Haarlemsche Courant 1 J BEZOEKT DE TENTOONSTELLING „HET DUITSCHE BOEK VAN HEDEN" in de Vleeschhal Opritten op Madagaskar geland. Corregidor gevallen -Ie Jaargang No. 3 x X %bonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, j^ranco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—15 elHe m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Judvertentleabonnomenten 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer 'Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Woensdag 6 Mei 1912 Kennemer Editie Uitgave Grafische Bedrijven Damlate. Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soendapleln 37. Telefoon Directie 13032, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600, Administra tie 10724. 14825, Soendapleln 12230 Bureau Ijmulden: Kennemerlaan 102, Tel. 5137. Parachutisten ingezet. Gistermiddag waren reeds Franschen gevallen. Officieel is medegedeeld, aldus meldt Reuter, dat de Britsche strijdkrachten op Madagascar aan land zijn gegaan. Zij stieten volgens het bericht op weinig tegenstand. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is men in welingelichte kringen te Lon den van meening, dat de op Madagascar aan land gezette troepen slechts uit Brit sche troepen bestaan en niet uit Ameri- kaansche of Gaullistische. Naar verluidt is de Britsche aanval op liego Suarez uitgevoerd door twee kruisers, ier torpedojagers, twee troepentransport- chepen en waarschijnlijk een vliegtuigmoe- erschip. De Britten zouden tegelijkertijd pa- achutisten gebruikt hebben tegen de ma- inebasïs Diego Suarez. Twee Engelsche vlleg- uigen zouden neergeschoten zijn. Volgens de van den gouverneur-generaal kin ia zeven uur afliep en dat door de Fransche utoriteiten werd afgewezen met de mede- leeling, dat de verdediging tot het uiterste ou worden volgehouden. De eerste aanval 'nifverd reeds Maandagavond ondernomen. - Dinsdagmiddag waren aan Fransche zijde eeds verliezen. Zoo is de ondergang van een 'ransche duikboot alsmede van een Aviso temeld. BOODSCHAP VAN PéTAIN. 1 an Madagaskar te Vichy ontvangen berich- .Jen stelden de aanvallers een ultimatum, dat f „flion on Hnt Hftnr Hp Fransehe Maarschalk Pétain heeft tot den gouver- ieur-generaal van Madagascar de volgende c boodschap gericht: ik heb vernomen van de agressie, waarvan "Madagascar van de zijde der Britsche troepen e lijden heeft gehad. Op het ultimatum, waar- n de onvoorwaardelijke overgave werd ge- ■ischt, heeft de militaire commandant geant woord „Wij zullen ons tot het laatste toe verdedigen." Het was het eenige antwoord, „dat hij geven moest en hij heeft het gegeven. 0eg hem, dat ik mij bij deze tragische beproe- r/Jving. waarbij hij de Fransche eer verdedigt, .„„Taan zijn zijde bevind. Mijn groeten en die, van Frankrijk aan de burgerbevolking, de soldaten, matrozen, de bemanningen der vliegtuigen en hun chefs. De opperbevelhebber der Fransche strijd krachten, admiraal Darlan, en de Fransche minister van Koloniën hebben eveneens tele- 35 grafisch hun medeleven met het getroffen eiland, zijn verdedigers en bevolking betuigd, me»De Maarschalk heeft met de twee genoemde der regeering een bespreking gehad. De Brinon, de Fransche ambassadeur te Pa- is naar Vichy teruggekeerd. De Amerikaansche zaakgelastigde te Vichy, Tuck, heeft Dinsdagochtend een bezoek ge bracht aan den secr.-generaal van het Fran- sche ministerie van buitenlandsche zaken en hem een nota overhandigd, welke het stand punt van Washington t.a.v. den Britschen aanval op Madagaskar behelsde. De chef der Fransche regering, Laval, ontving Dinsdag o.m. den Japanschen ambassadeur, Mitani, den Duitschen consul-generaal Krug von admiraal Darlan en den Zwitserschen gezant. Den Amerikaanschen zaakgelastigde overhandigde hij een antwoordnota, waarin wordt verklaard: NOTA AAN V.S. „De Fransche regeering laat een ener giek protest hooren tegen de agressie, waaraan Madagascar van de zijde van Britsche strijdkrachten heeft bloot ge staan. Zij neemt kennis van de gegeven verzekering, dat Madagascar eens aan Frankrijk zal worden teruggegeven. De Fransche regeering wijst den eisch van de Amerikaansche regeering als ontoe laatbaar van de hand. dat het Frankrijk ontzegd wordt zich te verdedigen, wan neer zijn gebied wordt aangevallen. De Fransche regeering is er enkel en al leen rechter over, welke verplichtingen haar eer haar oplegt. Deze opvatting hebben zich de verdedigers van Madagascar overigens reeds eigen gemaakt." Verder wordt in de nota gezegd: „Enge land heeft sedert den wapenstilstand zoo vaak zijn vijandige gezindheid tegenover Frankrijk bewezen, dat de thans tegen Madagascar on dernomen agressie de Fransche regeering niet heeft verrast." Tenslotte verklaart de nota, dat de Fran sche regeering Roosevelt „dat deel der ver antwoordelijkheid laten moet, dat op hem valt uit de gevolgen, die uit deze agressie voort vloeien". Nadat Paul Marion, de staatssecretaris voor voorlichting, de persvertegenwoordigers de Amerikaansche en Fransche nota had voor gelezen, voegde Laval hieraan toe: „Bij de overhandiging heb ik Tuck gezegd: ,Ik heb een beschouwing van sentimenteelen aard. er aan toe kunnen voegen. Ik weet, dat zooiets den Franschen en Amerikanen ter harte gaat, wanneer zij denken aan hun ge meenschappelijke geschiedenis. Gij waart on langs aanwezig bij mijn onderhoud met ad miraal Leahy. Tegenover u zou ik willen her halen, dat een definitiéf beslissend gebaar tusschen onze beide landen niet van de zijde van Frankrijk zal komen." Fransclic strijdkrachten op Madagascar gering Roosevelt was op de hoogte van het Britsche plan Laval heeft den inhoud van de Ameri kaansche nota bekend gemaakt, die door den (Amerikaanschen zaakgelastigde was over handigd. In deze nota werd gezegd, dat Roosevelt op de hoogte was gebracht van de bezetting van Madagascar en dat hij zijn volledige toestemming en steun voor deze actie had gegeven er naar verwijzende, dat het niet bezetten van Madagascar in zoo verre een gevaar zou kunnen beteekenen, dat het eiland door Japansche strijdkrachten en strijdkrachten van de Spil als steunpunt zou kunnen worden gebruikt Verder had de Amerikaansche regeering in deze nota medegedeeld, dat zij, indien zij het noodzakelijk en wenschelijk zou achten, er eveneens toe zou besluiten Madagascar voor eigen doeleinden te gebruiken. Vervolgens werd in de nota gezegd, dat Amerika iedere 'oorlogshandeling tegen Groot-Brittannië en Amerika van de zijde van Frankrijk als een aanval op de verbonden machten zou schouwen. De tegen Madagaskar gebruikte landings troepen worden geschat op 20.000 man. De Fransche verdedigingsstrijdkrachten zijn be trekkelijk zwak en worden geschat op 7 a 8.000 man. Volgens de tot dusver ontvangen berichten bieden de Fransche troepen held- haftigen tegenstand. Nog steeds bestaat de telegrafische verbinding tusschen Madagascar en Vichy. In antwoord op een vraag van een der Journalisten verklaarde Laval, dat er nooit door Japan eenige eischen in zake Madagas car gesteld zijn. Laval zeide voorts: Meer dan ooit is het aandeel, dat Frankrijk kan nemen aan den wederopbouw van Europa, gerechtvaardigd. Frankrijk zal zich met alle middelen op Madagascar verdedigen. De Popoio di Roma meldde eergisteren naar aanleiding van Roosevelts mededeeling, dat Amerikaansche schepen reeds opereerden in de Middellandsche Zee, dat de slagsche pen Washington en North Carolina, van 35.000 ton elk, bij Gibraltar de Middellandsche Zee zijn ingevaren en bij Suez er weer uit, in de richting van den Indischen oceaan. Naar aanleiding van de landing merkt men in Japansche kringen op, dat hier sprake is van een directen aanval op Vichy. De militaire waarde van een bezetting van Madagascar is overigens twijfelachtig, omdat de Japansche vloot den Indischen Oceaan beheerscht. In dezen wereldoorlog krijgen koloniale gebieden, die langen tijd vrij stiefmoederlijk behandeld zijn, door hun ligging en natuur lijken rijkdom plotseling groote waarde. Zoo ook Madagascar, dat in verband met de Ja pansche doorbraak naar den Indischen Oceaan zekere strategische beteekenis heeft. Bovendien is dit eiland op twee na het grootste ter wereld ook in economisch op zicht van belang, hoewel zijn natuurlijke rijkdom nog nauwelijks ontgonnen is. Sedert Frankrijk Madagascar in 1885 onder protectoraat stelde en tien jaar later met wapengeweld in zijn bezit bracht, heeft het moederland deze kolonie eenigszins verwaar loosd. Het aantal inwoners, een mengelmoes van de Maleische Hova's en emigranten van alle rassen, bedraagt ruim 4 millioen w.o. slechts 40.000 Europeanen De hoofdstad Ta- nanarivo ligt in het binnenland en is door de eenige spoorlijn, die Madagascar bezit, met de havenplaats Tamatave verbonden. Aan de Noordpunt ligt de vlootbasis Diego Suarez. De uitgestrekte hoogvlakten zijn door hun waterrijkdom geschikt voor den landbouw, die o.m. rijst, mais en koffie levert. In 1938 werden 46.000 ton mais, 31.000 ton koffie en 8.000 ton rijst uitgevoerd. De agrarische pro ductie zou nog zeer verhoogd kunnen worden. De belangrijkste producten zijn grafiet, dat veel wordt uitgevoerd, en glimmer, waar van de jaarlijksche voortbrenging 600.000 kg. bedraagt. De goudwinning is in den loop der jaren verminderd en leverde in 1938 nog slechts 400 kg op. (V.P.B.) Madagascar Hull: V.S. zullen zoo noodig Engeland helpen Het Duitsche en Japansche standpunt De Amerikaansche minister van bui- tandsche zaken, Huil, heeft verklaard, dat, wanneer het noodig mocht zijn, de Amerikaansche oorlogsschepen bereid zouden zijn een dergelijk optreden als de Britsche landing op Madagascar te steunen. Omtrent de Engelsche landing schrijft de New-York Post: De geallieerden hebben eindelijk ontdekt wat voor een soort oorlog zij voeren. Het is een totale oorlog, waarin elkeen, die niet voor de geallieerden is, te gen hen is. De vraag is nu, of de Geallieer den bij machte zijn, zich te handhaven. (D.N.B.) Berlijn: Wij weten te antwoorden. De A.N.P.-correspondent meldt ons: In de Wilhelmstrasse onthield men zich heden nog van commentaar op de bezetting van Madagascar geweest kon zijn, werd er hier met de van Engelsche en Amerikaansche zijde gegeven motiveering van dezen maat regel. Zoolang er gekuipt en gehuicheld werd, kon men nog in het onzekere verkeeren, hoe daarop gereageerd moest Avorden, zoo ver klaarde men van bevoegde zijde, doch nu men van Angel-Saksische zijde met mili taire maatregelen komt, spreekt men een taal, waarin wij weten te antwoorden. Op de vraag of het Japansche bezoek aan Vichy waarbij ook eenige militairen zijn van eenigen invloed op het gebeurde met Madagscar geweest kon zijn, werd er hier op gewezen, dat bedoeld Japansch bezoek eerst drie dagen geleden heeft plaats gevon den. De bezetting van Madagascar is even wel een zaak, welke men niet in eenige da gen kan beramen en voorbereiden. Deze zaken hebben dus niets met elkaar te ma ken. Overigens heeft men in Engeland en Amerika al sinds lang op een bezetting van Madagascar aangedrongen en er openlijk mee gedreigd, zoodat men niet naar een excuus behoefde te zoeken. Britsche steden aangevallen Aanval op Duitsch convooi in Kanaal afgeweerd Hoofdkwartier van den Führer, 5 Mei (D. N.B.). - Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Aan het Oostelijk front zijn verscheidene aanvalsacties ten uitvoer gelegd ter verbete ring van de eigen stellingen. Plaatselijke aanvallen van sterke vijandelijke strijd krachten bleven zonder succes. In Noord-Afrika geringe wederzijdsche activiteit van verkenning en artillerie. De haven La Valetta en de vliegvelden van het eiland Malta zijn met succes ge bombardeerd. Aan den ingang van het Kanaal hebben in den nacht van 3 op 4 Mei mijnenzoekers en mijnenvegers een torpedo- en artillerie- aanval van Britsche motortorpedobooten op een Duitsch convooi met succes afgeweerd. Patrouillebooten hebben op 4 Mei twee Brit sche bommenwerpers neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben overdag spoorweginstallaties der Engel sche kuststad Eastbome aangevallen met goede uitwerking der treffers. Het Britsche luchtwapen heeft Maandag boven de kust van het Kanaal in luchtge vechten en door afweergeschut 18 vliegtui gen verloren. Sterke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht het Britsche vlootsteunpunt Cowes met brisant- en brandbommen aangevallen. Britsche bommenwerpers hebben een reeks luchtrake aanvallen gericht op onbe schermde kleine steden en landelijke ge meenten in Zuid- en Z.W.-Duitschland en op woonwijken in Stuttgart. Een Britsche bommenwerper werd neergeschoten. Inzake den aanval op Eastbourne deelt 't opperbevel van de Duitsche weermacht nog mede: Nadat zij het Kanaal, waren overge stoken, voerden de Duitsche vliegtuigen in scheervlucht aanvallen uit op de stations installaties van de stad. De brisantbommen werden v?n zeer geringe hoogte op de sta tionshallen en het emplacement neergewor pen. Hierbij kreeg een binnenrijdende trein verscheidene treffers. De bedrijfsinstallaties van het station werden met de boordwapens bestookt, waardoor nog meer schade aan de stationsgebouwen werd toegebracht. On danks den hevigen afweer, welke kort na den verrassenden Duitschen aanval met lichte luchtdoelkanonnen en luchtdoelmi trailleurs werd ingezet, keerden de Duitsche gevechtsvlieetuieen alle op hun basis terug. Bon -23 A Aardapp. 2 3B Bloem gcb. 277 281 of brood 28 5. 289 Boter 2 3 Boter (mars.) 2 3 Brood (schak) 23A Brood (gebak) 2 3B Gort 2S4 Jam (suiker 250 graan) 2 80 Kaas 278. 282.286 Kaas 2'9 0, 29 4 Koffiesur. 288 Maizena( Venn.) 287 >farg. (Boter) 22 Melk 21 t/m 24A Melk 2'1 t/m 24B Petroleum 1G Peulvr. 9 8 3 Peulvr. Rijst 4- Scheerzeep Sui kei- Suiker (Jam) Toiletzeep Vet boter,nuwg1.23 Vleesoh 23A 'leesch 2i3R Zeep Zeep DE DISTRIBUTIEBONNEN Zijderups-cultuur in Haarlem Artikel Aardapp. Kaart Hoeveelih, t/m Aard. 1 1/4 kg. 9 Mei Aard, Al gem. Algem. Boter Vet Brood Brood Algem. Algem. 9 M'e4 100 gr. 1(6 Mei 100 gr. 16 Mei 125 gr. 8 Mei 125 gr. 8 Mei 400 gr. 9 Mei Me 250 gr. 16 Mei 500 gr. 16 Mei 4-10 279 280 29 3 I Algem, 100 gr. Algem. 100 gr. Algem. 250 gr. Algem. 100 gr. Vet 125 gr. Melik 3 1/2 IR. Melk 1 3/4 kt, Petr. 2 lit. Algem. Algem. Reserve Textiel Algem. Algem. Toiletzeep Vet 12 5 gr. Vleeseh 100 gr. Vleesah 25 gr. A%.90 a 4(50 gr, Zeep90 a 450 gr. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 50 gr. 1 kg. 250 gr. 16 Mei 16 Miei 13 Juni 16 Mlel 8 Mei 16 Mei 16 Mei 13 Jumi 16 Mei 16 Mei 16 Mei 31 Aug. 16 Mel 16 Mei 31 Mei S Mei 9 Mei 9 Mei 31 Mei 31 Mei Strijd op Mindanao ten einde. Tojo spoort aan tot nog grooter inspanning. Naar de Asahi Sjimboen meldt, is de strijd om Mindano geëindigd door de bezetting van Dansalam. Hier was de zetel van de gevluchte Philippijnsche regeering. De plaats is na vijf dagen strijd veroverd. De vroegere Philippijn sche regeering en het legercommando hebben zich overgegeven. De Japanners verloren slechts een machine. Op een vergadering van den bond van wapenfabrikanten heeft de Japansche pre mier, Tojo, in een korte rede verklaard, dat Japan weliswaar sedert het begin van den oorlog buitengewone militaire successen heeft geboekt, maar dat de kwestie van overwinning of nederlaag definitief pas in de toekomst wordt beslist. Amerika en Engeland treffen thans koorts achtige voorbereidingen voor den komenden beslissenden strijd om met gebruikmaking van hun vele hulpmiddelen op het gebied van grondstoffen de schande uit te wisschen van de bittere nederlagen uit het eerste stadium van den oorlog. (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Australische hoofdkwartier mede gedeeld, dat Corregidor heeft gecapituleerd. Vliegveld van Akyab bezet. Het Japansche hoofdkwartier heeft mede gedeeld, dat in Burma opereerende Japansche troepen op 4 Mei het vliegveld van Akyab aan de golf van Bengalen bezet hebben. Daar door ligt Calcutta, dat 500 km van Akyab verwijderd is, binnen het bereik der Japan sche luchtmacht. Zitplaatsen voor oorlogsinvaliden in treinen UTRECHT, 5 Mei. Om te voorkomen, dat Nederlandsche oorlogsinvaliden in den trein moeten blijven staan, heeft men bij de Nederlandsche Spoorwegen een nieuwen maatregel getroffen. Het is namelijk geble ken, dat de invaliden niet altijd door het publiek en het treinpersoneel als zoodanig worden herkend. Om dit nu te voofkomen, zullen de oorlogsinvaliden zich op grond van een met de spoorwegen gemaakte afspraak in den vervolge vóór het vertrek van een trein tot den conducteur of tot den stations chef wenden, met het verzoek hun aan een zitplaats te helpen, In het ondenkbare geval dat geen der reizigers zijn zitplaats aanbiedt zal het personeel gebruik maken van zijn bevoegdheid en voor den invalide een zit plaats doen vrij maken. WAT GEEFT HET of wij al opsommen wat de Volksdienst wil De naam zegt het immers al: dienst aan het volk Een grootsche taak voor allen! Wordt lid. Werkt mede. Kenaupark 1, Haarlem. Donderdag propaganda-avond Als de teekenen niet bedriegen maakt Haar lem een goede kans om met succes de zijde cultuur aan te vangen. Wij hadden dezer da gen een onderhoud met mevr. Wielant in de Brouwersstraat, de ijverige propagandiste voor de zijderupscultuur, die ons welwillend een en ander vertelde over haar werk. Voor het telen der rupsen heeft zij een uitstekende installatie, die zij geheel zelf ont wierp. Doch het belangrijkste is nog wel het voeder voor de rupsen. Dit zijn zooals bekend, de moerbeiblaadjes en deze zijn in ons land nog steeds in zeer beperkte mate voorhanden. Mevr. Wielant heeft ook zelf moerbeiplan- ten in haar tuin en in een speciale broeikas. De resultaten van haar teelt zijn ieder jaar zeer behoorlijk. Eenige kilogrammen cocons kon zij geregeld aan de spinnerijen afleveren. Indien nu een groot aantal Haarlemmers tot de zijderupsenteelt overgaat hetgeen mevr. Wielant al jaren propageert dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat op den duur velen hierdoor een boterham kunnen verdienen. De burgemeester van Haarlem heeft zich op verzoek van mevr. Wielant gaarne bereid verklaard om mede te werken en stelde spon taan den Stadskweektuin aan de Kleverlaan tc harer beschikking, waar de kweek van moerbei-bladen drastisch zal worden opge voerd. Dinderdagavond wordt in de bovenzaal van Bfinkmann op de Groote Markt een propa- gandavergadering gehouden, waarbij de noo- dige voorlichting zal worden gegeven. De toe gang is gratis. Wie serieuze belangstelling heeft voor de zijderupsencultuur geven wij in overweging eens te gaan praten met Mevr. WielantMeinssen, Brouwerstraat 114. BANDEN VAN BAKFIETSEN GESTOLEN De Haarlemsche recherche heeft vier mannen aangehouden van 45, 21, 21 en 18 jaar, die in den nacht van 2 op 3 Mei j.l„ van eenige bakfietsen, welke op een fa brieksterrein stonden, de buiten- en binnen banden hebben gestolen. Twee hunner wer den te Amsterdam aangehouden met een gedeelte der gestolen banden, welke zij al daar wilden verkoopen. Zij zijn aan de justitie overgegeven. KUNST. Beethoven-Cyclus der H.O.V. Het vierde concert, waarvan Dinsdag avond de eerste auditie plaats vond, bracht de Eerste Leonore-Ouverture het Vierde pianoconcert (met George van Re nesse als solist) en de Zesde Symphonae, de z.g. Pastorale; het geheel onder leiding van Marirnis Adam. Een alleszins vlotte vertolking van de minder bekende ouverture (dlie, volgens Nofctebohm, niet de le maar de 2e zou zijn van 'het viertal dat Beethoven voor zijn opera Pidelio sahreef, en die tijdens het leven van den componist nooit werd uit gevoerd) spon de specifieke Beethoven- sfeer, waarin straiks de andere werken van het programma meer vertrouwd nog zouden klinken. Het concert in G, dit zuivere klavier poëma waarin de componist op zeldzaam evenwichtige wijze teehheid aan kracht oaart, werd dezen avond het hoogtepunt, zooals het trouwens ook een hoogtepunt is in het totaal-oeuvre van dien meester. George van Renesse gaf als steeds aan ziitn virtuose spel de viriele stuwing van zijn artistiek vermogen, alsmede zijn dichter lijke innigheid, die hij met een zeldzaam toucher dynamisch wist te verklanken. Het Andante con moto, waarin Beethoven als 'c ware met zijn eigen ziel converseert, was wel buitengewoon boeiend door diepte van uitdrukking in poëtische verstilling. De sol'ist improviseerde voor de vuist weg een uitgebreide cadens bij het eerste deel en een beknopte bij de finale. Ook dat was zeer interessant, en zelfs, toen Renesse in de groote cadens, na lang da-alen, het hoofdthema te pakken 'had, bijzonder mu zikaal en treffend van klank. Het is op merkelijk hoe de improvisatiiekunst. die eens onafscheidelijk bij het instrumentale spel behoorde, weer in eere komt. Renesse bezit er voorzeker de artistieke kwaliteiten toe. Mairmis Adam zorgde voor een passende orchestrate omlijsting met ziim bekende handigheid wist hii bij een geheugenfout van den solist de situatie te redden en wel zoodanig, dat het slechts weinigen zal op gevalten zijn dat er iets niet in den haaik was. In zulke gevallen is Adam onbetaal baar. De Pastorale werd in frissche tempi weergegeven, wat een goede tegemoetko ming beteekende bij het wat al te gerekte tweede hoofddeel, de „Scene am Bach". Het zoo humoristisch geteekende dans feest werd vooral bnillant gespeeld. De overvolle zaal toonde geestdriftig ziin dank. JOS. DE KLERK. Zondag j.l. heeft te Haarlem een bloembollen marsch plaats gehad die georganiseerd was door de W.A. Hierboven een der afdeelingen 0p weg. (Foto Peperkamp) SNIPPERS VAN BINNEN- EN BUITENLAND. In den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen over Vichy gevlogen. Zij lieten lichtfakkels vallen. Het afweergeschut kwam in actie. (DNB). Exchange Telegraph meldt uit Jeruzalem dat opnieuw een aanslag is gepleegd op den plaatsvervangenden Britschen politiechef. Een bom ontplofte voor zijn huis en bescha digde de auto. waarin hij zich bevond. (DNB) De verliezen der Amerikaansche marine sedert December j.l. zijn reeds anderhalf maal zoo hoog als in den eersten wereldoorlog, zoo meldde de Amerikaansche radio gisteren. Nadat zij met veel succes te Boedapest, Sofia, Belgrado, Kopenhagen en Lissa bon is gehouden, is de tentoonstelling „Duit sche bouwkunst" te Madrid geopend. Rijks minister Speer heeft de organisatie en inrich ting ervan op zich genomen. De 39-jarige reiziger R. uit Utrecht, die zich bij de secretarie in Harmeien als een zielige doofstomme arme man had voorge daan en een ambtenaar voor 7,60 had opge licht, stond voor de Utrechtsche rechtbank terecht: de eisch luidde een gevangenisstraf van één jaar. Ingebroken is in een kleermakerij aan de Marnixstraat te Amsterdam. Twee jassen, 12 coupons stof. twee horloges, een broche en een ring, ter gezamenlijke waarde van onge veer ƒ700 vielen den dieven in handen. Een woning aan de Keizersstraat leverde den on- genooden bezoekers ruim ƒ400 aan gëld op, een woning aan de Rechtboomsloot ongeveer 200.—. Een negentienjarige bankwerker uit Nij megen, die een aantal zijner stadgenooten had opgelicht, o.m. door sigaren te koop aan te bieden en dan met een voorschot te ver dwijnen, werd door de Arnhemsche recht bank veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden. - De Groningsche politie deed een inval in een café. waar vele beruchte smokkelaars bij een komen en distributiebescheiden werden ge- en verkocht. Voor bonnen werd grof geld betaald. Aan prof. dr. N. Westendorp Boerma is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als buitengewoon hoogleeraar in de wijsbegeerte van den godsdienst en de zedekunde aan de Gëm. Universiteit van Amsterdam. De Almelosche politie heeft een Inval gedaan in een boerderij en het bleek, dat zeventig meisjes en jongens op de tonen van een harmonica dansten. De dames betaalden tien cent en de heeren twintig cent entree. Proces-verbaal is opgemaakt wegens overtre ding van het dansverbod. Vijfhonderdste lezing van den heer A. J. Meyerink Hartelijke huldiging in Amsterdam De heer A. J. Meyerink is reeds 76 jaar. doch zijn hooge leeftijd is voor dezen popu- lairen Haarlemmer geen beletsel om het werk, dat hij vóór dertig jaar aanving, nog onverdroten voort te zetten. Aan het propa- geeren van het zwemmend redden van drenkelingen, heeft hij zijn hart verpand en zoo kon het gebeuren, dat deze nestor m de zwemwereld Dinsdagavond zijn 500e voor dracht hield, evenals de eerste maal met het doel jong en oud te wyzen op hun plicht medemenschen te kunnen redden. Amsterdam genoot de eer van deze jubi- leumlezing. De groote zaal van het A. M, J.-gebouw was dan ook geheel gevuld en behalve talrijke leden van zwemvereenigm- gen en reddingsbrigaden behoorden de ouci- ste leerlingen van zestig lagere scholen tot de toehoorders, die het propaganda-praatje van den heer Meyerink met aandacht volg den. De propagandist week niet af van zijn gewoonte om het onderwerp zoo prettig mo gelijk te behandelen. Met behulp van lan taarnplaatjes verduidelijkte spreker zijn leerzaam betoog. In de pauze werd de heer Meyerink van vele kanten hartelijk gehuldigd. De heer Jan de Vries, voorzitter van den N.Z.R.B., sprak waardeerende woorden en bood een boekwerk aan. Na hem voerden het woord de heer J. w. van Geelen, voorzitter van de afdeehng „zwemmend redden van drenkelingen", na mens welke 's middags reeds een bloemstuk ten huize van den jubilaris was bezorgd, en de heer C. V. Kramer, vice-voorzïtter van den A. R. B„ die een herinneringsmedaille aanbood. Mevrouw Triebels-Koen wenschte ten slotte op de haar eigen wijze den heer Meyerink evenveel succes met zijn nog vol gende voordrachten. In de komende dagen zal hij in Oss, Eind hoven, Helvoirt enz. de eerste van zijn zesde serie van honderd lezingen houden. Nu de populaire hoofdconsul van den voormaligen Nederl. Bond tot het Redden van Drenkelingen (thans Ned. Zwem en Reddingshondde heer A. J. Meyerink, gisteravond in Am sterdam zijn 500ste lezing heeft gehouden om ons volk bekend te maken met de (Cliché archief H. C.)groote beteekenis van het reddingswezen in ons waterrijke land. hebben wij hem eens in zijn woning opge zocht en met hem gesproken over zijn zoo buitengewoon waardevollen arbeid. De heer Meyerink vertelde ons dankbaar te zijn voor de hem geschonken kracht niet alleen, maar ook voor de groote medewer king alom in den lande, die het mogelijk heeft gemaakt om 't Nederlandsche publiek te wijzen op de gevaren van de zee en ons binnenwater en de besliste noodzakelijkheid om zich de zwemkunst eigen te maken. Bereidwillig vertelde de heer Meyerink ons een en ander over de ontwikkeling van zijn lezingen-serie. De belangstelling hier voor nam zeer snel toe en zoo waren er ten slotte nog maar weinig plaatsen in Neder land waar hij niet één of meerdere malen het woord had gevoerd. Toen iik in 1913 de Haarl. Brigade op richtte, zoo vertelde hii onbekend met het feit dait reedis een Brigade in den Bosch bestond en dat er een in Amster dam in voorbereiding was, kwam later de gedachte op voor het red'dingwezen pro paganda te laten voeren. Ik zocht eenige dokteren daarvoor in Haarlem aan; men had tijd noch lust daartoe. Daarop be sloot ik zelf de hand aan den ploeg te slaan. Nu, wijlen mevrouw N. J. Meije- rinlcRijk, secretaresse der H.R.B. schreef in Het Redldiingwezen van het Oranrie Kruis een artikel over dioel en streven. Het ge volg was dat Dr. Nuyens te Helmond voor het Roode Kruis een lezing en een demon stratie aanvroeg voor 26 en 27 Juni 1915. De eerste lezing op den tweedien veriaar dag van ide Haarl. Brigade. De dokter leidde me in, het contact met de zaal ont stond spoedig en in het desbetreffend cou- rantver9lag kreeg ik den naam van een gezellig keuvelaar te zijn; dat gaf een bur ger moed. In 1915 wei-den 2. zegge twee lezingen gehouden, in 1916 weer 2 en 4 in de oprichting vain den Bond in 1917. Dit achttal behoort feitelijk bij den Bond, want Den Haag en Breda, bewerkt door de le zingen waren mede-oprichters van den Bond. Overdenk ik de lange reeks van bij na 500, dan ben ik vervuld van groote dankbaarheid voor wat de Bond mij schonk. Natuurlijk bleven teleurstellingen niet uit, maar groot is het gevoel van dank voor de vele vriendelijke, ook gastvrije ontvangsten, Maar mijn gedachten gaan ook uit naai de vele tochten in regen, storm, sneeuw, gladde wegen, mist, bliksem, bij brand en zelfs strenge vorst. Toch hoop ik nog kracht te vinden het mooie werk onver zwakt voort te zettten. De wil daartoe is absoluut nog aanwezig, en waar een wil is. bestaat ook een weg. Uitreiking te Haarlem van distributie-bescheiden MORGEN DE LETTER M. Voor het afhalen van de nieuwe distribu tiebescheiden is het morgen, Donderdag 7 Mei de beurt aan de letter M. Voorjaar in Haarlems dreven Alles groeit en bloeit. Het heeft lang geduurd dit voorjaar, maai- nu kunnen we het dan ook overal zien. Nieuw jong groen zwelt aan boom en twijg, het lage hout is reeds getooid met frissche voorjaarskleuren. Zijn de kleurende bollenvelden de ons ieder jaar wederom meldende voorboden van den naderenden zomer na een langen kouden winter, we willen ook in onze fraaie Hout, in onze fraaie bebossohingen van Bloemendaal en Aerdenhout de teekenen van nieuw leven in de natuur zien en be leven. En nu kunnen we die zien en we kunnen er weer van genieten. Het voorjaar is een tijd van vernieuwing, ook de mensch heeft die noodig. Door de natuur willen we mee beleven en verdiepen in de wonderen der grootsche Schepping, die het jaar op jaar mogelijk maakt om den winter te verdrijven en jong bottend leven op te wekken tot den drang naar het licht. Wie thans met de fiets, of beter nog te voet, gaat door Haarlems schoone dreven, zal genieten met volle teugen. Nieuwe frissche tinten kleuren de bos- schen en velden. Geniet allen van onze schoone omgeving, er is daartoe gelegenheid in overvloed. Een fraaie wandeling door Bloemendaal en Aerdenhout naar het strand in Zand- voort is een geestelijke verkwikking na een drukke week van jagen en jachten. Er is zooveel moois te zien en te hooren 't Is voorjaar in Haarlems dreven! Den heer Meyerink, die thans zijn beste krachten wijdt aan den Ned. Zwem- en Reddingshond, wenschen wii tee. dat hii nog lange jaren zijn zegenrijk werk zal mogen voortzetten! En wij weten ons daar bij de tolk van de vele duizenden, beter is misschien tienduizenden toehoorders, die de heer Meyerink in die lange reeks van jaren onder zijn gehoor mocht hebben! Beschuit voor zieken en kleine kinderen. Binnenkort een regeling op komst. 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. De geringe hoeveelheid beschuit, die beschikbaar is, heeft er toe geleid, dat niet allen, die in de eerste plaats voor dit bijzondere gebak In aanmerking komen, zich dit kunnen ver sohaffen. De verdeeling geschiedt door den handel niet altijd op regelmatige wijze, bijvoorbeeld wordt meermalen niet zoozeer het normale verbruik van den kooper in aanmerking genomen atls wel andere om standigheden. Geen wonder, dat van ver schillende zijden over dezen onbevredi- genden gang van zaken geklaagd werd. Naar wij thans vernemen van :het Rijks bureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd, heeft men in den dezen onbevredi- gendCn toestand aanleiding gevonden om een afzonderlijke regeling voor te bereiden voor de verstrekking van beschuit, dat als licht verteerbaar en zadht voedsei in het bijzonder van belang is voor zieleen en kleine kinderen. Deze regeling, die eerlang in werking zal treden, beoogt, de voorzie ning van beide genoemde groepen met beschuit te verzekeren. Het ligt in dc bedoeling dat voor kinde ren, voorloopig voor die onder den leeftijd van vier jaar, op speciaal daartoe aange wezen bonnen beschuit zal kunnen worden verkregen, waartegenover de beschikbaar stelling van brood tot de overeenkomstige voedingswaarde zal worden verminderd. Voorts wordt nagegaan of. en eventueel op welke wijze voor zieken, waarvoor een be schuitvoeding wenschelijk is. eveneens een distributieregeling kan worden getroffen. Op deze wijze kan men verwachten, dat de binnenkort, beschikbare beschuit inder daad terechtkomt bii hen. die daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen. Volledigheidshalve dient er nog op ge wezen te worden, dat de beschikbaarstel ling beperkt moet bliiven, omdat de be- schuitfabricage speciale grondstoffen vraagt, die zeer schaarsch zijn. reden ook. waarom niet kan wwrden overgegaan tot een verstrekking aan ouden van dagen, behoudens dan via een evertfcueele regeling voor zieken. Geen .schoenenbonnen I Nieuwe regeling op komst 's-GRAVENHAGE, 6 Mei. De secreta- taris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat in verband met een te treffen wijziging in de schoenendistributie, waar omtrent binnenkort nadere berichten zullen worden gepubliceerd, de plaatselijke distri butiediensten in de maand Mei geen schoe nenbonnen 1 aan personen van 16 jaar en ouder zullen uitreiken. Derhalve dienen personen van 16 jaar en ouder in Mei ook geen aanvraag-formulieren voor bon 1- schoenen bij de distributiediensten in te le veren. Aanvragen van personen beneden 16 jaar en aanvragen van personen boven 16 jaar voor werkschoenen. Don 2-schoenen of pantoffels kunnen in Mei wel worden ingediend. Goederenvervoer en diefstal Let bij verzending op de opschriften 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Het komt tegen woordig meer dan eens voor, dat goederen tijdens het vervoer worden ontvreemd. On danks alle maatregelen, die de vervoerders tegen deze diefstallen nemen, blijkt het niet mogelijk het ontvreemden van goederen bij het transport altijd te voorkomen zonder medewerking van de verzenders. Velen verzenden hun goederen nog steeds in verpakkingen, die opschriften dragen zoo als: vet, vleeschwaren. zeep. koffie, suiker e.d., waardoor de diefstal in de hand wordt gewerkt, of in doozen e,n kisten, die door een onvoldoende sluiting of verpakking den in houd gemakkelijk bereikbaar maken. Vaak ook verlangen de verzenders of ontvangers van de expediteurs, dat zij de goederen uit- of in de opslagplaats sjouwen, ook als hun transportmiddel daardoor on beheerd buiten moet blijven staan en de kans op diefstal wordt vergroot. Den verzenders van goederen wordt daar om in hun eigen belang dringend aangera den met de expediteurs overleg te plegen over de wijze waarop de diefstal van goe deren tijdens het vervoer kan worden tegen gegaan en de vervoerders bii te staan in htui voortdurenden strijd tegen den diefstal van goederen, die aan hen ter verzanding zijn toevertrouwd. •s-GRAVENHAGE. 5 Mei. Omstreeks middernacht zagen twee agenten in burger van het bureau Buitenhof een vijflal mannen zich op verdachte wijze ophouden op de Bierkade alhier. Terwijl deze stonden te pin ten, stelden de politiemannen zich verdekt op en concludeerden uit dc woorden die zij opvingen, dat het vijftal niet veel goeds in den zin had. Toen het troepje zich daarop in beweging zette, trokken de agenten hun schoenen uit en volgden op kousevoeten In de Boekhorst straat gekomen sloeg men de Lepelstraat in en hield halt bij een levensmiddelenpakhuis. Daar kreeg een der vijf een zetje, verdween via een raam in de bovenverdieping, en open de korten tijd later de deur van het pand, waarop zijn makkers dit met zakken onder den arm betraden. Geduldig wachtten de agenten en na eenigen tijd kwamen de dieven inderdaad ook naar buiten. Toen was het tijdstip aangebroken om in te grijpen. Twee der mannen liepen den agenten in handen, twee andere vluchtten van schrik het pakhuis weer binnen, en de vijfde wist te ontkomen. Een nachtwaker, wiens aandacht door het rumoer was getrokken, alarmeerde de motor politie, die spoedig verscheen en de deur van den winkel forceerde. Achter eenige zakken trof zij het gevluchte tweetal aan De buit, die de mannen in zakken hadden geborgen, bestond uit 162 pakjes margarine, vijf halen rijst en een partij suiker. Naar den vijfden man wordt nog gezocht. STAATSLOTERIJ Bij de Woensdag gehouden trekking van de Staatsloterij waren geen hoofdprijzen. Verduisteren van 21.13 loi 6 llur 7 Mei: zon op 6.00, onder 21.14 uur. maan op 2.54, onder 12.33 u. (L.K.) 8 Mei: zon op 5.58. onder 21.16 uur. maan op 3.27, onder 13.45 uur.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1