Verjaarsgeschenk voor H. M. de Koningin. Weldra controle op tbc ook bij het voortgezet onderwijs Oranje-Vereniging „Santpoort-Dorp" Boerenleenbank Santpoort Toen wij trouwden Chr. Sportveren. „FIT" „Soli Deo Gloria" in gloednieuwe uniform. Ned. ver. van Huisvrouwen „Volksonderwijs" Fanfarecorps ,,Wilhelmina" Dr. Lagro Ned. Chr. Vrouwenbond Schaakclub „Santpoort" Velser Kunstkring „Voor Allen" Korfbalnieuws „Sport-Vereent" Bridgeclub „De Kennemers" Jeugd-Rijvereniging „fcn-avant". 30e Jaargang no 15 Redaktie Terras weg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van 4' Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 SaripocrisWeeftHad Vrijdag 17 april 1959 aan Administratie en advertenties: Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur telef. 7029 Zoals eerder in de pers is aangekondigd, heeft zich een landelijk comité gevormd ter aanbieding van een verjaardagsge schenk van de bevolking van het Ko ninkrijk aan Hare Majesteit de Konin gin ter gelegenheid van haar aanstaan de, vijftigste verjaardag. Het comité meent te handelen in de geest van de Koningin, wanneer het haar een bedrag ter beschikking stelt, dat Zij naar haar inzicht kan bestemmen voor een al gemeen doel. Daarnaast hoopt het comi té een deel van de bijdragen te mogen aanwenden voor een persoonlijk ge schenk. Alle Nederlanders en alle Nederlandse organisaties, verenigingen, instellingen en bedrijven zullen door het schenken van een bijdrage uiting kunnen geven aan de gevoelens van genegenheid en respect voor onze Vorstin. Van harte wek ik de inwoners van de gemeente Velsen op aan de oproep van het comité gehoor te geven. De Burgemeester van Velsen, M. M. KWINT Het bestuur van de Stichting De Velser Gemeenschap betuigt hierbij zijn instem ming met het voornemen van het lande lijk comité om door middel van het aan bieden van een geschenk te getuigen van de genegenheid en aanhankelijkheid van Juliana op Haar vijftigste verjaardag. Het beveelt de uitnodiging om een gelde lijke bijdrage voor dat doel af te staan dan ook warm aan bij de burgerij van Velsen en bij alle in deze gemeente ge vestigde ondernemingen en organisaties. Het bestuur is gaarne bereid zijn bemid deling te verlenen bij het inzamelen van de bijdragen. Deze kunnen daartoe wor den gestort op girorekening no. 270475 ten name van de penningmeester van de Stichting De Velser Gemeenschap, te IJmuiden, onder vermelding „verjaarsge schenk H. M. de Koningin". Overmaking van bijdragen kan tot 25 april a.s, geschieden. Namens het bestuur van de Stichting De Velser Gemeenschap, J. van Os van den Abeelen, voorzitter. W. Bunte, secretaris. Optimisme over sterke afneming van ziekte niet geheel gerechtvaardigd. Aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is een plan voorgelegd om leerlingen van scholen voor voortge zet onderwijs ieder jaar op tbc te con troleren. Per jaar zouden daardoor zes honderdduizend kinderen gecontroleerd worden en het zou het rijk evenveel gul dens kosten: een tiende van het bedrag dat nu voor tbc-bestrijding op de rijks begroting staat. Het plan dateert al van vóór de „tbc explosies", die zich de laatste maanden in Neede, Millingen, Ter Apelkanaal en Alkmaar onder jongelui tussen de der tien en twintig jaar hebben voorgedaan. De directeur van de Koninklijke Neder landse Centrale Vereniging tot Bestrij ding der Tuberculose, dr. J. Meijer, ver wacht dat zeer binnenkort alle scholen voor voortgezet onderwijs benaderd zul len worden door de schoolartsendiensten en de tbs-consultatiebureaus. Hij hoopt dat, behalve de scholen, ook de ouders van de leerlingen zullen meewerken. Zon der die medewerking kan het niet, om dat evenmin als dat nu bij de tbc-con trole van andere bevolkingsgroepen ge beurt, dwang zal worden gebruikt. De controle op de lagere scholen werkt over de gehele linie bijzonder gunstig. Dat de scholen voor voortgezet onderwijs zo'n jaarlijkse controle nog niet hebben, wordt als een lacune gevoeld, aldus dr. Meijer, en als een van de oorzaken van de schoolinfecties, die niet alleen dit jaar, maar al sinds enkele jaren op sommige van die scholen zijn geconstateerd. Regionaal heeft men hier en daar reeds maatregelen genomen. Zo is bijvoorbeeld al enkele jaren geleden op de middelbare scholen in het Gooi de schoolcontrole ingevoerd. De schoolinfecties zijn dan ook niet voorgekomen. Die schoolinfecties, hoe ernstig ze voor de aangetaste kinderen ook zijn, hebben toch ook een heel bescheiden goed kant je, vindt dr. Meijer. Dat is dat ze er weer eens de aandacht op vestigen dat de tbc in ons land nog niet zo definitief en vol ledig is bedwongen als het publiiek wel eens denkt. Ze vormen zo'n beetje een tegenwicht tegen de berichten over dalen de ziekte- en sterftecijfers en over het geven van een andere bestemming van sanatoria, die een wel begrijpelijk, maar toch niet helemaal gerechtvaardigd opti misme hebben doen ontstaan. Sterke daling. Het tbc-sterftecijfer is geweldig gedaald. In het begin van deze eeuw was het nog 200 per honderdduizend inwoners per jaar, in 1958 was het, mede onder de in vloed van de geneesmiddelen die na de tweede wereldoorlog beschikbaar kwa men, gedaald tot 4,3. Dat is zo'n laag cijfer, dat de statisticus het niet eens meer, zoals vroeger, kan hanteren als graadmeter voor de omvang van de ziek te. Als nieuwe graadmeter gebruikt hij nu het aantal nieuwe ziektegevallen dat »r jaarlijks bijkomt. Dat is ook sterk ge laaid: van ongeveer 120 per honderd- luizend inwoners in 1949 tot 46 in 1956. Sindsdien gaat de daling langzamer. Het cijfer van 1957 was vrijwel gelijk aan dat ran 1956. Het voorlopige cijfer voor 1958 is ongeveer 43( maar zou, als de laling in hetzelfde tëmpo als in voor baande jaren was doorgegaan, om en bij le dertig hebben moeten liggen. Beslist jeen stijging dus, maar wel een vertra ging in de daling. (eugdinfecties bij de meeste volwassenen. debben die schoolinfecties voor de leek lus min of meer als alarmklok gediend, roor de insider zijn ze, merkwaardiger wijze, eigenlijk niet eens het alarme- endst. Ondanks die plaatselijke „explo res" is het landelijke ziektecijfer onder le groep dertien tot twintigjarigen name- ijk nog steeds dalende. Veel meer zor- [en, aldus dr. Meijer, hebben de tbc-be- trijders over de volwassenen, die nog eugdinfecties meedragen. En dat is op het ogenblik met de meeste volwassenen in Nederland het geval. Als ideaal ziet dr. Meijer een bevolking die volkomen vrij is van tuberkelbacillen. Om dat te bevorderen is geregelde con trole nodig. Daarom is het zo belangrijk dat nu ook bij het voortgezet onderwijs de jaarlijkse controle wordt ingevoerd. Mede daardoor zal voorkomen worden dat de volwassenen van morgen dragers van jeugdinfecties zijn, zoals de meeste volwassenen van nu dat zijn. Dr. Meijer meent dat aan dat tuberkelvrij maken de voorkeur moet worden gegeven boven de omgekeerde methode: de vaccinatie, die toch niet in alle gevallen afdoende be schermt. In Nederland heeft men mas sale vaccinatie trouwens altijd overbodig gevonden. In de Scandinavische landen is die methode wel een aantal jaren toe gepast, maar men komt er daar nu lang zamerhand van terug. Geen besmetting meer door leerkrachten. Het kan gebeuren, en bij enkele van de schoolinfectiegevallen van de laatste maanden is dat ook gebeurd, dat bij de periodieke controle al enkele tientallen personen besmet blijken te zijn. Maar in het algemeen kan toch gezegd worden, aldus dr. Meijer, dat jaarlijkse controle de kans, dat eenmaal aangetasten ook an deren besmetten, wel uitermate klein maakt. Vroeger kwam het nog al eens voor dat leerlingen door hun onderwij zers of leraren besmet werden. Dankzij de wet van 1953 tot bescherming van leerlingen, die onderwijzend en niet-on- derwijzend schoolpersoneel de plicht op legt zich geregeld te doen controleren, behoort dat nu tot het verleden. In 1957 en 1958 is geen enkel geval van besmet ting van leerlingen door leerkrachten meer voorgekomen. (IJmuider Courant) Colectanten kunnen zich opgeven bij: mevr. Winters van Vliet, Cremerlaan, Santpoort-N.: mevr. L. G. Bleeker-Jans, Louise de Colignylaan 38, Santpoort-Z. Koninginnedag 30 april 1959. Ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van H. M. Koningin Juliana op donder dag 30 april a.s. zal in „Zomerlust", Hoofdstraat, des avonds 8 uur opijrvoerd worden: Anova Cabaret-revue „LACH- PARADE'. In dit programma treden o.a. artisten van naam op, o.a. Han Bakker, Dave Parker, Dick Harris, The Mounties, Rexis, e.a. Een uniek programma, dat wij u ten zeer ste aanraden te gaan zien. Met een ge zellig bal o.l.v. Het Kennemer Kwintet zal deze avond worden besloten. Des namiddags treedt voor de kinderen eveneens in zaal „Zomerlust" van half drie tot vijf uur op het Nederlands Jeugd Theater TRUXINI. De gratis toegangskaarten zijn tijdens de winkeluren af te halen van donder dag 23 april tot en met donderdag 30 april bij Sigarenmagazijn Seegers, Hoofd straat 196 en bij de firma G. Hop, Hoofd straat 187. Voor het avondprogramma worden 2 vrijkaarten afgegeven op de bonnen A en B van het diploma 1959, terwijl voor het kinderprogramma maxi mum 3 vrijkaarten op bon C verstrekt worden. P.S. Bij de firma G. Hop zijn diploma's 1959 verkrijgbaar. „Het Witte Kruis" De afdeling Velsen van Het Witte Kruis belegt een ledenvergadering op maandag 27 april in het Witte Kruisgebouw aan de Kennemerlaan 143, IJmuiden. De agen da vermeldt jaarverslagen secretaris en penningmeester en rapport van de kas- commissie. Tijdens de 53ste algemene jaarvergade ring van de coöperatieve boerenleenbank te Santpoort, die in de zaal van „Zomer lust" werd gehouden, is opnieuw geble ken, dat de bank zich in een groeiende belangstelling mag verheugen. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, de heer B. J. Witteman, na een welkom spe ciaal aan de nieuwe leden, medegedeeld, dat de opening van het nieuwe bankge bouw aan de Hagelingerweg in 1958 een succes is gebleken. De kassier, de heer P. H. Tiebout, kon dit in zijn uitvoerig verslag met cijfers aantonen. Het op 17 oktober geopende bankgebouw, geheel naar de eisen des tijds ingericht, bleek al spoedig in een behoefte te voorzien, zowel voor de spaarders als voor de zakenmensen. Op nieuw zijn de omzetten flink vooruitge gaan. De totale omzet bedroeg het afge lopen jaar bijna 30 miljoen tegen circa 19 miljoen in 1957. De spaargelden be reikten een bedrag van 2 miljoen. In 1958 werden niet minder dan 600 nieuwe rekeninghouders ingeschreven. De per 1 oktober van het vorig jaar van kracht geworden jeugdspaarwet blijkt een groot succes te zijn. De opening van het nieuwe kantoor heeft vorig jaar aanzienlijke kosten gegeven. Deze bedroegen in totaal circa 7.300,-. Desondanks kon over het afgelopen jaar nog een netto winst worden geboekt van 7.023,74, een verheugend resultaat, al dus het verslag van de kassier. Bij de verkiezingen werd de heer C. Rut- te herkozen als president van de raad van toezicht, terwijl de heer W. A. Hof land zijn mandaat als tweede voorzitter verlengd kreeg. Aan het slot van de ver gadering bracht de heer Witteman dank aan allen, die het afgelopen jaar hun steun aan de bank hebben gegeven en hij koesterde het vertrouwen, dat dit in de toekomst zo zal blijven. De Toneelvereniging „Jan van Domme len" besluit haar toneelseizoen 1958-59 met een serie opvoeringen op 18, 21 en 25 april a.s. in zaal „Zomerlust". Opge voerd wordt „Toen wij trouwden een klucht van de bekende Engelse schrij ver J. B. Priestley. Het is een al wat ouder werk van deze schrijver, die daar na nog tal van aandachttrekkende stuk ken het licht deed zien. De regie is Weer in handen van Peter Brandsma, die reeds menige succesvolle opvoering met onze plaatselijke toneelvereniging op zijn naam heeft staan. Ongetwijfeld bieden de ko mende opvoeringen alle gelegenheid om eens een avond onbezorgd te lachen om de vele kostelijke situaties die zich voor doen. De naam Priestley is er echter borg voor, dat wij tevens een kijk krijgen op situaties en verhoudingen zoals die een vijftigtal jaren geleden bestonden. Dik wijls doen zijn tonelen ons herinneren aan Heijermans. Het is dan ook te hopen, dat tal van bezoekers deze kans zullen benutten om in hun eigen woonplaats, om zo te zeggen „naast de deur een goed toneelstuk te zien. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie elders in dit blad opgenomen. Volgens de gegevens van de sportbon den loopt het aantal oudere leden van de bonden terug. Hiertegenover staan de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, wel- keeen sterk stijgende lijn aangeeft van het aantal sterfgevallen wegens hart- en vaatziekten. De medische wetenschap geeft als haar oordeel over deze stijgende lijn van sterf gevallen, dat de oorzaak ligt in de leef wijze van de moderne mens. Velen doen de gehele dag hun werk zaamheden zittende. Als we ons verplaat sen doen we dit weer zittende in een auto, op een bromfiets enz. Vele spier bundels worden niet meer gebruikt of on voldoende. Dit heeft tot gevolg, dat de bloedvaten verstopt raken. Deze ziekten treden vooral op bij mensen in de leeftijd van 40 jaar en ouder. Het advies van de medici aan de sport bonden is, om gezamenlijk op te treden tegen deze ziekten. De verenigingen kun nen dit doen om verantwoorde gymnas tiek te geven speciaal voor oudere leden. De Chr. Sportver. „Fit" heeft reeds lang hierin haar taak gezien om niet alleen voor de jeugd maar ook voor ouderen verantwoorde gymnastiek te geven. Op maandagavond geven wij les aan dames van 20.3021.30 uur en op donderdag avond aan heren van 20.3021.30 uur (leeftijd van 25 jaar af). Komt u eens kennis maken op een lesuur. U bent van harte welkom. Voor een goede gezond heid hebben we allen veel over. Ons bekende muziekcorps „Soli Deo Gloria" zal bij de te houden muzikale rondgang op Koninginnedag in gloed nieuwe uniformen verschijnen. Het zijn grijze uniformen met rood afgezet, rode koppel, rode tressen op de schouders, wit shirt en rode das. Op de revers een kleine gouden harp op een rood veld. Op de uniformpet een harp gevat in een lauwerkrans eveneens in goud op een rood medaillon. Dit alles, en ook de nieuwe instrumen ten, heeft heel veel geld gekost. Door vele giften en vooral de oud-papier actie werd de vereniging in staat gesteld tot aankoop over te gaan. Er is echter nog heel veel nodig en Soli rekent op de medewerking van alle inwoners van ons dorp, door de oud-papier actie te steu nen of op andere manieren het fonds te sterken. Santpoort zal met trots de muzikanten door het dorp zien marsen. Hierbij deelt de vereniging voor huis vrouwen mede, dat er nog enige plaat sen in de bus beschikbaar zijn voor haar leden (met eventueel een jptroducée), voor de tocht naar de tapijtfabriek in Moordrecht, met na afloop een bezoek aan de Keukenhof. Spoedige opgave al léén bij mevr. Vogel, Rijksweg 319. Maandagmiddag had deze vereniging een zeer geslaagde filmvoorstelling van de voorlichtingsdienst voor vis, afd. IJmui den, interessant toegelicht door de heer Scherpenzeel. Donderdag 23 april houdt de afdeling Santpoort van „Volksonderwijs" haar jaarvergadering in de zaal van het Bad huis „De Spaamberg" aan de Wüste- laan. Op het programma staan, na de opening door de vice-voorzitter, jaarver slagen van de secretaresse en penning- meesteresse. Ook moeten er bestuursleden gekozen worden. Het bestuur hoopt op een grote opkomst. De vergadering begint om 8 uur. Vrijdag 24 april a.s. des avonds te 8 uur geeft het fanfarekorps „Wilhelmina" een concert in de Weijman voor donateurs en genodigden. De donateurs kunnen tegen overleg van hun donatiekaart een toegangsbewijs af halen bij de penningmeester J. v. Es, Voorplaats 17 te Santpoort-Noord. Zij die nog interesse hebben om dit con cert bij te wonen en geen donateur zijn, kunnen zich alsnog opgeven op voor noemd adres. VPRO - avond a.s. Vrijdagavond vindt in het Jeugdhuis der Herv. Kerk een V.P.R.O.-avond plaats, met als spreker de heer C. L. Gallis. Tevens zal mej. van Westendorp, directrice van het sociaal werk der Ned. Prot. Bond spreken en enige dia's ver tonen. Alle vrienden van de V.P.R.O. worden verwacht. Met ingang van 1 maart is dr. Lagro ge meentearts geworden. Allen, die haar pa tiënten waren, namen node afscheid van haar en wensten haar veel zegen in de nieuwe werkkring toe. Ter gelegenheid van het feit dat dr. Lagro in augustus 12^2 jaar dr. van Leusen als arts assis teerde, werd de gelegenheid te baat ge nomen bij het afscheid een geschenk aan te bieden. Het werkcomité dat de gelden inzamelde voor een cadeau deelt mede dat dr. La gro zeer verheugd was en een draagbare radio, bloemen en een envelop met in houd in ontvangst mocht nemen. De heer Lagro werd verrast met een doos sigaren. Wij wensen dr. Lagro nog vele jaren als arts toe. mevr. v, Vuuren De maandelijkse ledenbijeenkomst van de Afd. Santpoort-Noord N.C.V.B. is vast gesteld op maandag 20 april a.s. des avonds 8 uur in de Pniel Kapel, Pastorie- weg 1. Vanwege het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad te 's-Gravenhage zal een causerie worden gehouden over „Voe ding en gezondheid". Tevens staat de vertoning van de film „Geniet van wat de zee u biedt" op het programma. Leden en belangstellenden zijn hartelijk welkom. Er komt aardig schot in de onderlinge competitie; als 't zo vlot blijft gaan kan medio juni alles afgewerkt zijn. Er wordt nog steeds met animo om de punten gestreden. In groep I won Blan- sjaar van Wolters, daarmede zijn remi se-reeks onderbrekend. Pels versloeg van den Bergh, terwijl de overige partijen af gebroken werden. Voor groep II een hele waslijst: Geus-Blokker 10, Duin-Geus 01, Koolhaas-Pieterse 10, Kesting-v. d. Bronk 10, Leysma-Vos remise, Waitz-Brugman 01. 't Ziet er nu wel naar uit, dat Brugman en Geus mettertijd zullen overgaan naar groep I, concurrenten Pieterse en v. d. Bronk verloren beide, in groep Ui verloor Kruyff z'n eerste hal ve puntje door remise met Sterk jr. Lam- mertsma won van Kip en Baijet-Roos werd atgebroken met de beste Kansen voor eerstgenoemde. We konden deze avond ook weer een nieuw lid inschrijven! Mogen er nog meer deren volgen. Voor de reest-avond op 28 april ter ere van de behaalde kampioenschappen, is een feestcommissie samengesteld. Het belooft n reuze avond te worden! B. Langzamerhand is het een traditie ge worden, waarbij het Rotterdams 'toneel ons seizoen besluit. En het belooft een waardig besluit te worden, want ditmaal zal dit gezelschap voor u voor het voet licht brengen, het Nederlandse stuk; „buiker" van de dertigjarige Vlaamse letterkundige Hugo Glaus. Ditmaal dus een toneelstuk, waarvan de pers bij de première schreef; een eerste rangs werk met vernieuwd, ontwikkeld poëdsch realisme. Het is aan de opper vlakte een brok naturalisme, dat men in deze tijd haast niet meer voor mogelijk had gehouden. Daarbij vertoont het alle uiterlijke kenmerken van het romantische melodrama: de zelfkant van de maat schappij, de sentimentele pose, de ver heerlijking van de prostitué, waarin een blanke kern van zuiverheid ongerept is bewaard. Het menselijk avontuur daarin wordt uitgewerkt volgens het schema van de driehoeksverhouding. Voor de vlucht uit de werkelijkheid is het traditionele middel door overmatig alcoholgebruik door de omstandigheden aangewezen. En het hadden evenzovele bezwaren kun nen zijn. Niettemin is hier zo al geen meesterwerk dan toch een bewogen do cumentaire geschapen. Naast de lichtere voorstelling van „Os car" ditmaal dus een veel ernstiger stuk, waarvan u aan het eind van de avond zult zeggen: dit is een gebeurtenis van de eerste rang, de Velser Kunstkring „Voor Allen" waardig. De voorstellingen vinden plaats in 't Rex Theater te IJmuiden-Oost op dinsdag 21 en woensdag 22 april a.s., des avonds 8 uur. Sport-Vereent II heeft in de uitwedstrijd tegen Animo Ready II een verdiende 31 overwinning behaald. Voor korfbal is deze uitslag over het algemeen aan de lage kanq maar dit kon aan S.V.- zijde toch echt niet geweten worden aan de stormachtige wind die over de lengte van het veld stond. Daar A.R. als thuisspelende ploeg de keuze had, moest S.V. tegen de wind in beginnen. Het bleek al direct dat dit geen bezwaar voor hen was, want door zeer goed en kort samenspel van het midden vak kon de aanval herhaaldelijk aan het werk worden gezet. Helaas kon dit vak niet van de vele kansen profiteren. Voor al H. Ausma die zijn tegenstander iedere keer weer kon omspelen, heeft vele kan sen onbenut gelaten. Ook aan de andere kant kon men de mand niet vinden, zo dat de rust inging met een blanco stand. Na de rust, met de wind mee, konden de Santpoorters niet direct van het wind- voordeel profiteren. Animo wist ondanks de storm door een doorloopbal de leiding te nemen (10). Hiervan geschrokken kon R. v. d. Stoep de mand voor S.V. vinden (11), waardoor de verdediging met J. van Beek in de aanval kwam. Deze schutter wist na een paar „proef scholen" de korf met twee schitterende afstandschoten te doorboren (1-3). Het eerste middenvak kwam hierna in de aan val, maar omdat de tijd zo goed als ver streken was, kon dit vak de score niet meer veranderen. Opvallend in deze wed strijd was het goede spel van het S.V.- dameszestal. De adspiranten b-ploeg kwam ook nu weer in het veld. Evenals vorige week moesten zij de punten aan hun tegen standers (sters) laten. Met de rust hadden zij echter nog de leiding met 2-1 door doelpunten van C. F. Rijn en K. Ausma. Na de rust kon Nieuw-Flora b de ach terstand inlopen en omzetten in een 32 overwinning. De uitslag van de 11de wintercompetitie wedstrijd luidt als volgt: Afd. A. 1Heren Seegers-Porck 64,88 2. Fam. Witmond 63,10 3. Heren Paats- Bode 61,90%; 4. Fam. Soomers 51,79 5. mevr. Spruyt - heer v. Rij 47,62 6. Fam. Rietdijk 41,67 7. mevr. Kroo- ne - heer Andela Jr. 36,31 8. heren Steinberg-Andela Sr. 32,74 Afd. B. N-Z lijn. 1. Fam. Weyers 59,17%; 2. Heren v. d. Wall-van Thiel 56,25 3. Fam. Dir- ven 52,50 4. mevr. Nieuwenhof - hr Muller 50,83 5. Heren Bodewes-Wier- da 47,91 6. Dames Muller-Smakman 42,50%; 7. Fam. Vader 40,83% Aid. B. O-W lijn. 1. Mevr. Kuhiman - heer v. Amerongen 55,00 2. Dames Smit-v. Amerongen 53,5/ 3 Dames Seegers-v. Munster 52,51 4. Fam. Dekker 52,51 5. Mevr. Mulder - heer Kleefstra 48,21 6. Dames Andela-Sprang 38,22 Door deze resultaten zijn de totaalstan den in beide lijnen nu geworden: Aid. A. 1. Heren Kruisman-v. Munster 591,37 2. Mevr. Spruyt - heer v. Rij 588,50 3. Heren Seegers-Porck 576,01 4. Mevr. Kroone - heer Andela Jr. 558,y9. 5. Heren Paats-Bode 556,52 6. Fam. Witmond 541,09%; 7. Fam. Soomers 525,73 8. Heren Steinberg-Andela Sr. 520,56%; 9. Fam. Rietdijk 4/5,74%. Aid. B. 1. Heren v. d. Wall-v. Thiel 584,74 2. Fam. Weyers 576,39%; 3. Heren i'op-en partner 574,03 4. Fam. Dir- ven 562,05 5. Mevr. Nieuwenhof - heer Muller 556,61 6. Dames See gers-v. Munster 545,30 7. Mevr. Mul der - heer Kleefstra 545,20; 8. Mevr. Ebeling - heer Bouman 540,51 9. Heren Bodewes-Wierda 530,14%; 10. Dames Kuhlman-Smit 527,47 11. Fam. Dekker 507,99 12. Dames Andela- Sprang 500,56%; 13. Fam. Vader 499,55; 14. Dames Muller-Smakman 486,92. Op zondag 12-4-'59 was de Jeugdrijver- eniging En Avant uit Santpoort N. gast in de s-Gravenhaagse Manége van mej. Tak. Dit bezoek werd door 8 enthousiaste leden van de Santpoortse rijvereniging af gelegd, die 's ochtends vroeg, met het vaste voornemen hun blauw-gele kleuren goed te verdedigen, naar den Haag ver trokken. Er werden 2 dressuurprogramma's ver reden, één voor de jeugd van 14-18 jaar, en één voor de jeugd beneden de 14 jaar. In beide klassen werd over het algemeen goed en stijlvol gereden. De Santpoortse jeugd heeft zich uitstekend geweerd, en het resultaat was dan ook, dat aan het einde van de dag 2 oranje rozetten op de En-Avantvlag gehecht konden worden, terwijl bovendien nog een tweede prijs gewonnen werd in de categorie 14-18 jr. Voor het oranje lint in de categorie 14- 18, zorgde Henny Goudsmit, die haar keurig uitgevoerd dressuurnummer op Al- do, gehonoreerd zag met een totaal van 134J4 punten. Margot Reijenga veroverde in deze cata- gorie de tweede plaats met 132J^ punten. Door het preciese rijden van Liesbeth Wolterbeek verzekerde zij zich de derde plaats met 128 punten. Voor het oranje lint in de catagorie „jon ger dan 14" zorgde de 10-jarige Haro Goudsmit, die voor zijn met veel elan gebracht nummer 121Jk> punten scoorde. De tweede en de derde plaats verdwenen naar de leerlingen van mej. Tak, nl. 2. R. Nulienburgh met 105J^ punt en 3. Al. Roële met 105J4 punt. Na het verrijden van de dressuurnum- mers heeft men kunnen zien, dat zowel de Haagse als de Santpoortse jeugd een verbluffende handigheid heeft verworven bij het voltigeren. Vooral Margot Reijenga maakte zeer fraaie salto's over de beslist niet kleine White Face, het voltigepaard van de 's-Gravenhaagse Manége. De middag werd besloten met een geani meerd samenzijn, in de foyer, waar mej. Tak, na het uitreiken van de gebruike lijke prijzen, en de daarbij behorende toe spraken en toespraakjes, de heer L. Wij- Ier, nog eens een bijzondere hulde bracht voor de wijze waarop de heer Wijier de jeugd van En Avant trainde, waardoor in het korte bestaan van deze Jeugdrij- vereniging, reeds zoveel mooie resultaten geboekt konden worden. Mej. Tak showde daarna nog haar prachtige nieuwe paard Esperiamolo, en daarmee was de middag voorbij. Het slot van deze stralende dag werd ge vierd in Café-Restaurant Velser-End, waar wij 's avonds een grote groep men sen aantroffen, die daar samen waren ge komen om de Instructeur van En Avant, en de directeur van de Kennemergaerde de heer Wijier te huldigen ter gelegen heid van 59ste verjaardag. Onder de aanwezigen hebben wij enige prominenten uit de paardenwereld ont moet, o.a. de heer Lijssen en de heer Kis tenmaker, terwijl een afvaardiging van de landelijke Ruitervereniging Kapt. v. d. Wal eveneens acte de presence gaf. Uit naam van alle leerlingen werd de heer Wijier een geschenk aangeboden, dat bestond uit een cadeaubon. De heer Kistenmaker sprak met enkele woorden de hoop uit dat, ondanks de be staande moeilijkheden van de Kennemer- gaerde, de heer L. Wijier nog zeer lang rijles zal kunnen geven in Santpoort N., met zijn in uitstekende conditie verkeren de paarden, omdat er nog zeer vele men sen zijn in Santpoort en wijde omgeving, die willen, en zouden moeten kunnen pro fiteren van de kennis van de heer L. Wijier. Wij kunnen Santpoort feliciteren met een rijschool als de Kennemergaerde, met een Jeugdrijvereniging als En-Avant, en bo venal met een instructeur als de heer L. Wijier.

Weekblad Huis aan Huis | 1959 | | pagina 1