Nieuws uit Velsen, IJmuiden, Beverwijk en Omstreken. 1üi£ in %muiden~ 1 IJMUIDEN De zee zorgt voor verrassingen. Maar de visschers kunnen dat ook! Natuurijk willen wij geenszins beweren, dat de visschers menschen zijn, die een hekel aan de waarheid hebben. Het is juist een karakteristiek verschijnsel, dat ze niet van mooie, overdreven woorden en zoete fantasie houden: liever zeggen ze kort maar krachtig in termen, die aan duide lijkheid niets te wenschen overlaten, waar het op staat. Doch in ieder geval mag worden vastgesteld, dat ze den landrot graag in het ootje nemen. Ze gevoelen zich nu eenmaal ietwat anders", ze zijn aan hun harde leven gewend en lachen wel eens om de vreemde vragen, die hun soms over het, door sommigen romantisch ge achte, leven op zee worden gesteld. Dat geldt niet alleen voor de IJmuiden- sche visschers, integendeel. Want hoort men niet uit vele streken van.wonder lijke zeemonsters, die het hart van den braven schipper of matroos wild aan het kloppen brachten? Als men er van houdt knipsels te verzamelen kan men een uit gebreide verzameling van berichten over zonderlinge verschijnselen op zee in wei nige jaren bijeenbrengen. En het is wel eens interessant al die geruchten en pertinente verklaringen samen te vatten. We herin neren ons nog goed, dat de machinist van een IJmuidenschen trawler ons kwam op zoeken om van een vreemde vangst te ver halen. De man ging gebukt onder een zwa re vracht, een rib met een lengte van niet minder dan 2 meter. We keken eerst naar den kalender, maar zooals we al verwachtten was het nog geen 1 April en toen gingen we dus met veel belang stelling naar het verhaal van onzen plaats genoot luisteren. „We kregen op den trawler een gewaarwording alsof we vast- geloopen waren. We voelden een ruk aan de lijn en daar we met de dunne pees vischten namen we de grootste voorzichtig heid in acht. Bij het inhalen van het net vonden we in een vlerk van het net deze rib". En toen toonde hij ons nogmaals het geweldige ding, dat van een enormen visch moest zijn. De identiteit konden we niet vaststellen. Ons blad heeft de rib namens den machinist aan het Teyler- museum te Haarlem geschonken. Later zond de man ons nog een toepasselijk rijmpje, waarin hij zeer treffend vaststelde: „Wat men met een trawler alzoo kan visschen, is met geen mogelijkheid te gissen". In derdaad! In 1931 werd hier een groote visch aan gebracht, waarover zelfs aanvankelijk in de grootste standaardwerken geen gegevens waren te vinden. Later kwam vast te staan, dat het een Lampris-Luna was, die tot de familie der makreelen behoort. Deze visch komt hoogst zelden voor en dan nog alleen aan de Westkust van Afrika. Het opmerkelijke was, dat de kop ongeveer een derde van den visch vormde en van zeer groote oogen was voorzien. De Lampris-Lujia was op 60 gr. 2" gevangen, zoodat zij uit de tropen was verdwaald. De schipper van een anderen IJmuiden schen trawler voerde in 1937 een opzien- barenden visch aan, die niet minder dan vierhonderd kilo woog. Het was een ver dwaald exemplaar v^n de grootste visch- soort. In Het Dagblad voor IJmuiden werd er onder meer over gezegd: „In den mond zag men wijde en behaarde kiemspleten en ongeveer geen tanden. De ingewanden bleken vol garnalen en dergelijke diertjes te zitten, zoodat het -beest ondanks zijn groot lichaam, wel geen woeste roover kon zijn. De aanwezigheid van kieuwen en enkele andere kenmerken verboden echter om aan walvischachtige zoogdieren te denken en wezen vrij stellig in de rich ting der haaien". We weidden in den aanvang uit over het feit, dat visschers het soms wel aardig vinden wonderlijke gebeurtenissen te ver halen. Het voorgaande behoeft daar niet onder te vallen omdat zij bewijsstukken bij de hand hadden. Maar dikwijls moet men geheel op „verklaringen" afgaan en dan valt het voor een gev/aarschuwd man 'niet mee om er geloof aan te rechten. Wat moet men bijvoorbeeld van het volgende kran tenbericht (1937) denken? „De zeeslang is weer voor den dag gekomen. Hij ver oorzaakte een hevige opschudding, want niemand, zelfs de zeelui niet, had tevoren ooit zooiets gezien. Hij was veertien voet lang met een' bijna plat lichaam van een voet breed. Zijn oogen lagen diep, op den kop was een zestal overeindstaande „voel horens" van ongeveer vier voet lengte en over de geheele lengte liep een enkele vin. Een ieder noemde het een zeeslang, maar later bleek het een soort van vinvisch te zijn, waarvan niets anders bekend is dan dat hij leeft in de diepzee. De visch werd naar het museum gezonden. Drie mannen waren noodig om hem op een speciale wagen te laden". Natuurlijk is dit in den vreemde gebeurd. We bezitten nog vele gegevens over wonderlijke vangsten, Maar daar zullen wij een volgende maal een en ander van ver tellen. Er is zooveel ruimte noodig om alles weer te geven! v. B. GP!EKiF,TTEOLUB VRIJ EN' BLIJ De oiperetteellid) der "R.-K. apeeltuiiirver- eenig)iri'<r Vrij en Blij nvoest in verhand met de ziekte der beide leidsters, de dames C. en J. Thijseen., gedurende maanden worden gestaakt. Hedenavond worden de Jonge lui evenwel op het bekende tijdstip in het clubhuis van den speeltuin verwacht. FRYSKE TROU. Door het Selskip Fryske Trou wordt de mo gelijkheid overwogen om binnenkort een ech ten Frieschen avond t.e organiseeren. Aanvan kelijk lag het in de bedoeling om zelf een pro gramma te verzorgen, doch de moeilijkheden hieraan verbonden waren voor de jonge ver- eeniging te groot. Men wilde echter niet bij de pakken neerzit ten: daarom worden er voorbereidingen ge troffen om eind Mei een tooneelavond te hou den. De Hilversumsche Friezenvereeniging „Nocht en Wille" zal „In tiise boel" (Warwin kel), een blijspel van Canne, opvoeren Stellig zal de voorstelling voor alle Friezen in IJmuiden en omgeving een bijzondere ge beurtenis worden. SCHEVENINGEN 5 Mei. Met versche visch uit zee waren hedenochtend aan de markt de I inotorlogger SCH 47. I.. Kog met f 5373 en 14 kot ters met tezamen f 3605 besomming. De prijzen waren per kist van 40 K.G.: middelschol f 13R— f 189, klein schol f 59—f 64, schar f35—f69.90, Wij ting f 84—f 110. TJMUTDEN 5 MEI 1942. Tong f 14—f5.60 oer K.G.; Kleine schol 2e s. f148—f136: Pufschol le s. f106—f88; Idem 2e s. f66—f 58; Groote bot f 183—£180; Kleine bot £192. Pufschar le s. £49—134: Idem 2e s. f 23—f 17; Wij- ting 126—C124, alles per 50 K.G. Besommingen loggers: KW 20 f2499; KW 59 f6237; SCH 5 f3181. Kustvisschers: IJM 239 f1159; KW 164 1245. AGENDA IIEDEN. THALIA-THEATER. 8 uur: Kamera- dien op zee. REX-THEATER. 8 uur: Moederliefde. BIOSCOOP DE PONT. 8 uur: Frau Luna. DONDERDAG. THALIA-THEATER. 7,15 uur: Komi- schc Opera „Der Wildschütz". REX-THEATER. Geen voorstelling. BIOSCOOP DE PONT. Geen voorstel ling. Kleine Kracht vierde feest Nog slechts een week geleden woonden wij het jaarfeest van groep I der C.M.V. Kleine Kracht bij en zooals men heeft kunnen lezen weerden de kleuters zich uitstekend. Gisteren waren de meisjes van Groep III aan de beurt om gezamenlijk met vele ouders enkele uren van feestvreugde te doorleven. Wederom was de grootezaal van het Nederlandsch Hervormd Vereenigingsge- bouw aan de Kalverstraat tot de laatste plaats bezet, doch natuurlijk droeg dit jaarfeest een geheel ander karakter. De schuchtere prestaties der kleinen werden door de leden van deze groep (boven 15 jaar) overtroffen. Zooals gebruikelijk zong men allereerst psalm 150 vers 1, waarna de leidster, mej. B. Karreman, met een enkel woord de ge beurtenissen van het afgeloopen vereeni- gingsjaar in herinnering bracht. Tot haar voldoening kon zij vaststellen dat de be langstelling ook voor groep III van Kleine Kracht nog steeds toeneemt; men kan op een bloeiend vereenigingsjaar terugzien. Daar was bijvoorbeeld de tentoonstelling, welke een batig saldo van f 210 opleverde. Het uitstapje viel bij een ieder in den smaak en ook het Kerstfeest zal niet licht vergeten worden. Nadat de meisjes vervolgens „En m liefde tot den Heiland" hadden gezongen, werd het tooneelstuk „Instituut Kwartel hof" opgevoerd. Weliswaar beschikten verschillende meisjes niet over de yereischte rolkennis, doch na het eerste begin verliep het spel vlotter. Onregelmatigheden bij een boek- houdexamen veroorzaakten de noodige spanning en weldra leefden allen intens met de verrichtingen der tooneelspeelsters mede. De leerling Ester Wallach, leverde het beste spel, doch ook de leerares, mej. Kinderman, dient genoemd te worden. De dienstbode Trijntje, werd op komische wijze vertolkt door Zwaantje Brondijk. Alhoewel de jongeren wel eens in de war waren, deden zij hun uiterste best. Het resultaat van de opvoering was goed, voor al als men bedenkt, dat de meisjes de laatste tien dagen niet meer repeteerden. De talrijke aanwezigen toonden dan ook hun goedkeuring door een luid applaus. Een geheel ander tooneelstukje deed de zaal daarna daveren van den lach en al spoedig bleek, dat de meisjes ditmaal goed op dreef waren. In dit vroolijke spel werd het dienstboden-vraagstuk opgelost door „mechanieke Betje", welke rol werd ver vuld dor Bep Krab. De vermakelijke scènes werden uitste kend gespeeld en de meisjes Adri Manneke en Reina Rosier oogstten hierbij een fraai succes. Als pechvogel wist in een volgend tooneel stukje Rina Mulder haar rol op de juiste wijze weer te geven. Het verdere gedeelte van het feest bestond o.m. uit het tableau Zonnestralen. In het leekenspel „Levens Strijdperk" toonden de meisjes vervolgens haar kun- Hoewel dit feest niet zonder onderbre kingen verliep, kunnen de dames, die alles organiseerden, met voldoening op haar ar beid terugzien. De drei jaarfeesten van_ Klem Kracht zijn geslaagd en stellig zien velen met belangstelling reeds nu het achtste jaar feest tegemoet! DE VABEN'I USSTRAAT Aan de verbetering d'er verschillende straten en wegen in on«e gemeente wordt de laatste weken weer voldoende aandacht geschonken. Ook in d'e Vareniusstraat ivor- dien verschillende herstellingen verricht, Volkstuinders in aclie Talrijke plaatsen in onze gemeente, die tot nu toe doelloos schenen, zijn tegenwoordig door volkstuinders in beslag genomen. In Oud- IJmuiden werd vooral de aandacht getrokken door de bewerking van het vrij uitgestrekte terrein achter het station bij de Visschers- haven, waarvan talrijke gedeelten op gunstige wijze ter beschikking werden gesteld. In den beginne ging alles primitief in zijn werk; de gegadigden hadden weinig of geen ervaring en moesten zich bovendien met zeer eenvoudige hulpmiddelen behelpen. Ook elders in IJmui den en andere deelen der gemeente zag men, dat er steeds meer van ongebruikten grond werd geprofiteerd. Het voordeel hiervan behoeft geen uitvoerige uiteenzetting. Er is reeds dikwijls over ge schreven. Een volkstuinder, die oordeelkundig te werk gaat, moet weliswaar niet voor een kleintje vervaard zijn, maar als hij niet te veel tegenslag ondervindt schenkt de arbeid hem ontegenzeggelijk voldoening. Het is daar om te begrijpen, dat steeds meer menschen trachtten de beschikking over een tuintje te verkrijgen. Blijkens een mededeeling van wethouder J. P. Nijssen zijn er thans vierhonderdvijftig door de gemeente uitgezet, welke volgens voor schrift ongeveer 225 m2 groot zijn. Voegt men daarbij de andere tuintjes dan komt men tot een flink aantal. De gemeente heeft het streven willen steu nen door een voorlichtingsavond te organisee ren. Zij had de medewerking van een deskun dige weten te verkrijgen, namelijk den heer J. C. Muyen, hoofdassistent van den Rijkstuin- bouwconsulent. Het was opmerkelijk, dat de belangstelling voor de bijeenkomst niet aan de verwachtingen voldeed. Dit wijst op een verkeerd begrip, want vooral degenen, die de interessante en leerzame lezing hebben ge volgd, zullen er meer dan tevoren van over tuigd zijn. dat goede voorlichting dringend noodzakelijk is. De Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst heeft dit nog eens getoond door onder den titel Voe dingsgewassen in eigen tuin een handig boekje uit te geven. Het is in het belang van de volkstuinders, dat zij het nut van deskundigen raad alge meen gaan inzien. Dat is naast een sterken wil een eerste vereischte. Aan lust om iets tot stand te brengen ontbreekt het overigens niet. Men kan het vaststellen wanneer men een kijkje bij de tuintjes neemt. Speeltuinwerk vraagt de aandacht Enkele malen is den laatsten tijd een onge luk gemeld, dat aan kinderen overkwam bij het oversteken van een rijweg. In dit verband vestigt men onze aandacht op het speeltuin werk. Hierbij is er steeds naar gestreefd de jeugd van de straat te houden en dat is voor een goed deel bereikt. Steeds meer menschen zijn het nut van een speeltuin gaan inzien en verleenden er gaarne hun medewerking aan. De terreinen zijn eenigen tijd gesloten ge weest. maar thans kunnen de kinderen er weer gebruik van maken. In IJmuiden zijn zoowel de vereeniging In Veilige Haven als Vrij en Blij gereed om de jeugdige gasten te ontvangen. De ijverige besturen hebben er voor gezorgd, dat er geen gebrek aan attrac ties is, zoodat de kinderen zich geen enkel ooeenblik behoeven te vervelen. Het is goed als nog eens aan artikel 37 van de nieuwe Wegenverkeersregeling wordt her innerd. Hierbij is het. spelen met ballen, het touwtje springen, oplaten van vliegers, het tol len, hoepelen, het gebruik van autopeds etc. op straat, verboden. De ouders moeten inzien, dat er alleszins reden voor dezen maatregel ls. Het verkeer levert nog altijd voor onnaden kende jongeren gevaar op. In de speeltuinen daarentegen blijft de jeugd onder toezicht en kan zij naar hartelust spelen. Bovendien ondervinden de meisjes en jongens de waarde van gezond clubverband Hun ge voel voor orde en netheid wordt onwikkeld, terwijl hun liefhebberijen in goede banen worden geleid. Daarom verdient het speeltuin werk veler steun; des te meer medewerking het ondervindt, des te doeltreffender kan het i worden. Het mag waar zijn. dat wij in IJmvulden in verschillende omzichten van de menschen in onze ©mgwirug afwijken de snelle groei van de plaats draagt daar de verant- woordeltjikiheid voor! niemand zal toch diurven beweren, dat de huisvrouwen hle.r minder de oer-Ko!Handsohe alndölljikiheid in acht nemen. En nu de lente dan oip papier in leder geval te gekomennu het groen weer aan de hoornen de dorheid heeft verdreven zijn ze inderhaast te voorschijn gehaald: emmers en dweilen, ragebollen en zeenvlee- ren lappen, witkwasten en trapjes. Moeder de vrouiw. die to-oh al zooveel zor_ in heeft wenkt den gansohen dag,, alsof een spinneheir een veldtocht in den huize heeft gehouden. Het goede humeur lijdt er wel eens onder, och ja. daar ils het schoon maak voor, anaar dies te oneer vorderingen er worden gemaakt des te meer voldoening söbenikt ihet werk toch. En de lieve jeugd wordt de straat op ge stuurd. Vooral in Oud-IJnnuidien heeft zij er als (het ware beslag op gelegd. Het knikker spel viert hoogtij, er wordt oolc weer druik gevioetibald. sch oen endistnibutiie en blauwe schenen ten spijt. De jongens en meisjes in Ou'd-IJmiu'iden hebben nu eenmaal weinig gelegenheid om op een geschikte plaats te spelen. Vroeger waren wij een speeltuin in de Kanaalstraat rijk, maar jammer genoeg werd de grond weldira van schomimels en pen gezuiverd, die voor bloembollen moesten plaats molken. Voorheen bezat de jeugd oolk een speelterrein in de buurt van het station, maar o;p dien duur kon ook dit niet worden gespaard'; thans zwoegen die visdhikneohten er in hun volkstuintjes. Wekt het verwondering, dat we juilst nu het mils- sen van een apart stukje grond voor d'e jeugd betreuren? Want ook na den schoon maaktijd zijn de jongens en meisjes veelal op die straat aangewezen. Na den schoonmaaktijd.... Het kan niet lang meer duren voor 's avonds weer de huren op de stoepen in Oud-IJmuiden hlj- eenikoimen. Dan wordt weer gedurende een paar gezellige uurtjes het wel en wee van den dag besproiken. In d'e laatste jaren is dat een typisch verschijnsel in dit deel van de plaats geworden. En de menschen in Oud'-IJmuiiden zouden ndet graag hun ge woonte op geven. Er is toch al zoo weinig vertier. Schoonmaak De Heerenduinen gereed Nu het seizoen weldra aanbreekt blijkt een bad in de heerlijke voorjaarslucht te- m'idd'cn eener bosohrijke omgeving, voor velen een groote aantrelcklng.skra.cht te be zitten. Wij hadden daarom een gespreik met dien directeur ran het zwemlbad De Heeren- duinen, den heer J. Bleek er, Hij vertelde ons, dat de inrichting van Vrijdag 115 Mei af weer zal worden geopend. Er wordt een groeiende belangstelling verwacht. In het jaar 1941 kwamen rale honderden naar De Heerendludnen. De heer Bleeker deelde ons mede. dat hij ook in de komen de periode niets zal nalaten om het zijn badgasten", hetzij groot of klein, jong of oud., naar den zin te maken. Zoo bestaan er pilamnen om vooral :het lesgeven aan te moe digen. terwijl er verder de noodige stappen gedaan zullen worden om het sohoolzwem- en zooveel mogelijk uit te breiden. Evenals het vorig seizoen zal V. Z. V. haar polo- en zwemwedstrijden In De Hee- rendiuiinen organiseeren. De uitgestelde be kerwedstrijden zuilen dan weef gehouden worden. Het dLplomazwenvmen in De Hee ren duinen zal stellig ook dit jaar voor velen de bekroning hunner zwenipogingen zijn. Aan het onderricht zoo verzekerde de heer Bleeker ons, zal groote zorg worden be steed. Er is hiervoor, zooals gemeld, een nieuwe kracht aangesteld, namelijk de heer C. P. Smit, te Amsterdam, die tweede bad meester zal zijn, terwijl evenals dn den af- gelooipen zomer de heer H. van Kampen t>e Amsterdam als chef-badmeester optreedt. In dezen tijd waarin velen behoefte heb ben aan ontspanning, zal ongetwijfeld het zwamibad De Heerenduinen met zijn Drach tige natuiur weer uitstekend aan de voor waarden voldoen. SCHOOLZWEMMEN' U. L. O. Zooals we mededeelden, werd onlangs voor de leerlingen der openbare U.L..O.-school ■het schoolzwemmen ingevoerd. De jongelui leggen daarvoor een groote belangstelling aan dien dag en zij maken een dankbaar ge bruik van de geboden gelegenheid. Naast die gymnastiek wordt thans de nuttige zwem sport beoefend en hierbij heeft liet school- person cel de leiding. Per week krijgt elke leerling één uur onderwijs in het Velserbad en er wordt serieus geoefend oan de zwem kunst te bemachtigen. Klas voor klas krijgt haar beurt en we twijfelen er dan ook niet aan of tijdens het diplomazwemnruen, het welk e>ind Juli of begin Augustus gehouden wordt, zulten velen slagen. De elsohen zijn speciaal vastgesteld en werden verdeeld over een diploma A en B. Degene, die voor A mededingt moet de vol gend® prestaties leveren: honderd meter biorstzwemimen, vijftig meter rugzwemanen, vijf en twintig meter liclvt gekleed zwem men (blauwe rok, broek, gymschoenen)Bij al deze proeven mag de candiidaat den zwemslag zelf bepalen. Tenslotte dient hij een duik- of gewonen sprong van de lage plank te doen. Bij het verwerven van diploma B kunnen de leerlingen eveneens hun slag uitkiezen doch de voorwaarden zijn zwaarder. Zij moeten bijvoorbeeld twee honderd meter borstzwemnnen,vijf en zeventig meter rug- zwemimien en vijftig meter gekleed zwemmen (blouse, broek, hemd, jurk, rok en gym schoenen). Bovendien dienen zij van de hooge planlc te springen. De bovenvermelde opgaven mogen er we zen. doch de leerlingen die hieraan kunnen voldoen, toonen zich een waardevolle en gezonde lichaamsoefening eigen te hebben gemaakt. Vooral in onze gemeente met haar zee. Nocrdeeekanaal en havens is het be- heerschen der zwemkunst een dringende 'behoefte. Het hoofd der U.L.O.-school de heer A. Waedsmeyer, ziet dan ook zijn pogingen met succes bekroond. „SUOMI" TRAINT. Waartoe goede oefeningen leiden kan, bewees Joop Weenink Zondag weer te Alkmaar bij den singelloop. Gedurende den afgeloopen winter train de Suomi eiken Zondag in park Roos- wijck en eens per week werd aan doel matige indoortraining in de gymnastiek zaal van de Chr. school gedaan. Nu de natuur zich beter leent om bui ten 'te oefenen wordt er veldtraining gehouden en wel 's Dinsdags en Vrijdags avond van half acht tot negen uur. De ofl'icieele oefenavond heeft 's Dins dags onder de beproefde leiding van de heeren Jan de Vries (oud-trainer A.A.C.) plaats en A. Postma (kampioen discus werpen A.P.S.V.) terwijl eens per maand de bekende athleet Brasser, de algeheele training overneemt. 's Vrijdags wordt het opgegeven schema van den trainer afgewerkt, terwijl er bovendien 's Zondags van tien tot half elf gelegenheid tot oefe nen bestaat. De training heeft plaats op het „Wa- terv liet "-ter rein, waar in het nieuwe mu seum aan den Koningsweg de kleedgele genheid is ondergebracht. BURGERLIJKE STAND. Geboren: H. Handgraaf. z„ Hagelingerweg 43, Santpoort: A. Streefland. z.. Tuinders straat 45, IJmuiden; A. L. Cappendijk, z., Amsterdamscheweg 33, Velsen; C. de Vries, z., Hoofdstraat 232, Santpoort; J. Vlaming, d„ Middendorpweg 16, Santpoort: C. Drij ver, d., Alex. Belldwarsstraat 6, IJmuiden; J. L. v. Elmpt, d., Velserduinweg 157, IJmui den. Overleden: J. Felgines. 63 j.. echtgen. v. A. Kaper, Melklaan 19, Velsen-N. T. Bi»eeu- wer, 67 j., echtgen. v. F. Schutte, Doodweg 23. Velsen. W. C. Duijm, 36 j., ongehuwd, Beverwijk. Geen tijdelijk slachthuis Commissaris der provincie heeft bezwaren De Commissaris der provincie Noordhol land, waarnemende de taak van Gedepu teerde Staten, heeft 17 April besloten, tegen het door den Burgemeester van Velsen gevraagde crediet van 50.000. voor het inrichten van het perceel aan de Visscherijstraat, de Middenhavenstraat en de Industriestraat, te IJmuiden, tot gemeen telijk slachthuis, c.a., bezwaar te maken. Tevens heeft hij zijn goedkeuring onthou den aan het besluit van den Burgemeester, strekkende tot aanwijzing van het bedrijt „het gemeentelijk slachthuis" als tak van dienst, als bedoeld in art. 252 der Gemeente wet en tot vaststelling voor dien tak van dienst van een verordening op het beheer van het gemeentelijk slachthuis. De Commissaris overwoog, dat tegen de gedachte „tijdelijke oplossing" bedenkingen zijn gerezen in de eerste plaats wegens de groote kosten, welke daarmede gepaard gaan, doch bovendien, wijl moet worden gevreesd, dat een tijdelijk slachthuis, het welk uiteraard geenszins zou kunnen vol doen aan de eischen, welke aan een modern slachthuis moeten worden gesteld, aan een spoedige totstandkoming van een voor Vel sen noodzakelijke moderne inrichting in den weg zou blijken te staan. Blijkens het nader ontvangen rapport van den Vétérinairen Inspecteur van de Volksge zondheid, zijn bovendien inmiddels door de gezamenlijke slagers van Velsen op eigen initiatief enkele noodzakelijke verbeterin gen aan het thans als particuliere centrale slachtplaats gebruikte, voor tijdelijk ge meente-slachthuis bestemde pand, aange bracht. Naar de meening van den Commis saris is de urgentie van een tijdelijke voor ziening, als door den Burgemeester van Vel sen beoogd, hierdoor komen te vervallen. VRIJ EN BLIJ. Nu het zomerseizoen weldra aanbreekt, kan men voor het speeltuinwerk in onze gemeente een toenemende belangstelling waarnemen. De jongeren hebben vooral in dezen tijd behoefte aan ontspanning en het ledental der R.K. Speeltuinvereniging Vrij en Blij ondervindt hiervan natuur lijk de gunstige gevolgen. Er meldden zich niet minder dan vijftig nieuwe leden aan. (DE HANZE. Door de R.K. Middenstandsvereeniging De Hanze worden geregeld ontwikkelings avonden georganiseerd. Tweemaal per maand komt men 's Woensdags bijeen en hierbij schenkt men een bijzondere aan dacht aan de geestelijke verzorging der leden. Centraal Drankweer-Comité. Het Centraal Drankweer-Comité zal Zaterdag 16 Mei een intiemen tooneelavond houden. VETERANEN VOETBALLEN WEER. Menigmaal werd de vraag gesteld wan neer men de Stormvogelsveteranen weer eens in actie zou kunnen» zien. Zeker zul len velen met voldoening vernemen, dat dit reeds deze week het geval zal zijn. Zaterdag wordt er op het Stormvogels- terrein een avondwedstrijd gespeeld, die te half acht zal beginnen. Als tegenstan der treedt een veteranenelftal van Kin- heim te Velsen-Noord op. De wedstrijd zal zeker een spannend verloop hebben, aangezien de beide ploegen volledig zul len zijn. De ontmoeting wordt georganiseerd door het bestuur van het trainrngsfonds der Stormvogels, zoodat er tevens een goed doel mede wordt gediend. De netto opbrengst is namelijk voor het fonds be stemd. De opstelling der blauw-witten is als volgt: Zeegel; R. Nieborg en C. Bakker; W. v. d. Velde, A. Prins en J. Visser; K. v. d. Steen, J. Verwoerd, H. Veuger, P. Verwoerd en G. de Jonge. Olympia vergaderde Voor jaarvergaderingen schijnt bij de meeste vereenigingen niet veel belangstelling te bestaan. De gymnastiek- en athletiekver- eeniging Olympia maakte hier ook geen uit zondering op. De opkomst was zoo klein, dat er twee vergaderingen belegd moesten wor den om tot besluiten te komen. Na een kort inleidend woord van den heer P. Smit, voorzitter, werden de notulen onver anderd goedgekeurd, Uit liet uitgebreide, niet van humor ontbloote, jaarverslag van den secretaris, den heer J. v. Zwieten, bleek, dat ondanks de vele moeilijkheden de prestaties van de leden zich in stijgende lijn bewegen. Vooral de dames T. v. Leeuwen en mevr. v. ZwietenZandvoort hebben zich onderschei den. Bij de heeren was het K. Groen, die verscheidene records van den K.T.K. wist te verbeteren. Het geheele verslag getuigde van activiteit der Olympianén. Aan vele wedstrij den werd deelgenomen. Wij noemen slechts de Kanaalwedstrijden, waarbij Olympia do mineerde, evenals bij den Boschloop Tot slot bracht de secretaris dank aan de twee steunpilaren der vereeniging, n.l. aan den directeur, den heer Chr. Smit, en den penningmeester, den heer K. Jonker. Laatst genoemde kon mededeelen, dat Olympia het jaar financieel goed was doorgekomen Er bleek een batig saldo van ƒ0,32 aanwezig te zijn. In de kascommissie werden de dames F. Wijker, mevr. v. Zwieten en de heer v. Niekerken benoemd, terwijl bij de bestuurs verkiezing de aftredende leden, mej. T, van Leeuwen en de heeren J. v. Zwieten en K. Groen werden herkozen. Na nog eenige besprekingen over huishou delijke zaken was deze slecht bezochte, maar geanimeerde vergadering na een uur gesloten. VEISEN WEER EEN JUBILEUM. Donderdag herdenkt de heer H. E. Wul- lings. die eerst op ï-uim 29-jarigen leef tijd bij de Papierfabriek in dienst kwam, zijn zilveren arbeidsjubileum. De jubilaris is thans reeds vele jaren als arbeider in de afdeeling mechanische werkplaats werkzaam. ZORG MEE VOOR MOEDER EN KIND DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST t- iSStim J. L. HARSVELD JUBILEERDE. De heer J. L. Harsveld, die reeds ge durende vele jaren stoker in de afdeeling Centrale van de Papierfabriek is, her dacht zijn dertig-jarig arbeidsjubileum. Des morgens werd de jubilaris op het bedrijfskantoor der Centrale ontvangen. Namens de directie bracht de heer J. Smit, procuratiehouder, in tegenwoordig heid van de heeren Lr. W. A. Staring, lid der fabrieksdirectie en J. D. Kist de Ruy- ter, bedrijfschef Centrale, gelukwenschen over. Spr. memoreerde de komst van den jubilaris om voorts ziin goede verdiensten voor het bedrijf in het licht te stellen. Tenslotte overhandigde spr. onder waar- deerende woorden het gebruikelijke ge schenk in enveloppe. Ook te zijnen huize mocht de jubilaris van afdeelingspersoncel en vrienden blij ken van belangstelling ontvangen. D. E. M.I. E. V. Nu de competities voor de R.K. Sport vereeni gingen I.E.V. en D-E.M. te Beverwijk geëindigd zijn hebben de besturen dezer clubs besloten Zon dag een vrlendschappelljken wedstrijd te spelen op het D.E.M.-terrein te Beverwijk, 's middags te 2 uur. D.E.M. I komt uit met: S. Slotemaker; J. Tes- selaar en P. de Vries: E. Jansen. A. de NIJs en J. de Vries; A. Tervoort. A. v. Noort, J. Slotema ker, C. Schram en H. ZonJee. I.E.V. I bindt den strijd aan met: J. Jansen; J. v. d. Zon en J. v. d. Vlies; E. Strobbe, G. Oorthuis en P. v. d. Berghe; D. v, d Kolk. J. Pasma, c. Nieuwenhulsen. J. Wittebrood en re- ;rve: H. de Reus. Distributicnieuws. De inwoners van Vel sen-Noord, wier namen met de letters van H tot en met L aanvangen, moeten Donderdag in het gebouw aan den Wijkerstraatweg de nieuwe distributiebescheiden halen. Het lo kaal Is van half negen tot twaalf uur en van twee uur tot half zes geopend. BEVERWIJK Fusie Kennemerland Vrije Veiling In het gebouw der Vereenigde Veilingen aan de Breestraat. hield de Coöp. Veilings- en Aankoopvereeniging „Vrije Groenten- en Fruitveiling" Dinsdagavond onder voorzitter schap van den heer R. W. A. Muyen een ledenvergadering, waarin het belangrijkste voorstel van het bestuur om de vereeniging op te heffen niet in behandeling kon worden genomen, omdat twee derde van het aantal leden op de vergadering niet aanwezig was. De voorzitter betreurde dan ook de slechte opkomst der leden en releveerde vervolgens de oorzaken, die aanleiding hebben gegeven tot de samenwerking met „Kennemerland", n.l. de kwestie van negen jaar geleden met de bloembollenveiling. Breedvoerig behan delde spr. de voorwaarden, welke toen_ ge steld werden. De veiling „Kennemerland" is inmiddels door den gunstigen gang van zaken in de laatste jaren van het deficit afgekomen. Trots de aflossingen in de afgeloopen jaren is de Vrije Veiling nog niet van deze oude schuld af. Een fusie met Kennemerland schept voor de leden een veel gunstiger toestand dan nu. Daar in April 1943 de overeenkomst met de eredietgevers afloopt was op het oogenblik de^tijd het best om tot fusie over te gaan. De "besprekingen hebben een zeer vlot verloop gehad en met het bestuur van Kennemerland en de credietgevende banken is men tot volledige overeenstemming geko men over de fusie. Het voorstel tot een hoogere waardeering van de gebouwen en emballage der Vereeni ging met resp. ƒ5831,93 en ƒ5617.83 werd aan genomen. De ledenrekening (deficit) wordt met deze bedragen verminderd. Met deze hoo gere waardeering worden de bezittingen on geveer volgens gelijke normen getaxeerd, evenals onlangs bij de Ver. Kennemerland is geschied. Ondanks deze hoogere waardeering bleef er nog een resteerend tekort van ƒ17.413,29. Besloten werd dan ook tot een overeen komst met „Kennemerland" en de crediet gevende banken omtrent overname van dit resteerende tekort. Voorts werd nog besloten tot het in eigen dom overdoen van de bezittingen, vorderin gen en schulden aan „Kennemerland" tegen de nieuwe boekwaarde en tot het doen toe treden van alle leden als lid van de veiling- vereeniging ..Kennemerland", zonder ballo tage. waarmede zij dan van hun wettelijke algeheele aansprakelijkheid voor de schulden van de Vrije Veiling zijn ontheven, waartegen zij slechts een nieuwe aansprakelijkheid op zich nemen van ten hoogste ƒ200,bij liqui datie, of wanneer de vereeniging 500 of meer leden telt, slechts ƒ100. Zij deelen direct in de voordeeliger veilingprovisie over 1942. Het voorstel tot ontbinding der vereeniging met opdracht tot algeheele vereffening aan het bestuur werd tot een volgende vergade ring aangehouden, omdat geen tweederde der leden aanwezig was. EJen proefstemming had echter tot resultaat, dat ook dit voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Beslo ten werd het bestuur en de Raad van Toe zicht te laten aftreden en opnieuw te benoe men. Na de toetreding van de leden der Vrije Veiling zullen van de 16 bestuursplaatsen er 4 en van de 6 plaatsen in den Raad van Toe zicht er 2 worden gereserveerd voor leden van de Vrije Velling. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat in den loop van de volgende week opnieuw een vergadering gehouden zal worden, waarin de opheffing van de vereeniging definitief haar beslag zal krijgen. Prikkeldraad in de gazons Ieder jaar legt het gemeentebestuur groote bedragen ten koste aan de verzorging en het onderhoud van de plantsoenen in onze ge meente. Vrijwel dag aan dag is de plantsoe nendienst van Openbare Werken bezig in de gazons en perken. De gazons in de Breestraat blijven echter altijd het zorgenkindje van de gemeente. Eenige jaren geleden werd beslo ten de ontsierende lage hekjes weg te nemen. Meermalen werd toen een beroep gedaan op het publiek om de gazons te sparen, maar veel heeft het niet gegeven. Velen verkiezen j nog steeds bij het oversteken van de straat een „wandeling" door de gazons, inplaats van de plaatsen, welke daarvoor gemaakt zijn, Opnieuw is thans de afd. plantsoenen aan I het werk getogen en heeft voor den zooveel- sten keer de plantsoenen in de Breestraat omgespit en bewerkt. Ditmaal is er door de hooge kosten van algezien om graszoden te leggen, maar men wil nu trachten door gras te zaaien behoorlijke gazons te krijgen. Om dit te bereiken is Openbare Werken tot cjrasti- scher maatregelen overgegaan en heeft tus- schen de boomen, welke in de gazons staan, een dubbele rij prikkeldraad gespannen, welke het onmogelijk maakt om nu nog via de gazons over te steken. Het hoeft wel geen betoog, dat de mooiste winkelstraat van Noord-Holland geen mooier aanzien heeft verkregen door dezen maatregel. Maar ten slotte hebben de Beverwijkers het aan zich zelf en ook aan anderen te danken, dat het zoover gekomen is. Noteering van Beverwijk 4 Mei 1942. Spinazie per K.G. 17—20; Raapstelen per K.G. 20; Radijs per bos 4.40: Komkommers per 100 23—40: Asperges per K.G. 79—1.20; Aardappelen, klei, per K G. 6.12: Prei per K G. 14; Sla. per 100 krop 6.40—10.80; Rabarber per K.G. 18; Pieterselie per bos 15; Selderie per bos 10!i; Witlof per K.G. 14—22. „ORA ET LABORA" De jubileumavond van de Chr. Meisjes- vereeniging „Ora et Labora" wordt niet in het Verenigingsgebouw aan de Oosterwijk straat, maar in dat aan de Populierenlaan gehouden. EGMOND AAN ZEE BURGERLIJKE STAND (APRIL). Geboren; Philippus Albertus Wijker, Noor- derberg 15; Maartje Alida Zwaan, Van Speyk- straat 26; Alberta Dekker, Stationstraat 13. Ondertrouwd: Jacob Zwaan en Albertje Krab; Nic. van der Veer en Br. Hopman; Rong Gul, wednr. v. C. Prins en N. Groen; J. de Graaff en G. Derks; P. C. de Graaff en G. de Jong; G. -T. van Houwelingen en A. F. Zwaai; H. M. N. Roodhart en G. Bruin. Getrouwd: W- Visser en A. Schong; adr. na huw. Noorderstraat 4. J. Zwaan en A. Krab; adr. na huw. Voorstraat 103. Overleden: H. M. H. Klotz, 84 j„ weduwnaar van G. van Kleef, Prins Hendrik Stichting; J. van der Meide, 75 j., weduwn. v. II. v. d. Nieuwendijk, Prins Hendrikstichting: Alb. Stam. oud 80 j.. echtgenoot van G. Prins, Voorstraat 33. Ch. Levert. G8 j„ gescheiden echtgenoot van H. van Kootcm, Prins Hen drik Stichting; G. Zwart, 70 j., echtgenoot v. H. Dekker, Piet Heinstraat 6. DISTRIBUTIEMEUWS. Deze week, doch uiterlijk 8 Mei, kunnen de kappers aan het distributiekantoor op de zit dagen een formulier voor extra zeep invullen. De loonlijst moet daarbij worden overgelegd. In dezelfde periode kunnen de practiseerendo artsen rantsoenbonnen voor toiletzeep beko men, op vertoon van hun distributiestamkaart. CASTRICUM POES VERZORGT KONIJNENBABIES. Bij de familie Butter in de Bakkummer- straat bracht een poes jongen ter wereld, welke echter kort daarna stierven. Een ko nijn daarentegen stierf bij het ter wereld brengen van haar jongen. Men bracht de jonge konijntjes bij de poes, die direct be reid bleek, de diertjes te verzorgen. RADÏOKLANKBEELDEN UIT. KATWIJK. Velen, die 's zomers Katwijk bezoeken, weten niet meer van dit mooie visschers- dorp te vertellen, dan dat de zee zalig en de zon heerlijk is. Om de vele badgasten den aard van dit stoere visschersvolk beter te leeren begrijpen, zal Vrijdag a.s. om 10.40 uur over Hilversum II een herhaling worden gegeven van de klankbeeldenreeks, welke werd samengesteld door H. P. Wouwenaar. PLANNEN GOEDGEKEURD. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de Burgemeester de plannen voor den Sta tionsweg goedgekeurd. Zoodra de daar ter plaatse nog liggende boomstammen verwij derd zijn, zal met de werkzaamheden een aanvang worden gemaakt. MARKTBERICHT (Maandag). Peterselie 9V2 ct. per bos, Witlof 1922 ot. Spinazie 17 ct. Kabarber 18 ct. en Schorseneeren 1219 ct. per K.G. WARME MAALTIJDEN. Deze week worden door de Centrale Keu ken dagelijks 107 warme maaltijden bereid, bestaande uit stamppot, voor hen, die ge plaatst zijn in werkverruiming of te werk zijn gesteld in de Provinciale Duinterreinen. DRIEHUIS CREMATIES IN .APRIL. In het crematorium werden in April drie en negentig personen verascht. In de zelfde periode van het vorig jaar was het aantal elf minder. SANTPOORT VELSEREND. Naar wij vernemen, zal het natuurbad „Velserend" Donderdag 14 Mei (Hemel vaartsdag) zijn poorten weer ontsluiten. GEREF. KERK. In de commissie van beheer der Gere formeerde kerk is de heer W. Tuyl als lid benoemd. Disfributicnieuws. De inwoners van Sant poort-Dorp, wier namen met de letters S tot en met Z aanvangen, moeten Donderdag in het Jeugdhuis aan de Burgemeester Enschedélaan de nieuwe distributiebescheiden halen. Het ge bouw is van half negen tot twaalf uur en van twee uur tot half zes geopend. Nationaal Zangfeest ,,Een mensch, die niet zingt, heeft een tekort aan levensvreugde" 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. Levens vreugde hebben wij allen noodig. In tijden als deze hebben wij het dubbel noodig, dusNederland moet zingen. Het moet zijn Nederlandsche liederen zingen. Het moet. deze goed zingen. Om dit te bevorde ren werd de stichting „Nationaal Zangfeest opgericht. Aan de stichting „Nationaal Zangfeest zijn vele personen met jarenlange ervaring op het gebied van den Nederlandschen volkszang verbonden. Zij wijst ieder jaar een aantal liederen aan, die op zeer uitgebreide schaal onder 't Nederlandsche publiek gepropageerd zullen worden. Niet alleen door de schoolgaande jeugd en den Jeugdstorm zullen deze liede ren ingestudeerd worden, maar ook door den Nederlandschen Omroep, de N.S.B., clen N.A.D., de N.S.V.O., het Nederlandsche Ar beidsfront, en de werkgemeenschap Vreug de en Arbeid zullen de liederen onder het volk gebracht worden. Voorts zal elk jaar in een der groote steden een nationaal zang feest gehouden worden. Dit jaar zal m Augustus waarschijnlijk het nationaal zang feest in Amsterdam plaats vinden. Mannen-, vrouwen-, gemengde- en kin derkoren, de vele vereenigingen voor den volkszang, allen, die iets voor ons Neaer- landsche lied voelen, kunnen aan dit zang feest deelnemen. Ook kunnen koordirigen ten en zangleeraren(essen) in alle plaatsen groepen vormen ter instudecring van de nummers voor dit zangfeest. De propagan dist van de stichting Nationaal Zangfeest, de heer Stephen Jansen, Linraeusstraat 4oa, Amsterdam-Oost, verstrekt gaarne nadere inlichtingen. Jacob van Lennep Menschen in 9t Plantsoen99 Het is gemakkelijk te begrijpen, dat zoo vele amateurs zich aangetrokken voelen tot „Menschen in 't plantsoen", het spel van Jan C. de Vos. Het biedt immers een ver eeniging evenveel speelmogelijkheden als vier of vijf andere stukken samen, met zijn vele rollen en de vele afzonderlijke blij- of treurspelletjes waar het uit bestaat. Het décor is een stadspark met een bankje en op dat bankje speelt zich een stuk leven van alledag af. Daar ontwaakt de zwerver uit zijn nachtrust, gestoord door een agent, daar rust de student even uit na zijn nach telijke braspartij, daar wandelen armen en rijken langs, menschen die blijde in het zonlicht wandelen, anderen wier ellende hun belet, zelfs in dezen stralenden zomer morgen vreugde te vinden. Deze rondedans biedt een beminnelïjken humor, een niet te zwaar geaccentueerde tragiek ook aan de spelers, die iden moed hebben, het stuk in zijn ware verhouding te zien. Den moed want hoe weinige dil- lettanten zijn bereid, een persoonlijke spel- mogelijkheid op te offeren aan een artis tiek geheel? Ook de voorstelling, die Jacob van Len nep gisteravondgaf van „Menschen in 't plantsoen" toonde weer aan, dat de gemid delde speler maar al te graag zijn aandeel als een afzonderlijk drama ziet. Bijna allen speelden de flitsende rolletjes zoo nadruk kelijk, trachtten zoozeer meer dan een „type" te geven, dat het flitsende karakter verloren ging. I-Iet waren geen menschen van alledag meer, die op dat bankje kwa men te zitten, maar helden en heldinnen uit treurspelen. Zn die een komische rol hadden omzeilden dat gevaar uiteraard ge makkelijker dan de anderen. Het aandeel van den heer J. van Dongen konden wij dan ook eerder bewonderen waar hij" op trad als speler, vooral in de gedaante van het oude heertje in III, dan in zijn functie als regisseur, waarin hij de fantasie miste om de luchtigheid van den auteur te be waren. Op zichzelf bekeken waren enkele dezer creaties wel de moeite waard. We noemen het kindermeisje van mevrouw Dreyer, den drogen boekhouder van J. Selman en diens lijnrechte tegenstelling, den werk man van P. de Braber. En ook de typeerin- f:en van den heer Van Eden, een in moei- ijkheden geraakte handelsman en een ren teniertje, de straatmeid die mej. C. Scholte uitbeeldde en de oude vrouw van mevr. Van Dongen waren zeer aannemelijk. De laatste zegde bovendien op charmante wijze de proloog. Maar in het geheel hadden we gaarne minder nadruk, dat is meer vlotheid gezien. M. SYBR. KOOPS.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3