HONDEN Gebr. VEENINGA De N.S.B. viert den verjaardag van den Leider .40 Jaren Typografische kunst in Duitschland DiederichsPoeschel, Kippenberg en Klingspor hebben de stad Leipzig haar wereldfaam gegeven De tentoonstelling „Het Duitsche boek in het heden" in de Vleeschhal, die zoo groote. belangstelling getrokken heeft, loopt ten einde. Den bezoekers is ongetwijfeld de goede typografische uitvoering van het moderne Duitsche boek opgevallen en het is wellicht belangwekkend voor de Ne derlandsche drukkersstad bij uitnemend heid, de stad van Laurens Jansz. Coster, om enkele figuren de revue te laten pas- seeren, die in de beweging voor moderne boekdrukkunst in Leipzig een vooraan staande plaats hebben ingenomen. De machtige ontplooiing van den Duitschen boekhandel en uitgeverij, zette onmidc^llijk na de eeuwwisseling in, om binnen yeinig jaren tc leiden tot een bloeiperiode, welke heden nog niet is afgesloten. Deze ontwik keling hangt ten nauwste samen met de uit geverswereld van Leipzig. In een Leipziger uitgevers- en drukkersbedrijf, W. Drugulin, werd het kunsttijdschrift „Pan" gedrukt. Het verschijnen van dit voornaam uitgevoerd en typografisch bijzonder goed verzorgd tijdschift in 1895 beteekent een mijlpaal in de ontwik keling van het boekdrukkersbedrijf. In 1897 verhuisde Eugen Diederichs, een uitgever van bijzonder grooten ondernemingsgeest, naar Leipzig. Korten tijd daarop ging gij reeds weer naar Jena, maar welke beteekenis zijn onderneming al in die korte periode te Leip zig gekregen had, blijkt uit Diederichs eigen woorden. Hij vertelt, dat „een extra-trein van ongeveer 20 goederenwagens" noodig was, om zijn te Leipzig opgeslagen uitgeversschat- ten te vervoeren. Die Insel. Reeds te Florence had Diederichs een ge dichtenbundel van E. R. Weiss, een leerling van Hans Thomas, die reeds aan „Pan" had meegewerkt, uitgegeven. Diederichs, die zijn uitgaven al spoedig een bepaald eigenaardig typografisch cachet verleende, heeft later zelf bekend, dat hij zijn ommezwaai tot moderne boekuitvoering aan Weiss heeft te danken. „Pan" verdween in 1898, maar het tijdschrift „die Insel" trad bewust op als erfgenaam. Het zag bij Schuster und Löffler te Berlijn het licht. Dit tijdschrift, dat ook slechts wei nig jaargangen beleefde, heeft het Leipziger uitgeversbedrijf, dat spoedig een wereldrepu tatie zou vestigen, het „Inselverlag" zijn naam gegeven. Dit bedrijf is geheel het per soonlijk werk van Anton Kippenberg, We reldberoemd is de in 1912 door Kippenberg gestichte „Inselbücherei", welke men van het standpunt van den uitgever bezien een geniale daad. en uit letterkundig oogpunt be schouwd een verdienste van onafzienbaar ge volg" heeft genoemd. Talrijke dichters en schrijvers van den tegenwoordigen tijd hebben in het „Inselver lag" een hospes voor hun werken gevonden; Ricarda Kuch. Hans Carossa en vóór allen Rainer Maria Rilke. wiens arbeid door Kip penberg in hooge mate is gestimuleerd. Voor Kippenberg in 1906 alleen als eige naar van het Inselverlag optrad, had hij een jaar lang (19051906) de firma gedeeld met den grooten Leipziger drukker Carl Ernst Poeschel. Zijn beheersching van alle moge lijkheden. die op het terrein van zijn beroep lagen, zijn kunstvaardig talent en zijn fijne smaak, hebben hem tot steeds nieuwe oplos singen in zijn kunst geleid. In tal van cur sussen heeft hij ook op de jeugd met zijn ideeën bevruchtend gewerkt, en zoo was het bijna vanzelfsprekend, dat hem als één van de drie onderscheidenen de door de stad Leipzig gestichte Gutenberg-Ehrenring in Juni 1940 werd ter hand gesteld. Tezamen met zijn jeugdvriend Walter Tie- mann grondvestte Poeschel de eerste Duit sche particuliere pers, de Januspers in 1907 te Leipzig. In diens rijk scheppingswerk op het gebied der boekdrukkunst spelen de letter typen, die alle in de Offenbacher lettergie terij van de gebroeders Klingspor vervaar digd zijn, een bijzondere rol. De lettergieters Klingspor. Evenals Poeschel behoort ook Karl Kling spor sinds veertig jaren tot de leidende figu ren in de beweging van de nieuwe boek drukkunst. In zijn lettergieterij zijn de be langrijkste typen, die tegenwoordig in het buitenland groot succes oogsten, vervaardigd. De ontwikkeling begon met het Eckmanntype, ontworpen door den schilder Otto Eckmann, waarop eenige karakteristieke lettertypen volgden van Peter Behrens, die later als architect zulke buitengewone werken tot stand zou brengen. Leipzig neemt, wat de kwaliteit van zijn drukwerken betreft. nog steeds de eerste plaats onder de Duitsche steden in. Naast de oude uitgeverijen en drukkerijen van wereld faam, zooals F. A. Brockhaus, het Bibliogra- phische Institut. en J. J. Weber, zijn de Offi- zin Haag-Drugulin en andere hun plaats ko men innemen. Zoo is, door jiauwe samenwerking tusschen uitgever, drukker en lettergieter een wereld- reputatie ontstaan rondom de stad Leipzig. De geest van het boek is het belangrijkste, het uiterlijk is echter het eerste woord, dat een boekwerk tot zijn vriend, den mensch, vermag te spreken. Keuringen voor de Waffen SS 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. De keuringen voor de Waffen S.S. zijn als volgt vastge steld: 13 Mei: 10.00 uur Arnhem, Weberstraat 16 b; 16.00 uur Zwolle, Kasernenunterkunft, School a/d Turfmarkt. 14 Mei: 10.00 uur Groningen, Concerthuis, Poelestr.; 16.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstr. 15 Mei: 10.00 uur Amsterdam, School Iepen- weg 13; 16.00 uur Utrecht, Deutsches Haus. 16 Mei: 10.00 uur Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Trimmen, Plukken, Wasschen, Scheren Kvnologische Inrichting „DE IJDELTUIT" Jacobijnestr. 10-18, Telef. 13265, Haarlem Dr. Ley bezoekt Limburg. Openlucht bijeenkomst op het Marktplein van Heerlen. HEERLEN, 11 Mei. Nadat dr. Rob. Ley, organisatieleider der N.S.D.A.P. en leider van het Duitsche Arbeidsfront, he denmiddag een bezoek had gebracht aan het Zuid-Limburgsche mijndistrict, heeft hij des avonds op het Marktplein van Heerlen de Duitsche en Nederlandsche, nationaal- socialisten van deze provincie toegesproken. Duizenden waren daar verzameld: gewes telijke leiders en leden van de Duitsche partij en van de N.S.B.vertegenwoordig sters der Duitsche- en Nederlandsche natio- naal-socialistische vrouwenorganisaties, vertegenwoordigers der jeugdvereenigingen en talrijken uit stad en omgeving, waar onder verscheidene autoriteiten, en de hier wonende Duitschers met hun kinderen. Het plein was afgezet met roode en zwarte vanen van partii en N.S.B. een groote tribune was versierd met roode tulpen en witte seringen, tegen een achter grond van dennengroen. Omstreeks half zeven betrad dr. Ley, onder groot gejuich het spreekgestoelte. Hy was o.a. vergezeld van den Rijkscom missaris Seyss Inquart, commissaris-gene raal Oberdienstleiter Schmidt, den plaats vervangend leider der N.S.B. van Geelker ken en den waarnemend commandant der W.A. van 't Hoff. Nadat een vaandelwacht, bestaande uit vertegenwoordigers van beide politieke organisaties, onder plechtige marschmuziek, gespeeld door een Duitsche militaire kapel, haar plaats op de flanken had ingenomen en een vertegenwoordiger der N.S.D.A.P. een kort begroetingswoord had gesproken, hield de heer van Geelkerken een rede. Rede Van Geelkerken. Daarin getuigde hij van den gemeen- schappelijken wil, die de Duitsche en Ne derlandsche nationaal-socialisten bezielt: den wil namelijk om een nationaal-socia- listisch Europa op te bouwen, waarin het socialisme eindelijk de rechtvaardigheid zal brengen. Wie tegen dit socialisme is, aldus spreker, zal worden uitgestooten. Ten aanzien der Joden, die met hun ster thans veler medelijden hebben, merkte spreker op, dat het niet gaat om wat het individu gedaan heefte, maar om den geest van het Jodendom, die zulk een verderfe- lijken invloed heeft uitgeoefend in pers, onderwijs, enz. Niet wii, aldus de heer van Geelkerken, hebben steeds gesproken over „ons Joodsche volksdeel". Zij, die dat ge daan hebben, kunnen nu echter eens zien, hoe groot dat Joodsche „volksdeel" wel is. Dr. Ley aan het woord. Hierna hield dr. Ley zijn rede. Hij begon deze met een kleurig beeld te schilderen van jong en oud, die voor hem stonden en daarop de vraag te stellen: welke macht toch was het, die ons honderden jaren lang ge scheiden heeft weten te houden? Steeds wanneer ik u aanzie, jeugd van beider lan den, vraag ik mü af, wat nu wel dat onder scheid :s tusschen ons, waarvoor die twee spalt dient, niet alleen tusschen twee ver wante volkeren, maar zelfs in die volke ren tusschen beroepen, standen, klassen, partijen. Wij zijn tóch dezelfde menschen in denzelfden nood, bezield met eenzelfden wil. Ieder van ons kent dezen strijd. Waren wij waanzinnig, wat dreef ons dan tegen elkaar in te gaan? Ik weet. dat velen hier ons nog haten. Daarom moet ik het ook nu weer herhalen, zooals ik het gisteren reeds ;ezegd heb: dat wij twee jaar geleden hier jinnenvielen was een bittere noodzaak, want dit is geen orolog van Duitschland tegen Nederland, tegen België, tegen Frankrijk, maar een strijd van het Nordische volk tegen de macht van het geld, tegen Juda. Juda is de vijand van alle schep pende menschen, van iedere orde en van iedere cultuur. De Jood is de parasiet. De volkeren zullen dit slechts behoeven te be grijpen, en de heerschappij sinds twee duizend jaar van Juda zal eindelijk, afge- loopen zijn (applaus). Nederland en de Europeesche problemen. Vervolgens wijdde spreker aandacht aan de verdenkingen, dat de Duitschers in Nederland zouden zijn gekomen, om dit land uit te buiten. Dit, aldus dr. Ley, is echter verre van ons, want wy wisteen, dat uw land te nauw en te klein voor u is. Wij zijn hier juist gekomen, omdat wij nieuwe ruimten voor u willen openstellen, want het is onze taak, de problemen van Europa op te los sen. Uw land was weliswaar rijk en het beroemde zich daarop, maar aan groote rijkdommen hier, paarde zich elders schrij nende armoede. Dit nu dulden wij niet. want wij zijn ervan overtuigd, dat God de wereld gaf aan alle menschen. Daarom ook moet de wereld weten, dat de Jood in Europa het veld zal moeten ruimen, opdat Europa voor het eerst werkelijk vrij worde. Thans prediken zekere apostelen medelijden voor de Joden, maar waai- waren deze apos telen, toen men ons nog „Habenichtsers" noemde? (gelach). Eens hopen wij te kunnen beginnen aan den opbouw, den arbeid, de cultuur. Adolf Hitler heeft den Russischen winter bedwon gen. Eens zal, zooals nu de lente in dit jaar getijde, de lente aanbreken voro de volke ren van Europa. Onder zijn leiding zullen wij het heilige Germaansc'he rijk het heil brengende Germaansche rijk, vestigen, wanneer de Germaansche volkeren elkaar gevonden zullen hebben onder de leiding van Adolf Hitler. Oberdienstleiter Schmidt sprak hierna den dank der aanwezige nationaal-socialis ten uit. voor de warme woorden, die dr. Ley had gesproken en zich tot deze laatste wendend, zeide hij: Wij hebben elkaar leeren kennen en waardeeren. Twee jaren lang hebben wij nu gepraat en gesproken. Daarom voegen wij thans de anderen toe: nu is de tijd gekomen, dat wij, nationaal- socialisten. den toon aangeven. Gij, kame raden N.S.B.'ers. zullen wij bijstaan, want gij waart het, die aantrad op den roep van Adolf Hitler, God zegene onzen Ftihrer. Sieg heil. Nadat dit Sieg heil door de dui zenden op het marktplein was overgeno men en driewerf herhaald, klonken, ter wijl de vaandelwacht de vanen en de aan wezigen de hand hieven, plechtig over het Marktplein het Duitschland- en het Horst- Wessellied. AGENDA DINSDAG 12 MEI Gem. Concertzaal: Beethovencyc'.us H.O.V. 7.30 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling door Georgi Robert 8-9 uur. Vleesohhal. Groote Markt: Tentoonstelling Het Duitsche Boek van heden. Dagolijks 9- 19 uur. Palace: Jacco, (Te Circusjongen, 2, 6.50 cn 8.45 uur. Alle leeftijden. Luxer Theater: Artisten 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Frans Hals Theater: Het geheim van de Betty Bonn, 2.30, 0.30 en 8.45 uur. Toegang 18 Jaar. Remibrandt Theater: Eens op een naoht. 2.30, 6.30 en S.45 uur. Toegang 18 jaar. WOENSDAG 13 MEI Gom. Concertzaal: Beethovoncyclus H.O.V, 7.30 uur. Stadsschouwburg: Frans Wouters' revue „Elok wat wils". 2.3o en 7.30 uur. Bioscopen: middag- en avondvoorstel lingen. Wn. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur F. C- Dcr'/cs Haarlem. Chef van Dienst en Stad: S. K Kuiper. Haarlem. Binnenland: A. Ovcrmecr, Heemstede. Buitenland: J- C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Den Haag. Sport: J. A. Steen Jr J f v" «n reportage voor Veïsen t ï*n Baarsel, IJmulden» Aanzienlijk bedrag aangeboden UTRECHT, 11 Mei. Geheel over eenkomstig den wcnsch van den leider der N.S.B., ir. Mussert, droeg de viering van zijn 48sten verjaardag een zeer sober karakter. Doch, al was de viering dan gespeend van uiterlijk vertoon, in de hoofdstad der beweging was wel degelijk te bemerken, dat er iets bij zonders gaande was. Niet alleen de drie kleur en de vlaggen der beweging wap perden fier in den wind van den Dom toren, ook uit vele huizen van leden der N.S.B. zag men de vlag. De eerste feestelijkheden hadden plaats in den Stadsschouwburg, waar de leider precies tien uur arriveerde. Hij was in ge zelschap van zijn beide adjudanten, mr. dr. Kessler en Van de Arent. In de koffie kamer werd de leider met zijn staf met een hartelijk houzee-geroep verwelkomd door het daar verzamelde personeel en hooger kader van het hoofdkwartier, stafkwartier der W-A., Nederlandsche S.S. en Jeugdstorm Alle leidende functionarissen der beweging waren daarbij tegenwoordig. De secretaris-generaal van het hoofd kwartier, ir. Huygen, sprak er zijn groote vreugde over uit, als eerste namens het per soneel van het hoofdkwartier ir. Mussert de beste wenschen te kunnen aanbieden. „Er ligt" zoo vervolgde spreker „een neel moeilijk jaar achter ons. Een maand nadat wij h< vierden, wistïsche monster. U hebt ons toen opge wekt, deel te nemen aan den strijd aan het Oostfront en sindsdien hebben niet alleen eenige duizenden aan uw oproep gevolg ge geven, doch ook ziin reeds eenige honder den in den strijd gebleven voor de vrijheid en de toekomst van ons volk". Dankwoord van Mussert. Vervolgens wees spr. er op, wat het voor ir. Mussert heeft beteekend toen bekend werd, dat, naast Nederland, ook Indië be zet gebied was geworden. „Wij staan thans met volkomen leege handen en de eenige, van wien ons volk nog iets te verwachten heeft, zijt gij. De 14e December van het vorig jaar is geworden tot een hoogtepunt in de beweging. Toen werden alle politieke partijen in Nederland weggevaagd, behalve wij, omdat wjj de dragers zijn van de na- tionaal-socialistische gedachte. Wii weten het: er rust nog een zware verplichting op ons maar wij beloven u, dat wij, zoo mo gelijk, onze krachten zullen verdubbelen om plichtsgetrouw en blijmoedig voor u een ruggesteun te ziin op den weg, die voor ons volk ligt en die eens zal leiden tot de grootheid van het Nederlandsche volk". In zijn dankwoord heeft ir. Mussert den Ijver en de discipline van de werkers van het hoofdkwartier geprezen en vervolgens in het kort gewezen op het jaar dat thans verstreken is. „In de beweging hier te lande" aldus spreker „valt een groote opgang te bespeuren. Doch droevig blijft het lot van de Indische kameraden, die nu al twee jaar lang in tropische concentratie kampen moeten verblijven.' Wat zijn onze moeilijkheden, zoo vroeg spreker zich af, vergeleken bij de zorgen, die zij daar in Britsch-Indië hebben te dragen, weggerukt van vrouw en kinderen. Wat ons volk in Nederland betreft: nog steeds heeft het meerendeel niet de flauwste notie van het geen er thans op de wereld gebeurt. Hon derdduizenden weten niet, hoe diep zij in de put zitten. Zij hopen op een wonder, dat echter niet zal komen. En mocht onver hoopt het bolsjewistische monster'overwin nen, dan begriipen deze domme menschen niet, dat voor ons volk de laatste levensmo gelijkheid is verkeken. Er zijn, bij alles wat reeds is geschied, nog twee rampen mogelijk, namelijk hongersnood en bombar dementen van onze „vrienden" aan den overkant. Laten wü evenwel hopen, dat ons volk voor deze rampen gespaard zal blijven". GESCHENK VAN f 111.000. Hierna sprak de gemachtigde voor finan ciën, de heer Van Bilderbeek. Hij bracht in het kort de tien verjaardagen in herin nering, welke de leider in de beweging heeft gevierd. „Wat zou er van de beweging terecht zijn gekomen, als u niet gespaard was gebleven in 1940? Het vorige jaar heeft de beweging u een geschenk aangeboden van f 45.000 gulden. Thans kan ik u, dank zü de loterij en door de persoonlijke ver- jaarsgiften, een bedrag van f 111.000 gulden overhandigen. En nog is niet alles binnen. Vermoedelijk halen wij nog wel de 130.000 gulden". Ir. Mussert dankte met een enkel woord voor dit geschenk en voegde er aan toe, dat niet alleen voor de achter blijvende kinderen van gevallen kame raden een spaarbankboekje zal worden aangeschaft, doch dat tevens voor het overblijvende geld het aantal N.S.B.- kindertehulzen zal worden uitgebreid. Om elf uur kwamen de leiders der hoofd- afdeelingen en hoofden van afdeelingen op het hoofdkwartier aan de Maliebaan, waai de leider van de hoofdafdeeling sociale zaken, de heer W. A. O. Koster, den leider heeft toegesproken. Deze plechtigheid ge schiedde in den tuin van de afdeeling fi nanciën, waar de leider allereerst door 75 kinderen uit de diverse herstellingsoorden der beweging werd verwelkomd. Nadat mevrouw Mussert bloemen waren aangeboden, voerde de heer Koster het woord, waarna hij den leider een boekwerk aanbood, getiteld „opdracht uitgevoerd". Vervolgens zongen de kinderen den leider toe en werden eenige volksdansen voor hem uitgevoerd, waarna ir. Mussert de kinde ren in een hartelijk dankwoord zijn erken telijkheid betuigde voor deze verrassing. Speciaal mejuffrouw Marinkelle bracht bracht spr. dank voor het vele werk, dat zij heeft verricht. Onder de aanwezigen bij de laatste plech tigheid bevonden zich ook de tien prijs winnaars van de loterij, gehouden 'ten bate van de nagelaten betrekkingen van de ge vallen kameraden aan het Oostelijk front. De leider heeft met zijn gasten den maal tijd gebruikt in de Dietsche Taverne. Des middags had een receptie plaats in Paus huize. der N.S.B. „Mussert is een figuur, zooals er maar één in de honderd of twee honderd jaar opstaat." Ir. Huygen, secretaris-generaal van N.S.B. sprak Maandagavond voor de radio ter gelegenheid van den geboortedag van ir. A. Mussert. Spr. gaf een beschrijving van Mussert's persoonlijkheid en memoreerde, hoe ir. Mussert veel van hetgeen in de laatste twee jaren gebeurd is, heeft voorzien. Hij heeft de bezetting van onze overzeesche gebieden voorspeld. Hij heeft reeds jaren lang met klem gewaarschuwd tegen de heil- looze buitenlandsche politiek van onze vroe gere regeeringen en speciaal die van Colijn. Hij heeft den ondergang van het Britsche imperium voorspeld. De gebeurtenissen heb ben zich steeds pijnlijk nauwkeurig volgens zijn verwachtingen voltrokken. Mussert voorzag reeds jaren geleden de komst van den Nederlandschen nationaal-socialistischen staat. Met volledige overgave, met geestdrift en vertrouwen, ja met fanatisme, staan wy, aldus spr., nationaal-socialisten achter dezen grooten man, met zfjn scherp verstand, met zijn volmaakte, zelfverzekerde rust onder alle omstandigheden, met zyn innige liefde voor zpn volk en zyn heldere blik in de toekomst. Mussert is een figuur zooals er maar een maal één in de honderd of tweehonderd jaren in een volk opstaat, wanneer de nood tot het uiterste gestegen is en het volksleven ver loren dreigt te gaan. Hij kent slechts een doel en daarop zijn al zijn gedachten, al zijn daden gericht: het welzijn van het Neder landsche volk. Hij wil dit volk weer groot en sterk en welvarend zien. Achter deze figuur staan thans in overbrekelijke trouw vele tienduizenden Nederlanders, die slechts één verlangen hebben: alles te doen wat het wel zijn van ons volk kan bevorderen. Spr. achtte het begrijpelijk, dat de Neder landers vergiftigd werden, op een sluwe ma nier vergiftigd door lieden die de aandacht van een volk hadden af te leiden van hun eigen mislukkingen en die niets beters wisten, dan den eenigen man, die orde zou kunnen scheppen in den heerschenden chaos, ver dacht te maken en te beschimpen. Zij hadden er niets van terecht gebracht en dat wisten ze maar al te goed. Zij zouden ook niet toe staan, dat Mussert de kans kreeg om einde lijk het Nederlandsche volk uit het moeras te halen, waar het door onverstand, oneenig- heid en intriges in was vastgeraakt. Eens komt echter de dag, zoo besloot ir. Huygen, dat gij volledig overtuigd zult zijn, dat het de liefde voor volk en vaderland was die Mussert de innerlijke kracht gaf tien jaar lang zoo hardnekkig zijn strijd te voeren. Het is deze liefde, die hem nu nog dag voor dag bezielt in zijn streven iederen Nederlander en van te overtuigen, dat wij een moeten zijn, opdat wij in het nieuwe Europa de plaats kunnen innemen, die ons toekomt. Als dit tot U doordringt zullen wij onze verwachtingen over de toekomst van ons volk steeds hooger kunnen spannen, en komt de dag, dat millioenen Nederlanders den ver jaardag van Mussert zullen vieren als den verjaardag van den leider van een herboren Nederlandsch volk in het nieuwe Europa. Twee jaar geleden. 10 Mei 1940 stonden Nederlandsche trc-epen tegenover de legers van een broe dervolk, omdat zij toen niet begrepen t mderdaad hier gekomen waren, met alleen om ons land. maar om geheel Europa voor den ondergang te behoeden. Zij, waarvan wij dachten, dat zij onze bond genooten waren, bleken onze ergste vijanden te zijn, samenzweerders met de bolsjewisten, die zich toen reeds gereed maakten. Europa onder den voet te loo- pen. Veel is er intusschen veranderd, zooveel, dat nu. twee jaar later, tienduizenden Ne derlanders zich gereed maken, schouder aan schouder met de Duitsche kameraden, het bolsjewisme voor goed te vernietigen. Misschien behoorde ook gij twee jaar gele den tot dé misleiden, maar dan zijn ook u toch intusschen do oogen open gegaan en zult gij begrijpen dat ook -uw plaats is bij die tienduizenden dappere vaderlan ders, dus in de gelederen van ons legioen. Landgenoot meldt u aa.n bij het Vrijwil ligerslegioen „Nederland" Koninginne gracht 22. 's-Gravenhage. Verduisteren van 21.2, lot 549 13 Mei: zon op 5.49, onder 21.24 uur. maan op 5.32, onder 19.26 uur. 14 Mei: zon op 5.48, onder 21.25 uur. maan op 5.57, onder 20.30 uur. Links: De Rijksorganisatieleider van het Duitsche Arbeidsfront, dr. Robert Ley, arriveerde Zondag te 's-Gravenhage voor een bezoek aan Nederland. Dr. Ley inspec teerde na aankomst een eerewacht van leden der N.S.D.A.P. Links Hauptdienst- Ieiter Schmidt. (Polygoon-Meyer-Pax Holland) Rechts: De in Frankrijk commandeerende Duitsche admiraal bracht dezer dagen een bezoek aan de kust van den Atlantischen Oceaan. De admiraal bezichtigde de duikboot-bunkers van een basis der oorlogsmarine. 'DBZ-v F.vcApn-O K Tentoonstelling „Sovjet- Paradijs" te Berlijn geopend. Ruslands heden en toekomst. Ter gelegenheid van de opening van de tentoonstelling „het Söwjel-Pc-aadijs" in den Lustgarten te Berlijn, vond een bijeenkomst plaa's, waar o.a. de diplomatieke vertegen woordigers aanwezig waren van de landen die zijn aangesloten bij het Antikominternpact alsmede vertegenwoordigers van Partij, Staat en Weermacht. Onder de eeregasten bevonden zich de Japansche ambassadeur Osjima, vertegenwoordigers van de Italiaan- sche ambassade en-de minister van staat, dr. Meissner. Staatssecretaris Gutterer noemde in zijn toespraak deze tentoonstelling een enkele aanklacht tegen het bolsjewistische stelsel. Het teeds voor 1933 .door het Nat.- Socialisme gesche'ste beeld van de toestan den in de Sowjet-Unie is thans door de wer kelijkheid volkomen bevestigd. De daden van tiet bolsjewisme «ijn aan millioenen Duitsche scltioten en aan de troe pen van de verboncen landen uit eigen aan schouwing bekend. De ontwaakte volkeren hebben ingezien, dat hc-t uur der beslissing nadert. Velen van hen hebben zich bij den strijd aangesloten en in andere landen zijn duizenden en neg eens duizenden vrijwilli gers samengestroomd om in dezen strijd om het lot van Europa mede te helpen, de toe komst te bepalen. De tentoonstelling geeft niet uitsluitend een beeld van het Bolsjewisme, zij illustreert tevens de beteekenis van het Russische ge bied voor het toekomstige Europa. De talrijke kaarten en diorama's geven een interessanten kijk op het landschap, de vegetatie, de in- dustrieele grondstoffen, het verkeersnet de samenstelling der bevolking. De bezoeker krijgt eerst een overzicht van de geweldige bewapeningscapaciteit der Sow- jet-Ume. Talrijke buitgemaakte wapenen en oorlogsmateriaal, een tank van 52 ton en een bunker, die volgens een origineel .model ge bouwd is, zijn opgesteld. Een folterkamer en een cel voor ter dood veroordeelden geven een indruk van de praktijken der Gepeoe. Het armzalige van het Kolchosenhuis met stallen, woonruimte en woninginrichting. Nervositeit in Britscli kabinet." Berlijnsch oordeel over Churchills rede. Churchill's jongste redevoering wordt in Duitsche politieke kringen gekenschetst als een kenmerkend bewijs voor de moreele po sitie, waarin Ohurohill en zijn regeering zich bevinden. Uit deze rede valt de nervo siteit van het Engelsche kabinet op te ma ken, alsmede de behoefte, om de sluipende crisis in Groot-Brittannië dooi' illusies tegen te houden. Dat dit niet gelukken zal, zoo verklaart men te Berlijn, behoeft niet nader aangeduid te worden. Wanneer Churchill het gepast achtte, met bepaalde argumenten te schermen, dan ligt dit in de sinds lang bekende lijn om constructies te maken voor 't door hem beoogde doel, waarmede steeds Britsche misdaden werden ingeleid. Uitreiking te Haarlem van distributie-bescheiden. WOENSDAG DE LETTER V. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het Woensdag de beurt aan de letter V. Artikel Bon Aard» pp. 24A Aardnpp. 24B Bloem cel», of 277. brood 281, 285. 289 Boter 24 Boter (marg.) 24 Brood (gebak) 24A Brood (gebak) 24B Gort 284 Jam (suiker 250 gr.) 2S0 Kaas 278, 2S2, 2S6, Kaas 200. 294 ltorfiesurr. 2 SS Maïzena (Venn.) 2 S7 Marg, (boter) 24 Melk 21 t/m 24A Melk 21 t/m 24B Petroleum 16 Peulvr. 2S3 Penlvr. 291 Rijst 4-09, 4-10 Scheerzeep u Sin.app. 3-12,4-12 Suiker 279 Suiker (jam) 280 Spijsolie (bot) 24 Spijsolie (marg. Bot) 24 Vet (marg. bot) 24 Toiletzeep j Vleesch 24A Vleesch 24B Zeep j Zeep 293 Mannen - en ook Vrouwen die de veertig zijn gepasseerd en lijden aan Rheumatische pijnen, moeten voorkomen dat ze de dupe worden van hun leeftijd. Met de Jaren verslappen de bloedzuiverende organen, verzwakt ook de spijsvertering. Dan gaan zich onzuiverheden vormen in het bloed en die hoopen zich op. Zulke menschen moeten Kruschen nemen. Met Kruschen krijgen onzuiverheden in het bloed geen vat op het gestel, omdat ze regelmatig langs natuurlijken wég worden afgevoerd. Kruschen wordt over de heele wereld erkend als hei middel tegen rheumatische pijnen en als voorbehoedmiddel tegen ontijdige ouder- domskwaaltjes. Bij Apothekers en Drogisten 1.47 - 0.76 - 0.41, uitsluitend in de bekende gele verpakking. KUNST. Nieuwe wijsjes op den toren. Het moet aan vele Haarlemmers opge vallen zijn, dat sinds eenige dagen het speelwerk op onzen Bavotoren zwijgt en het slaan van uren en half-uren zijn „ap- peelken" (zooals men heel vroeger den „voorslag" noemde) mist. Want terwijl men er misschien anders weinig of geen aan dacht aan schenkt, dat de tijdsaankondiging van een stereotiep wijsje voorafgegaan wordt, valt het onwillekeurig op wanneer het wegblijft, net zooals men het getiktak van een uurwerk pas opmerkt wanneer de iger stilvalt. laar lang zal het niet duren of de Haar lemmers zullen weer door het brons van het speelwerk gewaarschuwd worden, dat de klok gaat slaan of dat er weer een kwartuur verloopen is. Onder leiding van den klokkenist Vermaak wordt er aan ge werkt, dat nieuwe wijsjes de vorige zullen vervangen. Dit is een taak, die jaarlijks aan de beurt komt en waarbij nog al heel wat komt kijken. Zooals men wellicht weet, wordt het machinale klokkenspel (niet te verwarren met den beiaard, die met han den en voeten bespeeld wordt) aan 't klin ken gebracht door een met stalen pennen (die men de noten noemt) bezette ijzeren ton of trommel. Op tijd en stond zet het uurwerk dit gevaarte in beweging en hef fen de „noten" de stalen toetsen op, die in verbinding staan met hamers, welke de klokken bewerken. Het jaarlijksch „versteken" begint na tuurlijk met de ton van haar pennen te ont doen. Honderden van die dingen moeten daartoe eerst aan den binnenkant van de trommel losgeschroefd worden en met een hamer er uitgedreven. Dan kunnen ze wor den schoongemaakt en daarna geclasseerd. Dit laatste is een heel secuur werk, want DE DISTRIBUTIEBONNEN Kaart Aard. 1 Aard. Algem. Aïgem. Boter Vet Brood Brood Algem. Aïgem. Algem. Algem. Algem Algem. Vet Melk Melk Petr. Algem. Algem. Reserve Textiel Reserve Algem. Algem. Boter Hoeveelli. t/m, 1/4 kg. 16 Mei 1/2 kg. 16 Mei 100 gr. 16 Mei 100 gr. 16 Mei 125 gr. 16 Mei 125 gr. 16 Mcl 400 gr. 16 Mei 50 gr. 16 Mei 2 50 gr. 16 Mei 500 gr. 16 Mei 100 gr. 100 gr. 250 gr. 100 gr. 125 gr. 3 1/2 L. 1 3/4 L. 2 L. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 50 gr. 400 gr. 1 kg. 250 gr. 1-2-5 gr. 16 Mei 16 Mei 13 Juni 16 Mei 16 Mol 16 Mei 16 Mei 13 Juni 16 Mei 16 Mei 16 Mei 31 Aug. 16 Mei 16 Mei 16 Me! 16 Mei Vet 125 gr. 16 Mei Vet 12 5 gr. 16 Mei jpi Toiletz. 75 gr. 31 Mei Vleesch 100 gr. 16 Mei [dl Vleesch 25 gr. 16 Mei Zeep 90 a 450 gr. 31 Mei Alg. 90 a 450 gr. 31 Mei eh ze bestaan in acht verschillende afmetingen, die noodig zyn voor de metrische verdee ling van de melodieën. De ton, ontdaan van de „noten", kan dan ook een schoon maakbeurt krijgen. Het is dan een glim mende, ijzeren cylinder, met een oneindig en in die maal is er ruimte voor acht onderscheidene no tenwaarden, die door den vorm der pen- nen bepaald worden. Men begrijpt, dat ditme een uitzoekerij is. Hoeveel van die „noten" er beschikbaar zijn heb ik vergeten te vra gen; maar ik weet, dat in 1665 de inrichter van het speelwerk, G. Spraeckel, niet min der dan 1467 van die „nooten" levehde, aan zes stuivers per stuk. En het zijn nog altijd dezelfde pennen, die de hamers der klok ken in beweging brengen. Ook is het nog steeds dezelfde trommel, die toen vermaakt werd en die wellicht reeds diende bij hei oudere speelwerk van 11 klokken, dat 1526 in den toren geplaatst werd. En nu is dus de heer Vermaak met zijn technische helpers bezig om de ton weer op. nieuw te besteken. Zijn taak begint natuur lijk met het schrijven van het nieuwe re pertoire. Dan wordt het meten en passen en eindelijk de noten op hun plaats steken, die vervolgens met den hamer aangedreven en aan de onderzijde vastgeschroefd wor den. Over weinige dagen zullen wij "weten hoe de nieuwe wijsjes klinken. JOS. DE KLERK. Een schilderende predikant Werken van ds. Oldeman in het Frans Hals Museum. Onder de predikanten vindt men niet zel den verdienstelijke prozaschrijvers en dich ters. Maar schilderende dominees? Ik kan mij niet herinneren ooit van de curieuze combi natie theoloog en kunstschilder gehoord te hebben. Santpoort kan er zich dus waarschijn lijk op beroemen in dominee Oldeman een unicum te bezitten. Als hij geen predikant was, zou men hem onder de „Zondags"schilders kunnen rekenen. Het grootste gedeelte van zijn schilderijen draagt het typisch karakter van amateurs- werk. Dit kan vooral van de groote stillevens gezegd worden, als het schilderij getiteld „An tiek Porcelein", dat te druk van groepeering is om een rustigen indruk te maken en bo vendien te weinig artisticiteit bezit, om den gevoeligen beschouwer te kunnen boeien. Dergelijke gegevens zijn zeker voor een ama teur te gecompliceerd. Deze stillevens schieten dikwijls te kort aan beeldende kracht en ook hun toets is vaak te weinig schilderachtig. Met het schilderen van eenvoudige onder werpen is dominee Oldeman zonder twijfel gelukkiger geweest. Het schilderijtje met den zilvergrijzen tinnen kandelaar en een paar vaasjes op een Perzisch kleedje, kan men door de serieuze schildering en de kleuren- harmonie waardeeren. Een stilleven met eenige boeken en een ko peren kandelaar is niet onverdienstelijk geschilderd, evenals een stilleven met een doode eend. Op de plassen bij Nieuwkoop heeft eenige gunstige momenten getroffen, zooals men aan no. 66 ziet, dat een vlot getoetst stemmingsbeeld van den plas toont met eenige scheepjes, die aan den wal gemeerd liggen. Van no. 51 „Gezicht op Nieuwkoop" heeft hij met het schilderachtige torentje en da lage dorpswoningen tusschen zilverachtig groen van wilgen en riet, een vriendelijke weergave gemaakt. Een landschap met een boerderij aan Nieuwkoopsche plassen is frisch van kleur. Onder de teekeningen bevinden zich eenige vlotte krabbels en ook een aantal etsjes ver dienen vermelding. Hoewel uit deze enkele notities blijkt, dat eenige werkjes niet onverdienstelijk zijn, is het toch een feit, dat het meerendeel te ver onder de middelmaat blijft, om een tentoon stelling op een officieele plaats, als de expo sitiezaal van het Frans Hals Museum, te rechtvaardigen. JAN D. VOSKUIL, De Nederlandsche Volksdienst zorgt ook voor uw belangen: Sluit u dus aan als lid. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 13 MEI 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsbe richten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huls vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Amusements orkest en pianosoli. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gerard van Krevelen en zijn orkest. 12.00 Ensem ble Rentmeester. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Bij den Oldamster boer. 13.15 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 13.50 Gramofoonmu ziek. 14.00 Otto Hendriks en zijn orkest en gra mofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15 20 Plano voordracht. 15.50 Gramofoonmuziek. 16.00 Zondag 12 van den Heidelbergschen Catechismus, lezing. 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest (opn.). 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdstormkwartier. 17.45 Theo Uden Masman en zijn dansorkest (opn.). 18.00 Het P.T.T.-bedrijf en zijn toegewijd personeel. 18.15 Viool en plano. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Economisch praatje over den landbouw. 19.18 Gramofoonmuziek. 19.15 De Familie De Boer. 19.30 Melodie en poëzie. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Amusenemts- orkest en solist. 20.45 Gramofoonmuziek. 21.00 Omroeporkest.. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Politiek praatje. 22.10—24 00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM XI, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 7.30—7.40 Boksles. 8.15 Omroep-Opera-Orkest en solisten (opn.). 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.10 Planovoordracht. 10.40 Voordracht. 11.00 Gramo foonmuziek. 12.00 Klaas van Beeck en zijn or kest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 13.00 Melodisten en solist en pianospel. 14.00 Gramofoonmuziek. 14.15 Uit Neerlands Gou wen. 14.30 Gramofoonmuziek. 16.00 Zang met pianobegeleiding. 16 30 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economi sche- en beursberichten. 17.30 Orkest Malando en solist. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.30 Van huis tot huis. 18.45 Gramofoonmuziek. 19.00 Fluit en piano. 19.30 E. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van dan dag. 19.50 B. N. O. Brabantsch praatje van den Dré. 20.00 le acte van de Opera „Fidello". (Vanaf'20.15 alleen voor de Radio-Centiales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken). 21.00 Als je verre reizen doet. 21.45 Het Omroep-Opera-Ensemble en het Omroep-Opera- orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Christelijke Oratorium Vereeniglng (odd.). 22.0s— 22.10 Avondwljdm*

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 10