FORMAMINT NET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK RENOVATUM „RENOVATUM' DAMIAATJES FEUILLETON door FKANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 4) „Wil je hier nu ook portretten komen ma ken?" viel Leenders hem haastig in de rede, daarmede pogende zijn verlegenheid te ver- n!| bergen. De schilder knikte. „Ik denk zelfs heel veel". „Is daar nogal wat mee te verdienen?" wil de de ander weten, „Soms wel, soms niet", antwoordde Ho- man raadselachtig, „dat is net zooals het uit komt". „Schilder je ook mannen, vrouwen en kin deren?" „Neen!" lachte de jongeman vroolijk. „Dat laat ik aan de fotografen over". „Ja", zei Klaas Leenders zonder bedoeling, „die kunnen het ook veel vlugger en beter". „Ik schilder landschappen", ging Piet Ho- man voort, „daar zit meer kunst in dan in het portret-teekenen". „Dat is jammer", meende Klaas naden- 1kende. „Waarom jammer?" „Verleden jaar was hier ook een schilder", zei Leenders, „en daar heb ik nog drie gul den mee verdiend om te poseeren". Boonstra wierp hem een bestraffenden blik toe. „Je moest je schamen, Klaas, om van een ouden speelkameraad nog geld te willen heb ben". „Heb ik dat gezegd?" verdedigde de ander zich met een hoogroode kleur. Ik heb alleen bedoeld dat...." Piet Homan, wien plotseling het gesprek van de landingsbrug weer inviel, moest on- o'ni bedaarlijk lachen. „Jullie bent werkelijk schaapskoppen", zei hij, terwijl hij zich behaaglijk in het zonne tje koesterde. „Zou ik misschien mogen weten, of je het zelf wel gelooft, wat jullie mij op de landingsbrug wijs hebt willen maken? Dus men zegt, dat het in het oude huis van mijn oom Jacob niet pluis is?" Cris Boonstra en Klaas Leenders knikten ernstig. „En jullie slaan geloof aan die kletspraat- jes?" De twee visschers haalden gelijktijdig hun schouders op en zwegen, terwijl hun blikken zich in het oneindige van den blauwen hemel verloren. „Wel voor den duivel!" viel de jonge schilder uit, toen hij geen antwoord kreeg „Het is toch te gek. om den onzin van het een of andere oude wijf zonder meer te ge- looven?" Een schare krijschende zeemeeuwen krin gelde op eenigen afstand om een bepaald punt In de duinen. Als bij afspraak draaiden de twee eilandbewoners hun hoofd om en keken angstig naar de schreeuwende vogels. Cris Boonstra hief zijn hand op en wees naar den zwerm onrustige vogels. „Zie je die meeuwen daar, Piet? Al een paar weken lang vliegen ze om het hok van den ouden Ruys. Bij ons zegt men, dat er een spook in dat huis Is opgesloten". „Het is geen oudewijven-ge"klets". zei Leen- 'ders, „maar jullie stadsmenschen begrijpen dat niet zoo goed als wij h'er in de eenzaam heid van het eiland. In elk geval is het niet ln orde in het huis van ie oom. Ik ken ver scheidene menschen uit het dorp, die onder i«r eede durven verklaren wat. ze met hun eicen oogen gezien en met hun eigen ooren gehoor^ hebben. Ruvs ligt nu drie maanden onder den grond, maar toch brandt er eiken nacht licbl in de kamer. Visschers, die 's nachts op de vangst waren, hébben het ook gezien. De ionge Rikkers._ die op een avond met z'n meisje in de duinen wandelde, hoorde midden in den nacht, een hevig rumoer in het huis en het meisie was bleek als de dood, toen ze thuiskwam. Ze ver telde, dat ze een schaduw voortdurend ach ter het venster heen en weer had zien loopen Die schaduw leek wel op den duivel zelf Sinds dien tiid waagt niemand zich meer •s nachts in de nabijheid van het huis, Zelfs op klaarlichten dag maakt men liever een grooten omweg,' dan voorbij het spookhuis te (Wordt vervolgd) De stormtroepen van Europa. In het Oosten staan zij aangetreden, de stormtroepen van Europa. Zij staan aange treden om Europa te verdedigen tegen aanvallen van horden misdadigers, die onze Westersche beschaving en cultuur belagen. Deze stormtroepen bestaan uit de beste vertegenwoordigers van alle beschaafde landen van Europa, dappere strijders, die na een heldhaftige verdediging, in den strengsten winter sinds menschenheugenis, zich gereed maken den vijand te vernie tigen. Nederlanders, tot deze stormtroepen be- hooren ook onze mannen enook gij behoort u in deze gelederen te scharen. Want niet alleen de Europeesche cultuur, maar ook de toekomst van ons land en volk staat op het spel. Als goed Nederlander is uw plaats daar waar het gevaar dreigt, meldt u dus aan bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Ko ninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. kunnen Uw lichaam plot seling afkoelen. Hierdoor vermindert Uw weerstand tegen keelpijn, griep, influenza, enz. Dubbel voorzichtig dus! Bescherm Uw keel tijdig met Formamint. de keelonfsmettende tabletten LAATSTE NIEUWS Wantien omsingeld. meldt dat de uit Birma oprukkende Japan- sche troepen de stad Wantien hebben om singeld. Andere Japansche troepen bewe gen zich in Noordwestelijke richting China binnen. Bommen op kleine Duitsehe stad. Wat kost een aanval den Britten? Brifcsche bommenwerpers hebben, naa het DNB verneemt, in den nadht van 6 op Mei lukraak storlngsvTuchten naar Zuid en Zuidwest Duitscbland uitgevoerd. Door neergeworpen brandbom-men ontstond in woonwijken van een kleine stad en in lande lijke gemeenten materieele schade. Volgens de tot dusver ontvangen berichten werden vier der aanvallende bommenwerpers neer geschoten. De „Daily Sketch" brengt een rnota van do R. A. F. aan den Engelschen belastingbe taler, betreffende één aanval op een andere Duitsehe stad: 11. bommenwerpers verloren 275.00'0 pd, bemzine-verbruik 2000 olie-verbruik 300 bommen 15 0.0 00 diverse onkosten 2'5.000 totaal 4'52.3'00 pd. In deze rekening ontbreekt echter nog de waarde van de 55 Engelsche menschenle- ens, die bij den aanval verloren gingen, Naar van militaire zijde verluidt, heeft de Brltsche luchtmacht bij haar pogingen van eergisteren om het Duitsehe rijksgebied en de bezette gebieden te naderen o-pnieuw are nederlage-n geleden. Hierbij voelen de Britten het voortdurende verlies van opge leide bemanningen bijzonder. Van de wei nige piloten, die zioh door middel van para chutes konden redden en in Duitsehe ge vangenschap raakten, worden er van mili taire zijde 16 met naam, rang en stamlboek- nummer opgegeven. Het eerste asymetrische vliegtuig ter wereld. Duitsehe leger-uitvinding. Onder het opschrift ,,-het eerste asymetri sche vliegtuig ter wereld" publiceeren tal rijke bladen beschrijvingen van een nieuw vliegtuigtype, dat voor speciaal gebruik dooi de Duitsob-e luchtmacht geproduceerd wordt onder den naaim BV 141 door de vliegtuig fabrieken van de scheepswerf Blohrn unci Voss, te Hamburg. In vorm en constructie is dit vliegtuig iets geheel nieuws. De bou wer is de chef-constructeur van de fabrie ken, Ir. Vogt. Men heeft reeds groote successen met dit vliegtuig aan het Oostelijk, front behaald. I-n den linkervleugel bevindt zich de staartdrager en de motor, in de rechter vleugel de gesloten cockpit, die naar al-Ie zijden uitzicht biedt en waarin de drie kop pen tellende bemanning plaats neemt. Op merkelijk zijn. de buitengewoon voordeellge eigenschappen der machine in de lucht: de groote snelheid, de enorme wendbaarheid, het groote stijgverm-ogen en de krachtige evenwichtspos 1 tïeHet toestel is uitgerust met kanonnen en machinegeweren van de modernste constructie. De BV 141 is een gevaarlijk wapen in het luchtgevecht. Bolsjewisten verloren in totaal 21.267 vliegtuigen. Van het begin van den veldtocht in het Oosten tot eind April 1942 hebben de bolsjewisten, naar van militaire zijde verluidt, in totaal 21.267 vliegtuigen verloren. Inschrijving van volkstuinen. •s-GRAVENHAGE, 7 Mei. Op grond van de „Bodemproductiebeschikking 1942 volks tuinen" zijn alle volkstuinders verplicht vóór 12 Mei a.s. een aanvrage om inschrijving van hun volkstuin in te dienen bij de Landbouw crisis-organisatie. Als de volkstuinder niet, of niet tijdig, aan deze verplichting voldoet, stelt hij zich aan moeilijkheden bloot. Nadere bijzonderheden over deze zaak vindt men in een officieele publicatie van het de partement van Landbouw en Visscherij. De thee komt spoedig. 's-GRAVENHAGE, 7 Mei. In de Staats courant van 7 Mei 1942 is een beschikking opgenomen, waarbij het afleveringsverbod van thee door theepakkers aan grossiers en detail listen onder bepaalde voorwaarden is opge heven. Weliswaar is aflevering van de thee aan het publiek hiermede nog niet toegestaan, doch het tijdstip, waarop dit zal geschieden, zal nu toch niet lang meer op zich laten wachten. De datum, met ingang waarvan de thee door het publiek kan worden gekocht, zal nog na der worden bekendgemaakt. Distributie van versnaperingen Verkoop van 8 tot en met 16 Mei verboden. 's GRAVENHAGE, 7 Mei. De secreta ris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in verband met ide voorbereiding van de distributie van versnaperingen de verkoop daarvan aan het publiek gedurende het tijd vak van Vrijdag 8 Mei tot en met Zaterdag 16 Mei a.s. is verboden. Onder versnape ringen vallen voor de toepassing van dit verbod alle suikerwerkartikelen en alle chocolade-artikelen. Hiertoe behooren dós onder andere borstplaat, fondants, bruid suikers, ulevellen, caramels, toffee's, drups, nougat, boterhamstrooisels, zooals hagel slag, muisjes, dragee's, hoestbonbons, z.g. Engelsche drop, kauwgummi, schuimpjes, pepermunt, alle soorten bonbons en choco lade in alle vormen, zooals tabletten, ree pen, staven, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat medicinale drop, zooals zoute drop (juju bes), katjesdrop e.d., laurierdrop, pectora- les, salmiakpastiiles, enz., niet onder de distributie zal vallen en het verkoopver bod daarop derhalve evenmin van toepas sing is. Verjaardag van den leider der N.S.B. Uitslag van de loterij. De leider van de N.S.B. heeft bepaald, dat. door het lot zal worden uitgemaakt, in welken kring hij den avond van zijn ver jaardag, 11 Mei, zal doorbrengen, en men heeft dat op de volgende wijze geldaan. Er zijn 500.000 loten a tien cent per stuk aan den man gebracht en de tien prijswin naars uit deze loting zullen den ganschen dag de gast zijn van den leider. Het lot zal tusschen hen bepalen, wie de hoofd winnaar is. In den kring, waarvan deze hoofdwinnaar deel uitmaakt, zal Ide leider den avond van zijn' verjaardag vieren, te midden van dien kring. De opbrengst van de verloting wordt door den leider besteed om aan kinderen van aan het Oostfront gevallen kameraden ieder een spaarbankboekje met een be paald bedrag aan te bieden. Hedenmorgen heeft te Utrecht de uitlo ting plaats gehad, en zijn de tien prijswin naars bekend geworden. Hét zijn de num mers: 30.563 uit kring 97, te Steenderen; 145.164 uit kring 36. Den Haag (centrum); 161.762 uit lering 67, Den Haag (Zuid); 250.489 uit kring 15, Kennemerland; 136.671 uit kring 53, Rotterdam (Zuid); 125.369 uit kring 55, Hoorn; 418.568 uit kring 69, Amsterdam (Zuid); 22.532, on derkring, Huizen (N.-H.); 448.563 uit lering 32, Den Haag (Oost) en 345.911 uit lering 101, Kampen. Morgen, Vrijdag, zal door loting woriden aangewezen, in welken van de hier boven genoemde kringen de leider op zijn ver jaardag zal spreken. Het werpen met steenen naar den trein. Het is dezer dagen tot ernstige baldadig heid gekomen onder de jeugd in een der Haarlemsche randgemeenten. Een troep jongetjes van 8 a 9 jaar heeft zich niet ont zien met steenen te gooien naar een trein Van verscheiden coupé's werden de ruiten verbrijzeld of beschadigd. Dergelijke ergerlijke streken brengen niet alleen noodeloos verlies van materiaal met zich; de reiziger? zijn nauwekjks aan giont gevaar, dat ont?tend door de naar binnen vliegende scherven, ontsnaDt. Mocht het tót een herhaling komen, dan zal de politie z;ch gedwongen zien uiterst strenge maatregelen tegen de bedrijvers van het kwaad te riemen. Waar bij de ouders dc- verantwoordelijk heid voor dc-ze baldadigheden berust, mag worden verwacht, dat zij zullen medewer ken, opdat scherpe maatregelen mogen worden voorkomen. Gymnasium Geslaagd voor het eindexamen van het Stedelijk Gymnasium te Haarlem: Voor diploma A: de dames G. Alta, S. L. Boogerd, M. Borstlap, M. Halbertsma, G. F. Houtwipper, P. G. E. A. Loeb, E. A. Nanninga, R. M. Wildschut; en de heeren W. van Beelen, J. A. Drielsma, H. Evers en J. H. Jimmink. Voor diploma B: de dames A. Bakker, G. Dijt, C. E. Heringa. A. C. Hoolhorst, A. J. Pleging, M. A. Smit, H. M. Strijbos, J. C. Thiel; en de heeren Sj. H. Kamminga, A. Kruijt, H. F. Pit, L. J. Roggeveen, C. Rol, Th. Spreij, H. A. Thie, C. de Vries. Afgewezen drie carudidaten; met twee candidaten wordt het examen voortgezet. Afdekking watermeter thans verwijderen. In het najaar maakten wij, op verzoek m den directeur van het Waterbedrijf Inarlem, onze lezers attent op de maatre gelen, welke toen genomen moesten wor den legen het bevriezen van den water meter. Thans, nu geen vorst meer te ver wachten is, is de tijd aangebroken om de bedekking van den watermeter te verwij- dereu en i:en meterput schoon te maken. Alle zakken, stroo, oude dekens en der gelijke, dienen derhalve nu uit den meter- put gehaald te worden, opdat de meterop- nemers behoorlijk hun werk kunnen doen. Deze zijn geenszins verplicht de bedekking van den watermeter te verwijderen, in te gendeel, zij kunnen vorderen, dat dit ter stond door of vanwege den bewoner ge schiedt. Indien een en ander niet tijdig opge ruimd wordt, is er groote kans, dat door rotting de watermeterput vervuilt, het geen m geen geval geduld kan worden. Indien men overeenkomstig het aldvies van de Waterleiding den watermeter tegen vorst beschermt door het aanbrengen van een houten tusschendeksel met handvat, behoorlijk sluitend op halve hoogte in den meterput aangebracht, dan móet ook dit tusschendeksel thans verwijderd en opge borgen worden. Dit tusschendeksel kan het volgenlde jaar weer dienst doen en is óp den duur niet alleen veel goedkooper, doch vooral veel zindelijker en gemakkelijker dan zakken, stroo, oude dekens of andere materialen, die in den vochtigen rfleterput aan verrot ting onderhevig zijn. JUBILEUM L. BECK. Vandaag is het een kwarteeuw geleden dat de heer L. Beek, thans eerste stratenmaker, als jongmaatje in dienst kwam bij Openbare Wer ken te Heemstede. De jubilaris werd heden per auto van zijn woning in de Soendastraat naar het kantoor aan het Wipperplein gebracht, waar hij op hartelijke wijze werd toegesproken door den directeur, den heer J. Schelling, door de op zichters, de heeren Neefkens en Butcker en door een collega, den heer Segwaart. Van de gemeente ontving de jubilaris de ge bruikelijke gratificatie en van het Jubileum fonds een geschenk ln enveloppe. VIJFTIG JAAR GETROUWD. op practische voorwaarden bij: Onderlinge Molest-verzekering tegen lage voorschotpremie. Voor Inboedels reeds vanaf 0.40 per ÏOOO." per halfjaar. Beperkte aansprakelijkheid. Vlotte schaderegeling. Algem. Onderling Waarborg Genootschap Amsterdam, Singel 202/8 - Tel. 35626-32219 BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 Mei 1942 Bevallen: 5 Mei. J. G. C. Klerkvan den Heuvel, z.; A. B. J. KooijmanPostema, z. 6 Mei, M. M. KleijnVlug, z.; H. Bont van den Berg, d.; C. M. van der Hulst Heilker, z.; D. BlokkerVreeken, d.; M. C. KraaijvangerRoozen, d.: M. H. de Haan van Es, z.; W. J. A. Thijssenvan Kessel, d.; 7 Mei, H. E. Reemervan der Sluis, z. Overleden: 4 Mei, I. van ManenBooms- ma, 88 j., Ripperdapark; 6 Mei, P. R. van Bemmel, 3 d., z. v. W. J. van Bemmel, Cre- merstraat; M. Jansen, 44 j.. Kamperlaan; H. M. van WamelScheefhals, 70 jaar, Schouwburgstraat. Ondertrouwd: 5 Meii: G; Gerritsen en D, J. A. Paap; 6 Mei: W. J. Sdhaaf en A. E. Vogel; W. van Groningen en G. v. d. Putten; C. A. Martin en W. H. J. Polman; B. van Dijde en C. W. van Bakel: W. van dier Putten en A. M. Bosman; D. Roose en T. Koger; L. P. Hessels en C. G. Coert; J. Attema en A. C. Meeuweszen; C. van Wijngaarden en M. Denkers; S. de Vries en E. van Esveld: W. Strietman en C. A. Scholte; M. C. Kuijl en N. van den Berg; L. J. Duits en A. T. van Straten; B. G. Arxhoek en A. F. G. M. van Son; P. P. T. van Herwaarde en W. H. Spreeuw; J. M. Smits en R. T. Wassink; A. G. M. v. d. Hoogen en J. C. I .v. Bergem; S. P. Gooljer en T. Timmer; 7 Mei: P. F. Möhring en J. Dalman; W. L. M. Coceoris en A. A. E. Dekkers; G. C. J W. Saelman en M. H- Torcque. Gehuwd: 7 Mei: T. Ruyter en G. M. Overmans; J. F. Heilker en P. Visser; W- Strijbos en D, R. Jacobs: J. A. de Jong en J. Gravendijk; L. Ruifrok en M. C. Baars; A. G. van Klink en M. Marinus. Op Woensdag 20 Mei zal het echtpaar M. PaapeVan Gils zijn gouden bruiloft vie ren. Het echtpaar woont in de Padang- straat 38. Haarlemsche Rechtbank Uitspraken. De rechtbank veroordeelde een huishoud ster uit Haarlemmermeer, die een portefeuille inhoudende f 20 en uit een vest een bedrag f 50 had gestolen, tot een gevangenis straf van acht maanden. Een een en veertig jarige grondwerker uit Wormerveer had aan zijn plaatsgenooten meegedeeld, dat hij tarwe in de Wierlnger- meer kon koopen en vroeg daarom geld. Tar we leverde hij echter niet. Wegens oplichting werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. 2 Januari j.l. brak een 22-jarige bewoner uit Tilburg te Zaandam in en stal een radio toestel; daar hij reeds eenige vonnissen ach ter den rug had, legde de rechtbank hem een straf op van twee jaar. Twee werklooze timmerlieden uit Amster dam brachten af en toe een bezoek aan land- bouwschuren in de Haarlemmermeer en sta len tarwe; tenslotte zijn zij na een inbaak in Zwanenburg gesnapt. De uitspraak luidde acht maanden. Wegers diefstal van fietsen werd Chr. A, van der M, veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar; Th. v. K. tot anderhalf jaar, F. S. tot een jaar en W. A. B. tot een jaar. Deze hadden de misdrijven in Haarlem gepleegd. Nadat twee vrienden verscheidene cafés hadden bezocht, waren zij naar een villa Bloemendaal getrokken en hadden uit een kippenhok twaalf leghorns gestolen. Ter plaatse doodden zij de kippen en vervoerden ze in zakken. Wegens diefstal werden zij ver oordeeld tot zes maanden. NED. BOND VAN GEPENSIONNEERDEN De af deeling Haarlem van den Ned. Bond van Gepensionneerden hield dezer dagen een vergadering, waarin voorstellen besproken werden voor Üen a.s. Bondsraad. Belangrijk waren vooral de pogingen, om een verhooging van de pensioenen te ver krijgen na de terugneming van de 5 pet salariskorting voor de ambtenaren. De af- deeling sprak zich uit tegen een verhoo ging om principïeele redenen, maar wenschte een herhaalde krachtige acti* voor een toeslag op de laagste pensioenen. Een voorstel om de weduwe van een ge- Eensionneerde, die na zfjn ontslag is ge- uwd, ook in het genot van weduwe-pen sioen te stellen, zal niet worden gesteund, omdat de gepensionneerde geen ambtenaar meer is en hetpensioenfonds een dubbel risico te dragen zou krijgen. Besproken werden de onbillijkheden van de wet van 1922, waarvan verschillende leden het nadeel ondervinden. Kon men vroeger bil sommige diensten na 35 jaar idienst, volledig pensioen genieten, thans is hiervoor 40 dienstjaren vereischt. Vooral zij, die wegen invaliditeit ontslagen worden, ondervinden hiervan de nadeelige gevol gen, Ook de maximum-pensioengrens wordt als een onbillijkheid gevoeld door hen, die voor een hooger bedrag hun pre mie hebben moeten storten. Het secretariaat van de afdeeling Haar lem van den bond is gevestigd Nieuwe Gracht 22. ZANDVOORT H. B. DENKERS t Te Haarlem Is overleden de heer H. B. Denkers, mede-oprichter en directeur van de N.v. Vesta, v.h. Eeuwens en Cie te Amsterdam, woonachtig te Zandvoort. De heer Denkers was ln de finai cieele wereld een bekende figuur. De crematie zal plaats vinden op Vrijdag Mei to Driehuls-Westerveld, na aankomst van trein 14.40 uur. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. HoffBooster, z., K. M. Ver- degaal—van Kessel, z., M. Rompelman- Minkman, z. Ondertrouwd: F. J. van Baekel en J, H, van Hooff. C. S. Pieters en C, M. van Uden. F. Storm en H. L. Hoogteiling. D. van der Vegt en W. M. M.' Bakker. G. den Tuinder en A. W. van der Worp. J. Ottes en J. Lindeman. G. Baas en G. E. Schilpzand. W. J. Sleef en C. E. Bakels. J. C. Lavooij en E. van Duijn, R. Vos en D. Claus. H. A. Meijjes en E. J. van Twisk. A. J. van Buuren en K. E. H. Marselje. H. L. Roest en M E. Kees. Getrouwd: J. G. van Tongeren en J. Kriesels. Th. F. Bloem en E. M van Elk. Overleden: A. Salverda, oud 73 jaar (over leden te Haarlem). H. D. C. van de WaaSta ring, oud 53 jaar. DIZE ARTIKELEN BLIJVEN IN HAAR GEDACHTEN if TE DURE BIIANDSTOFFEX De Inspecteur voor de prljsbohccrsohing heeft een steenkolonhandelaar te Bloemen daal beboet met f 2000, omdat hij een goed koop© kwaliteit kolen had verkocht tegren den prijs van een betere soort. BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Johanna, dochter van A. Knoop ert A. M. Korteweg. OVERLEDEN: J A. V. d. Zalm; J. M. Misset. INENTING TEGEN ROODVONK EN DIPHTERIE. Binnenkort zal in onze gemeente gelegenheid worden gegeven, kinderen te laten Inenten tegen roodvonk en diphterle. ouders die hun kinderen willen laten behandelen, kunnen zich aamnel- den ter secretarie. HAARLEMMERMEER LENTE-SYMPTOMEN. De al te stevige wind is verdwenen waar door we nu eerst van het lentezonnetje kun nen genieten op de Meersche landerijen. Het werd tijd, want door de verharde aardlaag steken al heel wat gewassen hun groene kopjes omhoog. Zooals het koren opschiet heeft geen land bouwer durven hopen na zoo'n strengen win ter. En nu de verwachtingen verre zijn over troffen en op andere velden het groene waas de nieuwe oogst komt melden, gaat algemeen het verlangen uit naar een regenbuitje. Dan zullen ook de aardappelen boven den grond komen. OFFICIEELE MEDEDEKLINGEX. 6 Me!. VERKOOP VAN VLEESCH EN VLEESCHWAREN OP MAANDAG EN DINSDAG. Zooals bekend is het verkoopen en afleveren an vleesch aan uiteindelijke verbruikers op Maandag en Dinsdag verboden. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch heeft besloten ontheffing van bovengenoemd verbod te vcrleenen voor zoover het betreft ver koop en aflevering tegen distributiebescheiden van een ander soort dan de genummerde eónsu- mentenbonnen van de levensmiddelenkaart, ter wijl daarnaast wordt toegestaan, dat ook op Maandag en Dinsdag tegen de genummerde con sumentenbonnen van de levensmiddelenkaart voorwaardelijk goedgekeurd vleesch (op dc vrlj- bank) en gesteriliseerd vleesch wordt verkocht en afgeleverd. De bestaande regeling betreffende het verkoo pen en afleveren op Maandag en Dinsdag voor onmiddellijk gebruik ter plaatse van de levering (dus In restaurants e. d blijft onveranderd. Mat deze publicatie zijn alle vroegere op dit gebied gedane bestaande maatregelen vervallen. DISTRIBUTIE VAN VERSNAPERINGEN. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij mankt bekend, dat grossiers tot en met 15 Mei a.s. door hen ontvan gen toewijzingen voor chocolade en suikerwerk bij de plaatselijke distributiediensten kunnen in wisselen tegen verzameltoewijzlngen, terwijl de taillisten, die niet ln staat zijn geweest choco lade en suikerwerk te betrekken, aangezien zij hun toewijzingen in te groote coupures hebben ontvangen, deze bij do plaatselijke distributie- diensten kunnen Inwisselen tegen klelnero cou pures. VERKOOP VLAS OOGST 1941. De Landbouw-Crlsls-Organisatle voor Noord- Holland maakt, ln aansluiting op de officieele perspublicatie van het Departement van t.and- bouw en Visscherij d.d. 22/44942 bekend, dat do datum, waarop door hnndèlnren in stroovlas nog partijen stroovlas uit de reeds door hen aange kochte, doch nog niet doorverkochte partijen mag worden verkocht, is verlengd van 3 Mei tot 14 Mei 1942, Ingeschreven als Persbericht No. 47. WIJZIGING O V ERNA MED AG EN SLACHTVEE. De Voedselcommlssarls voor Noord-Holland maakt bekend, dat, ln verband met Hemelvaarts dag, de volgende wijzigingen in de data der vee markten zijn aangebracht. Hoorn: Dinsdag 12 Mei. Haarlem en Scliagen: Vrijdag 15 Mei. De overige marktdagen blijven ongewijzigd. Ingeschreven als Persbericht No. 48. ADRESWIJZIGING RIJKSBUREAU VOOR PAPIER. Het Rijksbureau voor Papier maakt bekend, dat het kantoor met ingang van 11 Mei a.s. wordt verplaatst van Schotersingel 9 naar Zaanestiaat 18 te Haarlem, telefoonnummer 15220. Het tele foonnummer van de afdeellng Koop- en Ver- voervergunnlngen van genoemd bureau wordt met Ingang van 11 Mei a.s. 20747. Tot ons leedwezen is in Haarlem's Dagblad van 1 Mei i I een advertentie verschenen, welke den goeden naam van de „ONE HOUR CLEANING SERVICE" zou kunnen aantasten. Deze plaatsing is ten onrechte geschied. DE ADMINISTRATIE. Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per mm. 8 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 10 ct. Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per mm6 et. Niet vooruit bet. p. mm. 8 ct. minimum 6 mm. Kleine Zakenannonces Afkomstig van handel en be- Lessen Bureau v. Studie I-Iulp, Lucas v. Ley den la an 13, Heemstede, vr. LERAREN voor do on lei ding v. de practijk-examens Boekhouden Frans, Duits, Engels. Spaans. - KLAVARSKKIBO - SPE CIAALZAAK, Vredenhofetraat 17 Dagelijks 10-12, 2-5 uur. Privé les. schrift, cursus, alle muziek. CONCERT- EN ORATOR 11 M ZWGERES heeft nog enkele uren disponibel, billijke condities Br. 610. - Les in MACHIXETEEKENEN gevraagd. Br. 611. Personeel gevraagd Voor Huishouding FLINK, DEGELIJK MEISJE, P.G., niet boven 20 jaar, gevr. 9-3 uur, met warme maal tijd. Heemst. Dreef 67, Heemst. Gevr. te B'loemendaal 15 Juni ln kl. rustig gezin een keurig, dig MEISJE, liefst bui tenmeisje, niet ben. 20 jaar. Kat. dr. voor d. en n„ v.g.g.v. Br. 799. Voor direct flinke WERK STER gevr. Bronsteeweg 6S. Mevr. v. Beek, v. Hogendorp- 13, vr. weg. ziekte tegenw een DAGMEISJE of hulp mor genuren. Gevr. flink net MEISJE v. den dag of d. en n. Zoo spoedig mo gelijk. Crayenestersingel 27, Hst WERKSTER gevr. v. 8.30 tot 12.30 uur. M., D„ W., D. en Vr, Klever parkweg 117. Flink DAGMEISJE gevr. van morgens 9 tot 's middags 3 uur Van Oldenbarnevoldlaan 1, ach ter H.F.C.-terrein, Gevr. besch. MEISJE van 8.30 tot 1 uur, lcl. gezin, hulp aanw. Zondags vrij. Kl. Houtweg 69. Gevr. WERKSTER 1 x per eek, liefst Dond. of Vrljd, 762. NET MEISJE gevr. v. d, mor genuren of werkster, 3 ocht. per week. Jelgersmastr. 31(Kleverp.) NET KEUKENMEISJE gevr v.g-g-v. Stationsplein 12. Gevr. NET MEISJE kl. gezin, hoog loon, veel vrij. Joh. Bos boomlaan 10, Heemstede. Gevr. FLINK MEISJE v. en n. per 1 Juni, Zandvoortsche laan 132, Heemstede. JONGE WERKSTER gevr. 1 a 2 ocht. of 1 heele d. p. w. Re- gentesselaan 27, Gevr. l'link net DAGMEISJE in klein gezin van half 9 tot uur. Zaterdags tot 3 uur. Zond Gevr. een flink net DAG MEISJE. van 9-4 uur, niet jongoi dan IS jaar, v.g.g.v.. Mevr. Bien fait. Zandvoortcrweg 61. Aerden hout. FL .MEISJE gevr. van S-4 m midd. kost. Mulder, Zandv. vrij. Hoog loon. Vrijburglaan 31 laan 10», H'ated». loverveen, Gevr. net BURGERMEISJE voor de huishouding, v. d. of v. d. en n. Huis, verkeer. Adres Joh Verhulstweg 6, Bloemendaal. Gevr. NET MEISJE zelfst. lc. w. en v.g.g.v. van S.30-6 of 7 u. Zaterd.middag en Zond. vrij. Mevr. Snoeck I-Ienkemans, Wag- nerkade 83, Heemstede. NETTE WERKSTER gevr. 2 3 ocht, p. week v.an 9-1 uur. d. Vlnnestraat 18 rd, Wegens huw. van tegenw. wordt in gez. van 2 pers. NET MEISJE gevr. voor d, of d. en n. Hoog loon. Aanm. na 7 u. Zandv Allee 7, Heemstede. Gevraagd flink net DAGMEIS JE, v.g.g.v. in klein gezin van S tot 5 uur. Postlaan 30, Heemstede NET MEISJE gevr. van 9-1 of van 9-5. Mevr. Willinge, Glip- perweg 320, Heemstede. MEISJE gevr. v. d. morgen uren. Rijksstraatweg 338. NET DAGMEISJE gevr. in klein gez met een kindje. Post laan 5, H'stede. Zondags vrij. Flinke ongeh. WERKSTER gevr. 2 a 3 keer van 9-12. Adres te vern. bur. v. d. blad. LEERLING-VERPLEEGSTER gevr., intern. Rusthuis „Welte- •eden", Crayenesterlaan 30. Gevr. NET DAGMEISJE van 8.30 tot 4 uur. Aanm. Rijksstraat- eg 217, Hrl. N. NET MEISJE gevr., zelfst. kunn. werken, v, d. en n. of van 8.30-3 uur. Kleverlaan 96, Hrl. DAGMEISJE gevr. van half negen tot 4 uur. Zondags vrij. J Houtkamp, Z. B. Spaarne 36. Gevr. per 1 Juni MEISJE van :.30 uur. Vrijdags tot 4.30 uur. Mevr. Lugt Pr. Mauritslaan Overveen. Flink DAGMEISJE gevr., v Spaarne 53, Haarlem. Gevr. in kl. gezin een JUFFR. eisje voor halve dagen. Leid- schevaart 80, Haarlem. In gezin met 3 kl. kinderen wordt MEISJE gevr. van 8.30 5 uur Werkster nanw. Mevr Boer. Van Dortstraat 82 rd. MEISJE gevr. van S.30-12.30 14-16 j. Orionweg 20. Gevr. NET MEISJE. 17 a 18 Jj. v. hulp In de huiah. Br. 725, FL. DAGDIENSTBODE gevr Zelfst. kunn. werken. Niet ben. 0 j. Dond. midd. en Zondags rij. Jan van Goyenstraat 29 Heemstede. Voor direct gevr, MEISJE v. d of n., goed loon, kl. gezin 2 pers. Rijksstraatweg 433, Café Ken nemerland. MEISJE gevr. v. 8.30 tot 4.30 uur. Middagk. Zond. vrij. Garen- kolcerskade 43. Fl. WERKSTER gevr. 3 halve dagen per week. Aanm. na 7 u Voorduinstraat 15, Hrl. N. NET MEISJE gevr, van 1.30- uur. Zondags vrij. Reitz- straat 7, Hrl. N. NET MEISJE gevr. van 1 tot Zaterdag van 9 tot 1. Scho tersingel 87A. Wordt gevraagd te Overveen begin Juni wegens huwelijk der tegenwoordige in gezin van 2 per sonen een DAGDIENSTBODE. P Gi, v.g.g.v., met volle kost. Goed loon. Br. 749. Voor Bedrijf NAAISTER gezocht, tevens een jongen gevr. Rolvegerfabrlek Leidschevaart 5 0, VOLONTAIR (E) gevr, ter o<p- leiding<-op adm, kantoor. Directe iodilensttr, Br. 803 JUFFROUW OF MEISJE ge vraagd int. voor café bediening hulp huishouding. Café Royal, Zeestr. 3. Zandvoort. Sportfondsenbad, BADMEISJE gevraagd. "Leeftijd 18 jaar. IE KAPSTER gevr., goed kun nende onduleeren en watergolven Br. 77 9 HANDIGE JONGEN gevr. tus schen 17 en 18 jaar. Burgwal 107. Na 7 uur. Gevr. vr. KANTQORBEDIEN DE, in staat zelfst. te werken. Steno, typen en vlotte telef. be diening vereischt. Br. 777 IE KAPSTER gevraagd, zelf standig kunnende werken. Br. 776 AAXK. LEERMEISJE gevr Santpoorterplein 1. Gevorderde SE KAPPERSBE DIENDE gevr. goed kunnende seheren en knippen. Glatz, Oude Groenmarkt 24, Haarlem. Gevr. nette eerlijke LOOP JONGEN, flink loon. bij J. J. v. d. Geest. Kl. Houtstr. 107. Hrl. Gevr. VERKOOPSTER voor facturen met administratie bekend. Vlot type, goed m-et pu bliek kunn, omgaan. Leeftijd pl.m. 20 j. So-lllc. met opgave van schoolopleiding, referenties en verl. salaris 772. Gevr. nette WINKELJUF FROUW, Albert Heyn, Gen. Cro-njéstraat 14, H.-N. AAXK. KAPSTER, gevraagd. Malson „I-ïenri". Hazepaterslaan no. 16. STOFFEERDERS HALFWAS gevraagd. Marsstraat 6. Gevr. nette BESTELJOXGEX Vermeulen banketb. Gr. Hout straat 170. Haarlem. FILÏAALHOUDSTER gevr. luxe brood- en banketbakkerij bij voor-keur 2 zusters. Zond. vrij f 2-00 borg kunn. stellen. Vrij wo- rij licht en water. Br, m, opg. laatste betrekking, leeftijd verl. sal. 767 Gevr. LEERLTNG KAPSTER, Johs. van El. Laan v. Insulinde, 30, Heemstede. - Gevr. JONGEN pl.m. 16 j. le- ensm, bedrijf J. H. Metten, Marsstraat 11. LEERJONGEN gevraagd. Ti- morstraat. 5, H.-N. IE KAPPERSBEDIENDE ge raagd met dip), hoog loon. Brie., •on 731. Brood- en banketbakkerij oor spoedige indiensttreding een lette WINKELJUFFROUW. Br, mot ultv. in!. 811 Personeel aangeboden Voor Huishouding B. z. a. jonge gehuwde WERK STER v 3 heele dagen. Br. 805 B. z. a. NET MEISJE 23 jaar. of d. en n. veel vrij voo Juni. Br. 787 B. z a FL. WERKSTER 2 gen per week Br, 786 B. v.. a. '2 NETTE MEISJES hulshoudor, 27 en 30 Jaar. In klein moederloos gezin Br. OOSTlJMIéRE heeft nog eenige dagen vrij, goede ref. Br. 7SI ONGEDIPL. VERPL. b. z. a. ook gen. huisel. bezlgh, te verr. Br. 7S4 NETTE JUFFR. b, z. a. voor de huis-houdiing, intern, goede be handeling gewenscht. Haarlem of omgeving. Br. 783. B. z. a, voor direct een net meisje 2 5 Jaar, als WERKSTER zelfst, kunnende werken en ko ken. nog alle dagen vrij. Prima 'etuigen. Br. 782 Voor Bedrijf GEDIPL. STENO-TYPISTE zoekt administratieve werkz.he den voor halve dagen. v. g. g, v. Br. 765. JONGEMAN wil autovak lee- ren. Br. m. prijsopgave 796. WELKE BOER kan 17 J. jon- werklust en amh. v. h. boerenbedrijf gebruiken? Intern, liefst o-mg. Haarl. Br. 7S9 HEER. aJg. ontw. wenktulg"k, talen, met veel vrijen tijd, zoekt bezigh. tegen besoh. verg. Ook onderw. of hulp bij studie. Br. 788 Huizen gevraagd Te koop gevr. HUISJE met lapje grond, liefst te Haarlem Werson, Gijsbr. V. Aemstelstr. 14 Te huur gevr. door Jonge mensehen een BEN.- of VRJJ BOVENHUIS voor direct of later, f 6 a f 6.60 per week. Br. 612. Te huur gevr. v. bejaarde da- klein. vrij BOVENHUI S. geen étage, dicht bij tramhalte Br. 613. Huizen aangeboden Te koop voor GELDBELEG- jGIXG een mooi solide winkelhui.-; met bovenwoning voor f 10.000 Huuropbrengst f 720 p. J. op contract. Br. 706. Te huur in de Groote Hout straat een mooi ruim BOVEN HUIS. Br. 616. Kamers gevraagd Z1T-SL.KAMER gevr. c. f 2.75 p. w.. liefst str. w. Eigen bed en berging voor rijwiel. Cen trum. Br. 621. Jong meisje zoekt ZIT- SLAAPKAMER met naar om standigheden degelijk pension. Omg. Haarlem, liefst Bl'daal. Geen beroeps. Br. 709. Te huur gevr. tegen Septem ber of eerder, gemeubileerde ETAGE, event, met vrije keuken. Haartem of omgeving. Br. 708. Jonged. b.b.h.h. zoekt eonv. gem. ZIT-SL.K. met bergr., ltook- event. m. middagm., berg. fiets, liefst omtr. station Haar- lem. Br. 707. Te huur gevr. te Heemstede bij tramhalte VRIJE PAR TERRE (suite) en vrije keuken en tuin, zoowel gem. als ongem. Br. 623. Gevr. ln rustig gezin te Bl'daal of omg. 2 ONGEM. KAMERS met kook- en stookgel. Br. met prljsopg. 620. Jongelui die wenschen te trou wen zoeken GEM. ZIT-SLAAP KAMER met keuken of gebr. •an keuken. Br. 619. Eenv. dame G.G. vraagt ln Bloemendaal of omgeving ongem. ZIT- EN SLAAPKAMER met kookgel. Br. 618. Gezocht 8 KAMERS of étage met badk. geBt. m. of pens. Omg. Haarlem Br. 617. Kamers aangeboden Gem, of ongem. ZIT-SLAAP- KAMER te huur ln klein gezin met of zond.p ens. Omtr. Rijks straatweg op goeden stand. Te vens klein slaapkamertje. Br. 710 Te huur gem. of ongem. ZIT- SLAAPK. v. 2 pers. met of zonder pension, str. water en telef. aanw. Leidschevaart 114. Gestoffeerd te huur Heemst Dreef voor 1 a 2 pers. BENEDEN GEDEELTE v. een heerenhuis m. garage, bev. gr. suite met corner on terras, vrije keukon. kelder. Direct te aanvaarden. Prijs uiterst f 50 p. m. Br. 628 Te huur aangeboden OEM. ETAGE aan Heemst. Dreef, c verw., modern comfort. Gebruik van badkamer en keuken. Tel aanwezig. Onm. bij tramhalte Br. 629. Bij mevr. Ellens. Wllhelmiiia- park 22. Is per 1 of 15 Juni ge- Stoff. ZIT- EN SLAAPKAMER vr., met voll. pens. Br. 626. Agb. a. d. Hout gr. SUITE m. serro, voll. pens., centr. verw., bad. tol. Br. 625. Gr. gest. zonn. KAMEiR a. d. str. .agb. mot heel goed pension, geen beroeps. Fr. I-Ialsstr. 19. Kost- en Inwoning KOST EN INWONING agb. m. verkeer aan net conv. Hoer m. ink. tot 60 Jaar. Omg. Kenne- merplein. Br. 630. KOSTHUIS agb. v. net per- bij Moeder en dochter. Br. met prijsopgave 631. Huisraad gevraagd Te koop gevr. OVERGORDIJh NEN, porcclcinhangkastje, wand borden, siervazen. schilderstuk. Br. met prijs 632. Gevr. RONDE HUISK.TAFEL (liefst eiken) en twee- of drledeurs slaapk.kast. Br. 633- Te k. gevr. kl. ELEC. COM- FOOR. Santpoortcrplcin 16 (Kle verpark). Huisraad aangeboden Tc kopp eenige gave PERZI SCHE KLEEDJES f 150 p. stuk; 1' Perzische loopcr 3 M. f 450; An tieke geldkist op beun prachtig be schilderd f 425; Antieke dekenkist met 4 besneden paneelen f 180; 2 witte langdradige Marokkaanschc tapijten samen t 200. Bevr. van 6-8 Eerelmanstr. 1 H'stede, hoek Mesdaglaan, tel. 16410. Te koop z.g.a.n. modern BAD EN GEYSER f 170, cn electr. zciU wrijver f 60- Br. 637. Agb. 1 pers. oitchpine SLAAPK. AMEUBLEMENT met compl. bed- stel; 2 bl.stand, f 10, 1 spiegel f 17.50. Br. 638 Te koop z.g.a.n. crème gesch. SLAAPKAMERAMEUBLEMENT. 1 huiskamerlamp. 1 theckast. 2 eiken bloemtafeltjes, 1 rekje met kopjes en schoteltjes Canjnefaten* straat 33,

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 11