De competitie begint ChrSmit-Beker in andere handen Tuinbouwstudieclub Velsen Volksmuzieksciaooi Velsen gestart Jaargang no 36 1actie Terrasweg 31 Kerketinklaan 45 gave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 SorfpoafeWeeMiIad Vrijdag 12 Sept. 1958 aan Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 le voorposten-gevechten en vriend- ipelijke- en bekerwedstrijden gaat ;ondag a.s. ook voor de clubs van jgere voetbal pas „menens" worden, al zijn er bij bovengenoemde wed- ;n al heel wat spannende ontmoe- i gespeeld, voor de ware voetbal- bber is de strijd om de punten pas are. wij reeds eerder mededeelden, is :n dit seizoen in de derde klas A eeld bij Assendelft, QSC, Beverwijk, ZAP, Alcmaria Victrix, CSV, aan Zee, IVV, Always Forward Meteoor. egen wij ons niet, dan leeft in Vei lingen na de successen in de beker- jetingen de hoop en de verwachting, le ploeg in de komende competitie ol van betekenis zal vervullen en in geval er voor zal waken, dat het lauw niets met de onderste plaats iken krijgt. rband met een en ander zal het zaak aèteen maar flink van start te gaan. reten wij van Velsens tegenstander de komende zondag De Meteoor msterdam -- betrekkelijk weinig af, uit het feit, dat De Kennemers ieverwijk het in het door deze stedelijke ploeg uitgeschreven toer egen deze Amsterdammers niet red- on, hoewel de Beverwijkers er zeer •steld waren te winnen, omdat zij oor beslag op „de zilveren meteoor u leggen, mag worden afgeleid, 'eisen er goed aan zal doen, direct „alles op alles" te zetten, at gaan Terrasvogels in hun nieuwe 'ing doen tegen DIO, St. Panera- De Eland, Kinheim, Roda, Fokke, Arsenal, ETO, VDO, ASVA en :n? Is het hun ernst het verloren weer terug te winnen? Ook geldt ren dan het parool „van stonde af anpakken, want onder de mede- titie-genoten schuilt er meer dan lie belust op de begeerde titel is. jenstelling met Velsen, dat „uit" is voor Terrasvogels een thuis- •ijd vastgesteld en wel tegen ASV/ al. Van de sterkte van deze club we nog minder dan van die van al, zodat we maar rustig zullen af- _;n, wat de Vogels doen. Alleen nog ^ten zij bedenken, dat de eerste klap ^een daalder waard is. Vooral het awen in eigen kunnen is er mee ÏEK EEN VOORNAAM EN. aantal wedstrijden van het zoge- Ke „lagere voetbal" viel het ons -alen op, hoe weinig een belangrijk met name de tactiek, gehanteerd hoe men dus bijvoorbeeld in een life speelwijze bleef volharden, niet- aande gebleken was, dat men, al- n deze ontmoeting, met deze tot ar gevolgde speelwijze geen succes 'bben, omdat de verdediging der ;fartij er volkomen op bleek inge- jjlij het „hogere voetbal" zou in de r trainer natuurlijk er op hebben :rd van tactiek te veranderen, ><tangezien het „lagere voetbal" zich Jregel de weelde van een oefen ig' niet kan veroorloven, blijven zulke aanwijzingen meestal achterwege, tenzij men de beschikking heeft over een eigen official, die kijk op de zaak heeft, of over een aanvoerder, ,van wie het zelfde getuigd kan worden en die boven dien voldoende overwicht over zijn spelers heeft. Het hierboven besprokene gold de speel wijze van een hele ploeg, maar met een variatie op „Poëzie vind je overal" zou je ook kunnen zeggen: „Tactiek schuilt in elk onderdeel van het spel." Is het b.v. in het algemeen al te verwerpen de bal hoog door de lucht te spelen de Bra ziliaanse voetbalkunstenaars hebben ons zulks duidelijk gedemonstreerd bepaald onverstandig zou je deze speelwijze moe ten noemen, als de tegenpartij uit lange spelers bestaat, die bovendien de edele kunst van „koppen" tot in de perfectie verstaan. Al evenzeer niet getuigend van voetbal inzicht zou het zijn, als je ziet, dat het linkerdeel van de verdediging der tegen partij bepaald het allersterkste deel van die defensie is en je toch steeds het rech- terdeel van je eigen voorhoede aan het werk blijft zetten, desnoods met ver waarlozing van de linkervleugel, die tegenover het zwakste deel der vijande lijke verdediging staat. En waarover we ons ook vaak verwon deren is over het feit, dat men zo weinig de speler, tegenover wie men in de wed strijd staat en met wie men dus het meest te maken heeft, eens even in zijn spel bekijkt. We hebben een speler in een ver eniging uit de voormalige eerste klas van de KNVB gekend, die altijd in het eerste kwartier van de strijd het spel van zijn tegenstander observeerde. Zag hij nu bijvoorbeeld, dat deze tegenstander uitsluitend „rechts" was en graag links passeerde, dan nam hij dienovereenkom stig zijn maatregelen: Maakte de spel situatie het noodzakelijk, dat hij zijn te genstander passeerde, dan deed hij dat bij voorkeur over links het „zwakste been" en wilde de tegenstander op zijn beurt hem passeren, dan hield hij er ernstig en vaak met succes reke ning mee, dat dit langs zijn d.w.z. van de ons bekende voetballer rech terbeen zou geschieden. Zo zouden we nog meer voorbeelden kunnen aanhalen, maar 't komt ons voor, dat de voetballer, ook die van het „lagere voetbal", die pleizier aan zijn sport wil beleven, door deze voorbeelden mogelijk wakker geschud, best in staat is zich meer situaties voor de geest te halen, waarbij tactiek een voornaam wapen kan zijn. ZE KREGEN WAAR VOOR HUT-I GELD. De toeschouwers bij de KNVB-beker- wedstrijd OSVHRC kregen wèl waar voor hun geld. Omdat de stand èn na de officiële speeltijd èn na de viermaal minuut verlenging nog gelijk was, moes ten strafschoppen de belissing brengen. En ook in deze edele kunst bleken de partijen aan elkaar gewaagd, zodat er niet minder dan acht series van vijf strafschoppen genomen moesten worden, alvorens de beslissing viel. OSV had toen 17 maal de doelman der tegen partij gepasseerd tegen HRC 16 keer. ei Handboogschietvereniging „V. Z. O. S." ek 10 j zeer spannende strijd werd er ijl. voor de negende maal gestre- i de Chr. Smit-beker. Met een n verschil werd B. Uitendaal A. Keizer verslagen. Hioet het voor Ben een voldoening ro: hij zijn gemiddelde per pijl op 7ist te brengen. De winnaar bleef ippter de baas met 2/10 punt. Deze chutter kan het zeer ver in het anjgschieten brengen, maar dan is Hitig oefenen gewenst. :iers kan te vreden zijn met de laats", want zijn gemiddelde werd ste klas peil opgevoerd. Joop I® ans, die reeds tweemaal in het vam van de wisselprijs, heeft het niet kunnen redden, want kwam inten tekort. Jammer voor Joop, j was bijna eigenaar van de tro- ipglummer 5 op de ranglijst werd Tinus Verhappen, die het ge- Smaakte zijn gemiddelde met een s6-at te verbeteren. is nodig geweest om een gouden prrjietgeen beschikbaar was gesteld v. Droffelaar. Winnaar werd ST-wer, ten koste van B. Böhm. 4 :r 14 september de schutters van V.Z.O.S. op bezoek komen, achten wij dat J. de Jonge in grootse vorm zal zijn dan zon- inLblj ,wac ;OC '2 doe je best! Totale uitslag: J. de Jonge 123-128-251; B. Brouwer 109-116-225; B. Uitendaal 104-120-224; Gé Aalpol 119-103-222; J. Schreiers 111- 103-214; Fej. Verhappen 85-114-199; B. Böhm 97-102-199; C. Roskam 102- 89-191; J. Meiermans 93-95-188; A. Voogt 88-99-187; J. Keizer 85-98-181; Th. Kuiper 89-88-177; E. Pimentel 61-102— 163; Ch. Verhappen 72-72-144; H. Droffelaar 37-66-103. FANFAREKORPS „WILHELMINA" zaterdagmiddag aanstaande trekt de boe- renkapel van het fanfarekorps „Wilhel- mina" er op uit door Santpoort-noord. Tijdens deze rondgang zullen er loten verkocht worden ten bate van het uni formfonds. Wij hopen, dat de laatste lootjes vlot verkocht worden, zodat „Wilhelmina" in het voorjaar geünifor meerd door Santpoort kan marcheren. KENNEMER VROUWENKOOR Kennemer Vrouwenkoor o.l.v. Annie Schoen heeft de repetities hervat. Nieuwe leden zijn welkom. De repetitieavond is op dinsdag om half negen ten huize van mej. Schoen, Brederoodseweg 106, Waar zijn Klaar-overs Weet U, a. dat op een zestal punten in de ge meente Velsen jeugdbrigadiers een taak hebben voor het aangaan en na het uitkomen van de scholen hun medescholiertjes veilig de weg over te loodsen? b. dat deze punten zijn: 1. nabij Julianabrug, verzorgd door de Moerbergsschool, de Claraschool en de H. Hartschool; 2. op de Noorderlaan, verzorgd door de Da Costaschool; 3. op de Zeeweg nabij de Tussenbeeks- weg, verzorgd door de St. Francis- cusschool en de St. Antoniusschool; 4. op de Lange Nieuwstraat bij de Vel- serduinweg, voorheen verzorgd door de P. Vermeulenschool en de Juliana- school en ter afwisseling thans door de F. L. Ossendorpschool; 5. op de Waterloolaan en de Van den Vondellaan bij de Driehuizerkerkweg, verzorgd door de Jan Campertschool; 6. op de Van den Vondellaan nabij de Nic. Beetslaan, verzorgd door de Engelmundusschool? c. dat de jeugdbrigadiers zich op uit nemende wijze van hun taak kwijten, zowel in het belang van de veilig heid van hun schoolmakkertjes, als van oudere mensen die zich veilig willen voelen onder zodanig geleide? d. dat vooral bejaarde mensen en moe ders met kinderwagens op die punten er goed aan doen zich door de jeugd brigadiers veilig te laten overbrengen? e. dat overigens bestuurders van voer tuigen de nodige voorzichtigheid die nen te betrachten bij het naderen van punten waar jeugdbrigadiers werk zaam zijn? Bedenk dat zij zeer nuttig werk verrich ten. Waar de meeste ongevallen Weet U, a. dat op kruispunten en splitsingen van wegen de meeste verkeersongevallen voorkomen? b. dat dit komt doordat de weggebrui kers op die punten geen- of niet vol doende rekening houden met de soort van verkeer dat men zal kruisen en met de ter plaatse gereden snelheid? Houdt u er rekening mee? POSTDUIVENVERENIGING „SNELLE WIEKEN". Zondag 7 september werd met oude en jonge duiven een wedvlucht gehouden vanaf Duffel (B.). 8.25 uur werden de vogels in vrijheid gesteld. De eerste duif werd om 10.26.6 geklokt. De totale uitslag is: 1. P. Rozemeyer; 2. 23.26 J. Andriesma; 9.7 A. Tervoort; 4.5.15 M. Janssen; 6.9.21.27 J. Hoogzaad; 8 H. Kocks; 10.17.20 B. Jenninga; 11.14 C. Kocks; 12.19.28 J. de Weerdt; 15.18.22 H. Handgraaf; 16 J. Dijkman; 24 E. Gor ter; 25 A. Punt. POSTDUIVENVERENIGING „DE LUCHTPOST". Maandag 1 sept. werd de wedvlucht ge houden vanaf Elssen (B.) 107 km. De duiven werden om 11.10 uur gelost met z.o. wind. De eerste duif werd om 12.31 uur geklokt. Totale uitslag: G. Brouwer 1.3.9; G. v. d. Wensch 2.5. 16.24; T. H. v. Zwieten 4.11; W. Dek kers 6.15; P. Bersée 7.17; N. Duyn 8; K. H. Bakker 13.19; A. Hols 18. Zondag 7 sept. werd de wedvlucht ge houden vanaf Duffel (B.) 150 km. De duiven werden om 8.25 uur gelost met z.w. wind. De eerste duif bereikte om 10.28 uur haar hok. Totale uitslag; G. Bierman 1.6.11.15; G. Brouwer 2.4.8. Bouwer 10.20.21; G. Bierman 12.14.22.23; 17; H. Bakker 3.5.7.20; N. v. Duyn 9; K. Brouwer 10; Th. v. Zwieten 12.14.19; A. Hols 13.16.18. FUSIE VAN TWEE DAM VERENIGINGEN. Op woensdag 3 september is na enige oriënterende besprekingen de fusie tot stand gekomen tussen de damverenigingen „Stabiel' en „Diagonaal". Besloten is om de nieuwe naam van damclub „Santpoort" te voeren. De speelavond is voorlopig nog 's maan dagsavonds in het badhuis aan de Wüstelaan, aanvang kwart voor acht. De nieuwe vereniging denkt met twee tientallen dit seizoen in de bondscom- petitie te gaan spelen. De onderlinge competitie start medio september. We kunnen een iedereen die de damsport een warm hart toedraagt aanraden eens een avondje langs te ko men. Een leuke partij kunt u altijd spelen, ook als u geen wedstrijddammer bent. Adres nieuwe secretaris: F. J. Ipenburg, p/a. Minahassastraat 67, Haarlem-nrd. Zondag 14 september excursie Dahliatentoonstelling Haarlem Donderdag 18 september Bloemenshowavond Zaal Schuit, Driehuis Vanwege de verbouwing op Westerveld, wordt de Bloemenshowavond op don derdag 18 september om 8 uur, gehouden in de zaal van de heer F. Schuit, Driehui zerkerkweg 123 te Driehuis (vlak bij de R.K. Kerk)die zo vriendelijk is, ons zijn zaal ter beschikking te stellen. Door de zaalmoeilijkheden is onze Bloe menshowavond later dan de bedoeling was, doch wij vertrouwen dat een ieder, vooral de kwekers, met flinke hoeveel heden bloemen, planten, cactussen, groenten en ook mooi fruit en bindwerk, aanwezig zullen zijn. Reeds om 5 uur kan men terecht om op te stellen en is er iemand van het bestuur aanwezig. Tafels en vazen zuilen, voorzover wij die bezitten, ter beschikking zijn. Bij diegene die door de huisbezoekcom missies reeds bezocht zijn, hebben deze commissies tot hun genoegen geconsta teerd, dat er bij vele leden een grote .liefhebberij is voor bloem en plant en dat ook vele leden wel wat materiaal hebben voor de bloemenshowavond, stelt hen niet teleur en neem wat mee! Werkt u alien mee deze eerste avond van het nieuwe seizoen tot een succes te maken. Per 1 september zijn overal in de wijken van Velsen de nieuwe leergangen van de Volks Muziek School weer gestart. Vele ouders hebben hun kinderen weer opge geven om gedurende 5 jaar hun kinderen een algemene muzikale vorming te laten geven. Het doel van de V.M.S. is tegen weinig geld het kind een muzikale vor ming te geven en het leren bespelen van een instrument. Het bevorderen van huis muziek en samenspel staat hierbij voor op. Door middel van de Gehrels-methode worden de leerlingen op een eenvoudige wijze binnengeleid in de wondere wereld van de muziek. Liederen, ritme, muziek geschiedenis, het luisteren naar goede muziek zijn hiervan de onderdelen. Zegt het u iets, dat sinds de oprichting van de V.M.S. het aantal leerlingen in 6 jaar tijd is toegenomen van 86 tot ruim 900 leerlingen; 22 bevoegde leer krachten staan gereed uw kind te ont vangen. Na een jaar algemene vorming, welke geheel voor het kind is aangepast, wordt de leerling reeds in de gelegenheid ge steld een blokfluit of een zelfgemaakte bamboefluit te bespelen. Na twee jaar algemene vorming kan het kind, in over leg met de ouders en de leerkracht, een instrument kiezen en zich daarin verder bekwamen. Ook volwassenen, boven 16 jaar, wor den in de gelegenheid gesteld een cursus te volgen. De leerstof, waarover het kind 5 jaar doet, duurt voor volwassenen twee jaar. Het lesgeld behoeft voor niemand een bezwaaar te zijn. Maandelijkse betaling is mogelijk. Indien u verzuimd hebt uw kind of uzelf aan te melden, bestaat hiertoe nu nog de ge legenheid. Wacht daarmee echter niet te lang meer, want binnenkort moeten we de aanmeldingen sluiten. Voor aanmelding en verdere inlichtingen mogen wij u verwijzen naar de adverten tie in dit blad. Het bestuur van de V.M.S. Velsen. OPRICHTING Op 1 september 1958 is opgericht het „Kamerorkest IJmond' met ruim 20 medewerkers. De repetitieavonden zijn gesteld op maandag van 8-10 uur in het Gemeente lijk Vergaderlokaal in de Abeienstraat 1, IJmuiden-Qost. Het orkest staat onder leiding van de heer J. Klinkhamer en wijdt zich aan de beoefening van muziek van componisten als Vivaldi, Tartini, Coreili, Pergolesi, Telemann, Bach, Haydn e.a. Het ensemble bestaat uit strijkers (violen, altviolen, celli, bassen) en houtblazers (fluit, hobo, klarinet, fagot) aangevuld met piano. Bespelers van strijkinstrumenten en hout blazers, die woonachtig zijn in het IJ- mond-gebied (Heemskerk, Beverwijk, Velsen) worden uitgenodigd eens ter kennismaking een repetitie bij te wonen. Het adres van de secretaris de heer P. de Wolf is Beyneslaan 5 te Beverwijk. BENOEMING Het curatorium van de Chr. Lycea te Haarlem heeft Ds. D. ter Steege met ingang van 1 januari a.s. benoemd tot predikant-leraar in volledige dienst. Het ligt in de bedoeling, dat Ds. ter Steege, die deze benoeming inmiddels heeft aanvaard, naast het geven van les sen in de bijbelse- en kerkgeschiedenis tevens belast zal worden met het school pastoraat. NED. VER. VAN HUISVROUWEN Afd. Santpoort. Op 19 september a.s. om 2 uur zijn als eerste bijeenkomst van het nieuwe sei zoen voor de leden (en voor degenen, die lid willen worden) een lezing worden gehouden door de heer: Ir, E. C. M. Roderkerk, directeur der Stichting „De Kennemerduinen", met als onderwerp: „herfst in de Kennemerduinen". Bij voldoende belangstelling sluit daarbij aan een excursie onder de deskundige leiding van de heer Roderkerk. Het bestuur meent een goede keuze te hebben gedaan, en het hoopt dat de leden dit bewijzen zullen door een goede op komst. CORDUROY kleedt de nieuwe wintermode aan Uit de grote modecentra, met name uit Parijs, komen talrijke berichten waaruit blijkt, dat in de komende wintermode aan de corduroy een belangrijke plaats is ge geven. Corduroy wordt vervaardigd van katoenen garens en is te beschouwen als een verfijnde nakomeling van de eer tijds zo veel gebruikte manchester. Een weer fijnere uitgave van de corduroy is de tinneroy, waarvan de ribben uiterst smal zijn. De ontwikkeling van manches ter naar corduroy en tinneroy is typerend voor de manier, waarop in de loop van de jaren de techniek van de toepassing van katoen is verbeterd. De nieuwste geribde stoffen zijn eigenlijk al enige ja ren bekend. In de laboratoria echter zijn uitgebreide proeven genomen om 'n paar bezwaren, welke de oude corduroys en tinneroys hadden, weg te nemen. Daar aan is het ongetwijfeld te danken dat de nieuwe wintermode zich zo druk met deze verbeterde stoffen bezig houdt. Ze zijn nu absoluut poolvast en pletvrij, zo dat de „glimplekken" tot het verleden behoren. Nog interessanter is het succes dat men heeft weten te behalen met het bedrukken van deze stoffen, welke vroe ger uitsluitend in unikleuren gemaakt konden worden. Al deze verbeteringen hebben de ontwerpers dankbaar aange grepen voor nieuwe modellen, niet alleen voor volwassenen maar ook voor jonge meisjes en bakvissen. Het zijn „warme" japonnen en jurken met een zomerse fleu righeid. Op foto 11 bijvoorbeeld toont Marianne een vrolijke tinneroy met dwarse strepen in de kleuren licht- en donkergrijs, korenblauw en wit, die even geschikt is voor school als voor de zon dag, Beatrijs laat op foto 12 een koren- blauwe tinneroy zien, waarbij de dwarse verwerking van de lengte-strepen een grappig effect heeft. Soortgelijke grapjes zitten in het turquoise jurkje van Lydia op foto 14. Wie zou in de modellen van de foto's 13 en 15 nog de oude corduroys her kennen? Het zijn heerlijke winterrokken met speelse dessins en kleurstellingen. De gebruiksmogelijkheden van de corduroy zijn bijzonder groot. Afgezien van de imprimé's, welke zich zo bij uitstek lenen voor winter japon en -rok, vormen de uni's ook een dankbare dracht voor jongens en mannen in de vorm van pan talons, sportcolberts en jackets en zijn ze een goed materiaal voor ochtendjassen en peignoirs. Ook hier, zoals in het algemeen bij ka toenen stoffen, is weer het voordeel van de gemakkelijke wasbaarheid. Corduroy en tinneroy kunnen het beste op de hand gewassen worden in een lauw sop, waar bij het water zo licht mogelijk door de stof gedrukt moet worden. Daarna spoe len tot het water geheel zuiver is. Lang durig weken, wringen en draaien kan men beter vermijden. He* heeft geen zin ten aanzien van het schoonmaken en voor de pool van de stof is het beslist niet best. Direct na het spoelen hangt men het corduroy kledingstuk op een hanger, die niet kan roesten. Rustig laten uitdruipen: hoe minder de stof wordt gewrongen, hoe steviger en mooier de ribben blijven. Het is wel verstandig om, zodra het natte kledingstuk is opgehangen, het een beetje bij te rekken in de richting van de pool, de kraag en manchetten in de juiste vorm te leggen en alle knopen dicht te maken. Laat de corduroy niet in de zon of in grote hitte drogen. Half vochtig kan er reeds gestreken worden. Daarvoor wordt de stof met de ribben naar onderen op de strijkplank gelegd. Een vochtige doek gebruiken en daarop met het strijkijzer zachtjes persen. Na het strijken luchtig schuieren. Aldus behandeld, blijven cor duroy en tinneroy het mooiste.

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1