Zandstormen belemmeren actie. Malta gebombardeerd. ROME, 6 Mei (Stefani). Het Italiaansche Weermachtbericht van Woensdag luidt: ..Aan het front in de Cyrenaica werden de operaties aan weerszijden door zandstormen beperkt. De bombardementen door afdeelin- gen Italiaansche en Duitsche vliegtuigen op vlootbases en vliegvelden op Malta werden voortgezet. Duitsche jagers hebben een Spit fire neergeschoten". De Amerikaansche leefwijze. Tot nieuwe opvattingen aangespoord. In het „Harward Alumny Bulletin" spoort Donald Nelson, de chef van het Amerikaansche Bureau voor de Oorlogs productie de Amerikaansche onderwijzers aan om hun leerlingen een nieuwe opvat ting bij te brengen over verantwoordelijk heid. De door jazzmuziek en pornografie verdorven Amerikaansche jeugd schijnt dit bijzonder noodig te hebben en daarom pro beert men nieuwe opvoedingsmethoden toe te passen, die nog kort geleden als „nazi methoden" werdén gebrandmerkt. Daar hier nu toch sprake is van gedwongen op voeding, mag niet onvermeld blijven, dat volgens de Time een Amerikaansche arbei der in Delaware voor het stelen van een rubberband niet alleen veroordeeld werd tot twee jaar gevangenisstraf, doch boven dien in het meest vrije land ter wereld nog tien zweepslagen op den koop toe kreeg. Toen echter onlangs door een indiscretie bekend werd, dat de voor het grootste deel uit joden bestaande politie te New-York jaarlijks verscheidene millioenen dollars aan steekpenningen van de speelholen ont vangt, en een eerlijke rechter hiertegen durfde op te treden, toen verhief de heele joodsche pers een geschreeuw over deze „Pruisische methoden". Zoo wordt het steeds duidelijker, dat onder Roosevelt de „American way of living" een „Jewish way of living" wordt. De gemeenschappelijke strijd van Eiipropa tegen het door het internationale Jodendom geïnspireerde bolsjewisme en de uit dezelf de bron afkomstige braintrust, zal echter voor altijd het behoud en de vooruitgang van de Europeesche cultuur en van de Europeesche ordeningsgedachte waarbor gen. Ingrijpende reorganisatie van Japans regeeringsstelsel. Inzake het verzoek van den Japanschen premier Tojo aan vooraanstaande politieke leiders om een conferentie te beleggen, heeft de woordvoerder der Japansche re geering medegedeeld, dat het aantal poli tici dat aan deze conferentie zal deelnemen, 70 bedraagt. Voorts verklaarde de woordvoerder, dat op deze conferentie het plan besproken zal worden om een representatief politiek lichaam op te richten, dat krachtens den In de verkiezingen tot uitdrukking geko men wensch van het Japansche volk het doelmatigste gebruik van de krachten der natie zal bestuderen. Deze nieuwe organi satie zal een unieke vernieuwing in het politieke leven van Japan worden geacht, die in haar structuur totaal zal verschillen van de oude partijstelsels. De leden van nog bestaande partijorganisaties kunnen op verzoek lid worden van deze nieuwe organisatie. Ook ministers en leden van het parlement kunnen lid worden, behalve regeringsambtenaren. Neutrale saldi in V.S. vrijgegeven. De In de Vereenigde Staten geblokkeerde saldi van Zwitserland, Zweden, Spanje en Portugal zijn voor den handel tusschen de Ver. Staten en de genoemde landen weder om vrijgegeven. Het gaat hierbij om een totaal bedrag van ruim 2 milliard dollar, waarover door de genoemde vier neutrale staten wederom voor eigen behoefte zou kunnen worden beschikt Britsche troepen in Burma trekken terug. Bose herinnert aan 10 Mei 1857. Naar de Britsche berichtendienst meldt trekken de Britsche troepen in Birma langzaam terug. Volgens een bericht uit Londen wordt de veldtocht in Birma in Engeland als een nieuwe groote nederlaag aan het Oost- Aziatische front beschouwd. Generaal Alexander heeft slechts de keus tusschen een terugtocht naar China of naar Britsch Indië. Opnieuw heeft Soebhas Chandra Bose een boodschap gericht tot het Britsch- Indische volk, waarin o.a. wordt gezegd: daar het Britsche wereldrijk ieder uur meer en meer verdwijnt en het lot van Britsch-Indië onzeker is, wil ik u er aan, herinneren, dat in Mei. op den 10en dag van die maand, van het jaar 1857 de eerste strijd voor de onafhankelijkheid van Indië begon. In Mei 1942, 85 jaar later, zal Indië's laatste strijd voor de on afhankelijkheid beginnen. Volgens een speciaal bericht van den Britschen berichtendienst uit Washington heeft het departement van marine bekend gemaakt, dat de V.S. bii Corregidor drie mijnenvegers en twee kanonneerbooten hebben verloren. AGENDA DONDERDAG 7 MEI. Groote Kerk: Orgelbespeling, 3-4 uur. Brlnkmann, Gr. Markt: Ned. Zijdeteelt- Vereen., S uur. Vleeschhal, Groote Markt: Tentoonstelling Het Duitsche Boek van heden, dagelijks 9- 19 uur. Rembrandt Theater: „De kulsche gelief de", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Robert en Bertram", 2, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Früulein Hoffman's Eizahlungen". 2.30, 6.30 en S.45 uur. Luxor Theater: „Een nacht In Mei", 2.30 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gavarleerd programma van 12 uur af. VRIJDAG 8 MEI: Gem. Concertgebouw: Sonaten van Beet hoven door Karei de Jong, 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellin- Apotheken. De volgende apotheken te Haarlem zijn van (les avonds acht. tot dfes morgens acht »uitr (ook op Zondag) geopend: Apotheek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15. Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zn.. Zljlweg 34. Tol. 12495. Nolfs Apotheek, Kruisstraat 26, Tel. 11174. Schotcrbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel 127U. Te Heemstede Is geopend: Apotheek Schotsman. Binnenweg 206. W.n. Hoofdredacteur: J V. Baudcwyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. C. Berks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R. Kuiper, Haarlem Binnenland: A. Overmeer. Heemstede Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haag9Ch Redacteur: B. Korsten, Den Haag Sport: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws- •n reportage voor Velsen en Omgeving: J. J. E. ■an Baarse), IJmuiden. Britsche torpedojager vernietigd. Drie koopvaarders tot zinken gebracht. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat de torpedojager Jaguar tot Zinken is gebracht. Volgens een bericht uit Washington heeft de Amerikaansche admiraliteit bekend moeten maken, dat drie Amerikaansche of voor de Geallieerden varende koop vaarders door duikbooten aan de Oostkust van Amerika tot zinken zijn gebracht. Volgens een Reuterbericht heeft hei de partement van marine Woensdagavond be kendgemaakt, dat een kleine Noorsche koopvaarder in de nabijheid van de At lantische kust is getorpedeerd. Overleven den van het schip zijn in havens aan de Oostkust der V.S. aangekomen. HET NED. BILLITON CONCERN IN AMERIKA. Naar wordt gemeld, is het tinbedrijf te Texas City, waartoe in Juli 1940 door de Amerikaansche regeering de plannen wer den ontworpen, in exploitatie gekomen. Het bedrijf, dat door de Tin Processing Corporation te New York, een dochter maatschappij van het Nederlandsche Bil- liton Concern, werd opgericht en zal wor den geëxploiteerd, zou aanvankelijkr50.000 ton erts per jaar verwerken, hetgeen over eenkomt met een productie van 18000 ton tin per jaar. Het totale verlies van de tinmijnen op Malakka en in Nederlandsch Oost-Indië werd echter aanleiding tot het op een veel breeder basis stellen van het bedrijf, zoodat de begincapaciteit reeds 70.000 ton erts, overeenkomend met 25.000 ton tin per jaar zal bedragen. Geleidelijk zal de capaciteit worden opgevoerd tot ongeveer 50.000 ton tin aan het einde van dit jaar. Keuringen voor de Waffen SS 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. De keuringen voor de Waffen S.S. zijn als volgt vastge steld: 11 Mei 10.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus; 16.00 uur Den Bosch, hotel Noord- Brabant, Markt 45. 12 Mei: 10.00 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat; 16.00 uur Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61. 13 Mei: 10.00 uur Arnhem, Weberstraat 16 b; 16.00 uur Zwolle, Kasernenunterkunft, School a/d Turfmarkt. 14 Mei: 10.00 uur Groningen, Concerthuis, Poelestr.; 16.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 15 Mei: 10.00 uur Amsterdam, School Iepen- weg 13; 16.00 uur Utrecht, Deutsches Haus. 16 Mei: 10.00 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. DIERENTTIXPRIJSVRAAG WAS EEN GROOT SUCCES. 's GRAVENHAGE, 7 Mei. In Januari j.l. heeft de afdeeling ontspanning en cultuur van het departement van Volks voorlichting en Kunsten een prijsvraag uitgeschreven om te komen tot een grootere ontwikkeling van het dierentuinwezen, dat als een uitnemende cultureele volksont spanning wordt beschouwd. In de eerste plaats werd gevraagd, op welke wijze de volksontspanning door midddel van dieren tuinen en dierpparken op hooger peil ge bracht kan worden en in de tweede plaats aan welke eischen deze tuinen en parken dan dienen te voldoen. Thans zijn de volgende prijzen toege kend: le prüs f 100 J. Voorwinde te Rot terdam; 2e prijs J. K. Scheld te Apel doorn; 3e pr. mevr. M. ElkhuysenNelck te Hillegersberg, terwijl de beide vierde prijzen ten deel vielen aan de heeren C. van Doorn te Rotterdam en H. H. Nöls van Wageningen, wonende te Lido di Roma in Italië. De uitreiking van de prijzen zal plaats hebben op het departement, vermoedelijk in het begin van Juni. Deze prijsvraag is een groot succes beschoren geweest. De verschillende denkbeelden zullen aan de directie der dierentuinen en parken worden verstrekt en het ligt dan aan haar. of zi.i er voordeel uit zullen trekken. Terechf hebben alle Inzenders ingezien, dat dieren tuinen en -parken een belangrijk middel zijn voor de cultureele ontspanning van een volk in al zijn lagen, De inzenders zijn het er allen over eens, dat op het gebied der exploitatie verbetering mogelijk is en dat vooral het contact met het publiek nog wel te wenschen overlaat. COB A RIJNEKE OVERLEDEN. Te Wassenaar is overleden de pianiste Coba Rijneke, die aan vele concerten in den lande medewerking verleende. Zij was hoofdleerares aan het conservatorium en de muziekschool van Toonkunst te Rotter dam. Physische therapie en massage. Voortaan vergunning noodig. 's GRAVENHAGE, 6 Mei. Krachtens besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken zal met ingang van een nog nader te bepalen tijd stip het als bedrijf toepassen van techni sche handgrepen op het menschelijk lichaam, het daarbij of afzonderlijk als bedrijf gebruiken van nader aan te dui den toestellen en instrumenten, alsmede het als bedrijf verstrekken van hulpmid delen, een en ander met-het oogmerk aan een tekort of een gebrek van een orgaan of een ander deel van het menschelijk lichaam tegemoet te komen, alleen geoor loofd zijn aan degenen, die hiervoor een rechtsgeldig bewijs van bevoegdheid heb ben verkregen. Houders van zulk een be wijs zijn tevens gerechtigd een titel te voeren en een herkenningsschild te gebrui ken. Zij die behooren tot een groep van per sonen, waarvoor het besluit in werking is getreden en hun werkzaamheden willen blijven uitoefenen, moeten binnen vier weken, na de inwerkingtreding, een ver zoek bij den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken indienen, teneinde de hiervoor vereischte bevoegd heid te verkrijgen. Zij mogen hun werk zaamheden blijven uitoefenen, zoolang op dit verzoek nog geen beslissing is genomen. Ondernemingsbelasting en haar uitwerking. Gemeentelijke bedrijfsbelasting vervallen. 's GRAVENHAGE. 6 Mei. Zooals gemeld is, is in het Verordeningenblad v an 4 Mei drie nieuwe belastingen afge kondigd, waardoor de lasten voor het be drijfsleven in zeer sterke mate worden verzwaard. Onderstaand zullen wij en kele belangrijke punten van de onder nemingsbelasting nader verduidelijken. Deze belasting, welke ten behoeve van de gemeenten wordt geheven, komt in groote trekken overeen met de Deutsche Gewerbesteuer, al wijkt zij hiervan dan ook op enkele principieele punten af. Het besluit op de ondernemingsbelasting schept geen nieuwe begrippen, maar*-sluit aan bij de vennootschapsbelasting en de vermogens- en inkomstenbelasting. Hierop zijn in artikel 8, 9 en 11 enkele correcties aangebracht om het zakelijke karakter van de belasting naar voren te brengen. In het algemeen kan men zeggen, dat iedere onderneming, die aan het economi sche verkeer deelneemt, onder deze nieuwe belasting valt. Openbare verzekeringsbe drijven worden steeds geacht een onderne ming te vormen. Bij deze categorie even als bij hypotheekbanken en soortgelijke instellingen doet zich de omstandigheid voor, dat zij met een groot vermogen wer ken, waartegenover slechts een klein ge plaatst kapitaal staat. De winst over het kleine gestorte kapitaal vormt derhalve slechts een kleine fractie van het ver mogen. Zou men bij deze maatschappijen het geheele bedrijfsvermogen als belast baar object nemen, dan zou de onderhavige belasting, waardoor 2 pro mille van het bedrijfsvermogen wordt gegeven, welk grondbedrag voor het belastingjaar 1942 met 2.4 moet vermenigvuldigd worden, een extra zware last meebrengen voor deze groep van ondernemingen. Het ligt dan ook in de bedoeling hiervoor een speciale regeling te treffen. De belasting wordt berekend naar de be drijfsopbrengst, welke in art. 7 tot en met 9 nader is omschreven, en naar het be drijfskapitaal (art. 11). Het is ondoen lijk voor de berekening van de bedrijfsop brengst een eenvoudige formuleering te geven. In art. 7 van het besluit wordt o.m. verwezen naar de belastbare winst van de onderneming zooals bepaald over eenkomstig het besluit op ae vennoot schapsbelasting 1942. Hierin wordt gezegd, dat het belastbaar bedrag wordt verkregen door de winst over het jaar te verminde ren met het nog onverrekende verlies, dat bij het berekenen van de winst over de beide voorafgegane jaren gebleken is en te vermeerderen met enkele bijtellingen o.a. met renten van schulden, welke voor langer dan een half jaar zijn aangegaan en de aandeelen in het verlies van een andere onderneming, benevens het ver lies, hetwelk geacht moet worden door bedrijfsuitoefening buiten het rijk te zijn gelegen. Men kan dus niet eenvoudig zeg gen. dat de belastbare bedrijfsopbrengst gelijk is aan bijv. de bruto winst, aange zien hierop weer correcties zijn aange bracht. Het grondbedrag bedraagt over het al gemeen 5 pet. van de afgeronde bedrijfs opbrengst, welke voor 1942 voor alle ge meenten met 2.4 wordt vermenigvuldigd. Een voorbeeld ter verduidelijking. Een onderneming heeft een bedrijfsopbrengst van f 100.000. Hierover wordt dan een belasting geheven van 5 x 2.4 x f 1000 is f 12.000. Gesteld dat het bedrijfsvermogen bij deze onderneming is vastgesteld op f 1 millioen, dan is nierop nog een belasting verschuldigd van 0.2 x 2.4 x f 10.000 is f 4.800. In totaal moet een dergelijke onder neming dus f 12.000 f 4.800 is f 16.800 aan ondernemingsbelasting betalen. Ter bepaling van het bedrijfsvermogen heeft men gebruik gemaakt van art. 7 van de vermogensbelasting, welke voor de voornaamste vermogenbestanddeelen neer komt op de volgende punten: Onroerende goederen woorden geschat naar de verkoopwaarde, hypothecaire vor deringen worden geschat op het bedrag van het kapitaal; effecten worden geschat op hun geldswaarde naar de laatst opge maakte prijscourant of naar de laatst be kende gegevens; alle overige zaken worden geschat naar haar geldswaarde in ver band met haar bestemming voorzoover deze op de waarde invloed heeft. Hierop zijn weer enkele correcties aan gebracht. De waarde van het bedrijfsver mogen wordt vermeerderd met de bij de vaststelling in mindering gebrachte schul den, welke voor langer dan een half jaar zijn aangegaan en volgens art. 11 vermin derd met de onder het bedrijfsvermogen begrepen bedragen wegens de waarde der binnen het riik gelegen onroerende goede ren en de waarde van de deelgerechtig- heid in het kapitaal van andere onderne mingen, alsmede de waarde van het ge- oeelte van het zuivere vermogen, hetwelk geacht moet worden te dienen ten behoeve van bedrijfsuitoeftning buiten het rijk. Zij nog opgemerkt, dat met de invoe ring van dit besluit de gemeentelijke bedrijfsbelasting is vervallen. ARBEIDSCONCENTRATTE OP DEPARTEMENTEN. GRAVENHAGE, 7 Mei. De arbeids contractanten in dienst van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart en van het departement van landbouw en vis- scherij kunnen in afwachting van een nadere regeling bij geboorte van een kind in hun gezin aanspraak maken op een uit- keering van f 55. Aan deze uitkeering is terugwerkende kracht verleend van 1 November 1941 af, de datum dus, dat een overeenkom stige bepaling in de ziektewet werd op genomen. DE KAMPEN VAN DEN ARBEIDSDIENST S L A N D Drachttri m m OonKtrfiretk mOosterwoldt mAppelsga ICERENVEEN Hooghatan m Borger mSchoon/oo 'er Ajat Dievar Weatarbork as-ZS""" SlummA Wolvtga üwingt/oo ORE N T E .Hoogavean TanArto Zwaeloo (<23t) Kaart tan Patt DE KAMPEN VAN DEN NEDERLANDSCHEN ARBEIDSDIENST. De bestaande kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst en die welke op 1 Juni a.s. in gebruik zullen worden genomen en die in aanbouw zijn, kan men vinden op bovenstaand kaartje, waarop alleen de Noordelijke provincies zijn aange geven. Alle kampen z(jn voorzien van electri- citcit, waterleiding en telefoon. De werk- objecten zijn in hoofdzaak ontginningen, boschwerk, ruilverkaveling en karapverfraai ing. Voor landwinning aan het Waddengebied is het kamp Workum opgericht. f 'n Zandvoortsche Krabbel Badei I l>it koude voorjaar bracflit tot op he. den nog maar weinig „zomereche dagen" En we weten in Zandvoort maar al ti goed wat een zomersche dag" betee. kent. Dan komen er duizenden eens duizenden genieten van ons mooi stram! en onze zee. Ja lezers, ik schrlj her met opzet „Onze Zee!" Hoe heilzaam en gezond is toch zoo' bad irj onze Zandvoortsche zee. Ht lichaam wordt weer krachtig en fit a zoo'n heerlijke massage in de witsohui mende golven. Gifteren zag ik aan ons strand een ba dei Een vroege bader, maar een en thousiaste! Fier en zelfbewust para deerde hij in zijn luchtige badpakje ove ons strand. En het publiek, dat hem aanschouwd* rilde. Maar do bader trok zich van „de mas sa" niets aan en dook te water. Zonde meer! En even later lag hij uitdagend op zijr rug te spartelen alsof het middon-Augus tufi was. Ik bewonderde hem. maar waarom ko ik toch feitelijk niet zeggen. Met Oog en Oor door de Stad. De stem van den meester. „Snappie-ie-ieü" gilde een dreumes van een jaar of vier uit zijn sportkarretje. Hij hield zich met z'n twee roode knuistjes aan den zijkant vast en zijn bol voorhoofdje ver toonde een paar rimpels boven de knopneus. „Snappie-ie-ie!" Het voorwerp van de opwinding bleef mid den op den rijweg met een opgetrokken voor poot staan en keek opmerkzaam om. Het was een soort terrier, maar van heel zuiver ras was ie beslist niet. Des te gehoorzamer was blijkbaar zijn inborst, want hij draaide om en stapte behoedzaam terug naar de sportkar. De dreumes, plotseling lief geworden, boog zich voorover en streek met een paar vinger tjes in het wilde weg over Snappie's rug. Daaraan was Snappie wel gewend; de ge woonte stompt ook een dier af, en het ge- streel en gekraai liet Snappie volkomen on verschillig. Een winkeldeur, die geopend werd, trok beider belangstelling. Mevrouw keerde naar haar spruit terug, die ze blijkbaar zondei scrupules even aan de oplettendheid van Snappie had overgelaten. Ze legde een bood- schappentasch in de sportkar. Onmiddellijk werd Snappie's aandacht heelemaal opgeëischt door de tasch en voornamelijk 'door het platte, witte pakje in vetvrij papier, dat bo- ♦en op de andere boodschappen lag. Eén poot op het wiel, één steelsche blik naar de vrouw, die bezig was haar hand schoenen aan te trekken, enSnappie stond weer midden op den rijweg met zijn buit in de bek. Groote consternatie. „Wil je hierko- men! Leelijke hond! Snappie!!" De dreumes In de sportkar moest het eerst even verwer ken. Snappie stond klaar om verder te ren nen. keek kwispelend naar de vrouw en had nauwelijks aandacht voor een langsscherende auto, die zijn staart bedreigde. Haar geroep had bedroevend weinig resultaat. Een paar menschen bleven lachend staan. „Poes, poes. poes!" riep een straatjongen. Maar ineens klonk het heel hard uit dc sportkar: „Snappie-ie-leü", en de dreumes was van agitatie op zijn knietjes gaan liggen. Snappie draaide, bleef even staan, keek eens naar den overkant, en toen weer naar de sportkar. „Snappie-ie-ie! En met zijn kop wat omlaag, heel langzaam, poot voor poot, kwam Snappie terug van den weg der onrechtvaardigheid. De vrouw nam hem het pakje uit den bek en zei: „Foei!" Zegepralend liet de dreumes zich verder rij den in zijn sportkar. UITSPRAAK IN DE BONNENAFFAIRE VERDAAGD. GRAVENHAGE, 6 Mei. Naar wij vernemen is de uitspraak van het Deutsche Obergericht in het proces tegen de 23 ver dachten, betrokken bii de inbraak in het distributiekantoor te Amsterdam en den daarop gevolgden bonnenhandel. 24 uur verdaagd, dus tot Donderdagmiddag. NIEUWE TARIEVEN VOOR BUITENLAND- SCHE TELEGRAMMEN. s-GRAVENHAGE, 7 Mei. Met ingang n 1 Juni a.s. zullen de buitenlandsche tele gramtarieven naar de thans bereikbare be stemmingen in Europa, Afrika, Zuid-Amerika en Azië gewijzigd worden, ingevolge de nieuwe telegraafovereenkomst, gesloten tus schen de Duitsche en de Nederlandsche ad ministratie. De wijziging beteekent een ver hooging met ongeveer 22Zij vloeit voort uit de vaststelling van het te heffen bedrag volgens de tegenwoordige waardeverhouding rijksmark-gulden in verhouding tot den gou den frank, waarin deze tarieven oorspronke lijk zijn vastgesteld. De Nederlandsche tegen waarde voor den gouden frank, die tot dusver f 0.50 bedroeg, zal van 1 Juni a.s. af f 0.61 bedragen. VIJF-EN-VEERTIG JAAR GETROUWD. Op 23 Mei a.s. hoopt het echtpaar D. de Jonge en G. de JongeSteensma, den dag te herdenken, dat zij 45 jaar geleden in Iden echt zijn verbonden. De heer De Jonge is gepensionneerd ambtenaar van de poste rijen. Foto links: De loopgraven aan het Oostelijk front zijn nu op vele plaatsen tengevolge van den dooi in kleine heken herschapen. Toch blijven de Duitsche soldaten op hun post en zij laten zich door geen moeilijkheden afschrikken. Atlantic-Holland-P.K. Schürer-Pax Holl. c. Foto midden: Een catapultvliegtuig verlaat een oorlogsschip van de Italiaansche marine, dat een convooi met bestemming naar Noord-Afrika begeleidt. Enit-Recla-Pax-HolIand-c. Foto rechts: Eenvoudige plankiers stellen de soldaten aan het Oostelijk front in staat, de moerassen, welke door de smeltende sneeuw zijn gevormd, ongehinderd te passeeren. Atlantac-Holland-P.K. Ebert-Pax Holl.-c. Huwelijksuitkeering bij het N. A. F. Vrouwelijke leden genieten er van. AMSTERDAM. 7 Mei. De centrale persdienst van net N.A.F. meldt: „Wat gebeurt er met de contributie, die ik nu jaar aan jaar heb betaald?" Ziedaar een vraag, die menig vrouwelijk lid zichzelf in het verleden heeft gesteld, op het oogen- blik. dat zij in het huwelijk trad. Thans kan het Nederlandsche Arbeidsfront op deze vraag een bevredigend antwoord geven. Een antwoord, dat er toe mee kan werken de welvaart van de werkers te verhoogen, door dat in geval van huwelijk aan de vrouwe lijke leden een uitkeering wordt gedaan, die gebaseerd is op de in den loop van de jaren betaalde contributies. Aan de con tributies wordt dan ook zoodoende een bij zondere waarde verleend, omdat voor de vrouwelijke leden zoodoende als het ware een spaarfonds wordt gevormd, waaruit zij na de beroepswerkzaamheden te hebben beëindigd om een taak als huisvrouw te gaan vervullen, een bruidsschat krijgen uit. gekeerd. Belangrijk is hierbij, dat hét recht op deze uitkeering reeds na vijf jaar onafge broken hdmaaflfchap ontstaat. Met een mi- nimum-uitkeering van f 20, overeenkomen de met het vijftienvoud van de vierweke- lijksche minimum-contributie. Na zeven jaar wordt dit een som, over eenkomend met achttien maal de vierweke- lijksche contributie, na acht jaar 21 maal. na negen jaar 24 maal en na tien jaar de maximale uitkeering. gelijk aan 25 maal het viervoud van de weekcontributiie. Hieruit volgt tevens, dat de uitkeering hooger is. naarmate meer contributie werd betaald. Op grond hiervan varieeren de uit te keeren bedragen van f 20 tot f 180 per geval. Het is niet te veel gezegd, wanneer we beweren, dat het Nederlandsche Ar beidsfront, met deze uitkeering als af scheidsgeschenk voor de huwende vrouwe lijke leden een daad verricht, die verder reikt dan de grenzen van het eigenlijke orgamsatiewerk, maar daardoor ook geheel m overeenstemming is met de gedachte van het Nederlandsche Arbeidsfront de werkers ten allen tijde hulp en bijstand te verzekeren. ALGEMEENE BOND VAN FORENSEN De algemeene jaarvergadering van de af deeling Haarlem van den Algemeenen Bond van Forensen werd Woensdagavond m restaurant Brinkmann gehouden De voorzitter, dr. H. van Beeck Vollenhoven, opende de bijeenkomst, waarna de verschil lende programmapunten werden afgehan deld. waarbij de periodiek aftredende be stuursleden, de heeren C. Pet en mr P J Prinsen Geerligs, bij acclamatie werden herkozen. HONKBAL ZATERDAG BEGINT DE COMPETITIE. Zaterdagmiddag zal de honkèalcompetitie van Se£ f.: in Amsterdam een aanvang nemen. E.D.O. uit de eerste klasse en R.C.H. uit de over gangsklasse spelen de eerste wedstrijden. Zondag worden er in Haarlem een vijftal wedstrijden gespeeld. luidt* pr0Bramma voor de Haarlemsche clubs Zaterdag 9 Mei: Blauw Wit—E.D.O. 3.30 uur- A.F.C.—Zeeburgia 3.39 uur. Zondag 10 Mei: lste klasse: Schoten—V.V G A 10 uur; H.H.C.—S.C. Haarlem 2.15 uur. Overgangsklasse: E.D.O. 2—Hilversum 10 uur; S.C. Haarlem 2—H.C.K. 10 uur. Tweede klasse A: T.H.B.—Catchers 10 uur. WIJZIGING INDEELING DERDE KLASSERS. Door het uitvallen van enkele negentallen Is er In de afdeeling van de Haarlemsche derde klas- sers een verandering gekomen. In Afd. A spelen nu: E.D.O. 4; E.H.S. 2; Havenmeeuwen; H.F.C. Haarlem 2; Schoten 5; Spaarnevogels en Zand- voortmeeuwen. Afd. B: E.D.O. 3; Halfweg 1; H.F.C. Haarlem 1; H.H.C. 5; R.C.H. 3; Schoten 4 en T.Y.B.B. 2. Afd. C: Beverwijk 1; E.D.O. 5; H.F.C. Haar lem 3; H.H.C. 4; Kennemerland 1 en Schoten 3. Afd. D: Beverwijk-2; E.D.O. 6; H.B.C. 1; H.C. K. 3; H.F.C. Haarlem 4; Kennemerland 2 en T.Y.B.B. 3. SKILOOPEN HANS MARR GESNEUVELD. Na Paul Kraus ls opnieuw een der beste Duit sche skispringers in den strijd tegen het bolsje wisme gesneuveld, n.l. Hans Marr. De 28-jarige Thuerlnger behoorde sedert Jaren tot de Duit sche nationale ploeg en vertegenwoordigde de Duitsche kleuren verschillende keeren ook in het buitenland met succes. ROEIE) DISTRICT AMSTERDAM NED. ROEIBONDj De training in dezen tijd- Onder voorzitterschap van dr. R. J. Th. Meu is in Amsterdam de jaarvergadering van district Amsterdam van den Ned. Roeibond houden. Nadat dr. Meurer een uitvoerig en decomenteerd betoog had gehouden, waarbij alle belangrijke gebeurtenissen van het sela 1941 releveerde vond hij nog gelegenheid om vraagstuk der voedselschaarschte voor d< training zijnde roeiers to bespreken. Dr. Meurer kwam daarbij tot de conclusie, het beperkte programma dezen zomer zom schade voor de roeiers kan worden afgewet mits zij zich onder voortdurende controle bureau der medische sportkeuring stellen, roeiers-niet te veel hooi op hun vork nemen de coaches het hoofdzakelijk in techniek i ken. Ook brak hij nog een lans voor het jeu roeien, dat momenteel een bloeiperiode do maakt. Al wil het bestuur voor onze jeugd 1 wedstrijdelement niet geheel uitschakelen, ti heeft het maatregelen genomen om de vermos nissen, aan het wedstrijdroeien verbonden, veel mogelijk uit te schakelen en daartoe is zg. beperkt-tempo-roelen voor de komende t» strijden voorgeschreven, waardoor in de ee: plaats op den juisten stijl gelet dient te word TENNj l GOEPFERT IN DE PLOEG TEGEN HONGARU BERLIJN 6 Mei (A. N. P.) Rolf Goepfert plotseling met verlof van het oostfront in B lijn aangekomen en zal nu waarschijnlijk aan voorbereidingen der Duitsche tennisspelers vi den landenwedstrijd tegen Hongarije, welke Pinksteren In Budapest wordt gespeeld, d« nemen. KAMPEERSCHOOL VAN DEN A. N. Begin Juni opening. Zooals bekend, zal de A. N. W. B. Pluismeer bij de Lage Vuursche een kampt school houden. Door verschillende omstandigheden zal di school eerst begin Juni worden geopend, de reeds van 9 Mei af kunnen kampeerders li tenten aan het Pluismeer opslaan. Het kamp biedt gelegenheid tot overnach: aan 350 personen in zes Bondsnachtverbiljvet In de eerste dagen van Juni zal een begin den gemaakt met causerieën, demonstraties oefeningen, waarbij aan alle onderwerpen,1 verband houden met kampeeren, aandacht worden geschonken, Iedere tentbewoner, die waarlijk kampeen wil worden, zal hier de vereischte scholing nen opdoen. DAMMB MATCH BOM—MEESTER. Bom overwinnaar! In het clublokaal der Haarlemsche Damcl" werd de derde en vierde partij van de nr- tusschen den oud-kampioen van Nederland den Nederl. Dambond, J. M. Bom te 's Gravi hage en den kampioen van Nederland van Nederl. R. K. Dambond, J. Meester Wzn. Andijk-West (N.-H.). gespeeld. De derde partij eindigde in remise, terwijl vierde partij door Bom gewonnen werd. Hierdoor bracht Bom den stand van deze ma; op 7_i in zijn voordeel en waar deze match zes partijen bestaat, trad Bom dus als overw naar uit het strijdperk. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 8 MEI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastii 7,00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnasüi 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuws! richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de hu vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Ensem: Joan Lancé en solisten (opn.). Als intermez Pionosoli. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensem, Francis Keth. 12.00 Theo Uden Masman en i dansorkest en gramofoonmuziek. 12.40 Alman 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische bericht! 13.00 Productieslag. 13.15 Gerard van Krevelen zijn orkest en soliste. 14.00 Haarlemsche Orke vereeniging. solist en gramofoonmuziek. II Cyclus: „Het Onze Vader". 16.20 Zang, viola gamba en clavecimbel. 17.00 Gramofoonmuzl! 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beu berichten. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Gramofoc muziek. 18.00 Sportwetenswaardigheden. II Gramfooonmuziek. 18.35 Neerlands stem van 1 Oostfront. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 1! B. N. O. Binnenlandsch economisch praatje. Gramofoonmuziek. 19.30 Otto Hendriks en orkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centra die over een lijnverbinding met de studio 1 schikken. 20.15 Musette orkest en soliste. 21 „Landelijke Rust", luisterspel. 21.00 Orgel ensemble Ombach. 21.45 B. N. O. Nieuwsbent ten. 22.00 B. N. O. Leidende staatslieden schi ven. 22.10—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonni ziek. 9.00 Orkest Malando en solist (opn.). 1 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 11 Orgelconcert. 10.40 Klankbeeldenreeks „Zoo Katwijk". 11.00 Pianovoordracht. 11.30 Grar foonmuziek. 12.00 Orkest Malando en solist. 11 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 11 Tusschen de bedrijven, gevarieerd program» 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Amabile-Sextet en J* nospel. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuv economische- en beursberichten. 17.30 Melodist! solist en Klaver Drie met planobegeleiding. II De Heeren van der Aa en Boom, zakenlieden t het woord. III. 19.30 Reportage. 18.45 Omro! orkest en solist. 19.30 B. N. O. Nieuwsbericht! 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O.: De daner vertelt over sociale nooden. 20,00 B. N. Engelsche uitzending: „Hollands polltK aspects" (Voor de Radio-Centrales: Gramojoo muziek). Vanaf 20.15 alleen voor de Rad centrales die over een lijnverbinding met studio beschikken. 20.15 Zang met pianobegel ding en gramofoonmuziek. 20.50 Gramofoonis ziek. 21.00 Boekbespreking. 21.15 Gramofoonn ziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Grait foonmuziek. 22.05—22.10 Avondwijding. INTERESSANTE GREPEN UIT HET DUITSCl RIJKSRADIOPROGRAMMA VAN VRIJDAG 8 MEI RIJKSPROGRAMMA: „Alle vogels zijn er al" een bont en vrool vogelconcert, waaraan kinderstemmen, beken orkesten (Barnabas von Geczy en Adalbert Li ter) en solisten (Fred Drlssen e. a.) hun medewt king verleenen, kunnen wij van 15.3016.00 u beluisteren. Elisabeth Reichelt. Willy Treffenr. Kurt Böhi zingen „mooie melodieën uit geliefde opera' van Mozart. Nicolal en Smetana van 16.W 17.00 uur. Berlijn groet zijn zonen en vrienden front en in het vaderland met vaderlandse liederen van Zeiter, Conradl, Lortzing, Hu Kaun en Franz Grothe's lied „Gruess mlr Berolin". Paul Llncke, Hans Bund en Eugen Sonntal d geeren met verdere medewerking van amui ments- en weermachts-orkest, alsmede de zan gemeenschap van Rudolf Lamy. Marcel Wlttrisi Paul Kllnger als spreker en andere solisten Wl ken mede aan de uitzending van 20.20—21.00 ui OVER DEN DUITSCHI.ANDZENDER: Hans Wock (bariton) en Jost Raba (viool) i de solisten van de uitzending van 17.1518.30 W welke onder leiding van Heinzkarl Weget werfc van Rhelnberger. Juon. Porrlnl. Heinrleh 1 Bleyle brengt aan een der meest vooraanstaan figuren uit de muziekwereld, aan den comport Josef Marx (uit Stiermarken), ls de uitzendB van 20.15—21.00 uur ter eerc van zijn 60sten jaardag, gewijd. Het Weensch Philharmonil orkest onOr leiding van Staatskapellmeister i Karl Boehm soeelt de oud-Weensche serenade terwijl het Concertgebouw-kwartet met een l mcrmuzlek-programma van dezen meester te b luisteren valt. Eugen d' Albert's muzikale klucht „Flau solo" wordt van 21.00—22.00 *Hir met medewerkii van Ferdinand Frantz, Ru per-. Glawltsch, Joh«i nes Draht, Bernhard Jakschtat en Irma Handli als solisten uitgevoerd. De muzikale leiding ls 1 handen van Otto Ebel von Sosen. Spelleldlng W rust bij Hans-Wilhelm Kulenkaipplf,

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 10