SanJpoaisWeeftblad aan De week rond DAM PO aan de Hage Kleuren de tomaten Een dag in oktober in het noordhollands Duinreservaat Pastoor üoossens nam afscheid ZOnDflDSDIEnSTEn K.K. KERK Santpoort PKEDIKBEURTEn van de verenigingen verkouden 31e Jaargang no 41 Redaktie: Terras weg 31 Kerkerinklaan 45 Uitgave van Drukkerij Cornegge Telefoon 8619 Vrijdag 7 okt. 1960 Administratie en advertenties: Drukkerij Cornegge Terras weg 31 Telefoon 8619 Kerkerinklaan 45 na 6 aar telef. 7029 Zal Santpoort nog eens bekend worden om zijn tomatenteelt? Dat hebben wij dezer dagen eens gevraagd aan de man, die als enige Santpoortenaar de tomatenteelt be drijft, de heer M. J. Nijssen. Zijn antwoord was kort maar krachtig: „Dat zou een overdreven voorstelling van zaken zijn. Er is trouwens ook te weinig tuingrond om dat waar te kunnen maken." We lopen dus niet de kans, dat binnen afzienbare tijd de schoolkinderen krijgen te leren, dat Beverwijk bekend is om de aardbeien en Santpoort om de tomaten. Maar het blijft toch een feit, dat een Santpoortenaar die het klappen van de zweep kent zich „op de tomaten heeft geworpen". De heer Nijssen gaat rustig door met het toppen van de tomatenplanten als we een praatje met hem maken. Hij heeft het druk en heeft eigenlijk weinig tijd om over zijn teelt te praten. Het wordt hoog tijd, dat de toppen uit de planten ge broken worden. Jarenlang heeft hij met wisselend succes de tuinbouw bedreven. Hij had een goed stukje land in de onmiddellijke nabijheid van het station in Santpoort-zuid. Helaas, zijn grond moest opgeofferd worden aan de scholenbouw. Daar was niéts aan te veranderen. Maar wat moest hij nu doen? Hij had zichzelf beloofd niet bij de pakken neer te zitten. En dat hij woord gehouden heeft kunt ge met eigen ogen gaan aanschouwen op de tuingron den aan de westk-tt van het laatste eindje van ae „igerweg. Als ge daa*- - m gigantische kas voor uw blik ziet „pi.jzen dan weet ge het zeker: daar bouwt Nijssen aan zijn toekomst. Want dat vond Nijssen wel een eerste vereiste om de tomatenteelt met succes te kunnen beoefenen: er moest een kas komen. En wat voor een! Het geval is 29 meter lang en 25 meterbreed en beslaat dus een oppervlakte van ongeveer 725 m2. Als klap op de vuurpijl kunnen we dan nog v<.1 tellen, dat het geheel op spoorrails gembnteerd en verrijdbaar is. „Ja, we hebben wel eens geschat hoe zwaar deze kas wel kan zijn," verklaart de heer Nijssen, onderwijl de lange rijen planten overziend. „We kwamen op veertig ton." Het bouwwerk is door middel van een lier te verrollen. „Als deze teelt achter de rug is (en dat zal omstreeks half november het geval zij: dan trekken we het verder en komt het op de andijvie te staan." Eigenlijk zijn we een beetje verbaasd over de ri- goureuse aanpak van deze tuinder. On danks het feit, dat hij ergens in zijn hart nog steeds vreest, dat hij ook hier weer door de huizenbouw verdreven zal wor den, durfde hij het aan om hier ten koste van zeer grote investeringen met iets nieuws te beginnen. Want behalve dat deze kas verrijdbaar is, heeft de bouwer haar ook nog voor zien van enige moderne, weloverwogen snufjes, zoals een automatische regen installatie. Zo gauw de droogte van de lucht dit nodig maakt, kan de heer Nijssen met enkele handgrepen een heer lijk mals regentje te voorschijn brengen. „In dit klimaat moet je toch op de een of andere manier de weerelementen de baas kunnen zijn, vooral bij een derge lijke gevoelige plant als de tomaat," zegt de heer Nijssen. Hij wijst ook op de klap- ramen, die door middel van een tweetal handels over een lengte van 29 meter zijn te openen. De planten staan er voor zover wij dat tenminste met ons ongeschoolde oog konden bekijken florissant bij. Vele bezwijken bijna onder de last aan vruch ten. Voorzichtig hebben we de heer Nijs sen gevraagd naar de resultaten van zijn experiment. „Voor zover ik het op dit ogenblik kan bekijken, mag ik niet ontevreden zijn. Dit zijn late planten en ik heb dus nog geen oogst gehad, maar ik geloof toch, dat ik mijn verwachtingen niet te hoog heb gespannen." Overigens had de heer Nijssen een be paalde ervaring met dergelijke kassen. „Ja, ik heb het geleerd op de tuuinbouw school en ook wel gezien op de proef tuinen." De heer Nijssen wist dus wel enigszins waar hij aan begon toen hij de koe bij de horens vatte en opdracht gaf voor de bouw van de kas. „Iets dergelijks is te kostbaar om het bij wijze van gok te doen," zegt hij. „Ik heb alles van alle kanten bekeken en heb wel- bewust mijn goede gesternte er buiten gelaten." We lopen samen nog eens langs de plan ten. Trots toont hij mij de prachtige vruchten, die al een beetje beginnen te kleuren. De heer Nijssen bekijkt ze waar derend. „Oh ja, dan nog wat," zegt hij, als ik mijn jas dichtmaak om me weer in de tochtige buitenwereld te wagen. „Er zijn in Santpoort nog een tweetal kwekers, die op deze manier willen gaan telen. Het is hen tot nu toe niet gelukt een vergunning voor de bouw van een der gelijke kas te verkrijgen, maar als je ze spreekt, zeg dan, dat ik hoop, dat hun pogingen met succes worden bekroond.' Nóg twee kwekers, die het aandurven om in Santpoort tomaten te gaan kweken Of zouden onze kinderen dan tóch nog leren: Haarlem-bloemenstad, Beverwijk- aardbeienstad en Santpoort-tomatenstad? VELSEN SPEELT NA PRETTIGE WEDSTRIJD GELIJK Velsen heeft aan de reis naar Nibbix- woud, waar het tegen benjamin S.E.W. uitkwam, weliswaar slechts één winst puntje overgehouden, maar daar staat tegenover, dat het aan de wedstrijd zelf prettige herinneringen bewaart, daar de nieuwe tegenstanders een sympathieke indruk maakten, hetgeen al evenzeer Van hun supporters kon getuigd worden. Velsen had in deze wedstrijd geen greintje geluk. Het begon eigenlijk al vóór de bal aan het rollen werd ge bracht. Toen bleek nl. dat Schoorl op het appèl ontbrak, waardoor Van Scha» gen op de linkshalfplaats stond opge steld, op welke plaats hij zeker niet slecht voldeed. Maar ook tijdens de wedstrijd kon Velsen bij Vrouwe For- tuna geen goed doen. Niet alleen stond het houtwerk een aantal malen een doel punt in de weg, maar ook gebeurde het meermalen, dat nog juist een uitgesto ken S.E.W.-been een doelpunt voor kwam, of dat een vliegend schot van Hoogzaal juist langs de verkeerde kant van de paal suisde. Voeg daarbij, dat óók volgens getuigenis van de speler, die dit doelpunt scoorde de tweede goal voor 100 een geluksgoal was en u hebt een staalkaart van oorzaken, waardoor Velsen slechts één punt rijker huiswarts keerde. Voor het overige: S.E.W. zal nog voor menige club een struikelblok blijken te zijn, want deze Noord-Hollanders staan hun mannetje en weten van geen op geven. De Velsen-verdediging is nu na drie wedstrijden elf maal gepasseerd en dit is wel wat te veel van het goede. Een en ander duidt er o.i. op, dat er aan de Velsen-defensie toch nog wel een en an der hapert en dat Hazeveld aan dit deel van de ploeg nog wel eens wat zal moeten „dokteren". Het begin van de wedstrijd was overi gens voor Velsen voorspoedig, want reeds na 3 minuten gaf Van der Pieter man zijn club de leiding. Dit bleek ech ter voor de S.E.W.-ers absoluut geen reden te zijn om zich ontmoedigd te ge voelen. Integendeel, ze zagen voor de rust ondanks het feit dat Velsen het betere spel leverde niet alleen kans om de partijen op gelijke voet te bren gen, maar namen zelfs door bovenge noemd geluksdoelpunt de leiding. Het misverstand tussen Nijssen en doelman Van Duijn. Na de rust heeft Van den Pieterman de partijen op gelijke voet gebracht en slaagde Hoogzaad er zelfs in zijn club de leiding te geven (32). Het leek er nu veel op, dat Velsen met de punten zou gaan strijken, want onze plaats genoten ondernamen gevaarlijker aan vallen dan de thuisclub, maar het zat bij de afwerking dezer aanvallen echter niet mee. Tot overmaat van ramp beoor deelde één der blauw-gele verdedigers kort voor het einde een hoge bal ver keerd, waardoor de linksbuiten ongedekt kwam en deze aarzelde niet om zijn ver eniging aan een gelijk spel te helpen (3-3). Zij nog vermeld, dat in deze eindfase de scheidrechter Hoogzaad nog een doel- rijpe kans ontnam door voor „gevaar lijk spel" in casu te laag koppen te fluiten, maar velen waren het in deze met de arbiter niet eens. VELSEN—C.S.V. Zondag a.s. krijgt Velsen C.S.V. uit Castricum op bezoek. De Castricummers schijnen voor dit seizoen, te oordelen naar hun uistekende start, grootse plannen te hebben. Ze behaalden nl. uit 4 wed strijden 7 winstpunten en zo iets geeft de burger moed. Velsen mag dan ook wel goed voor de dag komen. Vooral de ver dediging, die in 3 wedstrijden elf keer werd gepasseerd, moet noodzakelijk uit een ander vaatje gaan tappen. We verwachten een spannende strijd, waaraan Velsen allicht één winstpunt overhoudt. Voor Terrasvogels is de uitwedstrijd tegen T.H.B. vastgesteld. Beide teams hebben tot dusver in de nieuwe com petitie nog geen daverende dingen laten zien: T.H.B. twee punten uit drie wed strijden en Terrasvogels één. Toch wil het er bij ons niet in, dat de Vogels niet beter zouden kunnen. Men heeft het in ons blad kunnen lezen, dat men ook in blauw-witte kringen van mening is, dat men dit seizoen toch over behoorlijk ma teriaal beschikt. Zou dan de juiste op stelling nog niet zijn gevonden? Moge dan zondag a.s. tegen de Haarlemse Boys blijken, dat dit dan nu wèl het ge val is. SPORT „VERZUSTERT" Bij een korfbalwedstrijd deelde zondag j.l. een speelster aan haar tegenstandster eerst een „directe linkste" en daarna een dito „rechtse" 't kan ook in omge keerde volgorde zijn geweest -uit. De scheidsrechter „honoreerde" een en ander met verwijzing naar de kleedkamer. Met een drukbezochte receptie heeft Santpoort hartelijk afscheid genomen van pastoor A. F. J. Goossens, die na negen entwintig jaar de parochie ging verlaten. Honderden Santpoortenaren hebben de gelegenheid te baat genomen de schei dende herder de hand te drukken en dank te zeggen voor het vele gezegende werk, dat hij voor hen heeft kunnen ver. richten. Op deze afscheidsreceptie waren onder meer de loco-burgemeester van de gemeente Velsen, de heer H. de Boer, wethouder C. P. J. Maas, de heer H. Moll, inspecteur van het Lager Onder wijs en tal van afgevaardigden uit het verenigingsleven en het jeugdwerk aan wezig. Ook uit kerkelijke kringen was er belangstelling voor dit afscheid. Loco-burgemeester H. de Boer liet geen twijfel bestaan over de werkkracht van pastoor Goossens. „De Velser poorten blijven voor U altijd open staan," zegde hij toe. Namens de gemeente overhan digde de heer de Boer een kist sigaren. Ook het armbestuur, vertegenwoordigd door de voorzitter, de heer Aandriesma, had pastoor Goossens een kist sigaren toegedacht. De heer Aandriesma herin nerde in het bijzonder aan de stuwende kracht, die de scheidende herder tentoon spreidde bij de oprichting van het Intgr» parochieel Sociaal Charitatief Centrum. De heer J. Nuyens, die namens de pa rochianen het woord voerde, verklaarde twee Nederlandse financiers te kennen, namelijk prof. Licftinck en pastoor Goos sens. Hij bracht de pastoor dank voor het vele dat hij voor de Santpoortse pa rochie gedaan heeft, zowel op geestelijk als op maatschappelijk terrein. Namens de parochie overhandigde hij een ge schenk onder couvert. Een groot aantal sprekers bracht voorts hun dank uit. Pastoor Goossens verzocht allen in zijn slotwoord de nieuwe pastoor bij te staan, zoals hij zelf altijd bijgestaan was door de parochie. Nu pastoor A. F. J. Goossens na de mooie afscheidsviering op zondag 1.1. naar Laren vertrokken is, gaat katholiek Santpoort zich opmaken zijn nieuwe pastoor J. A. van Ëttinger te ontvangen. Vrijdag 7 oktober, 's avonds om alf acht zal pastoor van Ettinger in de parochie kerk plechtig worden geïnstalleerd door de Hoogeerw. Heer B. G. Hosman, Deken van Beverwijk, waarmee hij offi cieel in het bezit wordt gesteld van het pastoraat. Zondag 9 oktober zal de nieuwe pastoor een plechtige Hoogmis opdragen om half 10 en Gods zegen afsmeken over de pa rochie en over zijn arbeid hier. Vervol gens is er zondagmiddag voor een ieder gelegenheid tot kennismaking in de speel zaal van de H. Hart Kleuterschool, van half een tot half twee. Er zullen geen personlijke uitnodigingen worden verzonden. 9 Binnen afzienbare tijd zal een gedeelte van Velsen-zuid verdwijnen ten be- hoeve van de verbreding van het Noordzeekanaal. Het betreft hier een aantal huizen gelegen in de noord oost-hoek van het dorp, waaronder het kantoor van notaris Boerlage, het pand van de heer van Gameren en de schilderszaak van de heer Bresser. De bewoners c.q. huiseigenaren heb ben van Rijkswaterstaat een schrijven ontvangen, waarin onteigening ken baar wordt gemaakt. 9 Op vrijdag 7 oktober zal de afdeling IJmuiden--Velsen van het Neder- landsche Roode Kruis weer beginnen met een cursus E.H.B.O. onder lei ding van de heer Bel, arts te IJmui den Zij, die belangstelling hebben voor deze cursus, worden om acht uur verwacht in het Roode Kruis- gebouw, Zeeweg 260, IJmuiden. Na dere inlichtingen worden verstrekt door de heer La Gro, v. d. Vondel laan 51, Driehuis. 9 In zijn woning aan zijkanaal B heeft de heer C. Willemse zaterdag her dacht, dat hij veertig jaar in dienst was van de polder De Velserbroek. Tijdens een ontvangst werd door de dijkgraaf, Jhr. W. Ph. Teding van Berkhout, medegedeeld, dat de jubi laris begiftigd was met de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De jubi laris werd ook toegesproken door de oud-dijkgraaf, W. baron van Tuyll van Serooskerken. 9 De commissaris van politie te Velsen verzoekt opsporing van de zestien jarige Annie Margaretha van Bergen, die sedert 27 september wordt ver mist. Het meisje is geestelijk ge stoord en een ongeluk wordt ge vreesd. Signalement: lang 1.68 m, blauwe ogen, flink postuur, donker blond, kortgeknipt haar, tatouering op linker-onderarm met de naam „Zee dijk". Het meisje droeg een wollen vest en een geblokte rok. Ieder, die inlichtingen kan verstrekken, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de politie in Velsen, tel. 6444 (02550) of met de politie in zijn of haar woonplaats. 9 In de cyclus Kooruitvoeringen 1960 zal de Christelijke Oratoriumvereni ging „Looft den Heer" op woensdag 19 oktober een concert geven in de Ned. Herv. Kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden. Medewerking zal wor den verleend door de sopraan An nette de la Bye, de alt Aafje Heynis, de tenor Reinier Schweppe en de bas Herman Scheij. Instrumental Wer ken mee Jaap Spigt (clavecimbel) en leden van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest. Uitgevoerd Worden onder meer de cantate van Sebas- tiaan Bach „Ich habe genug", „Glo ria" van Vivaldi, „Dank sei Dir" van Handel en de aria „II re pas tore" van Mozart. Na de pauze wordt door koor en solisten de „Kronungsmesse" van Mozart uitge voerd. 9 Hengelsportvereniging „Velsen" be staat op vrijdag 7 oktober tien jaar. Op zaterdag 8 oktober zal ter ere hiervan een feestelijke receptie wor den gehouden in zaal „Kraak", Marktplein, IJmuiden. 9 Dank zij een oplettende bediende van het Pompstation aan de Rijksweg tussen Santpoort en Velsen kon een tweetal jongetjes uit Haarlem-noord, die de vrijheid hadden gekozen, weer binnen korte tijd aan hun ouderlijk adres afgeleverd worden. De man zag de kleuters van drie en vijf jaar oud op de Rijksweg wandelen en waarschuwde de politie. De jonge lieden werden in Haarlem reeds enige uren vermist. 9 Op een vraag van de heer J. G. Kolkman over het ontbreken van een verlichting langs het geasfalteerde gedeelte van de W. Daniëlslaan te Santpoort-zuid heeft wethouder A. de Jong toegezegd verbetering in aan merking te zullen nemen. Dinsdag zijn een 74-jarige Santpoor ter, zijn 60-jarige echtgenoot en 26- jarige dochter met spoed in een Ziekenhuis opgenomen. Alle drie verkeerden in een bewusteloze toe stand. Men dacht in eersre instantie aan voedselvergiftiging, doch later is gebleken dat men hier te doen had met een geval van kolendamp vergiftiging. De schoorsteen die door de slaapkamer liep vertoonde diverse lekken waardoor de dampen in de slaapkamer terecht kwamen. De dochter, die woonachtig is in Leiden, logeerde bij haar oaders. Woensdagmorgen was het levens gevaar geweken. zad werd 10. W. Sterk jr. kon het tegen Lammertsma niet bolwerken: hij ging in de opening wat onbesuisd te werk. De competitie duurt echter nog jaren, zodat alle minder goede aanvan- gers nog kansen genoeg krijgen om hun puntjes te vergaren. De uitslag van de klaverjas-drive van de K.A.B. is als volgt: 1. D. Dam, 4811 pnt.; 2. mevr. Schipperijn, 4769 pnt.; 3. G. Brouwer, 4730 pnt.; 4. G. Wichert, 4729 pnt; 5. J. van Veen, 468 pnt.; zweefprijs H. de Haan (3915) 3913 pnt. Bridgeclub „Santpoortnam deel aan de kortgeleden gehouden wedstrijden om de Jan Willem Visser-beker, voor bestuurs leden van bij de Kennemer Bridge Kring aangesloten verenigingen. Deelgenomen werd door drie paren. In de hoofdklasse eindigde paar 1 als No. 3 met slechts één puntverschil op No. 1. In de eerste klasse gebeurde hetzelfde. Het derde paar eindigde helaas op de laatste plaats. Niettemin werd „Santpoort" in het totaal klassement toch nog precies in het mid den geplaatst, dank zij de gunstige resul taten van paren 1 en 2. In aanmerking nemend dat er 19 deel nemers waren, mag de einduitslag alles zins bevredigend worden genoemd voor „Santpoort". Dr. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Tel. 8510. APOTHEEK: Santpoortse Apotheek, Bloemend.straatweg 145, tel. 8249. Witte Kruis: Zr. Langejan, Brederoodse- weg 106, telefoon 7477. Vrijdag 7 oktober, 7.30 uur: Plechtige installatie van pastoor J. A. v. Ettinger. Zondag 9 oktober H. H. Missen 7 8.15 uur; 11.30 uur. Plechtige Hoogmis te 9.30 uur. Gedurende deze week elke avond half 8 Lof met oktobergebeden. Deze week Godsdienstige Verenigingen. Maandag 7.15 Maria Garde Meisjes. 8.00 Maria Congregatie Dames. Woensdag 7.15 Maria Garde jongens. Donderdag 8.00 H. Familie Heren. Vrijdag 8.00 Maria Congregatie Jonge dames in de Zuster kapel. Ned. Herv. Dorpskerk, v.m. 10 uur: Ds. J. C. Remijn; n.m. 7 uur: Ds. W. S. van Leeuwen, Rotterdam. Santpoort-Zuid, v. m. 10 uur: Ds. G. Nijenhuis, IJmuiden. Jeugdhuis, 10 uur. Ir. E. Voet. Gereformeerde Kerk: 9.30 en 17 uur: Ds. M. W. J. C. de Kluis Chr. Geref. Kerk, v.m. 10.30 en 4 uur: Ds. J. J. Rebel. Evang. Lutherse Gem. Koffiezaal „Wes- terveld; 9.35 uur: Ds. J. A. Roskam. Ver. Vrijz. Hervormden, IJmuiden-Oost, 10.30 uur. Ds. R. v. d. Kley, Rotterdam. Doopsgezinde Kerk IJmuiden: v.m. 10 uur: ds. P. J. v. Schaijk. Jehova Getuigen, Wachttoren Studie. Diensten zondag van 78 uur in het Cultureel gebouw IJmuiden. Jehova Getuigen: Dinsdag van 89 uur Kweekerslaan 7 en Rijksweg 331. Gem. Gods. Cultureel Gebouw IJmuiden, zondags 10 uur Dienst. Woensdag 12 oktober, 's middags om 2.30 uur, zal inspecteur Wijnstroom van de Velser politie voor de Santpoortse ouden van dagen een voordracht houden in het Badhuis aan de Wüstelaan. De bijeenkomst is georganiseerd door de sub- comisie voor het sociaal-cultureel ont spanningswerk voor Bejaarden. Op zondag 9 oktober wordt in het Herv. Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan een Jeugdkerkdienst houden, waarin de heer Ir. E. Voet zal voorgaan. De dienst begint om 10.00 uur. Medewerking zal worden verleend door het Kennemer Koperkwartet en door mej. Reehorst, declamatie. Natuurlijk is iedereen welkom. Nadat schaakclub „Santpoort" op 20 september met de onderlinge club-compe titie is begonnen zijn er al heel wat par tijen gespeeld. In groep I viel de goede start van de pas gepromoveerden, zoals v. d. Bronk en Stolvoort, op. Eerstge noemde won van Geus en staat zeer gunstig in een afgebroken partij tegen Pels (kwaliteit-winst), terwijl Stolvoort remise behaalde tegen clubkampioen Kroone en Blansjaar ook maar een half punt toestond. Laatstgenoemde moest na een langdurig schaakgevecht de eer aan zijn rivaal Pels laten. In groep II boekten Kruyff en Lammert sma de volle winst; Kesting behaalde een eervolle remise tegen crack Schuurman. Voorzitter Leysma moest het opnemen tegen Haanappel. Deze zware opgave heeft hij er goed afgebracht: remise kansen in een afgebroken stelling. In groep III doet de jeugd het prima. Zowel Han als Henri Everaars zege vierden in hun partijen tegen resp. Par son, Lubken jr. en Otte. ParsonHoog- We kunnen het moeilijk verplichten, maar de verleiding is toch wel groot om iedere familie, die in deze wijnmaand nog een snipperdag wil opnemen, nu nog aan te sporen die dag er op uit te trek ken in het Noordhollands Duinreservaat om met de opgedane reserve gesterkt da winter in te gaan. Als het weer wat meewerkt en het af sterven van het in het laatst van septem ber nog prachtige, groene loof geleidelijk aan gaat, kunnen we dit jaar fraaie herfstkleuren verwachten. Een oktoberdag in het duin, waar nu de prachtige oranje vruchten van de duin doorns domineren, rozebottels hun fel rood ten toon spreiden en de laatste bramen langs de wegen en paden kunnen worden geplukt, is onvergetelijk. Zeker, met enige weemoed nemen we af scheid van de zomer, waarvan we, ver wend door de vele zomerse dagen van het vorige jaar, veel teveel hebben ver wacht en die voor velen een grote te leurstelling is geweest. Te vaak hebben de vacantiegangers in de recreatie-oorden hun uren binnen moeten doorbrengen om dat het weer het heerlijke luieren in de natuur niet toeliet. Maar met een paar nazomerse dagen is er nog voldoende gelegenheid om in het duin te genieten van de harmonie van zand, vogels en plantengroei of om een wandeling te maken in de stilte van het duinbos. In de morgenuren als de mist optrekt, is het nog fris in het bos en het duin en zien we de duizenden spinseldraden tus sen de goudgele kleuren van de bladeren. Als de zon dan kracht genoeg heeft, zien we in deze mengeling van kleuren die prachtige, getemperde lichtbundels. Overal scharrelen de fazanten door het bos, op zoek naar de laatste insecten, larven en wormpjes, die er deze zomer zo overvloedig waren en waaraan ook vele andere vogels zich te goed hebben gedaan. Over vogels gesproken. Wist li dat ok tober de belangrijkste maand van de vogeltrek is? Als II bijtijds het duin in trekt, kunt LI vele van die trekkende groepjes waarnemen en verrassende ont dekkingen doen. Let II eens op, als U door het infiltratie- gebied komt. Daar zult II de visarend weer kunnen waarnemen, die er weinig moeite mee heeft om een karpertje van twee a drie pond in zijn klauwen te slaan en daarmee weg te vliegen als ware het een stekelbaarsje. Gezeten in een oude populier of eik, heeft de visarend de kar per onder de poten geklemd en gaat hij de vis vakkundig verorberen. Lepelaars, sneeuwgorzen, ijsgorzen en ijs- vogeltjes behoren tot de bijzondere soor ten, die niettemin hier vrij geregeld wor den gesignaleerd. Graspiepers, kneuen, vinken, groenlingen, kepen, leeuweriken, bonte en zwarte kraaien, kauwen, roeken en natuurlijk ook de mezen zijn de soor ten die hier in groten getale op trek wor den waargenomen. Zeker, voor de eigenlijke vogeltrekwaar nemingen moet U vroeg uit de veren en liefst juist voor de zon opkomt in het duin zijn, doch ook overdag kunt II veel vreugde beleven aan de rondzwervende en pleisterende vogels, die op hun tocht naar het zuiden hier hun anker hebben uitgegooid en eerst nog komen bunkeren bij de vele duinbessen en andere zaden. Het zijn de graspiepers en de kneuen die het eerst present zijn en reeds thans op weg zijn naar warmere streken. Dan volgen in de eerste helft van oktober de vinken, groenlingen en kepen. In de twee de helft van oktober vertrekken de leeuweriken en de kraaiachtigen, zoals bonte kraai, kauw en roek. Ja, het is levendig in de duinen, doch U dient altijd te bedenken dat U met de natuur te maken heeft en dat het van te voren nooit vaststaat wat U zult be leven. Zij, die de kuststreek van jongs af kennen, weten uit ervaring dat het weer en allerlei bijkomstige omstandigheden een grote rol spelen in het leven van de dieren. Nogmaals, nooit valt van te voren te zeggen wat men gaat beleven en of er veel of weinig te zien zal zijn. Is dit laat ste het geval, dan geeft een bezoek aan de natuurhistorische verzameling aan de Zeeweg te Bakkum altijd een uitkomst. Ook met uw kinderen kunt II daar altijd nog enkele leerzame en prettige uren ver toeven. In verband met de grote belang stelling die deze expositie in het zomer seizoen heeft ondervonden en nu de N.V. Nederlandsche Spoorwegen het speciale gecombineerde biljet voor de Duinwan deling Castricum het gehele jaar door verkrijgbaar stellen, zal deze tentoonstel ling ook in het winterhalfjaar dagelijks worden opengesteld en wel 's middags van twee tot vijf uur. Buiten zult U stellig ook kunnen ge nieten van de vele soorten vruchten in noot-, doos- of besvorm. Heesters en struiken zijn daarmee nu rijk beladen. Geweldig veel eikels zijn er ook en als het straks een paar nachten gevroren heeft begint de val en kan de jeugd weer aan de slag. Fazanten, duiven, kraaien en eksters weten ook de weg naar de eik wel te vinden en menige eikel zal door de eekhoorn worden verstopt om in de win ter als reservevoedsel dienst te doen. Nog van vele andere taferelen kunt II genieten. Denk ook eens aan de padden stoelen die er nu reeds bij honderden zijn. Deze vreemde bewoners van onze bossen komen soms uit de donkerste hoekjes te voorschijn. In dit verband willen wij II gaarne opwekken een be zoek te brengen aan de tentoonstelling „Herfsttooi 1960" te Zaandam, die wordt ingericht in de bovenzaal van het ge bouw „De TyphoonWestzijde no. 23, van 811 oktober a.s. „Herfsttooi" wordt elk jaar georganiseerd door de af deling Terreinen van het P.W.N. en zal dit jaar eens in de Zaanstreek worden gehouden om een tegenbezoek te brengen aan de vele Zaankanters, die dit prach tige duingebied bezochten. Zeer beschei den begonnen, is deze tentoonstelling uit gegroeid tot een prachtig overzicht van wat er zoal in de herfst in het Noord hollands Duinreservaat te zien en te be leven is. De tentoonstelling is geopend op zaterdag 8 oktober van 16.0022.00 u„ op zondag van 10.0022.00 u. en op maandag en dinsdag van 9,022.00 u.

Weekblad Huis aan Huis | 1960 | | pagina 1