WILT GIJ MEER VERDIENEN? TREKKERS HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK FRANSCH Ulll CIJWIEL «SM. OPCEKnOPT U™ 't Woonhuis Inschrijving van leerlingen N. J. Groot Zn. Bert G. van Haarlem belasting-aangiften 'Jongens gevraagd Adverteert ROTTERDAM AMSTERDAM HENGELO FEUILLETON door FRANZ WENDELMVTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELAAR. 6 De drie mannen in de duinen, die tot nu toe zwijgend bij elkaar gezeten hadden. 6tonden op, namen de koffers en vervolgden hun weg, door zand, zon en wind. Spoedig klonk hun weer het ruischen van de zee in de ooren en na ongeveer een kwartier zagen ze eindelijk het grijze, ver vallen dak van het oude visschershuis tus- Bchen het gele zand van de duinen. Het lag tusschen de zandheuvels in een soort dal. Geen tweehonderd meters verder was een smal, steenig strand te zien. De zee lag spiegelglad-voor hen. Piet Homan zette zijn bagage neer en zocht in zijn zak naar den grooten, ouden sleutel. Het slot ging zwaar en kraste pro- testeerend, toen hij den sleutel met eemge moeite omdraaide. Met z'n knie drukte hij de deur open. Een dichte vliegenzwerm vloog ver schrikt op. die zich als een zwarte sluier naar alle richtingen verspreidde. Het ge zicht van den jongeman en zijn handen waren bedekt met ontelbare vliegen. Hij sloeg wild om zich heen, totdat hij zich van de insecten bevrijd had. „Brr.schudde hij zich en keerde zich toen om naar z'n begeleiders. Cris Boonstra en Klaas Leenders waren eensklaps ver dwenen. De beide zware koffers stonden naast elkaar achter hem. Hii schudde zijn hoofd en staarde tegen de feile zon in naar de duinen. Een flauw glimlachje, waaruit duidelijk een zekere minachting sprak, trok over zijn felaat, toen hij de gebruinde gezichten van e stoere Vlielanders boven op het topje van een duin zag. Hij riep en wenkte, maar Boonstra en Leenders schudden het hoofd en bewogen zich niet van him plaats. ..Oude wijven" schuld Homan verach telijk en ging naar binnen. HOOFDSTUK II. Dominee Mulder stond langzaam op. Hij was een rustige man met een vollen wittew baard en spierwit haar. „Heb je idee, om een partijtje te schaken. Treslong?" vroeg hij aan zijn bezoeker. „De warmte is bijna onverdraaglijk, maar hier is .het tamelijk koel. nietwaar?" Hij wachtte het antwoord van den veld wachter niet af, omdat hij vooruit wist, dat de politieman een groot liefhebber van schaken was. Maar ook de dominee kende het spel goed en hij had dikwijls geprobeerd, net aen veldwachter lastig te maken. Inderdaad waren ze beiden wel de beste spelers van het eiland. Tot nog toe hadden ze, behalve elkaar, geen gelijkwaardigen tegenstander kunnen vinden. „Een oogenblik", verzocht Mulder, „ik zal even het spel gaan halen. Heo je trek in een glaasje vruchtensap? Mijn dochter heeft juist een paar flesschen uit den kei- heeft juist een paar flesschen uit Den Hel der meegebracht". Treslong weerde beleefd af. „Doe voor mij geen moeite, dommee", zei hij vriendelijk. Muidér glimlachte begrij pende. „Liever iets anders? Een glas citroen of brandewijn?" „Nu als het met alle geweld moet. dan wil ik u niet affronteeren". Treslong werd plotseling zoo rood als een verlegen meisje. Toen de dominee met het schaakspel, dat hij onder zijn arm hield, terugkwam, werd hij op den voet gevolgd door zijn dochter, die een blad in de hand had, waar op een fleseh en enkele glazen stonden. Treslong's oogen glinsterden vergenoegd, toen hij het jongemeisje ontwaarde. Leida Mulder was een meisje, zooals men er op het eiland geen tweede vond. Ze was in alles de levende tegenstelling van de visschers- en boerenvrouwen, die dag m dag int sleepten met manden en emmers; alsof hun leven ervan afhing. Daarbij wa ren de meesten van hen groot en zwaar, hetgeen door hun kleederdracht nog sterker tot uitdrukking scheen te komen. Leida daarentegen, was klein en tenger. Het glanzende, blonde haar lag in twee zware gevlochten strengen om het hoofd. Ze had fijne, gelijkmatige trekken en ze ge leek, zooals de dominee herhaaldelijk met een zekere trots verklaarde, als twee drup pels water op haar vroeg gestorven moeder. Het meisje knikte vriendelijk, toen ze het blad op een klein tafeltje zette. Ze bloosde tot acnter haar ooren en liep vlug weg. voor de veldwachter gelegenheid had. iets te zeggen. (Wordt vervolgd) Eén man is duizend vrouwen te erg. „Casanova getrouwd" Dat Casanova trouwen zou, klinkt hen. die meer over dezen gelukzoeker onder de flélukzoekers der 18e eeuw gehoord en ge- ezen hebben, als absoluut ongeloofelijk m de ooren. Het gaat in de Tobisfilm. die deze week in het Rex Theater draalt, echter niet „den" Casanova. Giovanni J.. die wegens wangedrag van het seminarie weggejaagd werd. zich aan schakingen van Italiaansche meisjes env rouwen sclfuldig maakte en zich aan tooverkunsten, voorspellingen en wondergenezingen te buiten ging, maar om geheel iemand,anders. Karei Schönböck (in de film: Ralph Gre- ger) is het middelpunt van de grootsch ge monteerde operette „Casanova". Hij woadt tegen wil en dank nageloopen door alle vrouwen. Zij zien in hem. ook in het prive- leven, den Casanova, dien geheimzinnigen. aantrekkelijken figuur, die haar allen intri geert door zijn vertolking in de titelrol der gelijknamige operette. Bij een der laatste voorstellingen zit, na tuurlijk op de voorste rij, een zekere me vrouw Brinkmann geboeid door Gregor's ereatie. Als echtgenoote van een prozafschen burgerman tricotagefabrikant is de ro mantisch aangelegde vrouw steeds op jacht naar „das grosse Abenteuer", dat toch eens móet komenZij denkt, nu het gevonden te hebben, als Ralpn een liefdeslied in haar richting zingt Zoo'n lastige vereerster is Steffi. Ralph s tegenspeelster, een doorn in het oog. Zij achtervolgt hem na afloop met haar jalouzie en daarna eveneens met haar door Ralph ongewenschte attenties. Ten einde raad vlucht hii naar zijn geboortedorpje. Daar geniet hij van zijn welverdiende rust en van de ontmoeting van een frisch en een voudig boerenmeisje. Maar verliefde vrouwtjes weten ook daar haar Casanova te vinden: de dames Steffi en mevr. Brinkmann verschijnen en als dit den wanhopigen Ralph gerapporteerd wordt ziet hij slechts één uitweg: trouwen! Op de gezéllige Beiersche boerenbruiloft komt het uit. dat Ralph Casanova, is, de be roemde en helaas ook beruchte acteur Helaas, want zijn jonge bruid is met zijn reputatie in het geheel niet ingenomen. Alles keert zich echter ten goede en Ralph die wat blij is, dat hij getrouwd is. blijkt alleen voor zijn Gertrud Casanova te wil- 16 De'ro'lprent toont behalve het pittige spel van Lizzi Waldmüller als Steffi en de char mes van het kind van het land Gertrud (Irene von Meyendorff), prachtige natuur opnamen uit hot Beiersche land. De volksdansen op de boerenbruiloft, de Schuhplattler en de Sehnadhüpfl, geven de film in die scènes 'n eigen, typisch Bciersch cachet. In het voorprogramma trekken behalve de buitenlandsche en binncnlandsche jour naals. vooral de aandacht de interessante cultureele films over de bloemenpracht van Aalsmeer en de fabricage van potlooden. A. J. VAN DER WEIJDEN. THALIA. QUAX. DE BROKKENPILOOT. Een brutaal mensch heeft de halve wereld en zoo noodig ook de halve lucht. Dat heeft Heinz Rühmann in de film Quax, de Brokken piloot bewezen. Heinz, die bij een prijsvraag als eersten prijs een kostelooze opleiding tol sportvlieger won, stijgt mei veel opschepperij en weinig gevoel voor discipline op. Heinz doet de zotste dingen en maakt door zijn luchthartigheid brokken, waarbij gelukkig de motor intact blijft; er is maar één stukje af... Heinz !s eigenwijs als geen ander en toch... toch b:e:.gt hij zijn geboortestad in haar eng chauvinisme tot een huldiging en vereering. die geen grenzen meer kennen, toch palmt hij een lief meisje in, tóch ja waarachtig wordt hij tenslotte instructeur! Slechts zelden heb ik een film gezien, die zoo'n gezonde humor van begin tot einde zon der ook maar eer.ige uitspatting had. Regis seur Kurt Hoffman heeft beslist knap werk verricht Hij heeft er werkelijk een „film" van gemaakt en deze biedt dikwijls prachtig camerawerk. En ajies, op den grond en in de lucht, vloeit zoo gced ineen, dat het tempo geen oogenblik verzwakt. Dolle situaties? Zij zijn er telkens Het aardigste is wel de keu ring, als Heinz steeds weer „honderd procent" haalt Maar tot lachen dwingen ook zijn toe ren in de lucht, zijn gehaspel in een lucht ballon, waarin hij eens zal toonen wat hij kan en die dan tegen zijn bedoeling in op stijgt. Zoo is er altijd weer iets anders en dat alles wordt begeleid door prettige muziek, die uitstekend in het geheel past. Hoe knap is niet het walzen van Heinz' vliegtuig inge schakeld. Fühmann is hartelijker dan ooit tevoren. Zijn oolijk gezicht kan niemand kwaad doen blijven Zelfs instructeur Hansen niet. die heel wat met hem te stellen heeft. Lothar Firmans gaf van deze rol een opmerkelijke vertolking. Hij vormde de juiste tegenspeler met zijn stoer, wilskrachtig optreden.' Hij gaf de .ernst", maar niet de saaie, doch de juiste, de levende, de ernst, die tot daden dwingt. Ook Karin Heinboldt als de pittige, frissche Marianne gaf zeer goed spel. Is het een won- dbr, dat Heinz voor haar wardmpel een lan ding midden in de «stad maakte? Zoo'n film moet iedereen zien om er van op te knappen, om een tijdlang uit de sleur te worden gehaald. Het was gisteravond bij zonder druk in Thal>e. hetgeen toont, dat de roem deze film voorafging. J. J. E. VAN BAARSEL. GEVAARLIJKE LECTUUR. Tegen twee Beverwyksche boekhande laren is proces-verbaal opgemaakt wegens het tegen geldelijke vergoeding uitleenen van lectuur van voor de eerbaarheid aan- stootelijk karakter. Terzake van eenzelfde feit Is ook tegen twee Haarlemsche boekhandelaren een onderzoek ingesteld. Bij het uitleenen ••varen niet alleen oudere maar ook jeug dige personen betrokken. (Reeds in een deel der vorige oplaag opgenomen.) Aanmelding Arbeidsdienst. 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. In verband met de omstandigheid dat op 1 Juli a.s. een tiental nieuwe kampen" in bedrijf zullen wor den gesteld, blijft tot 2 Juni a.s. de mogelijk heid geopend tot vrijwillige toetreding bij den N.A.D. voor de zomerkampen van 1 Juli t.m 15 December. Jongelieden in den leeftijd van 17 t.m. 23 Jaar, mits ongehuwd, kunnen zich voor vrij willige dienstneming voor de Juli-kampen bij de aanmeldingsbureaux, gemeentehuizen en arbeidsbureaux voor dienstneming aanmel den, terwijl nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar zal worden gesteld, teneinde Jongelieden, die in aanmerking wenschen te komen, voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, gelegen heid te geven de voorgeschreven arbeids dienstplicht te vervullen. Deze laatste personen moeten bij indienst treding op 1 Juli a.s. den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en niet ouder zijn dan 21 jaar. Opgemerkt wordt nog, dat vrijwillige dienstvervulling vrijstelling van den arbeids dienstplicht geeft. Mussert Maandagavond voor de radio. 's GRAVENHAGE, 8 Mei. Maandag 11 Mei, Mussert's verjaardag, zal over de zen ders Hilversum 1 en 2, des avonds van 20.00 tot 20.30 uur een uitzending plaats hebben, welke gewijd is aan de herdenking van de zen dag. De leider, die dien dag temidden zijner kameraden zal vertoeven, spreekt omstreeks 20.10 uur een rede uit, welke door de ge noemde zenders wordt opgenomen en uitge zonden. Voor en na deze rede, wordt toepas selijke muziek ten gehoore gebracht. De plaats waar Mussert dien avond verblijft, wordt, zooals men weet, door 't lot bepaald. Hiertoe is een groot aantal loten onder de leden der N.S.B. geplaatst, waarvan de op brengst. vermeerderd met een aantal extra giften, reeds nu op ruim 100.000 mag wor den geraamd. Dit bedrag zal dienen ter fi nanciering van Mussert's plan, dat beoogt, aan de kinderen van Nederlandsche geval lenen aan het Oostfront een spaarbankboek je te schenken. Uitreiking van zeepbonnen voor bijzonderen arbeid. 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. De secreta ris-generaal van het departement van Han del. Nijverheid en Scheepyaart maakt be kend. dat bij de plaatselijke distributiedien sten op nader te bepalen tijdstippen in het tijdvak van 18 tot en met 30 Mei 1942, de aanvraagformulieren voor extra rantsoenen zeep kunnen worden afgehaald. De formu lieren moeten op een door den plaatselijken distributiedienst vast te stellen datum in geleverd worden. Er zullen extra rantsoenen verstrekt wor den voor een periode van twee maanden, ingaande 1 Juni 1942, aan melkers, aan per sonen, die zoogenaamden „vuilen arbeid" verrichten en aan bedrijven, waarin zooge naamde „vuile arbeid" verricht wordt. Gediplomeerde bakers,/ kraamverzorgers, enz. zullen, voor zoover zij per 1 Februari j.l. voor een periode van zes maanden extra rantsoenen ontvangen hebben, thans geen extra rantsoenen ontvangen. De tabaksdislributie. •s-GRAVENHAGE, 8 Mei. Naar aanlei ding van het bericht, dat reeds op 16 Mei op dc bonnen van de tabakskaart zou kunnen worden gekocht, deelt men ons van bevoegde zyde mede, dat hieromtrent nog geen beslis sing is genomen. Deze berichten zijn niet van officicclc zyde afkomstig. Zy moeten als voorbarig worden beschouwd. Distributie van vaste brandstoffen. 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. De secreta- taris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat zij, die geen brandstoffenkaart DV hebben ontvangen, aangezien zij geen bonkaart J, K of L konden inleveren, gedu- rende'het tijdvak van 18 tot en met 23; Mei a.s. een aanvraagformulier MD 61 bij de plaatselijke distributiediensten kunnen in dienen tér verkrijging van een brandstoffen- kaart DV, voor zoover zij daar recht op meenen te hebben. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 8 Mei. Bevallen: 7 Mei: A. J. F. Uitermark-Hon- nebier, d.; 8 Mei: J. W. C. Meijer-Disco, z.; A. Taverne-Bos, d., A. van Petegem-Kok, z. Overleden: 6 Mei: J. C. P. Stoorvogel- Vrij, 32 j., Kijkduinstraat; 7 Mei: H. J. Zikking. 80 j„ Maerten van Heemskerkstr. Ondertrouwd, 8 Mei: W. M. van den Berg en A. R. Berding; W. A. Koster en W. 'van Akkeren. Gehuwd, 8 Mei:«H. Euverman en A. B. Kikkert. VELSEN Burgerlijke Stand ONDERTROUWD: M. P. Kocx, IJmuiden en M. J. A. Zonneveldt, Veisen-N.; H. Oortwijn. Vel- scn-N. en II. v. .Wijk. IJmuiden. Toek. adres: Kanaalstraat 106. IJmuiden; J. Dames. IJmuiden en F. Huijer, IJmuiden. Toek. adres: De Rijp- straa? 59. IJmuiden; W. Huijer, IJmuiden en M. P. Brakelé, Velsen; C. v. Thiel. IJmuiden en H. M. Koster, IJmuiden. Toek. adres: Oosterduin weg 15. IJmuiden; J. Koper, IJmuiden en J. Ur- sen, IJmuiden. Toek. adres: Edisonplein 2. IJmuiden: K. v. d. Meij. Amsterdam en L. Broek huizen. Velsen-N. Toek. adres: Amsterdam; C. Bips, Velsen-N. en J. de Poel, Velsen-N. Toek. adres: Oosterwijkstraat 9. Beverwijk; A. A. Geus, Kanaalstraat 75, IJmuiden en H. Jurriaans. Rooswijkerlaan 50, Velsen-N.; G. J. Ilbiink. Heemskerk en C. v. Kooten, Velsen-N.; Toek. adres: Eendrachtstraat 10, Velsen-N.; A. Ooster hof. Bloemendaal en G. A. Nijssen, Santpoort. Toek. adres: Rijksweg 430, Santpoort; I. Lemar- chand, Castricum en M. B. Kwast, iJmuiden-O- Toek. adres: Dorpsstraat '86, Castricum: J. A. Apeldoorn, Velsen-N. en A. A. M. Bdéntjes, IJmulden-O. Toek. adres: Fr. Naereboutslraat 24. IJmuiden-O; E. J. v. 't Geloof, IJmuiden en P. Plug, IJmuiden; A. Kooiman, Beverwijk en A. v. Dijk. IJmuiden-O. Toek. adres: Corn. Ma- tersweg 43, Beverwijk; P. J. Havermans, IJmui den en E. Plokker, IJmuiden. Toek. adres: Trompstraat 107, IJmuiden; W. J. Boon, IJmuiden en B. Dijkhuis, IJmuiden. Toek. adres: Zeeweg 209, IJmuiden; A. J. ten Hoorn, IJmuiden en Ch. Schouten. Velsen-N. Toek. adres: Tesselschade- straat 19, Haarlem; J. Dolman, Breukelen-Nijen- rode en D. Maagdelijn, IJmuiden. Toek. adres. Straatweg 167, Breukelen-Nijenrode; J. D. v. d. Bijl, IJmuiden en J. R. Bon. IJmuiden. Toek. adres: Velserdulnweg 294, IJmuiden; J. Pel, Vel sen-N. en G. v. d. Woude, IJmuiden. Toek. adres: Eendrachtstraat 6, Velsen-N.; H. M. Hendriks, IJmuiden-O. en J. Robben, IJmuiden-O. Toek. adres: Vlierstraat 14, IJmuiden; L. v. d. Bunt, IJmuiden en J. Boot. IJmuiden. Toek. adres: Groeneweg 84, IJmuiden-O; P. Stals, IJmuiden en E. J. Peil, IJmuiden. Toek. adres: Oosterduin weg 38, IJmutden. GEHUWD: J. C. Zuurbier en J. C. Zonneveld, Corverslaan G5, Velsen-N.; W. Keirsgieter en J. M. L. v. Goethem, Trawlerkade 34, IJmuiden; W. Freeke en A. Stam, J. Wattstraat 51, IJmui den; L. Spaans en E. Luikman, Willebordstraat 38, IJmuiden: D. Visser en A. W. Langbroek, J. P. Coenstraal 101. IJmuiden; A. v. d. Kooi en M. W. Verduin. Walravenstraat 29, Velsen-N.; J. P. de Haan en G. C. Maasland. Willemsbeek- weg 93, IJmuiden; M. Kalkman en E. Schroevers, Willebrordstraat 91. IJmuiden; M. Vlaming en J. Verduijn. Kanaalstraat 91, IJmuiden. GEBOREN: D. v. d. Outenaar, d. Ladderbeek straat 27. Velsen-N.; J. v. d. Does. d.. Berken straat 28. IJmuiden; F. Hofman, z„ Albert Cuyp- straat 7. IJmuiden. OVERLEDEN: T. Breeuwer, 67 j„ echtgen. v. F. Schutte. Doodweg 23. Velsen-N.; W. C. Duijn. 36 j., ongehuwd, Beverwijk: C. J. Homburg, 16 j.. z. v. J. J. M. Homburg, Pres. Steijnstraat 70, IJmuiden; L. W. v. d. Bos, 62 j., echtgen. v. E J. Mulder, Hofdijklaan 11, Velsen Van 4 Mei j.l. af geldt ten aanzien tot het terugbetalen van niet gebruikte plaatsbewijzen de volgende regeling. Indien kan worden aangetoond,, dat van een plaatsbewijs IN HET GEHEEL geen gebruik werd gemaakt, betaalt het station, waar het kaartje gekocht ls, den prijs terug, echter uitsluitend op den dag van afstempeling. Plaatsbewijzen bij reisbureaux gekocht, kun nen met inachtneming van het vorenstaande zoowel bij het reisbureau als bij het staüon. waar de reis moest aanvangen, worden inge leverd. Indien het niet gebruikte TERUGREISGEDEEL- TE van een retourbiljet op den laatsten dag van geldigheid of uiterlijk op den daarop volgenden dag vóór 10 uur wordt ingeleverd aan het station, waar de terugreis had moeten aanvangen, wordi terugbetaling verleend van het teveel betaalde onder aftrek van tien cents administratiekosten voor elke terugbetaling. UTRECHT. Mei 1942. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. NIEUW CORRESPONDENTIEADRES ECONO- MISCHEN VOORLICHTINGSDIENST VAN HET DEPARTEMENT VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. Met ingang van 11 Mei a.s. is het corresponden tieadres voor den geheelen eeonomischen voor lichtingsdienst van hét departement van handel, nijverheid en scheepvaart, Emmapark 1, 's Gra- venhage. Het telefoonnummer blijft 720060 (inlerlocaal letter G). De dienst is dan als volgt gehuisvest: bureau buitenlandsche handel en bureau overheidsmaatregelen, Emmapark 1, bureau propaganda en bureau bedrijfsreclame, Bezuidenhoutscheweg 78 b, bureau documenta tie, Rijnstraat 20, leeszaal en bibliotheek, Rijn straat 28. DISTRIBUTIE VAN TABAK. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart vestigt er nogmaals met nadrqk de aandacht van alle de taillisten in tabaksproducten op, dat zij de hun op de ingeleverde T-bonnen, als voorschot ver strekte hoeveelheden, welke zij dus tegen in levering van toewijzingen van den fabrikant of grossier hebben ontvangen, tot 17 Mèi a.s. niet mogen verkooopen of afleveren. Zij mogen der halve slechts de oude voorraden en de hoeveel heden, die zij eventueel nog van de grossiers ontvangen, zonder dat zij hiervoor toewijzingen hebben ingezonden, verkoopen. Grossiers mogeni de tabaksproducten, die zij bij de fabrikanten tegen inzending van toewijzingen hebben betrok ken, slechts tegen inontvangstneming van toe wijzingen verder verkoopen en afleveren. Na 17 Mei is het verkoopen of afleveren van tabaksproducten door detaillisten uitsluitend toegestaan tegen inontvangstneming van de als nog geldig te verklaren bonnen van de tabaks- kaart of slgarettenkaart, dus niet tegen reeds ingenomen of nog in te nemen T-bonnen. Dit geldt derhalve zoowel voor het van den ouden voorraad op 17 Mei «.s. nog aanwezige restant als voor alle na 21 April ontvangen hoeveelheden Iedere handelwijze in strijd met het hoven- taande is verboden en strafbaar. Voorts zal, zoowel bij grossiers als detaillisten, steekproefsgewijze worden gecontroleeid, of zij de ontvangen voorschotten aan de hand van de in hun zaak aanwezige voorraden en van de door hen ontvangen bonnen en toewijzingen nog kunnen verantwoorden. Indien hierbij zou blij ken, dat het totaal van de hun als voorschot verstrekte hoeveelheden, uitgedrukt ir. rantsoe nen. minder bedraagt dan de som van den in hun bezit zljnden voorraad, bonnen en toewijzingen, eveneens in rantsoenen uitgedrukt, zuilen tegen den betrokken handelaar administratieve maat regelen worden genomen, ongeacht een even tueel tegen hem in te stellen strafvervolging. Het is daarom van het grootste belang, dat de handelaren van iedere in hun zaak geconsta teerde onregelmatigheid, waaruit een tekort kan ontstaan, hetzij diefstal of verlies van voorraad bonnen of toewijzingen, hetzij andere omstan digheden, onmiddellijk aan den plaatselijken distributiedienst en aan de plaatselijke politie opgave doen. Indien zij zulks verzuimd hebben, en ook indien de onregelmatigheid aan eigen schuld te wijten blijkt te zijn, kan in geval van vaststelling van een eventueel voorraadtekort bij het nemen van maatregelen in de meeste gevallen met de vermissing geen rekening worden ge- h VERVOERVERBOD HERKAUWENDE DIEREN EN VARKENS NAAR EN UIT DE VIER NOOR DELIJKE PROVINCIëN. Op 29 April j.l. is een besluit afgekondigd in de Nederlandsche Staatscourant, waarbij werd verboden het vervoer van rundvee, schapen, gei ten, en varkens naar en uit: a. het gebied, begrensd door den noordelijken oever van den Rijn, den oostelijken oever van den iJssel en het Keteldiep en de kust van het IJsselmecr, de Waddenzee, Lauwerszee en Eems tot de Duitsche grens; b. de eilanden Vlieland, Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog en Rottumeroog. Deze maatregel ls- ingesteld om het gevaar van mond- en klauwzeer zoo veel mogelijk te be perken. Transport van herkauwende dieren en varkens uit de genoemde gebieden, dus vanuit de noordelijke provincies naar het zuiden kan worden toegestaan, mits bij het vervoer over de ingestelde zonegrens geleidebiljetten getoond kunnen worden. Bovendien moet het vervoer geschieden per spoor of over een,der hieronder genoemde plaatsen of overgangswegen: Óver den afsluitdijk: over de havens Stavo ren. Lemmer of Zwolle; langs de voetbruggen te Kampen, Zutphen, Deventer, Doesburg of Westervoort: door middel van het Katerveer te Zwolle. Geleldeblljetten voor rundvee, schapen en geiten kunnen aangevraagd worden bij de marktvertegenwoordigers of bij de plaatselijke bureauhouders. De vervoerbewijzen voor varkens uitsluitend bij de plaatselijke bureauhouders Ook varkens beneden 25 kg. moeten bij de over schrijding van de ingestelde zóne door vervoer bewijzen gedekt zijn. De uitgereikte geleldeblljetten dienen door den op het ge'.eidebiljet als „geadresseerde" vermel den persoon binnen 24 uur na den verkoop van de desbetreffende dieren, doch in ieder geval uiterlijk binnen 14 dagen na den datum van af gifte opgezonden worden naar de bedrijfsorgani satie voor vee en vleesch. Laan van Meerder- voort 53 te 's Gravenhage. Deze geleldebiljetten zullen uitsluitend worden afgegeven in het ge bied ten noorden van de hierboven aangegeven grenslijn; voor vervoer uit het zuiden naar het noorden worden geen geleideblljetten afgegeven Dankbetuiging D. VISSER en A. VISSER—LANGBROEK zeggen langs dezen weg namens wederzijdsche familie hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. J. P. Coenstraat 101, IJmuiden. N.V. INDUSTRIE en HANDEL MIJ. Buitengewone Alg. Vergadering van aandeelhouders, op Vrijdag 29 Mei a.s. om 15 uur, a.d. Traw lerkade 29 te IJmuiden. Agenda: 1. Benoeming Commis saris. 2. Verkoop onroerende en roerende goederen. 3. -Ontbinding der N.Vj Depót van aandeelen uiterlijk den 26 Mei 1942 bij Nots. B. M. Serné te Haarlem. Wij koopen nog steeds: Dames- en Heeren- Horloges, Armband- Horloges, enz. enz. De hoogste waarde bij: H. W. DAMES KRUISSTRAAT 19 Haarlem, Telefoon 16910 Uw adres voor Witwerk en Reparatie enz. is: Stuc. Bedrijf Vertrouwen JANSEN, Willcmsbeekweg 38 Telefoon 4471 IJmuiden-O. Alle Dames zijn tevreden c de duurzaamheid van onze Permanent-Wave's enonze lage tarieven Uw adres: DAMES KAPSALON ALB. VAN PEL Kennemerlaan 82 IJm. Tel. 4426 Rijksambtenaar vraagt p. 1 Juli te IJmuiden een RUIME GE- MEUB. KAMER, zoo mogelijk op de zonzijde met volledig pen sion. Br. met omschrijving en prijs onder no. T 42. Groot ruim heerenhuis te huur. Nieuw gedeelte IJmui den. Huurprijs 60.— per mnd. Ook zeer geschikt voor samen wonen. Br. Bur. v. d. Blad T 50 GASTHUISSINGEL 26rood ALFRED SAROT ZWEMMER's Rijwielhandel Céders (raat 53.' IJur.-O. Een fijne collectie: luxe voorwerpen: Etsen, Pastels, Theebeur zen, Aschbakken. Rook- garnituren enz vindt u in Kennemerlaan 113, IJmuiden Hoe kom ik na eenige jaren sparen in het bezit van een eigen Huis? Vraagt Vrijblijvend inlichtingen bij: C. Visser Hzn., Wijk aan Zeeërwcg 91. IJm.-O., Tel. 4830 Neutrale Schoolvereeniging P. W. A. Cort van der linden School tijdelijk gevestigd: Houtmanstr. 1 (naast Postkantoor) 6-jarige opleidingsschool voor Gymnas., Lyceum en M.U.L.O. Kleine klassen (ten hoogste 25 leerlingen per leerkracht) Normale schooltijden voor elke klas 9-12 en 2-4. voor den nieuwen cursus, dagelijks aan de school of ten huize van het Hoofd der School: C. KEIZER, HAVENKADE 25, (TELEFOON 4958). 0>iapniOHU*neuten~ Beverwijksche Steenhouwerij Telef. 3138 - Munnikenweg 1 Prijzen scherp concurreerend Vraagt catalogus Oieiaekt attie J.ooniaal Accountant - Belastingdeskundige' 24 VERL. WIJK AAN ZEEëRWEG 24, 1JMUIDEN-OOST belast zich met het deskundig berekenen resp. invullen van alle Uwe 14 JAREN PRACTISEEREND TELEFOON 5169 TELEFOON 5169 Strijksters, Mangeisters en Nette Meisjes gevr. Aanmelden: IJMUIDER WASSGHERIJ Snelliusstraat 39, IJmuiden Na half 6: B. Rambonnetlaan 25. voor pakwerk. Aanmelden bij de N.V. ALGEMEENE HANDELS CENTRALE, Reederstraat 2 hk. Middenhavenstraat, IJmuiden. Vrije Evangelisatie Willebrordstr. 10, IJmuiden-O. MAANDAG 11 MEI nam. 7.30 uur spreekt de heer J. SEVENSMA van Amsterdam. in dit Blad Bij exploit is op verzoek van WILLEM RAAP, Heydestraat 33 Velsen opgeroepen zijn vader, WILLEM RAAP, woon- en ver blijfplaats onbekend om te ver schijnen voor den Kantonrech ter te Haarlem, Jansstraat 46 op Vrijdag 15 Mei 9.30 uur om op het verzoek tot huwelijks- tusschenkomst te worden ge hoord. Deurwaarder C. H. ERBRINK Dat kunt Gij, door U op te geven bij de Opleidingsschool tot metaalbewerker, ledereen van 18-50 jaar en van welk beroep ook kan aan de herscholing deelnemen. Reeds dui zenden, waaronder kantoorbedienden, kappers, loopjongens, bakkers, timmerlieden, tabaksbewerkers, textielarbeiders, enz. en ook metaalarbeiders werden in deze scholen opgeleid. GIJ VERDIENT REEDS BIJ DE OPLEIDING. PLAATSING OP EEN FABRIEK VERZEKERD. Inlichtingen bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux'en Bijkantoren of rechtstreeks b.d. Opleidingsscholen te Beukelsdijk 145 Tuindorpstr, 90 NET MEISJE gevr. boven I! l jaar van 8.30 tot 4 uur. Zich ti vervoegen tusschen 6-8 u. 's av Jac. v. Heemskerkstraat 18 achter, om. IJm. Gevr. voor Driehuis DAG DIENSTE, zelfst. kunn. werken e koken. Hoog loon m. volle 'kost Aanm. Sirenenstraat 2 IJm., 's a t. 8 en 9 u. Gevraagd NET MEISJE vo winkel en huishouding van 9-6i; uur. Br. bur. v d. bla^l T 51. NET MEISJE gevr. 3 halve da gen p. w. Marnixlaah 12, Driehuis WERKSTER gevraagd voor halve dagen p. week.'Kievitslaai 17, IJm.-O. Net meisje zoekt leuke VRIEN. DIN leeft. 25-27 j. Br. bur. blad T 46 NET MEISJE v. d. en n. wi van betrekking veranderen, liefs omg. Driehuis. Bi. bur. v. J T 47. FLINK MEISJE voor geh. of h dagen gevraagd. Aanm. na 7 uui Mevr. Heino v. Tuyllwcg 33, Vel serbeek. FLINK MEISJE gevr. halve da gen m. broodkost, flink loon. Mevi Keizer, Havenkade 25, IJm. DAGMEISJE gevraagd. Aanm Mevr. Heykoop, Kennemerlaan 26 28, IJmuiden. Spaarkas vraagt dame v. ojólei ding ASSISTENT INSPECTRICE Vereischten bespraaktheid on re laties. Br bur. v. d. blad T 48. Net persoon zoekt KOSTIIUII te IJmuiden. Br. bur. v. d. blai T 34. Terstond gevr. door jong echi paai ZELFST. DAGMEISJE v. 8.3 tot 4 u. 1 middag p. w. en Zondag vrij. Flink loon Mevr. Oosterhof- Nijssen, Rijksweg 430, Santpoort. Gevr. voor dir. een nette jong HUISHOUDSTER bij hulpbet - dame m. zoon. Gen. alle nuisl werkz.heden te verrichten. Br. but v. d. bl. T 55. DAGMEISJE gevr. van 8.30 te 5 u. m. middagkost. Conollywcg Santpoort-station. Te koop gevr. ELEC. WASCB MACHINE of motor en strijkbou en modern radiotoestel. Pelsstraa 36. V.-N. na 6 uur. Te koop gevr. 2 BUITENKAN DEN mogen versleten zijn. Tuin dershofje 2 IJmuiden-O. FLINK MEISJE gevr. v. 8V2- 12'/? uur of 3 heele dagen. Duin en Kruidbergerweg 23 c. Driehuis Te koop OLIEJAS en im. bont jasje m. 42-44 te koop gevr. kolen fornuis?Edisonstraat 41, IJmuidei HEEREN- ÉN DAMESFIETS t koop. Trompstraat 135, IJm.-O. Prima HEERENRIJWIEL koop en ijzer kozijn met raarc Adres de Ruyterstraat 64. IJmul den-O. Te koop RIJWIEL m. goed banden, gram: m. platen en ee luidspreker Te bqvr. Driehuizer kerkweg 142, Driehuis. Te koop TROUWJAPON (w satijn) m. 42 m bijb. kousen e; schoenen m 38. Adres bur. v d. b! Rd. emaille AARD.PAN, steelpan er. kl. m. all. koekepan tez. f 5. Brieven T 49. DUBB.DAKS TENT 1. 188. 180, bi. 150, dak 390 bij 320, w. lin nen, compleet met gr. zeil z.g. f 50. Brieven T 49 Te koop eiken TOONBANK. T zien Veldmeyer, de la Reystiaat IJmuiden.. ACCORDEON te koop z.g.a 1-20 bassen, 3 korig. Stephenson straat 61, IJmuiden. Te koop GEKL. PAK z.g.a,n Te zien na 7 uur. Wijk aan Zeeër weg 42, IJm.-O. HUIS te k<?op gevraagd vat particulier te IJmuiden. Br. but v. d. blad T 52. Dame met volwassen zoon zoe ken 2 GESTOFFEERDE KAMER m. gebr. van keuken Br. bur. d. bl, T 53. Te koop een korte zwarte LEE REN JEKKER. Br. bur. v. d. blai T 54. STUDIEPIANO te koop. Kom oasstraat 33, IJm. TE KOOP: 16 lepels en vorkei zw. verzilverd voor f 1.10 p. stul Ijskast gcschik' v. kruidenier e melkboer, meisjesfiets. heerenficti f 55,'2 p. leeren zomerschocna z.g.a.n. m39-40. Gummislang m sproeier z.g.a.n Alb. Ciuypstr. I1 IJm.-O Te koop moderne PHILIPS RA DIO met •crchroomdc tafel. Zee weg 204, IJmuiden-O. Te koop I p. DAMESSCH. rc 38 h. hak en 1 p. k. schoenen m. 1 Zeeweg 213, IJm.-O Tertcoop 2 heeren- en 1 dame: MAGNEETRIJWIEL. Noorderkad 41. IJmuiden. BAKFIETS fopen te koop) Tuin derstraat 84, IJmuiden-Oost. Te koop z.g.a.n. TUINSLAN( 14 M. tevens gevr. kinderstoel. Vel serduinweg 183, IJm.-O. Te koop Sita ACCORDEON pianoklavier 120 b met koffer. Bik- Arnoldkade 48. Te koop BABY-UITZET, jon gensblouse. broeken, schoentjei meisjes- 3 tot 4 j., jurkjes, jasjes mutsje, alles meest gebreid ab nieuw, 2 witte schorten, japonnen jumpers. Adr. bur. v. d. Te koop gevr. net gedragü ZOMERMANTEL leeft. 8 jaar. Bi bur. v. d. blad T 45. EETSERVIES (Hutschenreuthet 60-delig. Uiterste prijs f' 120. Br, onder no. T 44. Te koop gevraagd ELECTRISCI FORNUIS. Br. met prijs T. 43. Te koop een echt porceleinei Te koop GEGOTEN FORNUIS JE (klein) en een paar dames schoenen m. 40 qf ruilen voor- th 41. Ger. Doustraat 14, IJm.-O. dan bij hooge uitzondering, waartoe men zich, onder opgave van redenen dient te wenden tot de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch. De I.andbouw-Crlsls-Organisatie voor Noord- Holland maakt bekend, dat, behalve de in de persberichten van 11 en 17 April 1.1. genoemde varkenshandelaren, ook nog zijn aangewezen voor aanvragen van mestcontracten de volgen de varkenshandelaren: J. van Lieshout, Ruigoord 29, Halfweg H. d. Ree, Spleringerweg 327, Vijfhulzen A. Halff, Voorstraat 10, Egmond aan Zee P. Moeyes, Wijk B. 42, Spanbroek K. Mulder, C. 49. Hoog woud Tj. de Geus, Twisk J. de Lange, Wek einde 10, de Rijp S. Bijl, Wognumsche Buurt 9, Alkmaar E. Hoogland, Alkmaar A. de Lange 177 A, Sehermerhorn W. Piket, Alk maar M. Besteman, Burgerbrug Th. Scher mer, Bakkum Joh. A. Huyg, iJweg 655. Vijf huizen H. Burger, Velserweg 134, Sloterdijk Jac. de Wit. v. Ewijkskade 3. Anna Paulowna G. J. Brinkman, Blauwe Arends Pad 1. Zaan dam H. Onos. Kanaalstraat 61. Lisse L. de Groot. M. 96. Midwoud J. W. Vendel, Friesche- weg E. 57. Oudorp P. Silver. H. 66, Hoogwoud Teun Halff, Kerkstraat 4. Egmond aan Zee. Gegadigden voor een mestcontract annex huis slachting in Noord-Holland, dus ook zij, die zich abusievelijk direct tot de Landbouw-Crïsis-Orga- n-.satic hebben gericht, dienen zich te wenden tol de in de beide persberichten en de hierboven genoemde varkenshandelaren. Ingeschreven als Persbericht No. 49. PREDIKBEURTEN I.IMUIDION. X. H. Kerk. Nieuwe kerk. 10. Ds. L. Lagerwey. II. Doop. Donderdag 10- Ds. L. Lagerwey. Bothlehenikerk. 10: H. de Noe, te Velsen. Jeugddienst. 5- P. Allard. te IJmuiden-O. Donderdag 10: A. Kool. Jeugddienst, Gor. Kerk. Noorderkade. T0: Ds. S. E. Weshonk. Cand. Haitsma. Ram- bonetlaan 10: Cand. Haitsma. 5: Ds. S. E. Wesbonk. Clir. Ger. Kerk; 10 en 5: Ds. A. Zwiep. Oud-Kntlioliekc Kerk. 0.30: H. Dienst. 3.30: Vesp*ers. Doopsgez. G,eiu. Afd. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. MUat/. Geloofs gemeenschap Het Leger des Hcils. 10: Hei- ligingsdlenst. 7.30: Verlossingssamenkomst. Donderdag" 7.30: Heiligingsdienst. Verga dering van Geloovlgen. 10 Brood-breken Ned. Lutli. Genootschap. 10.30: Ds. J. Kok. te Amsterdam! Evangelisatie Gemeente Gods 4.30: Samenkomst. Hervormde Evangelisa tie. 10 en 5: Leesdienst. Donderdag 10: F. Luytjes, te Oegstgeest. Vrije Evangelisatie. 4: J. Peereboom, t-^ Noordwljk a. Zee Bap- tisten-Gem. Woensdag Ds. L. de Haan. pred. te Haarlem, Horst. post- Zend. gein. 10: Godsdienstoefening. N. H. Kerk. De Goede Herderkerk. 10: P. Allard. hulpprediker. 5.30: Ds. J. de Vries :e Beverwijk, Jeugddienst. Donderdag 10: P. Allard, huïppred. TAer. Jicrk, 10 en 5: Ds. E. G. van Teylingen. VELSEN. N. II. Kerk. 10: Ds. H. Bckker Donderdag 10: Dezelfde. Geref. Kerk. "10: Dr. I-\ E. Hoekstra. Cand. C. Moens. DRIEHUIS. Geref. Kerk. 3.30: Ds. F. E, I-Ioekstra. Vrij/.. ïlorv. Geen dienst. BEVERWIJK. A'rijc Evnng, „Maranatlia" 9.30: Bidstond. 10: A. T. Polderman uit den Haag. Donderdag Trefdag Eakencsserkerit Haarlem. N. H. Kerk. 10: Ds. J. de Vries. Doopsge* Gem. 10: Dr. Alb. Vis. Vrijz. Hcrv. 10: D?. J. N. Pattist, 'uit den Haas, Evnng. Luik Gem. 10: Ds. J. A. Haumersen, uit Kompet Geref. Kerk. 10: Cand. Moens. uit Bever wijk. 5: Ds. F. Kramer, emeritus pred. HEEMSKERK. X. H. Kerk. 10: Ds. Joh IJzerman. WIJK AAN ZEE DN DUIN. H. Kerk, 10: Ds. A. J. Bronkhorst. H. Doop. Verccni- gingsgebonw. 10: \V. A. Versteeg, huïppred. SANTPOORT. H. Kerk. 10.30: D"-\ R- II. Olöeman. X. H. Kapel. 10 15- Dr. A. H. Edelkoort. Amsterdam. 4. L. J. WesseldUlt Jr., cand. tot den H. D. Zélst. Ger. Kerk in H.V. 10: Ds. P. van der Vloed van Znnd«[ voort. Bed:enSne II Doop en H. Av. 5: J. Bionet, huïppred. Bijbeikrlng. he dl cl

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4