Haarlemsche Courant BEZOEKT DE TENTOONSTELLING „HET DUITSCHE BOEK VAN HEDEN" in de Vleeschhal Nog een vijandelijke kruiser zwaar beschadigd OB Afconnement p. week o,2«, p. maand 1,15, p. kwartaal J.tt, franco p. post 8,73, losse nummers 6 cent. Advertentlën 3—1» m.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Wnd. Hoofdredacteur: 3. V. BAUDEWTkl. audi le Jaargang No. 6 Zaterdag 9 Mei 1942 Nieuwsblad voor Noord-Holland Uitgave Grafisch» BedTUven Damlate. Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat tt. Bijkantoor: Soentlaplcln 37. Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie isojt. Redactie 10600, Administra tie 16724. 14825, Soendaplelu 12230 Tweede verplichte bijeenkomst ter controle van de voormalige Nederlandsche weermacht. 1.) Verplicht tot aanmelding: zijn alle: a.) beroepsofficieren, cadetten en adelborsten van de voormalige Nederlartd- sche land- en zeemacht, die op 10 Mei 1940 in actieven dienst waren. b) beroepsofficieren van het voormalige Nederlandsche koloniale leger t./m. den leeftijd van 55 jaar. 2.) Op 15 Mei 1942 14 uur preciesmoet de tot aanmelding verplichte per soonlijk opkomen, overeenkomstig de volgende lijst: In de provincies: Groningen Friesland Overijsel Drenthe Gelderland Utrecht i Verplichte bijeenkomst te: Assen, Friesland-Kazerne (Wilhelmina- kazerne), Drentsche Hoofdvaartstraat 153. Ede, Maurits-kazerne (Infanterie-kazerne), Stationsweg. NooPd-Holland Buss urn, v. d. Palm-kazerne, Amersfoortsche straatweg. Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Breda, Chasse-kazerne, Vier Windenstraat 4. Roermond, Ernst Kasimir- kazerne. S.) a) Ieder tot aanmelding verplichte moet medebrengen: een wettelijk legitimatiebewijs (persoonsbewijs, zakboekje, militaire do cumenten, enz.). b) Twee foto's van recenten datum in burger of in uniform, opgeplakt op twee vellen papier (formaat DIN), die met de volgende gegevens moe ten worden ingevuld: Familienaam: Alle voornamen: Geboorteplaats: Geboortedatum: Gehuwd, ongehuwd, gescheiden. Laatste militaire rang: Laatste legerafldeeling: Tegenwoordig beroep: Arbeidsplaats en/of werkgever: Tegenwoordig adres: Woonplaats: Straat: Handteekening. 4.) Niet verschijnen heeft onmiddellijk strafmaatregelen ten gevolge. 9 MEI 1942. Der Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden General der Flieger FR. CHRISTIANSEN. Invullen in blokletters of met schrijfmachine. DE SLAG IN DE KORAALZEE. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Aardapp. 24A Aaidapp. 24B Bloem geb. of 277, brood 281.285. 289 Boter 2 4 Boter (mare.) 24 Brood {gebak24A Brood (gebak) 24'B Gort 284 Jam (suiker 50 gr.) 2S0 Kaas 278. 282. 286. Kqas 290. 294 Koffiesurr. 2SS Maïzena (Verm.) 2S7 Marg. (boter) 24 Melk 21 t/m 24A Melk 21 t/m 24B Petroleum Peulvr. Peulyr, Rijst 4- Sclieerzeep Sin.app. 3-12.4-12 Suiker 279 Suiker (jam) 280 Spijsolie (bot) 24 Spijsolie (marg. Bot) 24 Vet (marg. bot) 24 Toiletzeep J Vleesch 24A Vleesch 24B Zeep J Zeep 293 Kaart Hoeveelji. Aard. 1 1/4 kg. 16 Aard. 1/2 kg. 16 Algem. 100 gr. 16 Algeni. 100 gr. 16 Boter 125 gr. 16 12 5 gr. 16 400 gr. 16 50 gr. 16 2 50 gr. 16 500 gr. 16 Vet Brood Brood Algem. Algem. 283 291 4-10 Algem. Algem. Algem. Algem. Vet Melk Melik Petr. Algem. Algem. Reserve Textiel Reserve Algem. Algerrf. Boter 100 gr. 100 gr. 250 gr. 100 gr. 125 gr. 3 1/2 L. 1 3/4 L. 2 L. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 50 gr. 400 gr. 1 kg. 250 gr. 1-2-5 gr. 16 Mei 16 Mei 16 Mei 16 Mei 16 Mei 16 Mei 16 Mei 13 Juni 16 Mei 16 Mei 16 Mei 31 Aug. 16 Mei 16 Mei 16 Mei 16 Mei Vet 125 gr. 16 Mei Vet 125 gr. 16 Mei Toilefz. 75 gr. 31 Mei Vleesch 100 gr. 16 Mei Vleesch 25 gr. 16 Mei Zeep 90 a 450 gr. 31 Mei Alg. 90 a 450 gr. 31 Mei De nieuwe zeeppoeder. Minder gebruiken en in koud water! Naar aanleiding van het in de dagbladen van 29 April opgenomen persbericht betref fende de bonaanwijzïng voor het product „Zeeppoeder nieuwe samenstelling", worden van officieele zijde enkele hieronder volgende nuttige wenken gegeven ten aanzien van het practische gebruik van dit nieuwe artikel. De eigenschappen van dit zeeppoeder ver schillen in zooverre van die van het gewone zeeppoeder, dat naar verhouding kleinere hoe veelheden bij het wasschen gebruikt moeten worden. Tevens dient niet met een warm sop te worden gewasschen, doch integendeel, bij een zoo laag mogelijke temperatuur van het water. Daar het nieuwe product wellicht reeds in den loop van deze maand verkrijgbaar zal zijri, zal men er nauwkeurig op moeten letten, of men mèt zeeppoeder van de nieuwe of van de oude samenstelling te doen heeft. Indien men zeeppoeder van de nieuwe samenstelling ontvangt, is dit op de verpakking aangegeven. Geallieerden verloren torpedojager en 89 vliegtuigen. Het Japansche Keizerlijke hoofdkwartier heeft Zaterdagmiddag om 3.40 Jap. tijd de volgende mieuwè resultaten van den zeeslag In de Koraalzee bekend gemaakt. Een vijandelijke kruiser, waarvan het type en de naam niet zijn vastgesteld, werd door torpedovliegtuigen, die zich in zelfvernietiging op het schip stortten, fwa£.r beschadigd. Een vijandelijke tor pedojager werd tot zinken gebracht. Sedert den 7en Mei zijn, naar verder verluidt, 89 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. ■De Japansche marine verloor .een klein hulp-vliegkampschip( 'n vroeger tankschip tot een vliegtuigdrager verbouwd). Bo vendien zijn 31 Japansche vliegtuigen tot dusver niet teruggekeerd. De Engelsche berichtendienst, die nog 24 uur geleden van een, groote overwinning der geallieerden in den zeeslag op de Koraalzee -prak, meldt thans, dat volgens uit Tokio, Melbourne en Washington binnenkomende berichten aan beide zijden ernstige verlie- zen zijn geleden. De van Japansche zijde gemelde verliezen- der geallieerden werden ondanks hun grootte door deskundigen en h bevoegde Britsche kringen niet onmoge- ik genoemd. Reuter schrijft WQordelijk: ..Waaraan men (Engeland) zich tot nu toe kan houden, is, dat het bericht over den zeeslag te Washing ton als een goede tijding werd bestempeld." Volgens een speciaal bericht van den Britschen berichtendienst uit Washington wordt daar officieel bekend gemaakt, dat de slag op de Korealzee met onverminder de hevigheid voortduurt. Naar de Britsche berichtendienst uit Can- berra meldt, heeft dtf Australische minister- president Curtin in een op ernstigen toon gehouden rede voor het huis van afgevaar digden verklaard, dat de op het ot>genblik in de Koraalzee woedende zee- en luchtslag voor de Geallieerde oorlogvoering in het Zuidwestelijkae deel van den Stillen Oceaan van beslissende beteekehis is. De vernietigde schepen. De Yorktown, die in den slag in de Ko- .Jïaalzee tot zinken is gebracht, was een der .v. modernste Amerikaansche vliegkampsche- pen. Het schip is in April 1936 van stapel geloopen en had een snelheid van 34 mijl. Be wapening bestond uit 8 stukken afweer geschut van 12.7 cM. en 4 stukken van 4 cM. De bemanning telde 2072 koppen, onder wie 856 man vliegend personeel; er waren 60 vliegtuigen aan boord. De 33.000 ton metende Amerikaansche vliegkampschip Saratoga is in April 1925 van stapel geloopen. De snelheid bedroeg 34.5 mijl, de wapening bestond uit 8 stuk ken geschut van 20.3 cM., 12 stukken af weergeschut van 12.7 cM., 4 van 5.7 cM. en 8 van 4 cM. De bemanning telde 1401 man: er waren' 90 vliegtuigen en een catapult- installatie aan boord. Later heeft men het verbouwd tot vliegkampschip. De Amerikaansche slagschepen van de Daliforniaklasse, de California en de Ten nessee, zijn in 1919 van stapel geloopen. Zij 'hebben een waterverplaatsing van 32.600 ton en 32.300 ton en voeren 12 stukken ge schut van 35.6 cM. en 12 stukken van 12.7 'cM., voorts 8 stukken afweergeschut van 12.7 cM., 4 van 5.7 en 11 van 4 cM. Deze schepen hebben 3 vliegtuigen aan boord en jbeschikken over twee catapultinstallaties. De snelheid bedraagt resp. 21.5 en 21 mijl. de bemanning telt 1407 koppen. Britsche slagschepen van het type War- spite waren er drie, de Valiant, de Queen Elizabeth en de Warspite. Zooals bekend, werd de Warspite bij Narvik zoo zwaar be schadigd. dat hij moest worden gesloopt. Deze schepen ziin in 1913-14 van stapel ge loopen en tusschen 1935 en 1940 gemoder niseerd, waarbij zij nieuwe machines en ke tels en verder vliegtuigen en afweergeschut kregen. Zij hebben een waterverplaatsins van 30.600 ton en voeren 8 stukken geschut van 38.1 cM., 12 stukken van 11.4 cM., 4 van 4.7 cM., 32 stukken afweergeschut van 4 cM. en 16 machinegeweren. Zij hebben 4 vliegtuigen en een catapultinstallatie aan boord. JAPANSCH OORDEEL. Admiraal Kiosji Nagamoera, de bekend ste Japansche autoriteit op het gebied van vliegtuigmoedersdhepen, sdhrijft in een artikel onder het opschrift „De kwade droom van een tegenaanval op Ja/pan ver dwijnt in de Koraalzee": „Het is voor de Anglo -Amerikanen volstrekt onmogelijk een gecombineerde vlootcampagne ten uit voer te leggen" na het verlies van de bende Amerikaansohe vliegtuigmoederschepen. „Zonder vliegtuiigmoedersóhepen is het onmogelijk de controle in de lucht te handhaven en op die wijze wordt de vor ming van een vloot onbeteekenend, zoo niet nutteloos". Het verlies dezer sohepen beteekent mdet anders dan dat het groote Amerikaansche imperium voorbestemd is ineen te storten. Het huidige Amerikaan sche vlootuitbreidlngsprogram omvat geen nieuwe vliegtuigmoederschepen wel ke binnen dit jaar gereed kunnen komen. Slechts één kan misschien het volgend jaar van stapel loopen. Wel kunnen koop vaarders veranderd worden in hulpvlieg- tuigmoederschepen, maar zij zouden nut teloos zijn tegenover de Japansche vlieg tuigen, aangezien hun snelheid en draag vermogen niet voldoende is. „Het beste, wat de Amerikanen thans nog .kunnen ho pen is een futiele guerrilla ter kalmeering van de ontevredenheid van het volk in de Ver. Staten over de voortdurende nederlagen". Doelen aan Theemsmonding gebombardeerd. In Lapland vonden 1400 bolsjewisten den dood. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: t In het Donetzgebied ten Z, O. van het Ilmenmeer en aan het Wolchow-front wer den plaatselijke aanvallen van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten afgeslagen. Daarbij verloofde tegenstander 11 pant serwagens. Te Leningrad ontstonden bij de beschieting van voor de oorlogvoering belangrijke installaties verscheidene groote branden. In Lapland vernietigden Duitsche en Fin- sche troepen in verbitterde gevechten, die verschiedene dagen duurden, een in den loop der gemelde tegenaanvallen inge sloten gevechtsgroepen van den vijand. Daarbij verloor de tegenstander behalve talrijke gevangenen meer dan 1490 dooden en oorlogstuig van allerlei slag. Aan het front van Moermansk werden opnieuw vijandelijke strijdkrachten in omsinge- lingsaanvallen verslagen. In luchtgevechten werden in het Oosten 26 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en nog drie op den beganen grond ver nield. In het kustgebied van het eiland Malta werden scheepsdoelen, luchftdoelstellin- gen en brandsfofaepöts met succes ge bombardeerd. Nachtelijke aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen waren gericht tegen vliegvelden op Malta en tegen ravitail- leeringsverbindingen der Britten in Noord- In den strijd tegen Groot-Brittannië be stookte de luchtmacht overdag en des nachts voor de oorlogvoering belangrijke doelen aan de Britsche Kanaalkust alsmede aan de monding van de Theems met bom men. Bij vruchtelooze aanvalspogingen van Britsche bommenwerpers in den afgeloopen nacht op het Deenscne kustgebied verloor de vijand 4 vliegtuigen Als dc nood het hoogst is. is de Nederland sche Volksdienst nabij: Blijft geen buiten staander, sluit u aan als lid. Norwich gebombardeerd. Terreuraanval op Rostock en Warnemuende. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 8 op 9 Mei de Engelsche stad Norwich met succes bestookt met brisant- en brandbommen. De Engelschen hebben vannacht 12 bom menwerpers verloren, toen zij een terreur aanval ondernamen op woonwijken der steden Rostock en Warnemünde. Materieele schade werd aangericht aan civiele eigen dommen en er vielen slachtoffers onder de burgerbevolking. Weer drie koopvaarders der V.S. getorpedeerd. In het gebied van de Caraibische Zee zijn twee Amerikaansche koopvaardijschepen van middelbare grootte getorpedeerd. Volgens een bericht uit Washington is een derde Amerikaansche koopvaarder van mid delmatige grootte door het departement van marine Vrijdag opgegeven als slachtoffer van een torpedo-aanval voor de Atlantische kust. Overlevenden van het schip zijn aan land gezet. Deze nieuwe aanval heeft het aantal der natyj de Amerikaansche kust door duikbooten der spil getorpedeerde of met granaatvuur beschoten geallieerde schepen gebracht op 168. Brandgevaar in bosch of heide Werkt allen mee. 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. - Bij vernieuwing wordt gewezen op het verbod in bosschen, veen en op de heide of in de nabijheid van dergelijke gebieden: 1. open vuur of brandend licht mee te voeren, 2. brandende of gloeiende voorwerpen te laten vallen, weg te werpen of daarmee on voorzichtig om te gaan, 3. in de open lucht of in brandbare of houten gebouwen of bouwsels vuur aan t« leggen, zonder schriftelijk verlof bij zich te hebben van den gebruiker van het terrein, dan wel het met vergunning aangelegde vuur zonder toezicht te laten, 4. tusschen 1 Maart en 31 October op bo vengenoemd terrein te rooken. Overtreding wordt volgens de verordening ter voorkoming van bosch-, heide- en veen branden van 12 Juni 1941 gestraft ook indien door dit lichtzinnig optreden geen schade ia veroorzaakt. Is een brand door de overtreding ontstaan, dan geldt deze handeling als misdrijf. De po- litie-organen hebben in het droge jaargetijde bevel streng op te treden. De gevolgen van veronachtzaming van bovengenoemd verbod heeft ieder aan zichzelf te wijten. Ir. C. J. Huygen over Mussert, den leider. Radio-uitzending over Hilversum 2. 's GRAVENHAGE, 9 Mei. De secre taris-generaal der N.S.B., ir. C. b Huygen, zal Maandag 11 Mei van 18.00 tot 18.15 uur voor den Nederlandschen omroep het woord voeren over den persoon van den leider. Na afloop van zijn rede volgt een uit voering door het omroeporkest onder leiding van Louis Schmidt, met medewerking van een afdeeling Jeugstorm en W. A. Onder meer zullen N.S.B.-liederen ten gehoore worden gebracht. v Daarna volgen reportages uit Werken dam, de plaats waar de leider in 1894 werd geboren en uit het kindertehuis Westerhel ling, hetwelk hem door de leden der N.S.B. op zijn verjaardag in 1941 werd geschonken en dat dient als vacantie-oord voor kinde ren van minderbedeelde volksgenooten. HOLLANDSCHE MIJ. DER WETENSCHAPPEN. De Hollandsche Maatschappij der Weten- söhappen houdt Zaterdag 16 Mei een alge- meene vergadering in het gebouw der maat schappij aan het Spaarne, des midddags om drie uur. In deze vergadering zal ir. P. Tesch een voordracht houden over het ont staan der Nederlandsche duinkust. Een belofte voor een rüken oogst. Ook de 'ruchtboomen in de particuliere tuinen staan er goed voor. Het is nu de tjjd, om het doode hout te verwijderen. Pax Holland-De Haan-m. V erduistereil van Zaterdagavond 21.17 tot Zondagochtend 5.55 uur: van Zondagavond 21.19 tot Maandagochtend 5.53 uur. 10 MEI: zon op 5.55, onder 21.19 uur. maan op 4.21, onder 16.05 uur. 11 Mei: zon op 5.53, onder 21.21 uur. maan op 4.46, onder 17.13 uur. 12 Mei: zon op 5.51, onder 21.22 uur. maan op 5.09, onder 18.18 uur. NIEUWE MELODIEcN OP HET HAARLEM SCHE CARILLON. De stadbeiaardier, J. Vermaak, bezig de no ten op den speeltrom- mel te versteken. Deze noten brengen by hel draaien van den trom mel, via het trommel klavier de hamers der klokken in beweging. Geheel links de Com missaris der provincie Noord-Holland, Mr. A. J. Backer, die van zjjn belangstelling bljjk gaf. De nieuwe liede ren voor het komende jaar zijn: voor halve urén: „Er ging een pater langs den kant" en „Hei 't in de Mei" en voor de heele uren „Hymne von Gluck". (Foto Stevens) SNIPPERS VAN BINNEN- EN BUITENLAND. - De eerste diplomatieke vertegenwoor diger van Japan bij den H. Stoel, de gevol machtigde gezant Harada, is tot ambassa deur bevorderd. In deze nieuwe kwaliteit zal hij den Paus heden zijn geloofsbrieven aanbieden. Naar het Fransche staatsblad mee deelt. is de vereeniging „La Libre Pensee", die haar zetel in Vichy had, verboden. Het betreft een vereeniging, die illegale poli tieke actie .voerde. De beroemde dirigent dr. Wilhelm Furtwangler moest zich onderwerpen aan een ernstige kaakoperatie. Aangezien er zich koortsymptonien voordeden, zal hij ge noopt zijn, van zijn werkzaamheden als dirigent vooro nbepaalden tijd af te zien. De president van de nationale Chi- neesche regeering. Wang-Tsjing-Wei, en zijn gezelschap zijn door den Keizer van Mandsjoekwo in audiëntie ontvangen. La ter werd in het keizerlijke paleis een maal tijd gehouden, waarbij talrijke vooraan staande Japanners en Mandsjoereezen aan zaten. Het 3-jarige knaapje J. Steens, wo- nennde in de Hooidrift te Rotterdam, is bij het spelen onder een motorwagen van lijn 11 in de Mathenesserlaan gekomen. Toen ae tram was opgevijzeld, bleek hel jon getje ernstig verwond te zijn. Na aan komst in het ziekenhuis aan den Coolsïn- gel is het slachtoffertje overleden. Als verdacht van doodslag stond voor de Bredasche rechtbank terecht de los- arbeider J. P. van Gestel uit Tilburg. Hij werd beschuldigd den arbeider M. Verschu ren uit Tilburg met een steek van een broodmes van het leven te hebben be roofd. De officier van justitie, mr. Kneepkens, eischte een gevangenisstraf van 4 jaar. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Kuituurbescherming is aan Iirof." dr. W. J. Aalders eervol ontslag ver eend als hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Groningen. Dr. Ley in Nederland. Zijn reis aanwijzing, dat belang rijke ontwikkelingen gaande zijn De Rüksorganlsatlelelder der N.S.D. A.P. en leider van het Duitsche Ar beidsfront. dr. Robert Ley. ts in Neder- land aangekomen, waar hij enkele da gen zal verblijven voor het bespreken van sociaal-politieke kwesties. De te genwoordigheid van dr. Ley in Neder land is een aanwijzing, dat belangrijke ontwikkelingen op sociaal-politiek ge bied gaande zjjn. die door zijn invloed nog belangrijk bevorderd en onder steund worden. Dr. Robert Ley. leider van het Duitsche Arbeidsfront. Foto Pax Holland. Enkele dagen geleden is, zooals wij reeds hebben gemeld, het Nederlandsche Arbeids front opgericht. Hierdoor is het sociale le ven in Nederland in een nieuw stadium ge komen. De oprichting van het Arbeidsfront van werkende menschen in Nederland be teekent de opheffing van den klassestrijd. Hierin komt de wil tot uiting om het leven in de bedrijven op een nieuwe basis te plaatsen. Wat beteekent de bedrijfsgemeenschap? Dr. Ley heeft een woord gevormd, dat voor de werkende menschen in Duitsch- land sedert jaren een begrip is geworden: bedrijfsgemeenschap. Het beteekent, dat in een bedrijf de onjaernemer niet meer de uitbuiter van den arbeider is en de arbeider zich niet meer beschouwt als de geboren vijand van den ondernemer, beiden teza men veeleer de bedrijfsgemeenschap vor men. Hun welzijn, geluk en toekomst han gen gemeenschappelijk af van een succes vol functionneeren van een bedrijf. Daar toe is noodig, dat de menschen in een be drijf elkaar niet dagelijks ieder uur ver beten bestrijden, doch aaneengesloten zijn en met elkaar samen wei-ken. Naast het gezin als cel van den staat komt de be drijfsgemeenschap als cel van de volks huishouding. Dr. Ley zorgt voor den wer kenden mensch. Dr. Ley is een der intiemste medewerkers van den Führer. Hem heeft de Führer een geweldige taak op de schouders gelegd, n.l. ;ae zorg voor alle werkende menschen in de Duitscne bedrijven. Toen dr. Ley op 2 Mei 1933 deze taak op zich nam, trof hij ook in de meeste bedrij ven verwarde toestanden aan. De meest verschillende partijen, vakvereenigingen en bonden bestreden elkaar. Door een onver- moeiden en prachtigen zuiveringsarbeid en leiding heeft dr. Ley sindsdien een totaal nieuwen geest in de Duitsche bedrijven doen ontstaan." De ondernemers trachten den socialen wenschen van hun arbeiders recht te doen wedervaren. De arbeiders van him kant vonden door den hèropbouw van het Duitsche economische leven voortdurend werk. Zij hebben hun economisch lot met dat van hun bedrijf verbonden en dragen door hun arbeid er toe bij, hun werkgele genheid ook in hun eigen voordeel in stand te houden. EENHEID VAN DE WERKENDE NEDERLANDERS. Het kan den afzonderlijken Neder lander niet goed gpan, indien het het geheele volk niet goed gaat. Op den duur kan het ook den individueelen ondernemer niet goed gaan, indien het niet tegelijkertijd zijn arbeiders goed gaat. Het denkbeeld van solidariteit van gemeenschappelijkheid aller be langen. kortom de lotsverbondenheid van alle in de bedrijven werkzame men schen, moet zich baanbreken, over alle partijen, vakvereenigingen en religies heen moet het Nederlandsche Arbeids-* front de menschen verbinden, stimulee- ren tot gemeenschappelijk werken in het belang van hun bedrijf en daar mede van het geheele volk. Dit is uiteindelijk het doel van het Ne derlandsche Arbeidsfront, dat voor alle arbeidskameraden op dezelfde wijze zal zorgen en hun beroepsbelangen zal bevor deren. DR. LEY EEN VRIEND VAN NEDERLAND. Het Nederlandsche Arbeidsfront is geen copie van het Duitsche. Duitschland is niet voornemens zijn eigen staats- en sociale in stellingen aan andere volken op te drin gen. Wel echter stelt het desgewenscht ?aarne zijn raad en steun ter beschikking, n dr. Lej\ begroet Nederland op het oogen- blik een hoogen gast. die als geen tweede Europeesche arbeidersleider ervaring heeft in de zorg voor de werkende menschen. „Door ervaring worct men wijs", zegt een spreekwoord. Wanneer Dr. Ley zich bereid heeft ver klaard, zijn ervaringen ter beschikking te stellen, dan bewijst hij hiermede ook een vriend van Nederland te ziin. Dr. Ley heeft Nederland en zijn menscnen steeds hoog geacht. Het hooge peil van de Nederland sche cultpur heeft bij dr. Ley even groote bewondering gewekt als de levendige, we reldomvattende koopmansgeest van de Ne derlanders. De wereldgebeurtenissen eiseh^n thans van alle volken een nieuwe hou ding, vaak ook het afzien van geliefde gewoonten. Hoe eerder zich de volken op de nieuwe feiten instellen, des te beter is het voor hen zelf. Ieder volk van Europa, dat aan den opbouw wil medewerken, heeft thans gelegenheid een gewaardeerde en eervolle plaats in den kring der Europeesche volken te veroveren. Europa is wat zijn lot be treft, nauwer aaneengesloten. Een geweldig hervormingsproces vol trekt zich in onze dagen. Dit blijft van zelfsprekend op het sociale leven niet zon der uitwerking. De man, die op Europa het nieuwe so ciale stempel drukt, is dr. Ley. Hij kent Britsch-Indië. Bs. De zaken ontwikkelen zich in Britsch-Indië niet op de door Engeland ge- wenschte wijze. Tot nog toe hebben zien alle hulpvolkeren, zoodra Engeland den wensch aaartoe te kennen gaf, in den oor log gestort. Soms waren beloften noodig (mooie beloften, maar dat was zoo erg niet, want als het op vervulling aankomt, dan kan men nog altijd nader overwegen hoe de toestand zich verder behoort te ontwik kelen), soms ook was het volk reeds oij oorbaat bewerkt. Het Indische volk vormt op dezen regel de eenige uitzondering. Indië heeft reeds eerder ondervonden wat het beteekent op beloften van Engeland te vertrouwen en daarbij is thans nog gekomen het feit, dat de Japansche troepen steeds dichter de grens van het land naderen. Het Indische volk wil werkelijk concessies geen be loften en dat is het wat de conservatieve partij in Engeland, die uit alle tegenslagen nog steeds niets geleerd heeft, juist niet wil. De Japansche overwinningen in het Verre Oosten hebben geweldigen indruk gemaakt op de anti-Britsche elementen, daaruit is een zoodanige stemming ontstaan, dat het allen leiders onmogelijk is geworden de In dische massa nog voor samenwerking met Engeland te organiseeren en hierbij komt nog. dat de paniekstemming, vergroot wordt door de maatregelen tot ayacuatie. Het ziet er dan ook naar uit, dat de onrustige volks massa ten slotte een voor Engeland nood lottige factor gaat worden. Hoezeer deze gang van zaken voor de hand ligt, blijkt reeds als men overweegt, dat zelfs in het Indische leger onrust is ontstaan, did ge leid heeft tot gewapende botsingen met Britsche troepen. Wanneer de Britsche ne derlagen buiten Indië elkander blijven op volgen, zooals thans het geval is, dan zal zich daaruit in steeds sneller tempo de re volutie ontwikkelen. De Japansche over winning in de Koraalzee. b.v.. vormt weer een stap in de richting, die Engeland thans zoo weinig welkom is. De groote meerderheid van het Indische volk stelt uitsluitend belang in de vrijheid van Indië en is bereid tot samenwerking met alle mogendheden, die Indië in dien zin zouden willen en kunnen helpen. De bin- nenlandsche moeilijkheden en vjgrijvingen zullen verdwijnen in het gezicht van deze mogelijkheid en het zal de As-mogendhe- den, als zü eenmaal in contact gekomen zijn met het geheel uit Indiërs bestaande bur gerlijk bestuur dan niet moeilijk vallen, de orde te vestigen. Sir Stafford Cripps' missie was bij voor baat tot mislukking gedoemd, daar komt nu nog bij. dat het Japansche leger steeds dichter nadert en dat ae onrust in het volk dreigender vormen aanneemt: zoo moet het wel misloopen in Britsch-Indië. als weinigen persoonlijk de opyattingen van den Führer op sociaal gebied. Van hem heeft de Führer in Kien Duitsehen Rijksdag gezegd, dat hij zijn grootste idealist is. Een anderen keer heeft de Führer verklaard, dat hij den geweldigen economischen opbouw van Duitschland zonder het door dr. Ley opgerichte Arbeidsfront nooit had kunnen tot stand brengen. Voor het Nationaal- Socialisme staat de mensch in het middel punt van al het gebeuren. Dr. Ley verricht zijn werk niet aan zijn tafel. Steeds weer reist hij week na week nu al bijna tien jaar lang, door alle deelen van Duitschland en bezoekt hij de arbei ders in de fabrieken en werkplaatsen. Wat dr. Ley,sedert 1933 voor de wer kende menschen aan sociale verbetering heeft bereikt, is een unicum en heeft hem de liefde en aanhankelijkheid van alle- Duitscne arbeiders deelachtig doen worden. Zijn grootste taken wachten hem nog. So ciale werken van ongëdachten omvang eo van richtinggevende draagwijdte zijn op zijn initiatief in voorbereiding. De naam van dr. Ley zal eens in de Duitsche ge schiedenis te boek staan als een van de grootste en succesvolste politici op sociaal gebied. Vacantie voor winkeliers. De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende Gemeenten, heeft een circu laire gezonden aan haar leden, waarin zij er op wijst, dat 't ingevolge het Winkelsluitings Bfeslult 1941 mogelijk is met toestemming van den burgemeester een winkel in ver band met vacantie van 't hoofd of bestuur der van den winkel of van het daarin werk zame personeel, voor niet meer dan twee maal ten hoogste zes achtereenvolgende v/erkdagen te sluiten. Dit houdt in dat men ook ten hoogste twee keeren in een jaar vacantie kan nemen. Indien minder dan 6 dagen vacantie worden aangevraagd, is het recht op de overige dagen van die periode vervallen. Het verdient aanbeveling de aanvrage tenminste drie weken van te voren in te dienen bij den Burgemeester en vergezeld te doen gaan: 1. voor alle winkels welke levensmiddelen verkoopen (bakkers, melksiyters, slagers, winkeliers in koloniale waren, groentehan delaren enz.) van een verklaring van twee bedrijfsgenooten, wier zaken niet te ver ge legen zijn van het bedrijf van den aanvra ger, die zich bereid verklaren, de cliënten van den aanvrager gedurende diens afwe zigheid te bedienen: 2: voor alle overige zaken geldt hetzelfde als onder 1 bedoeld, met dien verstande, dat bij het verzoek slechts een verklaring van één bedrijfsgenoot behoeft te worden inge diend. De plaatsvervangende winkeliers hebben de verplichting hun toezegging gestand te doen en zullen dus tijdig in verband met eventueel te ontvangen bonnen maatrege len moeten nemen ten opzichte van de bevoorrading. Bij het verkrijgen van toestemming van den Burgemeester dient ten minste een week voor den aanvang der vacantie een aankondiging hiervan te worden opge hangen, waarin vermeld staat welke col- lega('s) plaatsvervanger(s) is(zijn). Inlichtingen gevraagd. Wie zocht verbinding met zwarte handelaren De Commissaris van politie van den Justitieelen dienst C te "s-Gravenhage verzoekt ieder, die inlichtingen kan ver strekken over bepaalde personen, die verbindingen zoeken met „zwarte han delaren" zich te melden aan het Bureau van voornoemden dienst aan de Laan Copes van Cattenburch 15. Indien de ver binding tot stand is gebracht en de party goederen wordt aangeboden, geven zij zich uit voor ambtenaren van de Duit sche politie. HierbU is meermalen ge bruik gemaakt van een revolver. In som mige gevallen werd de banderolleprjjs van tabaksartikelen betaald. Het is gebleken, dat eenige malen door onbevoegde personen, die zich voor Duit sche politie uitgaven cn een voorraad „in beslag" namen, werd opgetreden. Deze praktijken kunnen niet worden geduld. Voor wat betreft hun aandeel in den zwarten handel wordt aangevers straffe loosheid beloofd.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 9