Nieuws uit Velsen, IJmuiden, Beverwijk en Omstreken. 11lif in ymuiden- !gi!> IJMUIDEN Het opnemen van pleegkinderen. De burgemeester heeft 3 Maart een. verordening vastgesteld, waarin maatrege len voor het oprichten en hebben van kinderbewaarplaatsen zijn vastgelegd. Tevens komen hierin de volgende artike len inzake het opnemen van pleegkinderen voor: Artikel 11. Voor de toepassing van de bepalingen van deze afdeeling wordt verstaan onder ..pleegkinderen": minderjarigen, beneden den leeftijd van zestien jaren, die bij der den anderen dan ouders of voogden inwoning, kost en verpleging genieten; „pleegouders": hoofden van gezinnen of afzonderlijk levende personen, die in hunne woningen, of ondernemers qf_ be heerders, die in hunne inrichtingen één of dii jneer pleegkinderen hebben. Artikel 12. Het is verboden een pleegkind op te ne- nu men, tenzij hiervan bij den commissaris van politie schriftelijk aangifte is gedaan, onder opgave van naam, voornamen, ge boortedatum, geslacht en godsdienst van het kind, benevens naam, voornamen, ge boortedatum, geboorteplaats, godsdienst en beroep van zijn ouders. Artikel 13. Het is verboden: a. aan hen die daartoe naar het oordeel van den burgemeester ongeschikt zijn, één of meer pleegkinderen te hebben; b. meer of andere pleegkinderen te hebben dan de burgemeester in verband met de in een woning of inrichting aan wezige omstandigheden, welke op de ver zorging dier kinderen invloed kunnen uit oefenen, aangeeft. Artikel 14. n<jJ 1. De pleegouders zijn verplicht op de l<aJ eerste aanvrage van de daartoe aange ef wezen ambtenaren van de gemeentepolitie, L van den Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst of van de nader door' den burgemeester aan te wijzen gemeente- ambtenaren, te vertoonen en toe te laten, dat zij door de ambtenaren van den Ge- I meentelij ke Geneeskundige- en Gezond heidsdienst worden onderzocht. 2. De pleegouders en hunne huisgenooten zijn verplicht, wanneer de burgemeester dit schriftelijk van hen vordert, zich te onderwerpen aan een dergelijk onder zoek. 3. De pleegkinderen zijn .verplicht zich aan het vorenbedoelde onderzoek te onder werpen. Artikel 15. Het bepaalde bij artikel 9 is op pleeg ouders en hunne huisgenooten van over eenkomstige toepassing. Artikel 16. De pleegouders zijn verplicht aan den burgemeester of de ambtenaren, belast met het toezicht op de naleving van de bepalingen van de tweede afdeeling dezer verordening, te allen tijde die inlichtingen te verschaffen, welke hij mocht verlan gen. Artikel 17. De pleegouders zijn verplicht drie dagen nadat een pleegkind, dat te hunnen huize of in hunne inrichting was opgenomen, is overleden of vertrokken, schriftelijk aan gifte te doen bij den commissaris van politie, in het laatste geval onder opgave van het adres, waarheen het kind is over gebracht. Artikel 18. De bepalingen van deze afdeeling zijn niet van toepassing ten aanzien van min derjarigen: a. gesteld ter beschikking van de re geering; b. toevertrouwd aan de zorg van den S| Voogdijraad; 1 c. over wie de voogdij is opgedragen i |aan in artikel 421 van het Burgerlijk MWetboek bedoelde vereenigingen, stichtin- 1 gen of instellingen van weldadigheid; d. verpleegd in gestichten of inrichtin gen, welke worden beheerd door een in stelling van weldadigheid, voorkomende op de in artikel 3 der Armenwet bedoelde lijst, voorzooverre die instellingen vallen onder de onderscheidingen, bedoeld in ar tikel 2 eerste lid onder letter a en b dier wet; e. afstammende van de pleegouders. Artikel 19. Zij, die bij het in werking treden dezer Verordening pleegkinderen onder hun toe zicht hebben, zijn verplicht de in artikel 12 bedoelde aangifte te doen binnen een maand na het in werking treden dezer ver ordening. De aïgemeene bepalingen der verorde ning luiden als volgt: Artikel 20. Onverminderd het bepaalde in artikel 141 opnj Van het Wetboek van Strafvordering wor- listi den met het opsporen van overtredingen )or| dezer verordening belast de ambtenaren der gemeentepolitie en van den Gemeen- telijke Geneeskundige- en Gezondheids- 5°.°} dienst. Artikel 21. Ten behoeve van de nakoming van eenige bepaling dezer verordening wordt aan de eenj daartoe aangewezen ambtenaren van de gemeentepolitie en van den Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst de last verstrekt, om alle gebouwen of al dan niet afgesloten ruimten te allen tijde, on- danks den wil der bewoners, binnen te treden, voor zoover het woningen betreft, met inachtneming van de bepalingen van de wet van 31 Augustus 1853 (Staats blad no. 83). Artikel 22. 1. Overtreding van eenige bepaling dezer verordening wordt gestraft met hechte- :htd nis van ten hoogste twee maanden of geld boete van ten hoogste driehondei'd gulden. 2. Voorts kan overtreding van eenige be paling dezer verordening worden gestraft met openbaarmaking van de rechtelijke mt uitspraak. Artikel 23. 1. Deze verordening treedt in werking op 'den achtsten dag na dien waarop zij is afgekondigd. 2. Zij kan worden aangehaald onder den titel van „verordening kinderbewaarplaat- Ben en pleegkinderen'1. Deze verordening is aan den Commis- e i* saris der Provincie Noord-Holland volgens zijn bericht van 14 April 1942, no. 392, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied. overeenkomstig artikel 203 der Gemeente- trali wet, den 27 April 1942. Flln Opgepast, koiiijnenliouders Nu de lente er is kan men langs de wegen en op de wijde vlakten weer zien hoe de hou ders van konijnen naar voer voor hun beesten zoeken. Hun toewijding wordt natuurlijk naar de juiste waarde geschat, maar zij moeten toch onderscheid weten te maken tusschen het mijn en dijn. De politie acht het nood zakelijk tegen het plukken van paardenstek- ken e.d. op plaatsen, waar men dit niet zonder toestemming mag doen, ernstig te waarschu wen. Verleden jaar heeft zij dit ook vele malen gedaan, cn toen dit niet bleek te hel pen moest zij kloek optreden. De konijnen houders dienen er rekening mede te houden, dat dit ook nu weer zal gebeuren als het Waarschuwen geen verandering brengt. AGENDA VRIJDAG 8 MEI. Thalia Theater 8 uur: Quax de Brokken felloot. Rex Theater R uur: Casanova getrouwd. Bioscoop De Pont 8 uur: De Tijger van Eschnapoer. ZATERDAG: l Bioscopen; Zie Vrijdag, Verordening kinderbewaarplaatsen. Door den Burgemeester is, ter waarne ming van d'e taak van den Raad, bij zijn besluit van 3 Maart 1942 d'e verordening op het oprichten en het hebben van kinder bewaarplaatsen en het opnemen van pleeg kinderen vastgesteld. De bijzonderheden inzake het opnemen van pleegkinderen zijn elders in ons blad vermeld. Van het oprichten en hebben van kin aerbewaarplaatsen zijn de volgende artike len van kracht: Artikel 1. Voor de toepassing van de bepalingen van deze afdeeling wordt ver staan onder: „Kinderbewaarplaatsen" alle plaatsen, welke bestemd zijn of gebezigd worden voor bewaring overdag van kinderen bene den den leeftijd van zeven jaar en behoo- rende tot meer dan twee gezinnen, het gezin van den bewaarplaatsh'ouder niet mede gerekend; „houder" mede degene, die den houder eener vergunning als bedoeld in artikel 2 vervangt. Artikel 2. 1, Het is behoudens vergun ning van den Burgemeester, verboden een kiniderbewaarplaats op te richten of te hebben. 2 Ten aanzien van hen, die bij het in werking treden van deze verordening een kinderbewaarplaats hebben en binnen een maand na dat tijdstip een aanvraag cm vergunning hebben ingediend, blijft het in het eerste lid bedoelde verbod buiten toe passing, totdat op de aanvraag is beschikt. Artikel 3. Bij een aanvang om een vergunning als bedoeld in artikel 2 moe ten worden overgelegd: le. een opgave van ieder der personen, die met het bestuur of de leiding van de bewaarplaats zullen zijn belast, onder ver melding van naam, voornamen, geboorte plaats en -datum, beroep, zoomede woon plaatsen en adressen gedurende de laatste tien jaren; 2e. een opgave van het perceel of per ceelsgedeelte, waarin de kinderbewaar- plaats is of zal worden gevestigd; 3 e, een op schaal vervaardigde teeke- ning en een omschrijving van de indeeling van dat perceel of perceeisgedleelte, aan wijzende de bestemming van elk onder deel; 4e. een opgave van het aantal kinderen van elk kunne, dat ten hoogste zal wor den toegelaten. Artikel 4. 1. De houder is verplicht zorg te dragen, dat de localiteiten, met meubilair en verdere inventaris, de speel plaats en de tot de bewaarplaats behooren- de omgeving, naar het oordeel van den Burgemeester voldoen aan door dezen, voor elk geval afzonderlijk, vast te stel len eischen. 2. Het is den houder verboden de zorg of de leiding over de hem toevertrouwde kin deren op te dragen aan andere personen dan door den Burgemeester zijn toege laten. Artikel 5. Het is aan de houders en leiders van kinderbewaarplaatsen verbo den: 1. een kind tot de bewaarplaats toe te la ten, wanneer ziöh kinkhoest of mazelen geopenbaard heeft in het buis, waarin zoodanige bewaarplaats gevestigd is of dat daarmede in gemeenschap staat; 2e. personen toe te laten, die lijdende zijn aan kinkhoest, mazelen, hoofdzeer of anderen besmettelijken huiduitslag of bij wier huisgenooten zich een der ziekten 'heeft geopenbaard, zoolang nog geen acht dagen zijn verloopen, sedert de ziekte, vol gens schriftelijke verklaring van een ge neeskundige, uit het huisgezin is geweken. Artikel 6. Het hoofd van een huis gezin, waarin zich geopembaatrd heeft kink hoest, mazelen, hoofdzeer of andere be smettelijke huiduitslag, is verplicht, al'le bij hem inwonende kinderen van de kin- derbewaanplaats te houden, zoolang nog geen acht dagen zijn verloopen. sedert de ziekte, volgens schriftelijke verklaring van een geneeskundige, uit het huisgezin is geweken. Artikel 7. De bepalingen van art. 5, 2e en van art. 6 zijn, voor zooveel mazelen en kinkhoest betreft, niet van toepassing ten opzichte van de gezonde personen, die genoemde ziekten reeds hebben doorstaan, en, voor zooveel hoofdzeer betreft, indien de personen lijdende aap die ziekte, voor zien zijn van een volkomen afsluitend hoofdverband en volgens verklaring van eep daartoe van gemeentewege aangewe zen geneeskundige, wegens hoofdzeer ge regeld onder geneeskundige behandeling zijn. Artikel 8. De houders en leiders der kinderbewaarplaatsen zijn verplicht per sonen, die verschijnselen vertoonen, welke doen vermoeden, dat zij door een der in deze verordening genoemde besmettelijke ziekten zijn aangetast, zoo spoedig mogelijk van de bewaarplaats te verwijderen. Artikel 9. 1. Houders, leiders en per soneel van kinderbewaarplaatsen moeten in het bezit zijn van een geneeskundige verklaring, dat zij niet lijdende zijn aan tuberculose in een vorm, welke besmet tingsgevaar oplevert. 2. Deze verklaring blijft van den datum van afgifte af gedurende twee opeenvol gende jaren geldig. Bij afloop van dezen termijn moet binnen vier weken een nieuw onderzoek plaats vinden. 3. De directeur van den Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst heeft het recht van den houder, leider of een lid van bet personeel eener kinder bewaarplaats te vorderen, dat hij (zij) zich tussehentijds aan een nieuw onderzoek onderwerpt ter verkrijging van een nieuwe verklaring als hierboven bedoeld, zoo dikwijls hij daartoe bijzondere rede nen aanwezig acht. In geval van zoodanige vordering is de eerder afgegeven verklaring niet langer geldig en moet deze bij den genoemden directeur worden ingeleverd. Artikel 10. 1. De houders en leiders der kinderbewaarplaatsen zijn verplicht hunne medewerking er toe te verleenen, dat de aan. hun zorg toevertrouwde kinde ren op eerste vordering dioor of vanwege den directeur van den Gemeentelijke Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst aan een geneeskundig onderzoek worden onderwor pen. Voor de Aïgemeene bepalingen der ver ordening raadplege men het elders in ons blad voorkomende uittreksel over het op nemen en het houden van pleegkinderen. PERSONEELBIJEENKOMST. Zaterdag zal er in onze plaats weer een personeelbijeenkomst worden gehouden. We derom zal deze door de werkgenreenschap Vreugde en Arbeid worden verzorgd. Dit maal gaat de avond uit van de firma Parle- vliet aan de Trawlerkade. De bijeenkomst heeft in Hotel Nommer Een te Oud IJmuiden plaats en vangt te zes uur aan. Der Wildscliütz in Thalia. Het was een bijzondere voorstelling, die gisteren in de groote zaal van het Thalia Theater werd gegeven. Het Nederlandsch Operettegezelschap voerde er de komische opera „Der Wildschiitz" (De Strooper) van Gustav Albert Lortzing op. De regie was in handen van Jac. Gosen, terwijl Frans Pielage met de vacale en muzikale leiding was belast. Van de uitvoering, die Woensdag in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk heeft plaats gehad, heeft onze recensent in ons blad vap. gisteren de noodige bijzonderheden ver teld. We behoeven dit niet nogmaals te doen. Alleen zij de opmerking gemaakt, dat het gezelschap een grootere belangstel- 'ling verdiende. In onze winkels Wij in IJmuiden hebben verleden jaar ietwat onwennig in onze winkels rond gekeken. Dat had een bijzondere reden. Bjj onzen slager stonden prentenboeken in de uitstalkast en onze kapper overrom pelde ons met een verlokkelijke aanbieding van houten schoenen en leesboekjes. Onze sigarenwinkelier presenteerde in plaats van de zoo begeerde tabak, theesurrogaat en chocolade (zonder dat we een bonnetje P behoefden in te leveren) en bij den groenteman konden we asperientjes krij gen. Dat was vreemd, want men moet het schuurtje toch een beetje bij het huisje laten. Er was een bedenkelijke verwate ring in het zakenleven, die haar oorzaak vond in de poging een bijverdienste te krijgen. Goed was het niet, daar waren we het wel over eens. Want boeken haal je bij een boekhandelaar en voor schoenen ga je naar een schoenenzaak en de apotheek is er om asperientjes en zoo te verkoopen en niet om moeder de vrouw aan een bezem te helpen, wat toch voorkwam! Dat alles heeft zijn hoogtepunt of liever dieptepunt bereikt en toen is het snel op waarts of bergafwaarts gegaan. We voel den ons weer eenigszins thuis in onze win kels; alleen in de sigarenzaken werden we van trouwe gasten één-minuut-vlinders en liever zag men ons soms heelemaal niet. Intusschen wat waren de sigarenwinkeliers plotseling vriendelijk voor ons toen de T-bonnetjes er kwamen. Ze hadden han den tekort om ons sigaren en sigaretten en tabak te geven, die er niet waren en toch ook niet van de fabriek kwamen. Die wer den uit verborgen hoeken opgediept, waar de zwarte handel en het hamsterkwaad zich hadden genesteld. Nee, we voelden ons heelemaal niet vereerd door de vriende lijke woorden en gingen liever naar een winkelier, die eerlijk zei, dat hij niets had, maar toch graag den bon ontving. Want wij in IJmuiden houden er niet van, dat we voor het lapje worden gehouden en we houden van eerlijk zakendoen. Tja, eens gezind waren we niet en dat. was jammer. Maar zelf haddden we voldoening van ons plichtsgevoel. En we hielden weer als vroe- ker van moeder de vrouw, omdat ze er blijk van had gegeven er precies zoo over te denlcèn. Wij waardeeren het als onze winkeliers vriendelijk tegen ons zijn. Zij hebben het moeilijk, maar wij ook en daarom moeten we elkaar helpen. Wij zullen niet zeuren als ze „nee" moeten verkoopen, maar zij moeten óók begrip toonen en niet doen of ze ons liever zien gaan dan komen. Dat geldt _voor alle winkeliers en dat geldt voor allen onder ons. Goeden avond! Marktprijzen. Tarbot f 11.30—f 10,50; Tong f 0,50—f3,70 per K.G.; Kabeljauw f55 per stuk; Kleine schol le s. f 200—f 160; idem 2e s. f 156—f 102: Pufschol le s. f94—f72; Pufschol 2e s. f 50—f 36; Groote bot f 138—f 126; Kleine bot f98—f84; Groote schar f90—f80; Kleine schar f51—f33; Pufschar le s. f 30—f 17; Pufschar 2e s. f 15—f 5,10; Wijting f106— £83, alles per 50 K.G. Aangevoerd door VL 132 een steur 77 K.G. f 6.50 per K.G. Besommingen trawler KW 123 Ball 100 mnd. f 5085. Kotters: I.TM 222 f 3926; IJM 223 f2711. Loggers: SCH 314 f 1856; SCH 443 f6129: SCH 97 f 6455; SCH 402 f 5009; SCH 246 f 5945; SCH 332 f6176; SCH 169 f3021; VL 132 f7061; KW 54 f2572; KW 38 f 4397; KW 2 f 4347; KW 107 f 5274; KW 45 f 6980: KW 91 f4122; KW 58 f4305. Kustvisschers: TX 51 f955; HD 22 f 888; HD 245 f 1385; HD 89 1244; HD 220 f 1383; HD 131 f1016; HD 184 f891; KW 164 f 485 KW 160 f546. Snurrevaarders: URK 8 f 1669 URK 163 £1140; URK 168 f 1467; URK 44 f 1589; URK 243 f556; URK 1 f 658; URK 4 £2143; URK 202 f 2335. MARKT TE SCHEVENINGEN. SCHEVENINGEN 7 Mei. Met versche visch waren Donderdagochtend aan de markt de mo- torlogger SCH 260 M, Ouwehand met f 4583 en 80 kotters met f28.340 besomming. De prijzen waren: tarbot £20 per kg.; middel schol f 118—f158; klein schol f50—f89; puf schol f37—f49 schar f 18—£23; Wijting f 64—f 96, alles per kist van 40 kg. MOEDER Weer is het moederdag. Onze gedachten richten zich op dat mooie doel: haar een prettige verrassing te bereiden, haar duidelijk te doen onder vinden, dat wij haar waardeeren, dat wij van haar houden, dat wij haar als een Moeder beschouwen Moederdag! Neen, deze dag is niet kleurloos als andere. In een stil oogen- blik bedenken wij dat. En wij pogen ons voor te stellen hoe het zou zijn als zij niet bij ons was.We kunnen het niet. Daar voor zijn wij te zeer aan haar goede zor gen gewend. En wij geven haar bloemen, bloemen, die zulke aardige tolken zijn van onze ge voelens, bloemen, die met hun kleuren pracht meer vertellen dan woorden ver mogen, want als wij probeeren haar zelf te zeggen hoe wij denken over moeder, ónze moeder, ach, dan heeft het er veel van weg of wij onnatuurlijk zijn. Moeder verlangt die mooie woorden niet. Maar als ze bloemen krijgt dan rust er een glimlach op haar gezicht, dan zoekt ze bedrijvig naar een geschikte vaas en ziet ze blij hoe de kamer er door wordt op gefleurd. Dank je van harte, zegt ze en haar oogen vertellen, dat ze het meent. Warempel, visschersvrouw, denk niet, dat je jongen, die ver van je is, je vergeet, Denk niet, dat je man je vergeet. Zeemans vrouw, pieker daar nu niet over. Ze houden jou in eere, geloof dat gerust. Zou het anders mogelijk zijn? Deze dag is aan Moeder gewijd. Deze dag noodt tot eerlijke ezinning. Daar ge beurt veel, onze aandacht gaat er steeds weer naar uit. En in dit leven vol vaart, waarin de dagen flitsend voorbij gaan, be kommeren wij er ons wel eens niet om hoe Moeder voor ons zorgt. Zij heeft zorgen, zooals wij mannen. Maar haai- moeilijke taak is het goede humeur tebehouden. In den huize mag geen kwade sfeer zijn. Daar moet alles ons opbeuren. Moederdag! Ja, moederdag Nu denken wij aan alles wat ze weer een jaarlang voor ons deed. Nu waardeeren wij het ten volle. Nu weten wij het heel goed wat zij voor ons is Daarom is het Moederdag. K. C. IJ. BESLUIT HET SEIZOEN. De Kanoclub IJmuiden kwam in hel. vori ge seizoen voor het eerst op de planken met het blijspel 'n Zomerzotheid. De waardeering van het publiek was van dien aand, dat het bestuur besloot meer van deze avonden te organlseeren. In den heer H. Dekker te Driehuis von< men een regisseur, die van een juiste op. vatting blijk gaf en vooral oog toonde te hebben vhor hetgeen ten opzichte van deze dilettanten voor een behoorlijke uitvoering noodig was. Daarom ls er in dit seizoen met succes gestudeerd, hetgeen tijdens de voor stellingen duidelijk tot uiting kwam. Eerst werd in de groote zaal van het Tha lia Theater Dom de Gruljters In Andermans Schoenen opgevoerd en hiervoor bestond zoo'n belangstelling, dat een herhaling in het zelfde gebouw moest volgen. Door dit resul taat aangemoedigd werd Henk Bakkor's Vrijdag de Dertiende Ingestudeerd en ook dit blijspel werd korten tijd geleden voor een uitverkochte zaal voor het. voetlicht ge bracht. Het bestuur heeft daarom besloten dezen avond te herhalen. Het seizoen wordt Dinsdag in het Thalia Theater besloten. Op nieuw heeft men zich van de medewerking van R. Kuulman en zijn accordeonisten ver zekerd, die zeker weer hun aandeel tot het welslagen zullen bijdragen. Het nieuwe crematorium. Naar het hoofdbestuur der Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding in het jongste nummer van „Berichten en Mede- deelingen" schrijft, heeft de overdracht van het voor het crematorium-terrein be stemde gedeelte van de begraafplaats „De Kranenburg" door de gemeente Zwolle aan de vereeniging plaats gehad. Zoo spoedig mogelijk zal thans tot den bouw van het nieuwe crematorium c.a. in, deze omgeving worden overgegaan. Van het toewijzen der bouwmaterialen zal het afhangen of de plannen in him geheel zullen worden uitgevoerd. J. Steenhoek jubileerde. Voor den heer J. Steenhoek was het gisteren een bijzondere dag. Hij vierde immers te midden zijner husigenooten zijn vijf en twintig-jarig jubileum bij den Ge meentelijken Reinigings- en Ontsmettings- dienst. De jubilaris, die in Strijen geboren werd, heeft zich in de afgesloten periode al aardig in onze gemeente weten in te burgeren. Duidelijk kwam dit tot uiting in de bloemenhulde, welke men van vele familieleden, vrienden en bekenden mocht ontvangen. De heer Steenhoek, die reeds zoovele jaren zijn taak vervult, kan met voldoening op het verleden terugzien. Heel wat herinneringen zouden dan ook •ermeld kunnen worden, want de jubilaris heeft den groei en het ontstaan van onze gemeente medegemaakt. Aanvankelijk maakte men bii den Reinigingsdienst uit sluitend gebruik van paard en wagen, daarna deed de auto zijn intrede en thans is men genoodzaakt van gas als stuwkracht bij het autorijden gebruik te maken. In den loop van den dag kwam de directeur, de heer G. Koning, alsmede de opzichter, de heer H. J. Frudiger. den ju bilaris in zijn woning aan den Willems- beekweg 44 feliciteeren. Hierbij overhan digde de heer G. Koning hem met de ge bruikelijke hartelijke woorden namens het personeel een enveloppe met inhoud. Velen brachten vervolgens den jubilaris een bezoek en tot m de avonduren heersch- te er de recht gezellige jubileumsfeer. KRANIG OPTREDEN VAN INGENIEUR. Gistermorgen is een knaap nabij de boot steiger van de Alkmaar-Packet te water ge raakt. Ingenieur D. bedacht zich geen oogenb-lik en sprong gekleed te water. Het gelukte hem den knaap te grijpen en met. hem naar den wal te zwemmen. Daar bood iemand van de Alkmaar-Packet de behulp zame hand. De ingenieur verdient zeker lof voor zijn doortastend optreden, terwijl de knaap wel voldoende zal zijn geschrok ken om in het vervolg de directe omgeving van het kanaal te mijden. EEN DUUR VISCHJE. De VI. 132 heeft gisteren een steur aan gevoeld, die 47 kilo woog. De visch bracht ƒ6.50 per kg, dus in totaal ƒ500 op. Voor de bemanning is dit zeker een meevaller. Er zijn wel eens zwaardere steuren in IJmuiden aangevoerd, maar duurdere zeker niet. R.n.B.S. Maandag, 11 Mei worden de lessen van de R.H.B.S. in de Nijverheidsschool hervat. De klassen 1B, 2C, 3A, 3B, 4A, 4 B en 4 C komen des morgens om half negen, de klasse IA elf uur en de klassen IC, ID, 2A en 2B des middags om twee uur. VER. VOOR FAC. LIJKVERBRANDING. Blijkens een mededeeling van de Vereeni ging voor Facultatieve Lijkverbranding is het ledental der afdeeling Velsen eenigs zins teruggeloopen gedurende het eerste kwartaal van 1942. De afdeeling" telde 1 October 1941 vijfhonderd vijf en vijftig leden, terwijl dit aantal aan het begin van dit jaar vijfhonderd acht en zeventig be droeg. Op 1 April stonden er echter vijfhonderd drie en zeventig leden ingeschreven. VEISEN DISTREBUTIENTEUWS De inwoners van Santpoort Station, wier men met de letters van IT tot en met Z aan vangen. moeten Zaterdag de nieuwe distri butiebescheiden in het. gebouw aan den Wij' kerstraatweg halen. Dit is van half negen tót twaalf uur geopend. AARDIGE VOETBALWEDSTRIJD. In Van Gelder's Sportpark werd een avond-voetbalwedstrijd gespeeld tusschen een combinatie van de afdeeling mecha nische werkplaats der Papierfabriek en het eerste elftal van V.G.S. De partijen wogen aardig tegen elkan der op, hoewel V.G.S. vooral in het laatste doel der tegenpartij vaka in gedrang kwam. V.G.S. combineerde beter, waardoor het del der tegenpartij vaak in gedrang kwam. Doch de spelers van het gecombineerde elftal legden een groote dosis enthousias me aan den dag, waardoor de weinige aan vallen steeds een gevaarlijk karakter droegen. De uiteindelijke uitslag toonde wel aan, dat beide clubs in staat waren hun krachten in doelpunten om te zetten, wat tevens een goede verhouding uitdrukte! De wedstrijd eindigde in een gelijk spel (33). De leiding berustte bij scheidsrechter J. Wartenhorst in goede handen. Voor dezen wedstrijd bestond nog een aardige belang stelling. SANTPOORT ZENDINGSACTIE IN SANTPOORT. Gevolg gevende aan het verzoek van de Sy node is door den kerlceraad der Ned. Hervormde Kerk te Santpoort een zendingscommissie samen gesteld. In deze commissie werken de leden der Ned. Herv. Kerk en de Evangelisatie samen. Haar samenstelling is de volgende: ds. R. H. Oldeman, voorzitter; P. de Hond. Kerk weg 123, secretaris: .T. Enschedé, penningmeester; J. C. Aschoff; G. de Jonge; E. A. v. d. Kllft, zende ling: H. J. Wesseldijk; H. Scholten en mej. C. Lindeblad. De commissie heeft tot taak in de Santpoort- sche gemeente liefde voor het zendingswerk te kweeken en te bevorderen. Hiertoe zal o.m. Woensdag 20 Mei in het Jeugd huis een propaganda-avond worden gehouden. UITREIKING DISTRIBUTIE - BESOHEIDEN De inwoners van Santpoort Station, wier namen met de letters van S tot en met Z aanvangen, moeten Zaterdag de nieuwe distributiebescheiden in De Toorts aan eb Duinweg halen. Het lokaal is van half ne gen tot twaalf uur geopend. VOETBAL. In haar promotie-wedstrijd tegen „Ripper- da" komt „Terrasvogels" als volgt uit: Dou- ma; B. van Gelder, J. Bunschoten; De Ruy- ter, Dortmund, Van Leen, P. Bunschoten, Röbken, De Jonge, J v. Gelder, G. v. Gelder. CONCERT. In plaats van haar welhaast traditloneelen muzikalen „ommeganck" op Hemelvaartsdag te maken, geeft het fanfare-korps „Santpoort", lid der Ned. Federatie en ingeschreven onder 510-97 bij de niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, dien dag van 8-10 uur een och tend-concert in het Rijkenspark. Ten gehoorc gebracht worden: 1. Telefun- ken-marsch, Joh. Evert; 2. La fête triompha- le arr. J. Molenaar; 3. Suite Pastorale, J. v. Dam; 4. Messidor, F. Andrien; 5. Nelly, A. Rulland; 6. Les Faucheurs, J. L. Baredonck; 7. Feestmarsch, J. R. v. d. Glas. Personalia. In de commissie, belast met het exa-mineeren vain hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te ver krijgen tot het geven van middelbaar of lager onderwijs, is benoemd de heer J. C. Kroese, alhier. BEVERWIJK NEDERLANDSCHE LANDSTAND. Op 19 Mei wordt In het Kennemer The ater een openbare vergadering gehouden van den Nederlandsohen Landstand, waarin de Boerenleider van de provincie Noord-Holland een rede zal uitspreken. Tegen den vijand gericht. Een batterij zwaar luchtafweergeschut in stelling. De ringen op het kanon getuigen van talrijke afgeschoten vliegtuigen. Atlantic-Holland-P.K. Brauer-Pox-Holland-c. Onderwijs in nieuwe banen. Bijeenkomst van onderwijzend personeel. Uitgaande van de Commissie voor Onder wijsvernieuwing werd Donderdagavond m het veilinggebouw „Kennemerland te Be verwijk een bijeenkomst gehouden, waar voor zeer groote belangstelling bestond. De voorzitter, de heer J. Wedzinga, verwel komde in zijn openingswoord in het Dijzon- der den heer G. Chr. Dim, inspecteur van het L. O. en den burgemeester van Bever wijk, anr. H. J. J. Scholtens. Voorts gaf spr. een uiteenzetting over het doel van deze vergadering. Sedert jaren bestaat er overal een streven naai: onderwijsvernieuwing. Op het oogen- blik is het bij het onderwijs niet zoo, als het zijn kan. Reeds meermalen is er naar dit doel gestreefd. Maar hoe stond het onder wijzend personeel er tegenover? Velen voel den er voor, maar zij wisten in den wirwar geen weg te vinden, terwijl anderen het op eigen houtje probeerden. De commissie wil nu deze geïsoleerde strijders vereenigen. De steeds toenemende ontwikkeling van de zielkunde van het kind en de steeds gecom pliceerder wordende maatschappij vraagt verandering in het onderwijs. Nadat spr hierop dieper was ingegaan, zeide spr., dat het onderwijs niet doof voor de roepstem van de vernieuwing is. En dit is ook noodig, omdat aller medewerking noodzakelijk is De heer G. Chr. Dun hield hierna een lezing over het onderwerp „Lezen". Na een korte inleiding wees hij erop, dat een eigen taal de draagster der nationale cultuur is: taalverrijking is levensverrijking. De ideëele waarde van een eigen taal- is niet te hoog te schatten- Taalverrijking moet, allereerst in het in- derwijs op den voorgrond treden. Immers 'n betere taalbeheersching vormt de üitbouw voor de intellectueele prestatie. Lezen en taalverrijking zijn onafscheidelijk met el kaar verbonden, omdat lezen taalverrijking is. Lezen, staat dan ook op de eerste plaats in de rij der vakken. De nieuwe taalmethode gaat uit van het lezen van een tekst en naar aanleiding daarvan komen vanzelf de vragen Na een kort overzicht van de ontwikkeling van de globaalmethodes, zei spr., dat wan neer deze ideeën ingevoerd worden, het en derwijs voor een radicale wijziging staat, Het personeel heeft aanvankelijk veel moei lijkheden te overwinnen bij de globaal methodes, maar degenen die deze reeds toe passen, willen er niet meer afstappen. Ook het kind reageert heel gunstig op deze me thode, omdat dit onderwijs voor het kind veel prettiger is. Vervolger.:; behandelde de inspecteur ook naar aanleiding van uitspra ken van anderen de voordeelen.-die aan de nieuwe methode zijn verbonden en het voortgezet lezen. Aan het slot van zijn lezing adviseert., spr. het personeel bij de leeslessen te letten op zuivere uitspraak, rhythme, intonatie en ccteerend letfen. Na nog op eenige veelge- maakte fouten bij het leesonderwijs gewe zen te hebben, bepleitte spr. het mooie bezit van een schoolbibliotheek voor alle klassen. De heer P. H. van Es begon zijn inleiding met te zeggen, dat de onderwijsvernieuwing reeds leeft en staat in het onderwijs. Alleen moet aan de nieuwe methode meer bekend heid gegeven wonden en voor dit doel is de commissie gesticht. Na de oprichting van deze commissie gereleveerd te hebben, zei 'spr., dat de onderwijsvernieuwing vrijwel een kwestie van aanvoelen is. In Amster dam heeft men ondanks de nog aanwezige bezwaren prachtige resultaten bereikt. Voor alles moeten wij een open oog hebben voor wat er in de schoolwereld leeft. Dit is lang nog niet altijd het geval. Maar het gaat hier om de kinderen zelf. Bij de nieuwe methode is in de klas een geest van samenwerking. Langzaam moet geprobeerd worden 't nieu we in het onderwijs te verwezenlijken. De commissie streeft ook dit na. Als richtlijnen gaf de heer Van Os hiervoor aan: degelijke voorlichting bij elkaar in de klassen kijken, kernvergaderingen voor personeel en bestu deering van de wetenschappelijke vaklitte ratuur. Met een krachtige opwekking om aan de vorming van de kernen mede te werken, besloot spr. zijn uiteenzetting. Van de gelegenheid tot. het stellen van vragen, werd een druk gebruik gemaakt. Eenige firma's exposeerden verschillende leermiddelen, waarvoor de aanwezigen veel belangstelling toonden. Flora koopt ,,'t Centrum". In de gisteravond gehouden buitenge wone aïgemeene ledenvergadering van de Bloemkweekersvereeniging „Flora" is met aïgemeene stemmen besloten het gebouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat aan te koopen. Voorts werd aan het bestuur machti ging verleend om de noodige .geldleenin- gen hiervoor aan te gaan. DIEFSTAL VAN BENZINE EN AUTOBANDEN. Bij haai- onderzoek inzake alhier ge pleegde rijwieldiefstallen werd door de Beverwijkscbe recherche een 21-jarige auto-monteur aan een streng verhoor on derworpen. Hierbij kwam, in plaats van de verlangde rijwielen, een andere diefstal aan het licht. Bij zijn verhoor bekende de monteur n.l. zich gedurende de afgeloopen maanden te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van in totaal 500 liter benzine en 2 auto-buitenbanden ten nadeele van zijn patroon, een garagehouder uit deze ge meente. Terzake heling van deze gestolen goederen werd door de politie een viertal personen aangehouden. Proces-verbaal werd ook tegen hen opgemaakt. Noteering van Beverwijk 6 Mei 1942. Spinazie per K.G 17—24; Postelein per K.G. 31; Raapstelen per K.G. 22; Radijs per lOO bos 4 40: Asperges per K.G. 80—1.20; Schorseneeren per K.G. 13; Aardappelen, kiel, per K.G. 6.12; Prei per K.G. 13; Sla per 100 krop 6—10.60; Rabarger per K.G. 17; Pieterselie per bos 15; Selderie per bos 10; Witlof 16—22. VER. VOOR FAC. LIJKVERBRANDING Het ledental der afdeeling Beverwijk van de Vereeniging voor Facultatieve Lijk verbranding vertoont over het eerste kwartaal van 1942 een toenneming van veertien. Deze afdeeling telde 1 October 1941 honderd en acht, 1 Januari 1942 een en twintig leden. DE NEDERLANDSCHE LANDSTAND EN DE JEUGD. Te Alkmaar heeft liet gewest Noords- bolland van den Nederlandschen Land stand een kringvergadering voor de land jeugd gehouden. De heer St. Boerma uit Assen, algemeen landjougdleider, zette in een uitvoerige rede uiteen, wat de doelstel lingen en de middelen zijn van de jeugd organisatie van den Landstand. Van de jeugd, die in den Landstand is vcreenigd, verwachtte spr., dat zij den wil heeft tot strijden, wamt strijd is leven. Het is ech ter noodig aan dien strijd voor een ge meenschappelijk ideaal, een nieuwe wereld, gestalte te geven. Een der midde len daartoe is het goed verrichten van de boeren'taak in het. bedrijf. Voor alles moet men zich evenwel bewust er van zijn, te behooren tot de bouwers van een gezonde maatschappijVan deze bewustheid kunnen we thans getuigen, dank zij de strijders der Europeesohe volkeren, waaronder op de eerste plaats Duitsdhland, san het Oos telijk front, die het menschonteerende oom-' munisme hebben teruggeworpen. Tenslotte zei spr.. dut straks de ieugd van het land en die van de stad elkaar zul len vinden in de eene groote jeugdorgani satie, waarin de gaheele Nederlandische jeugd zal wonden ondergebracht: den Na- 'bionalen Jeugdstorm. Deze zal de jeugd dan opvoeden tot een gezond en strijdbaar volk. Ds. Eggink uit Nijenga Opeinde. gaf vervolgens een uiteenzetting van het be ginsel, waardoor dc leiding van' die land jeugd is bezield. Kinderzangspel De Wonderbloem. Het clubje werkers, dat de uitvoeringen van de kinderafdeellng „Kindergeluk" der geheelont- houdersvereeniging voorbereidt, moet weliswaar met beseheiden middelen woekeren, maar weet desondanks toch alleraardigste effecten te be reiken. Weliswaar mag men aan prestaties van het Jonge volkje geen al te strenge maatstaf aanleg gen en ontwapent de spontaneïteit cn het onbe vangene van de kleintjes den meest crltlschcn luisteraar, niettemin heeft „Kindergeluk" nle: uitsluitend daar op vertrouwd. Want er word' door deze kindervrienden met grooten ernst ge werkt aan de door hen vol liefde op zich genomen taak. de Jeugd bij hun ontspanning ln goede ba nen te leiden. Dat zij daarmee iets hebben be reikt bewijzen hun uitvoeringen, die immer druk bezoeht zijn en waarbij het niet alleen op het tooneel maar ook ln de zaal kinderen zijn. jonge zoowel als oudere, wier stemmen den boventoon voeren. Bij zulk een uitvoering is het gezellige geroezemoes, de opgelogen snuitjes en de klate rende bijval de beste belooning voor hen, die een dergelijke uitvoering voorbereid en geleid hebben. Stampvol was ook ditmaal het Kennemer Thea ter, zoodat de voorzitter mededeelde, dat men besloten had. Zaterdagmiddag a.s. een herhaling van deze voorstelling te geven cn ook deze twee de uitvoering Is reeds bijna uitverkocht. In Augustus a.s. viert de club haar 30-Jarl? bestaan, wel een bewijs, dat er een gezond ver- eenlglngsleven in deze organisatie is. waar meer dan 120 kinderen ontspanning vinden ln een eigen clubhuis. Jo Mulder's klndertooneelspel met zang „De wonderbloem" was het onderwerp van de stu dies van „Kindergeluk" geweest; er viel een kcui van fraaie, kleurrijke costumes te bewondoren Dit met de fantasievolle décors mankten „De wonderbloem" tot een echt kijkspel voor dc toe schouwers. Er komen natuurlijk een prins en een prinses, een fee, boschduveltjes en elfen ln voor, kortom alle figuren van het klassieke sprookje waren aanwezig. Er werd lief gezongen en er was door de regie loffelijk gewerkt om allen een plaats te geven en er een aardig geheel van te maken. Aan Bets Schelvis was de pianobegeleiding toevertrouwd ;zlj heeft dit, naar lk meen, mcei gedaan en speelde bescheiden en voorzichtig. De diepe tooneelruimle van het Kennemei Theater schept een uitstekend perspectief en biedt „Kindergeluk" een mooie speelgelegcnheld. die het succes nog vergroot heeft. J. VAN DER WEIJDEN. HET KOOPEN EN VERKOOPEN BUITEN DE VEILING OM. In de laatste vergaderingen van de Coöp. Tuindersver. „Kennemerland" heeft het bestuur de tuinders ernstig gewaarschuwd geen producten meer buiten de veiling om te verkoopen, daar iedere overtreding streng gestraft zal worden. Voorts hebben de directies der veilingen nog besloten ook den kooper van iedere toewijzing via de veiling uit te sluiten. Hieruit blijkt dius wel, dat alles iil het werk gesteld wordt aan dit euvel paal en perk te stellen. INENTING TEGEN ROODVONK EN DIPHTERIE De burgemeester heeft in overleg met den Inspecteur der Volksgezondheid be sloten dit jaar wederom de gelegenheid open te stellen voor de actieve onvatbaar- making tegen roodvonk en diphterie. Zal het effect der eenmaal ondernomen poging tot onvatbaarmaking der bevolking niet verloren gaan, dan is net wenschelijk deze bewerking geregeld voort te zetten, met dien verstande, dat ieder jaar voor de nog niet behandelde kinderen de gele genheid tot inspuiting wordt opengesteld. Zooals békend bestaat de onvatbaarma- klng hierin, dat de kinderen driemaal een kleine inspuiting wordt toegediend. Nadee- llge gevolgen van deze handelwijze zijn tot nu toe hiér te lande niet waargenomen. Indien de ouders der schoolkinderen voor deze behandeling in aanmerking wenschen te komen, dan kunnen zij door formulier den wensch hiertoe kenbaar de invulling van een hun toegezonden maken. JAARLIJKSCHE PAARDENMARKT. Donderdag 28 Mei wordt op de Meer straat de jaarlijksche paardenmarkt ge houden. LAATSTE VERG ADERING VAN DE „VRT.TE VEILING". De Coöp. Aankoop- en Veilingvereeni- ging „Vrije Groenten- en Fruitveiling" houdt op Woensdag 13 Mei in het veiling gebouw aan de Ëreestraat wederom een ledenvergadering, waarin de opheffing van de vereeniging en de fusie met „Kenne merland" definitief haar beslag zal krijgen. In de vorige vergadering kon dit besluit niet vallen, omdat toen geen 2/3 van het aantal leden aanwezig was.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3