Nieuws uit Velsen, IJmuiden, Beverwijk en Omstreken. Wil i** y mulder I IJMUIDEN KRIS-KRAS-KRABBELS WILLEMSPLËIN, Zaterdag. KRIS: Kijk eens aan Kris, het is al weer ;ij lang geleden, dat wij elkaar voor het aatst hebben gesproken. De mensehen lijken onze praatjes in Het Dagblad te j4 ebben gemist! Maar tja, daar was niet eel aan te doen. Jij was niet erg wel en i had het te „druk. En bovendien was er t weinig ruimte om onze zeer geleerde «schouwingen weer te geven. Dat is nu nders geworden. Je hebt wel in de nieuwe rant gezien, dat er heel wat over IJmui- en wordt geschreven. KRAS: De nieuwe krant, ja ik heb ons dad natuurlijk met veel belangstelling ge- r; ezen. Laat ik eerlijk zeggen, dat ik me eb moeten aanpassen. De indeeling is eranderd en de letter is klein. Daarom be eek ik Maandag wel even beduusd. Maar u ik er aan gewend ben, vind ik het toch •el een mooie krant. En het plaatselijk arakter zit er in, dat is een voornaam KÏtIS: Al is het een minder „voornaam" jng. toch heb ik met aandacht gelezen oe een poezenmoeder zich iij Castricum aanpasteHet dier had jongen gekregen, ie spoedig na de geboorte stierven. Dat ras een slag voor het lieve beest, je zult iet begrijpen. Maar daar was ook een onijn, dat een paar jongen het levenslicht iat aanschouwen. Korten tijd later is het onijn overleden. Toen nam een onder- lemende Castricummer een kloek besluit, lij zette de konijntjes bij de poes en wat lij had verwacht gebeurde: de kat ont- ermde er zich over en leeft er nu in pais n vrede mee! KRAS: Er gebeuren zonderlinge dm gen i de dierenwereld. Kris. Maar de politie naakt ook wel eens iets vreemds mee, jat hebben we in Den Haag gezien. Daar agen twee agenten 's nachts, dat vijf nannen zich ergens op verdachte wijze op- lielden. Toen die lieden verder gingen olgden zij hen, maar natuurlijk hadden ijbedacht, dat het moeilijk is om zooiets inopgemerkt te doen. Hun schoenen waren nisschien wel van Ijzerbeslag voorzien en irobeer dan maar eens onhoorbaar door e verlaten straten te gaan. Maar de igenten bleken uit het goede hout te zijn esneden. Dan maar'de schoenen uit!, be- ïisten ze en ze volgden de mannenop iet mn sokkenSucces bleef niet uit. KRIS: Nu je het o\jer schoenen hebt, jat was in Oud-IJmuiden ook wat. Een ehoenmaker kwam tot de ontdekking, dat ar bij een inbraak tien paar van hem waren «stolen: Hij zal wel moeite hebben gehad >m zijn klanten van hun verlies op de loogte te brengen. KRAS: De man kan er toch ook niets aan doen. In ieder gevalëvind ik het van jvelke menschen de schoenen toebehoor- jen. Die kunnen er wel veel last van on- den inbreker niet netjes. Wie wpet aan lervinden. KRIS: De lenteboden zijn er weer, Kras! KRAS: Ik heb ze gezien, de mooie bollen veld j es in de buurt KRIS: Neem me niet kwalijk, ik bedoel de jscomannen. Je ontdekt ze weer met hun leldere wagentjes en ze hebben niet over gebrek aan klanten te klagen. Nu smaakt een ijsje altijd, zelfs als de zon zich schuil ïoudt. KRAS: Inderdaad smaakt 'n ijsje altijd, „at hebben we van den winter kunnen zien. Verschillende zaken hebben gewoon alsof het zomer was verkocht en ze hebben het dikwijls bijzonder druk gehad. Kun jij je dat voorstellen, Kris? KRIS: Moeilijk, maar het is nu eenmaal joo. Maar ik ga weer eens op huis aan, iet is mijn tijd, de spinazie staat op het vuur en je weet dat moeder de vrouw niet nan alles kan denken wanneer ze aan den ichoonmaak is. Tot ziens hoor! KRAS: Tot kijk.... Aantal postzegelverzamelaars neemt toe. Het is een verheugend feit, dat de Fostzegelvereen i'gimg IJmuiden en Om streken nog steedis een behoorlijk aantal leden telt. Deze liefhebberij heeft immers een belangrijke oultureele waarde. Naast de ontspanning, welke aan het verzamelen verbonden is, wordt de kennis voor lan den en volleen vermeerderd. Een kenmer kend verschijnsel is voorts, dat pok de jeugd meer enthousiasme hiervoor san den dag legt. Zij begint het be lang en het nut van deze bezigheid meer te beseffen en het gevolg is. dat de popu laire ruilbijeenko-msten in het teeken der belangstelling staan. De jeugd raakt met een en ander vertrouwd en onder de des kundige voorlichting der ouderen groeien de verzamelingen. Vooral in dezen tijd met zijn snelle wen dingen en onverwachtsche veranderingen bevatten vele zegels allerlei waardevolle gegevens en wellicht alleen reeds uit dit geschiedkundig oogpunt konden er vele nieuwelingen in de rijen der verzamelaars worden opgenomen. Wij twijfelen er dan ook niet aan of zij zullen de vele vetera nen volgen, die de beginnelingen met hun uitgebreide oollecties bijna jaloefsch maken. Zij, die eenmaal met deze liefhebberij begonnen, volharden en zien op hun beurt het eigen postzegelarchief groeien tot een kostbaar geheel. ZOMERDAMTOÜRNOOI D.C.IJ. In een deze week gehouden vergadering van de Damclub IJmuiden is besloten dezen lomer een competitie te vei-spelen, waaraan ook niet-leden kunnen deelnemen. Er worden kwartetten gevormd, waarvan na drie partijen de twee bovenste zich in de winnaarsronde, en de twee onderste zich in de verliezersronde plaatsen. Zoo gaat dit mét elke ronde voort. De heer Herman Wichman te IJmuiden-Oost heeft voor dit- tournooi. lis damenthousiast. tal van fraaie prijzen.be- jjchikbaar gesteld. Voor den kampioen is'een prachtige wisselbeker beschikbaar, die in to taal drie keer gewonnen moet worden. Alle inlichtingen over dit damtournooi zijn te verkrijgen bij den heer K. de Jong, Ka naalstraat, tel. 5460. DAMCONCOURS TE HILVERSUM. D.C.IJ. speelt mede. Den Tweeden Pinksteroeg organiseert de HUversum sche Damclub onder auspiciën van den Nederlandschen Dambond een zeer groot nationaal damconcours. Er wordt" gespeeld !n hoofd-, eerste-, tweede- en derde klasse In groepen van vier. Ook de Damclub IJmuiden zal met een aan tal spelers deelnemen, en wel in de hoofd klasse H. Laros, H. Diederiks, H. v. d. Heijde, H. A. Huhl, J. Snel en in de eerste klasse J. v. Straten en D. Ott. Inlichtingen omtrent dit tournooi. waaraan ook niet-ledcn van damclubs kunnen deelne men, verstrekt de heer B Dukel, Van Was- Knaerstr. 23. IJmuiden-Oost. ned. herv. kerk. Bedankt voor Katwijk aan Zee ds. J. J. Pol dervaart te Vrtezenveen- Ambtenaren vergaderden. In de bovenzaal van het Rex Theater hield de afdeeling IJmuiden der hoofdgroep Ambtenaren op Contract van den Ambte naars Bond Donderdagavond een propa- landa-vergadering. De opkomst kon niet lijzonder groot genoemd worden. De voorzitter leidde met een enkel woord den spreker in en merkte hierbij op. dat ongeveer een jaar geleden de Landelijke Bond van Arbeidscontractanten werd opge richt. De oorzaak hiervan vormde de positie van vele intellectueele werkloozen, die als ambtenaren op contract tal van betrekkin gen bij rijk en gemeente kregen. Deze per sonen ontvingen slechts weinig salaris, ter wijl hun aantal sterk toenam en het gevolg was dan ook, dat de ambtenaren door hen werden overtroffen. Spr. memoreerde voorts de aansluiting bij den Ambtenarenbond en zette het vraag stuk uiteen: wat is de rechtspositie van den arbeidscontractant? De moeilijkheden der afdeeling by de fusie waren zeer groot, doch thans neemt de belangstelling weer toe, al dus de voorzitter. De werkzaamheden van den Bond werden eenigszins belicht. In dit verband kon het Ziekenfondsbesluit genoemd worden. Verder maakte spr. gewag van de onderverdeeling in vakgroepeft, zooals: distributie, Rijksbu- reaux, V.V.O., Cultureele Jeugdzorg, enz. Door den heer G. A. C. van der Windt, den voorzitter der Landelijke Hoofdgroep „Ambtenaren op Contract", werd daarna 'n propaganda-rede gehouden. „Op collegiale wijze willen we elkaar wat vertellen omtrent net verleden, het heden en de toekomst der arbeidscontractanten," aldus spr. Als landelijk leider van bovenge noemde hoofdgroep kon de heer Van der Windt reeds mededeelen, dat er resultaten bereikt werden; zoo kon er een programma worden ontworpen met een betere bezoldi ging voor gehuwden. Er wordt aan de uit werking van een uniforme salarisregeling gewerkt. In een gloedvol betoog gaf spr. vervolgens verschillende duidelijke voor beelden weer, waardoor een ieder een hel der beeld kreeg van de bezwaren en toe standen, welke opgeheven zullen moeten worden. Misverstanden kunnen verwijderd worden. De heer Van der Windt wekte allen op om in de organisatie een loyale houding te toonen. Het dienen der gemeenschap mag dan ook niet vergeten worden. Spr. merkte hierbij op, dat de ambtenaren op contract in de organisatie door collega's geleid wor den. Het betreft dus een wederzijdsche te gemoetkoming van vertrouwen eischen en geven. Tenslotte behandelde spr. de beteekenis van het principe, zooals het zich onder de huidige samenleving openbaart en hij be sloot met een opwekking tot meer samen werking. Nadat verschillende vragen waren be antwoord, dankte de vqorzitter den heer Van der Windt voor zijn belangrijke eau- Onderlinge competitie D.C.IJ. H.- Laros clubkampioen. De onderlinge competitie van de Damclub TJmuiden ls bijna beëindigd. Er resten enkele oartljen, die nog van belang zijn voor het bezet ten van de tweede plaats. in dc hoofdklasse heeft Laros voor den twee den keer in successie het kampioenschap be haald. Hij speelde 19 partijen en bleef ongeslagen Dukel en Llgthart hebben echter met mee gespeeld. De stand van de hoofdklasse luidt: Groep A. gesp. gew. rem. verl. pnt H. Laros 19 14 5 0 33 H. de Eoer 18 10 5 3 23 C. Suyk 17 8 7 2 23 T. Postma 17 6 6 5 18 H. v. d. Heijde 19 4 8 7 16 K. de Jong 20 3 2 12 11 Met 20 partijen was deze selectiegroep uitge speeld. H. de Boer en Suyk moeten nog spelen om de tweede plaats. In groep B was de competitie met 18 partïjer uitgespeeld. Diederiks won den fraaien prijs, ter wijl Hoek, Bal en J. Kramer degradeeran. Groep B: I. Diederikg 18 U) 1 7 31 2. J. Smit 17 7 4 6 li 3. J. Snel 18 6 5 7 11 4. T. Hoek 17 3 2 12 I 5. J. Bal 18 2 3 13 In de etrste klasse wist de jeugdige Branden burg op fraaie wijze het kampioenschap te be halen, d.w.z. theoretisch is nog mogelijk, dat v. Straten zijn laatste partij tegen Jonker wint, en Selderbeek zou winnen van Brandenburg. Dan zullen nog barrage-partijen worden ge speeld. Met 14 wedstrijden is de competitie beëindigd: 1. Brandenburg 13 8 2 13 18 2. Schenk 12 4 5 3 13 l. v. Straten 13 7 2 4 16 Jonker 12 2 8 2 12 5. Selderbeek 11 4 3 4 1 5. L. Koetsier 13 3 5 5 11 7. H. Schaap 14 5 3 6 11 8. Schager 12 1 5 6 1 In de tweede klasse is nog spanning genoeg, v. de Velde heeft met 12 gesp., 17 pnt. de leiding, gevolgd door Waal met 11 gesp., 15 pnt. Ook Swler is nog lang niet uitgeschakeld. De stand dezer competStie, die mét 12 partiji is beëindigd, luidt: 1. P. v. d. Velde 12 7 3 2 2. J. Waal 11 6 3 2 3. Beets 12 5 4 3 4. Swler 9 6 12 5. D. Ott 11 5 3 3 6. Riedeman 11 2 0 9 7. Middelkoop 11 0 0 11 Öe onderlinge competitie wordt Dinsdagavond te 8 uur in café Royal te IJmuiden-Oost voort gezet. I ONTHEFFING WINKELSLUITING KAPPERSZAKEN. De Burgemeester van Velsen, waarnemen, de de taak van Burgemeester en Wethou ders, brengt ter al'gemeene kennis, dat door hem voor Maandag 11 Mei, ten aanzien van kappers- en barbiersondernemingen ont heffing is verleend van het verbod vervat in artikel 1 der Verordening op de Winkel sluiting. DIPLOMA ZWEMMEN R.K. ZWEMCLUB. Zondagmiddag 31 Mei zal de damesafdee- ling der R.K. Zwemclub IJmuiden-Oost voo' het diploma zwemmen, waarna er voor ieder lid of geen lid, gelegenheid zal zijn een duik in het zilte nat te doen. Bovendien staan er nog eenige attracties op het programma. AGENDA Heden: Thalia Theater, 8 uur: Quax, de Brokken piloot. Rex Theater. 8 uur: Casanova getrouwd. Bioscoop De Pont, 8 uur: De Tijger van Eschnapoer. Zondag: Thalia' Theater. 3 uur: Quax, de Brokken piloot. 3 en 5.15 uur: Matinee's. Rex Theater, 3 uur: Casanova getrouwd 3 uur: Matinee. Bioscoop De Pont, 8 uur: De Tijger van Eschnapoer; 3 uur: Matinée. Maandag fiioscopen: Zie Zaterdag. Onze „hei". tr\ Wij in IJmuiden vormen nu met bepaald een bevolking, die men nauwverbonden zou willen noemen. Dat is het gevolg van de snelle opkomst onzer plaats. Langen tijd is cr een duidelijke scheiding geweest tus- schen IJmuiden-Oost en het andere gedeelte en daarvan is de invloed niet zoo spoedig weg te vlakken. Ze, praten er nog vaak over, de oudere IJmuidenaren, hoe het vroeger was. Toen was het fraaie hek rond den Watertoren er nog niet. Het is verkeerd te zeggen, dat er heg noch steg stond, want da: kunnen be doelde plaatsgenooten wel anders verteller». Maar wat het aantal huizen betreft gaat een vergelijking met tegenwoordig eenvoudig niet op. Daar waren boerderijen en daar troonde een kroeg, bij visschers als anker plaats welbekend. En als men' dan van het toenmalige IJmuiden naar Velseroord ging. tja, dan voelde men een lange wandeling voor den boeg të hebben, die via een pad dicht langs den tODen voerde. Dat was ge heel anders dan nu. Thans wandelt men ge- noegelijk langs de J. P. Coenstraat of den Wijk aan Zeeërweg en alleen de boerderij van Braam herinnert nog aan den ouden tijd. Daar tenminste. De Kalverstraat, al is zij aardig gemoderniseerd, draagt nog altijd het karakter van „toen". En zoo zijn er meer plekjes, al is het vet er af, zooals de IJmui- denaar het belieft te zeggen. Praat men over de bevolking dan denkt men ook aan den geest, die voetbal wedstrijdjes tusschen jongens wel kenmerkte. Ze werden bij het Velserduinplein gespeeld als het een „thuis wedstrijd" voor de Velseroorders was. Daar was een zandvlakte van flinke afmetingen, zooals er in de nabijheid, tusschen den Wil- lemsbeekweg en den Engelmundusweg, nóg een is. En daarop werd gespeeld, dat het een lieve lust was. Maar dat lieve moet men niet al te letterlijk opvatten, want de man nen van Oost zijn altijd al stevige knapen geweest. Nog lang kwam het chauvinisme in die wedstrijdjes tot uiting Maar ook de ouderen toonen verschil van aard. Zeker, het is niet groot meer, doch iets is er toch gebleven. Dat bemerkt men nog zoo duidelijk tijdens uitgaansavonden, die specifiek voor IJmuiden-Oost zijn bedoeld. Dan is er een aparte stemming en dan zijn er aparte menschen. Wij jongeren kunnen ons den ouden tijd moeilijk voorstellen. We hebben er bij stuk jes en beetjes van gehoord, natuurlijk, doch er is te veel veranderd om precies na te gaan wat er in die dagen aan „de hand was. Zoo licht komt men er toe daèr een ietwat romantisch waas om te weten. En dat is verkeerd. We moeten niet overdrijven! Gelukkig komt er allengs meer eenheid We hebben elkaar in den loop der jaren be hoorlijk leeren kennen. We hebben er geen spijt van en we hebben steeds méér contact gezocht. De straten loopen nu ineen, zoodat ook dit onderscheid moeilijker is te bepalen. Zoo moet het doorgaan. We moeten steeds duidelijker gaan beseffen, dat IJmuiden niet in de buurt van het Velserduinplein of eerder eindigt, maar tot de tunnel reikt, We hebben elkaar noodig en niet alleen nu. En des te meer we met elkander omgaan, des te beter wordt ook begrepen, dat we alle maal IJmuidenaren zijn. Goeden avond! Bestolene kon een fiets koopen. En het bleek juist zijn rijwiel te zijn. Een fiets is tegenwoordig een kostbaar bezit. Daarom keek de timmermanswerk baas D. uit IJmuiden-Oost vreemd op zijn neus toen hij van zijn werk naar huis wilde gaan en zijn fiets bleek te zijn gestolen. Maar er zijn altijd menschen, dié het goed met hun medeburgers meenen. 's Avonds kwam zoo'n weldoener bij D. en bood hem een goede fiets aan. De bestolene keek er eens naar en moet wel een eigenaardig gezicht hebben getrok ken. Hij stelde vast, dat het z ij n ont vreemde rijwiel was. Direct waarschuwde hij de poltiie en deze greep met de bekende snelheid in. Het gelukte haar den zwijntjes jager, een zekeren P., wonende te IJmuiden- Oost, te arresteeren. En D. kreeg als beloo ning voor zijn tegenwoordigheid van geest zijn fiets terug. Het rijden daarop zal nu wel een geheel eigen bekoring voor hem hebben Opgepast bij liet Kanaal. Dat de jongens van IJmuiden van het water houden is te begrijpen en zelfs toe te juichen. Maar "in de aantrekkingskracht, die het Noordzeekanaal uitoefent, schuilt een gevaar. Vooral verleden jaar trokken de jongens er geregeld heen, ze speelden er naar hartelust, maar het gevolg was wel eens, dat ze een nat pak opliepen. Het was aan een gelukkig omstandigheid, als de hulp van toevallig in de omgeving vertoevenden te danken,.dat ze er daarmede afkwamen, maar het had ook anders kunnen zijn. Vroe ger is het ook wel anders geweest. In ons blad van gisteren heeft men kun nen lezen, dat er Donderdagmorgen weer een knaap tewater is geraakt. Door het door tastend optreden van een ingenieur, die niet aarzelde gekleed in het kanaal te springen, kon hij nog worden gered. Laten fle ouders en vooral die te Oud-IJmuiden, het gevaar, dat hun kinderen daar loopen, beseffen. Het zal niet eenvoudig zijn hen te bewegen elders te spelen, maar daar mag men niet tegen opzien. VITAMINE-C-TABLETTEN. De vitamine C-tabletten voor aanstaande en jonge moeders worden Maandag voor de letters van A tot en met G ten kantore van den distributiedienst aan den P. J. Troelstra- weg uitgereikt. Van negen uur tot half twaalf en van half twee tot vier uur kan men er terecht. Sinds ecnigc dagen is „Artis" te Amsterdam een witte zebu-koe rijk, welk kapitaal exem plaar zich In haar nieuwe omgeving reeds volkomen op haar gemak schijnt te gevoelen. Pax Holland-De Haan m, WAARSCHUWING De burgemeester van Velsen vestigt, on der verwijzing naar zijn bekendmaking van 16 April, nogmaals met nadruk de aandacht van de ingezetenqp op hun ver duisteringsplicht. De gedane waarschuwing wordt blijkbaar niet algemeen als ernstig genomen. Den ingezetenen wordt er echter met klem op gewezen, dat voor deze over treding der verduisteringsvoorschriften de meest drastische maatregelen zullen wor den genomen, waarbij eventueel van de vuurwapenen gebruik zal worden gemaakt. Dienst der apotheken. De dienst der apotheken zal Zondag door de Kennemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg worden waargenomen. Van heder. tot en met Vrijdag is de inrichting ook met den aigmd- en nachtdienst .belast. Marktprijzen. Tong per K.G. f8.80—f4,70: Kleine schol le s. f200-fl80; 2e s. f 142—f 110; Pufschol le s. f90— f78; 2e s. f57—f40; Groote schar f 84—f76; Kleine schar f56—f52: Pufschar le s. f32—f23. 2e s. f 21 -f16; Wijting f 102—f92, alles per 50 K.G. Besommingen trawler: VL 130 Noord-Holland 70 mnd. f3099 Kotters: IJM 221 f4181; IJM 203 f4812. Loggers: KW 60 f 4693: KW 18 f5843; KW 67 f9256; SCH 106 f4122; SCH 35 f 4282j SCH 73 f 6395; SCH 324 f 4631. MARKTBERICHT SCHEVEXIXGEX SCHEVENINGEN, 8 Mei. Met versche visch waren hedenochtend aan de markt 41 botters, met tezamen 13.526 besomming De prijzen waren: kleinschol (door elkaar! 3.307.20; griel 4.204.80* beide per kilo; middelschol 1.181.50; kleinschol 5992; pufschol 4250; schar 2128, alles per kist van 40 K.G. Eindexamens Rijks H.B.S. Bij de eindexamens van den vijfjarigen cursus, afdeeling B. der Rijks H.B.S. te Velsen zijn de volgende leerlingen geslaagd: H. Zwart, Th. J. Thiel, D. J. Blauboer, allen IJmuiden. W Offrin- ga. E. W. M. Terpstra. J. R Vogel. J. G. Bergs- raa. J. de Boer. allen IJmuiden-Oost. G. C. Müi- ler, P. Ploeger, S. Hartman, J. P. Bijsmans. A. W. Müller. W. P. J. Müller. allen Velsen, M. R. Reinders. C. Horman, X. v. d. Horst. G. Taal, al len Driehuis. B. B. J. Gemmel, D. de Leeuw, Santpoort, A. Jonker, P. A. M. Reynders, Bever wijk. H. Kuiper, Haarlem. P. Roozen. Benne- broek. A. G. Beyne, Zandvoort, en R. Hoek, Wormerveer. De examens zijn inmiddels voortgezet. ERGERLIJK. Een schoenmaker in Oud IJmuiden heeft deze week op een avond ongewenscht bezoek gehad. Zooals we reeds hebben gemeld werden er tien paar schoenen ontvreemd. Hoe onsociaal het op treden van den inbreker ls begrijpt men. wan neer men. v/eet, dat het gestolene door een voudige menschen in reparatie was gegeven. Tien personen, die niet voor vervanging kunnen zorgen, staan voor de vraag hoe een oplossing te vinden. Het is moeilijk hen te helpen. De schoenmaker. V. in de Bloemstraat, stelt nu pogingen ln het werk om aanwijzingen over de identiteit van den inbreker te verkrijgen. Het ls te hopen, dat hij daarin zal slagen, niet alleen voor de benadeelden, maar ook ten op zichte van den dief. NED. HERV. GEMEENTE IJMUIDEN-OOST. Voor de jongeren der Nederlandsch Hervormde Gemeente te IJmuiden-Oost zal ds. J. de Vries te Beverwijk Zondagmiddag om half zes in de Goede Herderkerk aan den Velserduinweg een Jeugddienst leiden. ORGELBESPELING. Woensdag 13 Mei zal in de Geref. Kerk aan den Velserduinweg 130 te IJmuiden-Oost van 8—9 uur een orgelbespeling worden gegeven door den heer A. L. Schouten. Uitgevoerd worden werken «van Bach, Guilmant, Karg- Elert en van den concertgever zelf. De Aanwezigen zullen eenige Psalmen- zingen uit Psalter 1936. Het programma bevat behalve de tekst der Psalmen, ook een korte toelichting op de te spelen werken. De op brengst is bestemd voor het Orgelfonds. VEISEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In deze gemeente zijn in de week van 26 April tot en met 2 Mei twee gevallen van roodvonk voorgekomen. OUDERAVOND CHR. SCHOOL. De ouderavond van de Christelijke school aan de Langeveldstraat, een stichting van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Volksonderwijs, welke in verband met het dertigjarig bestaan dezer school einde April zou worden gehouden, is nu vastgesteld op Woensdag 20 Mei. JUBILEA BIJ DE PLAATWELLERIJ. Maahdag zal mej. G. van Biezen, den dag herdenken dat zij vijfentwintig jaar feleden in dienst kwam bij de N.V. „De 'laatwellerij", v.h. Olie en Gonmer- mann. De jubilaresse, die bij de directie, het kantoorpersoneel en arbeiders, in hoog aanzien staat, mede door haar eenvoud en vriendelijkheid, was oorspronkelijk werk zaam bij de loonadministratie. Door haar bijzondere werklust en capaciteiten zag zij zich reeds vóór vele jaren belast met de boekhouding, in welke belangrijke functie zij nog steeds werkzaam is. De heer G. Lettersmeyer zal 14 Mei zijn zilveren arbeidsjubileum aan dit bedrijf herdenken. Hij is gedurende vele jaren monteur-lasscher. Als electrisch lasscher hoopt de heer J. Zwart een zelfde periode bij de Plaatwellerij te zim op Maandag 18 Mei. Tenslotte zal de heer A. Kruk, die auto- geen-lasscher is, zijn zilveren jubileum vieren op 12 Juli. Al deze jubilarissen zullen Maandag 18 Mei des morgens te tien uur gezamenlijk door directie en personeel van de N.V. „De Plaatwellerij" worden gehuldigd. Ongetwijfeld zal op dezen bijzonderen dag veler belangstelling-'-: larissen uitgaan. DS. BRONGEEST NOG ONGESTELD. Ds. J. Brongeest is wegens ongesteldheid met in staat Zondag den dienst van de Ned. Herv. gemeente te leiden. Nu zal ds. H. Bakker voorgaan. H. E. WULLINGS JUBILEERDE. De heer H. E. Wullings. die op lateren leef tijd in dienst kwam bij de Papierfabriek en werkzaam is in de Houtstoffabriek. hoewel hij deel uitmaakt van de afdeeling mechani sche werkplaats, herdacht gisteren zijn zilve ren arbeidsjubileum. Des morgens werd de jubilaris ten kantore ontvangen door de fabrieksdlrectie, de heeren J. Smit en ir. W. A. Staring, waarbij mede de bedrijfsingenieur der mechanische werk plaats, de heer M. v. d. Lee, aanwezig was. Namens de directie schetste de heer Staring de verdiensten van den jubilaris voor het bedrijf om voorts te wijzen op het opvallend feit, dat zoovele jubilea aan het bedrijf wor den herdacht, wat de directie steeds weer een prettige voldoening schenkt. Onder hartelijke gelukwenschen werd den heer Wullings het gebruikelijke geschenk in enveloppe overhandigd. Ook ten huize van den jubilaris bleek een goede belangstelling van familie en vrienden te bestaan. VERFRAAIING. Dezer dagen is een aanvang gemaakt me' de beplanting van de open strooken grond, welke langs de voet- en rijwielpaden aan de Rooswijkerlaan liggen. De gemeente lijke plantsoenendienst gaat dezen mooien boschweg verfraaien met sier- en boom- heesters, waardoor deze weg nog aantrek kelijker zal worden en tot een wandeling nooden zal. Men is begonnen bij het zooge naamde Witte Hek. DISTRIBUTIENIEUWS. De inwoners van Velsen-Dorp, wier na men met de letters van A tot en met K be gir.nen, moeten Maandag de nieuwe distri butiebescheiden in het Raadhuis halen. Dit is daartoe van half negen tot twaalf uur en van twee uur tot half zes geopend. naar de vier jubi- HET GROEN ONTLUIKT. Langzamerhand doet de natuur, ondanks koude nachten, bloem en blad ontluiken. Verleden jaar om dezen tijd stonden boomen en bloemen reeds in lentcpracht. In de plantsoenen in Noord hebben viooltjes en jonge plantjes door de koude veel te lijden gehad. Dit is jammer, daar onze plantsoenendienst alles in het werk stelt om verfraaiing aan te brengen. Toch zijn de plantsoenen opgeknapt al is het dan. dat de open ruimten daarin zijn aan gevuld met bloeiende plantjes. Het Rant soentje op het kruispunt Wijkerstraatweg- Corverslaan is op eenvoudige wijze met draad afgezet en voorzien van Jonge en nieuwe plantjes. Het is te hopen, dat dc jeugd dit, evenals de ouderen, weet te waardeeren. De boomen in den tuin van de R.K. pastorie, evenals die van huize ..Meerzicht" beginnen thans hun bladertooi uit te spreiden, zoo ook het geboomte langs den Wijkerstraatweg. Alles bijeen büjkt toch ook in ons deel der gemeente dc lente te ontluiken en aan de omgeving een prettig aanzien te geven. BELANGRIJKE WEDSTRIJD. De wedstrijd Kinheim 2—Schoten 2 van afdeeling 1 C van den H.V.B.. welke Zon dag te 2 uur in Van Gelder's Soortpark wordt 'gespeeld, kan voor onze plaatselijke club van groot belang zijn. Indien deze wedstrijd door de Geel-Zwarten wordt ge wonnen bestaat zelfs de kans, dat zij nog kampioen van hun afdeeling worden. I. E. V. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der R.K. S. V. „Santpoort" organiseert deze vereeniging enkele voetbaltournooien, waar van de wedstrijden in Mei en Juni zullen plaats hebben. Onze plaatselüke voetbalvereeniging „I E/V." neemt deel aan één dezer tournooien. waarin zij zal uitkomen tegen Santpoort 2. A.D.O. 1920 uit Heemskerk en De Kenne- mers 2 uit Beverwijk. SANTPOORT POSTZEGELVEREEN. ..SANTPOORT". Bovengenoemde vereeniging houdt Dins dag een vergadering in het Jeugdhuis der Ned. Herv. gemeente te Santpoori-dorp. aanvang 8 uur. BEVERWIJK Diploma-uitreiking Nijverheulsavondscliool. In het gymnastieklokaal van de R K. U.L.O. heeft Vrijdagavond de diplomauitrelking plaats gehad aan de leerlingen, dte met goed gevolg de Gem. Nyverhetdsavondschool voor ambachtslie den hadden doorloopen. Hierbij waren o.m. te genwoordig het voltallige onderwijzend perso neel, burgemeester mr. H. J. j Scholtens en vele ouders. De directeur, de heer S. Heykoop. sprak in zijn welkomstwoord zUn dank uit voor dc be reidwilligheid van den burgemeester om d« diploma's uit te reiken. De burgemeester reikte hierna de diploma's aan de volgende leerlingen uiu Afd. A. Bouwvakken: J. Prën:, B. Slief. J. Spanjaard. Afd. B. Metaalbewerkers: J. Bruins. H. Kluft (Heemskerk), S. Geertsma, P. Langendljk, D Mulder. A. Nijman. L. Schol. J. Thomas. J. de Winter, L. Otte, W. van Wijngaarden en W. Dlobets. Afd. C. Schilders: N. Iskes. Afd. E. Electricians: c. Edel. J. Zwitser. In totaal wedden 18 diploma's uitgereikt. Drie leerlingen werden afgewezen. De burgemeester feliciteerde de leerlingen met het behaalde succes en vond het verheugend, dat het aantal geslaagden dit Jaar zoo groot was. Dit cijfer is nog nimmer gehaald Spr. hoopte, dat er volgend jaar nog m«» ge slaagden zouden zijn. Vervolgens herinnerde de burgemeester aan de moeilijkheden In het afge loopen leerjaar, welke van de leerlingen vaak heel wat doorzettingsvermogen vergden. Ook het aantal aanmeldingen is dit jaar in de geschiede nis van de school een record geweest. Spr. hoop te, dat de Beverwijksche Jongelingschap zou inzien, dat men langs deze wegen er ln het leven moet komen. Nadat de ouders gefeliciteerd wa ren en dank was gebracht aan het leerarencorps sprak de heer Heykoop de geslaagden toe. Denk niet dat je er bent, aldus spr.. maar blijf de hand aan den ploeg slaan. Hij wensehte de ge slaagden in hun verdere leven veel succes en bracht nog eens htllde aan de leeraren en ln het bijzonder aan den heer G. C. Vernooy. Bevorderd werden de volgende leerlingen: Afd. A. Bouwvakken: Klas 4 A naar SA- E v Amersfoort; 2 a naar 3 a: H. Broekkamp (v.w.), A. Kemper. A. Kuilman; la naar 2a: P. Been tjes, j, Breeuwer, J. p. Breeuwer, J. v. d. Craats, G. Gerritsma, G. Kneppers, P. Kuilman (v.w.), G. Lieshout (v.w.). Niet bevorderd 1 leer ling uit 3 a. Afd. B. Metaalbewerkers: 4 B naar 5 B: E. Boots, D. v. d. Bend, J. Edel, D. van Fucht, N. Feenstra (v.w,), P. Geesbeek, N. Geerlofs, W. Kool, A. Kuilman, L. Keesen. A. v. d. Mev. J. Noortman, D. Pletting, D. Steeman, H. Steyn, W. Steenkamp, G. Stals, H. v. d. Zon (v.w.), H. Post, L. Wilbrink. Niet bevorderd 2 leerlingen. 3 B naar 4 B: j. Bosman. W. van Dalen. H. van Dorp, J. Goed, G. Groen, R. Katers, J. Knap, C. van Lieshout, J. Pels, A. Schelvis. G. v. d. Winden, H. Huisman. Niet bevorderd 2 leer lingen. 2 B naar 3 B: J, Bos, Ch. Gellekom, J. Groen, P. Kempe (v.w.), J. Konijn, P. Kup, R. Pietting, J Steenbaker. H. Talsma. C. Schweit zer (v.w.). 1 B naar 2 B: A. Honing, F. de Coch, W. Dulnmeyer (v.w.), Talsma. J. Heynen. N. Kleyn, H. Npman, J. Nijman. Niet bevorderd 1 leerling. Afd. C. Schilders: 3 C naar 4 C: Cl. Kleyne. 2 C naar 3 C: A. Huyzendveld, J. v. Fucht. 1 C naar 2 C: P. Appel. Afd. E. Electriclens: 4 E naar 5 E: J. Steen kamp, N. de Ligt. Niet bevorderd 1 leerling. 3 E naar 4 E: N. Kemper. 2e naar 3e: A. van Bühre. S. Brinkman. J. Roos. J. Schelvis, A. J. de Boer. 1 E naar 2 E: H. Comls. In totaal werden 74 leerlingen bevorderd, waar van 8 voorwaardelijk. Zeven leerlingen werden niet bevorderd. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". Prfjsnoteering van 8 Mei 1942. Spinazie per K.G. 17: Sla per 100 krop 7-«%; Prei per K.G. 8Va—10&; Raapstelen per K.G. 18; Rabarber per K.G. 14; Radijs per bos 3.40; Pe terselie per bos 8^; Witlof per K.G. 20; Aard beien per doosje 1.05; Asperge I per K.G. 1.00. Asperge II per K.G. 75. VEILINGOVERZICHT. Ofschoon de weersgesteldheid vooral voor het vollegrondsproduct nog verre van gun stig is. begint toch de aanvoer zich steeds meer uit te breiden In hoofdzaak is het mo menteel spinazie die uit de natuur wordt aangevoerd en als hoofdproduct domineert. De afgeloopen week was het aanbod al van zoodanige beteekenis. dat ook voor export al weor eenige wagons konden worden verladen Vermoedelijk zullen ook de aanstaande week wel flinko kwantums worden aangeboden, daar wij thans, zij het dan wel heel wat later dan gewoonlijk, in het hartje van het seizoen van deze groenten zitten. Ook het aanbod van rhabarber was de afgeloopen week van beteekenis en ook hiervan was het aanbod van beduidenden omvang. Eveneens bleven prijzen, die thans een weinig gedaald zijn. op behoorlijk peil. De noteeringen der vorige week stonden op 18 ct. per kg en zijn thans teruggebracht tot 14 ct. per kg. welke prijs voor dit product zeker nog niet ongunstig mag heeten. De aanvoer van witlof bepaalde zich nog tot kleine kwantums, terwij! ook aan de kwaliteit nogal het een en ander ont breekt. De vorst heeft flinke sporen nagelaten, zoo dat van goede kwaliteit zeker geen sprake is. Als glasproduct komt het artikel sla iets rui mer naar voren, vbn groote beteekenis echter is bet aangebodene nog niet. De prijzen wis selden naar kwaliteit ongeveer van 810 ct. per krop. Radijs begint alweer aardig te ver minderen althans de aanvoer was heel wat lager dan vorige week. Hetzelfde geldt ook voor raapstelen, die voor het grootste ge deelte weer geruimd zijn. Met den aanvoer van asperges gaat het nog langzaam aan. Niet alleen zijn de hoeveel heden nog gering, doch ook de kwaliteit laat nog veel te wenschen. Naarmate de oogst van dit product ruimer is. verbetert ook meestal de kwaliteit Als nieuw product zagen wij deze weck de eerste postelein die tegen den prijs van 35 ct. per kg gretig te plaatsen was. ALS ER ZIEKEN ZUN. Voor spoedgevallen wordt a s Zondag de dienst waargenomen door dr. M. A. de Ruiter, Dr. Sehuitstraat 44. telefoon 3553. In het tijdvak van 10 tot 14 Mei zijn de Duinwiik Apotheek, Populierenlaan 44. tele foon 3388 en de Apotheek ..Velsen-Noord". Wijkerstraatweg 134, telefoon 3030, belast me', de waarneming van den Zondags- en nacht dienst Bloemenveiling ,,'t Centrum" Omzet in April 50 pCt. hooger. Ook te de afgeloopen week zette de gun stige gang van zaken zich aan de bloemen veiling t Centrum" voortm De geheele week was er een zeer groote aanvoer met een uitgebreid sortiment. Het grootste ge deelte van het aanbod bestond uit narcis sen, tulpen, irissen, anemonen, lelies en lathyrus. In het begin van de week werden zeer hooge prijzen besteed, maar od de veiling van Vrijdag bewogen de prijzen zich echter in dalende'lijn. Niettemin waren zü tijdens het geheele verloop van de veiling zeer bevredigend. In verband met Hemel vaartsdag wordt in dc volgende werft ook op Dinsdag geveild. In de maand April bedroeg de omzet aan deze veiling f72.285,77. tegen f 48 548.36 in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. Een vermeerdering dus van f 23/737,41. of biina 50 procent. Nog nimmer is in het bestaan der veiling de omzet in April zoo hoog geweest. In April 1940 weid geveild voor f 31.119,51, in 1939 f37.792,31 en in 1938 vo«r 38.551,29. RIJWIELDIEF GESNAPT. Dezer dagen werd *van een bezoeker van het K.S.A -gebouw tc Beverwijk een rijwiel ontvreemd. Toen nu een vriend van den be nadeelde dit rijwiel denzelfden avond in het bezit had gezien van een hem bekenden in woner uit deze gemeente, was dit voor de politie aanleiding om over te gaan tot de arrestatie van laatstgenoemde. Na bij zijn verhoor aanvanketijk ontkend te hebben, be kende hij tenslotte het rijwiel te hebben ge stolen en het, na het van de banden ontdaan te hebben ln het duin te hebben verborgen. In verband hiermede wordt het publiek nog maals tot voorzichtigheid aangemaand. Men lale zijn rijwiel in geen geval zonder geslo ten slot staan en dan nog niet langer dan strikt noodzakelijk. Ook het van tevoren no- tecren van een uitgebreid signalement van het rijwiel kan in geval van diefstal een goed hulpmiddel zUn bij het opsporingswerk van de politie. Burgerlijke Stand. Getnomvd: C. van Heiningen en C. A. van Vetthuijsen; L. G. Duin en J. I. van Beek; J. J. Ruygers en C. G. Duijn: A. Jan sen en C. G. van Etten. Geboorten: G. VerhagenGerritsen, d.: Baanstraat 13; M. B. G. de LieBuur. z.. Laan van Kan aan 46: G. Eversde Leeuw, Arendsweg 22; M BrethouwerLuyt, d., Groote Houtweg 240: M. A. den Hartctf— van Schelven, z.. wonende te Velsen; J. BrasVregat. dDierluststraat 20; P. J. Roeiervan Gijn, d.. R^gulierstraat 46; B. de ReuverMichel, z.. Koolstraat 9; J. van. Zonvan Leeuwen. z„ Regulierstraat 36. Overleden: T. Zwart, oud 84 jaar, wed. van A. Stam, alhier, Scheybeecklaan 5: B. Schoenmaker, oud 68 jaar. echtg. van J. Voet, alhidr. D. Waarestraat 50; L. W. v. d. Bes. oud 62 jaar, echtg. van E. Jr' Mulder, Velsen. Ondertrouwd: A. L. van Eerden, huis schilder, alhier. K. Delfsweg 26. en A. H. Noomen, z. b., Velsen. Pelsstraat 89. Adres na huw Velsen. Pelsstiraat 89: H. Bak ker. opperman.. Heemstede, Bankestraat 71, en P. Slobbe, z.b.. alhier, Heemsk.weg 12. Adres na huw.: Heemstede; J. Starre veld, plaatwerker, Assendelft, Dorpsstraat 148, en E. Molenaar, z.b., alhier. Burgerhart- straat 8: A. Honig, electrïcien, alhier, Scheybeecklaan 14. en C. A. v. d. Ploeg, z.b., alhier, D. Wnarestraat 33. Adres na huw.: alhier, Lijsteiheslaan 18: L. J. Jansen, magazijnmeester, Utrecht, Jan v. d. Heiidenstraat 27, en J. G. Smit, z. b„ al hier, H. Mande weg 7. Adres na huw.; Utrecht, Queridostraat lTbis: Klein, teekenaar, alhier. Breestraat 11 en T. Doeve, kantoorbediende, alhier. Regulier- straat 24. Adres na huw.: alhier. Bree straat 11; J. J. J. Jaring, sluis- en brug wachter, Amsterdam, Sdhinlkelkade 17 11, en J. C. van Beek, z. b.. alhier, Holl.weg 252. Adres na huwelijk: Amsterdam, Schinlkelkade 17 IT: M. J. Metselaar, fa brieksarbeider. alhier, Adrichemstraat 23. cn H. C. A. Schram, z. b„ alhier, Boeweg 36, Adres na huweliik: alhier, Boeweg 36; D. Booii. machinist, Vélsen. Casembrootstr. e»n Sras!?er- Z' b., alhier. Vondellaan 13. Adres na huwelijk: alhier, Kuikens- weg 77. UITGEEST TABAKSTEELT. De heer P J. M. Albers te Druten zal u3, uur "^e Ooievaar" over tabaksteelt spreken. Land- en tuinbouwers van Uitgeest en omliggende plaatsen wor den op deze bijeenkomst verwacht. EGMOND AAN ZEE UITREIKING TABAKSKAAR ATEN. De uitreiking van tabakskaarten en ver- snapenngenkaarten zal te Egmond aan Zee ,uï zaal van De Vergulde Valk plaats hebben op Dinsdag voor de letters A tot en met L en op Woensdag voor de overi- ^en' ,bSide daSen van 8.30—12.30 uur en van L30—4 uur. Men dient in te leveren de letter P resp. T van de textielkaart of gMetters BB of JJ, resp. van kaart DE of INENTING ROODVONK. Ook dit voorjaar zal van gemeentewege weder gelegenheid worden gegeven zichT kosteloos te laten inenten tegen roodvonk en diphterie. De eerste inenting zal plaats nebben op Dinsdag, door den gemeente-arts dokter Belonje, w het gebouw der o. L school, s morgens om 10 uur. CASTRICUM BEVOLKING IN APRIL. De bevolking bedroeg per 1 April 5970. hr vestigden zich 66 personen, terwijl er 12 fB?Iï:en waren- Daarentegen vertrokken er 32 burgers en overleden er 11. Hierdoor bedroeg het aantal inwoners dus op 1 Mei BESTRATING. Met de bestrating van de Bakkummer- straat is een aanvang gemaakt. Naar wij vernemen zal daarna ook de Tetburgstraat onderhanden worden genomen. Wegens de tijdsomstandigheden geschiedt de herbestra- ung met gebruikte steenen. COÖP. BOERENLEENBANK. De Ccöp. Boerenleenbank houdt een alge- meene ledenvergadering op Vrijdag 22 Mei te 7 30 uur tn de zaal van café W. Borst te Bakkum. De agenda vermeldt: Rekening en balans met rapport der financieele commis sie, verkiezing bestuursleden, vaststelling bedragen volgens art. 5 en 6 van het huis- noudelyk reglement, jaarverslag, verslag af- gevaardigde der algemeene vergadering te Utrecht op 29 Mei 1941, afschrijving van leden wegens overlijden en krachtens 4 en 7 der statuten. besmettelijke ziekten. nJh ,Xe*k van K Apzü tot en met 1 Mei heeft voorgedaan, semeente een geval van diphterie DRIEHUIS w« crematies. ,zUn b'ÜKens een mede- f eerste kwartaal van dit jaar drle- honderd1 vler-cn-veertlg personen verascht. Hier van behoorden er honderd-drle-en-tachtig tot het mannelijke gclacht. m dezelfde periode werden zeven kinderen beneden den leeftMd van twaalf Jaar gecremeerd.' b^mlotneek vax crematie-literatuur. Blijkens een mcdedeellnt» der Vereeniging voor r*cu)t.ft!ev_e Lijkverbranding beschikt men over een bibliotheek van crematie-literatuur. De ver zameling is zeer Interessant ar. het dagelljksche bestuur heeft dan ook het voornemen om het aantal boeken uit te breiden en aan te vullen. Het ligt ln de bedoeling om deze werken aan belangstellenden uit te leenen. distributie nieuws. Maandag moeten de inwoners van Driehuia, wier namen met de letters van a tot cn met K aanvangen, de nieuwe distributiebescheiden ln het Raadhuis te Velsen halen, dat daartoe van ha'.f negen tof twaalf uur en van twee uur tot half ze» ls geopend.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3