Haarlemsche Courant BEZOEKT DE TENTOONSTELLING „HET DUITSCHE BOEK VAN HEDEN" in de Vleeschhal Volk kan alleen gered worden door een hecht verbond. Vijandelijke tegenaan vallen aan Oostfront afgeslagen. Ie Jaargang No. 8 x x Abonnement p. weck 0,26. p. maanö 1,15, p. kwartaal 3,12, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverteutiën 3—15 m.m. 3,elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prils. Advertentieabonnemontcn 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 315 m.m. 1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDitWVS. Dinsdag 12 Mei 1942 Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Uitgave Grafische Bedrijven Datniate. Bureaux ^Haarlem: Groote Houtstraat S3, Bijkantoor: Soendapleln 37.sTelcfoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redactie 10600. Administra tie 10724. 14825. Soendapleln 12230 Bnreau IJmulden: Kennemcrlaar. 102. Tel. 5437. RADIO-REDE IR. MUSSERT. Nutteloos vergoten bloed is volksverzwakking. Pionierswerk wordt voortgezet. Ter gelegenhend van zijn verjaardag heeft ir. A. Mussert Maandagavond de vol gende redevoering voor de radio uitgespro ken: Mijne voLksgenooten, Het is niet mijne bedoeling op dezen dag te spreken tot al mijn volksgenooten, die bereid zijn mij aan te hooren, maar alleen tot diegenen, die behalve volksgenooten, ook mijn kameraden zij.11, tot hen dus, die mij actief steunen in mijn strijd tot herstel van ons volk. Mijne kameraden, nu ik hier in den kring Steenderen ben, te midden van enkele hon derden, die deel uitmaken van dezen klei nen kring, zoo zou ik willen zijn te midden van u allen. Dit is een onmogelijk te vervul len wensch, maar dank zij de radio, kan ik u tenminste op deze wijze nu bereiken, Het is mij een plicht en een voorrecht u te danken voor al hetgeen gij in een jaar tijd voor de beweging hebt verricht en voor hetgeen zoovelen op dezen dag voor mij hebben gedaan. Ik behoor tot die gelukkigen of ongeluk- kigen, hoe gij het noemen wilt, die, als men hen naar hun verj aardagswenschen vraagt, tot u zeggen: ik kan u geen persoonlijke wenschen noemen. Dat is gemakkelijk, maar tegelijk moeilijk. De moeilijkheid is eenvou dig opgelost, n.l. door geldinzameling ten behoeve van gezins- en jeugdzorg en ten behoeve van de kinderen van aan het Oost front gevallenen. Wij nationaal-socialisten kunnen ons geld niet beter besteden dan daaraan. Spontaan is door duizenden ge geven. Konden wij het vorig jaar slechts 59 kinderen tegelijkertijd verzorgen, van nu af aan kunnen wij 150 kinderen tegelijker tijd gedurende 5 weken achtereen in gezond heid en levensvreugde versterken, alzoo in het a.s. jaar toch tenminste 1500 in totaal. Dat begint al wat te worden. Het gaat er niet om, om den ouders de zorg voor de kinderen af te nemen, dat willen wij als nationaal-socialisten niet, maar wel willen wij ouders, die dit noodig hebben, bijstaan om hun kinderen zoo gezond mogelijk door deze zware tijden'heen te helpen. Daarvoor willen wij klaar staan, omdat wij socialisten willen zijn in den besten zin van het woord, a.w.z., dat wij gemeenschapszin bezitten en offervaardigheid ten behoeve van het gan- sche volk, de natie. Ik dank hierbij allen van ganscher harte die zich moeite gegeven hebben, die geofferd hebben voor dit goede doel en geef hun de verzekering, dat de dienst van gezins- en jeugdzorg zal zorg dragen, dat het geld goed besteed zal wor den. De strijd aan het Oostfront. Op dezen dag van groote samenhoorigheid gaan ons aller gedachten naar onze kame raden, die ver van ons zijn. In de eerste plaats onze jongens in de Waffen-S.S., het legioen, de N.S.K.K., de Nachrichtentruppen en de ambulance. Deze duizenden zullen ongetwijfeld, hoe ver van 't vaderland ook verwijderd, met hunne gedachten bij ons zijn. Eens zal het geheele Nederlandsche polk erkennen hun onvergankelijke verdien sten voor de herrijzenis van ons volk uit de diepte, waarin het werd neergestort. Onver brekelijk" met hen verbonden blijven wij allen, die hun jonge leven geofferd hebben. Spontaan zijn zij gegaan, gedreven door onweérstaanbaren innerlijken drang, geval len zijn zij in voorbeeldige plichtsbetrach ting op moeilijken post. Ouders hebben hun dierbaar bezit verloren: weduwen van 21 jaar tellen wij in de beweging door hun dood. Deze tijden van de hergeboorte van Europa zijn hard voor den éen, bitter smar telijk voor den ander. Ook onze kameraden, die nu twee jaren reeds in tropische concentratiekampen ver toeven, eerst in Nederlandsch-Indië, nu waarschijnlijk ergens in Britsch-lndië, zij zijn zeker op dezen dag met hun gedachten bij ons, zooals wij bij hen. Wij weten, dat de wereld door wraakgierigheid geen stap nader komt. Maar dat beteekent niet, dat hetgeen hier is en wordt aangedaan, onge straft zal moeten blijven. Ik hoop dat men dit vermaan zal ver staan, daar, waar men ooren heeft om te hooren. Onze verwanten zijn daar in hun macht, hun verwanten zullen wij, zoo noo dig, hier kunnen vinden. Hopen wij dat de te vereffenen rekening zoo klein mogelijk zal zijn, want niets is erger dan strijd van volksgenoot tegen volksgenoot. Mijn kameraden, ik heb de zekerheid, dat ons volk een eervolle plaats zal kunnen in nemen in het nieuwe Europa, dat het op geroepen zal worden tot deelneming aan den opbouw daarvan, als het bezield zal zijn door den geest van het nationaal-sociahsnie, hetwelk ons reeds jarenlang heeft bezield. Ik ben er volkomen van op de hoogte, dat er onder ons zijn, die wel het etiket natio- naal-socialist dragen, doch in de praktijk geenszins daarnaar handelen. Zeker, zij doen afbreuk aan het ideaal, afbreuk aan het aanzien der beweging. Het eenige rrud- del dat ik daartegen ken is, er niet over spreken en zelf een beiter voorbeeld geven. Het is bijna 33 jaar geleden dat Bleriot er in slaagde om als eerste met een vliegtuig het Kanaal over te steken. Dat was een wonder van techniek, van durf en be kwaamheid. Wanneer men echter naast het door hem geconstrueerde samenstel van draden en latten en doeken, het moderne vliegtuig plaatst, schudt men het hoofd en vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat iemand zijn leven aan zulk een toestel heeft toevertrouwd. Wij verkeeren met ons natio- naal-socialisme aan het beginstadium, zoo als Bleriot, en zijn vliegtoestel. Het is niet billijk te verwachten, dat de volmaaktheid nabij is. Veel tekortkomingen, veel fouten, dat kan niet anders. Maar groeien zal het en de onvolmaaktheden zullen geleidelijk kleiner worden, als de goede geest bij ons blijft. De geest van trouw, van eenvoud, van moed en openhartigheid moet ons be zielen en kracht moeten wij putten uit de drie bronnen van het nationaal-socialisme: het godsvertrouwen, de liefde voor volk en vaderland en de eerbied voor den arbeid. Groot doel voor oogen. Wij hebben een groot doel voor oogen: ons volk voor te gaan in het nieuwe tijdperk dat aanbreekt, het den weg te wijzen naar een nieuwe toekomst. Velen van onze volks genooten zien naar hetgeen achter ons ligt, houden zich bezig met verloren illusies: ge- looven in wonderen en wachten af. Anderen gingen nog verder, zij waren militairen in de Meidagen van 1940, trokken terug en gaven zich over toen er een Nederlandsch leger van honderdduizenden stond en nu er geen leger meer Is, willen zij vechten met een verzameling oude handwapens. Zij lie ten hun leven zonder eenig nut voor ons volk te hebben kunnen doen. Wij nationaal- socialisten betreuren dit het diepst, want nutteloos vergoten bloed is volksverzwak king. Pionierswerk voortzetten. Tegen vele volksgenooten in moeten wij ons pionierswerk verrichten, Wij zullen dit blijven doen naar eer en geweten. Wij zijn overtuigd, dat er maar één weg is uit het moeras naar den vasten grond. Die weg is tegen de vereeniging van het bolsjewisme, kapitalisme en jodendom, vóór het nieuwe Europa van nationaal-socialistische en fas cistische volkeren, .die ons werelddeel in vrede met elkander willen opbouwen. Dit nieuwe Europa wordt gevormd door Führer en Duce, door hun volkeren en door allen, die daarmede solidair zijn. Aan dit nieuwe Europa moet ons volk deel hebben, of het moet ten ondergaan. Wij willen het niet zien ondergaan. Wij willen het voorgaan op den weg naar herrijzenis: Het is jammer, dat er nog zoovelen zijn, die dit niet begrij pen, het doet ons soms pijn om te bemer ken, hoe wij worden miskend, maar het zal ons geen duimbreed doen wijken van den weg, dien wij voor juist houden. Als wij dav wel deden, waren wij geen kerels. In een tijd als de onze kan een volk alleen gered worden door een hecht verbond van mannen en vrouwen, die bezield zijn door één wil en bereid zijn dien door te drijven, zoo noodig tegen alles in. Zij vragen niet om erkenning, die komt later vanzelf. In meer dan 10 jaren van strijd en opoffering is dit verbond tot stand gekomen. Vandaag heb ik wederom ontelbare bewijzen ontvangen van de hechtheid van den band, die ons bindt, gij hebt mij daardoor gesterkt. Vol moed en vertrouwen gaan wij voorwaarts voor volk en vaderland. Het zal waarachtig .vel gaan. Hou zee, kameraden. Thans ook Martinique bedreigd De cischen van Washington. Laval heeft Zondagmiddag een bespre king gehad met den chef der Fransche strijdkrachten, Darlan, den staatssecretaris, van marine, admiraal Auphan, den staats secretaris van oorlog, generaal Brideux, en zijn rechtstreeksche medewerkers. Dit was geen minister- of kabinetsraad. Laval heeft Zondagmiddag wederom een bespreking gehad met zijn intiemste mede werkers, waarbij, naar in welingelichte kringen verluidt, gesproken is over 'den toestand op het eiland Martinique. Volgens berichten in de Amerilcaansche pers zou het Amerilcaansche ministerie van buitenlandschë zaken den gouverneur van het eiland, admiraal Robert, hebben ver zocht met een gevolmachtigde van Wash ington onderhandelingen te voeren over de ontscheping van Amerikaansche troepen Tot op het tijdstip, waarop de conferentie in Hotel du Pare begon, was nog geert of- ficieele mededeeling van den gouverneur van Martinique ontvangen. In officieuze knngen wordt verklaard, dat een eventueele bezetting van het eiland' floor Amerikaansche troepen op geen enkele wijze te rechtvaardigen is. Ook schijnbare argumenten, zooals het argument van een Japansch gevaar, dat bij Madagascar een rol heeft gespeeld, komen voor Martinique niet in aanmerking. Naar in gewooniijik welingelichte Fransche kringen verluidt, zouden de Amerikaansche eischen ten aanzien van de Fransche Antil len in de eerste plaats betrekking hebben op het stationneeren van garnizoens en op de militaire controle dei- strategisch belang rijke punten op de Fransche Antillen, in de tweede plaats op de ontwapening der op Martinique sinds den wapenstilstand voor anker liggende Fransche schepen en in de derde plaats op den afstand van de daar gelegen Fransche tankschepen en ander materiaal. Inzake het op Martinique aan wezige goud der Bank van Frankrijk zijn geen eischen gesteld. V.S. verbieden uitvoer van zilver. De regeering der Vereenigde Staten heeft den uitvoer van zilver naar Spanje, Portugal Zwitserland, Zweden. Frankrijk, Turkije en Franseh-Afrika verboden. Togo vermaant Britsch-lndië. De Japansehe minister van buitenland- sche zaken, Togo, heeft Maandagavond ge sproken over den huldigen politieleen toe stand in de wereld. Als de eigenlijke oor zaak voor het uitbreken van den tegen- woordigen oorlog noemde de minister de overvallen van Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten op Oost-Azië tijdens de afgeloopen jaren. Men behoeft echter, zoo merkte Togo op, slechts de oogen te ope nen om te zien hoe juist in deze dagen het Britsche Empire begint uiteen te vallen. Met betrekking tot de Philippijnen ver klaarde de minister, dat Japan op het 0ogenblik pogingen in het werk stelt om het „teugelooze imperialisme" der Ver eenigde Staten definitief uit dit deel van de wereld te doen verdwijnen. Voorts gaf Togo uiting aan zijn leedwe zen, dat Tsjoengking ondanks de voortdu rende terugtochten van de Engelschen en Amerikanen aan deze zijde bleef staan. De val van Mandalay heeft., echter practisch het lot van Tsjoengking bezegeld, dat het thans volledig van de buitenwereld is af gesneden Hij verklaarde vervolgens, met een toespeling op de oprichting van mili taire steunpunten door de Britten in In- dië met behulp van de Vereenigde Sta ten, inzake het Indische probleem het volgende: „Wij mogen niet werkloos blijven ten aanzien van deze gebeurtenissen niet alleen in het belang van de 400 millioen zielen tellende Indische be volking, doch ook in het belang van onzen opbouw in Oost-Azïë. Het zou ons buitengewoon spijten, wanneer het Indische volk gedwongen zou wor den ook maar een enkele droppel bloed te vergieten alleen om Groot- Brittannië in staat te stellen zijn heb zuchtige uitbuitingspolttiek in Indië voort te zetten". Vervolgens spoorde de minister de In- diëers aan om zich na de verwijdering van den Britschen invloed in Birma in den strijd te werpen voor de vorming van een nieuwe natie. Een aan de Indiërs behoo- rend Iindë kan door de wereld niet alleen als een zegen voor 't land zelf, doch ook als een zegen voor de overige wereld toege juicht worden. Terwijl in Groot-Azië een sfeer van wederzijdsche hulpverleening geschapen wordt, gaat ook Europa onder de gemeenschappelijke leiding van Duitscheland en Italië een nieuwe orde tegemoet. Bommen op Zuid-West Engeland. Hoofdkwartier van den Führer, 11 Mei. (D.N.B,) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Aan het Oostelijk front zijn plaatselijke aanvallen van den vijand in soms zware gevechten afgeslagen. Duitsche tegenaan vallen brachten succes. In Lapland misluk ten wederom vijandelijke aanvallen. Vlieg tuigen, die een gewapende verkenning bo ven de Zwarte Zee ondernamen, hebben in de Straat van Kertsj een koopvaardijschip van 1300 ton tot zinken gebracht. Aan het front in het hooge Noorden leed de vijand Zondag bij luchtgevechten buitengewoon zware verliezen. Duitsche jagers schoten 27 vliegtuigen, waaronder 22 Hurricanes, neer en verloren zelf slechts één toestel. Afdee- liftgen gevechtsvliegtuigen en duikbommen werpers beschadigden in de Lizzabaai een groot koopvaardijschip door bommen en bombardeerden met succes de haven Moer- mansk en spoorweginstallaties op de Moer- mansklijn. In Noord-Afrika verkenningsbedrijvigheid aan weerskanten. Een oorlogsschip, dat in het dok te La Valetta op Malta lag, werd met zware bommen bestookt. Begeleidende Italiaansche jachtvliegtuigen schoten hierbij 8 vijandelijke vliegtuigen neer. Duitsche jagers schoten bij verbitterde luchtgevech ten boven het eiland 9 vijandelijke vlieg tuigen neer. Verder werden in Noord-Afrika 2 vijandelijke vliegtuigen neergehaald, zoo dat in het Middellandsche-Zeegebied Zon dag 19 Britsche vliegtuigen vernield zijn. Ten Noorden van Alexandrië heeft een gevechtsvliegtuig op een koopvaarder van 5000 ton brand veroorzaakt. Men kan aan nemen, dat dit schip vernietigd is. In den strijd tegen Engeland heeft de luchtmacht overdag bomtreffers geplaatst op een fabriek bij Folkestone en op een troepenkarnp aan de Zuidkust van 't eiland. Bij de Far oer is een koopvaardijschip van middelbare tonnage door bommen bescha digd. Zooals reeds in een extra-bericht is ge meld, hebben duikbooten in de Amerikaan sche wateren, in de Caraibische Zee en in de Golf van Mexico 21 vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijke inhoud van 118.000 ton tot zinken gebracht. Bij deze successen heeft zich de duikboot onder bevel van Kapitan-leutnant Cremer, welke in weerwil van het feit, dat zij zware schade opliep, 4 groote schepen met een gezamen- lijken inhoud van 35.000 ton tot zinken bracht, bijzonder onderscheiden. Het D.N.B. voegt hieraan toe: In de week. van 3 tot 9 Mei hebben de bolsjewisten 219, de Britten 109 vliegtuigen verloren. Naar 't Hongaarsche telegraafagentschap uit den sector der Hongaarsche troepen aan het Oostelijk front meldt, hebben de bolsje wisten in de afgeloopen week hun aanvals- pogingen gestaakt. De vijand is op 't oogen- Dlik bezig met alle kracht zijn stellingen te versterken. In het district Smolewitsj is dezer dagen de laatste kolchose ontbonden. Het land werd aan de daar wonende boeren als vrij eigendom verstrekt. Léon Degrelle luitenant. Naar „Le Pays Reél" meldt, is de leider van de Rexistische partij, Leon Degrelle, die in de gelederen van het Waalsche vrijwilli gerslegioen tegen het bolsjewisme strijdt, wegens bijzondere dapperheid tot luitenant bevorderd. Degrelle was als gewoon soldaat tot hel legioen toegetreden en had een officiersrang geweigerd. Na den feilen strijd van het le gioen in het Donetzbekken gedurende de laatste dagen van Februari, was hem reeds het IJzeren Kruis tweede klasse en de rang van Oberstfeldwebel verleend. Hevige branden op Malta Zandstormen en hooge temperatuur in Noord-Afrika Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: Aan het front van de Cyrenalca werd vijandelijke artillerie doeltreffend bestreden. Twee vijandelijke vliegtuigen werden door ons luchtdoelgeschut getroffen en neergehaald. Eenheden der Duit sche en der Italiaansche luchtmacht vielen liegvelden op Malta aan en veroorzaakten branden van groote hevigheid en langen duur. Ook de militaire werken van La Valettta en een oorlogsbodem in de haven werden het doel van een hevige aanvalsactie van onze bommenwerpers. Italiaansche jagers, die de bommenwerpers vergezelden, hebben weer overwinningen behaald en acht Engelsche machines in luchtgevechten vernietigd. Het totale aantal vijandelijke vliegtuigen, dat Zondag door de luchtmacht der Asmogend- heden werd neergeschoten, bedraagt 17. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. Het D.N.B. meldt, voorts: De Duitsche auikbootaanvallen op vijan delijke schepen aan de pier van Beiroet en het electriciteitsbedrijf van Jaffa hebben de Britsche autoriteiten zeer zenuwachtig ge maakt. Daarom hebben zij bepaald, dat sche pen van zonsondergang tot zonsopkomst de kust van Palestina slechts tot op 2 km mogen naderen. Als zij zich hieraan niet houden, stellen zij zich aan het gevaar van beschie ting bloot. Volgens de berichten van het opperbevel van de Duitsche weermacht was de gevechts actie van de afgeloopen week in Noord-Afrika iets geringer dan in de week daarvoor. Zware zandstormen, gepaard gaande met groote hitte en droogte, woedden weer in het ge- vechtsgebied. De moeilijke weersomstandig heden stellen zware eischen aan menschen en materiaal. De temperaturen stijgen vaak tot 40 graden Celsius en hooger, waarbij de ijze ren deelen van de pantserwagens gloeiend heet worden. Het koelwater van de motoren raakt gemakkelijk aan het koken, zoodat het steeds ververscht moet worden. De kwestie van den aanvoer van water en van het transport is juist in den woestijnoorlog van beslissende beteekenis. Desondanks was er vaak levendige activiteit van verkenners en artillerie. De aanvoer van Italië naar Noord- Afrika functioneert nog steeds onberispelijk. AMERIKANEN OP MINDANAO GEVEN ZICH OVER. Fro naberichten uit Mindanao melden, dat Amerikaansche strijdkrachten in het Noor den van Mindanao (Philippijnen) zich Za terdag aan de Japanners hebben overge geven. De Japansehe troepen hadden reeds de dagen tevoren aldaar uitgebreide zuive ringsacties ondernomen en Malabalay om singeld. In het Noorden van Mindanao wa ren oorspronkelijk vier Amerikaansche regi menten opgesteld. Nevelbommen in de Koraalzee gebruikt. In verband met den zeeslag in de Koraal zee, valt, in Londensche vlootkringen alge meen eenigen twijfel te eonstateeren. In marinekringen is n.l. de opvatting verspreid, dat men niet moet juichen, voordat de strijd ten einde is. O.a. wijst men erop, dat men sinds het begin van den slag nets meer ge hoord heeft van de Japansehe slagschepen en dat het mogelijk is, dat de Japanners zich slechts hebben teruggetrokken, om op hun slagschepen te wachten. In Londen is men er niet van overtuigd, dat de Japansehe vloot werkelijk Australië tot doel had geko zen, daar er niets bekend is over het tot zin ken brengen van transportvaartuigen. De moeilijkheden bij het vaststellen van de resultaten van den zeeslag worden dooi den militairen correspondent van Exchange Telegraph in het licht gesteld. In een be richt uit het hoofdkwartier van het Z.W. deel van den Stillen Oceaan meldit het bu reau o.a., dat bij den slag aan beide zijden een uitgebreid gebruik werd gemaakt van „nevelbommen". Voor de aanvallende vlieg tuigen was het daardoor uiterst moeilijk, in de duikvlucht hun aanvalsdoel precies in hun vizier te houden. Zoolang daarom beslist betrouwbare in lichtingen uitblijven, kan men ook niet van een beslissende overwinning spreken. Het eerste onsymetrische vliegtuig" ter wereld, dat voor de Duitsche luchtmacht is geconstrueerd en aan het Oostelijk front reeds verrassende resultaten heeft geboekt. (Scherl-Fellinga-P. K. Luftwaffe - Pax Holland m) SNIPPERS VAN BINNEN- EN BUITENLAND. Zaterdag is te Washington officieel mededeeling gedaan van het komende bezoek van den president der Philippijnen, Quezon, die Vrijdag met gezin en kabinet aan de Westkust is aangekomen. Van Cuba wordt gemeld, dat bij een bot sing tusschen communisten en aanhangers van den vroegeren president in de stad Santo Spirito drie personen om het leven zijn gekomen en tien zwaar gewond. De politie heeft meer dan 300 arrestaties verricht. Mili taire patrouilles trekken door de straten om nieuwe botsingen te voorkomen. De Universiteit van Rostock deelt mede. dat het Rijksministerie voor opvoeding haar principieele toestemming heeft gegeven tot de oprichting van een economische faculteit. Hiermede wordt aan de bestaande vier facul teiten, een bijzondere vijfde toegevoegd. De 39-jarïge machinist D. J. van V., was in een wasscherij aan den Haagweg te Den Haag bezig met het bevestigen van een afge loopen drijfriem. Plotseling geraakten zijn kleeren tusschen het drijfwerk, waardoor de man ook werd gegrepen en eenige malen om een as werd geslingerd. Hij was op slag dood. Het zevenjarig zoontje van den heer Koops geraakte in de J. W. Frisostraat te Sneek onder een sleeperswagen. Het kind kreeg beide wielen over het hoofd en was op slag dood. De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft den landbouwer A. H. Jen- sema te Stedum benoemd tot burgemeester van Stedum. Waarschijnlijk met behulp van een val- schen sleutel zijn oneerlijke lieden een ma nufacturenwinkel in de Commelinstraat te Amsterdam binnengedrongen, waar zij een partij wollen en katoenen dekens en andere textielgoederen stalen. Ook een heerenhuis in de Apollolaan heeft ongenood bezoek had, hetgeen den bewoner op het verlies van zijn tafelzilver, rookgerei en sterken drank kwam te staan, alles bijeen ter waarde van ongeveer ƒ1200. Het openbreken van de straat deur vormde de inleiding tot een diefstal in een kleedingmagazijn aan de Kalverstraat. Daar bestond de buit uit eenige costuums en kinderpakjes, tezamen ter waarde van pl.m. ƒ500.—. Bij besluit van den Secretaris-generaal van het departement van Justitie is be noemd tot raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. A. W. J. van Vrijbei'ghe de Conlngh, thans rechter te 's-Gravenhage, vroeger te Haarlem. Op het postkantoor te Ede werd een be drag van tweeduizend gulden vermist. De recherche stelde een onderzoek in, nam di verse leden van het personeel een verhoor af, en wist ten slotte den dader, een hulpbe steller S. tot bekentenis te brengen. Het ge heele bedrag werd teruggevonden. Het gebruik van gifgassen in dezen oorlog. Merkwaardige uitlating van Churchill. (Van onzen Haagschen redacteur). In den gestadig toenemenden stroom van redevoeringen van Engelsche staatslieden ziet men van Duitsche zijde een duidelyk teeken, dat de nervositeit op het Britsche eiland van dag tot dag stijgt. In Duitsche kringen heeft echter een uitlating van Chur chill bijzonder de aandacht getrokken. De Engelsche premier heeft namelijk in zijn jongste rede eeri onderwerp aangeroerd, dat tot nu toe gelukkig een gesloten boek is ge weest en, naar ieder redelijk mensch hoopte, ook een gesloten boek zou blijven. Men beeft hier het oog op de uitlating van Churchill betreffende het gebruiken van gifgassen aan het Oostelijk front. De Britsche bewindsman heeft de beschuldiging geuit dat de Duit- schers in hun strijd tegen het bolsjewisme van gifgas gebruik zouden hebben gemaakt. Churchill voegde hieraan toe, dat de Engel sehen niet zouden nalaten hieruit de noodige consequenties te trekken. Wat die conse quenties zijn laat zich licht raden. Van be voegde Duitsche zijde commentarieert men deze uitlating van Churchill met de opmer king dat de Duitsche chemische industrie niet voor niets tot de allerbeste van de wereld wordt gerekend en zeker de Engelsche che mische industrie verre achter zich laat. Met andere woorden indien Churchill inderdaad zijn op niets gebaseerde uitlating van het ge bruik van gifgas door de Duitschers als voor wendsel zou nemen om zelf met dit middel te trachten de oorlogskans te doen keeren, dan zal men van Duitsche zijde het antwoord niet schuldig blijven. Toen Engeland in September van 1939 Duitschland den oorlog verklaarde hield de wereld haar adem in. Met ongeëvenaarde spanning wachtte men af hoe deze oorlog zich zou ontwikkelen en daarbij kwam nog de angstige vraag: zal een der oorlogvoerende partijen zoo onmenschelijk zijn en van het gifgas gebruik gaan maken? Gelukkig, zoo ver is het nog niet gekomen. De Duitsche mi litaire successen hebben wel duidelijk aange toond, dat de Duitschers tot dit middel hun toevlucht niet behoeven te nemen om hun doeleinden te bereiken. En nu komt men van Engelsche zijde met het verhaal en nog wel bij monde van den Britschen minister-presi dent zelf, dat de Duitschers toch dit onmen- schelijke oorlogsmiddel zouden hebben toege past. Geen wonder dat men In Duitsche krin gen deze veronderstelling van Churchill met verontwaardiging van de hand wijst. Dat men echter tevens van de gelegenheid gebruik maakt den Engelschen te wijzen op de we reldbekende Duitsche chemische industrie bewijst wel dat men van Duitsche zijde ook op het gebied van gifgassen iederen tegen stander voor zeer onaangename verrassingen kan, en als het moet, ook zal plaatsen. Het is intusschen te hopen, dat er ln dezen wereld oorlog. de grootste die de geschiedenis ooit heeft gekend, van dit laatste ellendige middel door geen van de oorlogvoerende partijen ge bruik zal worden gemaakt. Geen redelijk denkend mensch, hoe hij ook georienteerd moge zijn. kan wenschen dat de verschrik kelijke gifgassen waarvan wij de uitwerking nog in het geheel niet kunnen overzien, dezen oorlog, die toch waarlijk al zooveel leed heeft gebracht, een wending zou geven, die zoo beangstigend zou zijn, dat men hui vert om het zich voor te stellen. Nederlandsche deskundigen op Sumatra ingeschakeld. In bezette gebieden nog geen wetgevende maatregelen. Kolonel H. Watanabe, die op het eiland Sjonan (Singapore) is teruggekeerd van een driedaagsehe conferentie van mili taire bestuurslieden, die 4 Mei te Medan is begonnen, heeft medegedeeld, dat het Japansehe bestuur bij de exploitatie van de verschillende natuurlijke hulpbronnen van Sumatra zooveel mogelijk gebruik poogt te maken van Nederlandsche des kundigen en technici. Kolonel Watanabe zeide, dat de militaire bestuurslieden op Sumatra volgens een twee voudig plan te werk gaan, te weten herstel van rust en orde en exploitatie van de be langrijkste grondstoffen. Hij verklaarde ver der, dat door het spoedige herstel van de transportmogelijkheden de ïndustrieele onder nemingen zich buitengewoon gunstig ontwik kelen, daarbij goed geholpen door de daad werkelijke medewerking van de bevolking van het eiland. Uit het onderzoek van de Japansehe econo mische missies blijkt, dat de omstandigheden buitengewoon gunstig zijn voor den eventuee- len export der verschillende producten. Tenslottte zeide kolonel Watanabe, dat in Medan, Tobah en Padang in het Noorden van Sumatra de Nederlandsche regeering het cxploitatiewerk goed had gestimuleerd Vooral da haven van Sabang was buitenge woon ontwikkeld. Over de economische problemen, welke zich met betrekking tot de organisatie der door Japan bezette gebieden hebben voorge daan, deed overste Okada van de bewape- nlngsafdeeling van het Japansehe ministerie van oorlog te Tokio eenige mededeelingen. Men zal voorloopig afzien van het treffen van voorbereidende maatregelen op wet gevend gebied, doch zal inplaats hiervan ervaren persoonlijkheden belasten met het beheer der bedrijven in de betreffende ge bieden. De mijnen en fabrieken zullen ln dezen tijd van overgang door de militaire autoriteiten worden toegewezen aan Invloed rijke ondernemingen of eventueel ln haar be zit overgaan. Overste Okada wees er op, dat geen trusts, kartels of monopolies zouden worden opge richt. De oprichting van monopolies voor be paalde grondstoffen achtte men te minder noodzakelijk, daar zij de zoozeer gewenschte stijging der productiecapaciteit slechts zou den kunnen bemoeilijken. In geen geval zul len transacties ten eigen bate worden toege laten. In dit verband legde overste Okada den nadruk op de winstbeperking en hij wees erop, dat men naar wegen zoekt om overma tige winsten aan den staat ten goede te doen komen. De groote financieele instituten zul len bij het exploiteeren van de nieuwgewon- nen gebieden worden ingeschakeld, teneinde te maken dat zij zoo snel mogelijk kunnen bij dragen tot het leveren van den voor den oor log noodige grondstoffen. Men kan echter niet zonder meer de uit het Japansehe moederland afkomstige organisatie der contróle-vereenigingen overdragen op de onder militair beheer staande Zuidzeegebie den. De contrölevereenigingen moeten haar werkzaamheden derhalve beperken tot Ja pan zelf. WORMERVEERSCH MEISJE VERMOORD. WORMERVEER, 11 Mei. Wandelaars vonden Zondagavond op het eenzame Vaart dijkje in Westzaan het levenloos lichaam van een meisje, dat door worging om het leven was gebracht. Het slachtoffer was de twee en twmtig-jarige mejuffrouw J. H. K. uit Wormerveer. Een onderzoek wees uit, dat haar verloofde de vermoedelijke dader moest zijn. Deze was voortvluchtig, doch heeft zich Maandagmorgen bij de politie te Amsterdam aangemeld en legde een vol ledige bekentenis af. Het Russische oorlogsdoel. Bs. Wanneer militaire deskundigen hun stokpaard berijden dan kunnen ze soms dig „doorslaan maar vaak ook gebeurt hei, dat ze als „enfant terrible" optreden en dingen vertellen die weliswaar de weikc- lijke opvattingen van zekere kringen weer geven, maar eigenlijk toch beter verzwegen hadden kunnen worden. Een dergelijk arti kel nu is verschenen van de hand van den deskundige Voigt in het tijdschrift „Nine teenth Century" en men kan gerust vast stellen, dat hij er geen doekjes om gewonden heeft. Voigt behandelt Stalin's doeleinden met Europa. Er zal uiteraard geen Duit- scher zijn die zich voorgesteld heeft, dat Rusland met vriendschappelijke bedoelingen tot een eventueele bezetting van Duitsch land zou overgaan, terwijl men zich even min kan indenken, dat de bemoeiingen van Engeland in zoo'n geval nog veel gewicht in de schaal zouden leggen; deze uiteenzet tingen echter kan zelfs voor hen nog geen opheldering genoemd worden. De vernietiging van het tegenwoordige Duitsche politieke stelsel is een Russisch oorlogsdoel, aldus verklaart deze schrijver, een oorlogsdoel dat in overeenstemming te brengen is met de Britsche oorlogsdoelen,hoe wel deze niet bereikt zouden zijn, wanneer slechts de heerschappij van Hitier verdween doch men moet niet denken, dat, wanneer het Duitsche systeem als het resultaat van een Russischen oorlog ten val zou worden gebracht, de Russen de vorming van eenig ander systeem zouden toestaan, „Een bezetting van Duitschland door Rus land zou niet slechts den val van het Hitler- despotisme, de arrestatie of terechtstelling van de leidende nationaal-socialisten betee- kenen, doch zou de algeheelc wijziging van de tegenwoordige orde tengevolge hebben. Vele voormalige vakvereenigingsmenschen en vele schrijvers, rechtskundigen, hoog leeraren, enz. zouden geëlimineerd worden. Zelfs enkele der tegenwoordige oppositio- neelen, de geestelijkheid zonder eenigen twijfel en vele communisten zouden onder drukt worden, met uitzondering van hen, die als „Quislings" zouden optreden. Stalin zou, in dat geval het Duitsche volk onder Russisch oppertoezicht stellen. Dit zou zooals hij in zijn rede van 23 Februari zeide, blijven bestaan doch onder een stelsel, dat een uitbreiding van het sovjetsysteem zou zijn. Duitschland zou wellicht niet in de Sovjetunie worden opgenomen, doch het zou een Russisch dependance worden. Dat de Russen waarschijnlijk maatregelen zouden nemen om herbewapening door Duitschland te beletten, kan als zeker wor den beschouwd. Deze voorzichlighcidsmaat- regel zou niet van dien aard zijn, als die genen aanraden, welke in Engeland voor een grootmoedigen vrede zijn of welke aan een ander Duitschland gelooven. Hij zou grondig en doeltreffend zijn. Hij zou beslist de inbezitneming van strategisch belangrijke punten, de wijziging van grenzen en de overplanting van bevolkingen meebrengen. Wanneer de overwinning zoo volkomen zou zijn, dat Rusland zijn wil zonder tegen stand in Oost- en Midden-Europa zou kun nen doorzetten, zou het Polen naar het wes ten verleggen, de Oostelijke provincies van Polen annexeeren en Polen Duitsche grens gebieden geven, wellicht geheel Oost-Prui sen en Silêzien. Want ook Polen zelf zou een Russisch dependance worden, wellicht een bondsstaat in de Sovjetunie. Men zou den Polen wellicht een bevoorrechte plaats ge ven om hen als instrument ter beheersching van Duitschland te gebruiken. Van Britsch standpunt bezien, zijn zulke vooruitzichten weliswaar niet idecel, doch geconstateerd moet worden, en wel met den grootsten nadruk, dat zij oneindig te prele- reeren zijn boven een Duitsche overwinning. Van Britsch standpunt bezien is het oneindig beter, de Russen aan den Rijn te hebben, dan de Duitschers. Wellicht is het gewaagd, zoo ver vooruit te speculeeren. doch zulke mogelijkheden liggen in de natuur der dingen, 111 de geo grafische structuur van het continent en in de geschiedenis, het karakter en in de weji- schen der betrokken volleen. Wanneer ae Russen in Berlijn zijn en hun politieke orde beginnen op te leggen, wellicht door een volksstemming als in de Oostzeestaten; zou het Rijnland volkomen afvallen en een de fensieve grens langs de Rijn scheppen. Dit zou de historische gelegenheid voor Frank rijk zijn, voor restauratie van het Roomsche Rijk en een unie met den nieuwen Rijnstaat, wellicht zelfs het antwoord op het tragische probleem, dat door het kwijnen van de Fransche bevolking wordt geschapen. Nadat Voigt uiteengezet heeft, dat Enge land zich in enkele moeilijkheden bevindt, daar de Russen natuurlijk Litauen, Estland, Letland en Karelie wenschen te behouden en dit in tegenspraak is met de Atlantisch* proclamatie, waarbij 'hij den Russen toe» geeft, dat het beginsel van de veiligheid bo ven het principe van het zelfbeschikkings recht moet gaan, verklaart hij, dat het on doelmatig is. wanneer de Engelschen zicll tegen deze Russische aanspraken verzetten.'* Ook voor ons is deze uiting van den En gelschen deskundige zeer belangrijk. Im mers, er is nauwelijks iemand die, wanneer wij de Russen eenmaal tol buren aan geiy zijde van den Rijn zouden hebben, gelbofï dat zij daar zullen blijven en overigen! slechts vredelievende bedoelingen hebben. Als deze Engelsche plannen ooit werke lijkheid zouden worden, dan is het de grooh! vraag of de bolsjewistische horden inder daad bij den Rijn halt houden en dan ligt ons land in ieder geval open voor de bolsjé- wiseering. AANMELDINGSPLICHT VOOR BEROEPSOFFICIEREN. Tiet commissariaat voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht deelt mede, dat beroepsofficieren, cadetten en adelborsten van de voormalige Neder landsche land- en zeemacht, die op 10 Mei 1940 in actieven dienst waren en hun aan meldingsplicht moeten vervullen, een decla ratie (in tweevoud) tot het ontvangen van vergoeding voor reis- en verblijfkosten van hun woonplaats naar de aanmeldingsplaats, genoemd in de avondbladen van 9 dezer, en terug, overeenkomstig het reisbesluit 1916 kunnen indienen bij genoemd commissariaat DE EXTRA UITKEERING AAN ONDER STEUNDE WERKLOOZEN. 's-GRAVENHAGE, 11 Mei. De secre taris-generaal van 'het departement van Sosiale Zaken heeft de extra uitkeering aan ondersteunde werkloozen opnieuw ver lengd. Ditmaal tot en met de week welke op 23 Mei a.s. eindigt. De uitkeering be draagt 10 procent voor deelnemers aan de centrale keukens en 15 procent voor niet- deelnemers. Deze verlenging geldt even eens voor ondersteunde kleine grondge bruikers. VIERING VAN DEN MOEDERDAG. Zondag 10 Mei heeft de N. S. Frauenschaft en het Deutsche Frauenwerk een bijeenkomst gehouden in hotel De Leeuwerik, welke werd bijgewoond door mej, Jessurun, kringleid ster van de N.S.V.O. in Heemstede. De Orts- frauenschaftsleiterin hield een inleiding, waarin zij wees op de beteekenis van den Moederdag. Nadat de kindergroep twee lie deren gezongen had. droeg een lid van de jeugdgroep het gedicht „Die deutsche Mutter" van Ulischka Gralie voor. Daarna hield de Ortsgruppenleiter van Haarlem, de heer M. Gerisch, een toespraak over moederliefde cn moedergeluk. Met een Siegheil op den Führer werd de bijeenkomst besloten.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1