ABC De Christelijke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte. Dopspoeder Een uiteenzetting door het nieuwe bestuur. De arbeid van de Christelijke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallen de ziekte, te Haarlem, geniet in ons land groote bekendheid en vermaardheid. Het heeft daarom alom de aandacht getrokken dat in deze Vereeniging groote veranderin gen hebben plaats gegrepen. Allerlei ge ruchten doen de ronde. Wat is er precies gebeurd? Op deze vraag wil de volgende uiteenzetting het antwoord geven. Reeds geruimen tijd had het de aandacht der betrokken autoriteiten dat het Bestuur dezer Vereeniging zich weinig actief betoon de in het handhaven op de inrichtingen van tenminste die houding en dien geest die mocht worden verwacht (verboden portret ten, uitgezaagde muntstukjes, beleedigende liedjes, enz. enz.) Dit behoeft echter niet zoo erg te be vreemden wanneer men weet dat het Be stuur vroeger reeds heel wat meer had aan gedurfd. Het had immers in de bewogen Meidagen van 1940 twee Broeders die de Vereeniging gedurende 36 jaren, trouw en eeflijk, met liefde en toewijding hadden ge diend, zonder meer op straat gesmeten. Het was bekend, ook bij het Bestuur, dat deze beide Broeders de beginselen van het Nat. Socialisme waren toegedaan. Men kon ze echter niet treffen, want op hun werk was niets aan te merken. Hun interneering bood de lang gezochte, welkome gelegenheid. Toen zij uit de interneering terug kwamen, werd hun per deurwaarders-exploit meege deeld, dat zij op staanden voet, oneervol waren ontslagen en dat zij binnen 24"uur het terrein der vereeniging hadden te ver laten. Voor hun maatschappelijk bestaan was nauwelijks gezorgd. Zij kregen 3 maan den salaris en uitzicht op mogelijk pensioen. Uit deze daad van dit christelijk Bestuur bleek wel heel duidelijk zijn gezindheid. Het zou echter ondervinden dat thans in Nederland de tijd voorbij is dat men onge hinderd en ongestraft aan Nat. Socialisten alle mogelijke onrecht en terreur kan be drijven die men maar bedenken kan. Toen het Bestuur uit zichzelf niet tot be zinning kwam en het schandelijke en on christelijke van zijn daad niet leerde inzien, is van buiten af alles gedaan het Bestuur er toe te brengen zijn daad te herzien. Het werd eindelijk bereid gevonden het oneervol ontslag in eervol te veranderen en een zeker wachtgeld toé te kennen. De beide Broeders imoesten daarvoor afzien van alle verdere actie tegen de Vereeniging. Aan deze laat ste voorwaarde hebben zij zich getrouw ge houden. Zoo meende het Béstuur van deze besmet ting voor goed te zijn verlost. Het mocht een beetje geld kosten. Maar dat was het wel' waard en daarvoor was het geld er wel. Het rekende echter niet met het feit dat er tegenwoordig een Commissariaat voor niet-commercieele Vereenigingen en Stich tingen bestaat en dat deze niet meer geheel vrij zijn in hun doen en laten. Van de zijde van dit Commissariaat werd aan het Be stuur de* eïsch gesteld de beide Broedejrs eerherstel te geven, hen in hun vroegere functies te herstellen en hun de geleden fi- nancieele schade te vergoeden. Dat was de eisch. Géén enkele andere. Niets meer en niets minder. Was dit te veel gevraagd? Was -deze eisch in strijd met het christelijk geweten? Ieder onbevooroordeeld mensch. ieder die door politieken haat niet zoo fs verblind en verhard dat hij meent dat tegenover Nat. Socialisten alles geoorloofd is, kan niet anders dan toestemmen dat deze eisch vanzelfsprekend, rechtvaardig en christelijk was. Het Bestuur dezer Christelijke Vereeni ging kon dit echter niet inzien. Het meende zich daartegen te moeten verzetten en deins de daarbij voor geen enkel middel terug. Het begon met de beide broeders van con tractbreuk te beschuldigen. Zij zouden, te gen hun belofte-in, toch een actie tegen de Vereeniging begonnen zijn. Het Bestuur ver gat dat deze actie niet van hen was uitge gaan. Vervolgens werd de Penningmeester naar de beide Broeders gezonden die op hun gemoed trachtte te werken en onderwijl duidelijk liet doorschemeren dat de Vereeni ging wel voor een andere financieele rege ling te vinden zou zijn, indien zij, wat hij hun eisch meende te zijn, zouden loslaten. Maar deze mannen, al hadden zij het finan cieel moeilijk genoeg, bezweken niet voor deze verzoeking en wilden hun eer niet ver- koopem Toen dus ook het geld hier niet baatte, trachtte het Bestuur allerlei invloed rijke personen en corporaties achter de schermen aan het werk te zetten. Maar het moest tot de ontdekking komen dat er ook in dat opzicht in Nederland iets veranderd is en dat de methode om met vriendjes te werken geen succes meer heeft. Teneinde raad greep het Bestuur naar een middel waartoe men een christelijk Bestuur niet in staat zou hebben geacht. Het ver klaarde plotseling dat de beide Broeders niet waren ontslagen om politieke redenen, maar omdat er allerlei bezwaren waren ge weest tegen hun werk. Hoewel het zonne klaar was dat het Bestuur slechts naar een. stok zocht om een hond te kunnen slaan, werd het toch nog in de gelegenheid gesteld deze bezwaren bekend te maken. Deze'ble- k'en echter zoo gezocht, zoo nietszeggend, dat de heeren op dit punt onontvankelijk werden .verklaard. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. c. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R. Kuiper. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Bin nenland: A. Overmeer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Sport: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en Omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmuiden. Zoo bleef de eisch Van eerherstel en te rugkeer in de vroegere positie voor de beide Broeders gehandhaafd. En toen binnen den gestelden termijn daaraan niet was voldaan, werd het geheele Bestuur uit zijn functie ontheven en een ander Bestuur benoemd. Indien er nu maar niets meer gebleken ware, dan zou deze treurige geschiedenis hiermede haar einde hebben gevonden. Ter stond na het optreden van het nieuwe be stuur bleek echter uit de notulen en andere officieele stukken dat het vorige Bestuur niet alleen van 't begin af aan besloten was teweést aan den gestelden eisch niet te vol- oen. maar ook aan het dreigend conflict den meest scherpen vorm te geven. Verzekerd van de instemming van bij kans het geheele personeel had het allerlei maatregelen genomen om het kapitaal der Vereeniging te vernietigen en het voor het personeel niet alleen mogelijk en gemakke lijk, maar zelfs aantrekkelijk te maken het werk op den kortst mogelij ken termijn neer te leggen. Zoo .was bijv. beslotèn dat het werk met 7 dagen kon worden opgezegd. Bovendien werden „met het oog op de buitengewone tijdsomstandigheden" de salarissen 3 maan den vooruit betaald! Het personeel kreeg dus de kans met een week te verdwijnen, met 3 maanden salaris in zijn zak! Daarvan hebben deze Christelijke Broeders en Zus ters, zonder aarzeling en zonder gewetens bezwaar, dan ook gebruik gemaakt. Wan neer men dan ook nog weet dat het hier niet ging om een paar honderd gulden, maar om bijna een halve ton, dan weet men tevens dat het deze christelijke, philantropi- sche Vereeniging, die op allerlei wijze trachtte geld te verzamelen, blijkbaar niet aan de nooaige contanten ontbrak. Maar dit alles was nog niet mooi genoeg. Nog was bovendien besloten dat het perso neel, wanneer het bij verandering in het Bestuur of in de leiding der Vereeniging, gemoedsbezwaren zou hebben zijn werk voort te- zetten, op denzelfden dag waarop deze verandering zou plaats hebben, zich- als ontslagen zou kunnen beschouwen. En stond het personeel dan ook op straat, van alles berooid, als martelaar voor zijn overtuiging? Allerminst. In dat geval zou aan het personeel een wachtgeld worden uitgekeerd en wel de eerste 3 maanden het volle, zoowel in geld als in natura genoten loon; daarna gedurende 3 maanden 85 daarvan en vervolgens nog gedurende 5 jaren 70 Gewoonlijk krijgt men het in deze wereld niet gemakkelijk wanneer men zich door zijn gewetensbezwaren laat leiden. Maar hier werd op het hebben van zulke bezwa ren een premie gezet en werd men er toe aangemoedigd. En dat alles met het geld door duizenden kleine luiden met liefde en in goed geloof bijeengebracht. Zoo was dus het personeel prachtig ver zorgd en had men getracht het kapitaal der Vereeniging te vernietigen. Maar ook het werk der Ver. zou men trachten te vernietigen. Ook dit Christelijk Bestuur bleek de theorie der verschroeide aarde te huldigen. Allerlei valsche geruch ten werden verbreid. De patiënten en de familie van de patiënten werden verontrust. Pamfletjes, natuurlijk ongeteekend, werden hun toegezonden. De Vereeniging zou zijn overgegaan in de handen van de N.S.B. Men kon dus wel begrijpen wat dat zou beteeke- nen. Sterilisatie! Door al deze handelingen en zooveel an dere maakte het Bestuur zich schuldig aan overtreding van de desbetreffende Verorde ningen van den Rijkscommissaris. Het be schikte over het vermogen der Vereeni ging op een wijze welke nadrukkelijk in die Verordeningen verboden is. Het maakte zich schuldig aan sabotage en wekte anderen daartoe direct of indirect, op; sabo tage die met de zwaarste straf kan worden gestraft. M Zoo staat het met de feiten. Ieder die zich door defee feiten wil laten onderwijzen zal inzien dat hetgeen hier gebeurd is, niets heeft te maken met geloofsstrijd of kerkver volging, gelijk men het van zekere zijde wel gaarne zou willen doen voorkomen. Integen deel, die mannen die meenden dezen weg van verzet tot het einde toe te moeten gaan, waren daarmee niet op den weg der ge hoorzaamheid aan God, maar zij zijn sleets de betreurenswaardige slachtoffers van hun politieken haat en verblinding, van de in christelijke kringen zoo veelvuldig voor komende verwarring van godsdienst en po litiek. Zij hebben te veel geluisterd naar den joodsch-bolsjewieken-oranjezender en te weinig naar de stem van het christelijk ge weten. Het nieuwe Bestuur betreurt dit alles ten zeerste. Het heeft deze taak niet gezocht noch begeerd, maar deze alleen aanvaard als een duren plicht. Het wenscht aan het karakter der Ver eeniging niets te veranderen. Met behoud van en waardeering voor ieders persoonlijke overtuiging zal het er ten strengste voor w^ken dat het werk, der vereeniging ge bruikt wbrdt voor welke politieke propa ganda ook. Het blijft de Christelijke Vereeni ging voor de verpleging yan lijders aan val lende ziekte. Moge de toekomst het bewijs daarvan brengen en moge zoo uit het aanvankelijk verlies de winst worden verkregen dat het Christendom van het woord heeft plaats ge maakt voor dat van de daad. Het Bestuur van de Christelijke Ver eeniging v. d. verpleging van lijders aan vallende' ziekte, te Haarlem. P. W. Foeken, Ned. Herv. Pred., Voorz. Mr. A.v. Leyenhorst, adv. en proc., secr. Mr.W. J. Schönhard, Bestuursraad Prov. Noord-Holland, Pennmgm. J. Dozy. Zenuwarts, Dir.-Geneesheer. Mevr. J. de GelderSnijders. Dr. C. B. Hylkema, Doopsgez. Pred. VERKOOP VAX GROND. De burgemeester van Haarlem heeft aan de gebr. L. W. en B. Semé te Haarlem en Heemstede een perceel^grond groot l H.A. te Leimuiden verkocht voor f 2587.57 en aan A. Leeflang te Leimuiden een perceel grond aldaar, groot 1.44.55 H.A. voor f 2200 per H.A. p= ,WE GAAN MEE MET DEN N.V.D.! DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST De schuldigen aan den ondergang van Nederland Maandagavond had in de Gem. Concert zaal een openbare vergadering plaats, uit geschreven door het District 14 der N.S.B., waar het woord gevoerd werd door prof. mr. dr. R. van Genechten en de heer H. C. Nije. Van de aanwezige autoriteiten noemen wij namens den Beauftragten van den Rijks commissaris Landwirtschaftsrat Ufer, M. Gerisch, Ortsgruppenfiihrer der N.S.D.A.P. te Haarlem en namens de Grüne Polizei Mr. Brammert, voorts Mr. A. J. Backer, Com missaris der Provincie en diverse N.S.B.- functionarissen. De heer Berendes, propagandist van het district 14 opende de vergadering, en liet het lied „De Zwarte Soldaten" zingen. Het eerst werd gesproken door den heer ije. De heer Nije wees er allereerst op, dat in deze dagen tot de N.S.B. wel eens de opmer king wordt gemaakt: Als in Duitschland geen Hitier en geen nationaal-sociahsme was gekomen, dan zou Nederland nog vrij zijn en er was dan geen Duitsche bezetting geweest. Op zichzelf is dat juist, als men er maar bij bedenkt, dat als er in Duitschland geen Hitler was geweest er nu geen Europa meer zou zijp, omdat hier dan het bolsje wisme zou zijn gekomen en wat dat betee- kent, weet men zoo langzamerhand wel uit de ervaring, die Polen en Finnen met het bolsjewisme hebben gehad. En nu herinnert de N.S.B. op haar aanplakbiljetten aan den arbeid en de arbeidsmogelijkheden, die er eenmaal in Nederland waren. De N.S.B. wil daarmede niet terugzien naar het verleden, maar bedoelt met deze woorden iets anders, dan ze in het verleden beteekenden, n.l. ar beid voor allen en arbeidsmogelijkheid, die ten goede komt aan het geheele Nederland- sche volk. Als wij N.SE.'ers van welvaart spreken, dan bedoelen wij geen weelde, maar een samenleving, waarin ieder kaïi leven. Met macht bedoelen wij niet dat, wat het deel is van gladde tongen en geld-joden, maar een sterkte, een kracht die het deel is van een volk, dat leeft uit zijn beste waar den. Zoo bedoelt de N.S.B., als zij oude, ver trouwde woorden en termen gebruikt, daar mede geheel iets anders, namelijk de beste waarden, die ons volk eenmaal nastreefde en die eenmaal weer zijn bezit zullen zijn. De N.S.B. vergeet niet, dat ons volk een land van de zee is, maar zij' weet daarnaast, dat zij ook naar den anderen kant moet zien, naar Duitschland, het land, waarin de gedachte der Germaansche volksgemeen schap werd geboren en zonder welke na buurschap wij niet kunnen bestaan. Maar zullen wij niet - wordt alweer ge vraagd in het groote geheel worden dood gedrukt? Zullen onze taal en andere cul tuurschatten niet te loor gaan in het vele. dat in die Germaansche volkengemeen schap wordt vereenigü? Spr. antwoordt: Als wij onze cultuurschatten moeten bewaren achter hooge muferi, dan zijn ze weinig waard en aan zijn wij ze niet waard. In tegendeel, met onze kracht en ons .vermo gen zullen wij ze hebben te handhaven, maar juist dan eerst zullen wij ze waard zijn. Tot 't Jodenvraagstuk komend, zegt spr., dat het aandoenlijk is, om te zien, hoe men thans de jodenster groet en zich aldus we derom aan den Jood onderwerpt. Doch men zie er eens naar, hoe het staat met de ge mengde huwelijken tusschen Jood en Chris ten in ons land en men zal dan komen tot een percentage, dat klaar en duidelijk uit wijst, dat ons volk ten slotte niets van den Jood in de Nederlandsche volksgemeenschap moet weten. Zoo zien wij, dat de kern van dit volk ge zond is, maar dat het volk in twee eeuwen democratisch bewind bedorven werd. Niet temin, gezond zijn wij nog steeds. Wij zijn zeelieden, scheepsbouwers, bruggenbouwers, kolonisatoren, wij kunnen onze plaats met eere bekleeden én dat willen wij in de groote Germaansche volkengemeenschap. „Ik weet, dat gij als Führer aller Germa nen niets van ons, Nederlanders zcfudt wil len eischen dat strijdig is met onze eer" het zijn de woorden van den leider der N. S. B. en voor spr. zijn deze woorden een symbool van de samenwerking, die wij met Duitschland zullen betrachten, teneinde werk, winst en welvaart te zoeken en te vinden. Eerlijk zullen wij den Duitschen en onze andere Germaansche broedervolken in de oogen zien en hebben dan weer vertrou wen in de toekomst. Dan zullen wij ook tot dit volle gaan en het de Germaansche be grippen van eer en deugd brengen, om het te leeren, dat wij geen klein volk zijn, maar een'groot volk, om het er op fe wijzen, dat het "biet gaat om de geldmacht maar om de macht van den arbeid en de arbeidseer. Ons land beleeft, ook in politieken zin, een moeilijken tijd. Vergeten wij niet, dat Duitschland een moeilijker tijd meemaakte, maar dat juist onder die zware omstandig heden een nieuw en vrij Duitschland werd geboren. Dit geeft ons den moed om te ver trouwen, dat God ook in ons midden een man heeft gesteld, die ons zeker eenmaal zal geven: een sterk en vrij Nederland! (Appl.) Mr. van Genechten sprak over het onder werp: Wie is schuldig aan Nederlands on dergang? dezelfde reae uit, die hij eenige weken geleden in den Dierentuin te 's-Gra- ven'nage Jieeft gehouden en waarvan in de Haarlemsche bladen van 25 April verslag is gegeven. Memoreeren we daarom, dat spr., er op wijst, dat het drama dat zich aan het Nederlandst^ie volk aan het voltrekken is, een Grieksche tragedie gelijkt. Eens, tot voor kort, een welvarend rijk, thans zonder welvaart, zonder koloniën. De vraag rijst: wie zijn de schuldigen aan dezen ondergang? Velen hebben die vraag beantwoord niet: De N.S.B.'ers, die landver raders zijn geweest! Doch langzaam scheurt het gordijn en als ware schuldigen treden aan het licht zij, die door hun plichtvergeten houding en hun lafheid zich als ware land verraders hebben doen kennen. Vele officie- ïen. hebben een onbekwame, lichtzinnige houding aan den dag gelegd, zooals uit de gevoerde processen blijkt. Spr. deelt mede, dat de bevelvoerende commandant van de stelling Grebbelinie twee dagen na den inval der Duitschers op de vlucht sloeg. Deze man had de brutaliteit dat hij na de oorlogshandelingen herstel in zijn commando vroeg enverkreegfgeróep: schande!) Er is nog meer. Het notitieboek van dezen generaal werd gevonden en be vatte als nptities vlak voor den oorlog de stenografisch opgeteekende regels van het ping-pong spel. Dat was de man, die voor het, eerst voor de N.S.B.'ers den naam „Landverraders" gebruikte. Spr. herinnerde aan de rol, door Van Kleffens in de dagen voor den oorlog gespeeld en hoe onder diens bewind vlak voor den oorlog bijde vrouw van den Duitschen attaché werd ge ïnformeerd, of er wellicht een Duitsche in val te wachten was. Toen zij dit ontkende, gingen de heeren slapen of een biertje drin ken. Ook besprak spr. de houding van den opperbevelhebber, die drie en een half uur na den inval met een auto naar het hoofd kwartier moest worden gebracht in een toe stand, die hem noopte, aan een burger te vragen, of het Duitsche vliegtuigen waren, die hij ontwaarde. Het Nederlandsche volk moet weten, hoe zijn regeerders en zijn opperoffieïeren zich gehouden hebben in de tragische dagen vóór de Mei-gebeurtenissen. Maar als spr. over deze dingen spreekt, ontvangt hij de noodige dreigbrieven en voor iedere verga dering de aankondiging, dat hij zal worden doodgeschoten. Spr. vreest deze elementen niet. Als zooveel Hollandsche jongens hun leven in het Oosten op het spel durven zet ten, dan heeft spr. het er hier voor over (applaus). Intusschen, belangrijker dan re geerders als Van Kleffens en De Geer en dan vluchtende hoofdofficieren zijn figuren als Colijn geweest, de man, die welbewust den handel tusschen Nederland en Duitsch land tegenwerkte, de oorzaak was van den econopnschen boycot, die leidde tot de zware werkloosheid in Nederland en daarmede zijn volk in het verderf stortte. Millioenen en millioenen kilogrammen voedsel zijn in die dagen vernietigdhet was de N.S.B. die altijd gewaarschuwd heeft tegen deze zqnde, die zich eens wreken zou en de gees telijken, die in die dagen den zegen des he mels durfden afsmeeken voor een guristigen oogst en thans op de N.S.B. smalen en het Nederlandsche volk ophitsen, mogen beden ken, dat dé schuld voor den neergang van ons volk niet ligt bij de N.S.B., maar bij de officieren, die vluchtten, de regeerders, die geen verantwoordelijkheid durfden dragen, de machten, die ons volk bewust naar de débacle voerden en ten slotte bij het parle mentaire stelsel, dat al deze fouten mogelijk maakte. Want men schuwde gezonden volks invloed en het partijenstelsel en de vrees Leer goed teekenen I Teekenen kunt U goed en grondig leeren door een thuls-cursus te volgen van de A B C Tee- kenschool. Zoowel het Vrije Teek enen als Reclame- of Modeteek enen onderwijst de ABC Teekenschool aan de hand van cursus sen, die door beproefde krachten worden ge leid. Het lesgeld bedraagt f. 5.— per maand. Prospectus no. 51 op aanvraag. N.Z. VOORBURGW. 114 W jr AMSTERDAM-C. Foto links: Gewondentransport aan het Oostelijk front. Voorzichtig brengen de man schappen van een Roode-Kruiswagen den kostbaren last na3r een veldlazaret, waar medische hulp wacht. (Atlantic-Holland-P. K. Wulf- Pax Holland c) Foto midden: De leider van het Xederl. Arbeidsfront, de heer H. J. Woudenberg is te 's-Gravenhage door den Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart beëedigd. De Rijkscommissaris tydens zijn toespraak. (Stapf-Mol-Pax Holland-c.) Foto rechts: De officieele gasten op de eere-tribune tijdens de groote demonstratie van den Ned. Arbeidsdienst op Houtrust te 's Gravenhage. V. 1. n. r.: de waarnemend com mandant van den Ned. Arbeidsdienst, commandant De Bock, Rijksminister Dr. Seyss Inquart, de leider der N.S.B., Ir. Mussert en commissaris-generaal Schmidt. 1 (Polygoon-Meyer-Pax-Holland c) voor verantwoordelijkheid hebben ons volk al verder en verder naar den afgrond ge leid. Toch, als wij de schuldigen aan den on dergang aanwijzen, plaatsen wij ons niet buiten ons volk, waartoe ook wij behooren. Al wat dit volk raakt, raakt ons. Wij moeten trachten, dat volk weer omhoog te halen. Mussert heeft het gezegd: De N.S.B. zal zijn kans krijgen, om het volk te winnen, als het goud is verdwenen, de regeering ge vlucht en de wegen verwoest. Hij heeft goed fezien. Eerst thans mogen wij verwachten, at het Nederlandsche volk ons en onzen wekroep langzaam gaat verstaan. De Neder lander zal moeten gaan beseffen, dat wij allen gezamenlijk zullen moeten bijdragen tot het herstel van ons land. In dat volk zal een kern van werkers moeten blijven, die desnoods het er voor over moeten hebben harde waarheden te zeggen en zich onsym pathiek maken, een kern van werkers ech ter, die het goede voorbeeld heeft gegeven en zijn plicht gedaan. Tot deze taak is de N.S.B. geroepen. Spr. besloot met den wensch, dat het nationaal- socialisme in Nederland zich deze taak waardig zal toonen. De bijeenkomst werd,met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus be sloten. „MAAGZUUR Bil SLECHTE dOtl 9 SPIJSVERTEFRING van B Dr O.DUBOIS. Orig.verpok.f i 2J, /?yApoth. on Drog. Vijandelijke aanvallen in Noord-Afrika afgeslagen. Italiaansch weermachtsbericht van Maandag. ROME, 4 Mei (Stefani). Het Italiaansche Weermachtbericht van heden luidt: Orjze vliegtuigformaties, die kampementen en autocolonnes met machinegeweervuur be stookten, hebben den vijand gevoelige verlie zen toegebracht. In het vijandelijke achterland werden felle en uitgestrekte branden veroor zaakt. In andere sectoren van het Cyrenaica- front dreef de artillerie afdeelingen, die onze stellingen trachtten te naderen, uiteen. De luchtmacht van de As was actief boven het eiland Malta, en trof verscheidene malen militaire doelen óp het eiland. Een onzer duik- booten is niet op haar basis teruggekeerd. De verwanten der opvarenden zijn gewaarschuwd. Op de Middellandsche Zee is een aanval van Engelsche vliegtuigen op een convooi mislukt. Het convooi vervolgde zijn weg zonder schade en kwam op zijn bestemming aan. De Popoio d'Italia geeft n.a.v. de publi catie van het 700e Italiaansche weermacht- bericht, een opsomming van de Italiaan sche successen ter zee en in de lucht. Sedert Italië's intrede, in den oorlog op 10 Juni 1940 tot -Baterdag werden 2.466 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten, 610 op den beganen grond getroffen en 797 waarschijn lijk neergeschoten. Verder werden 53 vijandelijke oorlogsschepen en 66 duik- booten tot zinken gebracht, 193 oorlogs schepen beschadigd en 87 getorpedeerd. (D.N.B). Engelscli-Chineesche troepen TOKIO, 4 Mei (D.N.B.) De woordvoer der van het Japansche léger heeft meege deeld, dat volgens bericht van het front in Birma de vereenigde Engelsch-Chineesche strijdkrachten bij hun wanhopige pogingen om den Japansénen opmarsch tot staan te brengen, gifgas hebben gebruikt en voor hun aftocht waterreservoirs, bronnen en ri vieren hebben vergiftigd. Tegen het volkenrecht in heeft, naar de woordvoerder verklaarde, de nieuw georga- seerde 22ste divisie vanTsjoenking op 12 April bij Thagaja, ongeveer 200 K.M. ten zuiden van Mandalay den aanvallenden Ja panners met gifgasgranaten beschoten. Op 14 April hebben gecombineerde Engelsch- Indische troepen ten Z.W. van Mandalay eveneens groote hoeveelheden gifgas ge bruikt, waarvan-, klaarblijkelijk tengevolge van den hevigen wind, uitsluitend de vijandelijke troepen zelf te lijden heb ben gehad, die zich in zeer groote ver warring terugtrokken. De woordvoerder noemde het opvallend, dat onmiddellijk na de jongjjte conferentie tusschen Tsjoengking en den Britschen opperbevelhebber aan het front in Birma, generaal Alexander, resp. den Amerikaanschen generaal Shinwell, gif- Jassen zijn gebruikt en verklaarde, dat de apansche regeerin£ dit openlijk stelselma tig gebruiken van wapens, die in strijd zijn met het volkenrecht, met ernstige aan dacht zal volgen. Slachtoffers aanval op Parijs bijgezet Platon geeselt Engeland Bij de bijzetting der slachtoffers van den Britschen luchtaanval op Parijs op 25 April j.l. heeft admiraal Platon als vertegenwoor diger van de regeering, scherp de door En geland jegens de Fransche burgerbevolking gepleegde friisdadén gegeeseld. „Het ware te wenschen, zoo zeide de admiraal, dat het Britsche luchtwapen tijdens den veldtocht in Mei en Juni van 1940, in Duinkerken en op andere plaatsen, door denzelfden aanvalsgeest bezield was geweest als thans. De Royal Air- force echter reserveerde zichzelf voor ge makkelijker operaties van typisch Britschen aard en voor minder eervolle taken, welker strategische beteekenis onbegrijpelijk is. Ons eergevoel is ten diepste beleedigd. Wij ge- looven echter in de eer. Wij gelooven in de gerechtigheid en weten, dat de misdaad geboet zal worden. Admiraal Platon gaf vervolgens voor de nabestaanden uitdrukking aan het medegevoel der regeering en riep zijn land- genooten op om op broederlijke wijze voor hen te zorgen. (D.N.B.) RHEUMATIEK Duizenden menschen hebben daartegen baat gevonden b\j de wereldbekende Togal-tabletten en ook tegen Ischias, Zenuw-, Spier- en Hoofdpijnen. Om ons in de gelegenheid te stellen onze Togal- tabletten te blijven leveren, verzoeken wij U Uw apotheker of drogist de ledige flacons met dop terug te geven. Dit is voor U een voordeel, daar U 4, 5 en 'l0 cent vergoed krijgt voor respectieve lijk de V3. de Vi en de Kuurflacons. Chineesche troepen omsingel Omstreeks 50.000 man troepen van Tsjoen king en Chineesche communisten zijn door Japanners omsingeld in een reeks groo scheepsthe .acties, die Woensdag in het We ten der provincie Sjantoeng en in het Zul westen van Hopei zijn begonnen. Domei meldt, dat Japansche troepen, langs de Irawadi oprukten, den 28en Maa op 25 km ten Zuiden van Prome en 240 k ten Noordwesten van Rangoon Amerikaa sche troepen onder bevel van genera Marshall hebben vernietigd. Dezelfde Japansche troepen, die op 29 Maa Sjwedaung, 18 km ten Zuidoosten van Pron bereikten, leverden hevige gevechten vijandelijke gemotoriseerde afdeelingen, staande uit 5000 soldaten, 128 pantserwagc en ongeveer 400 auto's. Op den 30en Maa werden deze vijandelijke strijdkrachten bij geheel vernietigd. De Japansche buit besto uit 52 pantserwagens, 165 vrachtauto's, motorrijwielen, 4 stukken geschut, 20 stukk afweergeschut, 100 machinegeweren en geweren. De vijand verloor 654 man dooden. (D.N.B.) Kerels gevraagd Kerels werden er gevraagd, mannen d, één stuk. Mannen, die bereid zijn de zwaa ste offers te brengen, vroeg de Nederlaw sche ambulance. Kerels hebben zich gemeld, meer dan noodig waren. Honderden gaven zich odou mede te helpen aan den arbeid, die gin v in het Oosten wacht. Hun taak zal, hoe zwaar deze ook mag, hun licht vallen indien zij 'die gedr gen weten door heel het Nederlandse! volk. Blijft daarom niet achter, schaart u o: der de duizenden, die de Nederlandse! Ambulance regelmatig geldelijk steunen. Stort uw bijdrage op girorekening 87 600 NEDERLANDSCHE -AMBULANCt Koninginnegracht 22 's-Gravenbaj Neem U nü te mééiMn acht - voor Rheumatische Pijnen! Nu de weersomstandigheden weer tallooza slachtoffers gemaakt hebben van Rheuma tische pijn, mag het geen verwondering wekken, dat men overal juist nu herhaaldelijk den raad hoort geven: begin een Kruschen. kuuri Reeds bij een kort maar regel matig gebruik van Kruschen, merkt ge de versterkende werking. De aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op lever, nieren en ingewanden, zal de organen nieuwe kracht bijzetten; ze zullen Uw bloed reinigen en het zuiveren van schadelijke zuren. Bij Apoth. en Drog. 1.47. 0.76, 0.41. Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 6 MEI 1942. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnasi.ii 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastle 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsb richten. 8.15 Gewijde koor- en solozang (ops 8,40 Gramofoonmuziek. 9.15 Ypor de huisvrou 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Het groote Amu» mentsorkest (opn.). Als intermezzo: Het Schran meikwartet en soliste. 11.00 Voor de kleutfi) 11.20 Ensemble Francis Ket.h. 12.00 Orgel en zan 12.40 Almanak. 12.45 es. N. O. Nieuws- en econ mische berichten. 13.00 Alle hens aan dek: I hulpkrachten in den landbouw. 13.15 Pianovoo dracht en gramofoonmuziek. 14.00 otto Hcndril en zijn orkest en gramofoonmuziek. 15.00 Va de vrouw. 15.20 Zangklasse van de vereenigli „Zanglust". Als Intermezzo: Eigen opnamen, is Bijbellezing. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Klaas v; Beeck en zijn orkest. 17.15 B. N. O. Nieuw economische en beursberichten. 17.30 Nation. Jeugdstorm-kwartier. 17.15 Klaas van Beeck t zijn orkest. 18.00 Kamphuis en jeugdherbet 18.15 Orgelconcert. 18.50 B. N. O. Nieuwsberic ten. 19.00 B. N. O. Economisch praatje over dl landbouw. 19.10 Gramofoonmuziek. 18.15 De 1 milie de Boer. 19.30 Het Schouwcabaret. Van 20.15 alleen voor de Radio-Centrale? die over e lijnverbinding met de studio beschikken. 2J Otto Hendriks en zijn orkest. 20.45 Gramofoo muziek. 21.00 Theo Uden Masman en zijn dar orkest. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Politiek praat' 22.10—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 7.30—7.40 Boksll 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Omroeporkest t solisten (opn.). 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Mo genwijding. 10.15 Fluit en piano. 10.40 Voordrach L1.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoo: muziek, ca. 1L35 Gramofoonmuziek. 12.00 B< van Dinteren en ziin orkest. 12.45 B. N. Nieuws- en economische berichten. 13.00 „Casta netten", muzikaal programma. 13.30 Melodlsti en solist. 14.15 Uit Neerlands Gouwen. 14.30 Ve korte opera „Andrea Chenier" (gr.pl.). 16.00 K merorkest „Ars Nova et Antiqua" en solist. 17. Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, econom sche- en beursberichten. 17.30 Gerard van Krev len en zijn orkest, soliste en het Grazisolokwa tet met pianobegeleiding. 18.30 Van huis tot hul 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Viool, piano en gr mofoonmuziek. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichte 19.40 Spiegel van den dag.. 19.50 B. N. O. Br bantsch praatje. 20.00 Het groote Omroeporke en soliste. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radii Centrales die over een lijnverbinding met de sti dio beschilckken). 21.00 Voordracht ter herde: king van den sterfdag van C. A. Adema vj Scheltema. 21.15 Hel groote Omroeporkest en s liste. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gr mofoonmuziek. 20.05—22.10 Avondwijding. BEëEDIGING VAN VRIJWILLIGE ARBEIDSMANNEN VOOR HET OOSTE HILVERSUM. 4 Mei. Dinsdagavond o 19.20 uur wordt over den zender Hilversu: 1 een reportage uitgezonden van de beëed ging van de leden van den Nederlandsche Arbeidsdienst, die zich vrijwillig hebben om als A.D. troepen „Niejderlai den" van den Reichsarbeitsdienst in hi Oosten werkzaam te zijn. De beëedigin heeft hedenmiddag te Meppel plaats ge vonden. ge

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2