Nieuws uit Velsen, IJmuiden, Beverwijk en Omstreken. IJMUIDEN Steeds weer rijwieldiefstallen. I Gemiddeld zes per week. Verschillende malen ls er reeds de aandacht, op gevestigd, dat men niet spoedig voldoende voor je veiligheid van zijn rijwiel kan zorgen. Onder Je huidige omstandigheden hebben de fietsen een el iroote waarde, te meer, aangezien nieuwe slechts tepokt te verkrijgen zijn. Het gevolg ls, dat de .zwijntjesjagers" actiever dan ooit zijn, De politie slaat voor een moeilijke opgave, wanneer er aangifte van het ontvreemden van jen rijwiel wordt gedaan. Gewoonlijk ls de dader mvindbaar. Dat zij actief is heeft zij bewezen loor reeds enkele gestolen fietsen aan de eigena- en terug te bezorgen We hebben eens een lijstje emaakt van het aantal rijwielen, dat sinds 20 laait is gestolen. Het zijn er totaal 42. zoodat iet kwaad niet gering is. Meestal konden de op leze wijze benadeelden niet worden geholpen, oodat zij er veel last van ondervinden. Men loet niet vergeten, dat degenen, die thans nog 'an een rijwiel gebruik maken, dit voor hun tel werkzaamheden doorgaans beslist noodig hebben, [ei Alleen al om deze reden is het stelen van fietsen [f,1 en strengste af te keuren, omdat het hier een msociaal optreden betreft, dat allerminst van fcamhoorlgheld getuigt. Ook hier geldt, dat voorkomen beter is dan jenezen. Van gemeentewege heeft men eenigen j|d geleden getoond dit in te zien door een ver ordening bekend te maken, waarin onder meer jerboden is een fiets onafgesloten ergens neer te etten Het is waar, dat de rijwieldiefstallen iierdoor niet geheel zullen verdwijnen, maar in eder geval wordt het den dieven op deze wijze moeilijker gemaakt. Het is te hopen, dat het pu- illek zich niet onverschillig zal toonen, doch in eigen belang alles ln het werk zal stellen het aantal diefstallen steeds kleiner te doen worden. Y.Z.V. paraat. De zomer staat voor de deur. Nog enkele al-weken en de zwernsport zal hoogtij vieren, aatDan zullen jong en oud, klein en groot, regelmatig van het zilte nat kunnen profi- eeren, dan zal het prettig gelegen natuur- jald De Heerenduinen dikwijls bijna te ilein zijn om het zwemlievend publiek te lerbergen. Daar zal weer actie zijn, zoowel op het gebied van wedstrijdzwemmen als -an waterpolo. Als wij hierover spreken, denken we on willekeurig aan de Velser Zwemvereeni- jK-ifiing. Van den winter heeft zij zich kranig ïog 'eweerd, werd zij op diverse wedstrijden "oed vertegenwoordigd. Maar des zomers meestal in topvorm. En ook dit sei- mag men veel van haar verwachten, want er schuilen uitstekenlöe krachten on der de leden. Dinsdag 19 Mei reeds -wordt er met de tomertraining begonnen. Het geheele sei- toen zal De Heerenduinen twee avonden 'an zeven tot negen uur voor de ver cent ring worden gereserveerd, zoodat alle le en volop de gelegenheid krijgen hun zwem- apaciteiten te vergrooten, waartoe een antal instructeurs het hunne zullen bij - ragen, Men hoopt dan ook, dat V.Z.V. over eeni- en tijd door vele wedstrijdzwemmerssters) 'ertegenwoordigd zal kunnen worden. Reeds nu staan er volgens den zwemleider, den heer P. Vissink, verscheidene wedstrij- len op het programma, o.a. die van de iringkampioenschappen en de beste pres ides der adspiranten. 21 Juni wordt hier te Groen endaal mee legonnen. 30 Juni gaat V.Z.V, naar Stoop s lad te Haarlem en 16 Juli heeft H.V.G.B. te laarlem de organisatie in handen, terwijl Augustus thuis wordt gezwommen. Na tuurlijk staan ook de schoolwedstrijden, welke verleden jaar zoo'n succes hebben gehad, op het programma. Hierbij heeft nen de medewerking van het onderwij- :end personeel noodig, waarop het bestuur vertrouwt te mogen rekenen. Ongetwijfeld al het dan een waar zwemfeest voor de eugd worden. Wat het waterpolospel betreft, is het al- emeen bekend, dat dit een groote plaats leeft ingenomen. Uit hetgeen we van den leer P. Duinker, ipolo-secretaris, verna- nen, blijkt, dat de polo-spelers vroeg aan jen slag moeten. De Utrechtsche Zwemclub organiseert n.l. wegens haar dertig-jarig lestaan inplaats van haar jaarlijkschen po- o-dag, twee polo-dagen en wel op 6 en 7 füni. V.Z.V. is van plan om dan met twee leeren-zeventallen en een damesploeg uit e komen. Verder neemt de club natuurlijk jan de competitie deel, terwijl er voorts ïog diverse tournooien worden georgani- ieerd, o.m. het Heerenduïnentournooi en rij noemen last but not least het twee- laagsche Vijf Kringen Tournooi, dat ver eden jaar voor het eerst in ons land door I.Z.V. werd georganiseerd en waarmede «iet alleen V.Z.V. naam heeft gemaakt, maar waardoor de beteeken is van onze plaats in en byiten de sportwereld weer duidelijk naar voren is gekomen. Dit tour- Dooi zal het hoogtepunt van het seizoen vormen. Men ziet, dat het bestuur der Velser Zwemvereeniging heel wat plannen heeft gemaakt. En de uitvoering? Wij twijfelen er liet aan, of daar zal niets aan mankeeren. )e vereeniging is immers bekend' om haar organisatie. V.Z.V. is paraat! NEDERL. CHRISTENVROUWENBOND. De afdeeling IJmuiden van den Nederiandschen thristenvrouwenbond komt Woensdag weer in hei gebouw van de geloofsgemeenschap Het Leger des Heils aan de Edisonstraat bijeen. De Janvang van de vergadering is op half acht be paald. Na de gewone besprekingen zal mevrouw <1. Poley—Wessels te Haarlem het woord voeren. Aangezien de bijeenkomst nu weer 's avonds plaats heeft worden alle leden verwacht. H. DE BOER IN EINDSTRIJD MEESTERTITEL. Om het tekort aan meesters in den Neder iandschen Dambond eenigszins te compen- n, heeft het bondsbestuur besloten een tweetal extra tournoois te organiseeren om ;n meestertitel. De eerste wedstrijd zal worden gespeeld lusschen de kampioenen van de onlangs ge houden jubileum wedstrijden. De volgende Spelers nemens hieraan deel H. de Boer. IJmuiden. H. T. Klnnegin, Wad- flingsveen. T. IT. Tusveld of H. van Oostrom. Deventer. G. Pors, Dordrecht en J. Metz te Amsterdam. Er wordt een dubbele ronde Bespeeld. Voor den tweeden extra wedstrijd zijn de groepen als volgt Groep I J. B. Sluiter, Haarlem. De Krij- ir. Amsterdam,, Vos, Hilversum, IJff, fcaarn. Van Heeren. Van Liempt, Heunen- Vorlouw. te 's-Hertogenbosch. Gordijn. W. Roozenburg. Huisman, Leiden, De Jong, Gouda, P. C. J. Zonneveld. Dennebroèk. IV Van Akker, Kampen, Penninghoff. Borne, Lodenstijn, Nijmegen, Dickman, Oos- ferbeek. De het eerst geplaatste van elke groep komt in den eindstrijd. Deze vier eerst aan komende spelen in de finale een dubbele ronde. Deze twee wedstrijden zullen deze keek aanvangen. AGENDA HEDEN. Thalia Theater 7 uur. Bontc-avond R.C.H m. m. van R. Kuulman c.s. Rex Theater S uur. Casanova getrouwd. Bioscoop D» Pont 8 uur, De Tijger van Eschnnpoer. WOENSDAG. Bioscopen Zie Dinsdag. BELANGRI JKE TELEFOONNUMMERS. Politie, hoofdbureau 517S. 5555. 4377. Politie. Willemsplein 5400. Brandweer 5242 E H. B. O.. A V. Bakker 5455. E. T-T. R. O Velsen 49S0 Luchtbescherming. hoofdpost IJmuider Auntboot 4229. Kennemer 'Apotheek 4204, 55 jaar gehuwd. Een vijf-en-vijftigjarige echtvereeniging is zeker geen alleriaagsche gebeurtenis. Het komt bovendien niet vaak voor. dat iemand zeven-en-zeventig jaar lang in dezelfde gemeente woont. Daarom zal het echtpaar P. Rademakers en W. E. Rademakers 26 Mei. wanneer het bovenbedoeld huwelijks feest herdenkt, zeker niet over gebrek aan medeleven hebben te klagen. Het adres is beken'd'; bijna vijftien jaar lang woont het reeds Adrianastraat 33. De heer Rademakers is een-Cn-tachtig jaar. Hij is een krasse baas, 'die zelfs nog zonder bril leest en zijn humeur laat niets te wenschen over. Vooral in Oud IJmui den kent men hem en dat is geen wonder. Hij werd te Nieuwediep geboren, maar kwam reeds op vier-jarigen leeftijd naar De Hei, waar zijn ouders een grooten win kel hebben gehad. Eerst was hij bij het fort aan den slag, daarna was hij op den baggermolen Sliedrecht bij de Ballast Maatschappij, de „Hoornsche lijn" van Hoorn naar Enkhuizen, het maken van de Visschershaven en wat niet al. Gedurende vier en twintig jaren is hij vervolgens bij de Scheepvaart- en Steenkolen Maatschap pij eerst voorman en later baas geweest. Hard heeft Rademakers altijd moeten wer ken, maar hij heeft er nooit tegen opge zien. Hij woont nu ruim drie en vijftig jaar in Oud IJmuiden en kan natuurlijk veel vertellen. Zijn scherp geheugen stelt hem in staat prettig van den ouden tij'd' te verhalen. Dat doet hij even graag als zijn maaltje verorberen, want hij is een flink eter gebleven. En zijn vrouw? Zij werd in Buiksloot geboren en is tachtig jaar oud. Ook zij heeft een goede gezondheid en thuis verzorgt ze alles nog zelf. „Piet Rademakers verandert maar niets", zeggen de kennissen, maar ze voegen er direct aan toe: „z'n vrouw, daar staat men van te kijken!" Het huwelijk is met vijftien kinderen ge zegend, waarvan acht dochters en drie zoons nog in leven zijn. Het jongste kind is 37 en het oudste is 54 jaar. Er zijn 28 kleinkinderen en verschillende achterklein kinderen. Het kan dus druk worden op 26 Mei, den zoo gedenkwaardigen dag! Marktprijzen. Tarbot f 15,79—f 14.50: Tong f7,80—f5,60 per K.G,: Kleine schol ie soort f 228—f 188: 2e soort f 146—f 114; Pufschol le s. f122—f80: Idem 2e s. f66—f52; Groote bot f180; Kleine bot f 112; Groote schar f 112—f80; Kleine schar f44—f40; Pufschar le s. f34—f27; Idem 2e s. f24—f 19; Writing f 124—f 92, alles per 50 K.G. Besommingen kotters: IJM 221 f 6333; HD 7 f 7232. VISSCHERIJBERICHTEN. SCHEVENXNGEN 11 Mei. Met versche visch was hedenochtend aan de markt de motorlogger SCH 47, L. Rog, met f 2850 besomming. De prij zen waren: wijting f77,40, groote schar f68, kleinschol f 44,40—f74, alles per kist van 40 K.G. LUILAKTOCHT VAN OLYMPIA? Tot nu _oe hield de gymnastiekvereeniglng Olympia ieder jaar haar iuilaktocht, waarvoor steeds een flinke belangstelling bestond. Daar het ijverige bestuur de traditie niet gaarne wil onderbreken, stelt het ook thans pogingen in het werk om de tocht te organiseeren. Daar slechts een groep leden van Olympia meedoet, draagt deze een eenvoudig karakter. Het ligt in de bedoeling Zaterdag steren om acht uur van het Kennemt vertrekken. Sportief IJmuiden. IJmuiden heeft zich altijd in het bezit van vele sportvereenigingen mogen ver heugen. Er waren altijd vele beoelenaren en deze wisten er wel voor te zorgen, dat men elders respect voor de prestaties ver kreeg. Dat gebeurde wel eens door pootig spel de IJmuidenaar is er nu eenmaal niet aan gewend o.p het voetbalveld met juffers om te gaan maar meer of liever bijna steeds geschiedde het toch door een goede en nuttige krachtsinspanning. De supporters kunnen zich nog voor den geest halen hoe het vroeger bij de uitwedstrij den van Stormvogels en V.S.V. was. Dan keek men waarlijk niet optimistisch rond de grassprieten, want het was algemeen bekend, dat de IJmuidenaren het bijzon der aardig vonden juist kampioenscandida- ten een beentje te lichten. Én dat is dik wijls gelukt, zoodat er van een „fabel geen sprake was. „Speelt Witte Jan mee", was eens de gebruikelijke vraag wanneer de blauw-wit ten op bezoek kwamen. Blinkhof kende men als een geestdriftigen speler, die over een formidabel schot, beschikte en van doorzetten hield. Hij heeft vele van de goede jaren medegemaakt en nog altijd praten de voetballiefhebbers graag over hem. We zouden meer namen kunnen noe men, doch dit is dezen keer niet noodig. Gedurende de laatste jaren is alleen het fraaie kampioenschap der eerste klasse van V.S.V. een lichtpunt geweest. Overi gens is er weinig bijzonders gebeurd. De resultaten waren doorgaans niet zoo als we graag zouden wenschen en dat is in de belangstelling tot uiting gekomen. Maar een hechte kern van supporters is toch gebleven en dat zegt veel. Velen hebben aan Stormvogels en V.S.V. hun hart ver pand en denken er niet aan hun jongens alleen aan te moedigen als aller aandacht er op is gericht omdat het „goed" gaat Zij reizen trouw mee. ook al gaat het slecht. Van de jongere voetbalvereemgmgen kunnen wij Ö.I.V. noemen, dat allengs een flinke plaats is gaan innemen. De R.K. club heeft in den betrekkelijk korten tijd van haar bestaan uitstekende prestaties weten te leveren en dank zij het actieve optre den van haar bestuur werd het ledental voldoende om goede en aantrekkelijke plannen te verwezenlijken. Aan de lichaamsontwikkeling wordt een bijzondere aandacht gewijd, hetgeen toont, dat men oog voor de toekomst heeft. Er heerscht een goede geest in de vereeniging, die ook bjj de jongeren te waardeeren verwachtin gen wekt. V.V.IJ., de Zaterdagmiddagclub, heeft bij haar jubileum onervonden dat zij een grooten vriendenkring heeft. Het eigen aardige geval deed zich voor, dat ver schillende spelers op de planken kwamen en een opmerkelijk peil bereikten. Ook de kanoclub IJmuiden heeft in dit seizoen veel aandacht aan tooneelavonden gewijd. Maar de leden verlangen nu toch naar het oogenblik, waarop zij weer van de kano gebruik kunnen gaan maken. Een belangrijke vooruitgang was er bij de athletiekbeoefening. Tot dusver werd er wel door verschillende plaatsgenooten aan gedaan en er werden flinke resulta ten bereikt, maar eerst in het vorige sei zoen is het tot een beoefening op groote schaal gekomen. We konden de geboorte van een specifieke vereeniging, Suomi. be groeten, die in korten tijd zeer véél tot stand bracht. De veldloop heeft haar vaar digheid onlangs duidelijk bewezen. Nu de zomer niet ver meer is zijn er prachtige plannen gesmeed, die reden geven om met een bijzondere belangstelling naar de ver wezenlijking uit te zien. Joop Weenink heeft eenige malen door zijn knappe ver richtingen van zich doen spreken. Zoo ziet men, dat het spatieven ook in IJmuiden een steeds belangrijker plaats gaaf innemen. En dat is om verschillende redenen toe te juichen. Op het gebied van de lichaamson-twikkeling is er nog veel te doen, terwijl er van een gezond club verband bovendien een goede invloed uit gaat Daarom verdienen de plaatselijke vereenigingen, dat zii de noodige mede- werking van de burgerij verkrijgen. Moederweelde. Het is prettig voor krantenmenschen te weten, dat hun blad goed wordt gelezen. Daarom heetten wij hem verleden week hartelijk welkom, den bezoeker op ons re dact! eoureau. die met belangstelling had vernomen van het bijzondere feit in het Castricummer dierenwereldje. Daar heeft een kat, die haar jongen spoedig na de geboorte verloor, zich over jonge konijn tjes ontfermd, waarvan de. moeder kort nadat ze deze beestjes het leven had ge-, schonken, dood was gegaan. Och, het ge val is zeker niet wereldschokkend, maar het was toch aardig om het in enkele regels even te vermelden. Nu blijkt er niets nieuws onder de zon te zijn. Onze bezoeker vertelde, dat zooiets ook wel eens in IJmuiden is voorgekomen. We hebben ons archief geraadpleegd en inderdaad blijkt dit zoo te zijn. In Het Dagblad voor IJmuiden van 17 October 1928 werd onder flinke opschriften en met een behoorlijke foto, die de waarheid wilde staven, vernaald, „van een kat, die.... jonge konijnen groot brengt". Moederweelde stond er bij.... Ziehier een knipsel: „Bij de fam. Bogaard aan den Wijk aan Zeeërweg te IJmui'den houdt men van die ren en de bezoeker wordt verwelkomd met het geblaf van eenige honden, het gemiauw van katten, het kirren van duiven, enz. Nu was Zaterdag de huishouding weer ver meerderd met eenige jonge katjes. De uit breiding was echter niet naar wensch. En zooals gewoonlijk waren de nieuwe wereld burgers als spoedig in den „kattenhemel". Dienzelfden avond werldl besloten het dik ste konijn te slachten voor den soeppot voor den Zondag. Aldus geschiedde. Wat had zich inmiddels in het konijnenhok af gespeeld? De oplossing vond de 13-jarige zoon des huizes, Harry 's Zondagsmor gens kwam hij bij het konijnenhok en zag tot zijn verwondering vier kleine konijntjes liggen, blijkbaar 's Zatehd'ags, zonder dat men het wist, geboren. Nu was goede raad duur. Harry wist echter uitkomst. „Zet de poes erbjj", adviseerde hij. Poes zag de kleine dieren en warmde "en voerde ze, zooals het voedsterkonijn had willen doen. Met groote trouw verzorgt ze thans de vreemde, springende kinderen en de jonge konijntjes zijn in het geheel niet bang voor moeder kat!" „Onze kat is niet voor de poes", zullen de Castricummers wellicht hebben gezegd. Ik weet zeker, dat de IJmuidenaren inder tijd mompelden: Oók een raar konijn.... Goeden avond! Als de zee haar prooi prijsgeeft. „Als je strandt, dan bij Wijk aan Zee" De zee neemt veel, maar zoo nu en dan werpt ze toch ook weer haar prooi op het strand. Wanneer een storm de menschen urenlang in spanning heeft gehouden, schrik zaaiend in de visschersplaatsen, en eindelijk weer een ontspanning intreedt dragen de golven vele en velerlei voor werpen aan. Het heeft een geheel eigen be koring op zulke tijden aan het strand te vertoeven. Duidelijk heeft de storm zijn sporen nagelaten. Het zand is opgestoven en hoog opgezwiept waar een duinvoet weerstand bood. De golven zijn nog ruw en hebben kwade koppen, die even een in druk geven van de verschrikkelijkheid der zee, welke kort tevoren aan boord van de schepen iedereen en alles tot strijd dwong, strijd tegen de elementen, die in hun volle krachten de booten nietig en machteloos deden lijken en alles losrukten wat niet op een zware proef was berekend. De lucht blijkt gezuiverd te zijn bij zoo'n wandeling langs het strand. Een zilteri smaak krijgt men in den mond. En als men dan het oog ver heeft gericht om vast te stellen waar iets bijzonders kan zijn ge beurd tuurt men weer naar de golven. Hier en daar ziet men iets afsteken, men raadt wat het is, wrakhout, een vat of een vreemd voorwerp, waarvan de identiteit niet of moeilijk is te bepalen. In spanning wacht men tot het voldoende nabij is om aan den twijfel een einde te maken. En altijd is het interessant om, wanneer de prooi eenmaal op het strand ligt, er bij te staan en te be peinzen waar zij vandaan is gekomen, ook onder welke omstandigheden zij aan haar bestemming is onttrokken DE JUTTERS. Zoo reageert de buitenstaander, maar de visscher houdt er niet van om nu eens een tijdlang naar een voorwerp te staren. Den ken wij alleen maar aan den ouden tijd waarin de strandjutters voor niets terug schrokken als het er om ging de goede gaven van de zee tot de hunne te maken. Voor dag en dauw stonden ze in de kleine dorpjes op, zoo weinig mogelijk lawaai ma kend om geen mededingers te wekken. Den geheelen nacht hadden zij naar het lawaai van den stormwind geluisterd, hun kansen om iets te bemachtigen berekenend. Nu was de tijd van actie gekomen. Ze haastten zich naar het strand, met argwaan turend en luisterend of anderen hén al voor zou den zijn. Natuurlijk was dat meestal het geval. Een groot gedeelte van de bevolking van zoo'n visschersdorpje, die immers in de wintermaanden vrijwel tot nietsdoen was gedwongen en schraalhans als keukenmees ter kende, wachtte maandenlang op de ge legenheid om te jutten. Op het strand ont stonden dan ook dikwijls groote veldslagen. Strandvonders waren geen heertjes met boorden en hun handen droegen eelt. Ze hielden er niet van met woorden hun ziens wijze duidelijk te maken, want in de eerste plaats waren ze in dit opzicht allerminst deskundig en ten twede hechtten ze meer waarde aan de kracht van hun vuisten. Daar kwam nog bij, dat het geraden was in alles snel te werk te gaan. De buit moest zoo spoedig mogelijk aan de golven worden ontrukt en daarna in de duinen worden verstopt. Verstopt? Natuurlijk, de jutters dachten er niet aan spoedig tevre den te zijn en dus met één voorwerp huis waarts te keeren, als de gaven van de zee zoo pvervloedig waren. En de zee schonk in die dagen, waarin de houten schepen nog allerwege voeren, veel. De „glorietijd" van de jutters is voorbij en dat is maar goed ook. Want er zijn din gen gebeurd, die te verschrikkelijk zijn om ze na te vertellen. Zeker, wanneer nu over dien tijd wordt verteld wordt er meestal overdreven, maar toch is het te begrijpen, dat uitwassen niet uitbleven. Dat kon nu eenmaal niet anders. BIJ DE VEILING, Thans liggen de strandvonderijver- lingen zich in het middelpunt van de be langstelling. De overheid verwacht, dat de vinders van een prijsgegeven prooi der zee deze netjes afstaan en tevreden zijn met het daarvoor aan hen uit te betalen geld En inderdaad geven de veilingen een sterk wisselend beeld. Allerlei voorwerpen, die men soms slechts met moeite kan thuis brengen, liggen er keurig gereed om de adspirant-koopers tot een behoorlijk bod te bewegen. Telkens als we zoo'n gebeur tenis medemaakten werden we door de eigen sfeer getroffen. Van de romantiek, die ondanks alles om het leven van de strandjutters hing. is ontegenzeggelijk iets bewaard gebleven. Daarom gaat alles op zoo'n veiling eenvoudig toe, dank zij de menschen, die er de leiding van hebben en hun Pappenheimers van a tot z kennen Wanneer er door den verkooper aan een der belangstellenden wordt gevraagd of hij niet eens een bod zal doen kijkt dan ook niemand ietwat vreemd naar den onder vraagde wanneer deze antwoord: Ik ben „lós", ik heb al zooveel gekocht.... Een lach is hoogstens het gevolg. Er wordt véél gelachen tijdens een strandvonderij veiling! Maar er worden desondanks zaken ge daan, men prate daar niet van. De koopers zijn er op uit,een goedkoop, voordeelig dagje te hebben, de veilingmeester stelt alles in het werk om een flinken prijs te maken. En hij krijgt zijn zin als er veel gegadig den voor een anker, of baddings of breels of wat dan ook zijn. Dan wordt er snel ge boden zonder op een stuiver te letten en als twee concurrenten tegen elkaar in hel geweer zijn behoeft er heelemaal geen vrees meer te bestaan, dat het voorwerp te billijk zal weggaan. Natuurlijk bedoelen wu hier mede de veilingen van voor den oorlog. Te genwoordig kan nu eenmaal alles graag worden verkocht. De laatste jaren is het dikwijls voorgeko men. dat een vat wijn de klinkende en pa relende finale van een veiling vormde. De nieuwsgierigen, adspirant-koopers of met- hun-tijd-geen-raad-wetenden, likten bij voorbaat hun lippen af en keken met een overduidelijke belangstelling naar de proef, die er werd genomen. Was de wijn goed? Het vroolijke gezicht van den keur der vertelde al genoeg. Warempel, het edele vocht was te drinken en zóu dus gedron ken worden! WIJN. WIJN. WIJN! Ook in IJmuiden hebben we enkele ma len zoo'n verkooping gehad. Maar onze plaats heeft de concurrentie met Egmond aan Zee niet kunnen volhouden. Misschien herinnert men zich de flinke koppen in de bladen boven de berichten over de daar aangespoelde vaten wijn. Waar kwam de wijn vandaan! Blijft dat zoo? Ziedaar twee sprekende opschriften in het Dagblad voor IJmuiden van Februari en Mtart 1938. Dat was het Wijnjaar. De Egmonders praten er nog wel over en dat is geen wonder. In het begin van Februari waren er al tien vaten door den strandvonder geborgen. De inhoud bedroeg reeds niet veel minder dan zesduizend liter. Eerst kwam er uitslui tend Algiersche wijn. dank zij de zee, aan land, maar op den duur kreeg men ook andere merken uit Oran en Rouan. Men vroeg zich af waar al die vaten van daan kwamen en dat was zeker een aardige bezigheid. Daar waren er, die gisten, dat de wijn afkomstig was uit een Belgische vrachtboot, die ongeveer anderhalf jaar tevoren in het Kanaal was vergaan. Dit schip moest vijfhonderd vaten aan boord hebben gehad. We zijn dus nog heel wat te goed, zullen de Egmonders hebben gedacht, het gezegde, dat men een gegeven paard niet in den bek moet zien, ten spijt. Maar het was niet alleen Egmond aan Zee, dat wijnpresentjes van de zee kreeg. Deze speelde langs de geheele kust in Noord-Holland, Zuid-Holland en Zeelanci als Sint-Nicolaas. En steeds weer werd naar de herkomst gegist. De wijn komt van een schip, dat vijftig jaar geleden tusschen Egmond en Wijk aan Zee is vergaan, werd ook geraden. Eindelijk kwam de waarheid toch aan het licht. De wijn bleek van het Fransche stoomschip Briseis afkomstig te zijn, dat in 1937 ten Noorden van het Ka naaleiland Guernsey was gezonken met twee en veertighonderd vaten wijn aan boord. Er was in Egmond veel belangstelling voor den verkoop. „Komen jullie alleen om te kijken?" moest de afslager echter toch nog vragen, toen baddings en breels de voorschotel vormden. Het hout bracht maar weinige dubbeltjes op. Maar toen eenmaal de wijn aan bod kwam gingen de gegadigden zich weren! En dat niet. omdat steeds alleen al verandering van spijs doet eten. DE SHONGA. Aan het IJmuidensche strand zijn inder tijd ook veel cacaoboonen aangespoeld. Dat was na de ramp van de Shonga in 1927. welk schip in tweeën brak. Hoeveel balen zullen er toen wel zijn geborgen? In onze brave plaats zijn de burgers nog bezig ge weest clandestien verkregen cacaoboonen in den koffiemolen te malen. Maar dat be kwam hun niet best. In ieder geval niet zoo goed als wijn. Om dit artikel goed te besluiten mogen we wel een en ander vertellen van hetgeen men eens in Wijk aan Zee heeft medege maakt. Midden in het badseizoen strandde daar een logger. De badgasten volgden het in spanning en stelden alles in het werk om de schipbreukelingen ter wille te zijn. Er werd een collecte gehouden, spontaan en met goed gevolg: de visschers konden in een fonkelnieuw costuum en met een dikke portemonnaie vertrekken om van den schrik te bekomen. Het is toen dat een Eg- mondsche schipper zei: Als je ooit strandt, 'maat, strandt dan in Wijk aan Zee! Vroeger, schrik niet lezer dat was in de grijze oudheid, plunderden de jutters de schipbreukelingen uit. Of het ook kan ver keer env. B. Vitamine C-tabletten. De vitamine C-tabletten voor aanstaande en jonge moeders worden Woensdag voor de letters van S tot en met Z ten kantore van den Distributiedienst aan de P. J. Troelstraweg uitgereikt. Men kan hiervoor van negen uur tot half twaalf en van half twee tot vier uur terecht. DE KENNEMER JAGERS. Weliswaar kunnen de leden der wandelsport- vereeniging De Kennemer Jagers niet wandelen, doch zij blijven normaal samenkomen. Op de be kende clubavonden, in het Vereenlgingsgebouw aan de Kalverstraat, wordt er gedanst en ge schaakt. Er wordt ook een reciteerwedstrijd voorbereid. Het ledental neemt geregeld toe. MOTORGROEP KENNEMERLAND. De leden der Motorgroep Kennemerland komen Dinsdag 19 Mei wederom in de bo venzaal van den heer v. d. Lem aan den Zeeweg bijeen. Allen worden om zeven uur verwacht, daar de Zweedsche gymna stiek het eerste gedeelte van den club avond in beslag zal nemen. VEREENIGING VOOR FACUI/T. LIJKVERBRANDING. De afdeeling Velsen der Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding houdt Vrijdag 22 Mei in de bovenzaal van café Centraal aan den Zeeweg haar jaarvergadering. Behalve de gebruikelijke agendapunten als jaarverslagen van den secretaris en van den penningmeester, alsmede het rapport der kascommissle en de begrooting, zal dien avond de verkiezing van een tweetal be stuursleden aan de orde komen. De heer IJ. IJ. Reltsma, voorzitter, is aftredend maar herkiesbaar en in de vacature ontstaan door het vertrek van mevr. M. J. J. Pott-Zlndel, zal moeten worden voorzien. VEISEN Krabbels uit Velsen-Noord. Kenmerkend is, dat bij de verschillende bedrijven in het Noordelijke deel van onze gemeente zoovele jubilea zijn en worden herdacht. Vanzelfsprekend houdt dit natuur lijk verband met de groote uitbreidingen, welke onze industrieën in den loop der ja ren hebben ondergaan, doch tevens door 't feit, dat de menschen, welke aan één van deze bedrijven te werk werden gesteld „hokvast" bleken te zijn. Anders is dit met de nijverheid in IJmui den. Hier toch wisselden vele door de jaren van betrekking. Denken wij daarbij aan hen. die op de een of andere wijze hun in komsten verwierven uit bronnen, welke ge heel of gedeeltelijk met de visscherij te ma ken hadden. Zij toch werkten dan bij deze, dan bij een andere reederi.i of aanverwant bedrijf, zooals smederijen, stores, kolenhan delaren, ja, zelfs vischhandels. Daarom gebeurde het zelden, dat iemanc soms een zilveren arbeidsjubileum bij één patroon kon herdenken. In tegenstelling hiermede was dit vooral de laatste jaren het geval bij de groote in dustrieën in Velsen. Bfj de Papierfabriek zijn reeds ettelijk» arbeldg- of dienstjubilea herdacht, evenals bijvoorbeeld bii de N.V. Melkinrichting Vel den cn niet te vergeten het steeds groeiende bedrijf van de N.V. De Plaatwellerij. Hebben de visscherij en aanverwante be drijven IJmuiden groot gemaakt, niet min der is dit het geval met de fabrieken en in richtingen te Velsen-Noord. ..Wijkeroog", in vroeger jaren een vrij onbelangrijk deel on zer gemeente, is uitgegroeid tot een zeer voorname en belangrijke factor. Niet slechts ziin de bestaande bedrijven uitgebreid, ook de plaats zelve heeft een zeer belangrijke uitbreiding ondergaan. Hiervan getuigen wel in het bijzonder d< groote woningcomplexen, welke in de laat ste jaren verrezen zijn achter de Corvers- laan, over de spoorbaan op „Watervliet", Een interessant uogcnbllk op den Atlantischen Oceaan. Twee Duitschc duikbnoten ontmoe ten elkaar in volle zee en even wordt de vaart onderbroken voor het wisselen van een hartclijken groet. Atlantic-Holland-P.K. Harlng-Pax-Holland c. op „Schulpen" en ten slotte op de „Meer weiden". En al deze woningen zijn bewoond, voor namelijk door hen. die hun werkkring heb ben aan de groote bedrijven aan den Noor delijken kant van het kanaal. In de komen de jaren zullen nog vele jubilea worden herdacht^ vooral wanneer straks ook het Hoogovenbedrijf een kwart eeuw zal be staan. waardoor het aantal jubileerende werkkrachten aanmerkelijk grooter zal wor den. W. D. W. UITVOERINGEN SCHOOL No. 7. Voor de uitvoeringen van de leerlingen der openbare lagere school no. 7, welke Za terdagmiddag en -avond In het R.K. Ver eenlgingsgebouw aan den Wljkerstraatweg worden gehouden, met de opvoering van het kindertooneelspel in 3 bedrijven ..Doorn roosje", bestaat een groote belangstelling. Tengevolge hiervan heeft men besloten Woensdag 20 Mei in hetzelfde gebouw een herhaling, waarvan de leiding van den heer H. Slabbekoorn berust, te geven. VAN SPEELPLAATS TOT VOLKSTUINTJES. Tot voor kort maakte de Jeugd een dankbaar gebruik van de speelterreinen nabij het park Velserbeek. Vooral langs de Savornln Lobman laan kon menig partijtje voetbal gespeeld wor den en er heerschte du ook steeds een uitbun dige stemming. Het leger der volkstuinders breidt zich echter steeds uit. Het was een goede gedachte van de gemeente om deze stukken grond te benutten en te verdeelen in tal van vakken. Waar eens de Jeugd speelde toont thans de vplkstuinder zijn activiteit. SANTPOORT T. V. S. IN DE BUITENLUCHT. Na een korte onderbreking kunnen de leden van de verschillende afdeelingen der Turn ver eeniging Santpoort thans weer volop van gezonde lichaamsbeweging genieten. Er ls namelijk een aanvang gemaakt met het oefenen ln de buiten lucht op het terrein van de Terrasvogels. Zoo komen de adspiranten-afdeelingen s Dins dags bijeen, terwijl de dames en heeren zich op Vrijdag weren. Er wordt steeds om half zeven begonnen. Met voldoening deelde de scretarls. de heer A. H. Volmer ons mede, dat de belang stelling buitengewoon groot ls. CASTRICUM v.v.v. Bij het secretariaat der V.V.V. hier ter plaatse zijn voor het komende seizoen veeris tachtig aanvragen voor pension binnen gekomen. C. H. C. BESLUIT HET SEIZOEN. De Castricumsche Hockeyclub heeft het seizoen niet met een daverend succes kunnen besluiten, want in het bekertournooi te Am sterdam werd slechts de tweede plaats bezet met 3 punten achterstand op den winnaar, F.A.H.C. 5. Hoewel het wegens ziekte niet mede spelen van De Zeeuw een groote tegen slag was. heeft C.H.C. haar nederlaag toch hoofdzakelijk aan eigen, onvoldoende spel te danken. Vooral in den eersten wedstrijd, die juist tegen den uiteindelijken winnaar ging. werd er slecht gespeeld, waarvan een 10 nederlaag het resultaat was. Toch was C.H.C. in dezen wedstrijd veel sterker, doch zij kon geen doelpunten maken. In den volgenden wedstrijd ging het iets beter met als resultaat een 1^0 zege op H.B.S, 5, terwijl in den laat- sten wedstrijd, die een zeer spannend ver loop had. met 00 tegen Hermes gelijk ge speeld werd. DE EERSTE AARDBEIEN. Door den tuinder M. ten Wolden werden Maandag op de veiling „Ons Belang" de eer ste aardbeien aangevoerd. ST. JOSEPH GEZELLEN. Woensdag zal voor de leden van bovenge noemde vereeniging een bijeenkomst plaats hebben in een der lokalen van het Jeugdhuis aan de Overtoom. Kapelaan Van der Zalm, vice-praeses, zal spreken over het 'dagboek van Pastoor Bommer. in 1799 geschreven over de geschiedenis van CasJrlcum. 50-JARIGE ECHTVEREENIGING. Het echtpaar C. de Wit Pzn.Kraakman vierde onder groote belangstelling zijn gou den huwelijksfeest. Vele bloemstukken en gelukwenschen vielen hun ten deel, terwijl door vele inwoners van de receptie werd ge bruik gemaakt. VEILING VAN MAANDAG. Spinazie 17. witlof 1620, (stek 3V24), pet kg. Radijs 3 40 per 100 bos. Sla 8.606.80 per 100 krop. Aardbeien 4.30 per kg. Zuring 36 p. kleine kist. Rabarber 14 per kg. Te berinnen met Vrijdag zullen de veilingen precies te 11 uur aanvangen. NED. ROODE KRUIS. In de tooneelzaal van het Provinciaal Zie kenhuis „Duin en Bosch" werd voor de leden der afdeeling CastrlcumLimmen van het Ned Roode Kruis een bijeenkomst gehouden. Dr. Brugman te Uitgeest hield een bespre king over het optreden van helpsters ln tijd van nood Het ligt in het voornemen binnen kort wederom een oefening te doen plaats hebben. De burgemeester van Limmen en de directrice, mej. A Vos. waren aanwezig. NED. VER. VAN FORENSEN. In de concertzaal van W. Th Beentjes werd door de tooneelgroep van bovengenoemde vereeniging een heropvoering van het blijspel „Vier mannen én een meisje" gegeven, het geen op correcte wijze geschiedde Het was dan ook voor het publiek een geslaagde avond Menig applaus weerklonk. Het muzi kale gedeelte werd verzorgd door de bekende accordeonvirtuozen De Belline's. UITGEEST VERTROKKEN PERSONEN. G. de Boer. naar Sneek. D. C. Luca. mei echtgenoote en kind naar Utrecht. W. van der Eng naar Castrlcum. J de Boorder. naar Akersloot, J. Bleeker, naar Krommenie. J. J. Zoelen met echtgonoote en kinderen naar Bloemendag. C. P. Vos. naar Heljthuijscn K R. Grundel. naar Rijswijk. C. Kok naar Velsen, M. Th Ch. Zon jee. naar Ubbcrgen C. Admiraal, naar Rerkcl-Enschot. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Pieter Johannes Stam. Overleden: Cornells Hos, 73 J.. wonende te Uitgeest. Ondertrouwd: A. J. Krom. Uitgeest en A Twaalfhoven. Uitgeest. A. Baarise, Beverwijk èn B Peljs. Uitgeest. K, P. Feenstra. Bever- ijk en S. C. v. d. Kommer. Uitgeest. Getrouwd A. H. Zomerdijk, Warmen- hulzen en C. M. van den Brink, Uitgeest. >ord van brons; onwankelbaar als den leeuw op 't bord; trotsch op zijn goeden naam, als de fiere, nobele der dieren. Het verdwenen Naambord. door GEERT DIJKSTRA. Boven den zeer ouden wijnhandel van den heer G. van Leeuwen hing een naam bord. Boven den zeer ouden wijnhandel van den heer G. van Leeuwen, hangt weer een naambord. Daartusschen: een tragi-comedie. De zaak was groot geworden, maar het naambord bleef bescheiden; altijd het zelfde. zooals de baas altijd dezelfde, al tijd bescheiden was gebleven. Ze waren een, de baas en het naambord, maar hoezeer die twee samengesmolten waren, wist memand. Met innig welgevallen keek de oude van Leeuwen er naar, als hij naar zijn zaak ging en nooit ging hij naar huis zonder er nog even een trotschen blik op te werpen. „Ja, ja. zei hij dan in zichzelven, met jou ben ik groot geworden. Het was een heele uitgave, toen ik je liet gieten, eigen- ujk te duur voor zoo'n prutswinkeltje, maar je was mijn trots. „De Gouden Leeuw zinnebeeld van kracht, trots en welvaart. Als ik voorspoed had, keek ik naar jou; als er tegenslagen kwamen, keek ik naar jou; werkte, zette door, vol houdend in goede en kwade tijden". Het bronzen uithangbord was voor hem een svmbool geworden: hij was hard. als het bord van brons; onwankelbaar als de gouden 1- *- - eer en koning Dat naambord werd gestolen. Toen de heer Van Leeuwen op zekeren morgen zijn kantoor wilde binnengaan en nog even een blik wilde werpen op de trots was n' 2ag hÜ' dat het verdwenen Het personeel had het niet gezien; voor hen was het maar een bronzen plaat met gouden leeuw met den naam G. v. Leeuwen en in mooie letters: „De Gouden Leeuw". Maar voor den eigenaar was het oneindig veel meer, het was een stuk van zijn leven: het symbool van groei, vooruitgang, onder nemingslust: een aansporing en troost in tijden van malaise, een aanmaning tot be scheidenheid en dank in tijden van voor spoed. Van Leeuwen schrok, toen hij naar de kale plek keek, waar 't bronzen bord ge hangen had; hij begon te beven en had moeite den kleinen stoep op te gaan en zijn kantoor te bereiken. Het trof hem als een slag, als een vingerwijzing, dat zijn tijd voorbij was. Hij ondervroeg het personeel, zonder hoop op succes en 't succes bleef uit; nie mand wist, hoe het bord verwijderd was, of waar het gebleven was. Onmiddellijk belde de wijnhandelaar de politie op, die ook niet wist. wat met het geval te beginnen. Een dergelijke plun dering was een zeldzaamheid, een brutaal stukje, een ongehoord schandaal en een oneer voor de stad, die zoo prat ging op eerlijkheid. Het bord bleef onvindbaar. Bijna drie jaren waren verloopen sedert het verdwijnen en niemand dacht er meer aan. behalve de baas. „Hij kan wel een nieuw betalen!", was het algemeen oordeel van 't personeel, van vrienden en familieleden. Jawel, dat kon hij ook. Maar. daar ging het niet om, hü was aan het oude bord ge hecht; het was onverbreekbaar verbon den met zijn zaak en zijn leven. En hU dacht er niet aan, een ander bord te laten maken: al was het in alle opzichten gelijk aan het oorspronkelijke, het was niet het echte. Het oogenblik naderde waarop de zaak vijftig jaar zou bestaan: het gouden jubi leum van „De Gouden Leeuw". De heer van Leeuwen dacht er over om het heele feest ongemerkt te laten voorbijgaan: het was of de aardigheid van de zaak af was. of het niet meer van hem was. En nu had hij er wel ooren naar, de zaak over te doen, er uit te stappen en stilletjes te ver dwijnen, zooals het naambord verdwenen was. Weer leek dat bord een symbool, het teeken, dat hij gaan meost. Hij hoorde gefluister onder 't personeel, onder zijn leveranciers, klanten, vrienden en familieleden. En zijn scherpe ooren brachten hem al gauw de boodschap, dio van mond tot mond ging: men wilde het naambord in goud laten vervaardigen voor gezamenlijke rekening en on den gouden jubileumdag in zijn kantoor laten aan brengen. Van Leeuwen gaf een beslisten, duide- lijken wenk, dat hij daarop niet gesteld was. Men vond den ouden heer koppig en dwaas en begreep, dat hij nog steeds aan het verdwenen bord dacht, dat naar aller meening al lang den weg naar de smelt kroes gevonden moest hebben. Wat een onzin, men twijfelde er niet aan, dat hij duizend maal liever het oude bord terug had. dan een nauwkeurige namaak in goud. Met dat oude bord zou men den baas gelukkig kunnen maken en mot niets an ders. Er werd weer over het reeds lang vergeten bord gesproken, plannen gemaakt voor opsporing: de politie nam het onder zoek weer ter hand. Het was een dag voor het gouden jubileum van ,.De Gouden Leeuw". Er was op verzoek van den eigenaar niets voor bereid: alleen had hij wat enveloppen laten klaar maken en daarmee was het uit. Op dien dag moest een bediende een groote bestelling naar de Studentenso ciëteit brengen. Hij hielp den buffetchef even om eenige flesschen en karaffen naar boven te brengen. Plotseling staarde hU naar iets boven het buffet ..Hoe komt dat hier?", vroeg hij verwon derd. „Oh. een grap van de studenten, een paar jaar geleden in de ontgroeningstijd moest een groentje dat hierheen bren gen Toen de heer Van Leeuwen den volgen den ochtend naar zijn kantoor ging. bleef hij stom van verbazing staan kijken: naast de deun hing het uithangbord. De tranen kwamen hem in de oogen. Nu had de oude heer lust in een jubi leumfeest, een feest dat het daverde

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3