Haarlemsche Courant Achtervolging op Kertsj voortgezet. Een en twintig schepen tot zinken gebracht. Antwoord op het dreigement van Churchill: gas 287e Jaargang No. 113 x x Abonnement p. week 0,26, p. maand 1,15, p. kwartaal 3,42, franco p. post 3,73, losse nummers 6 cent. Advertentiën 3—15 m.m. 3,elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. ƒ1,20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. Vrijdag 15 Mei 1942 Wnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: Soenda: plein 37. Telefoon Directie 13082, Hoofdredactie 15054. Redact tie 10600, Administratie 10724. 14825, Soendaplein 12230. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Bureau IJmulden: Kennemerlaan 102. Tel. 5437. In het KanaalBritsche oorlogsbodem tot zinken gebracht. In den Noorde lijken sector activiteit in de lucht. Groote vliegtuigverliezen voor de Sovjets. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 14 Mei (D.N.B.) Het opper bevel der Duitsche weermacht deelt mede „Op het schiereiland Kertsj wordt de achtervolging van den verslagen vijand onvermoeid voortgezet. De haven van Kertsj en scheepsconcentraties in deze wateren zijn met succes gebombardered. Op verscheidene plaatsen aan het Donetz- front leveren onze troepen afweergevechten tegen den aanval van sterke vijandelijke strijdkrachten, die door pantserwagens ge steund worden. In de Noordelijke zóne leverden Duitsche sanvalsoperaties plaatselijke successen op. Bij de luchtgevechten van Woensdag zijn aan het Oostelijk front S4 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Vijf Duitsche vlieg tuigen worden vermist. Finsche luchtstrijd krachten hebben met goed gevolg schepen bij den mond van de Wolda bestookt. Van 26 April tot 13 Mei hebben de bolsje wisten 74s vliegtuigen verloren, waarvan 540 in luchtgevechten en 73 door afweer geschut. Verder werden er 7 6 door afdee- lingen van het leger vernietigd of buitge maakt, de rest werd op den grond vernie tigd. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk front 82 Duitsche vliegtuigen ver loren. Op Malta hebben Duitsche stuka's bom- treffers geplaatst op vliegvelden en lucht- afweerbatterijen. Boven de Middellandsche Zee werden 4 Britsche vliegtuigen neerge schoten. In het Noorden van den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche duikbooten, zooals reeds in een extra-bericht is medegedeeld, een op Engeland varend convooi aangevallen en in zware, hard nekkige gevechten, die verscheiden da gen duurden. 9 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 31.000 ton, tot zinken gebracht. Een tiende schip werd door torpedotreffers beschadigd. Andere duikbooten brachten in de Amerik. wateren 12 koopvaardijschepen, met een inhoud van 82.000 ton en een bewa kingsvaartuig tot zinken. Daardoor heeft de vijandelijke scheepvaart in enkele dagen wederom 21 schepen met een in houd van 113.000 ton verloren. In het verdere verloop van de zeegevech ten bij den toegang tot het Kanaal, van wel ker ontbranden melding is gemaakt in het weermachtbericht van 13 Mei, heeft een Duitsche torpedoboot een Britsche motor torpedoboot tot zinken gebracht, door haar te rammen. Een tweede Britsche motor torpedoboot werd vernietigd in den strijd met mijnvegers. Enkele Britsche bommenwerpers hebben Woensdag overdag onder de bescherming van het wolkendek een vergeefschen sto- ringsaanval op West-Duitsch gebied onder nomen. Kapitein Marienfeld, bataljonscomman dant in een regiment infanterie, en luite nant Reiman. compagniescommandant in hetzelfde regiment, hebben zich bij de door- braakgevechten op het schiereiland Kertsj door buitengewone dapperheid onderschei den. Bij dezelfde gevechten heeft het 173e bataillón pioniers alleen al op 8 Mei in weerwil van het zeer hevige vijandelijke vuur meer dan 10.000 vijandelijke mijnen verwijderd. De vijfde compagnie van het 43fie regiment infanterie en een sectie dei- tweede compagnie van het 46e bataillón pioniers hebben met afdeelingen van het stormbootcommando 902 ln weerwil van de zware zee in het vijandelijke vuur een lan ding in den rug van de vijandelijke stellin gen geforceerd. Bij de duikbootsuccessen op den Atlantischen Oceaan heeft zich de duikboot van fregatkapitein Wattenberg bij zonder onderscheiden. De eerste luitenant Ostermann, esca drille-kapitein van een jachteskader. heeft zijn 100e overwinning in de lucht be haald." Naar het opperbevel der weermacht ver der mededeelt achtervolgen de Duitsche troepen op Kertsj de bolsjewistische strijd krachten, welke zich na de doorbraak door de stellingen bij Parpatsj hebben terugge trokken om aan een omsingeling te ont komen. Na de liquidatie der bij Akmonaj ingeslo ten bolsjewisten zijn Duitsche afdeelingen vrijgekomen, die aan de achtervolging deel nemen. Een tijdlang waren de weinige we gen door zwaren regen week en modderig geworden, doch voor het onstuimige opdrin gen der Duitsche troepen was dit geen groote hindernis. Terwijl de vijand in groote haast en verwarring trachtte terug te trek ken, langs den spoorweg naar Kertsj en den eenigen weg langs de kust, werd hij inge haald door Duitsche troepen. Het vijande lijke verzet was onsamenhangend en meeren- deels zwak. zoodat het snel gebroken werd. Het resultaat van deze achtervolging weer spiegelt zich in het aangroeien van het ge vangenencijfer en de buit. Het Duitsche weermachtbericht van Woensdag luidde De veldslag, die gevolgd is op de dooi braak op de landengte van Kertsj is be slist. Hij eindigde met de vernietiging van de aldaar overrompelde en ingesloten strijdkrachten van den vijand. Tot nu tot heeft de vijand meer dan 40.000 gevan genen. 197 pantserwagens. 598 stukken geschut en 200 vliegtuigen verloren. Tal loos ander oorlogsmateriaal werd buitge gemaakt of vernietigd. De achtervolging van de verslagen resten van den vijand in de richting van Kertsj wordt onver moeid voortgezet. In het zeegebied van het schiereiland heb ben gevechtsvliegtuigen gisteren vier kleine transportschepen tot zinken gebracht en een kroot aantal andere kustvaartuigen bescha digd. In Lapland verloor de vijand bij de succes volle afweergevechten van de. Duitsch-Fin- fche troepen in den sector van Louhi van den 24en April tot den 16en Mei meer dan 11.000 dooden. Aan de kust van de IJszee en in de haven fan Moermansk hadden gevechtsvliegtuigen sn duikbommenwerpers bij den strijd tegen «cheepsdoelen bijzonder succes. Zij vernie tigden een vrachtschip van 8000 br. r. t. als tnede een klein kustschip en beschadigden vier groote transportschepen en verbindings vaartuigen ten deele zoo ernstig, dat ver wacht mag worden, dat nog meer scheeps- ruimte vernietigd is. In samenwerking met de marine brachten gevechtsvliegtuigen bo vendien bij de Noordkaap een vijandelijke duikbooet tot zinken. In luchtgevechten boven Malta schoten Duitsche en Italiaansche jagers, die gebruikt werden tot bescherming \an eigen gevechts vliegtuigen elf Britsche jagers van het type Spitfire neer. Drie andere vijandelijke vlieg tuigen werden aan de kust van Noord- Af rik a ten vpj gebracht. Tijdéns aanvallen van de luchtmacht, die overdag op militaire doelen aan de Zuidkust Engeland werden gedaan, richtten bom- treffers in havengebieden en fabrieksinstai- laties belangrijke schade aan. Voor de Xederlandsclie kust en aan den ingang van het Kanaal vonden in den loop van gisteren en des nachts verschei den gevechten tusschen Duitsche patrouil levaartuigen en lichte Britsche zeestrijd krachten plaats. Twee vijandelijke motor- torpedobooten werden door voltreffers beschadigd. Een van onze booten is ge zonken. De succesvolle aanval op Britsche torpedo booten in het zeegebied ten Zuiden van Kreta. waarvan in het weermachtbericht ran Dinsdag melding werd gemaakt, is uit gevoerd door een formatie gevechtsvlieg tuigen die onder leiding stond van den dra ger van het eikenloof van het IJzeren kruis, kapitein Helbig. Deze bracht zelf een der ijandelijke torpedojagers door bommen tot zinken. Het Engelsche persagentschap Exchange- Telegraph meldt in een extra bericht uit Moskou, dat door de bolsjewisten ,,het doel der operaties", het oprollen van de Duitsche linies niet is bereikt en het persbureau spreekt in dit verband van een „negatieve ontwikkeling van het winteroffensief". De Duitsche tegenstand, aldus het bericht, was zeer krachtig en de individueele prestaties van ingesloten Duitsche troepcnafdeelingen verdienen vermelding. De strijd tegen de Duitsche stellingen eischte meer munitie dan verwacht was en bemoeilijkte zoodoende de ravitailleering aanzienlijk. De verliezen der bolsjewisten aan manschappen waren dan ook in overeenstemming met de hevigheid van de gevechten. De bolsjewistische troe pen hebben zich vaak noodeloos opgeofferd, door hardnekkig aanvalsacties uit te voeren. Successen voor luchtmacht van de As in Noord-Afrika Aanvallen van Britsche duikbooten mislukt Het Italiaansche weermachtbericht van Donderdag luidt: „Aan het lanidlfront in de Cyrenaica niets van beteekenis. Duitsche jagers hebben twee vliegtuigen neergeschoten. Een derde werd door het afweergeschut van Benghazi neergeschoten bij een aanval, die geen schade te weeg bracht. Bedrijvigheid van bommenwerpers en jagers der Spilmogendlheden boven Malta. Bij gevechten verloor de Britsche lucht macht 2 Spitfires. Aanvallen van Engelsche duikbooten op onze convooien in de Mid dellandsche Zee mislukten volkomen". Woensdag meldde het Italiaansdhe opper bevel: In sommige sectoren van het front van de Cyrenaica viel activiteit van de we- derzijdsche artillerie waar te nemen. Tij dens herhaalde aanvallen werden de vlieg velden van Malta en voornamelijk La Ve- nezia hevig gebombardeerd. Jachtvliegtui gen van de As schoten in felle luchtgevech ten 11 vijandelijke toestellen neer. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. Fransche nota over de Antillen aan Washington. De Fransche regeering deelt mede, dat zij in verband met de hangende kwesties be treffende de Antillen aan de regeering der Ver. Staten een nota heeft laten overhan digen. Uit Washington wordt gemeld, dat Cor- dell Huil Dinsdag in de persconferentie heeft verklaard, dat het den Ver. Staten onver schillig laat, of Vichy een overeenkomst, die tusschen de Ver. Staten en den Franschen gouverneur op Martinique gesloten zou wor den. erkent of niet. Bü den bouw van dc hangars, die op dc vliegvelden langs de kust van den Atlanti schen Oceaan verrijzen, zorgt de Rijksarbeids dienst voor het grondwerk. Atlantic-Holland-P. K. Kunze-Pax Holland m. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA Met gezamelijken inhoud van 113.000 brt. Successen voor Duitsch duikboot- wapen in den Atlantischen Oceaan. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 14 Mei (D.N.B.) Het op perbevel der Duitsche weermacht deelt mede; Duitsche duikbooten hebben in den strijd tegen de vijandelijke ravitail leer ingsscheepvaart op verschillende zeeën nieuwe groote successen behaald. In het Noorden van den Atlantischen Oceaan vielen zü een op Engeland va rend convooi aan en brachten in zware gevechten, die verscheidene dagen duurden negen schepen met een gc- zamenlijken inhoud van 31.000 ton tot zinken. Een tiende schip werd door torpedotreffers beschadigd. Andere duikbooten.hebben in de Aine- rlkaansche wateren twaalf koopvaardij schepen met een gezanjenlijken in houd van 82.000 ton en een bewakings vaartuig tot zinken gebracht. Daardoor heeft de vijandelijke scheepvaart in enkele dagen wederom 21 schepen met een inhoud van 113.000 ton verlo ren. Het A.N.P. meldt uit Lissabon: Volgens een bericht van den Engelsdhen nieuws dienst uit Ottawa, heeft de Canadeesche regeering Woensdag bekend gemaakt, dat een tweede söhip op de St. Laurens is ver loren gegaan door een duiklbootaarwal. Mc. Donald verklaarde in het Lager huis, dat het tweede schip in dezelfde om geving en op hetzelfde tijdstip als het éér ste in den grond is geboord: 87 of 88 over levenden hebben de kust bereikt. Aanvan kelijk meende men, dat deze allen afkom stig waren van het eerste sdhiip, maar uit latere berichten bleek, dat ongveer de helft op bet tweede thuis hoorde. In de golf van Mexico is een Noorsche koopvaarder van ongeveer £500 ton door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Het schip voer voor een Amerikaansehe reederij en had een lading katoen aan boord. De overlevenden zijn in een Ame rikaansehe haven aangekomen. Het Ameri kaansehe ministerie van marine geeft het verlies toe. De Britsche berichtendienst meldt uit de Vereenigde Staten, dat voor de kust van West-Afrika een Amerikaansch koopvaar dijschip tot zinken is gebracht. Gaullisten op Madagascar. Naar de Britsche berichtendienst uit of- ficieele bron meldt., zal het Gaullistische „vrije Fransche nationale comité" een aan deel krijgen in het bestuur van het op Ma dagascar veroverde gebied. In verscheidene Fransche steden, te Dig- nes, Valence, Guéret, Toulouse en Limoges hebben ook Woensdag nog manifestaties plaats gehad tegen den Britschen aanval. Overal werden moties aangenomen, waarin de Engelsche houding afgekeurd en het vertrouwen der bevolking in de Fransche regeering onderstreept werd. Crisis in Canadeescli kabinet. Als gevolg van het aftreden van den mi nister van arbeid, Cardin, is er in de Cana deesche regeering een crisis uitgebroken. Cardin motiveerde zijn aftreden met de om standigheid, dat de Kamer het plan om Ca nadeesche troepen buiten de grenzen van Canada te laten strijden, heeft aangenomen, hoewel de door hem vertegenwoordigde provincie Quebec met 7 tegen 1 tegen het plan gestemd had. De liberale partij heeft de handelwijze van Cardin toegejuicht en de liberale leden der regeering van Fransche afstamming hebben aangekondigd, dat zij het voorbeeld van Cardin zullen volgen. De Fransch-Canadéesche en de liberale parlementsleden zijn bijeen geweest. Men verwacht dat' een sterk parlementair blok zal worden gevormd, dat tegen het voor stel gekant is. TURKSCHE JODEN MAKEN ZICH GEREED TOT VERTREK. Talrijke joden in Turkije beginnen hun zaken te liquideeren om zich gereed te ma ken voor emigratie. Joden in bescheidener omstandigheden verlaten het land in massa om zich naar Palestina te begeven. De Brilsche premier heeft in zijn jongste rede den gasoorlog ter sprake gebracht. Hij zal Duitschland nief onvoorbereid vinden, als hij zijn plan mocht verwezenlijken. Propagandastaaltjes der Geallieerden. De weerklank, die de jongste rede van den Britschen minister-president gevonden heeft, is in meer dan éen opzicht kenmer kend. Zoo er nog meer commentaar noodig was op Churchills illusies en gedwongen op timisme, dan is dit commentaar thans gele verd door een blad van een neutraal land, n.l. de Turksche krant Tasviri Efkiar. die onomwonden verklaart, dat dergelijke offi- cieele redevoeringen weliswaar ten doel heb ben het openbare moreel te verhoogen. doch dat Churchills argumenten niet steekhou dend zijn. Na de woorden van Churchill in verband met het onlangs door de Ameri kaansehe admiraliteit uitgegeven communi qué. dat een „vernietiging van de Japansche vloot" meldt, zoo vervolgt het blad, zou de oorlog in Oost-Azië zijn einde moeten na deren. Hetzelfde zou in het Westen het ge val moeten zijn, wanneer Churchill ver klaart, dat de Engelschen ce heerschappij in de lucht bezitten. Wanneer alle officieele ver klaringen van Churchill in overeenstemming met de waarheid waren, zoo besluit het blad, had de oorlog reeds lang geëindigd moeten zijn. Het was er echter Churchill ook geens zins om te doen in zijn terugblik een ob jectief beeld van de politieke en militaire wereldsituatie te geven. Waarom het hem ging, kan afgelezen worden uit de Britsche, zoowel als uit de Amerikaansehe pers: na melijk, het thema „gasoorlog" in het geding te brengen. In bevoegde Berlijnsche politieke krin gen ziet men in zulke machinaties een po ging tot het inleiden van en het stemming maken voor een „gemeene streek, die zich in haar uitwerking tegen de geheele Euro- peesche beschaving richt" en die daarom reeds in haar beginstadium niet scherp ge noeg gebrandmerkt kan worden. Niet in de laatste plaats ook in het belang van het door de Churchill-clique bedrogen en mis leide Engelsche volk. In bedoelde politieke kringen stelt men zich ten aanzien hiervan op het volgende standpunt: een blik in de Amerikaansehe bladen onthult het plan van de nieuwe misdaad, die Churchill, in het besef dat zijn catastrophc-politiek in een critiek stadium is gekomen, in uiterste vertwijfeling tegen de volken wil plegen. Wanneer de commen tator van radio Boston. Volney Hurd, met betrekking tot de zinsnede in dc rede van Churchill droeg een gasmasker Bij de inspectie van een landstorm- organisatie heeft Winston Churchill ostentatief een gasmasker gedragen. Te Berlijn zou men daaruit willen concludeeren, dat de Britsche minis ter-president met alle middelen poogt propaganda te maken voor den gas oorlog en' dat hij dezen in zekere mate populair tracht te maken. Churchill over den gifgasoorlog het duivcl- sche gezegde mag bezigen: „Het gebruik van gas in plaats van brandbommen opent on gekende perspectieven. Men kan geheel Duitschland met gas bestoken", dan is dit niets meer en niets minder dan de duidelijke formuleering van het diabolische vernie tigingsplan. dat de Britsche minister-presi dent. wel te verstaan het verantwoordelijke hoofd van een tot de beschaafde volken be- hoorendc regeering, in zijn jongste rede tot uitdrukking heeft gebracht. Deze formuleering is thans eens en voor altijd vastgelegd. Men kent, zooals dikwijls genoeg onderstreept en met werkelijk we tenschappelijke grondigheid bewezen is. de methode van argumenteeren van 'een Brit schen oorlogsophitser. Hij heeft steeds leu genachtige voorwendsels bij de hand gehad, wanneer het er om ging, een van zijn nieuwe misdaden in te leiden. Te beginnen met den veldtocht in Polen tot den huidigen dag heeft hij het nooit aan uitvluchten voor zijn wandaden laten ontbreken. Toen Chur chill in Griekenland zich reeds zeer vroeg tijdig in de militaire gebeurtenissen inscha kelde, geschiedde dit met den leugen van een z.g. „Duitsche invasie". Hij heeft, toen hij Irak overviel, een „vijfde colonne" ge construeerd. Hij heeft, toen hij den Fran schen Syrië ontstal, in cynische leugenach tigheid beweerd, dat daar Duitsche val schermjagers waren. Hij heeft zijn overval op het vreedzame Iran „gemotiveerd" met den leugen, dat de Duitschers daar vóór hem vasten voet hadden willen krijgen. En, zoo als hij voor iedere wandaad een nieuwen leugen gereed had. zoo beweerde hij nog dzer dagen bij de actie tegen Madagascar, dat Japan dit eiland bedreigt, ofschoon hij vrijwel in één adem verrassenderwijze toe gaf, dat deze actie reeds langen tijd gele den op touw gezet was. Deze methode ver schaft een inzicht van vérstrekkende be teekenis, dat de wereld niet vergeten mag. En nu seinde Reuter in den nacht van Maandag op Dinsdag het volgende bericht: „Tot laat in den avond van Maandag was het Duitsche volk nog niet op de hoogte ge bracht van de waarschuwing van Churchill, dat Groot-Brittannië tot den gasoorlog in Duitschland zou overgaan, wanneer de Na zi's gas tegen Rusland zouden gebruiken". Men vergist zich te Londen: het Duit sche volk is van de misdadige metho den van den gewetenloozen misdadiger Churchill op de hoogte, zooals alle an dere jonge volken, die zich op het oogenblik in den strijd tegen de syste men van den dikken oorlogswinstmaker Churchill en den met hem verbonden bolsjewistischen massamoordenaar Sta lin bevinden. Doch deze jonge volken zijn soldatenvolken. Zij kletsen niet, zij laten voor hun strijd voor de vrijheid en tegelijkertijd voor hun program van vrede en vrijheid daden spreken. Deze volken zullen echter ook op deze nieuwe misdaad van Churchill, die het ook in dezen oorlog vergoten bloed van zijn volk voor de bevrediging van zijn persoon lijke perverse ambities noodig heeft, op de juiste wijze weten te reageeren. Churchill heeft indertijd het eerst bevel gegeven, dat zijn luchtmacht zich uit vrees voor het eer lijke tweegevecht met den militairen tegen stander liever aan de terroriseering van de burgerbevolking moest wijden. In het bloed van de weerlooze vrouwen en kinderen, niet slechts op het continent, doch ook in het En gelsche eilandenrijk, heeft deze ontaarde saadist gezwolgen. Hij weet met welke vree- selijke slagen de Duitsche luchtmacht deze misdaad in de Britsche steden vergolden heeft. Hij weet dit weliswaar alleen maar. omdat hij de ruïnes en bomkraters heeft gezien, omdat deze lafaard natuurlijk per soonlijk. met de whiskyflesch in de hand. in zijn geriefelijken schuilkelder zat. daar het lijden en de nooden van zijn eigen volk hem immers koud laten. Zou Churchill het wa gen bevel tot den gasoorlog te geven, zooals zijn plan is. dan dient men te weten, dat dit minderwaardige creatuur, dat door schel menstreken aan het roer blijft, zelf aan ben lijve alle gruwelen zal ondervinden, die deze erbarmelijke lafaard van de veilige schuilkelders, waarvan hij er alleen te Lon den vier luxueus voor zich heeft laten in richten, thans over de volken uit' te storten denkt. De wereld weet, dat Duitschland en zijn legers tot dusver dezen oorlog gevoerd heb ben met een ridderlijkheid, zooals het een soldaat betaamt, hoewel dit juist aan het Oostelijk front, in verband met de slinksche moordtactiek van den bolsjewistischen te genstander, een extra zware moreele belas- tingproef beteekende. Zou Churchill zijn plan verwezenlijken, dan kan hij er zeker van zijn. dat ook deze nieuwe gangsterstreek Duitschland niet on voorbereid zal vinden. „De Nederlandsclie Volkshuishouding." Orgaan van het Economisch Front. (Van onzen Haagschen redacteur) Het eerste nummer van „De Nederiana- sche Volkshuishouding", tijdschrift voor het Economisch Front is. als orgaan van het bedrijfsleven in het nieuwe Nederland, ver schenen. De leider van het Economisch Front, Mr. M. M. Rost van Tonningen, geeft in zijn inleidend artikel de houding van de leden van het Front als volgt weer: „Toen, na de bezetting van ons land. de re geering en het parlement der sabotage uit Nederland waren verdwenen, toen de Jo den, die hier de lakens uitdeelden, althans gedeeltelijk onschadelijk waren gemaakt, kwam de weg vrij voor een opbouw ten bate van ons volk. Volkshuishoucieiijk ge zien, was het belang van ons volk gediend door aan allen, die eerlijk wilden medewer ken aan den strijd, de kans hier toe te bie dende misleiding van ons volk is zoo groot geweest, dat wij niet kunnen verwachten het met één slag voor de Nationaal-Socialisti- sche idee te winnen/Wij moeten eiken goe den Nederlander door onze standvastige houding, onze onkreukbare eerlijkheid en onze werkkracht, door de on wrikbare, over tuiging. die ons bezielt, weten te winnen. Wij reiken derhalve aan deze volksgenooten eerlijk de hand." In een uitvoerig artikel schetst Mr. Rost •an Tonningen verder de organisatie van de Nederlandsche volkshuishouding, zooals die thans bijna voltooid is en de plaats van deze volkshuishouding in de Europeesche ruimte. De heer F. B. J. Gips wijdt een be schouwing aan den Nederlandschen handel in den loop der tijden. De organisatie van de Nederlandsche nijverheid wordt door den heer L. P. Krantz onder de loupe genomen. Ten slotte schrijft de heer H. C. van Maas dijk over de ariseering van het Nederland sche bedrijfsleven en Mr. F. W. A. de Koek van" Leeuwen over de reorganisatie van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Vooraan in het tijdschrift is een lijst van sectieleiders van het Economisch Front op genomen. In Haarlem en omgeving wonen de volgende sectieleiders: de heer W. Kruijs- hoop te Aerdenhout (voedingsindustrie cn handel voedselvoorziening), W. Vermeer te Haarlem (chem. en pharmaceutische arti kelen-handel), J. M. van Heijningen te Overveen (bouwmaterialenhandel), P. J. Groeneveld te Aerdenhout (electr. techn. art. handelMr. F. W. A. de Koek van Leeuwen te Heemstede (koloniale producen ten en Kamers van Koophandel). Tand ver zorging op de scholen. Nuttig werk van den Nederlandschen Volksdienst. (Van onzen Haagschen redacteur) Ofschoon Nederland in vergelijking met vele Europeesche landen gunstig afsteekt wat de volksgezondheid betreft, ons land heeft zelfs het laagste sterftecijfer van Europa, toch is er op dit gebied nog geens zins een ideale toestand geschapen. Vooral de tandverzorging laat nog veel te wenschen over. De gebitten der schoolkinderen ver- keeren meestal in een zeer slechten toestand en in vele gevallen zijn niet alleen de melk- gebitten, doch ook de blijvende kiezen en tanden reeds aangetast. Hier en daar werd plaatselijk goed werk op dit gebied verricht, doch voor het meerenaeel bleven deze ini tiatieven beperkt tot de groote steden. En juist op het platteland is dringende verbe tering van. de mondhygiëne noodzakelijk. De Nederlandsche Volksdienst heeft dit werk thans met kracht ter hand genomen en de kiem. gelegd voor een centrale regeling der tandverzorging dóór het geheele land. Men is natuurlijk nog in het beginstadium en beperkt zich tot de schoolkinderen van de eerste klassen. In bepaalde gemeenten heeft een tandarts van den Volksdienst zijn werk reeds verricht. In Noordholland zijn de ge meenten Hilversum en Hoofddorp reeds be zocht. Vooral in Friesland bleek echter ingrij pen dringend noodzakelijk. Door de slechte voeding veel koek en stroop en wit sui kerbrood bleken de gebitben van de kin deren in één plaats bijna allemaal aange tast. Van de 90 kinderen, die werden on derzocht, moesten er 89 behandeld worden! Dat de tandverzorging op de scholen ge schiedt. vindt zijn ooi-zaak in het feit. dat de kinderen daar allemaal te bereiken zijn. Bovendien komen in het zevende levensjaar de eerste blijvende kiezen door. Zooals ge zegd worden voorloopig alleen de kinderen van de eerste klassen behandeld. Na 6 jaar hoopt men dan zoover te zijn. dat alle schoolkinderen onder geregelde controle staan. Zoover is men intusschen nog lang niet. De gemeente-instellingen op dit gebied zullen natuurlijk blijven bestaan. De Ne derlandsche Volksdienst zal. daartoe in staat gesteld door een verplaatsbare appa ratuur. voornamelijk op het platteland werkzaam zijn. Op ouderavonden zal men bovendien op het groote belang van een goede tandverzorging wijzen. OVERVAL VAN EEN ENGELSCH VLIEG TUIG OP NEDERLANDSCHE BURGERS. 's GRAVENHAGE. Dinsdag in de eer ste uren van den avond heeft een Engelsch vliegtuig onder bescherming van de laag hangende bewolking boven een stad in het westen des lands gevlogen. Met de boord- wapens beschoot het vliegtuig in het wilde weg enkele straten, waardoor 3 burgers zwaar en 2 licht gewond werden. Er ont stond slecht onbexeekenende brandschade. De oude nummering. Bs. Toen wij in ons eerste hoofdartikel schreven, dat de „Oprechte Haarlemsche Cou rant", de oudste nog bestaande krant ter we reld. geroepen was om naar naam aan het nieuwe orgaan ontstaan uit de fusie van ..Haarlem's Dagblad" en „Oprechte Haarlem sche Courant" te geven vonden wij gelegen heid daarbij op te merken: „Dit getuigt van eerbied voor een cultureel monument, thans twee-honderd-zeven-en tachtig jaar oud. maar niettemin jeugdig en frisch tot den dag van heden en bereid om de gemeenschap van 't Nederlandsche volk naar volle vermogen te dienen." In de toelichting die verder volgde werd duidelijk gemaakt, dat dc „Haarlemsche Cou rant" moest gezien worden als een voortzetting van de „Oprechte Haarlemsche Courant" in den oorspronkelijken vorm. Het lag voor de hand, dat wij naar dezen vorm teruggrepen, omdat het begrip „Oprech te" (eenige en officieele krant) destijds gege ven in verband met de concurrentie van an dere plaatselijke dagbladen thans geen zin meer had. daar immers in Haarlem nog slechts één blad zou verschijnen. Achteraf blijkt echter, dat misverstand is ontstaan ten aanzien van deze voortzetting, omdat wij begonnen zijn met een nieuwe nummering In vele kringen meende men daaruit te moeten concludeeren, dat de „Oprechte Haar lemsche Courant" tóch opgeheven was. Deze opvatting was verkeerd, want nooit zou de Overheid haar toestemming hebben verleend aan de verdwijning van een cultureel monu ment, als de „Oprechte Haarlemsche Cou rant": afgezien nog van het feit. dat ook wij ons daartegen om dezelfde redenen zouden hebben verzet. Ten einde thans allen twijfel uit den weg te ruimen, hebben wij besloten met ingang van heden de oorspronkelijke jaartelling van ons blad weer in te voeren. De „Haarlemsche Courant" zet haar twee- honderd-zeven-en-t8chtigste jaargang voortl Zij hielden van „bedwelmende middelen" 12000 sigaren gestolen en ter rechtzitting onder den invloed. In den nacht van 23 op 24 Januari brach ten inbrekers een bezoek aan een sigaren fabriek te Eindhoven. Niet minder dan 12.000 sigaren verdwenen met de daders. In verband hiermede werden korten tijd daarna ingerekend de 33-jarige arbeider J. Sm. en zijn 32-jarige kameraad J. van O., beiden uit Eindhoven. Bij de behandeling voor de Bossche rechtbank verklaarde Sm. de sigaren in de sneeuw gevonden te hebben verpakt in twee groote zakken. Zijn mede verdachte, van O.* beweerde met de zaak niets te maken te hebben, hetgeen door Sm. bevestigd werd. De officier van justitie eischte tegen beiden anderhalf jaar ge vangenisstraf. Heden heeft de rechtbank in deze zaak uitspraak gedaan en Sm. ver oordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Van O. werd daar de rechtbank het bewijs in zijn geval niet geleverd achtte, vrijgesproken. Verdacht van heling in deze zaak werd de arbeider H. van O. veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met opname van de gratie clausule. De officier van justitie had tegen dezen man wegens het in bewaring nemen der sigaren, vier maanden gevangenisstraf ge- eischt. Tijdens de zitting moest deze ver dachte destijds worden verwijderd, daar hij zooveel alcohol bleek te hebben genut tigd, dat hij geheel buiten zijn positieven was. Duitsch Arbeidsfront zorgt voor buitcnlandsche arbeiders. Gouwleider Sauckel heeft een verordening uitgevaardigd, welke alle kwesties regelt, die den buitenlandschen arbeidskrachten aan gaan, zooals aanwerving, verzorging, .huis vesting, voeding en behandeling. Volgens de nieuwe bepalingen ligt de zorg voor de niet ln den landbouw werkzaam zijnde buiten- landsche arbeidskrachten in het Duitsche rijk geheel in handen van liet Duitsche Ar beidsfront. Op uitnoodiging van Rijksleider Baldur von Schirach heeft de gouwleider van het Wartheland, Rijksstadhouder Greiser te Weenen gesprokon over de opbouwwerk- zaamheden In den Warthegouw. Hij ver klaarde dat het Duitsche Oosten eens den Duitschen frontstrijders zal behooren. Voor duizenden frontstrijders is grond beschik baar. SS-OBERGRUPPENFÜHRER HEYDRICH IN DEN HAAG. De chef van de Sicherheitspolizei en den S.D., S.S. Obergruppenführer en generaal der politie Heydrich, is 12 Mei ter bespre king van dienstzaken in Den Haag aange komen. Tijdens zijn verblijf alhier heeft hij ook den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister dr. ^Seyss Inquart, een bezoek gebracht. DUBBELMANNENKWARTET „HARMONIE". Het dubbelmannenkwartet „Harmonie" uit Haarlem, directeur Henk Arisz. behaalde op het nationaal concours van het Chr. Mannenkoor Amsterdam-Noord, een eer sten prijs in de afdeeling uitmuntendheid. SNIPPERS VAN BINNEN- EN BUITENLAND. Naar Domei meldt, hebben de Ja pansche troepen op Mindanao 41 Japanners en een Duitscher» die geïnterneerd waren, bevrijd. Volgens opgave van het Duitsche rijks bureau voor de industrieele vetverzorging is de verkoop van niet minder dan 1700 ver schillende soorten zeepvervangende wasch- middelen in Duitschland toegestaan. Hier onder vallen middelen voor het haarwas- schen, voor schuren en boenen enz. Deze artikelen zijn geen van alle op den bon. Hoe de vindingrijkheid in oorlogstijd ge scherpt wordt! Volgens berichten uit Londen is daar thans bepaald, dat in Engeland de maal tijden in de restaurants niet duurder mogen zijn dan vijf shilling. Ook mogen zij uit niet meer dan drie gangen bestaan. De Parijsche bladen melden uit Rijsel, dat Engelsche bommenwerpers te Haze- brouck een kerk, een school en een zieken huis hebben getroffen. Lukraak lieten zij hun bommen vallen. De kerk werd zoo ernstig beschadigd, dat zij geen dienst meer kan doen. Hiet ziekenhuis, dat ook getroffen werd. was duidelijk te herkennen aan het Roode Kruisteeken. Wonder boven wonder waren er geen menschenlevens te betreuren Volgens een bericht uit Algeciras is bij luchtafweeroefeningen te Gibraltar een Britsch vliegtuig brandend in zee gestort De bemanning kwam om het leven. Men vermoedt dat het vliegtuig door de lucht afweer is getroffen. De raad der Kerkelijke Ceremoniën vergaderde in het Vaticaan om te beraad slagen over de heiligverklaring van Jeanne de Valois, koningin van Frankrijk. Te Podor in Senegal heeft een in- heemsche vrouw een vijfling, bestaande uit '.wee jongens en drie meisjes, ter wereld gebracht Naar de Britsche berichtendienst meldt, zun Iraansche troepen naar het gebied bij a? Turksche grens gezonden, ter onderdruk king van de onlusten, die onder de Koerden daar uitgebroken zijn. - In Irak is een anti-Britsche beweging ontdekt hetwelk aanleiding gaf tot talrijke aanhoudingen. De beweging werd in ce hand gewerkt door de terechtstelling van drie medewerkers van den voormaligen eersten minister Rachid Ali Kailani. De voormalige Iraksche premier, Kai lani. en de groot-Moefti van Palestina, Amin a. Hoesseint. zijn te Berlijn aangekomen. Bij hun aankomst werden zij ontvangen door ambtenaren van buitcnlandsche zaken, de Italiaansche ambassade en de Arabische ko lonie. In een onbewaakt oogenblik is Woens dagmorgen m een huis aan de derde Ooster parkstraat te Amsterdam een kindje van 2 jaar uit een raam op de derde verdieping op straat gevallen. Zwaar gewond is de kleine opgenomen en door den G G. en G. D. naar het O. L. Vrouwe Gasthuis gebracht. De toestand van het jeugdige slachtoffer wekt zorg. Maandag j.L viel het 9-jarig zoontje van den veehandelaar Neppelenbroek te Raalte van den wagen, waarop het had mee gereden, doordat het voertuig tegen een langs het Overijsselsche kanaal liggende hoop zoden reed en kantelde. Het kind kwam onder de wielen terecht en werd deerlijk gewond naar het R K. ziekenhuis overgebracht. Daar is het thans aan zijn verwondingen bezweken. In een tentoonstelling van schilde rijen. beeldhouwwerken, etsen, specimina van volkskunst en kunstweefsels, die dezer dagen te Berlijn wordt geopend, geven Duit schers, die in Roemenië woonachtig zijn, een algemeen beeld van de kunst, zooals die zich onder invloed van het niet-Duitsche woongebied, heeft ontwikkeld.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1