Aanval op Madagascar drie maanden lang voorbereid. Verklaring van Churchill. Churchill zeide volgens den Britschen be richtendienst, in het Lagerhuis, dat „ten einde onnoodig bloedvergieten te vermij den" met de uitrusting van de troepen en de voorbereidingen voor den aanval op Madagascar reeds drie maanden geleden is begonnen. De Deutsche Diplomatisch-Politisch Kor- respondenz schrijft uitvoerig over de met toestemming van Roosevelt ondernomen Britsche actie. De correspondent begint met een beschrijving van de persstemmen, welke deze actie in de Ver. Staten heeft gewekt Deze brengen duidelijk aan het licht hoe sterk de invloed is van de Joodsche menta liteit op de Amerikaansche pers. Volgens Engelsch-Amerikaansche opvatting, aldus de correspondent, bestaat de zin van den huldigen oorlog niet meer in 't rechtstreeks treffen van den tegenstander. Doch men tracht aan den eenen kant schade aan te richten, waar voor de plutocratieën geen profijt meer getrokken kan worden, terwijl aan den anderen kant geen mogelijkheid om buit te maken, gepasseerd wordt. Frankrijk het kind van de rekening. Churchill's verklaring in het Lagerhuis over Madagascar wordt door Vichy aldus beantwoord: De uiteenzettingen van den Engelschen premier vormen een ondubbel zinnige weerlegging van het Engelsche pro pagandistische argument, dat Engeland z.g. den Japanners vóór heeft willen zijn. Als zuiver gehuichel, waaraan Frankrijk in middels van den kant van Churchill wel ge wend is geraakt, noemt men ten slotte het „leedwezen", dat de Engelsche premier ge uit heeft over het feit, dat er bloed gevloeid Èeeft bij de botsing tusschen Fransche en ïitsche troepen. Het is bekend, dat Engeland nog ncoit heeft teruggegeven, wat het geroofd heeft, In dit verband werd Donderdagavond te Vichy aan de Fransche en buitenlandsche pers een commentaar beschikbaar gesteld op de Engelsch-Fransche betrekkingen. Binds den wapenstilstand, zoo wordt daarin gezegd, hebben de Engelschen altijd op kos ten van Frankrijk met het geringste risico Erestige-successen nagestreefd, om het on- ehaaglijke gevoel in Engeland weg te ne men, dat ontstaan is door de onafgebroken militaire en diplomatieke nederlagen. Na de desertie in Duinkerken en aan de Somme in Juli 1940, stelde Engeland zich jegens Frankrijk schadeloos door zijn aanval op Mers-el-Kebir en op Dakar. Ook na zijn nederlagen van 1941 in Libye, Joegoslavië en Griëkenland, wreekte het zich opnieuw op Frankrijk met de aanvallen op Syrië. Na de nederlagen van Hongkong en Singapore betaalde Frankrijk weer de rekening, m den vorm van Engelsche bombardementen op Parijsche woonwijken. Na de desillusie in Indië en na de nederlaag in 3unna, komt thans de aanval op Madagascar. De Britsche regeering, zoo besluit het Commentaar, begaat een der lafste zeeroo- versstreken. teneinde voor zijn bondgenoo- ten zijn uitstervend prestige weer tot leven te wekken en bij het Engelsche volk een zekere populariteit te heroveren, en om ten slotte te kunnen zeggen: „Wij hebben Sin gapore wel verloren, maar wij hebben daar voor Parijs gebombardeerd. Wij hebben Birma wel prijsgegeven, maar daarvoor hebben wjj den Fransehen Madagascar ont stolen." Zweden en negers op de Amerikaansche schepen. De Vereenigde Staten worstelen met het zeelieden-probleem. Steeds minder Ameri kaansche matrozen laten zich verleiden voor de vaart op Engeland of naar andere gevaar lijke wateren te monsteren. Nu de koopvaardij onder controle van de marine is gesteld, is de politie er toe overge gaan, negers tot dezen riskanten dienst te dwingen. Ronselaars zijn in vasten dienst bij de groote Amerikansche reederijen. Zij trach ten vooral in havenkroegen hun slag te slaan. In het algemeen werken zij met succes, daar vele buitenlandsche zeelieden zich door hun vooruitzicht op een zeer hooge gage laten verleiden om hun schepen te verlaten en in Amerikaanschen dienst te treden. De Zweedsche reederijen, die het verkeer tusschen Zweden en de Ver. Staten onder houden, hebben voortdurend te kampen met desertie van hun matrozen. Deze heeft een eoodanigen omvang aangenomen, dat verschei dene Zweedsche schepen, die in Amerikaan sche havens liggen, wegens gebrek aan be manning de terugreis niet kunnen aanvaar den. Het aantal Zweedsche matrozen, dat in de netten der Amerikaansche ronselaars ver strikt is geraakt, wordt reeds op 7000 geschat. GEALLIEERDEN VERLOREN IN TOTAAL 17 MILLIOEN B.R.T. Opnieuw hebben Duitsche duikbooten voor de Amerikaansche Oostkust en in de Caraibi- sche Zee 22 vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 138.000 brt. tot zinken gebracht. Hierdoor stijgt de door do Duitsche marine en luchtmacht sedert het uit breken van den oorlog tot nu tot zinken ge brachte tonnage tot meer dan 17 millioen ton. Onder de tot zinken gebrachte schepen be vonden zich dezen keer weer vijf tanksche pen. Een ander tankschip van meer dan 12.000 brt. werd door torpedotreffers zwaar beschadigd. Sedert 24 Januari 1942 zijn zoo doende door Duitsche duikbooten 247 vijan delijke koopvaardijschepen met een tótalen Inhoud van 1.673.400 brt. tot zinken gebracht. Hieronder bevinden zich 83 tankschepen met 754.110 brt., waarbij de beschadigde schepen nog niet eens zijn opgeteld. Tegen het bolsjewisme. Tegen het bolsjewisme wordt op het oogenblik een geweldige strijd geleverd. Het gaat om Europa's beschaving en cul tuur, het gaat om de verdediging van het Christendom. Te weinig wordt dat hier in Nederland beseft. Te weinig beseft men. dat de vrijwilligers, die ginds in het Oosten met de verbonden legers medestrijden, ook voor u, lezers, hun leven hebben ingezet. Daarom rust op u de plicht, om deze Strijders te helpen zoo zij gewond raken. Helpt daarom mede om net werk van de Nederlandsche ambulance zoo goed moge lijk te doen slagen. Stort uw bijdrage op girorekening. 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. Britsche aanval op Kufo afgeslagen. Italiaunsch weermachtsbericht Het weermachtsbericht van Donderdag luidt: Ten Oosten van Mekili werden vijande lijke pantserwagens door het geconcentreer de en doeltreffende vuur van onze artillerie gedwongen, terug te keeren. Aanvallen van vliegtuigen van de as op versterkingswerken en installaties op Malta veroorzaakten in het gebied der doelen felle branden ep hevige ontploffingen. Een overval, die Britsche elementen op het eiland Kufo, ten zuiden van Kreta, trachtten te ondernemen, werd door ons garnizoen prompt afgeslagen. Japanners rukken uit Burma China binnen. Tsjang-Kai-Sjek naar Burmaansche grens. Een woordvoerder van Tsjoengking heeft medegedeeld, dat de Japansche troepen, die langs den Burmaweg oprukken, Tsjefang, dat 25 mijlen over de grens van Joennan ge legen is, hebben bereikt. Verder deelde hij mede, dat in het gebied van de rivier Chindwin, de aldaar operee- rende Japansche troepen tot Yehwoe zijn opgerukt. Naar de Nitsji Nitsji meldt, maken be richten uit Tsjoenking gewag van het feti, dat maarschalk Tsjang Kai-Tsjek zich met vier divisies naar de grens van Burma heeft begeven om generaal Stilwell te ontlasten. Luitenant-generaal Stilwell, de opperbevel hebber van de Tsjoengkineesche troepen, heeft na de nederlaag bij Mandalay met hooge .officieren de vlucht genomen. Hij heeft met veel moeite een niet nader ge meld steunpunt in Burma bereikt. De president van de nationale Chineesche regeering, Wang Tsjing Wei, is met zijn ge volg voor een officieel bezoek te Hsingking aangekomen. Americana Leen- en pachtcrediet verhoogd tot 50 milliard dollar. 18 npllioen auto's naar den slooper. Het Amerikaansche Congres heeft deze week besloten tot een verhooging van de aan de Geallieerden krachtens de Leen- en Pachtwet te verstrekken credieten tot 50 mil liard dollar. Dit bedrag is het vijfvoudige van het totale bedrag, dat in den vorigen wereld oorlog door de Vereenigde Staten aan cdedie- ten aan de Geallieerden werd verstrekt. Al leen Rusland heeft tot dusverre krachtens de Leen- en Pachtwet reeds een bedrag van meer dan 3 milliard dollar ontvangen De administrateur voor de prijsvorming Henderson heeft verklaard, dat de nationale levensstandaard in de Ver. Staten in de ko mende 12 tot 15 maanden tot het lage peil van 1932 zal dalen. Van de 30 millioen auto's in de Ver. Staten zullen in den loop van dit jaar naar schat ting 18 millioen worden gesloopt wegens ge brek aan banden, benzine en onderdeden Men hoopt op deze wijze de beschikking te krijgen over 15 millioen ton schroot. De 20.000 autokerkhoven moeten hun geheelen voorraad schroot aan de staalgteterïjen afle veren. Het gebrek aan staal heeft voorts ten gevolge, dat er een ernstig tekort is ontstaan aan landbouwmachines. Indien de oogst den zelfden omvang houdt, dien hij tot nu toe had. zal hij nauwelijks binnengebracht kun nen worden. Er is nog een ander geval dat pers en pu bliek in Amerika ernstig bezighoudt. De poli ticus Charles West heeft van de Empire Com pany driekwart millioen dollar geëischt, om dat deze maatschappij had nagelaten, hem „provisie" uit te betalen, nadat zij door zijn. toedoen opdrachten tot een totaal bedrag van 70 millioen dollar had ontvangen. West was drie jaar lang onderstaatssecre taris in het ministerie van binnenlandsche zaken. In eerste instantie werd het proces tegen de Empire Company door hem gewon nen. Toen hij de gerechtszaal verliet zeide hij glimlachend tot zijn tegenpartij: ..Wilt U zoo vriendelijk zijn, het bedrag op mijn bankreke ning te storten HET KAN OOK ANDERS Volgens een bericht uit Havanna hebben de militaire autoriteiten van Cuba, on grond van 't feit. dat de vee-eigenaars en vleesch- handelaren nog steeds weigeren vleesch te verkoopen tegen den officieelen prijs, den geheelen veestapel des lands in beslag geno men. Keuringen voor de Waffen SS 's-GRAVENHAGE. 5 Mei. De keuringen voor de Waffen S.S. zijn als volgt vastge steld: 11 Mei 10.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus; 16.00 uur Den Bosch, hotel Noord- Brabant, Markt 45. 12 Mei: 10.00 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat; 16.00 uur Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61. 13 Mei: 10.00 uur Arnhem, Weberstraat 16 b; 16.00 uur Zwolle, Kasernenunterkunft, School a/d Turfmarkt. 14 Mei: 10.00 uur Groningen, Concerthuis. Poelestr.; 16.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 15 Mei: 10.00 uur Amsterdam, School Iepen- weg 13: 16.00 uur Utrecht, Deutsches Haus. 16 Mei: 10.00 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. CREMATORIUM TE ZWOLLE. ZWOLLE, 7 Mei. De overdracht van het voor den bouw van een crematorium bestemde terrein, op de begraafplaats Kranenburg, door de gemeente Zwolle aan de Vereeniging voor factultatieve lijkverbranding heeft plaats gehad. Zoo spoedig mogelijk zal tot den bouw van het nieuwe crematorium wor den overgegaan. BENOEMINGEN BIJ DE N.S.B. UTRECHT, 7 Mei. De leider der N.S.B.. ir. A. Mussert, heeft benoemd tot gemachtigde voor opvoeding en onderwijs, prof. mr. dr. R. van Genecnten en tot ge machtigde in bijzonderen dienst den heer E. Roskam Hzn. AGENDA VRIJDAG 8 MEI. Gem. Concertgebouw: Piano-sonaten van Beethoven door Karei de Jong, 7.30 uur V-leesohhai, Groote Markt: Tentoonstelling Het Dultache Boek van heden. Dagelijks Il ls uur. Palace:: Jacco, de Circusjongen, 2, 6.30 en 8.45 uur. Allo leeftijden. Luxor Theater: Artisten 2.30, G.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Frans Hals Theater: Het geheim van de Betty Bonn, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Rembrandt Theater: Eens op een nacht. 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. ZATERiDAG 9 MEI. StadsschouwburgTooneelhuwelijk. 7.30 uur. Vleeschhal. Groote Markt: Tentoonstelling Het Duitsche Bock vnn heden. Dagelijks 9- 19 uur (laatste dag). Bioscopen: middag- en avondvoorstellin gen. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. c. Derks. Haarlem. Clief van Dienst en Stad: S. R. Kuiper. Haarlem. Binnenland: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Daag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Den Haag Sport:J. a. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws- en reportage voor Velsen cn Omgeving: J. J. E. van BaarsaL IJmuiden. Jubileumconcert I). M. K. Euterpe TTet 23-jarig bestaan van het Dubbel Mannenkwartct Euterpe (dir. Joh. van 't Vlie) werd Donderdagavond op waardige wijze in de tulnzaal van het Gem. Concert gebouw gevierd, en wel voornamelijk met goede zangprestaties. Benevens het jubilee- rende kwartet. Hot zich hooren het dumes- ensemMe Nol Otto, dat tezamen met Euter pe tevens een voortreffelijk gemengd koor tje vormde, waarmee Van 't Vlie opmerke lijke resultaten bereikte. Ook kwam het be faamde duibbel-kwartet Inter Mos met Euterpe een klunksehoon mannenkoortje vormen, om den avondP met een pompeuze vertolking van De Ruine van L. Brandts Buys te kunnen besluiten. Verder trad als solist op de heer Gerard v. Gasteren, die met aangenaam tenorgeluid o.m. zeer ver dienstelijk Mijn Moedertaal \an L. Brandts Buys zong. Hij werd hierbij goed begeleid door den heer J. J, Beoker. Bij een jubReum hoort een terugblik op hot verleden. Natuurlijk werd daar dezen avond nogal het een en ander over in her innering gebracht door onderscheidene spre kers, maar een bijzonder aardige attentie was het. de eerste directeur tevens stich ter van Euterpe, de heer Hugo Post, .die nu sinds jaren te Utrecht woont, uit te noo- digen, niet alleen om de hulde als grond vester van het jubileerend ensemble in ont vangst te nemen, maar tevens om nog eens het eerste nummertje dat hij met Euterpe in studie nam, te dlrigeeren. De weg die Euterpe afgelegd heeft van dit primitief be gin tot op heden, nu Joh. van 't Vlie deze zangers met succes zeer belangrijke en smaakvolle nummers weet te vertolken (o.m. Vont Rhein van Bruch en Tanzen und Sprin gen van Hassler) markeert een opmerke lijke stijgende lijn en wettigt nog meer goede verwachtingen voor de toekomst. Er was werkelijk veel te genieten aan fraaie en ge distingeerde samenzang, vooral het stukje van Hassler was buitengewoon frisch. En wat het damesensemble presteerde met Schubert's Gott meine Zuvensicht en met drie fragmenten uit de mis van And ré Ca- plet, was ook van het zuiverste gehalte. De gemengd koor-combinatie leverde tevens een hoogst belangrijke vertolking van Abend van Kodaly en interpreteerde bijzonder fraai In monte Ollvoti van Ingegnerl. Wanneer men dit programma vergelijkt bij wat er vroeger door de kwartetten over 't algemeen gezongen werd, is er waarachtig reden om van een opgaande lijn te spreken. Kulde werd gebracht namens den Bond van Kwartetten, door diens voorzitter, den heer H. Paradijs, die aan elk der leden van Euterpe een practisch souvenir aan bood; de heer Paradijs feliciteerde ook na mens Inter Nos en Euphonia en overhan digde een persoonlijk geschenk van den heer Nico Hoogerwerf, een door den heer Llnge- man prachtig gecaligrafeerde compositie, die hij aan' Euterpe opdroeg. Verder werd het woord gevoerd door de heeren Hoog- reve (namens Aurora). Janse (namens J. S. Bach) en Nico de Zwager. De heer Steenlust, voorzitter van Euterpe, die vooraf de werkers van de eerste ure geluk gewenscht had, sprak een hartelijk woord van dank aan allen die dit jubileum zoo broederlijk kwamen meevieren. JOS. DE KLERK. Harmonie „Vooruitgang". Opgericht uit het personeel der Coöp. „Vooruitgang", is dit muziekcorps in zijn verlangen tot uitgroeien gebonden aan grenzen. Dat dit gebonden zijn een gezon den groei kan toelaten, bewijzen de vele poLitie-muziekkorpsen en prachtkorpsen als „De Eendracht", Velsen, waar ernstig wer kende besturen en gelukkige keuze van dirigenten deze belangrijke resultaten mo gelijk maakten. Ook voor „Vooruitgang" ligt de weg open. En ik meen te constateeren dat men dien weg, onder Henri Schulpzand, al een goed eind is opgegaan. Het pro gramma immers wijst dn de goede richting;- thans geen z.g. „humoristen" meer, doch een dedlamaitor, naar wien men luistert; geen onvolgroeid sollstenwerk, maar twee erkende kunstenaars, die het concert voor hobo en orgel ten gdhoore brengen. Het kan niet anders, of de luisteraars, geestelijk in de goede richting gestuurd, schenken méér en beter aandacht aan wat het muziekkorps „Vooruitgang" ten ge- hoore brengt. Dat dit meer .fijritisch luiste ren echter een meer vleiend oordeel over de praestaties van het korps inhoudt, zal ik niet beweren; maar de belangstelling is gewekt, en daaruit zal „Vooruitgang" voordeel puttten. Men heeft dan kunnen constateeren, dat de zuiverheid van stem ming na de pauze belangrijk beter was dan daarvóór, toen er tusschen groot en klein koper eenerzijds en het hout daarnaast nog niet de vereischte eenheid was. Hoe mooi klonken b.v. na de pauze de baritons zin het kleurige trekje der wals „Lentebloemen", toen de stemming zooveel beter was geworden. Wanneer de zuiver heid van intonatie (bevorderd door de studie van gedragen tonen) gelijken tred houdt met de goede krachten, die wij in meerdere partijen van dit korps opmerk ten, (ook Brawn's pistonsolo was bijzon der goed), dan zal de vaam „Vooruit gang" blijken een goede keuze te zijn ge weest. In twee declamaties die we van Willem van CapeKle 'hoorden, gaf hij wederom be wijzen van stembeheersdhing en van een aangeboren vermogen tot typeeren. Het waren momenten waarvan men iets mede- nam. En tot diie goede oogenblikken mogen we zeer zeker ook rekenen de voordracht van het oversdhoone boboconcert van Handel, door Jac. Moolemijzer, den len hoboïst der H.O.V. Hier paarde zich de gezonde hoboklank aan een juist stijl begrip. En het inzicht, dat den organist Piet Halsema slechts de principaalstem- men deed kiezen en onder deze alleen de gene, die 't minst rijk aan neventonen waren, (sledhts het unisono in 't slot week hiervan af), maakte de klankschoonheid dezer solovoordracht tot een zeer zuiver genot. G. J. KALT. Ouderdomsuitkeering N. A. F. AMSTERDAM, 8 Mei. Wie deel uit maakt van de- arbeidsgemeenschap, zooals deze belichaamd is in het Nederlandsche Arbeidsfront, weet zich in tijden van ouder dom en invaliditeit geborgen. En wel, om dat de uitkeeringen, die da leden zoowel in het eene als in het andere geval ontvangen op zichzelf en in vereeniging met andere uitkeeringen. bijv. die, welke ingevolge de sociale verzekering worden verleend, als een belangrijke bron van inkomsten kunnen worden beschouwd. De ouderdomsuitkeering. die het Neder- landsch Arbeidsfront aan zijn leden ver leent, gaat op 65-jarigen leeftijd in. Het be grip „invaliditeit" komt in groote trekken overeen met dat, wat wij aantreffen in de sociale verzekering, zonder hi§r strikt af hankelijk van te zijn, wat dus de mogelijk heid van een ruimere begrenzing en soene- ler toepassing meebrengt. Wat de bedragen betreft, deze varieeren van 7.20 per maand in de laagste klasse na twintig jaar bijdrage te hebben betaald, tot 40.per maand na 35 jaar bijdrage- betaling in de hoogste klasse. De gemiddelde uitkeering bedraagt echter, afgezien van in- dividueele schommelingen, eenige tientallen guldens per maand. De uitkeeringen zijn, wat hun hoogte be treft. afhankelijk van het aantal jaren, dat een lid voor deze uitkeering zijn contributie heeft opgebracht. Het ligt voor de hand, dat voor hen, die zijn overgekomen van vakver- eenigingen, die geen reglementaire ouder- dorns- en invaliditeits-ondersteuning ken den, een afzonderlijke regeling getroffen wordt. Deze regeling bestaat hierin, dat voor be doelde werkers het recht op ouderdoms-, zoowel als op invalid iteitsuitkeering per 1 October 1947 ontstaat. Wanneer zij na dien datum een verzoek om één van bovenbe doelde uitkeeringen indienen, zal deze ver leend worden, mits door hen in totaal 1040 wekelijksche bijdragen zijn betaald, en zij sedert 1 Mei 1942 onafgebroken lid van het Nederlandsche Arbeidsfront zijn geweest. Van deze leden wordt dus verlangd, dat zij, met inbegrip van den tijd, welke zij lid wa ren van hun ouden vakbond, in totaal twin tig jaar georganiseerd zijn geweest. Voor ieder, die thans vijftien jaar lid is geweest van een ouden vakbond, waaraan geen ouderdoms- of invaliditeitsuitkeerin- gen verbonden waren, beteekent dit, dat hij bij een regelmatig lidmaatschap van het N. A. F. dit recht op 1 October 1947, dus na slechts vijf jaar lidmaatschap verkregen zal hebben. Dat hier sprake is van een positief be lang voor alle werkers, die tot nog toe bin nen het kader van hun organisatie geen hulp konden verwachten, bij ouderdom of inva liditeit, behoeft geen nader betoog. Een be lang, dat nog verhoogd wordt door het feit, dat in sommige gevallen, n.l. wanneer het vasthouden aan de bovengenoemde voor waarden onbillijke gestrengheid zou mee brengen, gunstige uitzonderingen op deze regels kunnen worden gemaakt. Voor de leden, die in hun voormaligen vakbond reeds een regeling hadden, gaat het recht op uitkeering, voor zoover zij ten minste twintig jaar lid geweest zijn, óp het oogenblik van de aanvraag der uitkeering, onmiddellijk in. Het jodenmerk. Een oud-vaderlandsche traditie hersteld, 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. „Volk en Va derland" wijdt een uitvoerig en gedocumen teerd artikel aan de invoering van het Joden- teeken hier te lande en stelt vast, dat hier mede een oude traditie wordt hersteld. Tot diegenen onder de Nederlanders, die zich over de Jodenster ergeren en de meening aanhangen dat deze maatregel indruischt tegen den oud-Nederlandschen geest van ver draagzaamheid, richt het blad het gegronde verwijt, dat zij hun eigen geschiedenis niet kennen. Er volgt dan een aantal gevallen van in ons land in den loop onzer geschiedenis ter bescherming van het volk tegen de Joden ge troffen maatregelen, welke niet slechts aan- toonen, dat onze voorouders zich bewust wa ren van wat de bescherming van het volks belang vorderde, maar bovendien het bewijs leveren, dat het verschil tusschen Nederland sche en Joodsche moraal door de eeuwen heen steeds ophieuw tot conflicten heeft ge leid. Daar bovendien dit verschil nooit vermin derde wordt hierdoor het onvermogen der Joden tot assimileeren volkomen bevestigd. De thans getroffen maatregel is in vergelijk met wat onze voorouders tegen de Joden on dernamen buitengewoon zacht te noemen, ter wijl in wezen de aanleiding gevende oorzaak van nu en van vroeger gelijk is. Steeds op nieuw werd de Germaansche gastvrijheid door de Joden misbruikt door uitleving hunner grenzenlooze hebzucht, heerschzucht en bemoeizucht en hunne geneigdheid en ge slepenheid om de bestaande rechtsorde te saboteeren. Bepaalde voorschriften tegen de Joden voorheen en thans werden en wórden uitge vaardigd met het oogmerk om de volksge meenschap te behoeden tegen ongewenschte invloeden. Wenschen de Joden deze voor schriften te ontgaan, hetgeen in de practijk steeds opnieuw weer het geval bleek te zijn, dan blijft de overheid tenslotte niets anders over dan datgene te doen. waarom als het ware gevraagd wordt: het geven van een uiterlijk kenmerk. Daardoor weten overheids-dienaren tenmin ste wanneer er aanleiding is tot ingrijpen. Het heeft dus niets met vervolging te maken als de Joden thans de voorgeschreven Da- vids-ster dragen. Deze moet niet anders wor den gezien dan als een veiligheidsteeken. JUBILEUM J. RUTGERS Maandag a.s. is het twaalf en een half jaar geleden dat de heer J. Rutgers in dienst trad bij de N.Y. Drogisterijen v.h, K. van Eden te Haarlem. Hij is chef van het filiaal Gen. Cronjéstraat 49 en heeft zich te Haar lem-Noord vele vrienden verworven. Personalia. Tot voorzitter van de Haarlemsche commissie voor het examen handenarbeid is benoemd de heer Th. Brouwer, mspecteui van het lager onderwijs In de inspectie, wonende te Heemstede. Links: Kracht en schoonheid in de bloeiende Betuwe. Bloesemweelde in de omgeving van Kesteren. Pax Holland-De Haan-c. Rechts: Bfj de stafkaart tijdens de ontmoeting van den Führer en den Duce te Salzburg. V. r. n. 1.: Mussolini; de chef van den gcncralen staf, generaal JodI; Adolf Hitler en generaal-veldmaarschalk Keitel. Hoffmann-Stapf-Pax Holland-c. Haarlemsche Rechtbank. Fietsendieven Voor de Haarlemsche rechtbank hadden zich gistermiddag twee jongemannen uit Purmerend, P. B. en J. M. te verantwoorden. Zij hadden tien fietsen gestolen, deze van de banden ontdaan en daarna de karretjes in het water geworpen. Tegen B., die beweer de, de diefstallen gepleegd te hebben, om dat M. hem voortdurend om geld vroeg, eischte de Officier acht maanden gevange nisstraf. Verdachte M. bleek de laatste jaren van het goede pad afgedwaald te zijn en zijn geheele zakgeld aan sigaretten, spoeperij en bioscoop te besteden. Tenslotte was hij er toe gekomen, diefstallen te plegen. Hij be loofde thans beterschap en had o.a. reeds degenen, die hy gedupeerd had, schadeloos gesteld. Eisch vier maanden gevangenisstraf. Uitspraak 21 Mei. Diefstallen van jassen E. S., een matroos uit Amsterdam, had, uit armoede daartoe genoodzaakt, uit een school in de Kanaalstraat te IJmuiden, een jas gestolen. Er werd tegen hem een gevan genisstraf voor den tijd van zes maanden geëischt. De los-werkman F. D. uit Purmerend, had uit een aan een koopman toebehoorend schuurtje een manchester jas ontvreemd. Hij beweerde echter, dat hij de jas had ge kocht voor 4; in ieder geval had hij het kleedingstuk voor dien prijs verkocht aan E. S. De Officier achtte den diefstal bewezen en eischte een gevangenisstraf van zes maanden. Tarwe gestolen. Een drietal Zaankanters, T. J. B. en M. D. S. uit Wormerveer en J. B. uit Wormer. hadden tezamen uit een fabriek een tweetal zakken tarwe gestolen. Leden van het per soneel der fabriek hadden 's nachts onraad bespeurd en bij nader onderzoek de twee zakken op den grond gevonden. De drie mannen stonden Donderdagmorgen terech* voor de Haarlemsche Rechtbank, waar tegen ieder van hen een gevangenisstraf van zes maanden werd geëischt. Diefstal en heling van tarwe. In het pakhuis van de N.V. Mico te Zaan dam, waar in het najaar van 1940 duizen den kilo's tarwe, lagen opgeslagen, waren de arbeiders J. H. en P. R. werkzaam, die door de directie waren aangewezen om des nachts dienst te doen als wacht tegen mogelijk ge vaar uit de lucht. Van deze positie maakten de beide mannen misbruik; qp een nacht lieten zij volgens afspraak vier balen tarwe met een schuit weghalen. In deze schuit zaten de caféhouder M. K. uit Zaandam en H. van O., kellner bij M. K., die de balen bij een werf aan wal brachten, waarbij een van de vier zakken in het water van de Zaan verdween. De drie overgebleven zak ken werden onder leiding van Van O. naar het café van M. K. gebracht door den los- werkman K. O. uit Zaandam en vervolgens naar de woning van den grondwerker C. v. D., die eenigen tijd voor muziek had gezorgd in het café van M. K, en daardoor met de zaak in aanraking was gekomen. Vanuit het huis van C. v. D., waar de balen een nacht bleven liggen, werd de tarwe naar hef café van den 45-jarigen caféhouder S. vervoerd, die ze had gekocht van M. K. en nu zes zakken ontving, waarin hij, naar afgespro ken was, 700 pond tarwe moest vinden. Bij nader onderzoek vond hij echter slechts 670 pond, waarvoor hij 200 betaalde. Hij wist niet dat de tarwe van diefstal afkomstig was. Van de hoeveelheid, die hij had ont vangen, gebruikte hij 30 pohd, terwijl de rest op een nacht van hem gestolen werd. Van dezen diefstal deed hij geen aangifte, (laar h(j niet verwachtte dat de tarwe opge spoord zou worden. De Officier van Justitie eischte tegen den caféhouder M. K. en den kellner H. v. O. een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar, tegen den los-werkman K. O. zes maanden en tegen den grondwerker C. v. D. en den caféhouder A. S. een gevangenis straf van vier maanden. De zaak tegen de beide hoofdverdachten P. R. en J. H. werd op verzoek van den ver dediger tot 4 Juni aangehouden. Uitspraak over veertien dagen. UITSPRAKEN. M. W. S-, hvr. J. J. Zwonende te Haar lonimermeer, thans ged. „Diefstal", acht maanden gev. straf. m. aftr. prev. hecht. C. B., grondwerker, wonende te Wormer- veer, thans ged. „Oplichting", een jaar gev straf m. aftr. prev. hecht. P. J. W. v. T., machine-bankwerker, wo nende te Tilburg, thans ged. „Diefstal door middel van inklimniing", twee jaar gev. straf m. aftr. prev. hecht. A. T., metaalbewerker, wonende te Am sterdam, thans ged. „Diefstal", een jaar gev. straf m. aftr. prev. hecht. A. IC., timmerman, wonende te Zwanen burg, gem. Haarlemmermeer. „Diefstal in vereeniging", acht maanden gev. straf. J. J. II., opperman, wonende te Amster dam. „Diefstal in vereeniging", acht maan den gev. straf. G. T. II.. monteur-garagehouder, wonende te IJmuiden, gem. Velsen. „I-Ieling", twee maanden gev. straf. G. B., garagehouder, wonende te IJmuiden gem. Velsen. „Schuldheling", f 100 boete subs. 30 dagen hecht. W. B., fabrieksarbeider, wonende te Zaan dam, thans ged. „Overtr. art. 247 W. v. Str.", een jaar gev. straf m. aftr. prev. hecht. J. li. IC, reiziger, wonende te Bloemen daal. G. v. E., electricien, wonende te Bloe- mendaal. „Diefstal in vereeniging", ieder zes maanden gev. straf. S. C. B. S., keukenknecht, wonende te Heemstede, thans ged. „Diefstal", vier maan den en drie weken gev. straf m. aftr. prev. hecht. C. II. J., fabrieksarbeidster, wonende te Haarlem. „Diefstal", twee maanden gev. straf m. aftr. prev. hecht. C. A. v. d. M., los werkman, wonende te Haarlem, thans ged. „Diefstal", een jaar en zes maanden gev. straf, m. aftr. prev. hecht. F. S., bankwerker, wonende te Haarlem „Diefstal", een jaar gev. straf m. aftr. prev hecht. Th. v. K„ slooper, wonende te Haarlem, thans u.a.h. ged. „Diefstal", een jaar en zes maanden gev. straf. W. A. B., schoenmaker, wonende te Haar lem. „Diefstal", een jaar gev. straf met last tot gevangenneming. Ie H.B.S.-B. Voor het eindexamen zjjn aan de le II. 8 S.-B (Zijlvest bij do Raaks) geslaagd: Appelman, niej. Tb. K. van Asperen, A Boer, mej. N. Boon, mej. A. v. d. Burg, Pfe Deij.s, T. Drukker. E. J. Goode. H. Hiemstr mej. I-r. P. de Jonge, mej. E. J. D. Kruyl j. A. H. Reljers, D. Th. Spaargaren, J. T; Swart, B. J. F. Talsma, J. J Wensing, A. d Wit, J. Brouwer, W. L. Brugsma, R. Eiken boom. K. van der Heide, H. Houtman. T M. de Koningh, II. F. A. ICrug, mej. A. I Lulbberts. J. F. Sick man n, R. J. Smit. Hi examen duurt voort. NIJVERHEIDSEXAMENS. De commissie, dit jaar belast met het a nemen van de examens ter verkrijging de akten Na en Ns, de aanteekening op akte Na voor het dameskleermaken en verklaringen en de getuigschriften, bedot in art. 38 der Nijverheidsonderwijswet, i zitting houden te Amsterdam en te 's-Grave hage. In deze commissie zijn o.m. benoemd dames A. Bakker, M. Gijsbertse, B. C. Jelle C. H. den Outer, J. J. Tilbuuscher, H. E. Ve ger, allen te Haarlem, M W. Capelle, Beve wijk, E. Lekkerkerker, Bennebroek, D. v« Meurs-Bruin, Zandvoort en de heer ir. H. Zi- stra, Haarlem. a h PROGRAMMA BEIAARDBESPELING b Het programma van de beiaardbespelirj n op Zaterdag 9 Mei van 88.45 uur luidt:' 1. Thema corr varia, Staf Nees. 2. a Klok' Roeland; b. Lied der Vlamingen. 3. Mem no. 2 Dr. K. Lefévère. 4. a 't Is stille, Jef Hoof; b. Restitutie, Jef Rheinhard; 5. Gi< Couperin; 6. Ases Tod, E. Grieg. HET GETUIGENIS DER KERK. Nadat een drietal wijkdiensten in ve.-| schillende bedehuizen der Ned. Herv. C alhier gehouden zullen zijn,< z drietal diensten in de Groote Kerk vol gen. De eerste zal plaatsvinden op Zondag avond 31 Mei a.s. Als sprekers zullen o; treden ds. I. P. v. d. Waal, Ned. Her predikant te Haarlem en ds. J. J. Buski Geref. predikant in H.V. te Rotterdam, d zullen spreken over: „God en Noodlot] Zondag 7 Juni zullen de Ned. Herv. dikanten ds. E. H. Beker van Haarlem a ds. D. Tromp van Zandvoort spreken ov$ „Evangelie en Werkelijkheid" en Zond4 14 Juni dr. E. Emmen, Ned. Herv. predikal te Haarlem en dr. A. H. Edelkoort. ïde} te Amsterdam, over; „Hemel en Hel". Alls diensten zullen om 7 uur bega G nen. d a VERGUNNINGEN OP HET GEBIED VAJ d DE VOEDSELVOORZIENING. 's GRAVENHAGE. 8 Mei. De staal courant bevat een beschikking van. d z secretaris-generaal van het departement v Landbouw en Visscherij, waarbij met i- gang van 8 Mei wijziging wordt gebrac s in de regeling van aanvragen van bedrijf vergunningen, voor zoover deze betrekkii hebben op bepaalde producten en artik i len op het geoied van de voedselvoorzi ning. Voor nadere bijzonderheden wot verwezen naar de in de bladen opgenom o desbetreffende officieele publicatie. Werkt/AE.DEtot een JUISTE. VER.DEELING EN EEN GOEDE ORDE WEES NIETONfti!_lF)»\ WAN NEE Q UW VQJDUW U THANS HET CTCN NIET ZÓÓ KAN VERZOQGEN ALS Z.'J HET Z.OU WILLEN NOOD BREEKT WET EN WIJZIGT ook oe menus! RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 9 MEI 1942. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastii 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastle 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsb richten. 8.15 Causerie „Brandende kwesties (opn 8.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest, solist en dameskoor „Aethercharme" (opn.). 9.15 Voor: huisvrouw. 9.20 Amusementsorkest en sol (opn.). 10.00 Ernstige muziek (opn.). 11.00 Voori vrouw. 11.20 Pianovoordracht. 11.55 Gramofoo muziek. 12.00 Bert van Dinteren en zijn orka 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws-, econom sche- en beursberichten. 13.00 Een waarscb wend woord aan alle IJselmeervisschers. IJ Orkest Malando en solist. 14.00 Waarom leen wij eigenlijk? 14.20 Na gedanen arbeidmuzl' en vroolljkheid. 15.45 Gramofoonmuziek. 16 Bijbellezing. 10.20 Cello en piano. 1G.45 Pro Ml sica en gramofoonmuziek. 17.15.B. N. O. Nieul en economische berichten. 17.30 Gramofoonmi ziek. 17.34 Duitsche taalcursus. 18.00 Sylvest Trio. 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 K Sylvestre Trio. 18.50 B, N. O. Nieuwsberichte 19.00 B. N .O. De wereldmarkt uit den aetla geplukt. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.15 Als Ut voor 't zeggen had. 19.30 Gevarieerd Zaterdi avondprogramma. Vanaf 20.15 Alleen voor ridio-Centrnles die over een lijnverbinding i de studio beschikken. 20.15 Concertgebouwork! en soliste (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichte 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10—24.00 Ge mofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonra ziek. 18.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoortm ziek. 10.30 Lichte muziek (opn.). 11.20 Ënsemb Joan Lancé. 12.00 Fluit, cello en piano. 12.45 N. O. Nieuws-, economische- en beursberichte 13.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 13. Voor de Jeugd. 14.00 Stedelijk orkest van Mae tricht en soliste. Ca. 14.40 Gramofoonmuzie 14.45 Het kweeken van tomaten, causerie. 15- Stedelijk orkest van Maastricht en soliste. 15 Gramofoonmuziek. 16.00 Het. Omroeporkest gramofoonmuziek. 17.00 Voor de binnenscl»! pers. 17.15 B. N. O. Nieuws- en economische bi richten. 17.30 Orgelspel. 18.00 Programma-ove zicht. 18.15 Reportage. 18.30 De N. S. B. antwoord 18.45 Amusementsorkest en solist. 19.30 B. N. f Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19- B. N. O. Praatje in Groningsch dialect. 20.00 Hi W. A. Vanaf 20.t5 alleen voor de Radio-Central die over een lijnverbinding met de studio bi schikken. 20.15 Melodisten en solist. 20.45 Gevi rieerd Zatei dagavondprogramma. 21.30 Flls praatje. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gfl mofoonmuziek. 22.0522.10 Avondwijding. INTERESSANTE GREPEN UIT HET DUITSCH RIJKSRADIOPROGRAMMA VAN ZATERDA 9 MEI. Rijksprogramma: Tijdens de uitzending va 19.30—19.45 uur speelt een groot orkest onder 1« ding van Fntz Lehmann marschliederen vi Richard Strauss, Otto Dobrindt, het orkest Fras Fux en de solisten Walther Mueller (tenor). Bruï Saenger (viool) bieden van 20.20—21.00 uur dais muziek van lateien tijd aan. tijdens welke uitzes ding o.a. van Bruehne. SchmidtGuenther, B win Dressel. en Wemer Eisbrenner werken 11 gehoore gebracht zullen worden. In de uitzendlr „FunkbretÜ" „met publiek" —van 21.00—2U uur werken mede: Grete Weiser, Hilde Koerbe Gisela Schlueter, Maria Ney. Rudolf Platte Kurt Seiffert. Over de Dultschlandzender: Ekitai Ahn, de J» pansche dirigent, leidt het tweede deel van uitzending „goede late-namlddagmuziek" t 17.15—18.30 uur, met een Duitsch-Japansch cor eert. In het eerste gedeelte hooren wij werke van oude Italiaansche meesters. Elisabeth Ru: gers, Anton Dermota, Karl Friedrlch en Geor Oeggl brengen een llederenkrans „verliefde melc dieen" uit bekende opera's en operetten van 20, —21.15 uur, Gustav Goerlich dirigeert het avoni concert van 21.15—22.00 uur, met werken v» d' Albert. Gunnar Ek, Mascagni, T L Clemen v. Franckensteln en Dvorak.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2