; Stormvogels-Waterho 1-0; LM 1-0; OG-DHL 1-3; Velsen- GVO-Vredenburg 0-0; Geel V 0-3; DHL-RCD 1-1; DEM- jels 0-1; Waterloo-OG 0-2; urg-Geel Wit 0-0; ZFC-GVO V-Velsen 1-0; OG-Stormvigels raterloo-RCD 0-3; DHL-DgM 0-1; Geel Wit-Velsen 1-2; Vredenburg- ZFC 1-2;; VSV-GVO 3-0. BEKERWEDSTRIJD VOOR VELSEN Voor de volgende ronde van de KNVB- beker heeft Velsen geloot tegen Onze Gezellen, dat de vorige zondag van The Haarlem Boys won. De ontmoeting wordt op het OG-terrein gespeeld 6-1 (Hoofddorp Boys), 7-1 (Terrasvogels)Hoeveel zal het zondag a.s. worden? Laat men echter niet te overmoedig worden in het Velsen-kamp, want ook bij voetbal geldt, dat hoog moed dikwijls voor de val komt. KON. NED. VER. E.H.B.O. Santpoort. Nu bovengenoemde vereniging dit jaar haar 35-jarig bestaan herdenkt, wil zij dit doen door op woensdag 10 septem ber a.s. een propaganda-avond te hou den in Café „Zomerlust", Hoofdstraat, Santpoort (dorp). Tevens deelt het be stuur u mede dat de nieuwe cursus E.H.B.O. onder leiding van Dr. Stoffel begin oktober weer een aanvang neemt. Nieuwe cursisten kunnen zich aanmelden bij de secretaresse, H. C. Donkervoort, Brederoodseweg 8, Santpoort-Z. CHR. SPORTVER. „FIT". Op maandag 1 september a.s. beginnen de oefenuren van de Chr. Sportver. „Fit" weer op de gewone tijden, dus zoals deze waren vóór de zomervakantie. Eventuele veranderingen zullen op de les bekend gemaakt worden. Wanneer op zaterdag 30 augustus a.s. de officiële opening van de BIMIJ (de jaarlijkse Beurs Industrie Middenstand IJmond) ditmaal zal worden verricht door mevr. Betty Kortekaas-den Haan uit Driehuis, de presidente van de Ned. Huishoudraad, dan is daarmede de zesde van deze beurzen voor het publiek be reikbaar. Met de opbouw van de vier tenten is men inmiddels zover gevorderd, dat op donderdagochtend de standbouwer zijn gang kan gaan en uit de dan optredende warwinkel van mensen en materiaal moet dan een beurs groeien die voor de be zoeker de nodige aantrekkelijkheid zal hebben. De beurs heeft ditmaal een andere enigszins lossere indeling gekregen, waardoor het publiek geen gedwongen looprichting ondervinden zal. Ook deze beurs heeft men nog op het oude terrein kunnen plaatsen, doch het ziet er naar uit, dat het volgend jaar een ander terrein moet worden gekozen, omdat de gemeente inmiddels toestem ming voor doe bouw van het centrale kantorenpand heeft gekregen en spoedig tot de bouw zal willen overgaan. De standhouders hebben ook nu getracht een keur van interessante artikelen te to nen en te demonstreren, waarbij ditmaal de toon voor de consument het zwaarst zal zijn. Op huishoudelijk gebied kan men heel wat nieuws ontdekken, terwijl er vele stands zijn, waar men zijn reuk en smaak nodig zal hebben. Voor de huis vrouw is er vooral voorlichting op het geen altijd als „zonder beroep" wordt aangemerkt, n.l. de werkzaamheden in de huishouding. Daartoe zal de Commissie huishoudelijke en gezinsvoorlichting in een aantal stand iets laten zien omtrent bloemenschikken, verzorging van de huid, kleine reparatiewerken thuis, e.d. Voor de man is er natuurlijk ook genoeg te beleven en voor het gezin met het komende najaar is er ruimschoots keuze uit brandstoffen en verwarmingstoestel len. Als rustpunt er er ten slotte het restau rant, waarin een keur van artisten des avonds een goed programma zullen kun nen geven. Als orkest zal ditmaal Guus Spelten met „The Gusonians" optreden. Sonja Oosterman, Gino Manelli, de Spelbrekers, Fransky, Willy Alberti en Chandu zullen hun optreden onderbre ken, waardoor een gevarieerd programma ontstaat. Uit dit alles is op te maken dat een be zoek aan de BIMIJ zeer zeker de moeite waard is en nu de verbindingen met Be verwijk en Velsen-Noord veel vlotter zijn dan voorheen verwachten de organisa toren een groter aantal bezoekers uit de „Noord". Dagelijks zullen zij terecht kunnen van 14 uur af tot 23 uur toe met een onderbre king van 17.30 tot 19 uur. Des zater dags is de beurs open tot 24 uur, op zondag 31 augustus is de beurs gesloten. Een huisvrouw vult op officiële papieren altijd in „zonder beroep". Maar eigen lijk moet dit zijn „vele beroepen". Hoe- vele beroepen zitten er niet in haar taak. Zij is banketbakker, kleermaker, kok, glazenwasser, tuinier, schilder, repara teur van b.v. elektr. apparaten, etc. En fin noem maar op. Heeft zij dit alles geleerd? Meestal niet. Voor haar huwe lijk had ze gewoonlijk een baan op heel ander gebied. Maar ook al heeft ze in het ouderlijk huis of op de Huishoud school wat van dit alles geleerd, veel praktijk heeft ze niet. Dikwijls is er zo lang het niet nodig is, weinig belang stelling voor. Zij moet dus al doende wegwijs worden, hetgeen vaak veel moei lijkheden en mislukkingen met zich brengt. Als er kinderen komen, is zij in de eerste plaats verzorgster en opvoedster en moet ook dit maar weer zien klaar te spelen. Graag zou zij haar licht eens willen opsteken over het een en ander, maar waar? Weer naar school? De leeftijd daarvoor is zij te boven, buitendien waar haalt zij de tijd vandaan? Daarvoor nu is de Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting. Al sinds 1934 worden hier verschillende cursussen gegeven. In de crisisjaren en de eerste jaren na de oorlog werd hiervan een gretig gebruik gemaakt. De oudere dames zullen zich dit nog wel herinneren. Toen kwam de hoogconjunctuur. Men had genoeg van het „Van oud nieuw maken, enz.", en de belangstelling taande. De Commissie werkte echter door en zocht nieuwe we gen, omdat zij meent, dat te allen tijde voorlichting nodig is en niemand te oud is om te leren. Dit jaar heeft de „Huishoudelijke- en Ge zinsvoorlichting" een stand op de BIMIJ de grote Jaarbeurs, die nu al voor de zesde maal op het Marktplein in IJmui den haar tenten zet (30 augustus7 september) Vanwege de Commissie zullen alle da gen enkele dames aanwezig zijn om te vertellen, wat er al zo te beleven is. Indien mogelijk worden door deskundi gen kleine demonstraties gegeven van een les bloemenschikken, schoonheids verzorging, kleine reparaties, wassen van nieuwe weefsels etc. Ook zijn vouwbla den, betrekking hebbende op een en an der tegen geringe prijs te koop. U kunt zich ter plaatse als cursiste laten in schrijven. Een bezoek aan deze stand zouden wij dus warm willen aanbevelen. HANDBOOGSCHIETVER. V.Z.O.S. Op initiatief van het Amsterdams Va kantie-comité, welke in haar programma „Doe het zelf" verschillende wedstrijden organiseerde, werd ook de Handboog schutterij daarin opgenomen. Zo ontvingen de heren Th. Kuypers en F. Verhappen Jr. de vererende opdracht jong en oud op de „Bosbaan" de schone schietkunst te tonen en zelf te laten be oefenen. Vier woensdagmiddagen hebben deze heren voor talrijke toeschouwers de boog gespannen en velen hebben de pij len afgeschoten. Voor de kampioenen waren prijzen in de vorm van chocolade en vruchtenrollen, sigaren en sigaretten beschikbaar gesteld. Soms beleefde men aandoenlijke momenten, b.v. een jongen van ongeveer 10 jaar wilde de boog ook eens hanteren, hij had slechts een goede hand. Onder luid applaus wist hij echter deze pijlen te schieten. Overge lukkig was hij met zijn prijs. De heren van V.Z.O.S. kunnen met ge noegen op deze sportmiddagen terugzien en hebben er toe bijgedragen de Hand boogsport bij het publiek bekend te ma ken. Zondag H.H. Missen te 6.45, 8 uur; 11.30 u. Hoogmis te half 10. 7 uur Lof. Dinsdag 7 uur maandelijkse gezongen Requiem. Donderdag 10.15 u. gezongen huwelijks mis voor het bruidspaar Uytendaal-Al- ders. Vrijdag H.H. Missen half 77 uur, 89 uur. Te half 8 Lof. Zaterdag half 8 Broederschapslof. De wereld en inzonderheid de drank bestrijding heeft wel iets te danken aan de drank „op armslengte". Per dag worden er meer dan 60 miljoen flesjes bruin prikkelwater gedronken. De directie geeft niets om kritiek of lof. Iedere keer dat men onze naam noemt is dat reklame voor ons produkt zeggen ze met een veelbetekenend knipoog John. S. Pemberton, een arme maar met veel fantasie geladen drogist uit Atlanta (Georgia), is de uitvinder van de bruine Amerikaanse prikkeldrank „Coca Cola" genaamd. Behalve zijn bescheiden dro gisterij, bezat hij ook een fabriekje, waar in hij allerlei anti-hoest middeltjes, haar verf en een soort gember-limonade pro duceerde. De fabrieksgebouwen beston den uit twee houten loodsen, de instal latie was zeldzaam primitief (een pot kachel en wat potten en pannen). Rijk was Pemberton evenmin. Op 53-ja- rige leeftijd balanceerde hij op het randje van een faillissement en zijn slechte ge zondheidstoestand maakte hem het leven zuur. Maar dapper hield hij vol Thans wordt het wereldverbruik van Coca-Cola gesschat op 60 miljoen flesjes per dag. Elfhonderd bottelarijen in Ame rika en 20000 grossiers werken dag en nacht als paarden om de verkoopscijfers omhoog te stuwen. De maatschappij steunt zijn verkopers jaarlijks met een reklame-budget van 225 miljoen dollars, heeft volkomen lak aan lof en kritiek en lacht om alle con currentie. Pemberton was zo bezeten van de idee van die uitvinding, dat hij meer en meer de allures aannam van een alchimist uit de Middeleeuwen. De omwonenden zagen en hoorden hoe hij vaak midden in de nacht in zijn fabriekje bezig was. Soms werkte hij zelfs in de open lucht met een vuurtje onder een ketel. Hij mengde allerlei grondstoffen, proefde af en toe eens, mompelde dan wat in zich zelf en stookte zijn vuur wat op. Op nieuwsgierige vragen over dat vreem de gedoe, antwoordde hij, dat hij bezig was een drank te brouwen, die alle dorst versloeg. En dat lukte. Op een dag in het jaar 1886 kwam hij in de winkel van zijn collega en vriend Jacobs binnen met een grote pot stroop in de handen. In Jacobs' Drugstore werd spuitwater bij de stroop gedaan. Daarna mochten vaste klanten eens proeven. Op hun aanwijzingen werd het brouwsel verbe terd en kreeg het tenslotte een naam, door de nieuwsgierigheid van een van hen. Een klant, F. M. Robinson, van be roep boekhouder, wilde gaarne de sa menstelling van de drank weten. Men vertelde hem, dat de drank de limo nade -hoofdzakelijk was bereid uit cacao-en colabladeren. Robinson opperde daarop de idee de drank cocao-cola te noemen. Pemberton schreef de naam op een stuk papier en schreef het eerste deel van het woord zonder o. Zo ontstond de naam „Coca-Cola." Voor zeventienhonderd dollar. De produktie van de nieuwe drank be droeg het eerste jaar 115 liter en het daaropvolgende jaar 4500 liter. Veel leverde het nieuwe produkt niet op. Pemberton werd trouwens steeds zieker en zwakker en was hoe langer hoe min der in staat zich met zijn bedrijfje bezig te houden. Tenslotte deed hij twee-derde van zijn Coca-Cola-fabriekje voor twaalfhonderd dollar van de hand. Op zijn ziekbed verkocht hij tenslotte het resterende deel voor vijfhonderd vijftig dollar. Drie weken later stierf hij. De koper was een zekere meneer Asa Chandler, eveneens een drogist. Maar daarmee hield de hele overeenkomst dan ook op. Want de nieuwe eigenaar was een voortvarend man. Hij zorgde er al heel gauw voor, dat Coca-Cola niet alleen in Atlanta verkrijgbaar was, maar door heel Amerika bekend werd. Van 1888 tot 1919 bleef hij in de zaak, toen vond hij het tijd om er mee op te houden. Hij was toen 68 jaar. Voor 25 miljoen dollar verkocht hij het handelsmerk en het re cept aan een millonnair uit Georgia, Er- nest Woodruff, die op zijn beurt na ver loop van vier jaar de zaak weer over deed aan zijn zoon Bob. Bob Woodruff zette het werk van Chandler eerst goed voort. Hij ging verder Coca-Cola door middel van ongekend grote reklame-campagnes bekend te maken. Zelfs de oudere Pem berton had al reklame gemaakt voor zijn nieuwe drank. In de boeken van 1886 komt een post voor van 46 dollar voor reklame-doeleinden. Chandler maak te ook reklame, maar dan op veel grotere schaal. Hij adverteerde, dat Coca-Cola alle vermoeidheid verdrijft en hoofdpijn geneest, eigenschappen, die Cola inder daad, zij het in bescheiden mate, bezat. De rode kleur van de tegenwoordige Coca-Cola-reclame hebben we eveneens aan Chandler te danken. Eens kon hij voor het transport van zijn drank niets anders dan een partij oude whiskey- vaten krijgen. Geen nood. Hij kocht on middellijk de vaten en liet ze vuurrood schilderen. Sedert die dag is rood de coca-cola-kleur voor reklame en ver pakking. De publiciteit voor Coca-Cola neemt nog steeds grotere omvang aan. Per jaar geeft de Maatschappij 225 miljoen dollar uit aan reklame. Dank zij die reklame worden op het ogenblik per dag meer dan 60 miljoen flesjes Cola verkocht en zijn de aandelen van de Coca-Cola Com pany op de New-Yorkse Beurs op on geveer een miljard dollar gewaardeerd. Zelfstandige bottelarijen. In de Verenigde Staten leveren 1100 bottelarijen Coke in flesjes af. Van dit aantal bottelarijen heeft de maatschappij er zelf 50 in exploitatie, de overige dui zend zijn volkomen zelfstandig. Ogenschijnlijk gaat voor de maatschappij op deze wijze veel rechtstreekse winst verloren. In werkelijkheid wordt het plaatselijk en particulier initiatief er door gestimuleerd. Een van de beginselen van de Coca-Cola Company is, dat een ieder die bij het bedrijf betrokken is, er aan moeten verdienen. Zo heeft zij evenmin enig financieel belang bij een enkele van de anderhalfmiljoen detailzaken, die in de U.S.A. Coca-Cola verkopen, net zomin als in de zaken van de circa 2.000 Coca-Cola grossiers. Grote concerns hebben de maatschappij dikwijls aangeboden op snelle manier met de modernste machines te bottelen. De leiding heeft voor alle offertes beleefd bedankt, omdat zij te allen tijde wil vast houden aan het beginsel: „We stay out of other people's business". Zelfstandige bottelarijen bestaan over heel de wereld, behalve in de Sowjet- Unie zij ontvangen de siroop, die in de Amerikaanse fabrieken wordt ge maakt. De formule van die siroop is slechts gedeeltelijk bekend. De formule van de hoofdgrondstof is opgeborgen in een kluis van de rabriek te Baltimore. En buiten dr. W. Heath en de heer B. Wells kent niemand het geheim van die formule. Gedurende de oorlog zond Generaal Eisenhouwer het bevel om acht ver plaatsbare bottelarijen naar Noord-Afrika te zenden. Verder leverden nog 55 andere bottling-plants Coke aan de troepen aan het Pacafic-front. In Amerika is Coca-Cola letterlijk overal verkrijgbaar, behalve op de spoorweg stations, aan de ondergrondse en bij bus haltes. Steeds meer verschijnen Cola automaten en Coke-bars. De Coca-Cola Company heeft zich ten doel gesteld de Coke „op armslengte" binnen het be reik van het publiek te brengen. Of het zal lukken? Daar twijfelen zij geen mo ment aan, omdat zij vertrouwen hebben in het almachtige reklame-apparaat. Geen ogenblik zal het fabrieksmerk Coca-Cola uit de ogen van het publiek verdwijnen. In de straten roepen onmenselijk hoge reklamestellages de voorbijgangers toe Coca-Cola te drinken, 's Nachts flitsen de lichtreklames door de slaapkamerramen naar binnen. Wat tot op heden geen enkele revolu tie heeft heeft kunnen bewerkstelligen, is een onschuldige drank gelukt: het heeft de wereld veroverd en is bezig de mensheid in zijn machtssfeer te betrek ken. ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 9.30 en 5 uur ds de Kluis Viering H. A. Geref. Kerk Art. 31 (K.O.) dienst 10 en 3 uur ds Lok, IJmuiden Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) 10 uur ds. R. Kok van Veenendaal 10 uur ds D. H. Biesiua Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 19.30 uur ds J. P. Jacobszoon Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 9.30 uur ds J. A. Roskam Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds D. ter Steege 19 uur ds W. B. A. Smits, (Rotterdam Adventskerk (Ziekenhuiskerk) 10 uur ds D. Visser, Zaandam [ZONDAG A.S. J. HEKMAN, Hoofdstraat 236 Telefoon 8510 APOTHEKEN De Santpoortse Apotheek Bloemend.straatweg 145, Santpoort-St. Telefoon K 2560—8249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341, Overveen Telefoon K 250016760

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1