SarfpcorfsWeekUad mn SCHAKEN. Christelijke Kleuterschool Kath. Arbeiders Beweging TANDPASTA IVOROL Postduivennieuws. WEET U Groot succes voor de Christ. Sportver. „Fit". Zwemmen in openbare wateren blijft gevaarlijk. Waar en hoe zal ik het bewaren Reddingseiland. Gewichtsheffen te Santpoort ^reuiHtiauriett CZONDAGSMENSTMISffl TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. R.K. Kerk, Santpoort 30e Jaargang no 20 Redaktie: Terras weg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Corn egge Telefoon 8619 Huis Vrijdag 22 mei 1959 Hui s Administratie en advertenties: Drukkerij Cornegge Terras weg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur telef. 7029 VELSEN KLOPT I.V.V. Hoewel Velsen bij de ontmoeting I.V.V.- Velsen geen enkel belang had, de Ilpers daarentegen nog een behoorlijke kans op de bovenste plaats of althans op een beslissingswedstrijd hadden Q.S.C. kon toch van Assendelft verliezen of er tegen gelijk spelen zijn de geelblau- wen er niettemin in geslaagd de thuis club op eigen terrein een 34 nederlaag toe te brengen. Deze cijfers mogen voor Velsen allerminst geflatteerd heten, in tegendeel ze illustreert slechts voor een matig deel, hoeveel Velsen beter speelde dan l.V.V. Doelman Kaasenbrood had echter zijn dag niet en dit had tot gevolg, dat de uitslag voor I.V.V. nog een draaglijk aanzien kreeg. Velsen liet alras zien, dat de I.V.V.ers er niet op behoefden te rekenen, dat ze de wedstrijd cadeau zouden krijgen. Van stonde af aan pakten de geelblauwen de zaken serieus aan en kon de Iiper ver dedigers aan de slag. Na een kwartier spelen schoof Hoogzaad de bal prachtig door naar Van Schagen en deze scoorde toen een juweel van een doelpunt. Weer een kwartier later was de stand echter wederom gelijk na een solo-ren van de linksbinnen, maar vlak voor de rust her gaf de rappe Wittebrood, die wederom een prima partij speelde, zijn club de lei ding. Rust 12. Deze voorsprong was zeker verdiend, want I.V.V. was abso luut de mindere van het enthousiast spelende Velsen, dat in Bakkum een centrale figuur van de eerste orde had geweest. Na de rust zette I.V.V. nog eens „alles op alles" en toen Kaasenbrood een voorzet van de snelle linksbuiten niet vermocht te onderscheppen, kopte de rechtsbinnen de bal onhoudbaar in (2—2). En toen kwam Hoogzaad aan het bod. Hij was het, die de I.V.V. doelman tot tweemaal toe wist te passeren, aldus de stand op 24 brengend. Toen deed Velsen het wat kalmer aan en kon I.V.V. vlak voor het einde nog een derde punt scoren (34). Maar daarbij bleef het! Achteraf bleek, dat een I.V.V.-zege de Ilpers toch niet gebaat zou hebben, daar Q.S.C. met 21 van Assendelft gewon nen had. Maar dat doet niets af aan het feit, dat Velsen in de lip een kranig stukje werk geleverd had enabso luut de betere ploeg was geweest. Zij tenslotte nog vermeld, dat Bakkum eenmaal op fantastische wijze een zeker lijkend doelpunt wist te voorkomen! Q.S.C. KAMPIOEN. Doordat Velsen op Tweede Pinksterdag I.V.V. op eigen terrein een 43 neder laag toebracht en Q.S.C. tegelijkertijd met 21 van Assendelft won, werden de Wormerveerders kampioen van de der de klas A. De wedloop tussen Q.S.C., Beverwijk en I.V.V. is ongemeen span nend geweest. Om beurten hebben deze drie rivalen „de kop genomen" en het feit, dat pas in de laatste ontmoeting van het trio gegadigden de beslissing is ge vallen, bewijst wel, hoezeer ze aan el kaar gewaagd waren. Opvallend mag het heten, dat I.V.V in haar laatste twee ontmoetingen geen enkel punt meer heeft weten te behalen! De stand is nu: Q.S.C. 22—33: Beverwijk 22—31; I.V.V. 22—30; Wijk aan Zee 22—28; Alcm Victrix 2224; Velsen 2222; Al ways Forward 22-22; Assendelft 21 17; C.S.V. 22—17; De Meteoor 20—14; Z.A.P. 21—14; K.V.V. 21—8. Uit deze cijfers blijkt, dat Velsen het na een niet al te sterk begin toch nog tot een behoorlijk aantal winstpunten heeft gebracht. Het is nog zeker niet de tijd, om hieruit nu reeds te distelleren, .Jat onze plaatsgenoten het volgende Seizoen wel eens een rol van betekenis zouden kunnen gaan vervullen, maar toch komt het ons voor, dat, op zijn voorzichtigst uitgedrukt, de voortekenen hiervoor niet ongunstig zijn! VELSEN GEEN ERE-DIVISIE-CLUB. Op Tweede Pinksterdag is definitief uit gemaakt, dat onze gemeente het ook in het komende seizoen zonder een ere-di- visie-club zal moeten stellen. De Storm vogels, die door hun kranige (lange) eindspurt de promotie naar dit voetbal- Walhalla nog in eigen hand hadden, konden het tegen K.F.C. uit Koog aan de Zaan „slechts" tot een gelijk spel brengen en daar Sittardia met 20 de baas bleef over G.V.A.V. betekende dit dat het op de avond van Tweede Pink sterdag groot feest was in Sittard en... niet in IJmuiden. BUITENLANDS BEZOEK BIJ TERRASVOGELS. De Terrasvogels hadden met de Pink sterdagen buitenlands bezoek en wel van de Sportverein '08 uit Dortmund. De Duitsers arriveerden met twee elftallen en wel met een senioren- en een junio ren-team. Op Eerste Pinksterdag speel den in de morgenuren eerst de junioren van Terrasvogels en Dortmund tegen elkaar. Hier kwam de overwinning bij de Duitser terecht en dit was geheel in de lijn van het vertoonde spel, want de jeugdige bezoekers speelden inder daad beter dan hun tegenstanders. Tech nisch hadden zij meer in de mars en ook hun spelopvatting was een betere. Met een 31 overwinning konden zij naar de „Heimat" terugkeren. Na deze jeugdontmoeting kwamen de senioren van beide clubs in het veld. Bij de Vogels ontbraken o.m. Van Gelder en Cöhrs en voorts zagen we enkele spelers, die ook de blauwwitte kleuren in het veteranen-toernooi van „IJmui den" zullen verdedigen, t.w. Weynen, Robben en Goedhart, in de ploeg opge nomen. Over het geheel waren deze senioren elftallen aardig aan elkaar gewaagd. Met de rust leidde Terrasvogels met 21, door toedoen van Thoolen en Röb- ken. Na de rust kregen de Duitsers enkele goede kansen voor de gelijkmaker, maar hun schietcapaciteiten waren omgekeerd evenredig aan hun ijver om tot de ge lijkmaker te komen. 'Toen dan aan Duit se zijde een goal uitbleef, besloot Thoo len na een voorzet van Weynen de Santpoortse voorsprong te vergroten (31). Het doelpunt was volmaakt on houdbaar voor de betrouwbare Duitse doelman. Hierna zakten de Terrasvogels wat af. De verdediging vertoonde enke le fatale openingen en ten slotte slaagden de bezoekers er in Boeser voor de twee de maal te passeren (32). SCHAAKCLUB „SANTPOORT- VIERDE FEEST! De vorige week dinsdag was 't dan de grote dag, waarop de Santpoortse Scha kers hun vreugde konden uiten over de behaalde kampioenschappen. Nadat voorzitter Leijsma de tairijke aanwezi gen verwelkomd had vond de huldiging der kampioenen plaats, waarbij de aan voerders der tientallen met een lauwer krans werden omhangen, nadat zij waar derende woorden voor de prestaties in ontvangst genomen hadden. De stem ming zat er al spoedig in, en werden feesüiederen aangeheven, waarin het „Lang leve Santpoort" volkomen tot zijn recht kwam. De gehele avond wisselden zang, voor drachten enz. zich af in de rijk met bloe men versierde „Spaarnberg" clubzaal. Deze versiering was geheel gratis ver strekt door Nijhof's Bloemenmagazijn Santpoort-Zuid. Dat deze laatsten steeds 'n vroüjk en humoristisch karakter droe gen behoeft geen betoog. De lach-sal- vo's waren dan ook niet van de lucht. Ook werd er nog team-hersengymnas- tiek gepleegd op 't gebied van Schaken, hetgeen 'n succesnummer werd. Dat on der de bedrijven de inwendige mens nu en dan wat versterkt werd spreekt van zelf. De croquetten-cake en kaas smaakten prima en op gepaste wijze werd de dorst (zingen maakt dorstig) gelest. Aan scherts-schaak werd natuurlijk ook nog enige tijd gewijd. Overigens tussen de bedrijven door gezellige kout. Vooral door de oudere leden werden heel wat prettige herinneringen en anecdotes uit het roemrijke verleden van „Santpoort" opgehaald. In één woord het was 'n reuze-feest, waarin de goede clubgeest, berustend op hechte vriendschapsbanden, hoogtij vier de! „Santpoort" gaat met vertrouwen de toekomst tegemoet! B. IRISSENSTRAAT. Het bestuur van de Christ. Kleuterschool aan de Irissenstraat belegt op vrijdag 22 mei a.s. een Jaarvergadering in het Geref. Jeugdhuis aan de Schipbroeken- weg. De agenda vermeldt de verkieging van drie bestuursleden nl. mevr. Arnse, en de heren J. Verkruyssen en H. de Groot. In de pauze bestaat gelegenheid met hoofd en leidsters der school te spreken, terwijl na de pauze een film over het werk der kleuters zal worden vertoond. De K.A.B. afdeling Santpoort belegt een feestavond op zaterdag 23 en zondag 24 mei a.s. in de zaal Zomerlust des avonds om 8 uur. Opgevoerd zal worden het blijspel in drie bedrijven „Welterusten" door de R.K. Gem. Toneelvereniging „Getosa". Na afloop is er gezellig samenzijn. DE BÉSTE en niet duur. Tuba 95-70-45 ct P.V. „SNELLE WIEKEN" Wedvlucht St. Ghislain Horna (B.)163 duiven, afstand 230 km, op 17 mei 1959. Gelost om 10.00 uur met n.n.o, wind. Eerste duif 14.02, laatste duif 14.24. A. Tabernal 1, 2, 6, 11, 23, 25. C. Koks 3, 15, 27, 28, 31. C. Korthouwer 4, 7, 33. E. M. Gorter 5, 18, 26. M. Janssen, 8, 13, 17, 22. A. Poort 9, 12. J. Hoogzaad 10, 16, 20, 21, 30. A. Tervoort 14. B. Baak 19. J. A. Andriesma 24. J. Molenkamp 29, 32. POSTDUIVENVER. „DE LUCHTPOST". Wedvlucht van St. Ghislain-Hornu op 17 mei 1959, afstand 228 km. Gelost om 10.00 uur met n.o. wind. Eerste duif 14.4.05 uur, laatste duif 14.21 uur. J. van Zijl 1, 2, 8. K. Bouwer 3, 5, 7, 17. G. Bierman 4, 6, 18. A. Hols 9, 21. H. Bakker 10, 11. G. Brouwer 12, 20. W. Dekkers 13, 15. Th. v. Zwieten 14, 16. J. Koning 19. M. Visser 22. R. Rutte 23. a. dat een van de laatst aangelegde mooie dreven in de gemeente Velsen, genaamd Planetenweg, bestaande uit twee gelijkwaardige rijbanen met een middengazon in aanleg, langzamer hand als racebaan wordt gebruikt? b. dat deze weg gelegen is in de be bouwde kom, voor welke derhalve een maximum snelheid voor motor rijtuigen van 50 km/u en voor brom fietsen van 30 km/u geldt? c. dat bestuurders van allerlei voertui gen op die weg dikwijls elk der rij banen in beide richtingen berijden? d. dat het berijden van de voor zich gelegen linker rijbaan strafbaar is, omdat op ieder der rijbanen een één- richtingverkeer geldt, zonder dat dit door borden behoeft te zijn aange duid? e. dat het berijden van de linker rijbaan bovendien zeer gevaarlijk is, vooral bij het passeren van de in die weg gelegen wegkruisingen? Het is maar een weet. Het was zaterdag een grote verrassing voor Fit, toen bij de uitslag van de prij zen van de grote vlaggetjesdag optocht in IJmuiden, Fit een eerste prijs haalde voor de beste bevlagging. Fit, van harte gefeliciteerd en we ver trouwen in de toekomst nog van meerde re suksessen te mogen horen. Deze prijs is niet alleen verdiend met de vlaggen, maar wel in 't bijzonder op de wijze waarmede de leden in een schit terend opgestelde volgorde en een cor recte wijze van marcheren onder leiding van de direkteur van Fit, de Heer van Heyningen, in deze optocht hebben ge lopen. Een woord van hulde past tevens aan het tamboercorps van de Chr. Sportver. Hercules uit Beverwijk, die de muziek voor Fit verzorgde. Met het oog op het gevaar voor de ge zondheid, dat zou kunnen ontstaan ten gevolge van de vergiftigingsverschijnse len, welke zich in enkele rivieren der provincie Zuid-Holland hebben voorge daan en waarmede de openbare wateren in deze omgeving in verbinding staan, raden de burgemeesters van Bennebroek, Haarlem, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Haarlemmermeer en Heemstede de ingezetenen hunner gemeenten ern stig aan de grootst mogelijke voorzich tigheid in acht te nemen bij het zwemmen anders dan in zwembaden. Het zwemmen in water, waarin dode vis drijft, dient uiteraard ten sterkste te wor den ontraden. De meeste huisvrouwen vinden het een prettig idee thuis een levensmiddelen- voorraadje achter de hand te hebben. In geval van ziekte of onverwacht bezoek, maar ook uit voorzorg op langere ter mijn, zal dit zeker voordeel bieden. Bij het opmaken van een plan voor de voorraadvorming is het nodig o.a. reke ning te houden met de beschikbare be- waarruimte en de houdbaarheid van de diverse levensmiddelen. Een goede bewaarplaats is droog, koel en goed te ventileren. Beschikt U niet over een dergelijke ruimte, maak de voorraad dan niet uitgebreid. Kies voor uw basisvoorraadje artikelen, die lang houdbaar zijn: vlees-, vruchten en groenteconserven, soepen in blik, zout, suiker en jam, olie; gesteriliseerde melkprodukten in blik of fles (melkpoe der, gecondenseerde melk). Alleen gave, niet-verrieste blikken kunnen in de voor raad opgenomen worden. Het is gemakkelijk om steeds wat rijst, havermout, peulvruchten, koffie, thee en/ of cacao in huis te hebben. Houd er echter rekening mee, dat de grutterswa ren en peulvruchten minder gemakkelijk gaar koken, wanneer zij lang bewaard worden en dat koffie, thee en cacao, ten zij in blik verpakt, in het algemeen wel geur verliezen. Laat een voorraad hier van dus steeds rouleren. Vleesconserven in blik zijn lang houd baar, visconserven echter niet allemaal. De gesteriliseerde visconserven (zalm, sardines, tonijn) kunnen lang bewaard worden. De zogenaamde halfconserven, waartoe haring in azijn en paling in ge lei behoren, zijn daarentegen slechts en kele weken houdbaar, zeker wanneer zij niet koel worden bewaard. Op de ver pakking van de halfconserven staat dik wijls vermeld: „beperkt houdbaar" of „koel bewaren". Bij het lang bewaren van pakjes vet of uitgesmolten vet kan bederf optreden in de vorm van ransheid. Het rans worden wordt bevorderd door licht, warmte en vocht. Het verdient daarom aanbeveling een voorraadje vet vóór het warme jaar getijde op te maken. Wie uitgesmolten vet wil bewaren kan dit het beste doen in een pot van zoda nige afmeting, dat deze tot de rand toe gevuld is. De pot sluiten met een deksel of stevig papier en dichtplakken met hechtpleister of plakband. Olie kan wel lang bewaard blijven, bij voorkeur in het donker. (LI weet vermoedelijk wel, dat olie 's winters enige tijd vóór het gebruik op kamertemperatuur moet worden ge bracht.) Ook een voorraad eieren in kalk of wa terglas moet U bij voorkeur niet de zo mer over laten staan. Melkprodukten in glas dienen op een donkere plaats te worden bewaard. Daarmee zijn zowel de smaak als de voe dingswaarde (vitamine B 2) gediend. Grutterswaren en peulvruchten kunnen aangetast worden door torretjes, mijt en andere insekten. Het is daarom nood zakelijk deze voorraad geregeld na te kijken. Wie er de ruimte voor heeft kan peulvruchten, rijst, gort e.d. hangend, in zakjes, bewaren en ze af en toe „om werken". Muf-geworden of mijterige bloem, meel, soeppoeder, griesmeel e.d. zijn niet meer voor menselijke consump tie geschikt. Rijst, havermout, erwten en bonen kun nen bij een begin van aantasting door insekten nog uitgezocht worden. Zeker als zij dienst doen voor het be waren van niet-verpakte kruidenierswa ren is het noodzakelijk de geleegde voor- raadbussen, -blikken en -potten goed schoon te maken en flink te laten drogen voor zij opnieuw gevuld worden. Reddingseiland van Duitse oorsprong. Wat vindt u van deze combinatie boei» vlot-boot, die in 25 sekonden klaar is voor gebruik en niet kan zinken of te pletter slaan? Het is de bedoeling dat zowel passa giersschepen als vissersvaartuigen en vliegmachines zo'n apparaat zullen mee nemen. Het biedt maximaal plaats aan 22 personen. Het reddingseiland zit solide in elkaar, bestaat uit versterkt katoenen weefsel-dubbeldikke macco-batist, drie lagen rubber, hennepzeildoek, weer mac- cobatist en drie lagen rubber. In het midden van de bodem bevindt zich een soort riem van perion, waarmee men de zaak weer in evenwicht kan brengen, als het eiland dreigt om te slaan. Een speciale batterij zorgt voor verlichting, terwijl een extra lamp maakt dat 't eiland ook 's nachts snel opgemerkt kan wor den. In dak en zijspanten is een zeewa- tervrije opvanginrichting gemaakt voor drinkwater. De wanden zijn voorzien van reddingsgordels met vanglijnen, blaas balgen, reparatiedozen, waterdichte zak ken, enz. Bovendien is dit ideale instrument vlug klaar voor gebruik, kan altijd te water gelaten worden, zonder hulp van takels etc., kan niet stukslaan en weerstaat stortzeeën. In verpakte toestand heeft het slechts weinig ruimte nodig. Hulde aan de uitvinder! In zaal „Zomerlust" te Santpoort zijn zaterdag de gewichtheffers van de A. K. Herkules-Donaustadt Oostenrijk tegen die van de combinatie L.K.O.-Leiden IJ.K.V.-Hercules aangetreden. De wedstrijden zijn toch een Nederland se overwinning geworden. Voor Wenen verwerkte Hüber 275 kg. Pech 272% kg. Soeper 295 kg, Garn- haft 285 kg en Ludwich, die vele malen de titel can „meisterschaft von Wien" of „Kampioen van Wenen" behaalde, 320 kg. Wat dus voor de gasten een to taal van 1447J^ kg opleverde. Door de Nederlandse combinatie is uit stekend gewerkt en vooral viel de pres tatie van P. Uitendaal op, namelijk 290 kg. Dit betekent dat deze atleet 10 kg meer heeft verwerkt dan op de nationale kampioenschappen. De Romijn verwerk te 280 kg. Zirkzee een 17-jarige at leet 302% kilogram. Door Keirsgieter, tweede op de natio nale kampioenschappen, 315 kg en door de kampioen van Nederland zwaarge wicht S.Stokkel 350 kg. Dit was een to taal van 1537J^ koligram. De strijd is op internationale wijze door de hoofdkamprechter C. Scheffer en de kamprechters Berendeissel en Maasland berecht. Na het bekend maken van de uitslag door de voorzitter van het wed strijdbureau, de heer Schaap jr., sprak de Oostenrijkse leider woorden van dank. Hij zei dat deze avond in IJmui den een onvergeteüjke was geworden voor hem en alle deelnemers. Hij hoopt dan ook dat de beide Nederlandse ver enigingen volgend jaar de gasten in We nen zullen zijn. IJm. Courant. Gereformeerde Eerk half 10 en 17 uur ds de Kluis Chr. Gereformeerde Eerk (Pniei-Kapel) v.m. 9 uur ds J. P. v. d. Boomgaard van Thesinge n.m. 3 uur ds W.Heerma, Veenendaal Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden Buitendag Valkenveen Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 9.45 uur ds J. Roskam Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Anelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur dr. J. L. Springer, Leiden Ned. Herv. Eerk Dorpskerk 10 unr ds H. F. Winterwerp, Nijmegen 19 uur ds G. H. vanJWillenswaard Adventskerk 10 uur ds J. C. Remijn Zondag a.s. D. R. MANSHOLT, Vinkenbaan Telefoon 8320 APOTHEEEN ^ZONDAG A.S.j De Santpoortse Apotheek Bloemend.straatweg 145, Santpoort-Z. Telefoon K 2560—8249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341, Overveen Telefoon K 2500—16760 Wijkzusters „Het Witte Eruis" Zondagdienst Zr. Langejan, Brederoodseweg 106 Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar ook voor ziekenvervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Stegemeijer, Surinamestraat 4 BeLRrtCRUK€ CZZ T€L€föonnumm€Ri POLITIE BUREAU SANTPOORT^ Hoofdstraat 150, TELEF. 8300 bij geen gehoor K 25506444 Bij brand 02550 6400 Zondag 24 mei: Drievuldigheidszondag H.H. Missen te 7, 8.15, en 11.30 uur. Hoogmis te half 10. Te half één voorbereiding vernieuwing van de Doopbeloften. Te 7 uur Lof en Meigebeden. Gedurende deze week elke avond te half 8 Meilof. Donderdag 28 mei. H. Sacramentsdag. Te 7 uur Gezongen H. Mis. Te 8 uur Schoolmis. Te half 9 's avonds Stille Avondmis. Zaterdag 30 mei. Te half 8 Broeder schapslof.

Weekblad Huis aan Huis | 1959 | | pagina 1