SanlpocifeWeehblad son Bezweken voor de verleiding. m geen risico. Natuur Thuis. Schaken. aar Who's Who nu deriandse uitgave. Luisteraars en Kijkers in Nederland. fc BRIDGEN Postduivenberichten. Bebouwingsvoorschriften voor een gedeelte van Santpoort. De eerste zondag in September Bloemencorso in Zundert. Honkbal. Matianate JleciaA&etin ga dag. 14 Lm. 27 Sepiem&et Terrasvogels - Haarlem. Burgelijke Stand. ing no 33 veg 31 inklaan 45 in :rij Cornegge >n 8619 Vrijdag 21 aug. 1959 Administratie en advertenties: Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur telef. 7029 stuurders van motorrijtuigen - of voertuigen er nog steeds an doordrongen zijn, dat zij :ren van zebra-voetgangers- atsen met de daarbij opge- de knipperbollen, tijdig snel- i minderen en zonodig tot :ten komen, om aldaar over- :tgangers gelegenheid te ge- andere kant van de rijbaan ereiken? een ongeval op deze wijze toch niet graag aangere- Ier dus kunnen zeggen: „Dat Dame in het Verkeer". dag 3 t./m. zondag 6 sept. „Cultureel Centrum", Moer- n te IJmuiden een tentoon- iuden van bloemen, planten, raria, vogels, bijen, model- indenarbeid. De tentoonstel- ;nd van 922.30 uur. Zon- 22.30 uur. ampetitie bij de schaakclub is nog in volle gang en ie laatste ronden weer heel afgewikkeld. 1 waren: Lubken-Oosterling rt-Wolters 1-0, Vos-Geus Jr.-Kestering Yi-Vi, Schuur- 0-1, Kruijff-Lammertsma 0-1, 3-1, Kievit-Koolhaas afgebr., aas 0-1, Oosterling-Parson sma 0-1, v. d. Bergh-Schuur- Iruijff-Vos 1-0, Lammertsma- 1, Wolters-Blansjaar 0-1. haalden Sterk Sr., Kroone, os, Lammertsma en Stolvoort te winstpunten binnen, maar g velen, die eveneens goede nden boeken. :r a.s. vangt de jaarlijkse tie voor 1959-1960 weer aan. in 3 groepen gespeeld wor- otaal 36 deelnemers. :h alsnog voor deze compe- n des dinsdagsavonds in Spaarnberg" aan de Wüste- komt u schaakkunde door en regelmatig spelen van logen! Ge zult welkom zijn! andse namen zullen over de areid worden. duizend prominente Neder- en dezer dagen een vragen- itvangen, dat dient om ge- erzamelen voor de „Who's Netherlands", de interna- onenencyclopedie, waarvan jaar de verschijning te ver- Dit duizend pagina's tellende il dan de personalia bevat- zesduizend vooraanstaande n vrouwelijke Nederlanders, llende landen in Europa en >estaan reeds Who's Who, talrijke functionarissen op n waardevolle gegevens be ent de vooraanstaande figu- :rs gebied in de betrokken S. Taylor, de uitgever van i in vele landen, is gebleken, nternationaal niveau een :nde behoefte bestaat aan s Wie", waarin belangrijke Nederland op het gebied van cultuur, bestuur, diplomatie, bedrijfsleven, godsdienst, >rt enz. met naam en nadere ïoemd worden. Dr. Taylor besloten de eer- Who in the Netherlands" i, waartoe hij de heer M. 3 verzocht heeft als Neder- ielid op te treden, we biografische handboek, le Engelse taal zal zijn ge ruim zesduizend namen en :t telefoonnummer) van pro- derlanders worden opgeno- e gegevens omtrent hun op- hreven publicaties, met wie Imaatschappen, onderschei- :evens de hobby. Teneinde ïgen niet te veel plaats te :n zijn voor zichzelf spre- niettemin nader verklaarde gebruikt. o in the Netherlands", deze ationaal hanteerbare perso- :die van ons land, zal de e gegevens bevatten, zodat als een waardige presen- derland op politiek, cultureel :h opzicht in het buitenland beschouwd. Op 1 augustus 1959 bedroeg het aan tal geregistreerde radio-ontvangtoestel len 2.563.223 tegen 2.556.469 op 1 juli 1959, In hetzelfde tijdvak steeg het aantal aangegeven televisietoestellen van 489.650 tot 503.207 (t/m 14 augustus: 509.504). Op 1 augustus 1959 waren er 495.904 aangeslotenen op het draadomroepnet te gen 498.522 op 1 juli 1959. SCHEVENINGSE-WEDSTRIJD. Noord-Zuid Lijn: 1. heren Porck-Mains 59,52 2. mevr. Spruyt-hr. Paatz 51,79%; 3. heren Seegers-Weyers 50,00%; 4. heren Kleefstra-Bodewes 48,81%; 5. fam. Witmond 48,21%; 6. mevr. Kroone-hr. Andela Jr. 47,92 7. heren Andela Sr.-Bode 43,75 Oost-West Lijn: 1. familie Kuhlman 60,12%, 2. fam. Dekker 54,17%; 3. da mes Seegers-Andela 52,08 4. mevr. Nieuwenhof-Hr. Steinberg 50,89 5. fam. Dirven 50,00%; 6. heren Top- Wierda 46,75 7. fam. Vader 36,01 P.V. „DE LUCHTPOST". Uitslag wedvlucht jonge duiven van Pont St. Maxence d.d. 16 aug. j.l„ afstand 370 km. De duiven werden om 6.10 uur gelost. Eerste duif 12.7 uur. W. Dekkers 1-2-6-8-11; G. Brouwer 3- 4-7-12; P. Koning 5-9; M. Visser 10. P.V. „SNELLE WIEKEN". Wedvlucht van Pont St. Maxence (F.) op 16 aug. 1959. Afstand 370 km. Ge lost om 6.10 uur met W.-wind. Onze vlucht gold als laatste voor het kam pioenschap jonge duiven. Kampioen werd E. M. Gorter. J. Molenkamp 1-2-16; M. Janssen 3-14; J. Hoogzaad 4-11-13; E. M. Gorter 5- 6-7-9-12; A. Tervoort 8; A. Tabernal 10; C. Koks 15. Het hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis, dat van 17 augustus 1959 af, gedurende veer tien dagen, ter gemeente-secretarie (4e afdeling) voor een ieder ter inzage lig gen het besluit dd, 11 augustus 1959, no. 9, van de Gemeenteraad tot vaststel ling van bebouwingsvoorschriften met betrekking tot de aard van de bebou wing en het gebruik van de gronden, ge legen in het gedeelte van Santpoort, het welk wordt omsloten door de Hoofd straat, de Wüstelaan en de Johan van Beemlaan, met de daarbij behorende be scheiden. Velsen, 14 augustus 1959. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, M. M. Kwint. Wij zijn nuchter genoeg om te weten, dat Zundert in de gedachten van vele mensen niet meer is dan een klein dorp, waar men toevallig doorheen komt als men op weg is naar een bestemming aan de andere kant van de grens. Voor 364 dagen per jaar leggen wij ons ook bij dat lot neer, maar voor één dag maken wij toch aanspraak op wat meer aan dacht. Die dag is de eerste zondag in september als Zundert met zijn traditio nele bloemencorso zijn bijdrage levert om de naam van Nederland als bloemenland hoog te houden. Er hebben in Zundert twee kunstenaars geleefd, die in staat zouden zijn geweest om in beeld of geschrift die grote pracht van dit corso tot uitdrukking te bren gen, namelijk Vincent van Gogh en de dichteres Henriëtte Roland Holst. Wij zijn helaas niet zo knap en moeten hier dus volstaan met de nuchtere opmer king, dat het corso van Zundert kan worden gerekend tot de mooiste bloe mencorso's die er zijn. Op dat feit zijn wij eerlijk gezegd wel een beetje trots omdat het corso telkenjare het resultaat is van het werk, dat amateurs in sportieve onderlinge wedijver in hun vrije tijd en op eigen kosten verrichten, met slechts één be doeling: de schoonheid te dienen. En denkt u niet te gemakkelijk over het werk dat hier wordt verzet, want er worden in elke praalwagen maar liefst zo'n 60.000 stuks bloemen verwerkt en dat terwijl de lengte van de stoet 6 km. bedraagt. Hoe kunstig zo'n praalwagen inelkaar is gezet kunt u de dag na het corso zien, als de wagens van 8 tot 24 uur worden tentoongesteld. Maar komt u eerst 's zondags kijken naar het voorbijtrekken van het corso. Dit schouwspel van vorm en kleur, deze ar tistieke afscheidsgroet van Zundert aan de scheidende zomer, is van een weer galoze charme en pracht. Terrasvogels kampioen! Na twee jaar in successie op de tweede plaats te zijn geëindigd, heeft Terras- vogels beslag weten te leggen op het kampioenschap van z'n afdeling in de derde klasse. Gedurende de gehele com petitie is er sprake geweest van een nek aan nek-race tussen onze plaatsgenoten en H.C.K. 3, waarbij de achterstand van laatstgenoemde bijna steeds twee punten bedragen heeft. De laatste wedstrijden zouden dus de beslissing moeten bren gen. H.C.K. 3 verloor zaterdag van Schoten 4, waardoor het pleit reeds be slecht was. Terrasvogels toonde zich de volgende dag echter een waardig kampioen door E.D.O. 3 met 171 aan de zegekar te binden, waarbij het door de kampioens- ploeg vertoonde spel het beste deed hopen voor de komende promotiewed strijden tegen Celeritas uit Den Haag en Volewijckers 2 uit Amsterdam. Bij de vele gelukwensen die de mannen van aanvoerder Wedemeijer reeds be reikt hebben willen wij hierbij ook de onze voegen, waarbij we de hoop uitspre ken dat de promotiewedstrijden hun het zo fel begeerde 2e klasserschap zullen brengen. „Hij" was 23 jaar oud, „zij" was 22. „Hij" was bediende op de vaart, aardig werk, maar onder het personeel voelde hij zich een outsider en dat zat in zijn half Indische afkomst, concludeerde hij zelf. Als hij in de Nederlandse thuisha ven aan wal ging, dan was er niemand die op hem wachtte, niemand, die nou eens echt blij was hem weer te zien en voor wie hij een mooi cadeautje kon meebrengen. Hij had nog wel een oom en tante, maar daar was het niet leuk meer sinds tante zich niet meer aan oom stoorde en rond liep met echtscheidings plannen. In zijn eenzaamheid zocht hij geen contact met gerepatrieerden onder wie hij misschien nog wel een ver fami lielid had kunnen vinden, als hij zich de moeite had gegeven er een onderzoek naar te doen. Ongetwijfeld zou hij dan gezellig binnen de kring van oud-land genoten gehaald zijn als men het maar geweten had. „Zij" was typiste bij een groot concern en verdiende voor haar leeftijd flink. Ze kon zich de weelde veroorloven van een kamer op een nette stand, er kwam een radio en pick-up. Ze kleedde zich aardig en was het „nette" meisje, dat wel opviel door haar olijfkleurige tint en mooie donkere ogen doch weinig con tact had met anderen. Na haar moeders dood, nu vier jaar geleden, was vader hertrouwd en haar zusters trouwden ook, en langzamerhand was ze stilletjes haar eigen weg gegaan. Ze kwam niets te kort, maar een echte leuke familieband was er niet meer en dat miste ze. Vroe ger in Indië dat was lang geleden, maar mooi geweest. Is het niet verrassend, dat deze twee jon gelui elkaar op een zomeravond ont moetten? Voor beiden was het alsof er een nieuwe wereld openging en het le ven glans kreeg, reeds op die eerste avond. Bij de tweede ontmoeting wisten ze zich voor elkaar bestemd en maakten toekomstplannen vol idealisme. Beiden gingen sparen en samen zouden ze een toekomst bouwen. „Een aardig stel," oordeelde men uit de verte, „die Indi sche Nederlanders trekken toch altijd weer op elkaar aan." „Hij" maakte nog eenmaal een reis mee als bediende en kwam toen met het be sluit dat hij liever voortaan aan de wal zou blijven: hij wilde haar toch dage lijks kunnen ontmoeten. Hij kreeg werk, ongeschoolde arbeid, maar dat hinderde niet; wel was het salaris lager dan hij gewend was en daardoor kwam er van sparen niets. Alles werd goed gemaakt door gezellig samen op haar kamer plan nen te maken. Het leven was mooi en schoon. Toen het weer zomer was, kon er niet langer gewacht worden met in alle stilte naar het Stadhuis te gaan en met zo wei nig mogelijk kosten in het huwelijk te treden. „Zij" kon niet langer blijven wer ken en met veel moeite vonden zij een gemeubileerde kamer met gebruik van keuken. Na veel wikken en wegen was dit het voordeligst, want een huis zou hun vooralsnog niet worden toegewezen en meubelen waren te duur om aan te schaffen. Gelukkig deinsden ze terug voor „afbetalingsaanschaf", en al was de huur 25,per week, het was om te doen. Ze zouden enorm moeten reke nen, want hij verdiende maar goed 50,-, zodat praktisch de helft van het inkomen bestemd moest worden voor hun huis vesting. Elke vrijdagavond werd er gewikt en ge wogen hoe het huishoudgeld 't best be steed zou kunnen worden, 't Was zo weinig en het kostte vooral het jonge vrouwtje veel hoofdbreken, maar ze kwam rond. Erger werd het toen het tegen St. Nicolaas liep en ze samen op de vrije zaterdagmiddag zich verlustig den in al het geëtaleerde gebak en de hartige hapjes. Ze mochten er wel naar kijken, maar „zij" besliste dat het niet gekocht kon worden, alleen maar een ons biscuitjes voor de zondag. Met haar boodschappenmandje aan haar arm stapten ze een zelfbedieningszaak binnen, zij voorop doelbewust kiezend wat aan levensmiddelen gekocht kon worden precies binnen de grenzen van de opgemaakte begroting. Hij volgde haar elke week gedwee als zij haar in kopen deed, maar verlangend keek hij naar een blikje sardines en een hartig worstje of een potje vruchten. Zo binnen je bereikhij had er toch zo'n trek in. Waren ze dan zo arm, dat dit niet kon? Hij vestigde haar aandacht op de voor delige prijs, maar heel beslist knikte ze „neen". Het maakte hem kregel en sa men hadden ze er woorden over thuis, een van de zeldzame onenigheden, waarvan hij later weer spijt had. Maar die zaterdag vóór St. Nicolaas werd het hem te machtig. „Ik zeg niks," overlegde hij in stilte, ,,'t is tjokvol in die zelfbedieningszaak, ik pik het. Ik waag het." Hij volgde haar op de voet, en koos mee uit bij de artikelen, waar zij in dubio bijstond. Maar veel meer aandacht schonk hij aan de blikjes con serven, waarvan er twee ongemerkt in zijn lege actetas verdwenen. Het fruit lokte hemEen doosje pikante kaas, wat geconfijte gembervooruit. Nie mand zag het. Niemand? Zij rekende af met de cassière, niets ver moedend en rustig. Hij keek zo achteloos mogelijk naar de buitendeur waardoor hij wilde verdwijnen. „Hebt u niets af te rekenen, meneer?" vroeg de cassière. „Wij zijn samen,' lichtte hij toe, „mijn vrouw heeft al afgerekend." De cassière wierp een blik op de acte tas. „En dat dan?" Onzeker weerde hij af: „Dat hebben we verleden week al gekocht en betaald. Voor hij verdere uitvluchten kon beden ken zaten ze samen in het kantoortje achter de zaak en stelde de chef een ver der onderzoek in, waarna de politie ge waarschuwd werd. Toen wij als reclasseringsinstantie het jonge paar leerden kennen, was de baby reeds geboren en was de nood zo moge lijk nog nijpender. We hoorden geen klacht, maar constateerden een gelaten dragen van de zorgen, zoals zij waren. De verdiensten waren iets hoger, een paar gulden maar, en met schuchterheid kregen wij inzage van de stand van zaken. Hulp leek ons zeer gemotiveerd. Toen beiden hun vertrouwen hadden ge schonken en ons niet meer zagen als las tige indringers, konden we met vereende krachten gaan werken aan een oplossing. De man ging een vakcursus volgen in een technisch beroep, zodat hij meer kon gaan verdienen. Het probleem van de huisvesting werd, dank zij veler begrip voor deze zaak, ook opgelost. Er werd een bescheiden étage toegewezen, die acht gulden huur deed per week. Een oproep werd gedaan voor meubelen en ook dat lukte. Samen gaan ze, met hun baby, die inmiddels opgroeide tot een leuke donkerogige kleuter, het leven door. Ze zijn altijd te vinden voor goede raad en het door de rechter „opgelegde" reclasseringscontact verloopt bevredi gend voor alle partijen. L. v. W. VELSEN IN HET NIEUWE SEIZOEN. We hadden dezer dagen een onderhoud met de secretaris van de R.K.S.V. „Vel sen", de heer K. Sneekes en het ging, hoe kan het ook anders over de gang van zaken bij zijn vereniging. Des tijds deelden wij als eens mede, dat na dat de heren Maas en Sneekes het roer bij „Velsen" in handen hadden genomen en het finaal hadden omgegooid - het al spoedig „crescendo" bij de ver eniging ging: de geest verbeterde, het ledental nam gestadig toe, van de pu blieke belangstelling kon hetzelfde ge zegd worden en de prestaties gingen meer bevrediging schenken. Tot ons genoegen vernamen we van de heer Sneekes, dat deze „sanering" zich nog is blijven voortzetten, zodat hij met groot vertrouwen de toekomst tegemoet zag. Alle door het bestuur het vorige seizoen genomen soms harde maat regelen hebben hun nut bewezen en zul len dan ook in het komende seizoen met kracht worden gehandhaafd. Wat het bestuur en niet minder de volijverige terreinknecht van Velsen, de heer Duijn zorgen baart, is het ter- reinenvraagstuk. Men zal dit begrijpen, als we in de eerste plaats mededêlen, dat Velsen beschikt over 2 terreinen, waar op door senioren en junioren gespeeld kan worden en één veld, dat alleen ge schikt is voor adspiranten- en welpen voetbal en dan hieraan toevoegen, dat de vereniging momenteel telt 31 elftallen, waarvan er 29 in competitie-verband uit komen, t.w. 5 senioren-, 5 junioren-, 13 adspiranten- en 6 welpenelftallen. VELSEN—STORMVOGELS 2. Zaterdag om 5 uur opent Velsen het sei zoen met het spelen van een vriendschap pelijke wedstrij tegen het sterke elftal van Stormvogels 2, waarin verschillende ge contracteerde spelers staan opgesteld. De wedstrijd wordt op het terrein aan de Kwekerslaan gespeeld. VELSEN—WIJK AAN ZEE. Zondag a.s. speelt Velsen om half drie op haar terrein aan de Kwekerslaan te gen de aloude tegenstander Wijk aan Zee. Het geldt hier een ontmoeting voor het jubileum-toernooi van de afd. Haar lem van de K.N.V.B. SPORTUITWISSELING. Op verzoek van de voetbalvereniging St. Pancratius brengt Velsen op 6 september a.s. een bezoek aan de hoofdstad met niet minder dan zes elftallen, t.w. Vel sen 1 en 2, junioren a, adspiranten a en b en welpen a. Het ligt in de bedoeling dit voetbalfestijn tot een jaarlijks gebeu ren te maken, met dien verstande, dat het om beurten in de hoofdstad en aan de Kwekerslaan gehouden zal worden. HET VELSEN-ELFTAL. Velsen komt tegen Stormvogels 2 uit met: Kaasenbrood; Van Bugnum en Blum; Molenaar, Bakkum en Hynen; Heilig, Hoogzaad, Van de Pieterman, Dekker en W. Wilmsfloet. Enkele spelers, die in het komende sei zoen ongetwijfeld deel zullen uitmaken van het geelblauwe team konden wegens (vakantie-) afwezigheid niet worden op gesteld. TERRASVOGELS-NIEUWS. Veel voetbalnieuws was er bij Terras vogels nog niet, verzekerde de scriba der Vogels, de heer Goedhart, ons. Daar voor verkeerde men nog te veel in (op timistische) honkbalstemming, vanwege het behaalde honkbalkampioenschap door de herenploeg en het door de dames veroverde softbalkampioenschap. Zo zeer vertoefde de secretaris zelf ook nog in honkbalsferen, dat hij ons enthousiast vertelde diezelfde avond nog een twee tal „straathonkbalploegen" tegen elkaar te hebben laten spelen. Wat het voetbal len aanging, deelde de heer Goedhart ons mede, dat de beide Veldmannen en Spanjaard het volgend seizoen niet meer voor de Vogels zouden uitkomen en hij zelf nog wel niet voornemens was de voetbalschoenen aan de bekende wilgen te hangen, maar toch het snode plan had zich alleen maar voor de „veteranen- ploeg" beschikbaar te stellen. Voor de Jubileumwedstrijden van de voormalige Haarlemse Voetbalbond (60-jarig bestaan) speelt Terrasvogels a.s. zondag op het Waterlooterrein tegen Haarlem 3. Overleden: C. C. E. Dixon, 67 jaar, echtgen. van A. de Vries, Voorplaats 14 Bevallen M. E. Linsen-Dudink, zoon, Bruno Klauwersstraat 19; E. C. Pel- Broomans, d., Bloemendaalsestr.weg 73, A. A. Altena-Sintenie, dochter, Antil- lenstraat 4.

Weekblad Huis aan Huis | 1959 | | pagina 1