SarfpotrfeffeehHad aan DE ZILVERVLOOT VAART. Snuif en wrijf 1 O JEUGDSPAARWET Toneelvereniging ,,Jan van Dommelen" KORTE BERICHTEN. Wat kan iemand doen? aargang no 39 ictie rerrasweg 31 Kerkerinklaau 45 ive van Drukkerij Cornegge relefoon 8619 Vrijdag 3 okt. 1958 Administratie en advertenties Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 nnr tel. 7029 DBI arbanken en de postkntoren heb ei deuren wijd open ge:et en wach- hun nieuwe klanten: de jongens sjes tussen de 15 en 21 jaar en tairen tot 24 jaar, di- mee gaan aan het nieuwe ide.iil-spaarplan [vervloot, zoals de nuw samen- de landelijke spaarineellingen de ktober in werking gereden Jeugd et noemen. is dit plan, omdat vor de eerste n ons land het Rijk het jeugd- zal bevorderen doo het geven ;n dikke premie na een aantal paren. Dit extra bedng gaat tien bedragen van het lj de spaar- ïg beschikbare tegoei aan inleg :e samen. unie is dan ook de jrote gelde- tractie van het ideal spaarplan vervloot, dat tot voor aamste doel e jongeren van Nedeiand te prik- :ot sparen. jn oor te luisteren lqt bij spaar- igen en jeugdorgaisaties, zal lenoeg merken met beveel geest- e nieuwe regeling i: ontvangen, arinstellingen behoevn niet bang dat hun klantjes nic komen op- Bij hen is nu de kant waarlijk Hij spaart, krijgt de gewone nte van rond 3 proent of meer na tenminste zes aar de tien premie incasserer Met een lortefeuille gaat de jnge spaarder ais. :mie is overigens iet zo maar schenk van het Ri;v omdat de - van financiën toev llig eens een ui had. age spaarder zal cat ook wel de premie wordt vrdiend. Geld n is heel wat gemak elijker en dijker dan dat gtd regelmatig >aarbank of postkai.oor te bren- mie is een steun, ea duw in de van het sparen, ea middel om arzin in Nederland weer aan te De regering heef daarbij het eginsel ,,wie de jeucl heeft, heeft komst" gevolgd en haar eerste jel is gericht op dc jongeren, iet tot nu toe dan :o slecht ge- t de spaarzin? He is niet ge- jk hierop een gehid juist ant- te geven. De statist: ken over het bij de jeugd zijn lantniet volledig, it de gegevens die t' beschikking hebben de deskundiïn wel af ge- at er vooral door de jongeren dijk meer gespaard zou kunnen dan thans. In de -remie en de voorwaarden va; de nieuwe men zij die aanmoecging tot spa geven, die vele joncren over het punt" kunnen helpe. Zelfs heb- experts een raming egeven, hoe- r onder de nieuwe regeling zal worden gespaard n zij komen i bedrag aan extr; besparingen )0 miljoen gulden n 10 jaar paren. nvang van dat bedrg brengt di- ;n ander aspect va het sparen oren. Zoals ook z< veel andere staat Nederland ;.n de voor van een tijdvak, datenorme som- dd aan investering zl vragen. De verken, de wegenboiv, het schep- n voldoende werkgel jenheid voor teeds groeiende tvolking, de ihrijdende techniek, lies eist ge- kapitalen. Voor o:; land is het weldig probleem wa; dat geld al- vandaan moet komi. Het extra tdrag van 150 miljcn is natuur- rar een schijntje va wat er in comst in totaal nodiczal zijn. Het ier wel een aanwijng dat, zou overheid lukken m> haar maat- grote delen van oze bevolking e krijgen het sparen >p te voeren, ;esteringsprobleem et stap dich- ar de oplossing zou ijn gebracht, rijker evenwel is h directe be an de jeugd om na :n aantal ja- aren een niet onbelagrijk bedrag den te krijgen. ugd-spaarwet, heeft grote voor- 0 eenvoudig en ovrzichtelijk te at ieder haar werkiit kan begrij- Vie mee wil doen hoeft maar aarbank, boerenleenank of post- r binnen te lopen t zijn hand ig te zetten onder et spaarover- ist. Dit kunnen di jongens en 1 tussen de 15 en 21 jaar zelf De handtekening vi «ouders of m is niet nodig. t maakt direct al ee: uitzondering :e leeftijdsgrenzen: z die in mili- ienst zijn geweest, ktnen aan het jaren mee doen totian hun 24e ereenkomst stelt aai de spaarder isen: hij moet per jir gemiddeld ste 30 gulden inleg :n en hij lit in het algemeen enminste zes olhouden. Zijn aan eze twee ïm voorwaarden'oldaan, dan gt hij de tien procet premie. iaarder mag ook rer inleggen, liet meer dan 200 gden per jaar. erste spaartijd is ne:n jaar, hier- pt de overeenkomst evenals aan ide van het jaar warin men 29 geworden. Dat zijnlus de maxi- 'oorwaarden. smie van tien proc't wordt ge geven over het gehele tegoed bij de spaarbank, dus ook over de gekweekte rente. Binnen deze regels heeft de jonge spaar der alle vrijheid. Hij kan op een gegeven jaar minder inleggen dan 30 gulden, als hij in voorgaande jaren zoveel heeft in gelegd dat hij het gemiddelde nog haalt. Zou hij op een gegeven ogenblik drin gend wat geld nodig hebben, dan kan hij van zijn tegoed tot dat bedrag op vragen, dat hij in het lopende jaar heeft ingelegd. De spaarovereenkomst kan naar zijn believen zes, zeven, acht of negen jaar duren en voor ex-militairen in bepaalde gevallen zelfs 10 jaar. In al deze gevallen blijft de premie gega randeerd. Maar de premie vervalt wanneer niet aan de voorwaarden wordt voldaan. De spaarder is wel vrij om op ieder ogen blik op te houden met sparen zijn tegoed rente staat te zijner beschikking maar doet hij dat binnen de zes jaar, dan krijgt hij geen premie. Ook hier is weer een belangrijke uit zondering: de premie wordt namelijk des gewenst wél gegeven, indien de spaar der gaat trouwen en tenminste drie jaar heeft meegedaan aan de regeling, doch bij zijn huwelijk over zijn gespaarde geld geheel of gedeeltelijk wil beschikken. De vrijwilligheid staat in de hele regeling voorop. Niets dwingt iemand tot deel name, niets houdt hem tegen als hij er ontijdig-mee op wil houden zo hij het sparen niet meer kan of wil voort zetten. Ook de jongelui die op school gaan en nog geen eigen inkomsten heb ben, kunnen aan de spaarregeling mee doen, wanneer hun ouders hen willen helpen. Zo maakt de regeling op alle punten een uitstekende indruk. De jongeren van Nederland, als ook zeker hun ouders, zullen zeker deze kans zien te grijpen. De Zilvervloot kiest zee en het zal aan haar een enthousiaste bemanning zeker niet ontbreken. Evenals verleden jaar is het besluit ge nomen, dat „Jan van Dommelen" ook dit seizoen 2 stukken voor haar dona teurs zal opvoeren. Er zijn nog al eens vragen gesteld over het „waarom?". Wel, het antwoord is eenvoudig. Vooral dank zij de leiding van regisseur Peter Brandsma, die ook dit seizoen weer de regie voert, zijn de uitvoeringen op een peil gekomen en worden er stukken opgevoerd, die een zéér spoedige, dus tijdrovende, voorberei ding noodzakelijk maken. Daardoor ont breekt de tijd om meer dan twee stukken op te voeren. Het is te verwachten, dat de donateurs de eersten zouden zijn, overigens volkomen terecht, die bezwa ren zouden maken of zouden wegblij ven, indien de kwaliteit van de voor stellingen zou verslechteren in plaats van verbeteren. „Jan van Dommelen" wil het spelpeil niet opvoeren om te kunnen „concours jagen", zoals dat heet. Vorig seizoen b.v. is aan geen enkel concours deelgenomen. „Jan van Dommelen" wil alleen maar haar donateurs verantwoorde toneel voorstellingen bieden. De eerste voorstellingen in dit seizoen worden gegeven op 22, 25 en 29 nov. a.s., nl. „Een Feestelijke Dag", van Andrew Rosenthal. Dit stuk is juist een jaar geleden met zeer veel succes voor de televisie opgevoerd. Het biedt boven dien de mogelijkheid weer enige nieuwe krachten aan het Santpoortse publiek voor te stellen. Het aantal damesleden breidt zich n.l. gestadig uit. Helaas houdt de toevloed van herenleden hier geen gelijke tred mee en belangstel lenden wijzen we dan ook op de adver tentie elders in dit blad. Indien de ver eniging over iets meer spelers de beschik king zou hebben, zou de kans op drie voorstellingen per seizoen aanzienlijk groter worden. Het is te hopen, dat het Santpoortse pu bliek, dat tot nu toe in grote getale de voorstellingen van „Jan van Dommelen" bezocht ook dit seizoen weer van haar belangstelling blijk zal geven. NAKLANKEN VAN BELGIË—NEDERLAND. De „big-match" BelgiëHolanld is weer achter de rug, maar een grote wedstrijd is het allerminst geworden. Zulks viel al te beluisteren uit het radio-verslag van Leo Pagano, maar toch waren we nieuwsgierig, wat „de pers" over het treffen in „de hel van Deurne" zou heb ben te zeggen, dit naar aanleiding van hetgeen wij reeds een paar maal „sig naleerden", nl. dat onze vaderlandse sportpers vaak zo jubelen kan na een (schijn-)succes van het Nederlands Elf tal, om even later bij een ontmoeting van datzelfde team tegen een tegenstan der van formaat te moeten getuigen, „dat we er toch „eigenlijk niet veel van kunnen". Ondanks het feit, dat Oranje een 32- overwinning behaald heeft, hebben we gelukkig ditmaal weinig van een jubel stemming gemerkt. „De Sportkroniek", het officieel orgaan van de K.N.V.B., sprak van een saaie BelgiëNederland wedstrijd zonder hoogtepunten en besloot met: „Zo verstreken de laatste minuten van deze teleurstellende BelgiëHolland ontmoeting, waarin de gelukkigste partij aan het langste eind trok. Oranje won met 32, maar boekte een overwinning die nauwelijks een belofte voor de toe komst inhoudt". „De Telegraaf" was al niet milder in zijn kritiek: „Overwin ning zonder glorie van Oranje-elftal zon der sterren", schreef dit Amsterdamse blad. Dirk Nijs, de oud-scheidsrechter, K.N.V.B.-bestuurslid en de voorzitter van he amateurisme zeide als zijn mening: „Geef mij mijn amateurs maar" en de oud-voorzitter van de K.N.V.B., Karei Lotsy, noemde wat hij gezien had een ijswaterdouche, als hij dacht aan wat de wereldkampioenschappen in Zweden te zien hadden gegeven. We geloven, dat deze en dergelijke kri tieken in andere bladen en opgetekend uit de mond van andere gezaghebbende en tot oordelen bevoegde personen ons voetbal op de duur meer goed zullen doen dan het ophemelen van de Oranje-pres taties en capaciteiten na een schijn-suc- ces. En daarom vervult het ons met enige zorg, dat de man, aan wie de sa menstelling van de nationale ploeg is toevertrouwd, de Duitser Elek Schwartz, voor zover wij zulks hebben kunnen na gaan, de enige is, die „tevreden was over het elftal in zijn geheel". (De Sport kroniek) Het komt ons voor, dat het zo spoedig tevreden zijn van een leider gevaren inhoudt. K.N.V.B.-STRAFZAKEN. In de vergadering van District Zuid I stond de voorzitter, de heer P. C. M. van Loenhou, volgens „De Sportkroniek" o.m. stil bij het groot aantal strafzaken, n.l. gemiddeld 5 per zondag. Inderdaad het seizoen is nog maar jong, maar de lijst van geschorsten begint al weer aardige afmetingen aan te nemen. Onder de gestraften lazen we de namen van drie Ajax-spelers, die zich in de wedstrijd Noord-TransvaalAjax on sportief gedragen hadden. Voorts werd een speler van A.S.V. '33 (Aarle-Rixel) voorgoed van het lidmaatschap van de K.N.V.B. vervallen verklaard. De oefen- meester van Xerxes, alsmede de aan voerder en een bestuurslid dezer vereni ging bevinden zich eveneens onder de gestraften, omdat eerstgenoemde onder een valse naam in de wedstrijd Limbur- giaXerxes had medegespeeld en de beide anderen dit hadden goed gevonden, althans het niet verhinderd hadden. VELSEN—I.V.V. In ons verslag over bovengenoemde wed strijd is een woordje weggevallen. We zouden hiervan geen melding maken, ware het niet, dat hierdoor één der Vel- sen verdedigers wat al te zwaar „belast" wordt. Er stond n.l. afgedrukt: om daarna zelf weinig of niets meer te presteren en oorzaak te zijn, dat alle verband uit de verdediging verdween". We schreven echter: en MEDE oorzaak te zijn", enz. WAT ONS ZONDAG A.S. TE WACHTEN STAAT. Velsen komt de komende zondag tegen over een bekende tegenpartij te staan, n.l. de C(astricumse) S(port) V(ereni- gingDeze Noord-Hollanders hebben zich in de ontmoetingen tegen onze plaatsgenoten vaak als geduchte tegen standers doen kennen. Vooral hun doel man. De Heer, heeft zelfs in de voet balwereld een zekere bekendheid gekre gen. We hebben hem, al weer enige ja ren geleden, op het Velsen-terrein eens kunnen aanschouwen in een dusdanige vorm, dat we niet aarzelden hem toen maals een doelman van klasse te noe men. Aan hem zal het zeker dan ook niet liggen, of Velsen zal met moeite aan de doelpunten komen. Voor het overige dienen ook de presta ties van die van C.S.V. net als die van Velsen te worden afgewacht, want ook de Castricummers zijn aan het experimenteren geslagen en we moeten nog afwachten, hoe dit experiment zal slagen. Het is te hopen, dat de geelblau- wen hun vorm van de bekercompetitie meenemen. Dan zit er in ieder geval de kans in, dat zij althans één punt rijker huiswaarts keren. Voor de Terrasvogels is het te hopen, dat zij tot het inzicht komen, dat met wisselvallig spel het doel, dat zij zich gesteld hebben terugkeer naar de derde klas zeker niet bereikt wordt. In elke ontmoeting weer zal met alle energie gespeeld moeten worden, temeer daar het een bekend feit is, dat alle clubs er steeds een eer in stellen de destijds hoger geklasseerde club, die nu teruggevallen is naar een lager niveau, maar die aanstalte maakt het verloren terrein te herwinnen, de voet dwars te zetten. Zondag komen de blauwhemden tegenover Rivalen te staan. De compe titie is nog te jong om al bepaalde con clusies te trekken, maar het feit, dat RivalenE.T.O. met 43 klopte, na dat laatstgenoemde club V.D.Ó. waarvan de Vogels verloren met 82 had „ingemaakt", zegt toch ongetwijfeld, dat Goedhart-c.s. geducht op hun tellen moeten passen. ONSPORTIEF. Haarlems Dagblad vermeldde naast zijn verslag over de wedstrijd BelgiëNe derland een zeldzaam staaltje van on sportief optreden van aanvoerder Cor v. d. Hart. Toen deze volgens be doeld blad zeer terecht een strafschop tegen zich kreeg, protesteerde hij tegen deze beslissing. Dit zou nog niet zo heel erg geweest zijn, want tenslotte doet een voetballer, naar zijn mening, nooit iets. Het onsportieve komt echter nog. Toen zijn protest niet baatte, nam hij de bal en legde die op de penalty-stip na eerst een gaatje in de grond getrapt te hebben. En toen de Belgische spil de bal naast trapte, lachte hij zijn Belgische collega in diens gezicht uit. Ons dunkt, dat Van der Hart voor zijn onsportief optreden tenminste een be risping verdient endat hij nimmer meer uitgenodigd wordt om als aan voerder op te treden. COMM. HUISH. EN GEZ. VOOR LICHTING. Op 7 oktober 1958 om 2.15 uur houdt de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting, Velsen, in samen werking met het PEN, Bloemendaal een voorlichtingsmiddag in het B.B.-gebouw te Driehuis, halte Zeeweg. Het onder werp heeft betrekking op „Het veilig en doelmatig gebruik van elektriciteit in de huishouding". CHR. VROUWENBOND. De maandelijkse Ledenbijeenkomst van de N.C.V.B., afd. Santpoort-Zuid is vastgesteld op maandag 6 oktober a.s. des avonds 8 uur in het gebouw „De Toorts", Duinweg 34, Santpoort-Zuid. Mej. Hoekendijk te Heemstede hoopt dan te spreken over het onderwerp „Vrouwen in donker Amsterdam". Leden en belangstellenden zijn welkom. POSTDUIVENVERENIGING „DE LUCHTPOST". Op zondag 28 sept. werd de wedvlucht voor oude en jonge duiven gehouden van af St. Ghislain Hornu (België) 228 km. De duiven werden om 7.55 uur gelost met kalme Zuid-Oosten wind. In con- cour 62 duiven. De eerste duif werd geconstateerd te 10.48.49 uur en behaalde een snelheid van 1354 m. per minuut. Uitslag: G. Burman 1 2 3 4 9 11 en 13. A Hols 5 7; P. v. Zijl 6. H. Bakker 8. Th. v. Zwieten 10; G. Brouwer 12. SCHAAKCLUB „SANTPOORT". De uitslagen waren: Groep I: Kroone-Tuning 10; Ooster ling-Sterk 10; Pels-Schuurman 10; Dr. de Groot-Haanappel 10. Een goede dag voor de wit-spelers, voor al voor Oosterling, die zijn eerste partij in groep I in winst omzette, daarbij door een blunder van Sterk geholpen. In groep A werd 't zo: Brugman-Roos 10; Hoogzaad-Kesting 01, Koolhaas- Kip 10; Wagner Sr.-Wulffelé 0-1. In groep B: Blokker-Sterk 1-0, v. d. Bronk-Put 1-0, v. d. Pol-Vos 0-1. Hier deden zich geen verrassingen voor. Het betekent echter niet, dat de verlie zers blijven verliezen. Ze zullen in de toekomst zeker nog wel het zoet der overwinning smaken. Door uitstedigheid en onvoorziene om standigheden moesten deze speel-avond nog al dat leden verstek laten gaan. BRIDGECLUB „DE KENEMERS". Met de op j.l. donderdag gehouden drive werd het zomer-seizoen besloten. Het resultaat van deze onderlinge wedstrijd was: A-lijn: fam. Soomers 57,50%; familie Spruyt 56,67%; heren Kruisman-van Munster 54,17%; fam. Riedijk 52,50%; heren Seegers-Porck 44,17%; heren Top-van Rij 35,00 B-lijn: mevr. Kroone-heer Andela Jr. 63,54 fam. Weyers 52,08 heren Steinberg-Bodewes 50,00%; mevr. Mul der-heer Kleefstra 47,92 heren v. d. Wal-v. Tiel 46,88 fam. Witmond 44,79 mevr. Ebeling-heer Bouman 44,79 C-lijn: dames Seegers-van Munster 60,00 dames Andela-Smit 58,00 heren Gerritsen-Muller 52,00%; fam. Vader 47,00%; fam. Dirven 44,00%; dames Muller-Smakman 39,00 De onderlinge competitie is begonnen. FIGUURZAAGCLUB. Vrijdag 3 oktober a.s. des avonds om 7 uur vangt de figuurzaagclub in het lokaal achter de Geref. Kerk aan de Burg. Enschedélaan weder aan. Alle jongens van 8 tot 12 jaar zijn wel kom. „KONINGIN WILHELMINA FONDS" De op 6 september j.l. gehouden collecte bracht de volgende resultaten: Santpoort (station) 408,88; Santpoort (dorp) 567,Driehuis 394,79; Velsen (inbegr. Velserbeek) 572,26; Velsen (Noord) 1196,47; IJmuiden 1586,94. Totale opbrengst 4.726,34. De opbrengst overtreft die van vorig jaar met 559,39. De verkoop van de artikelen in de stand van de BIMIJ heeft, ondanks het terug gelopen bezoek, een bedrag opgeleverd van 729, Alles bij elkaar genomen een bijzonder verheugend resultaat. De wetenschap dat met dit geld weer een steentje kan wor den bijgedragen aan de bestrijding van het leed dat kanker heet, stemt tot grote voldoening. Het bestuur verzoekt dank te brengen aan allen die hebben meegewerkt om tot een dergelijk resultaat te komen. „SAMVRO". Bij dezen willen de Samenwerkende Vrouwenorganisaties (Samvro) er nog eens de aandacht op vestigen, dat er in Velsen Buurt Ziekenhulp is georgani seerd. Wanneer bij ziekte der huisvrouw hulp wordt aangevraagd, bij het Witte- of Wit Gele Kruis, en niet onmiddellijk hulp kan worden geboden, kunt u zich wenden tot de Buurt-Ziekenhulp. Deze noodhulp wordt verleend door een in de buurt wonende dame, gedurende één week, enkele uren per dag. Wanneer u dus b.v. door griep wordt overvallen, loopt u dan niet met 40° koorts door 't huis te tobben, maar wendt u tot deze Buurthulp, dan zult u erger voorkomen. Ook deze hulp op dokersadvies. In wijken waar nog geen Buurtvertegen- woordigsters zijn, kan men te Sant poort (dorp) zich wenden tot mevrouw A. Vonk, Hoofdstraat 73, Santpoort (dorp). Telefoon 7337. FANFAREKORPS „WILHELMINA". De trekking van de loterij t.b.v. ons un- formfonds, welke gehouden zou worden op 1 oktober j.l. is uitgesteld. Zoals u wel weten zult is deze loterij opgezet om de kosten van onze unifor men, waarin wij volgend jaar hopen te verschijnen, te dekken. Er zijn talrijke nuttige prijzen beschik baar- Deze loterij is goedgekeurd door de min. van justitie d.d. 22-2-'58 Nr. L.O. 570/ 214/13. A.s. zaterdag wordt er weer een rond gang gehouden door Santpoort-noord, waarbij weer loten verkocht zullen wor den. (HvW Het zou heel prettig zijn, in dien iemand van ons of wij samen de afschuwelijke oorlog in Algerië konden doen beëindigen, en dan niet door de volledige uitroeiing van het algerijnse volk. Dat kunnen wij niet. Waren wij Fransen, dan konden en moesten wij oproepen tot dienstweigering; maar wij zijn geen Fransen en dit punt is niet aan onze orde. Er zijn dingen die wij wel kunnen doen. Het zijn kleine dingen en wij zullen ze moeten doen zonder enige illusie over hun uitwerking. Langs de grenzen van Tunesië en Ma rokko zitten hondderduizenden vluchte lingen, van alles beroofd. Elke dag ver wijdt zich de kloof tussen hen en ons, tussen hun pauperbestaan en onze wel vaart, tussen hun grauwe hopeloosheid en onze rustige toekomst. Deze mensen hebben gebrek aan alles. Onder de koperen juli-zon zijn kleding stukken niet het eerst-nodige; maar in de komende winter wel. Snit of stijl doen echt niets ter zake. Alles is nodig. Alles kan gebruikt worden. Als elke lezer nu eens denkt aan zijn reactie op de stormramp in 1953 en net zo handelt. Zoek uit. Was het. Laat het wassen of stomen. Zorg dat het heel is. Maak een pakket van wat gij kunt mis sen, wat ge echt nooit meer gebruikt, en dat is heel wat in ieder gezin. Schrijf een briefkaart naar Mevrouw L. Keja- Jambroes, Paramaribostraat 32, telefoon 025707127, Santpoort en het pakket wordt bij u afgehaald. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Zl

Weekblad Huis aan Huis | 1958 | | pagina 1