SanfpoorfeWeeHdad aan KqH SCHUTTE Nogmaals „De Duivelss teen". u cL. T>jo.' tw) arlijk rijden. oor inter-Nos :en-Show. ing en intrede. /eren. Santpoort Ouden v. Dagen averjassen. Igenezing ii* Bridgeclub ,De Kennemers' Koningin Wiihelminafonds. Herfstwandeltocht Mooi Kennemerland. DAMPO Parties handen R.K. Kerkf Santpoort WEET U K.W.F. LUCIFERS. Predikbeurten Z0XI>A<ISUIENSTARTS1nT1 TAXI Het voordeligste adres TAXI E.S.T.O. 545e Staatsloterij 545e Staatsloterij Maak het in huis behagelijk, neem Oliestook en gebruik de bekende PETROLEUM H. 1. P. HQNDGRÜQF Hagelingerweg 12 Tel. 7573 Administraties Belastingadviezen Verzekeringen G. UYTENDAAL Kerkpad 90, Santpoort PROJECTOR VAN no 41 31 aan 45 Comegge 1619 Hms Vrijdag 9 okt. 1959 Hms Administratie en advertenties: Drukkerij Cornegge Terrasweg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 uur telef. 7029 bestuurders van brom iden is te rijden, zonder t tenminste één hand vast bromfietsers verboden is wagen voort te bewegen? omfietser niet een ander een daarop gezeten be- g voorttrekken of doen iromfietser niet een dier n? koor geeft, in samenwer- Leverkusener Kinderchor de gem. Concertzaal te adag 18 oktober a.s. des vermeldt een keurcollec- ïebbers een unieke ge- kinderzang te horen. door het grote succes iars-meubelshow, organi- ete woninginrichting Th. grote dekenshow in de irlust op maandag 12 en /an de bekendste firma's den, diverse soorten ma- slaapkamerameublementen i. d zijn er weder aardige Jij u kans hebt een deken jor nadere bijzonderheden aar de advertentie. redikant bij de Chr. Ger. rlem-noord en Santpoort, 1 van Murmerwoude, zal ober afscheid nemen van dige gemeente. 21 oktober hoopt hij zich e gemeente, Haarlem-nrd/ 'erbinden, na vooraf be door Prof. W. Kremer L. 1 intrede zullen op één nden. It gehouden in de „Bethel- doresstraat te Haarlem-N. om half acht. lesvereniging. eente-Centrale der A. R. Velsen zal op 23 oktober e zaal van de Petra-kerk, te IJmuiden optreden, dr. van Rotterdam. Onder- itieke toestand en de taak irtij." De aanvang is kwart ereniging belegt een ver vrijdag 9 oktober, des in het Jeugdhuis der Herv. genda-punten staat verkie- voorzitter, onderlinge ruil kienen om zegels. :tober vindt een postzegel- :veneens in het Jeugdhuis, asten op dezelfde data en 18.30—19.45 uur. r D. Schut Jr., Kerkweg tpoort-Driehuis belegt op jktober een grote algemene jrgadering. an die middag zal zijn de :r de heer F. Rippen, met „De Troonrede, de mil de bejaarden", draaid worden de film met larendsz ter walvisvangst." alle bejaarden uit deze te laten voorbijgaan, want i aller belang, n op 14 oktober naar zaal n de Klaverjaswedstrijd ge loor de K.A.B., luidt als /eld 4902 pnt.; de heer L. 4 pnt.; de heer A. Bol heer Hilterman 4703 pnt.; rluyboom 4649 pnt. werd gewonnen door de enkamp met 3977 pnt. rheid - Huidgezondheid Irogen door Purol-poeder HOLLAND VERPLETTERT BELGIË. Dat de Hollandse papieren vóór de wed strijd tegen België hoog genoteerd ston den op de voetbalbeurs, was ons bekend, maar dat het een éclatante 91 zou worden, zal wel niemand verwacht heb ben. Dat er onder de 9 doelpunten „exem plaren" van uitstekende kwaliteit waren, is een feit, dat er staaltjes van geraffi neerd samenspel vertoond zijn is al even zeer onbetwistbaar, en tochvelen heeft de wedstrijd geen voldoening ge schonken, omdat het element „strijd" ten enenmale heeft ontbroken; Daarvoor was het tegenspel van de Belgen te zwak. In het verleden in een periode waarin ons vaderlandse voetbal een inzinking doorleefde werden in de pers na een overwinning van het Nederlands Elftal wel juichkreten aangeheven, waarop op z'n minst de praedicaten „onvoorzichtig" en „voorbarig" van toepassing waren. Wij hebben daarop in ons blad wel ge wezen en ook, toen de coach van het Nederlands Elftal na zulk een overwin ning meende te mogen suggereren, dat we het nu met succes tegen elke voet balnatie konden opnemen, hebben we ge zegd, dat we daarvan geenszins over tuigd waren. Het is ons thans in een aantal verslagen opgevallen, dat men zich, ondanks de grootte van de overwinning, ditmaal niet liet verleiden tot zulke krasse uitspraken als hierboven gememoreerd. Natuurlijk toonde men zich verheugd over de zege op onze Zuiderburen en al even na tuurlijk vestigde men er de aandacht op, dat vooral de voorhoede staaltjes van aantrekkelijk voetbal had laten zien en Klaassen, Notermans en Rijvers grote aandacht aan de opbouw der aanvallen hadden besteed. Maar men verzuimde niet er tevens op te wijzen dat het een aloude waarheid is, dat een elftal zo speelt, als de tegenpartij het veroorlooft te spelen. Men wilde dan ook uit deze sprekende overwinning op de Belgen ten opzichte van de kracht van het Neder lands Elftal nog geen bepaalde conclu sies trekken, maar liever eerst eens af wachten, hoe het Oranje-team dat, gedachtig aan het „never change a win ning team" wel uit dezelfde spelers zal bestaan, als die, welke de zege op Bel gië bevochten zich nog deze uitwed strijd tegen West-Duitsland. Zelfs lazen we in één der grote bladen, dat deze wedstrijd niet heeft kunnen verhullen, dat in het Oranje-elftal spelers zaten, die niet in internationale vorm waren. Wij zijn het met dit voorzichtige oor deel volkomen eens en daarom viel het ons op, dat de Sportkroniek naar onze smaak zo hemelhoog opgeeft over het slagen van de gevolgde tactiek. Deze luidde, aldus genoemd sportblad: „Van de eerste minuut af België zo fel moge lijk aanvallen, te .ontredderen en aan flarden te schieten". Deze tactiek is schitterend geslaagd, concludeert het blad, zonder er voorzichtigheidshalve aan toe te voegen, dat het misschien wel eens zou kunnen zijn, dat deze tactiek slaagde, omdat België's tegenspel zo bui tengewoon zwak was. Maakt men deze restrictie niet, dan zou men, doorrede nerend, tot de volgende conclusie moeten komen: „Onomstotelijk staat vast, dat de tactiek van „ontredderen" en „aan flar den schieten" onze nationale ploeg bui tengewoon goed ligt. Het ligt dus voor de hand, dat we diezelfde tactiek over enige weken tegen Duitsland weer gaan toepassen". En nu zouden we willen opmerken: „Als Duitsland zich nu eens niet „aan flarden laat schieten" en niet „ontredderd" wordt, moeten we dan zeggen, dat die tactiek toch niet zo deugdelijk was en ons zo goed ligt? Ook over de overige factoren, die aan goed voetbal ten grondslag lig gen, was genoemd sportblad buitenge woon enthousiast. Zo schreef het o.m.: „De grote overwinning werd niet via knuppel en knots bevochten, niet met de brute kracht van de lichamelijk sterkere, maar technisch-beperkte geweldenaar. Nee het geschiedde met degen en floret. Intelligent, technisch-fraai, elegant zelfs en trotser dan op de natuurlijk zeer knappe en verbazingwekkend-hoge score ben ik op dit elftal voor de wijze waar op het gewonnen heeft. Dit waren de beste, de mooiste, de spectaculairste voet balwapens van wat men terecht modern voetbal noemt en het is prachtig, dat landgenoten die wapenen met toenemend gemak en klimmende zekerheid hanteren." Men begrijpe ons goed: Wij zouden niets liever willen, dan dat bovengenoemde kwaliteiten kenmerkende eigenschappen van ons vaderlandse voetbal waren. Maar zulks te concluderen na één wed strijd en nog wel tegen een uitge sproken zwakke tegenpartij, nogmaals, dat lijkt ons voorbarig en onvoorzichtig. WAT ONS ZONDAG TE WACHTEN STAAT. Na een weekje „interland-rust" gaat zon dag a.s. de competitie-voetbal weer vol op rollen. Velsen trekt naar de aloude tegenstander Wijk aan Zee en gaat daar zeker geen gemakkelijke wedstrijd tege moet. Het vorige jaar hebben Bakkum- c.s. tegen de badmensen niet slecht „ge boerd". In de badplaats zelve wonnen zij met 02 en aan de Kwekerslaan wer den de punten gedeeld (11). Tot nu toe behaalde Wijk aan Zee even als Velsen uit 3 wedstrijden slechts twee punten. Dat we desniettegenstaande hier boven schreven, dat Velsen geen ge makkelijke wedstrijd tegemoet gaat, spruit voort uit het feit, dat in de wed strijden tussen deze twee clubs men el kaar altijd de punten fel betwist. Boven dien geeft ook de 20 overwinning, die de Wijk aan Zeeërs op eigen terrein op de Alkmaarse Boys behaalden, te denken. We durven dan ook niet op meer dan een geüjk spel te rekenen. De Terrasvogels wacht in Velsen-Noord, waar zij bij Kinheim op bezoek gaan, al evenmin een gemakkelijke taak. Veel meer dan de Vogels zelve toch, schijnen de Kinheimers er op gebrand te zijn het verloren derde klasse-terrein te herove ren. Ze behaalden tot nu toe uit 3 wedstrijden vijf winstpunten, in welke prestatie zij alleen terzijde worden ge staan door Zaanlandia. We bereiden ons dan ook voor cp de derde nederlaag van de blauwhemden in successie. Of het zou moeten zijn, dat juist in deze ontmoeting de oude strijdlustige geest weer eens vaardig werd over Thoolen-c.s.ü Zij tenslotte nog vermeld, dat Terras vogels het vorige seizoen op eigen terrein met 14 van Kinheim verloor en in de returnmatch met niet minder dan 50 tegen de Velsenaren ten onder ging. Uitslag openings-drive. Afd. A (max. 108 MP): 1. mevrouw Kroone-Hr. Andela Jr. 56,48 2. fam. Soomers 54,17%; 3. heren Steinberg- Dirven 51,39%; 4. heren Seegers-Bode- wes 50,93% 5. fam. Rietdijk 50.00 6/7. mevr. Spruyt-Hr. Paats 49,54%; 6/7. heren Andela-Bode 49,54 8. hr. v. d. Wall-v. Thiel 48,15%; 9. familie Witmond 47,69 10. heren Porck-v. Rij 42,13%. Afd. B: (max. 84 MP): JT mevr. Ede- Iing-Hr. Bouman 55,36%: Vi- Heren Vink-v. Geen 55 36%; 3. dames Kuhl- man-v. Amerongen 52,98 4/5. dames Sprang-Smit 50.00 4/5. dames See- gers-Andela 50.00%; 6. heren Muller- Kuipers 47.62 7. heren Wierda-de Vries 44,64 8. fam. Dekker 44,05 De in de periode van 23 augustus tot 6 september gehouden collecte voor de kankerbestrijding heeft het volgende re sultaat opgeleverd: Santpoort (station) 440,63 Santpoort (dorp) 794,46 Driehuis 372,06 Velsen (inbegr. Velserbeek) 508,65 Velsen (noord) 1.070,45 IJmuiden 1.643,32 Totale opbrengst 4.829,57 Deze opbrengst overtreft die van vorig jaar met ruim honderd gulden. Het comité brengt een woord van dank aan allen die hebben medegewerkt dit mooie bedrag bijeen te brengen. Als voormalig bestuurslid van de helaas niet meer bestaande Stichting „Vrien den van Oud Santpoort", ben ik eens in het archief van deze Stichting gaan snuf felen en heb daarin de geschiedenis van de Duivelssteen gevonden. Het is een stukje van de hand van wijlen de heer Visser, oudheidkundige en secretaris van bovengenoemde stichting. Het stuk is te lang om hier in zijn geheel te worden overgenomen, maar in het kort komt het hierop neer. Op een hoog duin stond destijds een ver sterkt huis dat de naam van Duivelstein droeg; 20 meter lager stroomde een trage rivier die juist het oude kasteel van Bloemendaal had gepasseerd om direct daarna de funderingen van het Huis Brederode te omspoelen. In de gevel van dit huis troonde de Duivelssteen om aan te tonen dat de bewoner „zonder vrees of blaam" was en zich in een gevecht weerde „als de duivel'. 'Hij noemde zich Govard de Duivel. Het huis is in het begin van 1700 af gebroken en op een lager gedeelte van het terrein is een hofstede gebouwd. In een authentieke acte gedateerd 10 juni 1720 lezen wij dat „een seeckere hof stede genaamt „Duyvelsstein" na het overlijden van Govard Windhuysen is verkocht aan Jacob Trip. Volgens oude gewoonte zijn de belendingen van het pand nauwkeurig aangegeven, zodat wij weten dat de „Duyvelssteyn" heeft ge staan ongeveer op de plaats van het tegenwoordige postkantoor op de Vinke- baan. De steen stelt voor een primitieve afbeel ding van de Griekse God „Pan met zijn bokkepoten. Het voetstuk draagt een pi- ratenkop, met muts met zware knopen links en rechts. Dit is dus een geheel ander verhaal dan dat van de heer Goes in Huis aan Huis van 2 okt. jl. De heer Goes maakt hier de veel voorkomende vergissing door de naam Kaninefaten te vereenzelvigen met Konijnenvatters. Er is alleen een klank overeenkomst. De naam Kaninefaten heeft niets met konijnen te maken. N. M. Meijer. Santpoort Rijksweg 476. „DE DUIVELSSTEEN". Ik teken aan: Omstreeks 1870 werd op de Ruïne van Brederode grote opruiming gehouden. De grachten werden uitgegraven, puin geruimd, stukken van de bastions waren in de grachten gevallen. Mijn vader was slotbewaarder en 't hele gezin kreeg bij die uitvoering „keel ziekte". Verschillende dingen zijn toen boven ge komen, maar geen steen des Duivels. We zullen verder terug moeten zoeken, maar als 't niet in Velsens archieven staat, wel nooit te weten komen. De naam zal bij overlevering zijn door gegeven, zoals er meer zijn. 't Kan in verband staan met bijgeloof, wat nu nog niet is uitgeroeid. Dat de steen op de Ruïne veiliger zou staan, betwijfel ik. Hij stond op de plaats waar vroeger de tol stond bij de door gang voor de voetgangers en is daar toch maar blijven staan, mischien wel eeuwen en heeft daar nog geschiedenis gemaakt, want die nederzetting heette in de volksmond: „De Duvelshoek", ook wel de kippenbuurt. Daar waren 't heus niet zulke zoete jongens, maar 't was iets eigens, daar werd over gedacht hij was er en zij ver nielden hem niet. Maar ja, waar heeft hij daarvoor gestaan en dan denk ik aan de kerk te Velsen en aan de hervorming. Hebben zij die katholiek bleken de steen waar zij bescherming in zagen, als eeen vertrouwde meegenomen? P. v. d. Berg, Velserbroekstraat 12. De bekende Haarlemse Wandelsportver. „Jam Passtoors" houdt op 10 en 11 okt. 1959 de wandeltocht „Mooi Kennemer land". Deze wandeltocht voert u een gedeelte door de mooiste plekjes van Kennemer land in herfsttooi. De start is vanuit gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen. Zatrdags tussen 14.00 en 15.00 en zon dags tussen 10.00 en 12.30 uur. De afstanden variëren van 10 tot 25 km. De deelname is opengesteld voor ieder een vanaf de leeftijd van 8 jaar, zowel individueel als in groepsverband. Alle verder gewenste inlichtingen kunt u verkrijgen bij het secretariaat: mevr. C. M. v. Oorschot-Bakker, Gen. Spoor- laan 33 te Aerdenhout. Tel. 2500-41927. en pijn weg- wrijven met UAMCA.r ruw of schraal HAMEA-GELEIt Tube 95 ct| Zondag 11 oktober: H.H. Missen te 7 u„ 8.15, 11.30; Hoogmis te 9.30 uur. Te 7 uur plechtig Openingslof van de Eucharistische week. Van 1118 oktober houden wij een Eucharistische week. Maandag, dinsdag, woensdag zijn de H.H. Missen te 6.45 en 8 uur. Vrijdag en zaterdag ook te 9 uur gezon gen H. Mis. Gedurende deze week te half 8 (avond) oefening met preek. Zaterdag 17 oktober te half 8 plechtige Avondmis. De predikaties worden gehouden door de Zeer Eerw. Pater fr. Hubertinus Ca- pucijn. a. dat bij nacht, (dat is van één half uur na zonsondergang tot één half uur voor zonsopgang) voertuigen op de weg de wettelijke voorgeschre ven verlichting moeten voeren? b. dat het onder minder gunstige weers omstandigheden soms wel gewenst is de verlichting eerder te onsteken en/of later te doven? Het kan de veiligheid van het verkeer ten goede komen. Wij zijn er van overtuigd, dat wij velen van onze lezers iets geheel nieuws ver tellen als wij hier mededelen, dat er een merk „K.W.F."-lucifers bestaat. Lucifers, zo'n artikel, dat vrijwel automatisch wordt besteld en waarvan men als het ware bij intuïtie weet hoeveel van die en hoeveel van „deze" er nodig zijn. En waarvan men „deze" dan nooit „K.W.F."-lucifers laat zijn om de dood eenvoudige reden, dat men onwetend is van hun bestaan? Toch zijn deze lucifers reeds vanaf 1952 in de handel. De letters K.W.F. zijn de initialen van Koningin Wilhelmina Fonds en Konin gin Wilhelmina Fonds is een synoniem voor kankerbestrijding. Het zal u der halve duidelijk zijn, dat de sympathieke vereniging K.W.F. aan de verkoop van deze lucifers iets verdient. Het ligt niet in de bedoeling in dit arti kel uit te wijden over doel en streven van het K.W.F. Naar onze mening zal een ieder toch wel overtuigd zijn van de ernst en de noodzaak van een doeltref fende kankerbestrijding. Dit is immers een kwestie van ons eigen belang. Wel willen wij hier de aandacht vestigen op de mogelijkheid, die hier geboden wordt om als het ware geruisloos steun aan dit streven te verlenen. Een lucifersmerk voor een liefdadig doel is niets nieuws. In het buitenland kent men dit artikel ook. In Zweden bijv. zijn ongeveer 50 van de in de handel zijn de lucifers weldadigheidslucifers en de bron van inkomsten uit dit bescheiden artikel moet beslist niet worden onder schat. Het is een bewezen feit, dat dit in ons land ook mogelijk is. In 1952 veroverde de K.W.F.-lucifer een aardig gedeelte van de markt, doch verloor dit vrijwel even snel doordat het K.W.F. het toen bekende merk liet vervangen door een ander. Dit gebeurde ter gelegenheid van de stormramp, die ons land in 1953 trof. De winst van de lucifers stond het K.W.F. toen af aan het stormramp comité, doch verloor daarmede tevens on geveer haar gehele „goodwill". Sinds dien voerde de K.W.F.-lucifers 'n sluime rend bestaan. Dit is jammer en wij menen dit „Doorn roosje" uit haar slaap te moeten wek ken en roepen daarom uw aller mede werking in. Indien wij dit merk lucifers, dat zo'n prachtige ondergrond heeft, al len aan de winkeliers vragen zal de K.W.F.-lucifer binnen heel kort zijn oude plaats heroveren. De verkoopprijs is 0,30 per pak. Gereformeerde Kerk 10 en 17 uur ds de Kluis Chr. Gereformeerde Kerk (Pniel-Kapel) v.m. 9 uur: ds J. C. Maris n.m. 3 uur: L. S. deu Boer, Sassenheim Ver. Vrijz. Herv. IJmuiden Abelenstraat 1 te IJmuiden, 10.30 uur ds G. Nijeuhuis Lutherse Gemeente Kapel „Westerveld" te Driehuis 9.45 uur ds. J. A. Roskam Doopsgez. Gemeente IJmuiden Helmstraat, IJmuiden 10 uur ds P. J. SmiJts, Woimerveer Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 10 uur ds. J. C. Remijn, oogstdienst 19 uur ds. A. A. Wildschut, Amsterdam Musis Sacrum, 10.15 uur ds. J. H. Klein Wassink, Bergen Zondag a.s. M. M. C. TROOSTER, Wijn. Daniëls- laan 14, Telefoon 8410 APOTHEKEN ZONDAG A.S. De Santpoortse Apotheek Bloemend.straatweg 145, Santpoort-Z. Telefoon K 25608249 Elswout Apotheek Bloemendaalseweg 341, Overveen Telefoon K 2500—16760 Wijkzusters „Het Witte Kruis" Zondagdienst Zr. Langejan, Brederoodseweg 106 Santpoort, tel. 7477 Speciaal ingericht voor trouwrijden Dag èn nacht bereikbaar ook voor ziekenvervoer TELEFOON 8250 - SANTPOORT A. J. P. Sfegemeijer, Surinamestraat 4 Aanvang verkoop 12 okt. Verkoopkantoor M. Baerveldt-van [Katwijk Hagelingerweg 186, Tel. 7774 SANTPOORT-NOORD Aanvang verkoop 12 okt. Verkoopkantoor H. KIPPERSLUIS Kluyskenslaan 18 SANTPOORT-ZUID Veel beter is DAMESKAPSALOJf Bloemendaalsestraalweg 125 Telefoon 8712 (ingang blauwe deur) LET OP 1 DUR-A-LITE geeft op al het Wit-, Behang- of Schilderwerk binnen of buiten 10°/0 KORTING vanaf 1 november. Tel. 7362, Hagelingerweg 190 Santpoort: STERREN van uurwerken elegant omkleed met een goud, doublé of chroom kastje, koopt U bij jfdsir.S7&«)tpootI t.o. Overbildtweg Vraagt eens prijs bij grote afname Hoofdstraat 148 Tel. 8361 KENT&EEN dQ\ KOOPT DAAROM VOOR DE LAN6E WINTERAVONDB EEN

Weekblad Huis aan Huis | 1959 | | pagina 1