BESPARING TEXTIELPUNTEN TREKKERS HET GEHEIMZINNIGE SCHAAKSTUK De herdenking van den 9e^ Mei. MEISJES en VROUWEN tJoqedkjê STENO TYPE1 INST.PON1 REM WASSERIJ KLEVERPARK FEUILLETON door FRANZ WENDELMUTH Geautoriseerde Nederlandsche bewerking door B. L. VENZELjAAR. 7 Nadat de glazen gevuld waren, begonnen de beide mannen de schaakfiguren op te stellen". „Neemt u wit?" vroeg Mulder. Treslong knikte. „Uitstekend!" De haastige, nerveuze bewegingen van den veldwachter, gedurende het opstellen der figu ren. stonden in merkwaardige tegenstelling tot de rustige, berekende bewegingen van den dominee. „Wat ik overigens zeggen wilde", hervatte Mulder het zoo juist afgebroken gesprek: „vanmiddag was de jonge Homan nog hier. Hij kwam den sleutel halen van het oude vlsschershuis op Vlieland. Je weet toch. dat de oude Jacob Ruys hem het huis vermaakt heeft?" Treslong keek geïnteresseerd op. „Hm, ja, wil de jonge Homan in dat huis gaan wonen?" „Het schijnt zoo", antwoordde dominee Mulder. „Ik meen te weten, dat hij een be- 1 gaafd kunstschilder is. De jongeman kan het zich daar zoo behaaglijk inrichten, als hij zelf wil. Bovendien zijn er op het kleine eiland meer motieven voor een schilder te vinden, dan hij in zijn heele leven verwerken kan". „Toegegeven, maar ik vind, dat het huis toch eigenlijk niet geschikt meer is om behoor lijk in te wonen. Vandaag of morgen zakt het van ouderdom in elkaar". „Dat geloof ik niet. Treslong", glimlache Mulder. „Het is bouwvallig, dat is waar, maar met een beetje goeden wil. kan alles in orde gebracht worden. En dien goeden wil heeft de jongeman, geloof ik. Hij maakt een netten, sympathieken indruk. Homan vertelde mij. dat hij als schooljongen de groote vacantie geregeld op Vlieland heeft doorgebracht". De ander knikte. „Dat klopt. Toen leefde mevrouw Ruys nog en in dien tijd was het huis werkelijk een paleis. Het verval begon pas. nadat zij ge storven was". „Jacob Ruys is daarna een beetje zonder ling en menschenschuw geworden", meende de dominee. „Ik kan mij ook niet herinneren, hem na den dood van zijn vrouw in de kerk gezien te hebben". Treslong keek peinzend naar de stukken op het vierkante bord. „Ja de man was een beetje eigenaardig den laatsten tijd. De menschen die het dichtst bij hem woonden, vertellen de vreemdste dingen over hem en zelfs nu, drie maanden na zijn dood, gaan er vreemde geruchten". De predikant schudde het hoofd. Er wordt veel overdreven, veldwachter, maar toch heb ik ook enkele verhalen ge hoord, van gebeurtenissen, die zich kort na zijn dood hebben afgespeeld". Treslong wierp een snellen blik op zijn partner en schoof dan onrustig op z'n stoel heen en weer. De laatste woorden van den predikant bevielen hem maar half. want hij wist maar al te goed, dat er menschen in het dorp waren, die graag zouden zien, dat de dood van Jacob Ruys aan een nader onder zoek zou worden onderworpen. Ze beschuldig den den veldwachter er in het geheim van, dat hij niet alles in het werk had gesteld, om een zeker geheim, dat achter het overlijden van den visseher scheen te schuilen, tot op lossing te brengen. Dokter Roobol had hem aangeraden, een serieus politieonderzoek te laten instellen, maar daar had Treslong niets voor gevoeld. Hij was te zeer gehecht aan de kalmte en rust van zijn eiland, dan dat hij zou kunnen geloo- ven aan de een of andere misdaad. Hij hing zoozeer aan de behaaglijke kalmte van eiken dag, dat hij vreesde door verderstrekkende maatregelen in zijn zalige rust te worden ge stoord. „Uw verklaring omtrent de doodsoorzaak is voor mij genoeg, dokter", had hij tegen dok ter Roobol gezegd. „Dood door hartverlam ming. Deze duidelijke diagnose is voor mij gewichtiger, dan alle andere beschouwingen, welke volgens uw eigen woorden en uw eigen meening met den dood van Ruys in geenerlei verbinding staan. Er ls dus voor mij geen enkele aanleiding, om een politieonderzoek te lafên instellen". En daarbij was het gebleven. Dominee Mulder scheen bij zijn woorden geen enkele bijgedachte te hebben gekoesterd. Hij had geen reden. Treslong ergens een ver wijt van te maken. In .gedachten verdiept plaatste hij de figuren op het schaak bord. terwijl de ander aandachtig zijn nagels bestudeerde. ..Men praat allerlei onzin over het huis van Jacob Ruys". zei de veldwachter, „maar nu de jongeman daar gaat wonen, zullen die bakerpraatjes wel ophouden". „Hm", mompelde de predikant. „Ja", ging Treslong voort, „men beweert, daf het in het oude huis niet pluis is". Mulder glimlachte. (Wordt vervolgd). Projectie in bioscopen. 's-GRAVENHAGE, 11 Mei. De Neder landsche Kultuurkamer deelt mede: Naar aan- leinding van vele klachten over minder goede projectie in bioscooptheaters en over het toebrengen van. soms belangrijke, schade aan het filmmateriaal, heeft het filmgilde der Ne derlandsche Kultuurkamer een technische con troledienst ingesteld Deze klachten zijn ten deele reeds van ouden datum, maar de voormalige Nederlandsche bioscoopbond is er nooit aan tegemoet geko men. Het filmgilde, dat voor alles het cul- tureele belang van het bioscoop- en filmwezen ziet, heeft thans twee inspecteurs aangesteld, bekwame vaklieden, die nog een aparte studie hebben gemaakt en die mefalle noodzakelijke controle- en -meetinstrumenten zijn uitge rust om de projectie-apparaten in de cabi nes zoowel de beeld- als de geluidsinstal laties geregeld te onderzoeken en waar noodig, aanwijzingen te geven om gebreken te verhelpen. Een en ander zal in een betere projectie zeker aan het publiek ten goede komen en zal schade aan de films tot een minimum beperken. MOOIE GIFT VOOR WINTERHULP VAN DE VISSCHERLTCONTROLE- BOOTEN 's GRAVENHAGE. 9 Mei. Reeders en opvarenden van de visscherijcontróle- booten hebben een inzameling voor Winter hulp gehouden, dank zij welke een som van honderd en twintig gulden aan deze stichting kon worden afgedragen. Een mooi staaltje van gemeenschapszin, dat echter niet alleen bij deze-gelegenheid, maar op zee geregeld tot. uiting komt, wan neer de contrólebooten de visschers op zee hij hun moeilijk werk, ook bij nacht en ontij bijstaan. VACAXTIECURSUSSEN VOOR BUITEN LANDERS AAN DUITSCHE HOOGE- SCUOLF.N. •s-GRAVENHAGE. 9 Mei. Ook dit jaar worden ondanks den oorlog aan eenige Duit- sche hoogescholen vacantiecursussen voor vreemdelingen gegeven In bijzondere taalcur sussen worden den vreemdeling (beginneling zoowel als gevorderden) de mogelijkheid ge geven de Duitsche taal te leeren of zich daar in verder te ontwikkelen. Daarnaast worden ook speciale cursussen voor leeraren en voor verdere opleiding gegeven met voordrachten van toonaangevende persoonlijkheden over de Duitsche litteratuur, geschiedenis, economi sche ontwikkeling enz Bijzondere vermelding verdienen ook de in genieurscursussen, die georganiseerd worden door de technische hoogeschool in München en die dit jaar een bijzonder diepgaand pro gram hebben. Inlichtingen en prospectus kunnen verkregen worden bij het filiaal van den Deutschen Akademischcn Austauschdienst, den Haag, Waalsdorperweg 12, dagelijks tusschen 15 en 19 uur. Bijeenkomst van Kring 49 in „Dreefzicht". In den avond van den 9en Mei 1940 heeft kring 49, Heemstede, der N.S.B., een bijeenkomst gehouden. De toestand was gespannen. De terreur, <iie de N.S.B. te verduren had, was al zwaapder en zwaarder geworden en de vooruitzich ten waren somberder. Het was dan ook te begrijpen, dat er dien avond een ernstige stemming heerschte. Weinig uren na den afloop der bij eenkomst, in den vroegen morgen van den lOen Mei werden de eerste N.S.B.- ers gearresteerd en een groot deel der overigen volgde in den loop van den dag. De 9e Mei is dus een hèrdenkingsdag voor kring 49 geworden en het voornemen vatte Sost. iederen 9en Mei een bijeenkomst te ouden, om in intiem samenzijn den ge- denkwaardigèn avond vlak voor de befaam de Mei-dagen nog eens te herdenken. Zpo is Kring 49 ook Zaterdag j.l. weer m Dreefzicht bijeen geweest. Het was een drukbezochte vergadering, waar thans ook vele Duitsche gasten waren en waar de Beauftragte van den Rijkscommissaris ver tegenwoordigd was door Referent Lütitge. Van de Nederlandsche autoriteiten, die aanwezig waren noemen wij den commis saris der provincie, mr. A. J. Backer, bur gemeester S. L. A. Plekker en districts leider A. H. v. d. Horst. In de Dreefzichtzaal, die fraai versierd was met nationaal-socialistische vlaggen, fraaie bloemen en een bloemstuk, voorstel lend een hakenkruis en een wolfsangel, heerschte een ongedwongen, feestelijke stemming. De kringleider, de heer Greyer opende den avond met een rede, waarin hij den 9en Mei 1940 en de toen hier gehouden vergade ring releveerde. Nadat de „Dietsche Melodisten" onder leiding van den heer H. v. d. Hurk het Largo van Handel hadden doen hooren, werd het woord gevoerd door den heer S. L. A. Plek ker. Er is aldus de heer Plekker in deze dagen aan het adres van de N.S.B. een be schuldiging van lafheid te beluisteren, om dat wij maatregelen treffen, dat niet weer, als twee jaar geleden, bejaarde lieden en zuigelingen naar de gevangenissen kunnen worden gebracht. Als men daarom de N.S B. iets zou willen verwijten, zou spr. daarop willen antwoorden: Tien iaar lang hebben wij onder terreur geleefd. Als wij laf waren, waarom zijn we dan tien jaar geleden al niet gevlucht en waarom hebben we dan 10 jaar lang volgéhouden? Wat de toekomst brengen zal, ik weet het niet, maar er moge komen wat wil, we zullen pal staan. Namens kring 49 leg ik de plechtige ge lofte af, dat deze kring onder geen omstan digheden wijken zal. En wat voor kring 49 geldt, geldt voor de geheele beweging. Wij staan hier, God helpe ons, wij kunnen alleen maar verder! Eni.. tamboer, sla voor het laatst appèl, want de eindoverwinning is in het gezicht. (Applaus,) Hierna werd door Adr. v. Hees gedecla meerd en wel „Gelofte in Mei" en speelde vervolgens het muziekcorps de ouverture in „Don Juan" van Mozart. Obergememschaftsleiter Heinrich uit Den Haag wees er vervolgens op, dat de her denking van de Mei-dagen door Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten geza menlijk dient te geschieden. In Mei 1940 was men immers voor het eerst officieel samen! Daarvóór was dat practïsch onmogelijk. Spr. was zelf toe vallig den len Mei 1940 in Haarlem en herinnert zich nog goed, welke moeilijkhe den hem toen in den weg gelegd zijn bij zijn pogingen, een landgengot te spreken te krijgen. Nu dit alles veranderd is, jnag spr. getui gen van de werken en de idealen, te wiei behoeve 't nationaal-socialistische Duitsch- land zich heeft doen gelden. Hoe gewichtig waren de jaren vóór den oorlog in dit op zicht. De volksstemming in het Saargebied bracht dit weer aan het Duitsche moeder land terug. Oostenrijk zag zich met Duitsch- iand vereenigd. De Sudeten-Duitschers keerden terug. Van dit alles was Nederland getuige. Doch de oude school droomde en wenschte, dat Duitsehland zwak was en de pers moest meehelpen dezen waan te ver- oreiden. Adolf Hitler kon het nog 14 .dagen uithouden en dan was het afgeloopen. de chaos bleef echter uit en de Nederland sche pers erkende niet, dat zij zich vergist had. Zóó lang hield men zich aan t droom beeld vast. dat men zich niet realiseerde, wat er in Polen gebeurde en het gevolg was, dat de Nederlandsche regeering in eigen verderf liep. En daartegenover stonden de mannen en de vrouwen, die oog hadden voor de wer kelijkheid. Waarom? Omdat zij leefden uit een wereldbeschouwing, die voortkwam uit liefde voor vaderland en volk, omdat zij zich sterk hielden onder zwaren tegenstand en zich handhaafden tegenover de bloede- looze beschou^ngèn van destijds. Geen Duitséner, die dit hier aanzag, kon dit verbazen. Wij aldus spr. hebben in Duitsehland precies denzelfden strijd moe ten doormaken, totdat de Führer zijn volk door daad overtuigde. Wgnt de beste ge dachte kan het tot niets brengen als niet de sterke daad volgt, die verankerd is in den levenagrond, die een volk den eisch stelt, sterk te zijn en het ras zuiver te houden. Wij vonden dezelfde tegenstanders: bolsje wisten, marxisten, liberalen, plutocraten en vrijmetselaars, allen vereenigd in één front: de bekende E. D. D. En het zijn opnieuw deze tegenstanders, die wij in een front te genover ons vinden, het front van den libe ralen Churchill, den jodenvriend Roosevelt en den bolsjewist Stalin. Niets van de oude terreur is ons vreemd; wij weten, wat het is, de vergade ring te zien verstoren, geboycot te worden, tegenwerking te ondervinden bij 't Winter- hulpwerk. Wij waren vreemdelingen in Ne derland, maar gij werd in uw eigen land tot vreemdelingen gedegradeerd. Toen moet gij gedacht hebben aan het voorbeeld van Adolf Hitler, wiens beweging óók als volksvreemd^ werd bejegend. En het verleden is nog niet voorbij. Denk er aan. dat de strijd nog aan den gang is, maar de tijd van strijd is de mooiste tijd voor een nationaal -socialist! Spr. wijdt dan enkele woorden aan de Meidagen Van 1940, aan de arrestaties, aan Hoorn, Hellevoetsluis en andere sindsdien kwaad befaamde oorden. Tn die dagen heeft de N.S.B. dooden te betreuren gekregen, die vielen als slachtoffers van een systeem en Duitsehland heeft zijn slachtoffers in Rot terdam moeten brengen. Door deze bloed offers en de gemeenschappelijke beleving in die dagen is er een kameraadschap ont staan, die samen zal blijven binden. Daarom hebben wij het vorig jaar, toen wij dezen dag herdachten, verklaard1: „Wij reiken de N.S.B. de hand, omdat wij in lij den tot kameraden geworden zijn. Het lot heeft ons dezelfde opdracht verleend als aan U. Door de Meidagen van 1940 werden onze wegen verbonden, omdat onze harten verbonden zijn. Uw opdracht bestaat hier in. om de hatten van uw volk te strijden, want een volk wint slechts als men de harten wint. Dat weet ook de Führer. Hij is er van doordrongen, dat men geen volk wint door zich te verzekeren van provin cies of gouwen, maar door zijn welzijn na te streven. Wij willen, dat in een zelfstan dig Nederland het Nationaal-Socialisme veld wint en dat het Nederlandsche volk er voor gewonnen wordt. Deze opdracht zullen wij met een religieus fanatisme na streven. Spr. eindigde met er op te wijzen, hoe uit de kameraadschap van 1940 de kame raadschap van het vel'd'grijs is gegroeid en wijdde eenige woorden van herdenking aan de Nederlandsche soldaten, die aan het Oostfront het grootste offer hebben ge bracht. Deze offers zullen ons steeds nau wer verbinden. Onze vijanden mogen zich Het tooneel te Amsterdam. „De klucht van den braven moordenaar" in 't Centraal Theater. Het is bewonderenswaardig, dat het Cen traal Tooneel, dat zich naam verworven heeft met society-stukken, een enkele maal ook met een klassiek werk, thans een zèer' goed resultaat heeft behaald met een stuk volkstooneel. Want onder die categorie kün nen we „De klucht van den braven moor denaar" van den Vlaming Jos Janssens ge rust rangschikken. De humor wortelt in het volk, dat niet te diep zijn pet afneqjnt voor iogica, voor: scherpzinnigheden en gebaseerde dramatiek. De humor van het volk, en zeker'van het Vlaamsche volk, bestaat hierin, dat het direct reageert op gebeurtenissen met een opmerking, een gebaar, een parodie des noods. zij het onbewust. Meermalen lijkt het, dat zoo'n reactie weinig om het lijf heeft, maar wie zich weet te verplaatsen m het milieu, voelt dat ze uit het hart komt. uit een door en door levend, meestal lachend, een enkele maal schreiend hart. De brave moordenaar is Ko van Dijk, een jonge schilder, die in Veurne wordt opge sloten, verdacht van moord op den bakkers knecht. Hij komt als uit den hemel geval len den hemel van den gevangenisdirec teur en den cipier althans. Want beiden staan doodsangsten uit. dat hun inrichting, bij gebrék aan actief gesloten zal worden. Geen wonder dat zij den verdachte als een reddenden engel ontvangen en hem letter lijk vertroetelen, ,,'t Is 'nen charmanten jongen", zegt de cipier en hij zorgt ervoor, dat het den knaap aan niets, aan wijn, noch sigaren, ontbreekt. Natuurlijk blijkt de onschuld van den ge vangene aan het slot. Maar dat legt geen gewicht in de schaal. Als één schaap over den dam is, volgen er meer. Na een langen tijd van leegstand is het gevang van Veurne weer ingewijd. En waarempel weldra stroomen de zware jongens binnen. Om. al: van ouds, verwend en vertroeteld te worden in het „schoonste, het liefste, het vroolijk- ste gevang" van het land. Het verhaal op zichzelf met zijn koddige fantasie is al een brok volkshumor. De rake zetten van cipier en koetsier, de Timmer- mans-achtige typeering van hoofd- en bij figuren versterft dien nog. En de leden van het Centraal Tooneel, onder Cees Laseur's eminente leiding, zijn er om het geheel gloed bij te zetten. Het is in één woord kostelijk, te zien hóé Ko van Dijk als „boef" met zijden handschoenen wordt aangepakt door den cipier Laseur, door den plattelands-directeur Remmelts hoe Lies de Wind zorgt voor lieftallige trekjes in de gedaante van des cipiers dochterken. Matthieu van Eysden. Vim Vesseur, Jos Liesting, Gerard Doting en Péronne Hosang vormen het schilderach tige quintet der baatzuchtige poorters van Veurne, Gysbert Tersteeg en John Soer zijn de al evenmin brandschoone advocaten, ter wijl Sara Heyblom een heerlijk aangezette charge geeft van een juffrouw van den Bond voor Zedelijken Steun aan Gevange nen. Een repertoirenummer, dat frisch bloed beteekent voor het gezelschap van Laseur en dat in het Amsterdamsche Centraal Theater Zondag dan ook veel succes be haalde. We hopen het in Haarlem weer te zien. M. SYBR. KOOPS. Kiiider-Zangtooneel. Zaterdagmiddag werd voor een nagenoeg vollen schouwburg een uitvoering gegeven door de zangklassen van Annie B-onarius. Niet minder dan drie operettes stonden op het programma. Dat leek ons voor een goede afwerking wel wat veel, maar ach teraf hebben wij begrepen dat 't een middel was om aan alle leerlingen van deze pae- dagoge de kans te geven op te treden, want hun aantal is zeer groot. Eerst gingen de drie bedrijven van Atrie Dyserinck's „Luilekkerland* vervolgens het aardige één-actertje „De geleende Koekepan", van Hendrika van Tussenbroek; en tot slot de leuke tafereeltjes van „Sneeuwmannetjes' van Geertruida van Vladeracken. Het avonturen van de schoolkinderen, die m'ochten ervaren hoe het er in Luilek kerland toegaat, verwekte veel kinder vreugde op het tooneel en in de zaal. Dat het werkje mhzikaal niet erg belangrijk is, kon men daarbij vergeten. Bij De Ge leende Koekepan amuseerde 't jonge volk je zich terdege met het vlotte spel van den schoenmakersbaas, die bovendien met goed geluid zong; de stem van vrouw Pikdraad was nog wel wat zwakjes, maar verder kon het er best mee door. „Sneeuw mannetjes" gaf gelegenheid tot frissche solo- en koorzang. De componiste .heeft soms bijzonder goed den toon getroffen: vooral waar zij od grappige wijze de me lodie van „Het Patertje langs den kant" verwerkte, is er een gezonde karakteris tiek in haar muziek. De hoofdrollen wer den zuiver gezongen: prinses Zwanendons en Klaas Vaak gaven aldus veel voldoe ning, doch vooral de mooie stem van Stou- tertje was bijzonder opvallend: bok zijn vrijmoedig spel verdiende-, een extra pluimpje. Aan décors en costumeering was veel zorg besteed. Maar 't voornaamste was dat we voortdurend trefzeker hoorden zingen. JOS. DE KLERK. DE DUITSCHE JEUGD ZINGT. Het gemeenschappelijk zingen neemt al gemeen bii de opvoeding van de Duitsche jeugd een belangrijke plaats in, niet alleen omdat het zingen op zichzelf gezond is, maar ook omdat het de saamhoorigheid ver groot en het een niet te verwaarloozen paedagogisch element is. Gemeenschappe lijk worden wel in de eerste plaats volks liederen gezongen, daar hierbij de jongens en meisjes een groote kennis van de tradi tie en het wezen van hun volk kunnen op doen: Het blijft echter niet „zoomaar" zin gen dat de Duitsche jeugd doet, maar er wordt goed en zuiver gezongen, hetgeen Zondag bleek, toen Duitsche jongens en meisjes in Haarlem op de Groote Markt en op de Dreef van hun kunnen blijk gaven in een kleine openbare zanguitvoering, waarop verschillende meer en minder be kende Duitsche' liederen ten gehoore wer den gebracht. Duitsche schooljongens in de keurige bruine hemden van de Hitler- Jugend en Duitsche schoolmeisjes in de witte blousjes van den „Bund Deutscher Madel" zongen opgewekt, uit volle borst en zuiver de liederen. Vele voorbijgangers bleven staan om naar het gezang te luiste ren en de 'waardeering bleek wel duidelijk uit het hartelijke applaus na ieder lied. Het was het eenvoudige zingen van een gezonde jeugd, maar kan in gezonden eenvoud niet een groote schoonheid geborgen liggen? DS. W. C. VAN DEN BRINK Beroep naar Heemstede aangenomen. Naar wij vernemen, heeft Ds. W. C. van len Brink te 's Gravenhage het beroep naar le Geref. Kerk te Heemstede aangenomen, 'ulling van de vacature Ds. E. T. VaS,dCv"arBOrn- an den Brink deed op 15 Juli 1934 zijn intrede bij de Geref. Kerk te Lunteren 22 Mei 1938 naar 's Granenzande. door den aether doen hooren en ons tegen streven, wij weten, dat ietder Nationaal Socialist hedén en toekomst in zich draagt. Wij mogen vallen. Adolf Hitler zal zege vieren! Nadat onder leiding van Melchert Schuur man een nummertje samenzang ten beste was gegeven, werd hierna gepauzeerd. Na de pauze werd de bijeenkomst in gezellig samenzijn voortgezet. Adr. van Hees de- clameeras (o.m. het mooie: Wij zijn het zaad wij worden graan van Kettmanrv") er wend gemeenschappelijk gezongen en dé Dietsche melodisten deden zich nogmaals hooren, totdat de heer M. Gerisch. Orti- gruppenleiter der N.S.D.A.P. te Haarlefh en de Kringleider Grajer van Kring 49 deh avond met een kort woord sloten. Als gé- bruikelijk werd de avond geëindigd mét het Deutschlandliëd, het Horst Wessellied, en het zesde couplet van het Wilhelmus. j Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank, ook mede namens onze ouders, voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden. L. SPAANS E. SPAANS—LUIKMAN Willebrordstr. 38, IJmuiden-O. Voor CONSERVENFABRIEK in BEVERWIJK worden gevraagd: Gegadigden hiervoor ge lieven zich te wenden tot de afd. Vrouwenbemidde ling van het Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem HOOFMANSTRAAT 17. iederen werkdag van 2 tot 4 uur, werkenden ■'Maan dag- en Woensdagavond van 7 tot 8 uur. Bijkantoor Beverwijk KEES DELFSWEG 1 (tel. 4105 en 3810-K. 2510), iederen werkdag van 2 tot 4 uur, werkenden Dinsdag avond van 7 tot 8 uur. Bijkantoor IJmuiden CASEMBROOTSTRAAT, iederen werkdag van 10 tot 12 uur, werkenden den laatsten Vrijdagavond der maand van 7 tot 8 uur. TREF DEJU/STE TOON! Daarvoor moet Uw Instrument goed gestemd zyn- U/ij zorgen daar prima mr. M MDUPE GROENMARKT 28 ÏÏU4271 Trekkers: voor werkzoeken den en aangeboden betrekkin gen 3 tot 6 m.m. 24 cent, elke m.m, meer 4 cent. 'Alle andere advertenties van particulieren in de zelfde ru briek: 3 tot 6 m.m. 36 cent. elke m.m. meer 6 cent. TE KOOP: 1 massief pitch pine kinderled. 1. 1.65 M. f 20 1 k. 1 pers. led. m. spiraal f 20 elk. bloemtaf. f 2 p. et. luidspre ker m. radjo-onderd. f 5, 1 jon- gemeisje.sj. f 4. 2 blouses m. 3S. f 1 p. st. zeegr. matr. kinderb.. stroomatr. Adres. Bur. v. d. bi. GRIJS SPORTCOSTTUM te koop. Zeestraat 65. Beverwijk. TE KOOP: nietfw vloerkarpet en schrijftafel. Adres Zeeweg 199. luiden-Oost. Te koop: RADIOTOESTEL m. ingeb. dyn. luidspr. T^rricelllstr. IJmuiden. NET MEISJE gevr. 3 halve da gen p. week. Marnixlaan 12, Drie huls. NET KOSTHUIS aangebod» in klein gezin voor netten ha per 15 Mei. Rembrand-tldan IJmuiden-Oost. SCHOENEN te koop 2 p. gel bruine en 2 p. a\v. schoenen m. Br. No. T. Boekhandel de Ruyt' Driehuis Veteen, DAGMEISJE gevraagd v. 8,! tot 5 u. m. nviddagkost. Conoll) weg 2, Santp.-Stat. Te koop: Jonge gele VLAAN SOHE REUZEN en een gedeb voedster. Casembrootstraat ÏJnvuiden-Oost. TE KOOP: eiken kapstok bloemtafels. 1 pottenrek. 1 or bljteervles. pluohe tafelkleed orken. Adres bur. v. d. bli STENO, clubles 3.60 p. TYPEN, aanv. 13 en 18 V 30EKH. - TALEI Opleiding Associatie diplor Clubles 4.60 per maai Prosp. gratis - Oude Gracht HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN Asbestplaatjes. Broodroos ters, Raspen, Zeemsponsen. Ruitenwissers, enz. Kalverstraat 14, IJmuiden-Oost SANTPOORTERSTR. 11 HAARLEM Tel. 10131 LEVERT HELDER WASGOED MET MINIMUM SLIJTAGE. DUS: Het was druk bij de bloemenvelden. Een geslaagde bollenzondag. Hoewel eigenlijk de vorige Zondag uitver koren was om de traditloneele jaarlijksche „bollenzondag" te zijn, is het gisteren echter toch dé dag geweest, waarop duizenden en nog eens duizenden naar de bloembollen- velden trokken om er te genieten van de frissche kleuren-mozaieken, die het oog ieder jaar weer betooveren. Al is dit jaar een beduidend geringer aan tal velden met bollen beteeld, in verband met de eischen voor de voedselvoorziening, toch bleef er nog veel over om te genieten en te bewonderen. De haycinten en narcissen wa ren reeds grootendeels uitgebloeid of „ge kopt", doch de tulpenvelden, die nu in vollen bloei staan, vergoeden veel. Het weer, dat de vorige Zondagen steeds als spelbreker optrad voor een druk bezoek, liet zich gisteren na den morgen steeds beter aanzien. Daarom besloot men algemeen om het er toch maar op te wagen en de velen, die gis teren per tram of fiets de bloembollen-streek bezochten, zullen er geen spijt van gehad heb- bèn. Naarmate het middaguur kwam, werd het weer steeds mooier en na twaalven kon men gerust spreken van een fraaien zomer- schen dag. Hoewel het autoverkeer evenals verleden jaar geheel ontbrak, is het toch druk gewor den. Duizenden fiètserl bewogen zich langs den weg en allengs kwgm in de bollenstreek de „bollenstemming". Vroolijke groepjes, getooid met frissche bloemenslingers, zorgden voor veel vertier en zoo heerschte er overal een blijde opgewekte stemming. Da bloemenverkoopers langs den weg maakten goede zaken en hadden druk werk om aan de groote vraag te voldoen. Hun omzetten waren natuurlijk niet zoo groot als in normale tijden, maar toch was men te vreden. DE TRAM HAD HET DRUK! Het leeuwenaandeel in het vervoer had de N.Z.H. Volle trams met bijkans uitpuilende balkons reden af en aan naar de bloemen- streek en nochtans dreigde het vervoer som tijds vast te loopen. Op het Houtplein in Haarlem had de N.Z.H. touwen op het trottoir gespannen om het pu bliek op ordelijke wijze tot de trams toe te laten. De politie verleende hierbij op uitste kende wijze assistentie. Zoodoende kon men zoo snel mogelijk een plaatsje bemachtigen. Van de speciaal door de N.Z.H. aangege ven wandelingen werd ook dit jaar een groot gebruik gemaakt. Deze wandelingen voeren den bezoeker door de fraaiste omgeving te midden van prachtige velden, die een warme symphonie van de heerlijkst? kleuren vormen. De N.Z.H. heeft dus wel eer van haar werk! In Hillegom, waar de grootste drukte zich concentreerde, hebben velen een tochtje ge maakt met. de trekschuit. Deze door de plaat selijke V.V.V. georganiseerde boottochtjes midden door de velden hebben in korten tijd reeds een geweldige populariteit verworven. De boot was vaak wat men noemt „afge laden". Velen namen met een staanplaats genoegen. Ook de Hillegomsche kermis aan de Van den Endelaan trok een recordaantal bezoekers. De vrooliike draaimolens en de opgewekte muziek, die tot in verren omtrek hoorbaar was. deden menigeen een poosje verwijlen bij dit echt Hollandsche vermaak en de vele bezoekers van de bollenvelden combineerden hun bollenbezoek met een „rondje" in de draaimolen. Koek, ijs en bier werden derhalve in Hille gom al spoedig zeer schaarsehe artikelen. De neringdoenden in de bollenstreek heb ben gisteren dan ook uitstekende zaken ge daan! Ook in Lisse en Sassenheim heerschte groote drukte. Hier trof men hoofdzakelijk bezoekers aan uit de richting Leiden. Ongelukken hebben zich dit jaar gelukkig niet voorgedaan. OveraLhad de politie zorg gedragen voor een uitstekende verkeersrege ling. In de bollenstreek verwacht men algemeen op Hemelvaartsdag bij hetzelfde weer als gisteren nog een grootere drukte. Dat is dan zoo ongeveer de laatste Zondag, dat men de bollenvelden in volle pracht kan zien! OOK DRUKTE IN ZANDVOORT. MR. MATZER VAN BLOOIS ALS BURGEMEESTER GEÏNSTALLEERD. In het gemeentehuis van Achtkarspelen te Buitenpost, had Donderdagmiddag de installatie van mr.,D. Mataer van Bloois uit Haarlem, als burgemeester van Achtkarspe len plaats. Op deze plechtigheid, die de verschillende gemeente-autoriteiten en de burgemeesters van Kollumerland, Dantu- madeel en Grootegast bijwoonden, sprak de heer J. Mulder, wethouder, die wees op het feit, dat zoowel de gemeente voor den burge meester als den burgemester voor de ge meente een volslagen vreemde is. Toch trad men elkander wederzijds met vertrou wen en welwillendheid tegemoet. Vervol gens nam de nieuwe burgemester het woord Hij wees op den moeilijken tijd. waarin hij zijn ambt aanvaardde. De gemeente-secre- woordelijkheid, die dit voor den burgemees ter met zich meebracht. Hij hoopte echter, dat hij spoedig het vertrouwen van zijn gemeente zou kunnen winnen waarmee hij zijn ambt aanvaardde. We gemeente-secre taris. de heer Frankena, sDrak vervolgens een kort woord, waarna de heer G. Feitsma. burgemeester van Kollumerland. het woord voerde. De nieuwe burgemeester dankte de verschillende sprekers, waarna na het officieele gedeelte een receptie werd ge houden in hotel Bolling. Het fraaie weer van gisteren bracht ook in Zandvoort veel drukte en vertier. Tram en trein vervoerden tegen den middag zeer velen naar de badplaats om er enkele uren van zon en strand te genieten. De strandpachters hebben een goeden dag gehad, terwijl ook de café-restaurants den geheelen dag een druk bezoek hadden. De ter rassen boden reeds een echt zomerschen aanblik. Doch de grootste aantrekkingskracht had toch het strand. Hier werd reeds menig zonnebad genomen. Ook werd er al gezwom men, hoewel de temperatuur van het water nog allesbehalve aangenaam is. De rijwielstallingen hadden bijna plaats tekort, zoovelen waren per fiets naar de bad plaats gekomen. Ook in de avonduren bleef het nog gezel lig druk in Zandvoort. Het fraaie weer lokte velen tot een wandeling langs den boulevard. Zandvoort kan tevreden zijn en hoopt op een even mooien Hemelvaartsdag. QUDERCOMMISSIE U.L.O.-SCHOOL B. HAARLEMMERMEER VITAMINE-C-TABLETTEN. Toelichting op de verstrekking van tablet ten vitamine-C aan aanstaande en jonge moe ders: In de voorjaarsmaanden is een extra opname van vitamine-C door hetf lichaam wenschelijk, omdat dan met het voedsel niet voldoende van deze stof wordt opgenomen Dit wordt dit voorjaar nog geaccentueerd, o.a doordat sinds langen tijd invoer van versch fruit nagenoeg niet heeft kunnen plaats vinden. In het bijzonder geldt het vorenstaande aanstaande en jonge moeders. Het is daarom zeer aanbevelenswaard, gebruik te maken van de eeboden gelegenheid tot het verkrijgen van vitamine-C-tabletten. Men dient dagelijks één tablet te nemen; de uitreiking is dus doende voor twee maanden. De eenigszins zure smaak der tabletten kan desgewenscht worden weggenomen door wat suiker n; gebruiken, of zoo over geen suiker worq> beschikt iets anders, dat dezen smaak be dekt. Men lette er op, dat de tabletten droog, koel en donker moeten worden bewaard. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In deze gemeente zijn in de week van 26 April tot en met 2 Mei twee gevallen van diphterie voorgekomen. ZANDVOORT LANDSTAND. De zaken van de Landstand, teelland, stroo, kunstmest enz. worden van 7 Mei tot 15 September waargenomen door den heer T. Molenaar, Kostverlorenstraat 24, alhier. REDDINGSBRIGADE. De aandacht der strandpachters en vis- scherlieden wordt er pp gevestigd dat voor taan het werk van de Reddingsbrigade van Tent Termes verplaatst is naar A. Schuiten. KINDERVOEDING. De gemeentelijke kindervoeding zal wor den beëindigd op 16 Mei 1942. JB. V. D. WERFF WZN. In den ouderdom van 75 jaar is alhier' na een kortstondige ziekte overleden de heer Jb v. d. Werff Wzn. De overledene is geruimen tijd wethouder en raadslid van de gemeente Zandvoort geweest. Voorts was de heer v. d. Werff tot voor enkele ja ren strandvonder. Eenige jaren geleden trok de heer v. d. Werff zich uit het open Woensdagavond om half acht zal de oudercommissie van de U.L.O.-school B een bijeenkomst houden in het gymnastieklokaal van de O.L.-school aan de Soendastraat. middags om 2 uur. De heer Jb v. d. Werff Wzn. (Archief H.C.) bare leven terug, doch bleef nog zitting houden in de' plaatselijke commissie van de N.Z.H.R.M. Bij iederen oefentocht van de reddingboot was de heer v. d. Werff trouw aanwezig. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag 12 Mei a.s. op de OFFICIEELE MEDEDEELINGE! AANKOOPVERGUNNINGEN VOOR STROO. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerboui producten voor Noord-Holland te Alkmaar maal bekend, dat met ingang van heden alle uitg geven, doch niet gerealiseerde aankoopvergu ningen en spoed-noodaankoopvergunnlngen vot stroo vervallen zijn verklaard, met dien stande, dat partijen stroo, welke verladen voor handelaren onderweg zijn, alsnog mogt worden afgeleverd aan consumenten, dje hu aankoopvergunningen bij" den handel hebbe ingeleverd. Particuliere paardenhouders en veehouders, dl tijdens den zomer niet in de gelegenheid aj hun vee te weiden, kunnen rechtstreeks bij P.I.c.A. voor Noord-Holland te Alkmaar een s clale aankoopvergunning voor stroo aanvrage De aanvrager moet vermelden djen juisten nau en adres, oig. No. l.c.o., aantal stuks vee den naam van den erkenden detaillist, van w het stroo betrokken wordt. Handelaren in stroo worden erop gewezen, d zij. rekening houdende met het bovenstaand alleen stroo mogen afgeven op aankoopvergu ningen voor stroo, welke door de Provincii Inkoopcentrale van Akkerbouwproducten vc Noord-Holland zijn uitgeschreven én voorr» zijn van de met roode inkt geschreven aantw kening „Speciale vergunning". Deze aanteeVi ning moet bekrachtigd zijn met ons stempt paraaf en datum. Ingeschreven als Persbericht No. a DISTRIBUTIE VAN SINAASAPPELEN. De secretaris-generaal van het departement vi landbouw en visscherij maakt bekend, dat grot siers gedurende het tijdvak van 11 t/m. 15 Mi a.s. alle opplakvellen met bonnen 304 en 4 reserve, aangewezen voor sinaasappelen bij plaatselijke distributiediensten moeten inlevera Voorts dienen zij de bonnen 312 en reserve, eveneens aangewezen voor sinaasappt len bij de diensten in te leveren in het tijdva van 11 t/m. 15 Mei a.s. of in dat van 18 t/m. Mei a.s. AFLEVERING VAN MARGARINE EN VET AAN DE DUITSCHE WEERMACHT. De secretaris-generaal van het departemtf van lai^fbouw en visscherij brengt, met af wij king vlfi hetgeen destijds is bekend gemaakl ter kennis van handelaren in October, margarin en vet, dat op Bezugschelne, welke in druk v« melden, dat zij bestemd zijn voor den aankoo van „Butter Oder Fett" niet slechts botër mot worden afgeleverd, doch tevens desgewenscl margarine of vet. LISSE DE VXUCHT BAATTE NIET. Zekere S. uit Den Haag trachtte uit keuken van de fam. D. eenige levensmidde ml len weg te nemen. Hij werd betrapt.-maa f' sloeg op de vlucht. De politie wist hen echter na,een achtervolging te arresteeren J Zoo verging het ook een man, die eei 1 fiets wildé stelen welke voor een winke stond. Ook hij ging aan den haal, maar weri J door de marechaussee gepakt en naar hf 1 bureau overgebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Een huissleutel, alpino, zakdoek, lap voot grondwerken, 4 portemonnaies. InlibljÜngsn op het politiebureau. BOND VAN CHR. GEREF. JONGELINGS- VEREENIGINGEN. De jaarlijksche algemeene vergaderiw van de afd. Zuid-Holland van den Ned Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereeni gen zal ditmaal op Hemelvaartsdag a.s, hier worden gehouden in de Chr. Gere' Kerk. De bondsvergadering zal om 3 aanvangen. Als referent zal optreden éf heer W. Bouterse van Nieuw-Vennep, me het onderwerp: „De Godsopenbaring in lv boek Esther", waarna ds. A. Dubois. Ch' Geref. predikant te Gouda, een opwekken slotwoord spreken zal. HILLEGOM BADHUIS EN ZWEMINRICHTING. Met ingang van Vrijdag 15 Mei a.s. zal h* Gem. Badhuis tot nader aankondiging op Vrij dag en Zaterdag weer voor het publiek ziji opengesteld. De gemeentelijke zweminrich ting zal met ingang van Maandag 11 weer voor het publiek zijn opengesteld. LESSEN O. L. SCHOOL WORDEN HERVAT De lessen van de openbare lagere schoft' zullen worden hervat op Woensdag 13 Me1 in het gebouw van den R.K. Volksbond s«t de Hoofdstraat 138 te Hillegom. De regelini der Schooltijden is als volgt: voor de klassen 2, 4, 6 en 7 van 9 tot 12 uur en voor de klas- Met ingang van heden zal ter behandelinj van aangelegenheden. de textieldistributli betreffende, het distributiekantoor te Hille gom uitsluitend voor het publiek geoperi zijn op Maandag. Dinsdag en Woensdag va: 9 tot 12 uur v m.. te Lisse op Maandag, Dins dag en Donderdag van 912 uur en te Sas senheim op Maandag. Woensdag en Donder dag van 9 tot 12 uur v m. Op andere tijd stippen zal niemand worden geholpen, tenh men is opgeroepen Aanvraagformulieren voor textlelproducta dienen in de toekomst aan den distributie dienst op de genoemde dagen te worden a! gegeven door personen, die in staat zijn di aanvrage zoo noodig mondeling toe te lich ten Formulieren welke in de brievenbiï worden aangetroffen zullen niet meer in be handeling worden genomen. JUBILEUM ZUSTER TERHORST. Op 12 Mei zal de welbekende wijkver pleegster der Hillegomsche Protestantsch' Ziekenverpleging haar zilveren jubileum aL' wijkzuster hier ter plaatse vieren. Ongetwij feld zullen velen, zuster Terhorst met haar zilveren jubileum willen feliciteeren, waartoe de gelegenheid geboden zal worden ?egraafplaats te Zandvoort, des op Dinsdag~12 Mei van 4 'tot'5.3Ö uur'in laeine zaal van het Nutsgebouw, he

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4