Haarlemsche Courant BEZOEKT DE TENTOONSTELLING „HET DUITSCHE BOEK VAN HEDEN" in de Vleeschhal Tansche troepen bieden krachtig weerstand. Branden in Leningrad Ie Jaargang tN'o. 4 x x Abonnement p. week 0.26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3.U, /ranco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiên 3—15 m.m. 3, elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—IS m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Wnd. Hoofdredactei Donderdag 7 Mei 1942 J. V. BAUDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Groote Houtstraat Bijkantoor: Directie 13082, Hoofdredactie 1505' 1 tie 10721. 14825. Soendapleln 11730 Bureau Umuiden. Kenncmerl.mn t edart Ie 10600. Admlnlstra- MADAGASCAR. Tivee oorlogsbodems verloren gegaan. Woensdagmiddag is officieel te Vichy medegedeeld, dat de Fransche marine by de eerste Britsche aanvallen op Madagas car de duikboot Bevcgiers en den hulp kruiser Bougainville heeft verloren. Bei de schepen zijn tot zinken gebracht. Het grootste deel der opvarenden is gered. De telegrafische verbinding met het eiland is nog steeds intact, doch men kan daarvan niet mefcr dan één uur per dag gebruik maken. Het Britsche ministerie van oorlog en de Britsche admiraliteit hebben in een communiqué meegedeeld, dat de opmarsch der Britsche strijdkrachten in het Noor den van Madagascar op vastbesloten tc- 'I genstand stuit. Derhalve waren de ver- 'ELl liezen Woensdag zwaarder. De Britsche troepen waren Woensdag ongeveer 40 km opgerukt. Uit een overzicht blijkt, dat de Fransche roepen nog verbitterd tegenstand bieden en lat totdusver alle pogingen van den aanval- er om zich van zee of land uit van het ,-lootsteunpunt en de stad Diego Suarez neester te maken, met verliezen voor den •ijand zijn afgeslagen. Woensdagochtend ver- terkten de Britsche strijdkrachten hun ETjïurhtaanvallen, die, zooals reeds gemeld, mo egelijk gemaakt zijn door de aanwezigheid van leen vliegtuigmoederschip. Een aantal der aan vallende vliegtuigen werd, naar in een tele- jSgram van den gouverneur-generaal Annet ^vordt meegedeeld, door de Fransche strijd machten neergeschoten. In hetzelfde tele- iram wordt gezegd, dat nog ongeveer 20 Iritsche schepen, waaronder talrijke trans- >rtschepen voor de baai van Diego Suarez uisen, die totdusver nog geen landingspo- Iging hebben ondernomen. In den Franschen ministerraad heeft Laval jongste berichten van Madagascar bekend gemaakt. De ministerraad heeft waardeerende gewijd aan den militairen bevelheb- 3e* ber, de troepen en de bevolking. Op een persconferentie heeft de Ameri kaansche minister Huil verklaard, dat de Vereenigde Staten vasthouden aan hun politiek van ondersteuning van de Brit sche actie tegen Madagascar, zonder reke ning te houden met de nota van Laval. Op de vraag of hij verwachtte, dat op Ma dagascar Amerikaansche strijdkrachten gebruikt zouden worden, gaf Huil een ontwijkend antwoord. Hij zcide dat Ame rikaansche schepen gereed zouden liggen om iedere actie, waar dan ook, te onder- Steunen. Naar Radio Cincinnati meldt, heeft Huil Dinsdag verklaard, dat de toestand op het eiland Martinique met de grootste belangstelling gadegeslagen wordt. De New York Herald Tribune schrijft naar jïanleiding van den Britschen overval op Ma dagascar, dat Washington nu uiterst gespan- men is over de vraag hoe deze kwestie zal af kopen en ziet de mogelijkheid van een oor- joe met Frankrijk onder de oogen. 1 De New York Daily News zegt, dat de Ver. Staten het voorbeeld van Madagascar onmid- Üellijk moeten doen volgen door de bezetting van Martinique. De opperbevelhebber op Madagascar. De opperbevelhebber van de Fransche strijdkrachten op Madagascar is gene raal Alfred Guillemot. Hij heeft de Kcole Polytechnique te Parijs bezocht en daar na, dienst genomen bij het koloniale le ger. Den wereldoorlog heeft hij meege maakt aan het Westelijk front. J-lij is tweemaal gewond en wegens zeer groote dapperheid benoemd bij het leger.com- mando. Tijdens den veldtocht 1939/1940 werd hij benoemd tot brigade-generaal. Als zoodanig heeft hij de gevechten bij Duinkerken meegemaakt. In Septemiber 1940 werd hij divisiegenera al en belast met het bevel over de troepen in Fransch Oost-Afrika. Op 2 Mei 1 942 belastte hij zich met het opperbevel over de strijd krachten te land. ter zee en in de lucht op Madagascar. Ingesloten Duitsche eenheid bevrijd. Folkestone uit de lucht bestookt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 6 Mei (D.N.B.) Het Opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: .,Aan het Oostelijk front leidden Duit sche aanvalsoperatiès tot succes. Verschei dene plaatselijke aanvallen van den vijand werden afgeslagen. In de Noordelijke zone Van het Oostelijk front herstelden Duit sche troepen door een moedigen, systema tisch voorbereiden aanval de verbinding met een belangrijk steunpunt, dat door den vijand was ingesloten. Het onder bevel van generaal-majoor Scherer staande garni zoen van dit steunpunt heeft sedert 21 Ja nuari 1942 in zware verdedigingsgevechten met groote dapperheid stand gehouden te gen talrijke aanvallen van sterkere vijan delijke strijdkrachten. In Leningrad ontstonden bij de beschie ting van wapenfabrieken langdurige bran den. Achter het Oostelijk front werden op verschillende plaatsen gewapende bolsje wistische benden vernietigd. De gevechten in Lapland en aan het front van Moermansk duren voort. Na het afslaan van -vijande lijke aanvallen zijn onze troepen op vele plaatsen tot den 'tegenaanval overgegaan. Gevechtsvliegtuigen hebben met goed ge volg militaire installaties in Sebastopol, op de Krim en in het Kaukasische binnen land gebombardeerd. In Noord-Afrika bij aanhoudende zand stormen geringe verkenningsactie aan weerskanten. De aanvallen op La Valetta cn vliegvelden op Malta werden met goede resultaten voortgezet. In den nacht van 4 op 5 Mei geraakten lichte zeestrijdkrachten, die in het Kanaal opereerden, in gevecht met vijf Britsche torpedobootjagers. waarvan er eenige door geschutvuur beschadigd werden. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben gisteren spoorweg- en fabrieksempla- cementen in de Engelsche kuststad Folke stone met succes aangevallen. Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht systeemlooze sto- ringsvluchten naar Zuid-Duitschlanr. Zij lieten enkele bommen vallen op kleine ste den en plattelandsgemeenten. Nachtjagers en afweergeschut schoten drie bommen werpers neer. Luitenant Koppen behaalde gisteren aan het Oostelijk front zijn R5e overwinning in de lucht." Madagaskar en de Amerikaansche interesse De argumenten voor den overval (Bijzondere correspondentie). De Anglo-Amerikaansche aanval op Madagascar komt niet onverwacht. Be gin van dit jaar werd hij al voorspeld. Destijds spoorde de Britsche pers haar regeering aan zich voor het verlies van Singapore en Malakka schadeloos te stellen door zich deze rijke Fran sche bezitting toe te eigenen. Dit moet reeds daarom worden geconstateerd, daar de voor Frankrijk bestemde An gelsaksische propaganda den aanval op Madagascar probeert voor te stellen als reactie op de jongste Fransche ka binetswijziging. De laatste weken werden de Fransche autoriteiten op Madagascar door de Anglo- Amerikaansche radio aangevallen, omdat zij het moederland trouw bleven en de Gaullistische propaganda bij de inheem-i sche bevolking geen gehoor vond. Toen! volgde het afbreken van de betrekkingen tusschen Zuid-Afrika en Vichy, waarmede een einlde werd gemaakt aan icderen twij-| fel omtrent de beteekenis der dreigemen ten tegen Madagascar. Toen ten slotte enkele dagen geleden te Londen werd beweerd, dat voor Madagas car een Fransche vloot kruiste, wist men, dat de nieuwe rooftocht tegen Fransch ge bied voor de deur stond. De motiveering, idat de Engelschen en Amerikanen de Japanners op Madagascar vóór moesten zijn, is niet eens nieuw en men zal zich nog herinneren, dat enkele weken geleden door Angelsaksische pers- bureaux het gerucht de wereld ingestuurd werd, dat een Japansche militaire missie op Madagascar was aangekomen. Hoewel dit van gezaghebbende zijde ter stond werd gedementeerd, was het destijds reeds duidelijk, dat deze leugen een alibi moest vormen voor een nieuwen overval op Fransch gebied. Men verbaast zich slechts, dat de Britsche strategen steeds weer grijpen naar dezelfde argumenten, als zij hun misdrijf tegen het volkenrecht pogen recht te praten. De bezetting van Irak, Iran en Syrië ge schiedde telkens onder voorwendsel, dat men de asmogendheden daar voor moest zijn, en een einde moest maken aan het optreden van Duitsche agenten, enz. In Syrië meende men iets te moeten be weren over duizenden Duitsche valscherm jagers, die verkleed als ioeristen de Brit sche heerschappij in het Midden-Oosten bedreigden. Nadat de bezetting van Syrië was voltooid, verklaarden de Britsche mi litairen, die daar hadden deelgenomen, in het openbaar, dat zij nergens sporen van Duitsche activiteit hadden ontmoet. Amerikaansch „recht". Van de overvallen op Irak, Iran en Sy rië onderscheidt de onderneming op Mada gascar zich uitsluitend in idit opzicht dat de Vereenigde Staten zich met deze misdaad niet slechts zooals andere vereenzelvigen in perscommentaren, doch terstond in een officieele regeeringsverklaring. Overigens blijkt uit de Amerikaansche verklaring, in welke mate de Amerikaan sche buitenlanldsche politiek thans wordt beheerscht door de gangstermoraal, De overval op Madagascar wordt daarin voor gesteld als een daad van rentmeesterschap. Als de Franschen zich daartegen te weer stellen, beschouwen de Ver. Staten dit als een oorlogsdaad. Men stelle zich eens voor. wat deze opvattingen in het burgerrechte lijk leven zouden beleèkenen. Dan zou iejier voorbijganger op "straat het récht hebben een ander zijn gouden horloge uit den zak te rukken en tot zich te nemen om te beletten, dat een derde dezen diefstal pleegt. Als de eigenaar van het horloge zich dit niet laat welgevallen, zou hij door een vierde, die zich naar eigen goeddun ken geroepen acht als politie-agent op. te treden, daarvoor worden neergeslagen. De rechtbanken zouden dan de aanklacht van den eigenaar van het horloge moeten af wijzen met de motiveering. dat de diefstal en het optreden van den amateur-politie man bona fide waren geweest. Een derge lijke voorstelling zou ondenkbaar zijn in het rechtsleven van beschaafde volken. In het Amerikaansche rechtsleven be staan hiervan overigens voorbeelden, want daar beschouwt de „racketeer" zich als lasthebber van het publiek. Zoo krijgen in New York, Chicago en andere groote Ame rikaansche steden bepaalde organisaties van gangsters geregeld betalingen van plaatselijke vereenjgingen van industriee- len en handelaars, als zij zich verplichten hun eigendom te beschermen tegen over vallen van andere benden. Uit deze over eenkomsten ontstaan de groote gangster- twisten. die het Amerikaansche publiek al-, tijd weer in spanning houden. Volgens dit voorbeeld poogt Roosevelt lie Anglo-Amerikaansche racket tegen Mada gascar te verklaren. Dan zijn de inlich tingen; die Reuter verstrekt, toch aanmer kelijk eerlijker. Van rentmeesterschap wordt daarbij niet gesproken, maar zonder omwegen wordt verklaard, dat de Engel schen hopen hun strategische positie in den Indischen Oceaan door Madagascar in be zit te nemen, te verbeteren. Voorts iiat zi, Durban willen beschermen en dat zij hun keren naar de rijkdommen van Madagas car aan vee, koffie en alcohol. Volkomen openlijk wordt dus erkend, dat dit een van die doodgewone roof tochten is, waaraan het Britsche impe rialisme zoo rijk is. Wie gegevens wenscht omtrent het nadere politieke doel, dat de Engelschen daarbij nastre ven, behoeft slechts de redevoeringen van Smuts en andere Britsche politici na te lezen, waarin gesproken wordt van de „Vereenigde Staten van Afrika". Welke voorwendselen ook mogen worden aangevoerd ter verontschuldiging van de ze daad, daarachter steekt de Britsche be doeling zich schadeloos te stellen voor de gebieden in Zuid-Oost Azië, die onherroe pelijk verloren worden geacht. De roof tocht tegen Madagascar is slechts een voortzetting van de gebeurtenissen in Fransch Centraal Afrika en van de Angel saksische penetratie in den Belgischen Congo. Vele teekenen duiden er op. dat binnen kort een dergelijke actie tegen Mozambique wordt uitgevoerd- Evenals de Duitschers en Italianen pogen de Engelschen ook de Franschen, Belgen en Portugeezen uit Afrika te verdringen. Geheel Afrika moet Anglo-Amerikaansch worden, hetgeen be- teekent. dat Afrika van Europa wordt af gescheiden. Het doorzien van dit plan zou de Europeesche solidariteit nog verdiepen en het einde van Groot Brittannië bespoe digen. (A.N.P.). De val van Corregidor. Ook omliggende forten gaven zich over. Naar de zender Canberra mededeelt, heeft generaal Mac Arthur bevestigd, dat de eilandvesting Corregidor zich onvoorwaarde lijk heeft overgegeven aan de Japanners. Bij de overgave zijn de omliggende kleine eilan den naede .betrokken. De Britsche berichtendienst meldt, dat met Corregidor ook de forten Hughes. Drum en Frank, die op eilanden liggen, gecapituleerd hebben. Het Amerikaansche leger deelt mede, dat het garnizoen van Corregidor bij het begin van den Japanschen aanval op Bataan meer dan drieduizend man sterk was. Bij den val van Bataan zijn echter vele soldaten naar de eiiandyesting gekomen en daardoor kan men geen nauwkeurige cijfers over de tegenwoor dige sterkte van het garnizoen geven. Vierhonderd Ned Arbeidsdienstmanncn, die zich vrijwillig: voor het Oosten hadden gemeld, hebben te Steenwijk den eed op den Führer afgelegd. Het oogenblik van de eedsaflegging. (Heukels-Pax-Holland-m.) SNIPPERS VAN BINNEN- EN BUITENLAND. De Fransche minister van financiën heefi medegedeeld, dat zal worden overgegaan tot de uitgifte van een nieuw soort Fransche schatkistbiljetten, de z.g, „Bons d'Epargne". spaarbons met. een looptijd van 4 jaar en een rente van 3 pet. De staatsbegrafenis van den overleden Deensehen premier Staumng is definitief be paald op Zondagmiddag 10 Mei. De officieele rouwplechtigheid wordt gehouden op het Forum te Kopenhagen. De nieuwe Dcensche minister-persidenl Buhl heeft op een vergadering van het Fol- keting o.a. verklaard dat de door het over lijden van Stauning veroorzaakte wijziging geen enkele verandering in de binnen- of buï- tenlandsche politiek met zich zal mede brengen. Naar uit Mexico wordt gemeld, heeft de Mexicaansche regeering 43 000 acres land aangekocht voor den aanplant van Guayula- rubber. Bij arrest van Woensdag zijn alle Joden in Italië tusschen de 18 en 55 jaar, ook al gel den te hunnen gunste uitzonderingsbepalingen tot arbeidsdienst verplicht De prefecten moe ten dit direct uitvoeren Overtreders komen 1 voor den krijgsraad. Een lid van het vroegere Portugeesche koningshuis, hertog Eduard van Braganza, zal op 18 Mei te Madrid plechtig zijn verlo ving vieren met Prinses Maria Francisca van Jubileum bij de N.Z.H.T.M. Wagenvoerder A. Koning 40 jaar in dienst. Orleans en Braganza. Tal van leden van den hoogen adel worden te Madrid verwacht voor deelneming aan de plechtigheden. Het tweejarig meisje van de familie H, te Bingelrade (L.) is in een met water gevulde waschtobbe geraakt. Hoewel geneeskundige hulp spoedig ter plaatse was, slaagde men er niet in de levensgeesten van de kleine weer op te wekken. Door het vernielen van een ruit kwamen inbrekers een perceel aan 't kleine Gartman- plantsoen te Amsterdam binnen, waar zij een Perzisch tapijt, Ier waarde van /"3000, stalen. Ook een confectiezaak op den Haarlemmer dijk kreeg ongewenscht bezoek. Dpar bestond de buit uit eenige costuums, jekkers en pan talons. ter gezamenlijke waarde van ongeveer 1600, In den ouderdom van 78 jaar is te Kwints- heul overleden de heer L. J. Duyvesteyn, een der pioniers op het gebied van den Westland- schen tuinbouw. De recherche van de Nederlandsche Spoorwegen "heeft te Leiden wederom een goeden slag geslagen Daar het haar bekend was dat herhaaldelijk goederen uit de wagons verdwenen, werd een dezer dagen ingegrepen en met succes Gearresteerd werden zes per sonen. waaronder een heler. Bij huiszoeking werden nog diverse goederen als graan, si garen. sigaretten, zeep en conserven gevon den. Wagen voerder A. Koning, die vandaag 40 jaar in dienst der N.Z.H.T.M. is. (Foto Stevens) Het is voor Wagenvoerder A. Koning uit Zandvoort vandaag een bijzondere dag. Niet minder dan veertig ja'=>r is hij in dienst van de N.Z.H.T.M., welke maatschappij door hem immer met groote trouw en plichtsbetrach ting is gediend. De heer Koning, die op jeugdigen leeftijd bij de maatschappij in dienst kwam heeft de geheele ontwikkeling van het bedrijf meegemaakt. Hij heeft alle rangen doorloopen en nu is hij reeds jaren en jaren wagenvoerder op de lijn Zandvoort-Amster- dam. De jubilaris vervult nog iederen dag zijn taak met groote opgewektheid en is bij zijn superieuren en collega's gaarne gezien. Vanmorgen is hij tc zijnen huize door den directeur van de N.Z.H.T.M. gecomplimen teerd. Deze was vergezeld van de heeren Jur- rissen, onderdirecteur en Gieske, chef van den inwendigen dienst. Nadat de directeur den jubilaris op harte lijke wijze had toegesproken bood hij hem het gebruikelijke geschenk in enveloppe aan. Daarna sprak de heer Visser van de Maat schappij van Nijverheid en Handel, die woor den van lof uitte voor de 40 jarige getrouwe plichtsvervulling, waarna hij den heer Ko ning de gebruikelijke oorkonde met gouden draagpenning van de Maatschappij overhan digde. Ook het Jubileumfonds was bij de huldiging tegenwoordig en bood den jubilaris een fraai geschenk aan. Den verderen dag bracht de jubilaris in den huiselijken kring door. Tal van bloemstukken en gelukwenschen getuigden van de hoogach ting en de sympathie, welke men den heer Koning in breede kringen toedraagt. Ds. C. Veen 90 jaar. Zondag viert dr. C. Veen. em. predikant te Haarlem, zijn 903ten verjaardag. Ds. Cornelis Veen werd 10 Mei 1852 te Hame ren, waar zjjn vader arts was. geboren. Hij bezocht het Chr. gymnasium te Zetten en studeerde aan de R.U. te Utrecht theo logie. In 1876 candidaat geworden in Drenthe, aanvaardde de 90-jarige 29 Oct. van dat jaar het predikambt te Roll bij Brummen, sprekende over Rom. 1 10. na tevens te zijn bevestigd door ds. J. Ro- meny van Brummen. In 1880 vertrok ds. Veen naar Zater, welke standplaats hij in 1881 met Stedum verwisselde. In 1890 werd hij predikant te Schiedam om in 1892 te Haarlem zijn intrede te doen. sprekende over Hand, 10 36, na tevoren te zijn be vestigd door zijn academievriend, wijlen ds. J. M. Snethlage van Amsterdam. Deze gemeente heeft hij gediend tot aan zijn emeritaat, dat hem door het Prov. Kerk bestuur van Noordholland 1 Nov. 1929 eer vol verleend werd na een diensttijd van 53 jaar. Ds. Veen is tal van jaren gevangenispre dikant te Haarlem geweest alsmede predi kant van het Huis van Bewaring. Ook was hij regent van het Oirschothofje en direc teur van de Haarlemsche Chr. Jongeman- nenvereeniging. Van zijn hand zag het licht een geschrift, getiteld „Varia Sacra", ter wijl hij tal van bijdragen heeft gepubli ceerd in Dagboeken en in het Haarlemsch Predikbeurtenblad. Het vorig jaar mocht ds.'Veen den dae herdenken, waarop hij vóór 65 jaar hel predikambt aanvaaridde. Uitreiking te Haarlem van distributie-bescheiden. MORGEN DE LETTERS N EN P. Voor de uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden is het morgen. Vrijdag de beurt aan de letters N en P De eerste tomaten 's-GRAVENZAND, 6 Mei. Op de velling alhier zijn de eerste tomaten van dit jaar aangevoerd. Er werd 28 cent per stuk voor betaald. Dc Nederlandsche Volksdienst zorgt ook voor uw belangen: Sluit u dus aan als lid. Verduisteren van 3U4 tot 5 5g u 8 Mei: zon op 5.58, onder 21.16 uur. maan op 3.27, onder 13.45 uur. 9 Mei: zon op 5.56. onder 21.17 uur. maan op 3.55, onder 14.56 uur. De aanval op Diego Sua rez ontwikkelt zich naar de meening van mili taire kringen te Vichy volgens een tweeledig nlan: le. een frontaan- val van zee uit door de Britsche vloot, gesteund door luchteskaders. 2e. landaantal op de achterwaartsche linies van de verdediging. Deze tweede operatie was oorzaak van de landing in de Courier-baai. en de Britsche strijdkrach ten die met deze taak zijn belast beoogen klaarblijkelijk Diego Suarez van iedere ver binding met het bin nenland af te snijden. Met het lot van Mada gascar hangt naar de mcening van militaire kringen te Vichy ook het lot af van den Ar chipel, van Comoren en van Reunion. Tot dusver zijn wat betreft het eiland Reunion .geen berichten ontvangen. De bevolking van Ma dagascar telt volgens de jongste stastitie- ken 3.105.000 zielen. De inboordingeu heb ben voortdurend blijk gegeven van hun volledige loyaliteit. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart Ho eve el,h. t/m Aardnpp. 23 A Aard. 1 1/4 kg. 9 Mei Aardapp. 23B Aard, Vi kg. 9 Met Bloem geb. 277 2S1 Algem. 100 gr. 16 Mei of brood 2S5,2S9 Al gem. 100 gr. 16 Mol Boter 23 Boter 12 5 gr. S Mei Boter (marar.) 23 Vet 125 gr. S Mei Brood (gebak) 23A Brood 400 gr. 9 Mei Brood (gebak) 23B Brood 50 gr. 9 Mei Gort 2S4 Algem. 250 gr. 16 Mei Jam (suiker 250 gram) 2 SO Algem. 500 gr. 16 Mei Kaas 27S. 2S2.2S6 Algem. 100 gr. 16 Mei Kaas 290, 294 Algem. 1 00 gr. 16 Mei Koffiesur. Algem. 2 50 gr. 13 Juni Maïzena (Verin.) 287 Algem. 100 gr. 16 Mei Morg. (Boter) 23 Vet 12 5 gr. S Mei Melk 21 t/m 24A Melk 1/2 lit. 16 Mc: Melk 21 t/m 24B Melk 3/4 Kt. 16 Mei Petroleum 16 Petr. 2 lit. 13 Juni Peulvr. 283 Algem. 250 gr. 16 Mei Peulvr. 291 Algem. 250 gr. 116 Mei Rijst 4-09. 4-10 Reserve 250 gr. 16 Mei Scheerzeep U Textiel 50 gr. 31 Aug. Suiker 279 Algem. 1 kg. 16 Mei Suiker (Jam) 280 Algem. 250 gr. 16 Mei Toiletzeep Toiletzeep 75 gr. 31 Mei Vet boter.m.-vrg.2 3 Vet 12 5 gr. 8 Mei Vleesch 23A Vleesch 100 gr. 9 Mei Vleesch 2 3 B Yleesoh 25 gr. 9 Mei Zeep 293 Alg.90 a 450 gr. 31 Me: Zeep j Zeep90 a 4 50 gr. 31 Mei Duitsche marine vernietigde 138.000 br.t. Voor Oostkust van N. Amerika 22 koopvaarders tot zinken gebracht. Hoofdkwartier van den Führer, 7 Mei (D.N.B.) Het Opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In den strijd tegen de vijandelijke ravitalllecringsscheepvaart in het wes telijke deel van den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche duikbooten wederom groote successen behaald. Zij brachten voor de Oostkust van Noord- Amerika en in de Caraibische Zee 22 koopvaardijschepen met een gezamen- lijkcn inhoud van 138.000 b.r.t. tot zinken en beschadigden nog twee schepen van 17.000 b.r.t. door torpedo treffers zwaar. Steunt het Jeugdherbergwerk. Collecte op Zaterdag 9 Mei. (Van onzen Haagsehen redacteur). Zaterdag 9 Mei wordt er gecollecteerd voor de Nederlandsche Jeugdherbergi- Centrale en het is te betreuren, dat er bij een deel van het Nederlandsche publiek nog steeds een verkeerde voorstelling over het Jeugdherbergwerk bestaat. De propagandaleider van de N.J.H.C., de heer van Kaspei, heeft in een korte toespraak op de Haagsche persconferentie nog eens op het groote nut van de jeugdherbergen gewezen. Aan de steeds verder voortgaan de „verstedelijking", den trek naar de stad, zijn groote nadeelen verbonden. De stadsmensch doet cr goed aan eenige ma len in het jaar, ook het week-einde is daarvoor bijzonder geschikt, de vrije na tuur op te zoeken. En juist daarvoor zijn de jeugdherbergen zoo belangrijk. In de eerste plaats maken zij het mogelijk, dat vele stadskinderen het eigen land intrek ken om te genieten van het vele schoons, dat ons vaderland biedt Zij doen daardoor gezondheid op, ze krijgen een anderen kijk op het leven en de liefde voor hun vader land zal er door verstevigd worden. Daar om is het zoo belangrijk, dat de collecte op 9 Mei veel opbrengt, teneinde dit mooie werk naar behooren te kunnen opzetten. Er is nog veel, zeer veel, dat dringend ver betering behoeft. Ons land heeft nu 60 jeugdherbergen waarvan er misschien 7 aan alle moderne eischen voldoen. Voor het normale trekkersverkeer zijn er 160 noodig! Men zit echter bij de N.J.H.C. niet stil en reeds thans worden de plannen uitgewerkt om na den oorlog meteen aan het bouwen te gaan Van de opbrengst der collecte in 1941 kon in Wargum de jeugdherberg „Jaromir" ingericht worden. Ook van overheidszijde wordt het streven van de Jeugdherberg centrale krachtig gesteund. Zoo krijgt de N.J.H.C. een subsidie van den Secretaris- Generaal van het Departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescherming. Tot zoover onze Haagsche redacteur. Ten aanzien van de collecte Haarlem schrijft men ons het volgende: Zaterdag 9 Mei wordt er in onze stad een collecte gehouden ten bate van het jeugd herbergwerk. Uit de opbrengst van deze inzameling moet op zijn minst één herberg voor onze jeugd gebouwd kunnen worden. Door de jeugdherbergen zullen onze jon gens en meisjes van de natuur kunnen ge nieten; en meer dan-ooit tevoren hebben zij behoefte aan frissche lucht en zonne schijn! Helpt daarom jeugdherbergen bouwen; geeft met milde hand, want Uw gave is een bouwsteen! Zij, die ais collectant enkele uren be schikbaar willen stellen voor het geluk en de gezondheid van onze jeugd, gelieven het eolleetemateriaal af te halen op Vrij dagavond 19.0021.00 uur en Zaterdag 8.0015.00 uur aan het gebouw van de Winterhulp, Ged. Oude Gracht 47. Harde werkelijkheid. Bs. Nu de nood aan den man komt. be- :int in Amerika het besef dooi- te dringen. Jat het met die democratische leefwijze toch niet heclemaal in orde is, er valt hier en daar nog wel wat te veranderen, al is het zeker niet prettig ast te moeten stellen, dat juist die veranderingen (die, o zoo nood zakelijke veranderingen) a! lang geleden in de Nationaal-socialistische landen werden ingevoerd, zoodat zc daar reeds gemeen goed geworden zijn. Het ergste evenwel :s nog, dat men bovendien vreezen moet, dat invoering onmogelijk zal blijken te zijn, zonder aan de „vrijheid" van het democra tische systeerh geweld aan te doen. Het is niet prettig, zeker niet. maar men zal er nu eenmaal niet buiten kunnen. Amerika moet zich allerlei beperkingen opleggen niet alleen van materieelen aard. Auto's en koelkasten, symbool der Ameri kaansche superioriteit worden reeds niet meer voor particulieren vervaardigd, maar bovendien neeft Donald Nelson, de chef van het Amerikaansche bureau voor de oor logsproductie het thans ook nuttig geacht zijn medeburgers nog eens extra op den ernst der tijden te wijzen. Hij kondigde niet alleen matcrieele beperkingen aan, doch trachtte ook zijn toehoorders ver trouwd te maken met de herziening van vele democratische begrippen, zooals de individueele verantwoordelijkheid en de in- dividueele leefwijze. Daar Nelson vreest, dat deze vevklaring op eenig verzet zal stuiten, houdt hij zijn Amerikaansche lezers niet alleen de „oor- logsnoodzaken" voor oogen, waarmede Roo sevelt zijn dictatoriale maatregelen camou fleert, doch verkondigt tevens dat de voor aanstaande persoonlijkheden in de ver eenigde Staten de onbruikbaarheid van deze verouderde beginselen het beste kun nen beoordeelen Wie lacht daar Ook in Nederland kunnen velen met deze Amerikaansche ervaringen hun vooi-deel doen, want wat de Amerikaansche overheid na vijf maanden oorlog begint te begrij pen, is hier reeds lang van toepassing; van de veranderingen die er het gevolg van waren, ondervonden wii dag-in. dag-uit de zegeningen; helaas vaak zonder medewer king van hen die er het meeste belang bij hebben. Zij.zijn op dit oogenblik nog verblind, zoo zeer verblind, dat zij het goede uitsluitend naar één zijde vermogen te zien. maar eens zal het oogenblik komen waarop hun oogen opengaan cn dan hebben wij het vertrouwen, dat er geen beter medewerkers zullen zijn dan juist deze landgenooten. In zeer vele opzichten geldt voor Nederland, wat ook voor Amerika geldt. Dr. Seyss- Inquart heeft nog in zijn rede bij de instal latie van het Nederlandsche Arbeidsfront „De laatste tientallen jaren was de bij drage van Nederland tot de Europeesche lotsgemeenschap slechts bescheiden. Het was meer en meer afhankelijk geworden van „factoren, op welker waardeering en duurzaamheid het Nederlandsche volk geen invloed kon oefenen". Zijn meening is dui delijk. wanneer hij vaststelt, dat „de Ne derlanders in breede lagen overigens niet meer dan onderhouden, politiek nimmer volledig erkende vruchtgebruikers geweest wa;-en van een stelsel, dat zijn voortbestaan in wezen meende te moeten baseeren op de wanorde en onmacht van het vastelaiKl". De situatie, waarin ons volk verleerde, kon hoogstens een toestand van rust wor den genoemd. Hij moest echter, aldus de Rijkscommissaris, eerder reactionnair dan conservatief heeten; de handhaving van dezen toestand moest slechts dienen om „degenen, die bezit hadden, onder alle om standigheden in het genot hiervan te laten". De mogelijkheid, die bestaan had om de ergste gevolgen van de crisis te ondervan gen met behulp van onze overzeesehe rijk dommen. beteekende niet anders dan dat „een verwonderlijk groot deel van werk willige,. ja zelfs van de werkende Neder landers aalmoezen moest ontvangen en dat de aanspraak op werk, de hoogste waardig heid. die den menseh is gegeven, door af- kooping met geld werd ontwijd". Ziedaar waar het om draait, kort en scherp geformuleerd cn het is dan ook be grijpelijk, dat de Rijkscommissaris tot deze conclusie komt: „Ongeacht een zeker gebrek aan inzicht, dat nog hier en daar bestaat en de ontbe ringen. die eveneens noodzakelijkerwijs uit dezen strijd moeten voortvloeien, is het thans de diepste verplichting zich in te spannen en tc werken voor het voortbe staan cn de orde van Europa". Wij voor ons zijn overtuigd, dat het in derdaad dien kant uit zal gaan. Het inzicht, dat zich in Amerika baan breekt, moet ook in Nederland doordringen. Wie zijn 11 Mei Mussert's gasten? HILVERSUM. 6 Mei. In den „Spie gel van den dag", op heden Donderdag 7 Mei a.s., om 19.40 uur, over den zender Hilversum 2. heeft een uitzending plaats uit het hoofdkwartier der N.S.B., alwaar door het lot tien personen bekend worden, die op ziin verjaardag de gast van den leider zullen zijn. Daar tijdens deze uit zending aan de tien, door vrouwe fortuna uitverkorenen bekend gemaakt wordt waar zij zich op 11 Mei naar toe moeten begeven, en op welk tijdstip, verdient het aanbeveling, dat allen die bij deze uitzen ding intresse hebben, tijdig afstemmen op Hilversum II en de ..Spiegel van den dag" tot het einde toe beluisteren. Jong Nederiand in de bloeiende Betuwe. Neerlands fruitparadijs prijkt thans in volle bloesempracht. Pax-Holi.-De Haan-c.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1