Haarlemsche Courant BEZOEKT DE TENTOONSTELLING „HET DUITSCHE BOEK VAN HEDEN" in de Vleeschhal Twee vliegkampschepen en slagschip der V.S. vernietigd Militaire doelen bij Dover bestookt Zes doodvonnissen in den bonnendiefstal Volgende week: bon 24. Ie Jaargang No. 5 x X Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,41, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. AdvertentlSn 3—15 m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. s cent p. m.m. Vrijdag 8 Mei 1942 Wnd. Hoofdredacteur: 3. V. BAUDIWTNI. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Uitgave Grafische Bedrijven Damlate. Bu/eaux Haarlem» Groote Houtstraat ïl, Bijkantoor: Soendapleln 37. Telefoon Directie 13082. Hoofdredactie 15054. Redactie 10600, Administra tie 10721, 11825. Soendapleln 12230 Bureau IJmulden: Keanemerlaan 1*2. Tel. 5*37. Ook Britsch slagschip tot zinken gebracht Croof Japansch succes in Koraalzee De persafdeeling der Japansche marine deelt mede, dat de Japansche vloot gis teren groote successen heeft behaald bij een aanval op een vereenigde Engelsch- Amerikaansche vloot in de Koraalzee ten Oosten van Australië. Hét Japansche Keizerlijke hoofdkwar tier bevestigt in een om 5.20 Japanschen tijd uitgegeven communiqué, dat de beide Amerikaansche vliegkampschepen York- town (19.900 brt.) en Saratoga (33.000 brt.) alsmede een Amerikaansch slagschip van de California-klasse (32.600 brt.) in den zeeslag op de Koraalzee op 6 en 7 Mei tot zinken zijn gebracht. Voorts werden een Britsch slagschip van de Warspite-klasse tot zinken gebracht en Groote Dultsche successen in den Atlantischen Oceaan Geslaagde tegenaanvallen aan het Oostfront Het Opperbevel der Duitsche Weermacht deelt mede: Aan uitgestrekte deelen van het Oostelijk front is het rustig. Slechts in de Noordelijke zóne werden plaatselijke, maar hevige ge vechten geleverd, waarbij de vijand zware verliezen leed. De Würtembergsche vijfde en de Silezische achtste divisie lichte infanterie hebben zich bijzonder onderscheiden bij zware aanvalsgevechten onder de moeilijkste weers- en terreinsomstandigheden. In Lap land en aan het front van Moermansk bleven onze tegenaanvallen een geslaagd verloop hebben. Nieuwe aanvallen van sterke vijan delijke strijdkrachten werden afgeslagen. Bij luchtaanvallen op het gebied van Sebastopol waaraan ook door Kroatische vliegers werd deelgenomen, werden bomtreffers in havens en op vliegveldinstallaties waargenomen. In Noord-Afrika hebben afdeelingen der Duitsche luchtmacht concentraties van Brit sche auto's verstrooid en bomtreffers ge plaatst tusschen op een woestijnvliegveld staande vliegtuigen. Op Malta werden ves tingwerken en vliegvelden, voor het eiland Gozzo zeedoelen met succes gebombardeerd. Voor de Zuidkust van Engeland hebben lichte gevechtsvliegtuigen overdag een vrachtschip van 2500 ton en een bewakings vaartuig tot zinken gebracht. Andere aanval len waren gericht op belangrijke militaire doelen in een haven ten ëoorden van Dover. Zooals reeds in een extra-bericht is meder gedeeld, hebben Duitsche duikbooten in den strijd tegen de vijandelijke ravitailleerings- scheepvaart voor de Oostkust van Noord- Amerika en in de Caraibische Zee 22 koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 138.000 ton tot zinken gebracht en twee schepen met een gezamenlijken inhoud van 17.000 ton door torpedotreffers zwaar bescha digd. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht op het gebied van West- en Zuidwest-Duitschland storingsaanvallen on dernomen, die geen militair resultaat had den. Door nachtjagers en luchtdoelgeschut werden zeven der aanvallende vliegtuigen neergeschoten, nadat overdag reeds vijf vijan delijke vliegtuigen in luchtgevechten bij de Kanaalkust vernietigd waren p Bij de successen van Duitsche duikbooten heeft zich de duikboot welke onder bevel van korvetkapitein Zapp staat, bijzonder onder scheiden. De eerste luitenant Ostermann heeft Woensdag zijn 95ste en 96ste overwinning in de lucht behaald". Het D.N.B. voegt hieraan toe: De Duitsche verkenning boven Cowes en Eastbourne deed zien, dat de laatste Duitsche luchtaanvallen op deze beide Britsche steden zware schade aan voor den oorlog belangrijke installaties, vooral te Cowes, hebben aangericht. In aanvulling od het weermachtberioht verneemt het D.N.B. nog het volgende: De Duitsche luchtmacht heeft weer aan alle fronten militaire doelen van den vijand doeltreffend met bommen bestookt. Ook de militaire vliegtuigen van de Italiaansche en Spaansche bondgenooten hebben zich her haaldelijk aan het Oostelijk front door hun dapper optreden onderscheiden. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben de ten noorden van Dover gelegen havenstad Deal, een centrum van scheepsbouw- en zweef vliegtuigindustrie, gebombardeerd. Londen geefi verlies van „Edinburgh" toe a 5 Kruiser van 10.000 ton in N.-IJszee gezonken Naar de Britsche berichtendienst toe geeft, is de Britsche kruiser „Edinburgh" metende 10.000 ton, als gevolg van vijan delijke actie in de Noordelijke IJszee tot zinken gebracht. De „Edinburgh" had een snelheid van 32,5 knoopen. Het schip was 187 meter lang en 19,3 meter breed. De bemanning in vredestijd bestond uit 750 koppen. Volgens radio New-York zal de oude viaduct-spoorlijn, die over de tweede avenue aldaar loopt, worden afgebroken. Het daar door vrij komende staal zal gebruikt worden Voor den bouw van drie slagschepen. Burgerbevolking beeft Leningrad ontruimd. Exchange Telegraph meldt uit Leningrad: lie stad is, naar thans kan worden gemeld, bijna geheel door de burgerbevolking ont ruimd. Slechts het garnizoen, dat de laat ste weken nog aanzienlijk is versterkt en de arbeiders en arbeidsters der bewape- ningsbedrijven zijn gebleven. De maatregel werd getroffen om het ravitailleeringspro- bleem van de belegerde stad te vergemak kelijken. een Britsche kruiser zwaar beschadigd. Het gevecht met de gecombineerde Britsch-Amerikaansche zeestrijdkrachten ddurt nog voort. Elf duizend krijgsgevangenen op Corregidor. Vijf oorlogsbodems der V.S. tot zinken gebracht. Wainwright krijgsgevangen. Naar Domei meldt, heeft luitenant- generaal Wrainwright, de commandant der Amerikaansche en Philippijnsche troepen op Corregidor, zich onmiddel lijk na den val van het eiland, met de officieren van den staf naar den berg Malinta, midden op het eiland, begeven voor de capitulatie. Luitenant-generaal Jonathan Wain wright is met zijn staf van officieren door de Japansche troepen te Malinta-Hill gevangen genomen, onmiddellijk nadat de Japanners de bezetting van 't eiland Corregidor in de baai van Manilla had den voltooid. Domei meldt voorts, dat Japansphe troe pen Donderdag aan land zijn gegaan op het eiland Caballo, ten Zuidwesten van Corre gidor, en het eiland geheel bezet hebben. Naar de Britsche berichtendienst meldt, bevonden zich bij den val van Corregidor naar schatting 11.500 personen op de eilan den in de baai van Manilla. Deze personen zijn vermoedelijk allen in krijgsgevangen schap geraakt. Het Amerikaansche departement van ma rine maakt de namen bekend van de 3 mijnvegers jen de 2 kanonneerbooten die bij Corregidor tot zinken werden gebracht. De mijnvegers zijn de „Tanger", de „Pi geon" en de „Quail De kanonneerbooten: de „Oahu" en de .Luzon". Het Japansche hoofdkwartier heeft mede gedeeld, dat de Tenno naar aanleiding van den val van Corregidor aan generaal Te- rautsji, den opperbevelhebber van het Ja pansche leger in de Zuidelijke gehieden en aan admiraal Jamamoto, den opperbevel hebber van de vereenigde Japansche vlooi, een boodschap heeft gezonden, waarin hij hen gelukwenscht met het succes van de operaties op de Philippijnen. Volgens een bericht van de Australische radio zouden in den. Stillen Oceaan in den loop van April 35 Amerikaansche koopvaar dijschepen tot zinkerj zijn gebracht. Volgens berichten uit Davao strijden op Mindanao reeds Philippijnsche vrijwilligers tezamen met Japansche strijdkrachten bij de. zuiveringsactie tegen de nog resteerende vijandelijke troepen. Zij hebben zich hierbij, volgens deze berichten, zeer verdienstelijk gemaakt. Naar het schijnt, bestaan deze vrijwillige troepen von het grootste deel uit Philippijnsche soldaten, die door* de Amerikanen gedwongen waren tot den.strijd Legen de Japanners. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart Hoeveelih. t/im Aardapp. 23A Aard. 1 1/4 kg. 9 Mei Aardapp. 23B Aard. 1/t kg. 9 Mei Bloem geb. 277 2S1 Algem. 100 gr. 16 Mei of brood 285,289 Algem. 100 gr. 16 Mei Boter Boter (mar/?.) 23 Brood (gebak) 23A Brood (gebak) 2 3B G,ort 284 Jam (suiker 2 50 gram) 2 80 Kaas 278. 282,286 Kaas 2'90, 294 Koffiesur. 28 S M aizena Verin.2 S 7 Marg. (Boter) 2 3 Melk 21 t/m 24A Melk 21 t/m 24B Petroleum 16 Peulvr, 283 Peulvr. 2 91 Rijst 4-09, 4-10 Scheerzeep u Suiker 279 Suiker (Jam) 2 80 Toiletzeep Vot boter .m arg.2 3 Vleesch 23A Vleesch 2 3 B Zeep 293 Zeep i Boter Vet Brood Brood Algem. 12 5 gr. 8 Mei 125 gr. 8 Mei 400 gr. 9 Mei 50 gr. 9 Mei 250 gr. 16 Mei Algem. 500 gr. 16 Mei Algem. 100 gr. Algem. 100 gr. Algem. 250 gr. Algem. 100 gr. Vet 125 gr. Melk 3 1/2 lit. Melk 1 3/4 ldt. Petr. 2 Ut. Algem. 2 50 gr. Algem. 250 gr. Reserve Textiel Algem. Algem. Toiletzeep Vet 125 gr. Vleesch 100 gr. Vleesoh 2 5 gr. Alg.90 a 450 gr. Zeep90 a 450 gr. 250 gr. 50 gr. 1 kg. 250 gr. 16 Mei 16 Mei 13 Juni 16 Mei 8 Mei 16 Mei 16 Mei 13 Juni 16 Mei 16 Mei 16 Mei 31 Aug. 16 Mei 16 Mei 31 Mei 8 Mei 9 Mei 9 Mei 31 Mei 31 Mei Twee plaatsen op Madagascar in Britsche handen. In het binnenland houden de Franschen den strijd vol In bevoegde Fransche kringen heeft men Donderdagavond bevestigd, dat de vijandelijkheden in Diego Suarez Jestaakt zijn. De verdedigers der stad en van het vlootsteunpunt voeren met de Engelschen onderhandelingen over de modaliteiten van den wapenstilstand. Men legt er in Vichy echter den nadruk op, dat dit staken der vijandelijkheden alleen be trekking heeft op Diego Suarez en dat de strijd echter in het achterland wordt voort gezet, waar de Fransche strijdkrachten nog steeds verzet bieden. De ter hoogte van Diego Suarez liggende Engelsche zeestrijdkrachten zijn Donderdagmiddag om 15.30 uur de haven van Diego Suarez binnengevaren. Donderdagmiddag om vijf uur werd nog medegedeeld; dat de stad hevigen tegenstand biedt. Daarentegen werd de val van de stad Ant- sirane, een der belangrijkste steden in de baal van Diego Suarez, bevestigd. Antsirane werd in den nacht van 6 op 7 Mei na een nachte lijken aanval door de Engelschen genomen Sedert Donderdagochtend was de draad- looze verbinding met het radiostation van Diego Suarez verbroken. Volgens berichten, die uit de hoofdstad van Madagascar, Tananarias zijn binnengekomen, hebben Fransche strijdkrachten zich ten Zui den van Diego Suarez teruggetrokken om daar verdedigingsstellingen te betrekken. Churchill heeft volgens den Engelschen nieuwsdienst medegedeeld in het Lagerhuis, dat de eerste aanval op een der Fransche stellingen op Madagascar met verliezen voor de Britten is afgeslagen. Gen.-maj. Sturgas heeft evenwel nog een aanval gedaan en de stelling veroverd. Wie z(jn volk met hart en ziel wil dienen sluit zich aan als lid van den Nederland- schen Volksdienst. SNIPPERS VAN BINNEN- EN BUITENLAND. De Turksche autoriteiten hebben voor zorgsmaatregelen getroffen langs de gren zen van den Kaulcasus, van Iran en van Irak. De grenzen mogen slechts op bepaal de punten en op bepaalde uren worden overschreden. De bruggen en de wegen wor den door militairen bewaakt. Dezer dagen heeft men den bekenden Vlaamschen componist en dirigent Jef van Hoof .tot directeur van het Antwerpensch conservatorium benoemd. Aan de vergadering van de sectie „Cul tuurfilm" van de Internationale Filmkamer te Venetië nemen vertegenwoordigers van 10 landen deel en wel van Bulgarije, België, Kroatië, Nederland, Noorwegen, Roemenië, Slowakije, Spanje, Zweden en Hongarije. Nederlanff wordt vertegenwoordigd door den leider van het filmgilde, den heer Jan Teunissen. De Zwitsersche Bondsraad heeft be sloten het verbod der partij-Nicol en haar pers te handhaven. Tegen Nicol en andere verdachten is thans een vooronderzoek gaande wegens voortgezette vervaardiging en verspreiding van communistisch propagandamateriaal. De Daily Telegraph meldt, dat de Australische minister van buitenlandsche zaken, dr. Evatt, die thans te Londen ver toeft, zijn land zoowel in den Zuidzee-oor- logsraad als in het oorlogskabinet vertegen woordigt. In een Deensche looierij worden proe ven genomen, om uit de huid van den aal naai-garen voor de schoennijverheid te vervaardigen. (B.T.). Duitsche adspirant-officieren van ge zondheid bij de marine zullen voortaan een kookcursus moeten volgen. (B.T.). Benjamino Gigli zal als „Paljas" in de gelijknamige rolprent optreden. De vrouwelijke hoofdrol wordt door Alida Valli gespeeld. (B.T.). Te Berlijn zal in Mei op den Lustgar- ten, op een oppervlakte van 10.000 vier kanten meter, een tentoonstelling „Het Sovjetparadys" worden gehouden. (B.T.). In zijn Lagerhuisrede over de rantsoe neering van brandstoffen heeft de Britsche minister van handel verklaard, dat zesdui- zenld mijnwerkers in de eerstvolgende we ken uit de weermacht genomen en naar de mijnen teruggebracht zullen worden en ruim vierduizend uit de industrie en de ci viele defensie. Minister-president Idr. Salazar heeft Donderdagavond den gezant der Zuid-Afri- kaansche Unie te Lissabon ontvangen voor een langdurig enderhoud. Volgens een Britsche mededeeling is Lord Gort benoemd tot gouverneur van Malta. Hij zal waarschijnlijk binnenkort op Malta aankomen. Het landgoed „Kamps", onder de ge meente Rolde, ter grootte van ong. 47 ha, is onder dé Natuurschoonwet 1928 gerang schikt. Het landgoed, dat gelegen is ten Noorden van den weg van Assen naar Rolde, is, wat wegen en voetpaden betreft, voor het publiek opengesteld. De 71-jarige voetganger J. Hartog werd te Appingedam, toen hij een oogen- blik van het voetpad afweek, overreden door een autobus van de D. A. M. Met ern stige wonden werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar hij is bezweken. Het tweejarig dochtertje van de fa milie A. van den Borgh te Wildervank, is in een ondiepe sloot bij de ouderlijke wo ning geraakt en verdronken. De stichting Menno van Coehoorn heeft de restauratiewerkzaamheden aan de voormalige historische vestingwallen te Willemstad voortgezet. De destijds ten be hoeve van de tram geschonden wallen wor den weer in den ouden toestand gebracht. Op verschillende plaatsen, waar men een mooi uitzicht heeft op het Hollanldsch Diep, vestinggrachten en de typische oude ge veltjes, worden zitjes gemaakt. In verband met de toenemende werk zaamheden in den landbouw wordt de hulp verleening aan door de inkrimpingsmaatrege len in nood geraakte pluimveehouders be halve voor de op hun eigen bedrijf tewerk gestelde kleine grondgebruikers gedurende de maanden Juni, Juli, Augustus en Septem ber stopgezet. Tijdens werkzaamheden, die verricht werden in het transformatorhuisje bij de bui- tensocieteit te Kampen, heeft de 19-jarige D Hoefnagel, volontair bij de IJsselcentrale, te Zwolle, een draad aangeraakt, die onder hoog spanning stond. De jongeman was op slag dood, De leden van de Haar lemsche Roei- en Zeil- vercen.,„Het Spaarne" z\jn druk in training voor de komende wed strijden. Hiernaast: een der roeisters in de les- boot, waarin z(j zich zelf in den spiegel kan controleeren. Uitspraak van het Obergericht 's GRAVENHAGE, 7 Mei. Hedenavond heeft het Deutsche Obergericht uitspraak gedaan in het proces tegen de 23 verdach ten, betrokken bij de inbraak in het distri butiekantoor te Amsterdam en den daarop gevolgden bonnenhandel op groote schaal. Van de drie en twintig verdachten zijn zes ter dood veroordeeld. Het vonnis luidt: A. Thuring, boekhouder, Amsterdam, doodstraf (eisch: doodstraf); L. Kesseler, bankwerker, Amsterdam, doodstraf (doodstraf); A. van Batum, monteur, Amsterdam, doodstraf (dooldstraf); C. de Vries, metaalarbeider, Amsterdam, doodstraf (doodstraf): A. Pots, koopman. Amsterdam doodstraf (doodstraf); P. A. van Dieren, pensionhouder, Den Haag, doodstraf (doodstraf); H. G. Meijer, electro-technicus, Amster dam, 15 jaar (15 jaar); Ch. F. J. Bakker, schilder, Amsterdam, 15 jaar (15 jaar); K. de Voogt, kok, Den Haag, 15 jaar (doodstraf); J. L. Doornheim, koopman, Den Haag. 15 jaar (doodstraf); P. Dingenouts. lasscher, Amsterdam, 10 jaar tuchthuis (12 jaar tuchthuis); J. Petersen, koopman, Den Haag, 10 jaar (15 jaar); J. D. Kesseler, stoker, Amsterdam, 9 jaar (12 jaar); J. Schouten, veehandelaar, Oostzaan, 6 jaar (9 jaar); W. Kiia, koopman, Den Haag, 3V4 jaar (5 jaar); S. Brilleslijper, kellner, Amsterdam, 3 jaar (4 jaar); J. D. Daudeij. koopman, Den Haag, 3 jaar (5 jaar); S. Turfrijer, koopman, Den Haag, 3 jaar (4 jaar); A. J. Bronk, machinist, Den Haag, 2 jaar (3 jaar); F. J. de Bie, monteur, Den Haag, 2 jaar (3 jaar); A. van Es, teekenaar. Den Haag, 2 jaar (3 jaar); A. Brilleslijper, vrijgesproken (vrij spraak); Mr. M. H. Huygens, advocaat. Den Haag, 9 maanden gevangenisstraf (1 jaar ge vangenisstraf); allen met aftrek van voorarrest en ver- beurldverklaring der inbeslaggenomen goe deren. TOELICHTING. Nadat de president dit vonnis had voor gelezen, heeft hü een uitvoerige toelichting gegeven. Daarin vestigde hij er de aandacht op, dat dit proces het omvangrijkste is, dat een Duitsch gerechtshof buiten de grenzen van het rijk te beoordeelen kreeg. Meer dan 200 personen zijn erbij betrokken. De 23 verdachten, die thans terechtstaan, vor men hiervan slechts de voorhoede. Nadat spreker de nuchtere feiten, die boekdeelen spreken, had gememoreerd, somde hij nog eens de aantallen toewijzin gen en rantsoenen op, die werden gesto len. Deze loopen in de duizenden en ver tegenwoordigden, in levensmiddelen om gezet, een hoeveelheid, die voldoende is om een stad van 80.000 inwoners een jaar van vet, eene van 26.000 inwoners van brood en eene van 11.000 inwoners van meel en eene van 40.000 inwoners van kolen te voor zien. Hoewel een deel van het gestolene door de politie werd achterhaald, verdient in dit verband o.m. nog de mededeeling van den getuige-deskundige, den heer De Hoo van het Centraal Distributiekantoor, overweging, die verklaarde, dat in Am sterdam en Den Haag alleen al in enkele weken tijlds 300.000 rantsoenen boter en 100.000^hntsoenen meel boven het normale kwantum gedekt moesten worden. Vervolgens schetste de president uitvoe rig het aandeel van ieder der verdachten in de affaire, zijn verdiensten en omzet, waarop hij enkele woorden wijdde aan de juridische zijde van Ideze strafzaak. Zooals reeds vermeld, ontleent het Obergericht zijn competentie om in deze te oordeelen aan de Verordening 52/1940 van den Rijks commissaris, welke het machtigt zonder te zien naar het staatsburgerschap der be trokkenen, recht te spreken wanneer orde en rust en de voedselvoorziening in gevaar worden gebracht, voor zoover het Neder- lanldsche recht niet in de behoefte voor ziet, Dit laatste was hier niet het geval. In dit \ierband kan volstaan worden met er op te wijzen, dat de Nederlandsche wet en de aangehaalde verordening b.v. niet strafbaar stellen het verhandelen van blanco-toewij zingen. Deze worden door haar als „waar- delooze" papieren beschouwd. Dat deze opvatting niet strookt met een gezonld rechtsgevoel blijkt wel uit het pracisch gebruik, dat verdachten er van hebben ge maakt. Verdachten hebben de voedselvoorzie ning kwaadwillig in gevaar gebracht en de daarvoor benoodigde bescheiden ld oor ze uit hun bewaarplaats te ontvreemden, aan hun bestemming onttrokken. Wanneer in dit verband clementie werd bepleit, b.v. voor verdachte Thuring, dan wijst spreker er op, dat zonder diens bemiddeling en in formaties de overige verdachten nimmer tot hun daad zouden hebben kunnen komen. Dat verscheidene der verdachten niet konden weten, dat de toewijzingen van diefstal enz., afkomstig moesten zijn, is vol gens den president niet aanvaardbaar. Al kenden dezen mogelijk den vollddigen sa menhang niet, toewyzingen en zeker onge stempelde, worden niet gekocht en ver kocht. DE STRAFMAAT. Hierna ging de president over tot beoor deeling van de daden van en tot motivee ring van de straf voor ieder der verdachten afzonderlijk. Ten aanzien van hen, over wie de doodstraf werd uitgesproken, merk te hij o.a. op, dat zij zich ten koste van het eigen volk op lage wijze direct hebben ver rijkt. Wanneer het vergrijp van Thuring in dit verband licht is afgeschilderd, over weegt het Obergericht, dat deze man al leen alles wist; hij alleen kon de gevolgen overzien en hij heeft den eigenlijken in brekers de mogelijkheid van het slaan van een „grooten" slag in uitzicht gesteld. Daarom zou het onrechtvaardig zijn hem milder te straffen Idan een der hoofddaders. Ten aanzien van De Voogt en Doorn heim heeft het Obergericht genade voor recht laten gelden. Achtten zij zich be langrijke figuren, de werkelijke centralist hier in Den Haag aldus de president met betrekking tot Van Dieren zat in de volgorde der complottanten een etage hooger. Voorts werden zij niet tot levens lange tuchthuisstraf veroordeeld, omdat volgens Germaansche rechtsopvatting op sluiting zonder uitzicht op vrijheid erger is dan de dood. Voorts wees spreker er ten aanzien van S. Brilleslijper op. dat poging tot overtre ding in sommige gevallen gelijk kan wor den gesteld met de overtreding zelve. Wat mr. Huygens betreft, hem is-niet meer ten laste gelegd dan hijzelf heeft toe gegeven. De verklaringen van twee zijner medeverdachten, die volkomen met elkaar in strijd waren, zijn niet in overweging ge nomen. Deze advocaat heeft een smet ge worpen op de eer van zijn stand. Wanneer in zijn geval door Ide verdediging bevreem ding werd uitgesproken over tenlastelegging van overtreding eener Duitsche wet, dan verwondert dit spreker zeer. Want ver dachte wist, dat hier iets voor Duitsche politieautoriteiten verborgen werd gehou den. Dat hij niet volkomen op de hoogte was van de strafbaarheid van zijn cliënt, is te zijnen voordeele uitgelegd. T.ot besluit wees de president er op, dat het Obergericht gezien den omvang van het ontvreemde en de beteekenis der daad, niet milder heeft kunnen oordeelen dan het heeft gedaan. Hij bracht dank aan Ide po- litie-instanties en aan de verdedigers om hun medewerking in het proces. Luilakmarkt op 23 Mei Naar wii vernemen, zal ook dit jaar de Luilakmarkt daags voor Pinksteren weer gehouden worden. Evenals verleden jaar begint de markt Zaterdagmorgen 23 Mei te zes uur en duurt den geheelen dag. De verduistering maakt het ook ditmaal onmogelijk, het aanvangs- uur op Vrijdagavond te stellen, zoodat er dit jaar geen avondmarkt zal zijn en de vroegste bezoekers geduld zullen moeten oefenen tot zes uur in den morgen. Verleden jaar is gebleken, dat een en an der geen afbreuk deed aan het welslagen van deze historische markt, zoodat ver wacht mag worden, dat ook dit jaar de Lui lakmarkt wel weer de noodige bezoekers zal trekken. DE DUITSCHE JEUGD ZINGT. Zondag zullen door de Duitsche jeugd in Haarlem twee openbare zanguitvoeringen worden gegeven. De jongens zingen om elf uur op de Groote Markt en de meisjes van de Bund Deutscher Madel om twaalf uur op het Houtplein. VOETBAL EERSTE PROMOTIEWEDSTRIJD VAN DE RACING. Zondag a.s. wordt de kampioenscompetitie voortgezet. Groote belangstelling schaart zich rondom den wedstrijd A.G.O.V.V.—A.D.O. In Apeldoorn zal te dezer gelegenheid de eerste kampioenswedstrijd gespeeld worden ofschoon daar reeds meer dan vijftig jaar de voetbalsport beoefend wordt. De Hagenaars zullen het daar zeker moeilijk krijgen! Een wedstrijd, waarop de aandacht van de Haarlemmers zich vooral sterk concentreert is de wedstrijd de Volewijckers—R.C.H.. Beide hebben op overtuigende wijze het kampioen schap behaald en daarom belooft deze wedstrijd het neusje van den zalm te worden. Het Ajax- stadion kan er op rekenen een enthousiast en veelkoppig publiek te moeten ontvangen. Over de kansen is natuurlijk niet zoo heel veel te zeggen, doch het is te verwachten, dat de Racing niet zal teleurstellen. En daarmede zal zij dan tevens zijn teruggekeerd naar vroegere luister rijke tijden. In Santpoort wacht ons Zondag eveneens een spannende wedstrijd ln de promotie 4c klasse, waar Terrasvogels en Rlpperda den strijd zullen aanbinden. Er zal een goede en geestdriftige wedstrijd verwacht kunnen worden. Inbraak te Heemstede. Distributiebescheiden, geld, goud en zilver gestolen. In den nacht van Woensdag op Donder dag is ingebroken in een perceel aan den Bronsteeweg te Heerc^tede. Door middel van het boren van eer* gat hebben de da ders een grendelsluiting kunnen verbre ken, waarna zij door de ontstane opening zijn binnengetreden. Alles is er doorzocht en opengebroken. Een gesloten kastdeur werd uit de scharnieren gelicht. Verschil lende goederen worden vermist, zooals alle distributiebescheiden, bankbiljetten, een groot aantal zilveren tafelgerei, gouden horlages, sigaren, sigaretten, een prisma kijker; verschillende kleeldingstukken en levensmiddelen, benevens actentasschen en twee rijwielen. De politie stlt een uitge breid onderzoek in naar de daders. Er is voorts een poging gedaan om in te breken in een schuur staande aan den Hee- renweg te Heemstede. Aldaar werd een grendelslot verbroken, doch de daders wer den gestoord en namen de vlucht. De po litie heeft deze zaak in onderzoek. ZANDVOORT Gedenksteen oud-burgeineester J. Beeckman. Een comité uit de burgerij. De heer H. Volger schrijft ons: Op initiatief van den heer W. Paap heeft zich hier een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, op het graf van wijlen oud-burgé- meest^r Beeckman een gesteente te plaatsen De daarvoor benoodigde gelden hoopt het te ontvangen van de burgerij en met toestem ming van den Procureur-Generaal van het Gerechtshof te Amsterdam zijn U daarvoor bereids lijsten aangeboden. Inwoners van Zandvoort, het comité is er van overtuigd, dat gij door uw bijdragen zult toonen, eerbied en sympathie te hebben voor de nagedachtenis van een man, die eenige tientallen jaren de hoogste, doch tevens de moeilijkste en meest becritiseerde functie in deze gemeente met zooveel toewijding heeft vervuld. Gij ouderen zult hem herdenken als een vriend of als een goede kennis uit den tijd, toen Zandvoort nog zooveel intiem-klelner was. Misschien zijt ge het wel eens niet met hem eens geweest. Maar denkt gij, dat men het altijd met u eens is? Misschien heeft hij u wel eens iets geweigerd. Maar hebt gij uw kinderen altijd kunnen toestaan, wat zij vroegen? Leden van Onderling Hulpbetoon, ge zijt uw eere-voorzitter toch zeker niet vergeten! Le den der Vereeniging voor Vreemdelingenver keer, van u mag toch ook worden verwacht, dat gij zult meedoen met een posthume hulde aan den man, die zoo lang uw leider is ge weest. Leden van Zandvoorts Harmoniekapel, was de oud-burgemeester niet lange jaren be schermheer uwer vereeniging?* Zoo men nog niet op de lijsten heeft getee- kend, bestaat er nog tot en met Maandag gelegenheid toe. Ook zal de penningmeester van het Comité, Jhr. Speelman, Kostverloren- straat 119, op zijn gironummer 202387 gaarne stortingen ontvangen. HILLEGOM FIETSENDIEF. De politie heeft een Ingezetene gearresteerd, verdacht van diefstal van rijwielen. Twee hier ter plaatse gestolen rijwielen zijn in beslag ge nomen. De verdachte lt ter beschikking van den Officier van Justitie te Haarlem gesteld. Eenheid kan er zijn. Js. Het beeld, dat twee broers elkaar voorbijgaan alsof het vreemden waren, dat ouders hun kinderen negeeren alsof ze niet bestonden, dat men elkaar haat en beleed i- gingen naar het hoofd slingert, is zeer alge meen voor dezen tijd. Groote schokkende gebeurtenissen hebben de massa uit haar tot vóór den oorlog bestaand evenwient gewor pen. Het was een evenwicht van zeer bij zonderen aard, gevormd door jarenlange eenzijdige propaganda en verwrongen voor stelling, maar althans een evenwient en hel is psychologisch zeer begrijpelijk, dat con flicten ontstondenConflicten zijn er echtèr niet om ze te bestendigen of erger nog om ze tot nóg grooter hoogte op te voeren, doch om zoo spoedig mogelijk ge liquideerd te worden: om plaats te maken voor wederzijdsch begrijpen voor het gezon de verstand. Het is zelfs in dezen tijd niet zoo moeilijk elkaar te begrijpen als sommigen wel mee- nen; mits men er slechts in slaagt de kwade trouw uit te schakelen. Men begint er ge woonlijk mee alles wat de tegenstander doet te zien als verdacht: van een poging om zich eens in zijn mentaliteit in te den ken is doorgaans geen sprake en bij dit alles komt nog, dat de massa woorden heeft lee- ren gebruiken, waarvan zij de werkelijke strekking niet inziet, maar die voor de be trokken party een uiterst krenkende betee kenis hebben. Wij denken in dit verband aan het veel gebruikte woord „landverra der", waarvan vaststaat, dat degenen die het te pas en te onpas in den mond hebben in 99 V2 der 100 gevallen niet in staat zijn hun verwijt met bewijzen te staven. Kwade trouw is bijna steeds de grondoor zaak van onredelijke verwijten en kwade trouw leidt er ook toe het standpunt van anderen volkomen uit te schakelen. Men stelle het zich echter niet voor alsof dat zoo kan blijven voortgaan. Het Neder landsche volk moet zoo spoedig mogelijk weer elkander's overtuiging eerbiedigen, moet eenheid gaan vormen die sterk staat in den strijd voor het bestaan als volk. Dit is een absolute noodzakelijkheid, hoe ook de oorlog moge beslist worden. Een volk dat in zich zelf verdeeld is en bovendien in de omstandigheden verkeert waarin wij ver- keeren, bewerkt den eigen ondergang. Een heid kan er zijn, respect voor een anders overtuiging eveneens, mits wij slechts willen uitgaan van 't standpunt, dat allen beoogen het belang van Nederland te bevorderen. Iedere partij doet dat op haar eigen wijze, ieder denkt, dat zijn opvatting de juiste is en handelt daarnaar en wij kunnen dat respecteeren, mits slechts vooropgesteld wordt, dat onze tegenstander het eerlijk meent. Het lijdt geen twijfel, dat tenslotte blijken zal wie het bij het goede einde heeft gehad, maar in verschil van opvattingen mag geen reden tot haar en vervolging ge legen zijn. De kwade trouw moet er uit Boter of spijsolie verkrijgbaar. 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. Voor de week van 10 t/m 16 Mei 1942 zijn voor brood, vleesch en aardappelen de bonnen, genummerd 24a en 24b, geldig verklaard. Voor de periode van 9 t/m 16 Mei 1942 geeft bon 24 van de boterkaart recht op het koopen van een rantsoen boter of spijsolie en bon 24 van de vetkaart op het koopen van ccn rant soen boter, margarine, vet of spijsolie. Uitreiking te Haarlem van distributie-bescheiden. MORGEN DE LETTERS O, Q EN U. Voor de uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden is het morgen Zaterdag de beurt aan de letters O, Q en U. Voor de be woners van het Ramplaankwartier is een aparte gelegenheid tot het afhalen der kaar ten en wel in het Wijkgebouw Elswoutslaan 1 voor de letters A tot en met K. SUIKER VAN ƒ1.80 PER K.G. AMSTERDAM. 7 Mei. De tuinder R. K. W. M., te Haarlem verkocht aan zijn stadgenoot, den banketbakker A. P. J. d. N.. een hoeveelheid suiker voor ƒ1.80 per kg, terwijl hij optredende als grossier hoog stens 0.45 had mogen berekenen. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching heeft deze prijsopdrijving gestraft met een geldboete van 100.voor den verkooper en ƒ30.voor den kooper. Binnenland. Drie kinderen in de vlammen omgekomen. Droevig gevolg van een brand in Driewegen. DRIEWEGEN, 7 Mei. Gistermiddag te ongeveer half zes brak te Driewegen op Zuid Beveland brand uit in een schuurtje van den arbeider D. W.. doorld'at drie kinde ren met lucifers speelden op een zoldertje, waarop hooi was geborgen. Het schuurtje stond direct vol rook met het gevolg, dat de kinderen niet meer weg konden komen. De plaatselijke brandweer had spoedig het vuur gebluscht, maar twee der kinderen, een jongen van zes en een meisje van vier jaar, van den arbeider De W., bleken in de vlammen omgekomen te zijn. Het derde kind, het achtjarig zoontje van den schaapherder De W., een neefje van de beide andere kinderen, had ernstige brandwonden opgeloopen. Het moest naar het ziekenhuis te Goes worden overge bracht, waar het den volgenden dag aan de gevolgen is overleden. De nieuwe burgemeester van Alkmaar. Volgende week ambtsaanvaarding. Zooals men weet is de heer B. A. v. Sluys te Overveen benoemd tot burgemees ter van Alkmaar. Naar wij vernemen zal de beëediging van den heer v. d. Sluys in het einde dezer week plaats vinden, waarna hij in het begin der volgende week zijn bezigheden in Alkmaar zal kunnen aanvaarden. De officeele in stallatie zal evenwel eerst later kunnen plaats hebben. Momenteel verricht de heer v. d. Sluys nog zijn werkzaamheden als plaatsvervan gend burgemeester van Zaandam. Verduisteren van 2115 tol 5 56 9 Mei: zon op 5.56, onder 21.17 uur. maan op 3.55, onder 14.56 uur. 10 Mei: zon op 5.55, onder 21.19 uur. maan op 4.21, onder 16.05 uur.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1