Van „homo ludens" tot Germaansch soldaat. HONDEN Gebr. VEENINGA De soldaat in het Oosten heeft allen schijn afgelegd. De realiteit van den dood maakt hem tot waarachtig levende mensch. Geen plaats voor bedrog. Het weekblad der Nederlandsche S. S. Storm, publiceerde in een zijner jongste nummers onder den titel „Germaansche Overtuiging" een artikel, dat op treffende wijze uitdrukking geeft van den levens moed der Nederlandsche vrijwilligers, die onder de vanen der SS den strijd aan het Oostelijk front meemaken. Hieruit spreekt duidelijk, welk een belangrijke fundamen- teele wijziging deze inzet in de harten en de geest van deze jonge Nederlandsche mannen gebracht heeft. Mogen zij, die hier te lande in vergelijking met den strijd aan het front voor heel wat gemakkelijker problemen gesteld zijn, zich aan deze irissche en durvende geest der Nederland sche pionieren voor het nieuwe Europa spiegelen. Hier volgt de tekst van ait artikel. De Germaansche vrijwilliger, die de Duitsche uniform draagt, is voor velen een vraagteeken. Waarom strijden deze man nen eigenlijk; het moet toch veel gemak kelijker zijn ergens in Nederland, in Dene marken, in Vlaanderen of in Noorwegen het een of andere ongevaarlijke beroep uit te oeienen? Zoo vraagt de Duitsche wapen broeder. Maar in het eigen vaderland stelt men een andere vraag: wat krijgt hij er voor, wat kan hij er bij winnen? Hun, die dit voelen, hoeft men hierop eigenlijk geen antwoord te geven, want zij hebben een mannelijke inborst en het gevoel voor het geschiedkundig verband der feiten en voor noodzakelijkheden. En hun, die deze vraag stellen, .behoeft men niet eens te antwoorden, zij kunnen toch nooit begrijpen, dat een-leven, een man waardig, een ander zijn moet dan dat, wat slechts heil ziet in een goede zakenbalans. De -hierachter afgedrukte #brief van een Nederlandschen vrijwilliger echter bevaf meer dan een antwoord op de gebruike lijke vragen. Brief van S.S. Schütze Smits. „Na zeven maanden aan het Oostfront heeft men ziira kameraden leeren ken nen. Wat in ae eerste maand niet direct te begrijpen was, helderde zich reeds op in de tweede, in de derde maand begreep men het reeds volkomen en in de vierde werd dit weten omtrent karakter, zwak heden en bekwaamheden, niet slechts van anderen, maar in de eerste plaats van zich zelf, bevestigd. Eén ding moet men altyd weer constateeren: de soldatenopleiding is hard, grijpt de leerschool in de kazerne iemand reeds flink aan, dan doet de oorlog de rest tenslotte is men een ander mensch geworden. Dit „andere" is het. wat de Duitsche mannen van die der Noordwestelijke de mocratieën onderscheidt, ofschoon zij toch allen als Germanen denzelfden erfelijken aanleg hebben. Destijds reeds, in „Mei 1940", toen de Duitsche troepen in Ne derland binnentrokken, begreep men reeds iets van dat „andere", van de nog niet onder woorden te brengen geschiedenis- vormende kracht. Maar nu eerst, na lange maanden van strijd in het Oosten, waarin veronderstellingen tot ervaringen konden worden, nu eerst is de tijd aangebrokert om te probeeren eenige van mijn gedach ten onder woorden te brengen. Het was geen toevalligheid, dat in het neutrale Westen het boek „Homo Ludens" verscheen, een boek, dat al het mensche- lijke doen en laten als een spel beschouw de, zij het dan ook bij tijd en wijle als een verheven spel bij een dergelijke denk wijze die jammer genoeg niet slechts die van den schrijver is, maar ook de hande lingen van velen in het Westen, zij het dan ook onbewust, bepaalt zal men nooit den noodzakelijken ernst kunnen vinden om zich zelf tot den dood toe in te zet ten. Want, hoe fanatiek men ook spelen kan, toch blijft altijd het bewustzijn bestaan, dat hert gaat om willekeurigheden en niet om het essentieele: daarom ontbreekt dan ook de totale inzet, het laatste offer en zoodoende ook de geschiedenismakende daad. Dat was de kern van onze levens houding in het Westen: niet in nood opge voed zag tenminste de jeugd het leven als met maskers gespeeld; ons ontbrak de ernst welke het geloof aan de onverander lijke juistheid van onze idealen met zich brengt. Daarom wilden wij in de diepste beteekenis van het woord geen daden doen, en zijn er zoodoende slechts in ge slaagd oppervlakk :jheden voort te bren gen. Ons leven was leeg, ofschoon met duizend kleinigheden gevuld. geen ideaal scheen ons groot genoeg om het te kunnen of willen wagen in zijn dienst het netwerk van tallooze over wegingen en bezwaren, waarin wij zoo stevig verstrikt waren, te ver scheuren. En dus voegden wij ons naar het systeem, lieten ons drijven en leef- - den het leven, zoóals het ons geboden werd, neutraal zonder risico, beschaafd, verfijnd, hoffelyk-hiricheiachtig en oneindig laf. „Uit den toon vallen", was het ergste wat men doen kon en uit den toon viel zonder meer al het ware, groote, oorspron kelijke. Wie het leven speelt, wie zich niet hoeft in te spannen, verliest het contact met de Trimmen, Plukken, Wasschen, Scheren Kynologische Inrichting „DE IJDELTUIT" Jacobijnestr. 10-18, Telef. 13265, Haarlem AGENDA 7.30 ZATERDAG 9 MEI. Stadsschouwburg: Tooneelhuwelljk, uur. Vleeschhal. Groote Markt: Tentoonstelling Het Duitsche Boek van heden. Dagelijks 9- 19 uur (laatste dag). Palaco:. Jacco. de Circusjongen, 2, 6.30 en 8.45 uur. Alle leeftijden. Luxor Theater: Artlsten 2.30, 6.30 en 8.45 nur. Toegang 14 jaar. Frans Hals Theater: Het geheim Van do Betty Bonn, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 Jaar. Rembrandt Theater: Eens op een nacht, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 Jaar. ZONDAG 10 MEI. Bioscopen: Mlddftg- en avondvoorstellin gen van 1.30 af. (Frans Hals van 2 uur af). MAANDAG 11 MEI. Bioscopen: middag- en avondvoorstellin gen. APOTHEKEN Nachtdienst: Bosch en Vaart Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290: Apotheek Florijn, Gr. Houtstraat 78, tel. 10500; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354: Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Heemstede: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. C. Dcrks. Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. R. Kuiper. Haarlem. Binnenland: A. Overmeer. Heemstede. Buitenland: J, C. van der Laag, HedBUtede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Den Haag. Sport: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nicuws- i reportage voor Velsen en Omgeving: J. J. E pi Baarsel, IJmuiden, scheppende kracht; hij geniet het gescha pene zonder nieuws te scheppen en dat zoowel in materieele als ideeële beiteeke- nis. De jeugd vertoonde zich aan ons jammer genoeg slechts als genietend, vadsig, onpolitiek en zonder problemen, onverschillig tegenover de laagste vraag stukken van het leven. De werkelijkheid van den dood. Weliswaar doet men met dit te beweren hen onrecht aan, die als jonge visschers, zeelieden of boeren een hard leven leiden. Maar voor de jeugd in haar geheel geldt dit toch weL Temidden van dit onbekom merde leven viel de oorlog, hij zette ach ter alle alledaagsche gebeurtenissen de mogelijkheid van den dood. Hij, die uit onze gedachten verbannen was, leerde ons, dat er waarden zyn waarvoor men dapper enk den laatsten ademstoot offert. Waar hij is, spreken niet langer holle patheti sche woorden, maar moedige daden over die dingen die boven leven en dood staan. Dit eerst gaf aan een aantal van ons het Naaste geloof, dat alle twijfel en zelfspot overwint, die anders aan de wieg der daden staan. Wij wilden niet slechts met den mond zeggen, dat wij Nationaal-Socialisten zijn, wij meld den ons als vrijwilligers bij de Waf fen-SS, bij de N.S.K.K., bij de ver- bindingsafdeelingen. enz. Wij wilden den oorlog meemaken, wilden er bij geweest zijn, wij wilden niet, dat men later tot ons zou kunnen zeggen: de jeugd van Europa heeft de Duitsche alleen laten strijden. De lecrutentijd kwam en daarmee ook bittere teleurstellingen. Wij geloofden reeds iets te zijn en iets te kunnen, maar ons ontbrak het allernoodzakelijkste: het geheele wezen te kunnen richten op den totalen inzet. Wij hadden medelijden met ons zelf, in plaats van vol vreugde mid den er in- te springen en eerst langzamer hand begrepen wij, dat ook de beste uit vluchten niet konden worden geduld. „Voor den Duitschen soldaat is niets on mogelijk", dat werd dan slechts tot waar heid wanneer men in omstandigheden, waarin alle anderen zouden opgeven, toch stand hield. Zoo groeit een andere mensch op, hij doet niet alsof hij aanvalt, hij valt aan, in het beslissende moment trekt hij zich niet terug, maai- geeft zonder dralen alles. Zijn wil is bevrijd van de duizend be zwaren, hii handelt zonder omwegen, recht op hei doel af. Het was een Joodsche gedachte alles met takt en slimmigheid en langs lis tige omwegen te kunnen bereiken, alsof de wereld met trucs te regeeren is. Wij zagen en beleefden plotseling in verbluffende duidelijkheid, dat een deel van het Duitsche succes od het eenvoudige feit berust, dat men zonder hokuspokus direot op het doel afgaat en op deze wijze met den kleinsten, maar volkomen juisten inzet van krachten dat kan bereiken, wat men tot nu toe voor onmogelijk gehouden heeft. HET LEVEN ZONDER MASKER. Weliswaar moet men daarvoor de uiter ste nauwkeurigheid betrachten kunnen, maar wie eens een appèl, afgenomen door een Duitschen onder-off icier heeft mee gemaakt, die weet alles af van deze nauwkeurigheid, welke ieder stofje op den loop aangrijpt om iemand het Zondags- verlof in te houden. Daden te volbrengen in het geloof aan dinjen, die boven leven en dood staan, leeren zich zelf tot daden te dwingen. Dat is een deel van dat „andere". Het tweede echter is het leven zonder masker. Alle pose, alle schijn viel weg en slechts de naakte mensch bleef over: óf een dappere en goede kame raad, óf een stuk ellende. Ilier kon men noch met goochelkunsten, noch met branie den dappere spelen, terwijl slechts de angst regeerde, geen omkooperij met kleinigheden uit pakjes van thuis of met opgespaarde sigaretten waren in staat een niet aanwezig kameraad schappelijk gevoel te maskeeren. Nog iets leerde ons deze strijd in het Oosten: wij hebben gebrek aan alles, wat een beschaafd mensch noodig heeft, te beginnen met een vlekkelooze enveloppe tot aan ondergoed zender luizen toe. Wan neer de keuken en de fouragewagen een ?oar dagen wegblyven. dan blijven slechts .vee mogelijkheden, lui zijn en honger lijden of zich inspannen en zoo lang zoeken totdat men de noodzakelijkheden voor een maaltijd bij elkaar heeft. Anderen voor zich te latein werken, dat gaat op zyn hoogst een of tweemaal. Voor de rest is men op zich zelf aan gewezen. Wie niet mee wil doen, kan ten hoogste met een voorgewende rheumatiek naar een ziekenhuis verdwijnen. Of men jammert over het slechte eten, over wei nig post, over koude, winderige wachten, waarbij de ooren en voeten bevriezen, over luizen en vlooien, over de valschheid der «Russen, óf men slaat zich door alles heen, mannelijk en zonder gemekker. Zoo was het waarschijnlijk ook in den Wereldoorlog. Ook hij, die langen- tijd in de tropische rimboe geleefd heeft, weet dat: van uit de verre" verten leert men eerst de kuituur en de beschaving op haar wer kelijke waarde taxeeren; dingen, die heel gewoon ziin, zooals een schoon bed of een goed boek, worden tot oogenblikken uit een beter leven. Kort en goed, men zou de verwende „jeunesse blasée van de democratie een soldatentijd toewenschen. Maar niet slechts dat. Men weet, dat dat de eenige redding voor hen beteekent. De oorlog is niet de vernietiger van het leven, zooals onze hu- manistische-pacifistische opvoeding ons dat altijd voor oogen gehouden heeft. In V4J» i tegendeel, eerst in het veld wordt ons de waarde van dit leven helder bewust, eerst daar kan men het Nationaal-Socialisme als levensleer ten volle leeren begrypen. De bron der kracht. In het vaderland kan men veel schrijven over „de Nieuwe Orde", over „het Ware Socialisme", over de nieuwe „wereldbeschouwing". Wij willen dit ijverig werken daar niet met een lachje beschouwen en ons daar ver boven verheven gevoelen. Wij weten echter, dat eerst dan in ons vaderland het juis te begrip voor de nieuwe wereld zal komen, wanneer een groot getal van jonge mannen aanwezig zal zijn, die met de ijzeren taal van den oorlog .bekend zijn. Zonder voorwaarden te stellen, ons gevend in vol vertrouwen, zijn wij Adolf Hitler als Führer tot op de slagvelden van het Oosten gevolgd en menig goed kame raad rust uit van den strijd onder de zwarte Russische aarde. In het vaderland hebben echter velen het hart vastgehouden: zullen deze „jonge avonturiers" niet door den afgrond ver slonden worden, zij die zonder garantie en zonder beloften een Führer van een ander volk als soldaten volgen? Wij antwoorden: Wij hebben noch beloften noch ga ranties van noode, hier in het Oosten vonden wij in ons zelf de bron van onze scheppende kracht. Wij weten, dat een nieuw, een door den Führer vereenigde Europa ons initiatief en ons werk hoodig heeft en dat is ons voldoende. Wanneer wij eens terug- keeren in het vaderland, dan zullen wij u toonen wat wijf» gewonnen hebben: dat „andere", dat geschiedenismaken de zal in ons leven. Wij danken er den Führer voor, dat hy ons een plaats tusschen zijn soldaten inruimde. Keuringen voor de Waffen SS 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. De keuringen voor de Waffen S.S. zijn als volgt vastge steld: 11 Mei 10.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus; 16.00 uur Den Bosch, hotel Noord- Brabant, Markt 45. 12 Mei: 10.00 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruisstraat; 16.00 uur Roermond, N-.S.D.A.P., SWalmerstraat 61. 13 Mei: 10.00 uur Arnhem, Weberstraat 16 b; 16.00 uur Zwolle, Kasernenunterkunft, School a/d Turfmarkt. 14 Mei: 10.00 uur Groningen, Concerthuis, Poelestr.; 16.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 15 Mei: 10.00 uur Amsterdam, School Iepen- weg 13; 16.0(L uur Utrecht, Deutsches Haus. 16 Mei: 10.00 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Fatale data. Dat zijn de data, waarop althans volgens de Engelsche zenders in ons land de Duit sche bezettingstroepen verjaagd zullen wor den door „onze heldhaftige bondgenooten" van den overkant en het eindelijk „bijltjes dag" zal zijn. Fataal zullen deze data natuurlijk uitslui tend zijn voor de Nederlandsche nationaal- socialisten. Feestdagen zullen het zijn voor de Joden en hun vrienden, de aanhangers onze voor-oorlogsche regeerders. Wij kennen maar één fatalen datum, den dag, waarop het bolsjewisme zou overwinnen, want dat zou den ondergang beteekenen van geheel Europa en ook ons volk in het onge luk storten. Daarom lachen wij om dreigementen en voorspellingen van de Joodsche.omroepers in Londen, maar zetten wij de tanden op elkaar en maken ons gereed het bolsjewisme te ver nietigen. Daarom namen vele duizenden van ons dienst bij het legioen en daarom word.t ook van u verwacht dat u zich zult aanmel den bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Duitsche vliegers vernietigden bij Malta twee vaartuigen. Malta's beteekenis laatsten tijd sterk afgenomen. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt: Aan het front van de Cyrenaica geen gebeurtenissen van beteekenis, daar de activiteit der verkenningseenheden door de ongunstige weersomstandigheden beperkt bleef. Engelsche vliegtuigen ondernamen we derom een nachtelijken aanval op Bengasi, die echter geen slachtoffers eischte en slechts eenige schade veroorzaakte. Twee onzer vliegtuigen zyn niet teruggekeerd. Een vliegtuigbestuurder is ongedeerd ge bleven. Duitéche vliegtuigen brachten door vol treffers twee groote vaartuigen in een baai van het eiland Gozzo (Malta) tot zinken en schoten 2 Spitfires neer in luchtgevech ten. Formaties onzer gevechtsvliegtuigen hebben onder bescherming van sterke jachtgroepen het vliegveld Micabba met succes aangevallen. Uit de getroffen doelen sloegen dichte rookwolken en hooge vlam- menzuilen. In de Berliner Börsenzeitung schrijft generaal der vliegers Quade, dat de voor waarden voor een succesvolle verdediging van Malta zich in den loop der laatste maanden grondig ten nadeele van Engeland hebben gewijzigd. De stelselmatige be legering van Malta uit de lucht heeft reeds thans aan alle in militair opzicht belang rijke inrichtihgen van het eiland zeer zware schade aangericht. Zoo is de sluis deur van het dok in French Creek door bomtreffers vernield. De in het dok lig gende torpedojager steekt nog slechts met den schoorsteen boven water uit. De radiomast van het zendstation El Risella is tengevolge van bomtreffers neergestort. Groote en kleine oorlogs- en koopvaardijschepen liggen in de haven van La Valetta aan den grond. Malta heeft reeds thans zijn positie als versperring in de Middellandsche Zee verloren. Dit bewyst het'feit, dat het Duit sche ravitailleeringsverkeer naar Aflrika nauwelijks meer belemmerd wordt. Pianosonates van Beethoven. Vertolkt door Karei de Jong. Karei de Jong wijdde den 5en avond van zijn cyclus aan twee kapitale werken van Beet hoven's' middenperiode, nJ. de Waldstein- Sonate, en de Appassionata, alsmede aan de beide minder belangrijke De Jong noemde ze de stiefkinderen F dur op. 54 en Fis dur, op. 78. Dat hij de sonatines op. 49 (gmoll en G dur) niet op zijn programma nam, zal ieder- kenner wel billijk gevonden hebben, evenals het ook niemand mag verbazen, in dien hij uit de nu volgende reeks de G dur, op 79, zou weglaten. Volledigheidshalve heb ben deze eenvoudige composities (waarschijn lijk gelegenheidswerk) hun rangnummer in de volledige reeks; maar zij behooren feitelijk niet tot den sonaten-cyclus, die, hoe verschei den ook van vorm, van inhoud en van waar de, h^t machtigste monument der klaviermu ziek vormt. Ook de twee „stiefkinderen" van dezen avond vallen beduidend af bij welke in hun buurt geclasseerd zijn; maar men zou ze toch niet graag willen missenf zeker niet de Fis dur (aan Therese Brunswik opgedragen) die men als een „document hu- main" kan beschouwen, als een idylle van den leeuw die zich hartstochtelijk uitgeraasd heeft in de Appassionata, maar nu zijn nagels heeft laten knippen en zijn manen heeft laten friseereh. Dat de idylle hem echter niet bijs ter inspireerde, leert maar al te duidelijk de tweede helft van de sonate. De F dur op. 59 lijkt mij uitsluitend als technische etude van beteekenis te wezen. Ook de Waldstein- sonate is een brillant virtuosenstuk, maar dan van een virtuositeit in goeden zin, die in evenwicht gehouden wordt door een mach tige muzikale spanning; en in het slotdeel wordt de virtuose allure verinnigd door het volkstümliche karakter van -het rondo-refrein. De heer De Jong wist dit laatste zeer goed te karakteriseeren. De hoofdschotel van den avond was echter de Appassionata, dit mach tig bewogen stuk, 'dat ook wel vredige con trastwerking bezit, maar waarvan de hoofd toon toch hartstocht en uitlaaiende gemoeds- storm is. Karei de Jong werd door het publiek terecht extra geestdriftig toegejuicht na zijn markante vertolking van dit succeswerk. Nog twee avonden volgen. De concertgever deelde mede, dat hij inzooverre van de chronologi sche volgorde zal afwijken, dat' de Hammer- klaviersonate (op. 106) aan het slot komt. JOS. DE KLERK. Versterkingen naar Ceylon. Gandhi en Nehroe bijeen. Volgens een officieel Britsch bericht zijn op Ceylon versterkingen, bestaande uit Afrikaansche inheemschè troepen, aan land gegaan. De Britsche berichtendienst voegt hieraan toe. dat deze troepen bestaan uit beproefde strijders voor den oorlog in het oerwoud en den guerilla-oorlog. De onderkoning van Britsch-Indië heeft per radio een dringend beroep gedaan op de bevolking tot eensgezindheid en onder steuning van de nationale inspanning voor den oorlog. Lord Linlithgow spoorde de Indiërs opnieuw aan zich te vereenigen voor de vorming van een nationaal oorlogs front. Naar uit Allahabad wordt gemeld, heeft Gandhi een ontmoeting gehad met Nehroe. Strijd op Madagascar wordt voortgezet. In welingelichte kringen te Vichy heeft men Vrijdagavond om zeven uur ver klaard, dat het verzet op Madagascar wordt voortgezet. Americana Verduistering van wolkenkrabbers. Benzinedistributie en opvoedingszorgen. Woensdag zijn in de Ver. Staten maat regelen afgekondigd inzake de distributie van benzine. Voor motorvoertuigen, die niet voor den oorlog noodig zijn, wordt een rantsoen van 2 tot 6 gallons benzine beschikbaar gesteld. In het Congres is een voorstel der re geering in behandeling, op grond waarvan particuliere automobiel^h gevorderd of in beslag genomen kunnen worden, wanneer van den bezitter kan worden bewezen, dat hij sneller dan 40 mijl per uur rijdt. Omtrent de verduistering der Oostelijke kust van Noord-Amerika, publiceert de New York Times interessante bijzonder heden. De zóne der verduistering heeft een diepte van 25 K.M. De groote wolkenkrab bers moeten vanaf de 150ste étage ver duisterd worden en op de overige verdie pingen moet het licht zoodanig worden gedimd, dat het van zee uit volkomen on zichtbaar is. Bijzonder zijn de voorschrif ten ten opzichte van de straten en ge bouwen, die dicht aan de kust liggen. De groote New Yorksche ontspanningscentra, Coney-Island, en Atlantic-City, moeten geheel in het duister gehuld blijven. Het baart Amerikaanschen ouders groote zorgen, dat op hun kinderen door de onder wijzers in communistischen geest invloed wordt uitgeoefend. In een verklaring van den minister van opvoeding wordt gezegd, dat de autoriteiten reeds talrijke strafvervolgingen hebben in gesteld tegen communistisch georiënteerde onderwijzers. Voor de Amerikanen komt het er op aan een duidelijk onderscheid te maken uisschen de actie van de commu nisten aan het Europeesche front en v^n communisten in de Vereenigde Staten. KORFBAL NOORD—ZUID. ONTMOETING TE ZAANDAM. Het Noordelijk-twaalftal voor dezen wedstrijd, welke op Hemelvaartsdag te Zaandam gespeeld wordt, is samengesteld uit: Aanval dames: n. Pedroli—Vlietman en a. van Es. heeren H. Kooper en V. Stoeltie (allen Wes terkwartier). Midden: dames C. Vlietman en T. Heespeling (Westerkwartier) en de heeren J. v. d. Tuuk (S.V.K.) en H. van Worcum (Swift). Verdediging dames: S. v. d. Berg en R. Oerle- mans Wildschut, heeren P. Oerlemans en A. Bul- terman (allen Swift). Sport. OM DE PERSOONLIJKE DAMKAMPIOEN SCHAPPEN 1942 VAN HAARLEM. In het clublokaal van Damclub „Oosterkwar- tier" werden voor bovengenoemde wedstrijden de volgende partij gespeeld: Hoofdklasse: G. A. OttolonlK. Olij uitgesteld: C. Berkhout wint van Ph. G. Amelung Jr.; H. Berghuis wint van A. f. van Leuffen; J. P. van Eijk wint van H. J. Rozijn Jr.; Aebe de Jong wint van H. van Lunenburg; P. H. Meure wint van B. Mooij; J. H. Meure wint van Y. Horjus, P. L. SchrijnemakersYme de Jong afgebroken. Tweede klasse: H. L. Philippo remise met W. van Leuffen. De voorwedstrijden groep C der hoofdklasse is thans gehepl uitgespeeld. De eindstand luidt: No. 1. Aebe de Jong (Damclub „Oosterkwar tier") 12 punten; 2. H. Berghuis (Haarlemsche Damclub) 8 punten; 3. J. B. Sluiter Jr. (Haar lemsche Damclub) 7 punten; 4. en 5. H. van Lu nenburg en A. F. van Leuffen (resp. Haarlem sche Damclub en Damclub „Het Noorden") elk 5 punten; 6. J. Boerkoel (Damvereehiging „D.O. S.") 3 punten en 7. J. Neele (Damclub „Ooster kwartier") 2 punten. In den eindstrijd plaatsten zich Aebe de Jong en H. Berghuis. Naar de eerste klasse degradeerden J. Boer koel en J. Neele. die beiden beneden he"t ver- elschte moyenne bleven. Hieronder publiceeren wij den eindstand van den wedstrijd om het persoonlijk eerste klasse damkampioenschap 1942 van Haarlem groep A der voorwedslrljden: No. i. J. J. Holm (Haarlemsche Damclub en Damclub „Haarlem") 10 punten; 2. en 3. P. Klaa- sen (Damclub „Stabiel") en I. Risseeuw (Haar lemsche Damclub) elk 8 punten; 4. en 5. J. Har wijnen (Damclub „Oosterkwartier") en L. Poots (Damclub „Het Noorden") elk 5 punten; 6. W. de Goede (Damvereeniging „D.O.S.") 4 punten en 7. A. J. Oremus (Haarlemsche Damclub) 2 punten. In den eindstrijd komen uit J. J. Holm, Klaasen en I. Risseeuw. Naar de tweede klasse degradeerde A. Oremus, die beneden het vereischte moyenne bleef. EXTRA MEESTERWEDSTRIJD VAN DEN NEDERLANDSCHEN DAMBOND. J. B. Sluiter Jr. te Heemstede deelnemer voor het district Noord-IIolland. Het bestuur van dein Nederlandschen pambond heeft besloten een extra meester- wedstrijd te organiseeren, waarvoor 14 de'elnemers zijn aangewezen. De candidaat van den DiStrictsbond Noord-Holland, J. B. Sluiter Jr. te Heemstede (Haarlemsche Damclub) werd uitgenoodigd aan dezen wedstrijd deel te nemen. Sluiter zal uit komen in groep I, welke zal bestaan uit de volgende spelers: O. J. B. van der Sleen en J. de Krijger (beiden te 'Amsterdam). J. B. Sluiter Jr. te Heemstede, J. Vos te Hil versum en C. IJff te Zeist. Er zijn over het geheele land vier groepen gevormd; de Nos. 1 van elke groep komen uit in de finale (dubbele ronde). HET INTERNATIONALE CONGRES TE ROME. Het buitengewone congres, dat de internatio nale boksbond voor amateurs (FIBA) ter ge legenheid van den arielandenwedstrijd van 2 tot 4 Juni a.s. In Rome zal houden, zal veel belang stelling tot zich trekken. Reeds veertien landen hebben de toezegging gedaan vertegenwoordi gers te zullen zenden. Het zijn België. Denemar ken. Duitschland, Finland, Italië. Kroatië, Ne derland, Noorwegen. Roemenië, Zweden, Zwit serland, Slowakije, Spanje en Hongarije. Wij herinneren eraan, dat Nederland zal wor den vertegenwoordigd door den voorzitter van den Nederlandschen Boksbond, den heer van der Werff Jr. VOETBAL DE INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TUS SCHEN DUITSCHLAND EN ITALIë. Het hoofdbestuur van den Italiaanschen voet balbond kwam dezer dagen te Rome in vergade ring bijeen. Hierbij kwamen twee internationale wedstrijden ter sprake, welke na het beëindi gen van de beker- en kampioenswedstrijden nog zullen worden gehouden. In dit verband wordt in de Italiaansche pers bekend gemaakt, dat als tegenstanders der „Azzurri" voor deze wedstrij den in de eerste plaats Duitschland en Zwitser land in aanmerking komen. Hieraan kan wor den toegevoegd, dat het Duitsche nationale elf tal na den succesvollen strijd in Budapest tegen Hongarije uit elkaar is gegaan. De spelers, die in militairen dienst zijn, zijn n.l. naar hun troe- penorfüerdeelen teruggekeerd. Daar verdere in ternationale wedstrijden voor Duitschland voor- loopig niet zijn vastgesteld, is ook aan nieuwe voorbereidingen niet gedacht. Het internationale verkeer in de Duitsche voetbalsport zal pas na het beëindigen van dit seizoen weer worden op gevat. Hiermede is het doorgaan van een wed strijd tusschen Italië en Duitschland naar den herfst verlegd. Jl XIOREXTOLliNOOI R.C.H. De wedstrijden van het junioren-tournooi ,n R.C.H. om den zilveren wisselbeker wor den dit jaar gespeeld op Donderdag 14 Mei (Hemelvaartsdag). Het aantal deelnemende elftallen bedraagt 12. welke in drie groepen zijn ingedeeld, die afzonderlijk in de morgenuren een halve competitie spelen. Het elftal, dat in zijn groep het hoogst aantal winstpunten behaalt, wordt geplaatst in de winnaarsgroep, welke in de middag uren wederom een halve competitie speelt. e wisselbeker werl in 1936 gewonnen door R.C.H. B. in 1937 door D.W.S., in 193S door R.C.H. B. in 1939 niet verspeeld, in 1940 door Zeeburgia en in 1941 niet verspeeld. De edstrijden beginnen om 10 uur des mor gens. De groep-indeeling is: Groep I: D.W.S., Bloemendaal, E.D.O., R.C.H. b. Groep II: Zeeburgia, Zand voortmeeuwen. Stormvogels, Kennemors. Groep III: Volewijckers, A.S.C., V.S.V., R.C.H. a. Afdeellng Haarlem. Linkss Voorjaarswerk op het land. De zorg voor het opgroeiend gewas eischt de volle aan dacht van den boer. De wiedmachine rijdt over den akker, om het onkruid tusschen de regels te verwijderen. Pax-Holland-De Haan-c. Midden: Kapt. luitenant Mohr, die met zyn onderzeeër 53.000 ton vijandelijke scheeps- riyinte tot zinken bracht, bij terugkeer in een duikbootbasis aan de kust van den Atlantischen Oceaan. Rechts: Een wagen vol. Een vroolijke groep soldaten wordt aan het Oostelijk front per open wagen naar de plaats gebracht. P-B.Z.-v. Eysden-P.K. Lachmann-Pax Holl.-c i 7 f v; ii l A: ETO VSV 3 HFC 3 RCH 4 Droste EDO 3 Bev. 2 Hillinen 2 Kinhelm 3 l B: 1 3 25 2 3 20 0 4 20 3 5 15 Geel Wit Concordia O. Gez. 2 DEM 2 Alliance 7 15 8 13 7 11 13 5 1 7 11 1 C: Kinheim 2 15 3 3 9 9 RCH 14 2 0 12 4 Z.v 4 Kennem. 3 1 EDO 4 15 11 0 4 22 H'lem 3a 1 15 10 1 4 21 RCH 5 1 16 9 2 5 20 Schoten 2 1 16 8 3 5 19 Stormv. 3 1 HANDBA Het programma voor Zondag luidt: Districtsklasse. Dames: A.H.C.—Concordia, 2 uur; Vrien) schap—Rapiditas, 11.10 uur. Heeren: ConcordiaAttila, 10.15 uur. Eerste klasse. Dames: Zaanland—B.G.V., 2.15 uur. Heeren: Rapiditas—Concordia Z., 2.15 uur. Tweede klasse. Dames: Carna—O.S.S., 11 uur; Concordia Vooruit, 9.30 uur; S.S.H.—Bato, 2 uur; D.E.V.. Rapiditas 2, 3.15 uur. In de districtsklasse kunnen de beide Has lemsche damesteams hun "wedstrijden wlnne hoewel A.H.C. en Vriendschap niet onderseft rrtoeten worden. De betere techniek der Han lemsche meisjes zal hun echter de overwinnln kunnen brengen. Voor de Concordia hegrenploeg is de wedstrl) tegen het Stichtsche Attila van groot belang i er moet beslist gewonnen worden om de onde; ste plaats te kunnen ontgaan. Hieronder latt we de positie van het onderste drietal volgen; gesp. gew. gel. verl. pnt. v.- Voorult 13 5 0 8 10 49— Concordia 14 3 3 8 9 67i Attila 12 2 3 7 7 51— Aantal te spelen wedstrijden: 16. De reeds gespeelde wedstrijd Vooruit—Attl (uitslag 11—8) zal worden overgespeeld, wanne deze uitslag" van invloed is voor de bezettli van de onderste plaats. Er zijn dus nog dlver mogelijkheden, doch de rood-witten zullen goj doen om Zondag a.s. weer eens op ouderwetse) wijze partij te geven en zoo de kostbare punti ln Haarlem te houden. In de eerste klasse belooft de ontmoeting tu schen Rapiditas en het Zaansche Concordia affhtrekkelijken strijd op te leveren. TENNII TENNIS-PROGRAMMA. In de le klasse wordt aan de SpanjaardsU; Zondag a.s. een thuiswedstrijd gespeeld tusschi H.L.T.C. en Nw. Marlotclub 2. Dan is er nog et plaatselijke ontmoeting in de overgangsklai tusschen Westrust—Groenendaal. Het programma der 2e klasse A, N.W. luidt Joy—H.L.T.C. 2; Beverwijk—Ready '28; D.D.V. —Westrust 2; Groenendaal 2—Groen Wit 2. 2e klasse B. N.W.Game and SetGroene daal 3; De Ruïne—Beverwijk 2; Heemstedt Swift; Stadivode Ruine 2; Shell 2—Wimbledo DeuceGroenendaal 4. 3e klasse A, N.W.: Duinlust—Ready '28 2; Win bledon 2—S.M.N.; Westrust 3—de Aemstelspelei Redcover 2—Duinlust 2; Groenendaal 5—V.V.Gr 2; Ready '28 3—Heemstede 2. 3e klasse B, N.W.: Groenendaal 6Stadivo Ready '28 6—de Ballenjagers; Joy 3—Jatll Shell 5—Wimbledon 3; Jatilo 2—Westrust 4; Win bledon 4—Groenendaal 7; Groenendaal 8Heei stede 3; De Ballenjagers 2—Jatilo 3; De Alg meene 2—De Ruine 3. RADIOPROGRAMMA ZONDAG 10 MEI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 De zin van h boer zijn. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 B. Nieuwsberichten. 3.15 Studiodienst. 10.15 Zonda morgen zonder zorgen. 11.30 De stem der S.: 11.45 Neerlands stem van het Oostfront. 12.00 N. O. Nieuwsberichten en populair actueel praa je. 12.15 Gevraagde platen. 12.40 Uit Berlijn: H Dbitsche Volksconcert. 14.00 „Een nationale d in Roemenië muzikaal programma. 14.45 Gram foonmuzlek. 15.00 De kliniek van Dr. Savo luisterspel. 16.30 Bert van Dinteren en zijn c kest. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 B. Sportuitslagen en oostlandpraatje. 18.00 Gram foonmuziek. 18.15 Sport van den dag. 18.45 Gr mofoonmuziek. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichte 19.10 Solisten, Omroep-Operetfe-Orkest en -koe Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales t over een lijnverbinding met de studio beschll ken. 20.15 Om- en Omprogramn^a.. 21.45 B. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair overzld 22.1024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gewijde koor- en solozang (opn.). 8.30 Gtl mofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichte 9.15 Voor de" jeugd. 9.45 Gevraagde platen. II. Toespraak door H. J. Woudenberg. 10.15 Omroej Symphonie-Orkest (opn.). 10.30 Amsterdams: Kamermuziekensemble en solisten. 11.30 Omroe; Meisjeskoor. 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten populier actueel praatje. 12.15 Orgelconcert zang. 12.45 Godsdienstige lezing. 13.00 Gramofoa muziek.. 13.05 Nederlandsch verbond voor Sibh kunde: Wie en wat waren onze voorouders? 13 Accordeon-Vereeniging „De muzikale accordeoi spelers". 13.40 Orgelconcert. 14.00 Nederlandse! schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Or. roep-Symphonie-Orkest en soliste. (In de paua „Ons oude Stedeschoon"). 16.00 De stem die vi klonk, lezing. 16.20 Pianovoordracht. 17.00 Du; sche taalcursus. 17.25 Gramofoonmuziek. 17J DVamattsche dichtkunst. 17.45 Cabaretprogrammi 18.30 „De staatsman spreekt", luisterspel. 19. Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40-SpiegeI vi den dag. 19.50 B. N. O. Militair weekoverzich 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending „Dutch Neu Reel" (Voor de Radio-Centrales: Gramofoonmt ziek). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cenlrt les die over een lijnverbinding met de studio bt schikken. 20.15 Zang met pianobegeleiding. 20.' Concertgebouworkest (opn.). 21.45 B. N. Nieuwsberichten. 22.0022.10 Gramofoonmuziei MAANDAG 11 MEI 1942. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastlel 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastlel 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsl* richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor huisvrouw. 9.20 Amusementsorkest en s (opn.). 10.00 Robert Gaden en zijn orkest (op: en gr.pl.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Amabilt sextet. 12.00 Zang met pianobegeleiding er mofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Actuf nieuws voor boer en tuinder. 13.15 Kwartetcoc eert. 14.00 Salonorkest. 15.00 Voor de vrouw. 15.' Zang met pianobegeleiding. 16.00 Godsdienstil lezing. 18.20 Zang met pianobegeleiding en gr» mofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. O. Nieuws-, economische- en beursberichte 17.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest. Ill Landmans Lust. 18.30 Ensemble Jonny OmbaK 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. C Internationaal economisch praatje. 19.10 Rotte damsch Rhilharmonisch orkest en solist. 20J Waar spreekt Mussert op 11 Mei 1942? Vani 20.30 alleen voor de Radio-Centrales die over lijnverbinding met de studio beschikken. Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solii 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuw berichten. 22.00 B. N. O. Politiek praatje. 22.10 raadt wat wij draaien. 23.00 24.00 Gramofoonmtf HILVERSUM II, 301.5 M. '6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gevarieerd pre gramma, (opn.). 9.15 Gramofoonmuziek. Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. Aan de bron. 10.50 Solistenconcert en gramofooo muziek. 11.30 Reportage. 11.40 Solistenconcert 12.00 Melodtsten en solist. 12.45 B. N. O. Nieuw en economische berichten. 13.00 Omroeporkert en zang met pianobegeleiding. 14.00 Piano, vio« en hoorn. 14.40 Gramofoonmuziek. 15.00 Bert va: Dinteren en zijn orkest. 15.45 Luisterspel „Trein gesprek". 16.00 Orkest Malando en solist. II' Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 17.15 N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten 17.30 Trioconcert. 18.00 Ir. C. J. Huygen, secre taris-generaal van de N. S. B. spreekt over Mua sert, den leider. 18.15 Zanggroep van de W. A koor van de N. J. S., koor van de N. S. V. 0 en groot N. S. B.-Kringorkest, 19.05 Reportag over Werkendam en Westerhelling. 19.15 Politie weekpraatje. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 191 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Friesch praat je over actueele vragen. 20.00 Waar spreel Mussert op 11 Mei 1942. Vanaf 20.30 alleen voor i Radio-Centrales die over een lijnverbinding ml de studio beschikken. 20.30 Musette-Orkest e soliste. 21.00 Muzikale actualiteiten van de weel 21.15 Orgelconcert en zang. 21.45 B. N. O. Nieuw» berichten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.05—21.1 Avondwijding.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 6