1.85 SCHUTTE GÉ. HOP, HooldM 107 SOLA - INRVTIE tot 1\ februari n wast u zelf? predikbeurten kqu nUTOVERHUUR .HENNEMERHOF Dit is een H 0 L L 0 H DI n aanbieding TEXTIEL HOLLÜNDM TEXTIEL «V. BIJL D(||tl®S Houdt uw Projectielamp jong Arend R.eym De Leerkoning, Santpoort AF Honden en Li ppeti ruw?PUROL Lw kapsel keurig verzorgd door Salon de Coiffure Bloemendaalsestraalweg 69 Santpoort-St. Telefoon 8767 te kaap, Ook deze week is onze bekende NJMDLOZE NYLONKOUS nog in alle maten voorradig Dit is een pracht kous voor f Een COCKTML-SCHORTJE, apart dessin, voor ZIE ONZE ETALAGES Maiiiifactureiimagazijii f 1.89 Ie klas Suède jasjes waarde 139. NU f 99.— en een paar voor f 109. handen te £en ueizatyd 3iap&et van Dalenlaan 57 Qekaattekaattjeó de auto- en motorrijschool Kerkweg 67 Tel.8930 TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. /^Offfïêtcba OOANDERHOiH; Drogisterij Brederode Ned. Christ. Vrouwenbond DAMPO J. G. Kragten GEDIPLOM. DAMESKAPPER TERRASWEG 14, TELEF. 8335 f» H. BAKKER Alléén nieuwe Opel- Records 1957 per dag, week, maand of langer termijn All risk verzekerd Ook 6 en 7 persoons wagens Plaatst EEN SCHAKELTJE! VERSE EIEREN 10 drietjes 1.19 KOELHUISBOTER 250 gram 89 cent Casselerrib iets fijns 100 gram slechts 69 ct Lunchschouderham 150 gram 69 cent Alleen Vrijdag en Zaterdag Een grote Eiercake 29 ct 1 Literblik Appelmoes 54 ct van goudreinetten Een zak met 10 flinke stukken Huishoudzeep 69 ct VIJGEN 500 gram 50 cent RUND VET per beker 500 gram 55 cent Droogkokende Rijst per kilo 75 cent Erwtensoep met worst en kluif gr. blik 99 cent Nu kunt U in het bezit komen van prachtige SOLA pannen, dekschalen, vorken, lepels, messen, enz. met een korting van 20%. Vraagt inlichtingen bij H. STUTVOET, Hoofdstraat 146 Tel. 8592 „HOLIATOIA" 99J Anemoiieiistraat S3 t.o. Postkantoor Nog net voor het laatst van de fabriek ontvangen Kom vlug even kijken voor ze weer op zijn Lange leren jassen f 99.en f 129. St. Mart instraal 16 - Telefoon 7014 EElï BRIL, IS GOEi), als hij uiet alleen volgens voorschrift is, maar ook, als hij bij uw uiterlijk past. Wij hebben een meer dan 25-jarige ervaring, dus De Rrillenspeeialist Leverancier voor alle Ziekenfondsen P. J. STEIIBEHCr Rloeuiendaalsestraatweg 54 - Telefoon §683 UiMca.r ruw of schraal NAMFA-C.FlEiiTube95ctl Met een BRIMISTOR verlengt U de brandtijd van Uw lampen enorm, doordat de funeste in werking van de begin-stroom- stoot grotendeels wordt opge heven. De BRIMISTOR reduceert n.l. de beginstroom met 35 De BRIMISTOR houdt Uw lamp bovendien op een onderspan ning van ca. 2 Hoofdstraat 148 Tel. 8361 was deze week het parool in feestvierend Limburg en Rrabant, na veel vreugde en jolijt. Een permanent wave is .wel geen carnaval, maar u heeft er evenveel vreugde door, thuis en „uit" Salon voor Haarverzorging Terrasweg 63 Telef. 8057 een óietaad I V. aai <zo'n hap&eC &Caayt U fry Dameskapsalon de Geus-de Wilde TELEFOON 8900 Laat FIJNWASSERIJ ,,'t TOKEXTJE" dan uw grote stukken doen, bijv. lakens, slopen, tafel goed etc. Wij kunnen ook uw gehele was verzorgen Molenstraat 23 Telefoon 8020 tDtufrfcety Catneygte Uw vakantie begint vandaag, want vandaag vraagt U onze Clialet-gids aan Clialet-Dienst-Europa >.V. - SANTPOORT-VOORD Sabastraat 29 - Telefoon 7658 ^OoRT-H0^ ZONDAG A.S. Gereformeerde Kerk 10 en 17 uur ds de Kluis Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) v.m. 10 uur student J. de Jong, van Apeldoorn n.m. 4 uur ds H. Visser, van Sassenheim Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10 uur ds J. P. Jacobszoon Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 9.30 uur ds. J. A. Roskam Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat I te IJmuiden, 10.30 uur Dr. A. de Wilde, van Nieuwe-Niedorp Doopsgezinde Gemeente Remonstrantse Gemeente Gebouw „Spaarnberg" 10.30 uur ds J. W. Wery Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds A. G. van Wijk, Alkmaar 19 uur Oecumenische Jeugddienst ds Leenman en ds Veen Adventskerk (Ziekenhuiskerk) 10 uur ds G. H. van Willenswaard I" ZO N DAG SDIENSl ARISEN'j Zondag a.s. J. HEKMAN, Hoofdstraat 236 Telefoon 8510 APOTHEKEN Zondag De Santpoortse Apotheek Bloemend.straatweg 145, Santpoort-St. Telefoon K 2560—8249 Elswout A potheek Bloemendaalseweg 341, Overveen Telefoon K 2500—57903 Wijkzusters „Het Witte Kruis" Zondagdienst Zr. Langejan, Driehuizerkerkweg 102 Driehuis, Tel. 2550 5288 Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar ook voor zieken vervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestroat 4 Bloemendaalsestraatweg 152 Telefoon 8860 In verband met de ontspanningsavond van de N.C.R.V. deelt het bestuur van de Ned. Chr. Vr. Bond mee, dat haar ledenvergadering niet gehouden zal worden 16 februari, zoals op de con vocatie vermeld staat, maar uitgesteld is tot maandag 23 februari. Spreker dezelfde. GROENTEN VARIATIES Naarmate de winter vordert hebben wij alle soorten wintergroenten al verschei dene malen op onze dis ontmoet. Geen wonder, dat ons af en toe de lust bekruipt het nu eens iets anders te doen: de groente eens op een andere dan de ge wone manier klaar te maken. Afwisse ling kunt U b.v. krijgen door de kruiden te variëren, eens een ander sausje te maken of verschillende combinaties te kiezen. Kool smaakt goed bij vlees en worst, maar ook bij kaas- en eiergerechten en bij vis. Witlof behoeft niet uitsluitend bij hardgekookte eieren gegeven te wor den: met saucijsjes, gemengde vleeswa ren, rollade of varkenslapjes is het ze ker niet minder lekker. Als U een goede vleesjus hebt, kunt U de gare struikjes lof daarin even stoven, dat is weer eens anders dan lof met melksaus. Koolraap en spruitjes kunnen met peterselie worden afgemaakt (of met een peterseliesaus), prei of uien met een zure, citroen- of tomatensaus. In rauwe slaatjes is zeker veel variatie te bedenken. Wat denkt U van de vol gende combinatie? Gemengde groenteslaatje (voor 4 per sonen) 150 g rodekool, 250 g witlof of 200 g andijvie, een grote, zachtzure appel, een stukje ui, olie, azijn, aroma (suiker, mosterd) en zout of slasaus, voor de garnering gekookt ei of augurk. De groenten en de appel schoonmaken en wassen. De kool en het lof of de an dijvie zeer fijn snijden, de appel in blok jes snijden. Deze ingrediënten vermen gen met slasaus of een sausje van olie, azijn, aroma (suiker, mosterd) en zout. Het slaatje tot slot garneren met plakjes gekookt ei of augurk. en pijn weg- wrijven met (Inplaats van deze saus kan desgewenst een gekookte zure saus gebruikt worden.) Koolraap met prei (voor 4 personen) Lt, kg koolraap, kg prei, zout, melk, boter of margarine, bloem of maizena, peper, nootmuskaat of kruidennagelgruis. De groenten schoonmaken en wassen. De koolraap in blokjes snijden, de prei in stukjes. De groenten nogmaals wassen en opzetten met een bodempje water en zout. De groenten gaar koken in onge veer 20 a 30 minuten. Een scheutje melk toevoegen en het vocht binden met een papje van melk en bloem of maizena. Een klontje boter of margarine er door roeren en de groente op smaak afmaken met peper, nootmuskaat of kruidnagel- gruis. Koolschotel met kaas (voor 4 personen) Ij/2 kg aardappelen, kg savoye of witte kool, ongeveer 250 g geraspte be legen kaas, 2 dl melk, boter of marga rine, zout, peper of nootmuskaat (pa neermeel) De aardappelen en groente schoon maken en wassen. De kool fijn schaven of snijden. Aardappelen en kool apart gaar koken in weinig water met zout. De aardapelen zo nodig afgieten, droog sto men en met hete melk en boter of mar garine tot een niet te stijve puree ver werken. Desgewenst peper of nootmus kaat naar smaak er door mengen. De kool afgieten en op smaak afmaken. Puree laten bestaan. Het gerecht nog even verwarmen en desgewenst, met pa neermeel bestrooid, in een hete over van een bruin korstje voorzien. Naar verkiezing mosterd erbij geven of in het gerecht verwerken. VINCENT VAN GOGH Grootmeester der schilders In zijn jonge jaren heeft Van Gogh als evangelist gewerkt in de Borinage. Hij, de predikantszoon, snakte naar praktisch werk en na een kort verblijf aan de op leidingsschool in Brussel, evangeliseer de hij onder de mijnwerkers. Zijn samenkomsten werden matig be zocht, totdat er op zekere dag een merk waardige verandering plaats vond. Vin cent van Gogh had op die dag de vrouwen van de mijnwerkers geholpen met het zoeken naar brandstofresten op de fabrieksterreinen. Toen hij 's avonds in het evangeliesatielokaal kwam was de zaal stampend vol met mijnwerkers. Van Gogh keek eens in zijn zakspiegel- tje en toen begreep hij het, hij zag er precies zo zwart uit als de mijnwerkers uit de mijn. Hij was een der hunnen ge worden WIJ NEDERLANDERS zijn er trots op altijd een volk van schilders te zijn ge weest. Het feit, dat velen van ons zelfs geen waterverf van olieverf kunnen on derscheiden, doet daar niets van af. De eeuwen door zijn er vele Nederlanders geweest, die schilderend door het leven gingen en omdat deze schilderkunst zo diep in het volkskarakter blijkt te zitten, zal dat altijd wel zo blijven. Slechts zei- ren echter treedt uit dit leger schilders een heel grote naar voren, een meester, wiens naam een begrip wordt, wiens roem geen grenzen kent. Rembrandt was een van dezulken en een der zeer weinig anderen was Vincent van Gogh. Als hij een gewoon mannetje was geweest met burgelijke opvattingen en verlangens, zoals gij en ik, als hij serieus had geleefd, zou hij misschien veel ouder geworden zijn, want toen hij stierf was bij slechts 37 jaar. Hij was echter alles behalve een gewoon mannetje, maar een mens die door zijn schildersdrift bezeten was, een vuur, dat allerhevigst brandde, maar kort, te kort Domineeszoon. VINCENT VAN GOGH werd geboren 30 maart 1853 in Groot Zundert, waar zijn vader predikant was. Op twaalf jarige leeftijd ging Vincent naar een kostschool in Zevenbergen; in 1869 kwam hij als jongste bediende in dienst bij een Haagse kunsthandel. In mei 1873 werd hij overgeplaast naar Londen, bleef in de kunsthandel werkzaam tot 1876, waarna hij in Engeland werkzaam was als on derwijzer en hulpprediker. In 1877 scheen hij een beslissende stap te ondernemen voor zijn levensstaat: hij ging theologie studeren in Amsterdam. Doch thema's maken en spraakkunst leren was niet wat hij zocht. Vincent verlangde naar praktijk-werk en kwam zo, na een kort verbüjf aan de opleidingsschool bij de Evangeliesatie in Brussel. Pas op zijn 27ste jaar werd hij van evangelist scheppend kunstenaar. In de Borinage ontstonden zijn eerste tekeningen. Na nog korte tijd in Cues mes en Brussel te zijn geweest verliet de onrustige Vincent de mijnwerkers en kwam terug in de ouderlijke pastorie te Etten. (N.B.) Toen hij daar zijn tekenstudies weer opnam en zijn familie inzag, dat aan Vincent s voornemen niet te tornen viel, zocht men een leraar voor hem, en daar Anton Mauve een- familielid der Gogh's was, raadden zij hem aan, naar Den Haag te gaan om bij Mauve de kunst te leren. Eind 1881 vertrok hij naar de Spaarnestad, waar hij twee jaar bleef, een periode, die voor zijn ontwikkeling van grote betekenis was. Na Den Haag vertrok Vincent naar Drente, waar hij het, hoeveel stof hij er ook vond om te werken, slechts twee maanden uithield. Hij kwam opnieuw terug in de ouderlijke pastorie, nu te Nuenen (N.B.) en werkte daar tot no vember 1885. Zoals hij aan zijn broer Theo schreef, interesseerden de mensen op het veld hem diep en ernstig. In grove vormen wilde hij het tragische, dramatische van zijn omgeving uitbeelden. Hij wilde men sen tekenen, zoals ze in het veld ge bukt gingen staan, mensen, wier licha men stijf geworden zijn door alle zorgen en moeiten in het leven. Van Gogh heeft 't eigenaardige, zwijgzame van deze boe renbevolking begrepen en ingezien dat de meeste kunstenaars zich hierin niet ge noeg verdiepten en slechts het spiegel beeld van hun eigen persoon gaven en niet het wezenlijke van de mens zélf:' „Neen, men moet de boeren schilderen, als zijnde zelf een hunner, als voelende, denkend zoals zij zeiven". „In 1885 verliet hij het schone Brabant. Hij begreep dat hij wel wat bereikt had, maar verder moest streven, dat er nog wat diepers voor hem te bereiken was. Na een verblijf van drie maanden te Antwerpen kwam hij bij zijn broer Theo in Parijs. Daar voltrok zich in twee ja ren een volkomen ommekeer in zijn werk. Zijn sombere tonaliteit en zijn zware Brabantse groene en bruine kleu ren verdwenen volkomen; zijn coloriet werd teer en transparant. Zijn Parijse periode moet men toch nog zien als een oefentijd, als „de aanpas sing van een nieuwe uitrusting tot een stuurvast en zelfstandige voortzetting van de schilderkunst". In Aries ontplooit zich zijn genie en wordt hij zielsziek. IN ARLES (febr. 1888 - mei 1889) bloeide zijn genie ten volle. Hij was ver rukt over het volle schallende zonlicht van deze voor hem nog onbekende we reld van de Provence. In tomeloze pas sie schilderde hij. Zijn scheppingsharts tocht kende geen grenzen. Hij werkte als door vreemde machten gedreven in de gloeiende zon. Op Vincent's herhaald aandringen kwam zijn vriend, de schil der Gauguin, naar Arles. Hun samen wonen eindigde echter in een fel dra matische ontknoping, dat het vertrek van Gauguin ten gevolge had. Kort daarna vertoonden zich de eerste verschijnselen van de zielsziekte, die Vincent met her haalde plagen tot zijn dood zou teisteren. Hij was al enkele malen in het hospitaal te Arles opgenomen. Verbetering trad echter niet in, te minder, daar hij door zijn omgeving in het stadje werd opge jaagd als een wild dier. Hij voelde dat zijn toestand precair was en hij gaf zelf de wens te kennen elders opgenomen te v/orden voor een meer radikale behande ling van zijn ziekte. Zo kwam hij te recht in een inrichting ter verpleging van zenuwzieken te St. Rémy. Door deze verandering van milieu wer den zijn werkzaamheden echter geens zins onderbroken. Het kan eerder lijken, dat hij zich meer beveiligd gevoelde voor de wereld, zo energiek zette hij zijn le venswerk voort. Het lange verblijf in het gesticht werd hem ten slotte te be nauwd, hij voelde zijn werkkracht slin ken. Door bemiddeling van Theo ging hij naar Anvers sur Oise en kwam bij Dr. Gachet, een echte vriend van schil ders. Late erkenning. Het heuvellandschap met de gloeiende akkers en de bemoste rieten daken van het dorp trokken hem wel aan, maar vooral genoot hij er van, weer model len te heben en figuren te kunnen schil deren. De twee maanden die hij hier nog mocht werken waren van een ver- bazingwekende produktiviteit. Vincent was echter dodelijk vermoeid en overspannen. In een vlaag van waan zin maakte hij op de avond van de 27ste juli zelf een einde aan zijn leven. Hier moeten wij uit piëteit het gordijn laten vallen in het besef dat ook Vin cent van Gogh slechts een mens was, van gelijke beweging als wij allen. Ma teriële welvaart heeft de schilder nooit gekend. Integendeel, vaak leed hij hon ger om verf en doek te kunnen aanschaf fen. Deze ongemakken achtte hij echter licht, erger vond hij, dat niemand be halve zijn broer Theo hem als kunste naar erkende. Deze erkenning kwam pas veel later, zo als het vele beroemdheden is gegaan, na zijn dood. Toen erkende de wereld het weergaloze genie van deze man en toen wierp zich de kunsthandel als een wild dier grettig naar zijn doeken. Schilder stukken waar de evangelist Vincent van Gogh tijdens zijn moeilijk en uitzichtloos leven geen kwartje voor had kunnen krijgen, werden nu plotseling tienduizen den guldens waard! Dit is echter van secundair belang. Voornamer is dat in Vincent van Gogh aan de wereld van onze tijd een toppunt van menselijke grootheid en genialiteit werd geschonken. HYPNOTISEREN IS EEN KINDER SPELLETJE. Jongen werd niet wakker. In Engeland is er een jongentje van veertien jaar die hypnotische gaven be zit en daarmee zijn veertienjarig vriendje onder hypnose bracht, maar hem niet meer uit de zware slaap kon krijgen. Het was een avond van de zweefvlie- ger-sclub in Ashby in Engeland en ieder een praatte natuurlijk over vliegtuigen, dat was helemaal niet vreemd, maar in de schaduw van een boom in de tuin zat de 14-jarige John Howden met zijn j vriendje de eveneens 14-jarige Bryan Mason, en op deze John had wel iets anders in zijn hoofd dan het praten over vliegtuigen. Met zachte doch doordringende stem, zei hij tegen Bryan „Ga slapen,ga slapen ga slapen Wat niemand verwachtte gebeurde, Bryan werd rustiger en de vrienden, die er bij aan wezig waren dachten, dat Bryan hen om de tuin wilde leiden en net deed alsof ie onder hynose was, maar Bryan deed niet alsof, maar was werkelijk in trance gebracht. Een vader van een van de jongens, die toevallig kwam aanlopen, maakte zich bezorgd over de vreemde uitdrukking op Bryan 's gelaat en haal den er direct een dokter bij. De dokter schudde Bryan aan de mouw van zijn jasje, maar Bryan was niet wakker te krijgen, nog niet met het afschieten van een kanon vlak naast zijn oor, bij wijze van spreken. Toen bracht men hem per ambulance-wagen naar huis en daar werd Bryan eerst de volgende dag 's mid dags om drie uur wakker uit zijn hypno tische slaap. Nadelige gevolgen van de hypnoseslaap had Bryan volgens de eer ste berichten niet ondervonden. En de vader van Bryan was weer geruststeld. Hij verklaarde, dat John en Bryan de laatste tijd wel geïnteresseerd waren in het hypnotiseren, maar dat hij nooit ge dacht had, dat John over deze gave be schikte en daarmee zijn vriendje in een diepe slaap zou doen verzinken. Een gevangene stond onlangs voor het gerecht in Nottinghem en hij stond dood gemoedereerd met zijn handen in zijn zakken. Toen de president van de recht bank hem beval zijn handen uit zijn zak ken te halen verklaarde de gevangene deftig: „Mijn handen zitten daarin in het belang van het publiek fatsoen. Ik heb noch riem noch bretels", zo voegde hij er verduidelijkend aan toe. Dat beloofde een parade te worden daar in Ulm, waar de Amerikanen in strakke pas langs de tribune waarop de autori- riteiten de parade stonden gade te slaan liepen. Plotseling klonk er vanaf die tribune een luid gejank, zo luid zelfs, dat de soldaten de commando's van de be velvoerende officieren niet meer konden verstaan en de parade een demonstratie werd van grote wanordelijkheid. De hond op de tribune had tussen de solda ten zijn baas ontdekt en begon luidkeels te blaffen. Zoals elke kraai is de tamme kraai van een tuinman in Melbeck in Duitsland ook een echte dief. De kraai houdt het voor gewoonte iedere morgen als de baas naar zijn werk gaat uit zijn brood trommeltje een paar sneden brood te „pikken" en dat vindt de tuinbaas alle maal best en rekent er zelfs al op met de hoeveelheid brood, die hij naar zijn werk neemt. Maar gisteren schrok hij toch wel. Op de verjaardag van de tuinman had de kraai geen zin in brood en stal nu zes van de beste zondagssi garen die bestemd waren voor de col lega's van de tuinman. De kraai heeft naar men zegt de sigaren ook opgerookt.

Weekblad Huis aan Huis | 1959 | | pagina 2