San^cafeWeehMad ÜQM DIERENDAG - MENSENDAG. wmm Richting aangeven. RAKETTEN. Klaverjasclub „Brederode' 'ZONDAGSDIENST ARISEN APOTHEKEN 29e Jaargang no 38 Redactie Terrasweg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 Vrijdags26 Septl958 Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur tel. 7029 Op Werelddierendag (4 oktober) moe ten wij er rekening mee houden, dat de méns wordt aangesproken. Het gaat er niet om op deze dag dieren eens extra te vertroetelen. Een mens, die goed voor dieren is, wil dat altijd zijn - het is hem geworden tot een tweede natuur bij wijze van spreken maar vertroetelen en nog veel minder vermenselijken doet hij die- "en persé niet. 3en dier moet een dier blijven, maar dan noet ook een mens méns zijn (of mis- ichien nog worden?) vVij willen daarmede niets ten nadele :eggen van hen, die vaak door teleurstel- ingen of wel door eenzaam-zijn, een dier ot hun bijzondere vriend hebben. Welk en echte vriendschap kunnen huisdieren ian ons geven! Tiaar wél willen wij er de vinger bij ;ggen, dat van de Opdracht, welke de tens jegens dieren ontving, geen carri- atuur mag worden gemaakt. Dierenbe- cherming is geen sentimentaliteit, maar entiment en mentaliteit, loe vaak horen wij zeggen als het over lierenbescherming gaat: „O dat honden- n kattengedoe!" Wij moeten toegeven, at er velen zijn, die tot zulk een scham- ere opmerking aanleiding geven, liettemin moeten wij zorgen óók voor onden en katten. In de grote steden aoral weet Dierenbescherming soms pen raad ten aanzien van het tevéél, jornamelijk als het katten betreft. On- :r omstandigheden doet zij wat maar ligszins mogelijk is om voor de over- llige dieren een goed tehuis te vinden, [aar dat Dierenbescherming „honden- kattengedoe" is is niet waar. Het lat óók om honderdduizenden paarden, n miljoenen koeien en varkens, kalve- n en schapen en kippen en ander pluim- :e. Ons land is immers het land van de :eteelt! Gaat u eens een bezoek bren- :n op onze vee- en pluimveemarkten! U int dan zien, wat de inspectiedienst van ierenbescherming moet verzetten alleen om het inladen en vervoer van de die- n naar behoren te regelen, om onnodige •eedheden tegen te gaan, welke zich tel kens voordoen, als het wakend oog van Dierenbescherming geen toezicht houdt. Wij zeggen werkelijk geen „zwaar" woord als wij beweren, dat de hel over de dieren zou losbreken, als Dierenbe scherming niet overal en steeds op haar qui vive zou zijn. Waarom zou anders een speciale Wet op de Dierenbescher ming zo dringend noodzakelijk zijn? Op Werelddierendag wordt de Méns aan gesproken! 't Is eigenlijk een aanklacht, dat wij een aparte dag moeten vragen van bezinning en medegevoel voor onze mede-schepselen de dieren. Wat zou de mens zijn zonder 't dier? Wij leven om zo te zeggen bij de gratie van de dieren. Zij zijn voor ons een kostelijk bezit, in hun nut en gratie en schoon heid, maar ook in hun vriendschap, trouw en aanhankelijkheid. De rapporten van de politie en van de inspecteurs der Vereeniging geven elke dag op overduidelijke en pijnlijke wijze aan, dat de verhouding: „Mens-Dier" in ons land nog lang niet in orde is. Het: „eerbied voor het leven!" moet nog over al worden gezegd. Wij prijzen ons gelukkig, dat de laatste jaren het Onderwijs en de Kerken „spre ken voor de stommen! En met welk een goede resultaten! Een dier is niet maar een béést, maar een mede-schepsel, dat niet aan ons werd uitgeleverd, maar toe vertrouwd. Werelddierendag spreekt de Méns aan, u en mij! Deze dag vraagt niet om een klontje voor het paard en om een stukje vis voor de poes. Dierendag komt met wat anders, vraagt geen gunst of simp'le wens, 't Is een greep in het geweten, van de Mens, de „Koning-Mens!" Werelddierendag is: boodschap, een gewetenskreet is hij, voor elk van ons persoonlijk, voor de hele maatschappij! G. Nieuwenhuijsen, Directeur Ned. Vereenigng tot Bescherming van Dieren 1LEURSTELLENDE WEDSTRIJD VN „VELSEN". .or de wedstrijd VelsenI.V.V. be nd flinke belangstelling en mede daar- was het zo jammer, dat het zo goed lonnen zijnde Velsen er na de eerste ;e fortuinlijke doelpunten van I.V.V. en dan vooral na de rust zo weinig ;r van terecht bracht, zulks kennelijk gevolg van het feit, dat men na de illusie mentaal niet sterk genoeg was het spel weer tot het oude peil op te :ren. Van een ploeg als die van I.V.V. verliezen is zeker geen schande, maar ineer de Velsen-linkshalf niet zo on- :uinlijk geweest was zijn tegenstanders e doelrijpe kansen aan te bieden daarna zelf weinig of niets meer te steren en oorzaak te zijn, dat alle ver- d uit de verdediging verdween, dan den we nog niet geweten hebben, of le puntjes wel mee naar Ilpendam den zijn gegaan, met alle respect ove ns voor het spel der I.V.V.'ers, die etwijfeld in het verdere verloop van :ompetitie nog wel een woordje zullen spreken. sen begon, zoals we reeds schreven, 1. De open aanvallen der thuisclub >rgden de defensie der Noord-Hollan- veel last en het was van Schagen, zijn club de leiding wist te geven -0). Het scheelde zelfs maar een haar, lezelfde speler had kort hierna de •sprong zelfs vergroot, maar de bal mperde langs de paal. ssen zat I.V.V.V niet stil en door grove fout van Reygerse konden de ïdammers gelijk maken en later zelfs voorsprong nemen, toen hun midvoor al als op een presenteerblaadje kreeg ïspeeld. En van die tijd af is het Is meer bergafwaarts gegaan met en, zo zelfs, dat je in de tweede helft al het elftal niet meer terugkende. Er |een gang meer in de ploeg, men gaf niddenveld prijs en speelde de bal af >e naar de tegenpartij op een wijze, het zo hoorde. Het mocht nog een heten, dat doelman Kaasenbrood en um het hoofd nog zo koel hielden, rs was het zeker niet bij de twee die de I.V.V.'ers thans na de rust •den, gebleven (41). 5 reeds gezegd, viel er veel in het Ier Ilpendammers te bewonderen. De vormde een goed geheel en toonde p te hebben van opbouwend voet- RASVOGELS struikelt in Uithoorn x>p, dat de Terrasvogels, nu ze een- de smaak te pakken hadden, op het Ier overwinning voort zouden gaan, t in vervulling gegaan. En hun, die •dachte bij zich dragen, dat de ne ig misschien een gevolg is van het e Uithoornse V.D.O.-terrein in cht van zaterdag op zondag was er -s nogal enige regen gevallen n we ook deze illusie ontnemen, want, al was bedoeld terrein nu niet di rect een biljartlaken gelijk, bespeelbaar was het zeker. Neen, de reden van de nederlaag der blauwwitten was veel meer voor de hand liggend: De Uithoornse voetballers speel den beter dan onze plaatsgenoten en spanden zich voor het gewenste eindre sultaat ook veel meer in. Wanneer deze minder grote (Santpoortse) krachtsont plooiing een gevolg mag geweest zijn van de gedachte „we-winnen-toch-wel- want-V.D.O.-heeft-met-82 van E.T.O. verloren", dan zijn de blauwhemden wel van een koude kermis thuisgekomen! Van de voorhoede ging niet te veel kracht uit. Wel was Rijke weer van de partij, maar het stevige spel van de V.D.O.-verdedigers boezemde hem nogal ontzag in. Dan en dat was vooral zeer merkbaar speelde ook Thoolen beneden zijn vorm van de laatste wed strijden. De verdediging was verder ook niet zo „potdicht" als in de ontmoeting tegen A.S.V.-Arsenal. Het contact tussen de li nies onderling liet soms nog al te wensen over met als gevolg, dat de V.D.O.'ers veel meer vrij spel kregen dan uit een Terrasvogels-oogpunt bekeken wel wen selijk was. Het mocht daarom een geluk heten, dat Cöhrs en Röbken het hoofd koel hielden en meermalen in benauwde situaties nog redding wisten te brengen. Met de rust leidde V.D.O. met 10 en wanneer Breys en Spanjaard wat geluk kiger met hun schoten zouden zijn ge weest, dan had een gelijk spel zeker niet tot de onmogelijkheden behoord. Tien minuten na de rust vergrootte de thuisclub de voorsprong en toen was de hoop op een gelijkspel vrijwel verkeken, want de V.D.O.'ers met hun constante dekking waren de aanval van Terras vogels verre de baas. Toch zag Rijke nog kans de achterstand tot 21 te ver kleinen, maar een derde doelpunt van de voet van de rechtsbinnen maakte aan alle onzekerheid een einde (31) en bezorg de V.D.O. definitief twee verdiende winstpunten. GEEN STIJL. Woensdag 17 september speelde een voorlopig Nederlands Elftal in het Am sterdamse stadion een wedstrijd tegen Saarland. Over het teleurstellende resul taat willen we het hier nu niet hebben, daaraan zijn we de laatste jaren al wat gewend geraakt, zelfs na de luide fanfa res, die vaak na afloop van een gewon nen wedstrijd geklonken hadden of na voorbeschouwingen, waarvan de één nog optimistischer klonk dan de andere, om dat we toch zulke prima spelers hadden. Neen, we willen het ditmaal hebben over het gevoel van bekocht te zijn, dat het betalend publiek moet hebben bekropen, toen het tot de ontdekking kwam, dat Saarland niet beschouwd werd als een in ternationale tegenstander maar meer als een sparring-partner tegen wie de gebrui kelijke regels, wat de invallers betreft, niet behoefden te worden in acht geno men. Zo bracht de samensteller van de ploeg, Schwartz, niet minder dan 17 spe lers in het veld, niet omdat zoveel spelers blessures hadden opgelopen, maar wel omdat hij voor spelers, die niet zo best voldeden, andere krachten wilde probe ren. Dat onder deze omstandigheden van een serieuze krachtmeting en van het komen tot behoorlijke prestaties geen sprake was en kon zijn, kon men van te voren op zijn vingers natellen. En toch liet men het publiek behoorlijke entree prijzen betalen! „De Sportkroniek" zegt te geloven, dat Schwartz de zaken op deze manier niet meer zal inkleden. We nemen dit graag aan, evenals we er zelf van overtuigd zijn, dat Schwartz Van Wissen, over wiens prestaties als middenvoor hij het vorige seizoen zo verrukt was zulks in tegenstelling met de meeste sportjour nalisten niet meer als aanvalsleider zal opstellen. (In de wedstrijd tegen Saar land deed hij het trouwens ook al niet) Maar het K.N.V.B.-bestuur, dat van de plannen van Schwartz toch op de hoogte moet geweest zijn, had nimmer betalend publiek moeten toelaten, m.a.w. het had de coach moeten beduiden, dat „wedstrij den", onder omstandigheden, als die van woensdag 17 september gespeeld, in het oefencentrum „De Vliert" zonder publiek moeten worden gehouden. En als men dan persé om misschien sfeer te kwe ken publiek wil toelaten, dan vrage men lage toegangsprijzen en lichte het publiek vroegtijdig in omtrent het wezen van de oefenkamp. Kath. Arbeiders Jeugd. Nu de vakanties weer voorbij zijn gaat ook de K.A.J. haar seizoen 1958-'59 weer openen. Vrijdag 26 sept. a.s. komt de pioniersgroep weer bij elkaar en woens dag 24 sept. heeft de toneelclub onder leiding van de heer van der Wensch de rollen voor het nieuwe stuk weer ver deeld en besproken. Ook de ontspanningsavonden nemen weer een aanvang en wel direkt met een knal avond op donderdag 2 oktober a.s. des avonds om acht uur in het jeugdhuis, waar een humorist ons zal laten lachen en waar tevens gelegenheid zal zijn om tus sen de stukjes door een dansje te maken. Het belooft een zeer gezellige avond te worden en alle meisjes en jongens boven de 17 jaar worden uitgenodigd hierbij aanwezig te zijn. Houdt dus deze avond vrij en komt allen naar het jeugdhuis. Bestuur K.A.J. Bridgeclub De Kennemers. Donderdag j.l. hield de bridgeclub De Kennemers haar jaarvergadering en was het tevens de laatste vergadering welke door de heer Mulder geleid werd, Ruim 22 jaar is de heer Mulder voorzitter van de bridgeclub geweest en zag zich thans genoodzaakt door zijn drukke Werkzaam heden deze functie neer te leggen. Bij dit afscheid werd de heer Mulder een herinnering en het ere-voorzitterschap der vereniging aangeboden. Het nieuwe bestuur is als volgt samen gesteld: S. J. Rietdijk, voorzitter; C. Paats, vice- voorzitter; F. Kleefstra, secretaris; J. J. Diksen, penningmeester en J. Seegers lid. De clubavonden worden gehouden don derdagsavonds van 812 uur in „De Weyman", alwaar nieuwe leden steeds welkom zijn. Zondagschool. De zondagschool voor kinderen uit Vrijz. Christelijke gezinnen (leeftijd 6-12 jaar) wordt wederom gehouden in de Kleuter school aan de Wüstelaan. Zij vangt aan zondag 28 september a.s. om 9.15 nut. Deze zondagschool staat open voor alle kinderen en wordt georganiseerd door de samenwerkende Remonstrantse en Doops gezinde Gemeenten. Inlichtingen en aanmeldingen bij mevr. Wessels, Overbildtweg 24, Santp. (d). E.H.B.O. De afd. Santpoort der E.H.B.O. begint weer met haar cursussen welke worden gegeven onder leiding van dr. Stoffel. De cursussen worden gehouden in de Adolf van Nassau School. Het secretari aat der afdeling is Brederoodseweg 8, Santpoort-Zuid. Jubileum. Op 1 oktober a.s. hoopt de heer N. v. d. Veldt de dag te herdenken dat hij 40 jaar in dienst is bij vrachtrijder fa. G. v. d. Veldt, alhier. In deze 40 jaar heeft de heer v. d. Veldt ook in het vrachtrijdersbedrijf grote ver anderingen zien plaats vinden. Was het vervoer vroeger met paard en wagen en kwam men 's avonds om 10 uur nog de pakketten afgeven, met het autobedrijf is hierin grote verandering gekomen. De heer v. d. Veldt, die bij winkeliers en zakenmensen door zijn prettige en humor volle persoonlijkheid zeer gezien is, zal het zeker die dag niet aan belangstelling ontbreken. N.V.V. Jongerenwerk. Ook in Santpoort is het N.V.V. vorig jaar gestart met instuifwerk speciaal voor haar jongere leden. Nu de zomer voorbij is en de winter in het land komt starten zij opnieuw en wel met een film-bijeen komst op 2 oktober in de „Toorts", Duin weg 34. Dit is het clubgebouw van deze groep waar zij elke donderdagavond bij eenkomen. Zij houden zich daar bezig met dansen en spelen terwijl de pick-up er lustig op los draait. Zij weten het daar wel gezellig te maken en de koffie is goed, daar weten wij van mee te pra ten. Ook jongeren die geen lid zijn van een vakbond zijn er hartelijk welkom. De leeftijdsgrens is van 14 tot 21 jaar. Ga er eens kijken of loop eens bij de leider, onze stadsgenoot A. Otte langs, hij woont in de Schipbroekenweg 2. Lees de ad- vertentie in dit blad over de filmavond! POSTDUIVENVERENIGING „DE LUCHTPOST". Zondag 21 sept. werd de wedvlucht voor oude en jonge duiven gehouden vanaf Mons (B.225 km. De duiven wer den om 7.50 uur gelost met Z.W. wind. De eerste duif bereikte om 10.7 uur haar hok. Deze duif behaalde dus een snelheid van 1704 meter per minuut. Totale uitslag: G. Bierman 1, 3, 4, 7, 11, 15, 16; H. Bak ker 2, 6, 8, 10, 17; A. Hols 5; P. v. Zijl 9, 12; Th. v. Zwieten 13, 14. Weet u, a. dat zich een schrikbarend aantal ver keersongevallen voordoet, doordat be stuurders van voertuigen verzuimen bij het veranderen van richting tijdig en op duidelijke wijze de voorgeno men rijrichting aan te geven? b. dat u, als bestuurder met enig soort voertuig op de weg rijdende en het plan hebt van richting te veranderen door af te slaan naar een andere weg, tijdig en duidelijk een teken daartoe moet geven? c. dat automobilisten daartoe het beste de richtingaanwijzers kunnen gebrui ken? d. dat bestuurders van voertuigen die niet de beschikking hebben over rich tingaanwijzers, zoals wielrijders, bromfietsers e.d., dat teken tijdig en duidelijk moeten geven door middel van een goed uitgestrekte arm of stok? Bedenk dat de veiligheid van u en van anderen er mede gemoeid is. Het Nederlandse volk kan rustig gaan slapen nu de raketten hun intrede zullen doen bij de verschillende eenheden van ons leger. Dit moet zo ongeveer de bedoeling zijn geweest van de aankondiging hiervan door de Minister van Oorlog. Juist het bezit van dit meest verschrikkelijke ver dedigingswapen, zou ons hopelijk moeten bewaren, of althans de kans verminderen om in een oorlog te geraken. Duidelijk en met klem zou ik hier willen stellen in raketten geen verdedigingswa pens meer te zien, maar zuivere aanvals wapens. Aanvalswapens, wier aanwezigheid alleen al aanleiding zullen zijn bij een eventueel conflict waarin wij betrokken raken, ons in eerste instantie uit te schakelen, wat wil zeggen Nederland met zijn overbevol- kingsdichtheid, wegvagen door totale vernietiging. Het is een diepe tragiek dat aanschaffing van de meest onmenselijke verdelgings middelen worden aangeschaft ten koste van de volkswelvaart. De regering en de volksvertegenwoordi gers zwijgen. Het geweten van het Ne derlandse volk zwijgt eveneens. Nog nooit heeft het „Wie zwijgt stemt toe" een zo lugubere achtergrond gehad als bij dit niet op de volkswil berustende mi- nistriële besluit. C. Spoor, Hagelingerweg 85. Verloting Pop. De B.I.M.IJ. is weer achter de rug en voor de afd. Velsen van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren een succes geweest. Op deze B.I.M.IJ. was een prachtige pop beschikbaar gesteld door Mevr. v. Gameren uit Velsen die voor een kwartje te winnen was door de naam te raden. Velen hebben hiervan gebruik gemaakt. Notaris Boerlage heeft de ge zegelde enveloppe geopend en de naam was Dina. De pop is gewonnen door H. v. Siooten, Wijk aan Zeeërweg 94 te IJmuiden. Tevens maken wij u er attent op dat de bekende „Dierenkalenders" weer ver krijgbaar zijn bij de heer A. Kampman, Brederoodseweg 18. Ze zijn weer even mooi uitgevoerd als altijd. VERBOUWING. Het filiaal der Coöp. Haarlem aan de Hagelingerweg wordt verbouwd en heeft de verkoop tijdelijk plaats in een nood- winkel aan de Antillenstraat. Consultatiebureau voor zuigelingen. Het Consultatiebureau voor zuigelingen van Het Witte Kruis, gevestigd in het badhuis „Spaarnberg", zal voortaan ge opend zijn maandags van 33.30 uur. In de plaats van dr. Naessens, is thans als medisch leider aangesteld dr. A. A. J. Broekman, Kinderarts te Velsen. Bovengenoemde club opende op woens dag, 10 sept. j.l. op feestelijke wijze, de Kerstcompetitie klaverjassen. Er werd verwoed gestreden, om de vele mooie prijzen, die beschikbaar waren. Iedere deelnemer viel een prijs ten deel. Na afloop hiervan, werd aangezeten aan een gedekte tafel, de spelers en genodig den aangeboden door de gerant van het café-restaurant „De Weyman", de Heer H. Broekhuis. Van het gebodene werd een gretig ge bruik gemaakt en dat dit in goede aarde was gevallen, bleek wel uit de woorden van de voorzitter, dat zoiets hem nog nimmer op een speelavond was ten deel gevallen en uit het dankwoord waarmede hij de Heer Broekhuis toesprak. Hierop volgde een gezellig samenzijn tot 2 uur 's nachts, waarna de deelnemers voldaan met hun prijzen huiswaarts keer den. Voor demes en heren, welke nog aan de competitie wensen deel te nemen, bestaat gelegenheid zich te melden op iedere woensdagavond in café-restaurant „De Weyman". Het Bestuur. SCHAKEN. Een groot aantal leden was aanwezig, toen voorzitter Leijsma deze vergadering te ruim 8 uur op dinsdag j.l. opende. De diverse agendapunten werden vlot afgewerkt. Zowel het verslag van de se cretaris als rekening en begroting van de penningmeester konden de goedkeuring der vergadering wegdragen. De aftredende Bestuursleden Baljet, Tu ning, Blokker en Sterk werd bij accla matie herkozen. Het speelplan voor de komende onder linge wintercompetitie, zoals dit door de wedstrijdcommissie was voorgesteld, werd na enige discussie aanvaard. Er zullen 3 groepen gevormd worden, elk bestaande uit 10 a 12 spelers, n.l. 1. Hoofdgroep I en 2. Paralelgroepen A en B. Hieruit zullen mettertijd de groe pen I, II en III gevormd worden volgens ranglijst. Aan de Bondscompetitie zal weder met twee tientallen deelgenomen worden. Aan de kampioenen van 19571958 werden met de gebruikelijke complimen ten de wisselbekers uitgereikt, te weten aan G. Kroone, clubkampioen, aan Bus selman, groep II en Wulffelé, groep III. In deze vergadering werd ook nog een „In Memoriam" gewijd aan de nage dachtenis van ons vroeger lid en ere-lid Dr. A. de Groot. Vele jaren was hij in ons midden en toonde steeds dat hij met het lief en leed van onze club meeleefde, ook toen hij naar Assen vertrok, vergat hij zijn geliefd „Santpoort" niet. Zijn zoon, Dr. Meindert de Groot, uit Leiden overgekomen, betuigde voorzitter dank voor de woorden aan de nage dachtenis van zijn vader gewijd en deed deze dank gepaard gaan met overhandi ging van een „Dr. A. de Groot-Wissel- prijs", bestaande uit een zeer artistiek uitgevoerde doos, vervaardigd van een buitengewone uitheemse houtsoort, waar op zilveren plaat met voornoemde in scriptie is aangebracht. Op verzoek van de fam. de Groot zal om deze prijs uit sluitend door een „veteranen"-groep ge speeld worden. Met grote dankbaarheid heeft het Be stuur dit bijzondere geschenk aanvaard, de hechte banden tussen „de Groots" en S.C. „Santpoort" zullen niet verbroken worden. Zulks werd nog geaccentueerd doordat Dr. Meindert de Groot weder als wer kend lid onzer club toetrad. In dit op zicht mag .Santpoort" zich verheugen, te meer daar in de maand augustus zich ook reeds 3 nieuwe leden aangemeld hadden. Mogen er nog meerderen volgen! De deuren van Badhuis „Spaarnberg" blijven dinsdagavonds voor hen open staan. Indeling in de groepen is nog mo gelijk. Ook is er nu een „Junioren-groep" tot 16 jaar. ZONDAG A.S. J. HEKMAN, Hoofdstraat 236 Telefoon 8510 De Santpoortse Apotheek Bloemend.straatweg 145, Santpoort-St. Telefoon K 25608249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341, Overveen Telefoon K 2500—16760

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1